DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 147 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 DONDERDAG 25 JUNI Deze Courani wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vporuilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefo«:,"r. P»d*»ctie 33. Postgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTl£N: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdrukkerij v,h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE TOESTAND IN CHINA. De Amerikaansche kanonneerboot Hele na" is van Hongkong naar Kanton vertrok- ken, waar de toestand gistermorgen ernstiger is en waar de Britsche oorlogsbodems de noo- dige maatregelen hebben gCnomen, ten einde verdere gevechten en ongeregeldheden te voorkomen. Gistermorgen hebben 500 bui tenlandsche vrouwen en kinderen met een Engelsch stoomschip Kanton verlaten en lich naar Hongkong begeven. De Britsche consul-generaal te Kanton had Maandag nog een nota ingediend, waar- in hij de autoriteiten waarschuwt, dat iedere poging, in de Sjamien (de buitenlandsche wijk te Kanton) binnen te dringen, met ge- weld van wapenen zal worden belet en dat de regeering aansprakelijk wordt gesteld voor mogelijke gevolgen. De nota voegt hieraan toe, dat in geval van ordeverstoring en ge- welddaden het bloed van de aansticnters op hun eigen hoofd zal neerkomen. Volgens een Reuter-bericht uitPeking, neemt de boycotbeweging steeds toe. In Sjanghai ligt thans alle werk stil, de staking omvat thans ook de sleepbooten en de lich- ters. E>e Chineesche Kamer van Koophandel heeft thans aangekondigd, dat de staking hedenavond zal worden opgeheven. Het is duidelijk, dat een overeenkomst met de agita- toren alleen kon worden bereikt, doordat de staking zal worden vervangen door een boy- cot van de Britsche en Japansche goederen. Onlangs is een Sovjet-handelsconimissaris aangekomen, om vast te stellen welke goede ren het eerst door een boycot zouden worden getroffen en zouden kunnen worden vervan gen door leveringen uit Duitschland via Si- berie. Uit Amoy wordt geineid, dat de toestand aldaar ernstiger wordt. In verband met de voortdurende actie der studenten tegen bui- tenlanders hebebn de Engelsche, Amerikaan schc en Japansche consuls hun regeering verzocht, oorlogsschepen te zenden. In af- wachting hiervan zijn stoomschepen in ge- reedheid gebracht, om de vrouwen en kinde ren in veiligheid te brengen. Er hebben onlusten plaats gehad te Ning- po. Woningen van douanebeambten werden vernield, doch niemand werd gewond. De Chineesche politie zag het gcbeuren lijdelijk aan. Twee Amerikaansche destroyers zijn naar Ningpo afgezonden. De geruchten over de ernstige situatie in Mandsjoerije worden nu ook door rechtstreek- sche telegrammen uit China bevestigd, welke van moorddadige aanslagen op Japanners in verschillende plaatsen weten te vertellen. De terugkeer van den zcon van Tsjang-Tso- lin van,Sjajnghai naar Tientsin hangt blijk- baar hiermedc samen. In Sjanghai heerscht voorts groote bezorgdheid, wat nu geschie- den zal met de duizenden inanschappen van Feng, die tot nog toe in de Chineesche wijk geconcentreerd waren. BESPREKINGEN TE MOSKOU.- ZWITSERLAND TEGEN DE RUSSEN. Aan de.dochter van Tolstoi was de toegang tot Zwitsersch grondgebied geweigerd. Dit heeft aanleiding gegeven tot stormachfige tooneelen in den Nationalen Raad. Een socia- listisch voorstel deze weigering in te trekken, werd ten slotte verworpen. De dochter- van den grooten Russiseben schrijver is thans voornemens, een bezoek te brengen aan Engeland en Amerika, ten einde aldaar lezingen te houden. Den Iaatsten tijd 'zijn vele Russcn over de Zwitsersche grenzen gezet. HET VEILIGHEIDSPACT. Aan het einde der vorige week heeft de Duitsche regeering te Parijs nadere inlich- tingen gevraagd over een paar punten der veiligheidsnota. Maandagavond is het ant- woord hierop ontvangen. Dinsdag heeft de Fransche regeering'afschrift dezer gedach- tenwisseling aan de Engelsche regeering doen toekomen. Hoewcl beide documenten ge- heim zijn, meent men toch te mogen zeggen, dat het Fransche antwoord alleszins bevredi- gend is te noemen. SPOORWEGELECTRIFICATIE IN AMERIKA. Volgens een mededeeling van de Chicago Milwaukee en St. Paul Railroad Administra tion is in een gedecltc van het spoorwegnet gedurende de laatste 8 jaar 438 mijl geelec- trificeerd, in een ander deel 210 mijl in de laatste 5 jaar, hetgeen een besparing van 2.400.000 dollar heeft gegeven De Illinois V> -'""•it- Central Railroad heeft besloten in Chicago en naaste omgeving 27 mijl te electrificeeren. EEN TRAGIKOMISCHE LIEFDESCeNE. Te Mexico City heeft een passioneel zes- tienjarig meisje in tien minuten tijds een ijzingwekkend tafereel veroorzaakt, dat voor filmoperateurs geld waard was geweest. Het meisje was waanzinnig verliefd ge- raakt op een jongmensch van haar leeftijd, doch haar ouders wilden van een echtverbin- tenis tusschen de jeagdige verliefden niets weten. Zij stelde, na een heftige scene, haar ouders voor het volgende ultimatum: jelui stemt toe in mijn huwelijk, of ik spring over tien minuten van het dak van het huis. Zij wachtte niet lang met de uitvoering van haar dreigement; toen de ouders voor de zooveel- ste maal weigerend antwoordden, snelde zij naar het dak van het vier verdiepingen hooge huis, sloot de deur, die tot het dak toegang geeft, achter zich af en klom op een kroonlijst boven de straat. De ouders renden, toen zij zich den toegang tot het dak versperd zagen, naar beneden, om te zien wat het meisje deed. Toen de vader zijn dochter op de gevaarlijke hoogte bespeurde, verstijfde hij schier van schrik en verklaarde in het huwelijk te zullen toestemmen; maar de moeder, even hardnek- kig als haar dochter voortvarend, bleef in haar weigering volharden. De vader, die de situatie dreigend inzag, snelde daarop naar een naastbijzijnde brand- sehel en riep de brandweer op, die op het terrein juist bijtijds verscheen om het meisje, dat rustig afwachtte tot de tijd, dien zij in haar ultimatum gesteld had, om was, veilig in een net op te vangen, toen zij den doode- lijken sprong deed. Het gezicht van den sprong echter had ook de moeder vermurwdschreiend sloot zij haar dochter in de armen en gaf haar, bewogen door zoo sterken liefdesgloed, den zegen. Maar daarmede was de zaak niet beklon- kcn. De bruidegom was sterk onder den in- druk gekomen van den mannenmoed van zijn verloofde en liet haar weten dat hij de verlo- ving verbrak, omdat hij „niet voldoende wil- deman" was om gelukkig te worden met zoo'n meisje. Of het meisje zich uit hartzeer over haar teleurgestelde liefde opnieuw van het dak heeft gestort, vermeldt de geschiedenis niet. HOU ER DEN MOED MAAR IN. Aangezien haar liefde jegens haar echtge- noot volkomen is bekoeld, heeft de 104 jaar oude mrs. Mary Murphy, woonachtig te Brooklyn, voor dc 33ste maal een actie tot echtscheiding tegen haar niet weinig minder bejaarden echtvriend ingcrield. Zij beweert, dat de harmonie in haar huwelijk zoozeer zoek is, dat het haar niet langer mogelijk is samen te leven met den, man, dien zij aan duidt als: „die ouwe Patrick." De verbintenis kwam in 1900 tot stand (Mary was dus toen 79 jaar) en reeds in 1905 diende zij den eersten scheidingseisch in. De oude Patrick, die nu al ervaring heeft van 32 processen tegen zijn rebelschen ega, heeft tegenover de journalisten verklaard: „Je zal zien, ik win't weer!" EEN VERZEK'ERINGSKWESTIE TE WEENEN. Uit Weenen wordt gemeld, dat een inge- nieur, die een groot plan voor de electrifica- tie van het Burgen land had uitgewerkt, zich met een bijl een voet heeft afgehakt, toen hij bezig was aan zijn plan te werken. Daar hij zich kort te voren tegen ongeval- len had verzekerd tot een zeer hooge som, ongcvcer U/> millioen mark, ontstond het ge- rucht, dat hij zijn voet opzettelijk had afge hakt, om op die wijze in het bezit van de ver- zekeringssom te komen. Het sluiten der hooge der hooge verzekering wordt echter door zijn familie als volgt gerechtvaardigd. De inge- nieur had bij de verzekeringsmaatschappij een borgstelling aangevraagd voor een cre- diet, en kon deze borgstelling ook krijgen, op voorwaarde, dat hij zich voor een hoog be- drag bij de betrokken maatschappij liet verze- keren. Hij heeft dit toen gedaan. De voorstel- ling van zaken door de maatschappij gegeven blijkt echter anders te zijn. Wei bevestigt de maatschappij, dat het electrificatie-plan van den ingenieur de maatschappij zeer interes- seerde, en 'dat zij hem een crediet wilde ver- strekken. De ingenieur verklaart thans, dat hij geen eisch tot schadcvergoeding zal in- stellen, maar een vervolging zal uitlokken te gen degenen, die bovengenoemde geruchten hebben verspreid. Niettemin wordt de zaak, op verzoek van de Verzekeringsmaatschappij, verder onderzocht. HET PROCES TEGEN GRUSSER. De Berlijnsche geheime Kommerzienrat Grusser, die in verband met het faillissement van zijn bankiersfirma op grond van een gijzelingsbevel ten behoeve van zijn crediteu- ren was gearresteerd, is thans weer op vrije voeten gesteld. De gevangenisdokter had ge- constateerd, dat een verder verblijf in het huis van bewaring levensgevaar zou beteekenen voor Grusser, daar bij hem hartneurose en hartvervetting zijn gebleken. Het arrestatiebe- vel blijft evenwel gehandhaafd, terwijl het aanhangig gemaakte proces voortgezet wordt. De Duitschers, die in verband met financi- eele practijken in arrest gesteld worden, scbijnen alien in het huis van bewaring ziek te worden. DE VERLOREN PRINSELIJKE WED- DENSCHAP. Als men in den trein zit, moet men toch ergens over praten. Is het te verwonderen, dat in den koninklijken trein, waarin de prins van Wales door Zuid-Afrika reed, het ge- sprek op leeuwen kwam, toen men zoo'n dier voor den trein uit zag huppelen? En de Transvaalsche minister van posterijen en te- legrafie vertelde dan ook den prins zijn erva- ringen op het gebied van leeuwen. Had de minister niet een jaar geleden in het circus te Pietersburg een welp gestreeld en gelief koosd? Waarop de Brins er 5 pond sterling onder verwedde, dat de minister deze liefko- zing thans niet zou herhalen. De minister accepteerde en zocht zoo gauw mogelijk het circus op, vergezeld van een fo- tograaf, die afdrukte op het moment, dat de leeuw zich de ministerieele liefkoozingen op zijn kop bedaard liet welgevallen. De leeuw nam tot afscheid 's ministers been tusschen zijn klauwen en drukte vriendschappelijk Met de foto in de hand, eischte de minister zijn 5 pond op, die de prins hem op het per ron uitbetaalde. Een inriehting van liefda- digheid plukt de vrr.ehten van deze wedden- schap 576 MAALTIJDEN PER DAG. Hoe druk vogels het hebben met de verzor- ging van hun jongen blijkt uit de waarne- mingen van eenige Engelsche natuurkenners. Professor Rennie zag een winterkoninkje 36 maal per uur voedsel aan haar broedse' brengen en dat 16 uur lang dus 576 maal per dag. Het roodstaartje brengt 23 maal per uur voedsel aan het nest. De heer Weir zag meesjes 's morgens te 3.30 uur begin- nen met de voeding an de jongen en daar- mee voortgaan tot half negen 's avonds. In die 17 uur brachten ze 476 maal rupsen naar het nest. Soms werden er twee of drie tege- lijk in den bek meegevoerd. Om de paar se- conden brengen zwaluwen geregeld vliegen naar hun jongen. Een paar gevlekte vliegenvangers, die door den heer MacGillavray werden be- spied, brachten het eerste ontbijt om's mor gens 3.35 uur naar het nest en het laatste avondeten om 8.50 uur 's avonds. Geduren de den dag werd 537 maal voedsel naar de jongen gebracht. Onder een nest vvan huismusschen werden 1400 meikever-vleugels gevonden, een bewijs dat ook de musch wel degelijk meetelt on- dei" de insectenverdelgers. De heer Weir stond op een nacht in Juni om kwart over eenen op om een lijsternest waar te nemen. Hij verborg zich onder den- netakken op korten afstand van het nest. Het ontbijt begon om 2.30 uur. Er was voor 4 uur reeds veertien maal gevoederd. Te 6.30 was dit aantal voederingen met 22 vermeer- derd. om 7 uur met 24; voornamelijk waren het slakken die werden aangebracht. Om 9.30 uur vonden de ouders, dat het nu wel- letjes was en ging de familie slapen. Er was 206 maal voedsel verstrekt. BABY MOET DEN HALVEN PRITS BETALEN Een heel klein Amerikaansch jongetje, John Kubena, heeft, toen hij acht dagen oud was, een record geslagen! Hij heeft n.l. den minsten prijs betnald voor de reis van Ame rika naar Europa. Hij werd aan boord van dc „Leviathan" gtboren, toen deze halfweg was. Bij aankomst te Cherbourg moest men, naar het Amerikaansche krantenverhaa! luidt, den halven prijs voor hem betalen. OM MET GARANTIEPA£T. Het Britsche Lagerhuis was gisteravond di'uk bezct. De groote belangstclling ging uit naar de verklaring van Austin Chamber lain, minister van buitenlandsche zaken, in- zake de voorstellert voor het veiligheidspact Chamberlain zeicle, dat de politiek welke is uitcengezet in dc gtpubliceerde documenten, de politiek van het gansche kabinet is. Dat is echter niet genoeg, zeide spr. Deze politiek moet die van alle partijen worden en van de geheel natie. Alle partijen in het Huis heb ben, wat de buitenlandsche politiek betreft, slechts een doel en dat is: „den vredc te ver- zekeren en den oorlog onmogelijk te maken". Hij bracht hulde aan Lloyd George's pogin- gen in die richting, aangewend om een vei ligheidspact zeker tc maken, en eveneens aan MacDonald, die het herstelprobleem onder de oogen zag, en, dit naar een succesvol einde voerend, Frankrijk de verzekering gaf dat de Britsche regeering bereid was over tc gaan tot de kwestie van de veiligheid. Hij vervulde deze belofte met behulp van liet Protocol, doch dat werd door Frankrijk niet geaccep- teeerd en ook de huidige Britsche regeering kon het niet aanvaarden. Met het verwerpen ervan ging het geheele Britsche Rijk accoord. Voortgaande, zeide spr-, dat hij de politiek van isolatie als onpractisch had afgewezen. De onderteekening van het Volkenbondssta- tuut, gijig hij voort, is niet vereenigbaar met isolatie of onverschilligheid jegens alles dat een oorlog zou kunnen veroorzaken of in eenig deel van de wereld verwarring zou kunnen stichten. De kwestie welke men onder de oogen had te zien, was binnen elke grenzen, op welke principe en voor welke 'doeleinden verplichtingen dienden te wotden aangegaan. Het bleek de regeering, dat het onmogelijk was eenige universeele uitbrei- ding van de verplichtingen op zich te nemen, welke zij reeds heeft aangegaan als lid van den Bond en als staat die het statuut mede heeft onderteekend. Zij is van oordeel, dat de speciale behoefte van het oogenblik moet worden tegemoet ge komen door speciale regelingen, welke zui- ver defensief van karaikter moeten zijn en op- gesteld in den geest van het Statuut, in nau- we harmonie met den Bond en onder diens toezicht. De regeering gevoelde, dat elke nieuwe bijdrage van Engeland een op zichzelf staand karakter moet dragen en beperkt moet zijn tot dat gebied en tot die grens, welke zoo dikwijls de oorzaak is geweest en het thema heeft gevormd van een Europeeschen oorlog en bij de waarborging waarvan En geland steeds een onmiddellijk nationaal be- lang heeft gehad. Chamberlain wees er vervolgens op, dat er nog geen verdrag bestaat evenmin als een ontwerp-verdrag, doch alleen een voorloo- pige mededeeling van het ingenomen stand- punt. het eenige tastbare is. Hij zeide over- tuigd te zijn van de goede trouw, waarmede de Duitsche-regeering de voorstellen deed en van de goede trouw waarmede dat land van plan is de onderhandelingen voort te zetten. Hij bracht hulde aan den moed en het staats- mansbeleid van de personen, die het initiatief tot deze voorstellen namen, welke voorstel len, volgens spr., voor de Britsche regeering meer verwachtingen inhouden, dan al dat- gene dat is gepasseerd sinds de ondertcel^" ning van het Verdrag van-Versailles. Met betrekking tot Engeland's standpunt verklaarde spreker, dat de verplichtingen van dit land strikt beperkt moeten blijven tot de westclijke grens en dat elke verplichting ten opzichte van die grens niet den vorm moet hebben van een eenzijdige verbintenis, doch van een wederzijdsch pact om den vrede te handhaven en het toevlucht nemen tot een oorlog te verhinderen. De regeering acht het echter noodzakelijk dat op zijn minst gelijk- tijtiig met het van kracht worden van eenige nieuwe wederzijdsche regeling van dien aard Duitschland lid zal worden van den Vol- kenbond* Hoewel zij van meening is dat de rechten en verplichtingen, verbonden aan het lid- maatschap van den Bond onder het Statuut door niets zullen worden aangetast, is het toch van belang dat voor die naties waar het gevaar het grootst is en waar de onrust het meest heeft geheerscht. het Statuut versterkt en ondersteund zal worden door wederzijd sche garanties en arbitrage-verdragen. Voor- gesteld is dat de Britsche garantie onmiddel lijk van kracht zal worden mdien bij schen- cling van de arbitrageverdragen en de ver plichtingen van het Statuut de „dader" zijn toevlucht neemt tot geweld. Voortgaande besprak Chamberlain het ef fect van het geschil in het Oosten van Duitschland met betrekking tot de verplich tingen, welke bestaan tusschen Frankrijk en Polen en tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije. Volgens het oordeel der regeering, zeide spr., is het voorstel voor een Pact een prac- tische stap naar de ontwapening, doordat het de vrees voor oorlog en geweld wegneemt Chamberlain merkte nog op dat ten opzichte daarvan geen twijfel kan bestaan. De wisse- ling van geziehtspunten daaromtrent heeft reeds een aanzienlijke verandering in den toe stand teweeggebracht en de Fransche regee ring heeft spontaan weg haarr plan te ken- nen gegeven om de Ruhr te ontruimen voor de data, welke hiervoor waren vastgesteld Deze voorstellen, zoo eindigde Chamber lain zijn rede, bieden groote en gelukkige vooruitzichten op een vreedzamer wereld. Het debat werd voortgezet door Ramsay MacDonald en Lloyd George. De belasting-commissie uit den Duit- schen Rijksdag heeft dc voorgesteide bier- en tabaksbelastingverhooging verworpen. De regeeringsfracties zullen een compromis-voor- stel in den Rijksdag indienen. De Mexicaansche regeering heeft een commissie van anthropologen gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de overblijf- selen van een geslacht van reuzen, die ont- dekt zijn in een grot in het gebregte van den Mexicaanschen staat Chichuahua. DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE GEBIED. Het besluit dat het Fransche kabinet ten aanzien van de ontruiming van het Ruhrge- bied heeft genomen wordt te Berlijn aldus ge interpreteerd, dat er weldra een begin met die ontruiming zal worden gemaakt en dat zij op 17 Augustus voltrokken zal zijn. Dien dag zal de laatste Fransche soldaat het ko lengebied van het Rijnland moeten hebben verlaten. De Duitsche autoriteiten verwach- ten, dat tevens de als sanctie bedoelde bezette steden Duisbnrg, Dusseldorp en Ruhrort zul len worden ontruimd, aangezien de Fransche regeering vroeger uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat deze ontruiming terzelfdertijd als die van het Rhurgebied zou plaats vinden. De eenige voorwaarde was, dat Duitschland op loyale wijze zou hebben voldaan aan zijn uit het Dawes-rapport voortvloeiende ver- pilchtingen. De Commissie van Herstel heeft zelf erkend dat dit het geval is. De democra- tische pers constateert, dat van Fransche zij- de alsnog geen mceilijkheden in deze kwestie worden gemaakt en hoopt, dat de andere vraagstukken van het oogenblik, o.a. dat van de ontruiming van de Keulsche zone eveneens weldra tot algemeene tevredenheid zullen worden opgelost. M DE SPLITSING IN DE FRANSCHE I SOCIALISTISCHE PARTIJ. De splitsing der sodalistische partij schijnt verscherpt te zijn sedert de stemming over de motie van vertrouwen onder politiek van Painleve. In parlementaire kringen wordt de ze splitsing gunstig geacht voor het bestaan van het ministerie-Painleve; men voorziet de vorming van een nieuwe sodalistische partij, die met de communisten meestemmen zal, terwijl de andere socialisten de bondgenooten der radicalen zouden blijven. De splitsing zou later worden aangekon digd, na de bijeenkomst van den Nationalen Raad der partij, doch de nieuwe combinatie heeft reeds haar leiders; Compare Morel, Faure, Bouisson en 34 andere socialisten, die weigerden in de kwestie van Marokko hun vertrouwen aan Painleve te schenken. De an dere leiders, Renaudel en Blum, doen in po- gingen om de splitsing te vermijden en betoo- gen dat de nieuwe combinatie de eommunis- tische propaganda zou begunstigen. De gematigde Kamerleden dringen aan op een wijziging van het Kamer-reglenient ten- einde de' Communisten te verhinderen de parC lementaire tribune te gebruiken voor een pro paganda, welke in strijd is met de nationale belang en van Frankrijk en den vijand, die thans tegen de Fransche troepen strijdt, in-., lichtingen verschaft. KORTE BERICHTEN. Volgens een te Berlijn ontvangen be- richt Hit Moskou is Joffe als Sovjet-verte-A genwordiger te Weenen teruggeroepen In zijn plaats is Bersin benoemd. De Hongaarsche bankbeambte Ernst Froreich, die zijn schonvader, den renstal-'" bezitter Arthur Egyedi, vermoordde, is tot 4 jaar gevangenisstraf en 5 jaar eei'verlies ver- oordeeld. De militaire ontruiming van het Ruhr- gebied zal spoedig beginnen en voor 15 Au gustus voltooid ziin. Oemensrd Niemvs VEREENIGING VAN GASFABRI- KANT EN. Gister is te Breda de vergadering van de, Vereeniging van .Gasfabrikanten voortgezet Bij herstemming blijkt tot lid van het be- stuur te zijn gekozen de heer P. Hijdelaar. Voortgegaan werd met de behandeling van de vraagpunten. Hierna heeft de heer ir. \V. lv. M. de Kat een rede gehouden over de onder zijn leiding verbouwde en naar de eischen des tijds inge- richte gasfabriek te Breda, als inleiding van het bezoek, dat de congressisten aan de gas fabriek zouden brengen. i: WANNEER IS EEN BRIEF AMBTE- LIJK? De kantonrechter te Leiden heeft gister uit- spraak gedaan in de .zaak tegen mej. J. G. H. directrice van het academisch ziekenhuis te Leiden, die aan een verpleegster, die met eenige dagen verlof naar Enschede was g.a- gaan, een dienststuk gestempelde briefkaart had gezonden. De kantonrechter achtte het ten lastc gelegde bewczen en meentje derhal- ve, dat beklaagde daaraan moet worden schuldig verklaard. In verband echter met de geringe beteekenis van het feit en de om- standigheden, waaronder het heeft plaats gehadi heeft de kantonrechter gemeend geen straf te moeten opleggen. FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL Het bestuur van den Centralen Ouderraad te Amsterdam heeft gister onderstaand tele gram aan de Eerste Kamer der Staten Ge- neraal gezonden: „Het bestuur van den Centralen Ouder raad te Amsterdam betuigt adhaesie met het initiatief-voorstel mevrouw Westerman inza- ke wederinvoering onderricht Fransche taal op de lagere school en verzoekt voorlezing van dit telegram in uwe zitting". De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland hield gister te Kruiningen -haar algemeene vergadering. Dinsdagavond is het hoofdbestuur van de Maatschappij ten gemeentehuize ontvangen, waarbij de burgemeester van Kruiningen, de heer J. N. Elenbaas een welkomstwoord sprak namens het gemeentebestuur en de burgerij. -U Dit nummeT bfsTa?* u?f fwee ETaifeii AARSGHE CODRANT. BBSHSBHH De Duitschc gezant te Moskou, graaf BrockclorfLRantzau.'dic zijn verlof in Duitsch* land heeft doorgebracht, is naar Moskou terug* gekeerd. De gezant van de Unie van Sovjctrepublie= ken te Bcrlijn, Krestinski, heeft zich eveneens naar Moskou begeven. Deze rcis hangt, naar de „Ost*Exprcss" verneemt. samen met het verblijf te Moskou van de Russischc gezantcn te Londen en Parijs, Rakofsky en Krassin en heeft ten docl een bespreking van den polities ken toestand in Europa in verband met het veiligheidspact.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1