Alkmaarsche Gourant De hand met het lidteeken. FEU1LLET0N. VOOR SPOEDICEAFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UW ADRES So. 147 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Domlerdag 25 Juni. Zij, die zich met 1 Juli voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijuende nummers franco en gratis. De Directie. frovinciaai nienws UIT HEILOO. R a a d s v e r g a d e r i n g. Gisteravond vergaderde onze gemeen te - raad. De heer Van de Vail had bericht van verhindering gezonden, terwijl de heer Vrij- burg afwezig was wegens uitstedigheid. Na opening werden de notulen van de ver- gaderingen van 28 April en 25 Mei vastge steld Ingekomen was: a. Van Gedeputeerde Staten bericht, dat voor kennisgeving is aangenomen de aanvul- ling van de algemeene politieverordening (verbod van venten, bepalingen inzake fiets- rijden, enz.) De nieuwe verordening is m- middels reeds afgekondigd. b Van Ged. Staten goedkeuring van de geldleening groot 2000 voor de vuilnis- auto en goedkeuring van de verhooging van de geldleening van 20000 tot 25000. c. Van mej Bakker dankbetuiging voor de ontvangen'salarisverhooging. d. Prov. Blad van Noordholland met op- gave van de nieuwe regeling voor de salaris- sen der gemeente-ontvangers (voor Heiloo: minder dan twee dienstjaren f 840, 2—4 dienstjaren f 945, 46 dienstjaren f 1050,. 6—8 dienstjaren 1135, meer dan 8 dienst jaren 1260). Het thans genoten salaris moet van 1 April 1925 af jaarlijks met 6 pet. worden verminderd, zoodat de nieuw vastge- stelde jaarwedde bereikt wordt na vijf jaren. e. Schrijven van de gemeente Alkmaar, waarbij werd medegedeeld dat met het Rijk overeenstemming is verkregen inzake het leggen van gasbuizen langs den Rijksstraat- weg, zoodat de verdere aanleg en voltooii'ng nu met spoed zal worden aangevangen. De voorzitter decide hierbij mede, dat nog was ingekomen een adres van de vereeniging „Heiloo Vooruit" inzake het op- ruimen van de langs den weg liggende gas buizen. De aanleg der gasleiding langs den Straat- weg is inmiddels weer begonnen en zal over vier weken voltooid zijn De heer van 't Veer vroeg of daarom- trent zekerheid bestond, waarop de voor zitter antwoordde, dat, bmtengewone om- standigheden daargelaten, Heiloo over vier weken gas zal hebben. Spr. had nog aange- drongen om tegen 15 Juli klaar te zijn, maar dit zou wel niet gelukken. A1 deze stukken werden hierop voor ken nisgeving aangenomen. Punt 3 Kohier hondenbelasting. Vastge- steld tot een bedrag van 659 Voor luxe honden moet 6 worden betaald. Punt 4. Uitkeering R. K. Jongensschool over 1924 ingevolge art. 102 der L. O.-wet. Werd vastgesteld op een bedrag van 295.33. Punt 5. Vaststelling instructie en aanwij- zing schoolarts. De voorzitter herinnerde aan het be- sproken in een vorige vergadering, waarbij besloten werd dat het onderwijzend perso- neel de kinderen zou verwijzen naar een arts. Op een desbetreffend verzoek van B. en W. had de heer Hoekstra, arts, zich bereid ver- klaard zulk een'door het onderwijzend per- soneel gewenscht onderzoek te verrichten, waarvoor hij de gemeente hoogstens f 2.50 per onderzoek in rekening zou brengen. De ouders of verzorgers hebben daarvoor niets te betalen De s e c r e t a r i s las op verzoek van den voorzitter de door B. en W. in concept voor- gestelde instructie voor en teveus een instruc tie voor het onderwijzend personeel in deze zaak. De heer O p d a m dacht dat besloten was, dat de onderwijzers zouden adviseeren aan de ouders om met het kind naar den dokter te gaan. De v o o r z i t't e r antwoordde, dat het be- ter is, dat de onderwijzers het kind naar den dokter sturen, omdat er altijd ouders zijn. die een afwijking bij het kind niet opmerkcnj waardoor zulk een kind een gevaar kan zijn vocr zijn klassegenooten. De heer B r u u 1 zette uiteen, dat de ou ders bericht krijgen, als een onderzoek noo- dig is, opdat zij daarbij desgewenscht te gen wo ordig kunnen zijn. De heer O p d a m meende, dat de redactie i Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 26) Waarom Barbara dit op eens verbond met de koets achter op het veld, dat wist zij nict» was het een ingeving? gissing? of een .waarschuwing van God? Zij, was zich nu alleen bewust van een groote zekerheid, dat de briefwisseling van den Koning in de ach- tergelaten koets was gebleven, terwijl ieder man vluchtte voor zijn leven en aan niets dan zijn persoomlijke vrijheid dacht. Juist toen deze overtuiging zich bij haar opdrong, zag Barbara de donkere gestalte van een man aan het verdere einde van het veld, die op weg naar de koets scheem te zijn een man in een donkeren mantel, dien hij dicht om zijn schouders geslagen hield, en een breedgerande hoed verborg het bovendeel van zijn gezicht. De herinnering begon nu te werken, scherp en snel, en ging in een oogen- blik terug naar die andere donkere figuur, die zij twee avonden te voren vaag gezien had in het vensterkozijn te Daventry; de steelsche bewegingen, het fluweelen masker, en toen het pistool op haar gericht, haar on- verklaarbare ontsnapping, en de hand, die het raamkozijn vastgrecp. van 3e Instructie voor 'de onderwijzers niet duidelijk is. Het kan z. i. voorkomen dat de ouders pas bericht krijgen, als het onderzoek reeds heeft plaats gehad, omdat er staat dat de onderwijzers den ouders bericht sturen dat het kind naar den schoolarts is verwezen. De heer V a h 1 meende, dat het bezwaar te ondervangen was door te bepalen, dat de onderwijzers den schoolarts en den ouders gelijktijdig bericht sturen De heer van 't Veer wilde, dat de ou ders in elk geval toch vrijheid kregen om een anderen arts dan den schoolarts te raad- plegen. De gelegenheid daarvoor bestaat, naar de voorzitter antwoordde. Met de bemerking van den heer Opdam werd rekening gehouden. De instructie werd in den door hem gewenschten zin gewijzigd en hierop vastgesteld. Punt 6. Aanvulling der verordening op 't lager onderwijs Zij betrof eenige redactie- wijzigingen, die noodig waren in verband met de vestiging van de school voor U L. O. en van de beide R. K. scholen. Voorts waren nog eenige andere wijzig^gen aangebracbt, b.v. ten opzichte van tucht- en strafmaatrege- len, gebruik van brandstoffen, verwijdering uit school bij huidziekten der kinderen, enz. Vastgesteld zonder hoofdelijke stemming. Punt 7. Verzoek van M Sengers en ande ren om uitbreiding van het electrisch net in de Boekelenneer. Adressanten meenden, dat, nu heel Heiloo wordt aangesloten, ook zij recht daarop mogen laten gelden. De .voorzitter stelde voor het adres om prae-advies in hunne handen te stellen. Zij zullen het dan overgeven aan de comnns- sie van bijstand voor het electrisch bedrijf. Alzoo besloten. Punt 8. Financieele besluiten dienst 1924. Het betrof eenige overschrijvingen tot een bedrag van f 5220.19 en een suppletoire be- grooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 23747 15. Goedgekeurd. Punt 9. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor de heffing der inkomstenbelasting, dienstjaar 1925/26. B. en W. meenden, omdat de vorige dienst met een vrij groot nadeelig saldo was begon nen en de berichten van den ontvanger niet al te rooskleurig zijn, het vermenigvuldi- gingscijfer te moeten brengen van 1.6 op 1.8, wat een belastingverhooging meebrengt van pl.m. 5000. De secretaris las de uitvoerige motiveering van het voorstel voor, waarop het zonder discussie werd aangenomen. ,,'t Is niet anders", hoorden we een paar heeren schouderophalend zeggen, „we moe ten wel". Hierna sluiting der openbare vergadering. UIT KOEDIJK. Ook in onze gemeente heeft een keuring van te veld staande aardappelen plaats ge had. Ruim 4 bunders zijn goedgekeurd zoodat bij eenige tuinders goedgekeurd pootgoed ver- krijgbaar zal zijn. UIT BROEK OP LANGEN.DIJK Naar wij vernemen is het collectief con tract tusschen de vereeniging „Koophandel" en de Associatie van Transportarbeiders, na een enkele wijziging betreffende het ver- zekeringswezen, wederom verlengd tot 1 Juni 1926. HEEMSKERK. (Juni). Ondertrouwd: J. Welp en E. Th. Tromp J. E. Erp en W. S C. Boogaard Getrouwd P. W. de Wit en C. Nij- man. J. Kuiper en A. de Ruiter. W. de Ruiter en J. K. Kleeft. J Beentjes en A. M Bleeker. H. Beentjes en A. A Beem- sterboer. H. J. W. Schoonenberg en M. Beentjes. Bevallen: P. Stengs-Koedijk, d. J. Stengs-Schcerman, d C. Beentjes-Jak, d. C. M Bakker-Tervoort, d. P. Nij- man-v. d Eng, d- H. J. Schuurman-Tille- man, d. P. v. d. Born-Broekhuijsen, d. P. Veth-Kleeft, z Overleden: Levenloos aangegeven bind van H. Welage. E. Zonneveld, 3 j J. C. Klou, 5 m. UIT EG MONO AAN ZEE. In de Maandagavond gehouden raads- vergadpring waren afwezig de heeren J. Maas en J. Prins, de eerste met kennisge ving. Ingekomen stukken: 1. Een schrijven van den heer J. de Bruin te Amsterdam, houdende mededeeling dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school al'hier, aanueemt. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van dte begrooting 1924 en tat het doen vain de noodige af- en overschrijvingen. Het eerste werd voor kennisgeving aangenomen. Het tweede werd, na een kleine toelichting, door den voorzitter naar aanleiding van en kele gestelde vragen, door den Raad goed gekeurd. 3. Voorstel vain: B. en W. om vaststelling van een suppletoir kohier schoolgeld voorber. De gedaante bewoog zich zeker naar de koets, en Barbara trok haar donkeren man tel snel om zich heen en kroop terug in de sloot. Zij raapte het pistool op, dat haar een poosje te voren geraakt had1, en zonder te zien, of het geladen was of niet, begon zij langs de heg te kruipen. De afstand tus schen haar en de naderende figuur was mis- schien een paar honderd meter en de koets stand half weg tusschen hen in. Wat zij doen zou,, als zij van aangezicht tot aangezicht met den schurk stand, wist zij niet, maar toen zij daaraan dacht, greep zij het pistool steviger vast en haar vingers zochten en vonden den trekker. Toen belef ze opeens stilstaan met haar rug tegen de heb. Na een vlupgen loop had de man de koets bereikt; hij trok het portier open en Barbara zag een oogenblik niets an ders van hem dan zijn breeden rug, terwijl hij voorover naar binnen 1 eundte. Als zij nog getwijfeld had aan het voornemen van den schelm, dan verdween die twijfel nu. Zij was nu minder dan dertig meter van hem verwij- derd; zond'er te aarzelen hief zij het pistool op, mikte en vuurde. De man was juist bczig zich om te keeren; onder zijn rechterarm had hij een groote en zware kist; het volgend oogenblik) deed hij een stap achteruit,. en viel toen in zijn voile lengte voorover op den grond; de kist stootte tegen het portier van de koets en viel toen met een slag naast hem neer. Het rookende pistool viel uit Barbara's machtelooze hand; het koude zweet stond tot lager onderwijs Mei tot Augustus 1925, tot een bedrag ad' 7.20. Vastgesteld. 4. Verzoeken van R. Gul, C. Itoopman en Kl. Schol inzake koopen van grond. B. en W. stelden voor aan R. Gul een stukje grond te verkoopen van perceel sectie A no. 1886, voor 2.50 de M2, op voor- waarde, dat hij op een halven Meter uit den muur van S. Groen, een muurtje plaatst, hoog tot den onderkant kozijn tier daarge- legen woning. Voorts om aan C. Koopman van perceel sectie A no. 1886 een stukje grond te ver koopen van 2.50 per M2. Ent ten slotte aan K. Schol van perceel sectie A no. 1984 een stukje grond in huur af te staan voor f 2 per jaar, onder mede deeling, dat die meerderheid van het college dit voorstel aan den Raad doet, aangezien de minderheid, in dit geval de heer P. de Graaff, tegen dit voorstel is. De heer v. d. Schinikel vond, diat de af stand tuschen den muur van Groen en het door Gul te bouwen muurtje wel grooter mocht zijn dan 50 c.M. en wenschte dien ge- bracht te zien op 75 c.M. of 1 M. Besloten werd daarop dien afstand op 75 c.M. te bepalen. Na eenige bespreiking werd het voorstel inzake gronrfverkoop aan Koopman aange nomen. De voorzitter deelde mede, dat er van J. Visser een schrijven was ingekomen, houden de het verzoek,-om geen grond in huur af te staan aan Kl. Schol in verband met moge- lijke zamdVerstuiving, waardoor het naast- liggend perceel in de toekomst hinder zou kunnem hebben. B. en W. (met uitzondering van den heer P. de Graaff) stelden evenwel toch voor, aan het verzoek van Kl. Schol te voldoeii en hem een stukje grond (een steegje) in huur af te staan, met dien verstande, dat de ge meente er ten alien tijde weer over kan be- schik'ken, als de toestanden dit zouden mee- brengen. De heer P. de Graaff vreesde dat de huur lang niet zal opwegen tegen de kosten die uit dit verh'gren voor de gemeente zullen omtstaan. Immers zal er steeds zan wegge- haald moeten worden, de huurder zal daar tegen opziem en zoo blijft voor de gemeente de taak omd aar af en toe een arbeider aan het werk te zetten. Ook is indertijd besloten dien grond niet te verkoopen, omdat het bouwplain dit niet toeliet en nu zullen we het toch verhuren en aldus het perceeltje grond toch uit handen govern? Spr. bleef te-. gen het voorstel. Wat de zandkwestie aangaat, daarover valt te praten, zei de voorzitter. Het andere geopperde bezwaar is, feitelijik geen bezwaar, omdat de grond immers te alien tijde weer door de gemeente voor ieder gewenscht doel kan worden gebruikt, daar de huur ten al ien tijde kam worden opgezegd. De heer Zwaan meende diat het niet op den weg der gemeente ligt om daar het zand op te ruimen, dat moet de huurder zelve doen. De heer Ruigewaard adviseerde: Laat wethouder P. de Graaff, die toch steeds voor dfe gemeente met ouden steen en anderen rommel omgaat, daar dan een klein straatje doen maken. Dan zijn die menschen ook ge- holpen en het kost de gemeente zoo goed als niets, want er is oude steen genoeg. Na nog een breedlvoerige discussie, waar- aan door vrij wel alle leden werd deelgeno- men, werd het voorstel van B. en W. aange nomen. Tegen stemden mevr. Visser—Visser en de heeren P. de Graaff em A. Krab. Bij de romdvraag informeerde dc heer G. Ruigewaard of dc voorzitter reeds maatre- gelen genomem heeft, dat de gddelijke aan- gelegenheid met het R. K. Schoolbestuur in orde komt. Het Schoolbestuur wil wel te rug storten wat haar teveel is uitbetaald over vorige dienstjaren, maar wil dan ook de voorgeschreven SO pet. voorschot hebben over dit dienstjaar. De voorzitter had er nog geen uitvoering aan kunnen geven. De zaak "komt eehter in orde. Hierna werd de openbare zitting gesloten, om im comite te behandlelen reclames tegen de plaatsetijke inkomstenbelasting. Stadsaieuws NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN STAATSBURGERESSEN De afd. Alkmaar van bovenstaande veree niging belegde Dinsdagavond in de socie- teitszaal van de „Harmonie" een vergade ring waarin zij een drietal sprekers deed uit- eenzetten de beginselen van 3 politieke par- tijen, die de zeven bekende doelpunten der Vereeniging onderschrijven. Het aantal belangstellenden was zeer klein: er was circa een 25-tal dames en hee ren. De vergadering werd Jeleid door de voor- zitster der afdeeling, mej. Carels. Spr. zeide o.m. het volgende: haar haarwortels, zij hield zich vast aan de braamstruiken achter haai>de oogen wijd open en met klapperende fanden.ln den klank van het pistool schenen duizenden onaard- sche stemraen haar toe te roepen: „Gij zult niet dooden!" De scherpe. klank had de duivelsche hye na's in hum afschuwelijk werk gestoord1; zij hidden op, en verspreidden zich als een troep raven, om zich te verbergen, totdat het gevaar voorbij was. Een oogenblik van diepe stilte volgde. Barbara richte zich met een krachtigen wil op. Zij strompelde voorwaarts en met knieen, die zoo trilden, dat zij bijna bij iederen stap viel, kwam zij bij de kist, die een stap of zes van de recht uitgestrekte don kere gedaante af op den grond lag. Zich bukkende, nam zij de kist op, en verborg ze onder haar mantel. Tegen wil en dank 'dwaalden haar oogen altijd weer terug naar die donkere, onbeweeglijke figuur, die gedeel- telijk gehuld was in een mantel van grove, grijs wollen stof, waarop zich in de streek van den schouder een dof roodc vlek lang- zaam uitspreidde. Het gelaat lag begraven in de moddler van het veld, en dicht bij lag dc breedgerande hoed, die afgevallen was; daarnaast zag Barbara een klein, zwart voorwerp, dat zij voor een fluweelen masker herkende. iEen arm, de rechter, lag onder het lichaam, maar de linker was uitgestrekt, met de palm naar onder en de vingers uitge- spreid. Op deze hand bleef Barbara als ge- boeid staren; iets dwong' haar, ze nauwkeu- Het doel van deze vergadering, zoo vlak voor de verkiezingen belegd, wil ik U nader uiteen zetten. Op onze algem. verg., dezen winter gehouden, werd als 't ware de balans opgemaakt, ten einde te kunnen bepalen, of wij, Staatsburgeressen moeten streven naar bchoud of verandering van het regceringsbe- leid ten opzichte van de vrouwenbelangen. Voor onze vereeniging, die streeft naar wettelijke, maatschappelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw, zijn de a s verkiezingen van de volksvertegenwoordi- ging van het hoogste belang. Als wij nagaan, welke goede posten voor ons geboekt staan in de boeken van dit lang- levende kabinet, dan vinden we een goede, zelfs een groote post, n l.. invoering van vrouwenkiesrecht. Door het vastleggen van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht in de Grotftlwet is de politieke ontvoogding der vrouw een feit geworden. Wij, vrouwen, hebben echter het kiesrecht niet gekregen, omdat men uitsluiting der vrouw van invloed op de wetgeving een on- recht jegens haarzelve en in strijd met het algemeen belang achtte, doch uit vrees voor de revolutionnaire woelingen in November 1918. Toen die angst voorbij was, verdwenen te- gelijkertijd de vooruitstrevende bevliegingen van deze regeering en van de meerderheid in de Kamer. Zoo is het verklaarbaar, dat niets is geschied om den achterstand in de wet ten opzichte van de vrouw te verminde- ren. Erger nog, inplaats van wegruiming van belemmerende bepalingen voor vrouwenar- beid, heeft deze Regeering nieuwe belemme- ringen er bijgevoegd. Als kwade post dus: de geringe waardee- ring der regeering voor den zelfstandigen maatschappelijken arbeid der vrouw. Spr. noemde verschillende ambten, die niet door een vrouw mogen worden bekleed, als nota- ris, rechter, burgemeester, en zij vervolgde: De afvloeiing der gehuwde ambtenares in het begin van het vorig jaar heefe geen uitslui ting te zijn van de gehuwjle vrouw, het werd bezuiniging genoemd. Het was in werkelijk- heid echter aantastiug der zelfstandige eco nomische positic der gehuwde vrouw. Toen bij een volgend «K- B. (13 Maart '24) ontslag bij huwelijk van de ambtenares be zuiniging niet meer als camouflage kon die- nen, werd het ware inotief genoemd: „de vrouw behoort thuis bij haar kinderen". Het wordt toch eindelijk tijd, meende spr., dat de v>lwassen vrouw, evenals dc man, zelve kan bepalen, waar ze behoort en hoe ze haar plichten jegens haar gezin het beste zal naleven. Merkwaardig is, dat dezelfde Ministers, die deze besluiten namen, nog slechts enkele jaren geleden erkenden, dat de ontwikkeling der maatschappij den beroepsarbeid, ook van de gehuwde vrouw, noodzakelijk heeft gemaakt. Waar blijft nu de noodige standvastigheid in Regeeringszaken of is deze misschien niet noodig waar het vrouwen betreft? vroeg spr., herinnerende aan het feit, dat gehuwde telefonisten, eerst ontslagen, weer werden terug geroepen Wat betreft het onderwijs, bij de behande- ling der L. O.-wet in 1920 weerde Minister De Visser een amendement-Beumer af, om bij huwelijk de onderwijzeres te ontstaan. Elk geval van ontslag, meende de Minister, moest op zichzelf worden beschouwd Thans heeft diezelfde Minister.een wet ontworpen, waarbij aan de gemeenteraden de bevoegd- heid wordt gegeven, bij algemeene verorde ning te bepalen, dat de onderwijzeres bij huwelijk ontslag zal worden gegevan_Waar blijft nu Minister De Visser's eisch, dat elk geval voor ontslag op zichzelf bekeken dient te worden? En waar blijft het belang van het onderwijs en van den Staatsdienst, die ei- schen, dat op clke plaats de meest geschikte functionnaris wordt benoemd, hetzij man of vrouw? Waar blijft het voor de mannelijke ambtenaren steeds geldend beginsel, dat de Staat zich niet heeft in te laten met de per- soonlijke verhoudingen van den ambfenaar en dat ontslag alleen mag worden gegeven op grond van het dienstbelang. lieeft deze parlementaire periode op het punt van de wettelijke gelijkstelling van de vrouw weinig goeds, doch veel kwaads ge- bracht, ook onze eisch van economische ge lijkstelling kwam in verdrukking, n.l. deze eisch, die onze vereeniging heeft neergelegd in haar beginsel: „Gelijk loon voor gelijk- waardigen arbeid", korter gezegd: loon naar prestatie. Het bezoldigingsbesluit, in Januari van dit jaar in werking getreden, is geheel in strijd met dit beginsel. Dit besluit wortelt in ande ren bodem, n.l. loon naar behoefte, van ge- zinsbehoefte. Heeft voor het onderwijs meer waarde het werk van den huisvader (onderwijzers) met b.v. 8 kinderen, die in salaris verre uitsteekt boven zijn vrouwelijke collega, die denzelf- den of misschien nog meer en beteren arbeid rig te bekijken, en gelijk aan een klein dier, dat door de dwingende oogen van een slang wordt aangetrokken, zoo kroop zij voort, een wijde bocht ofn de stille gedaante beschrij- vend, daarna naderbij) komend aan een punt, vanwaar zij de hand kon zien. Zij bukte zich, om ze meer van nabij te bekijken, en het volgend oogenblik smoorde zij een kreet van afschuw in haar keel; op den rug van de hand had zij heel duidelijk een litteeken gezien, twee gespleten strepen, die ivoorwit tegen het door de zon verbrande vleesch af- staken. Zij had al dien tijd geweten, dat het littteeken er zijn zou, maar toch, nu zij het zag, scheen het alsof de aarde niets ver- schrikkelijikers kon opleveren, en rondom haar scheen de omgeving, plotseling een zaam, spookachtiger, bevolkt met een dui- zend geesten uit het verleden, weinig minder duivelsch dan die, welke door het gruwelijke heclen werden opgeroepen. Zij had1 een man gedood, en die man was Bier kwam haar geest als het ware tot een haltepunt. De gevolgtrekking was te vreese- lijk, om onder de oogen te zien, en een akelig wee gevoel deed Barbara waggelend achter- over vallen. Gelukkig hoorde zij een paar seconden later, half bezwijmd als zij was, den klank van paardenhoeven over den voch- tigen grond. Zij had nog juist kracht genoeg om op te zien, en merkte, dat een zestal rui- ters recht op haar af kwamen draven. Dat waren de ruiters, die zij een poos geleden ge zien had, met gepluimde hoeden op het N.Y. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ y/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- UAM 9, ALKMAAR voor het onderwijs verricht? Wrj ontkennen dat. Bij de nieuwe pensioenregeling vinden we een dergelijke onbillijkheid. De ongehuwde ambtenares of ambtenaar is verplicht de zelfde zware lasten op te brengen voor het weduwen- en weezenfonds van anderen zon der dat daarvoor eenig recht op pensiocn voor haar eigen behoeftige, van haar afhan- kelijke bloedverwanten tegenover staat Is het onderwijs veilig geweest bij deze regeering; bij deze Kamermeerderheid vroeg spr. vervolgens.fr Slechts enkele ver- slechteringen wil ik noemen: het opvoeren van het aantal leerlingen per klas tot 48, waardoor we weer 50 jaar zijn teruggegaan eg de onbevoegde krachten, de assistenten op school. Volgens ons, Staatsburgeressen, behooren de bezuinigingen in de laatste plaats de cul- tureele en hvgienische volksbelangen aan te tasten Ook hier zijn dus slechts schadeposten te boeken. Wel veilig gesteld voor de bezuiniging zijn de departementen van Oorlog en Ma rine. Welk verschil er tusschen ons Staatsbur geressen, op het punt van bewapening moge bestaan, we zijn een in den eisch, dat het geweld der oorlogen bij geschillen tusschen volken zal worden vervangen door Verplichte rcchtspraak. Bij de a.s. verkiezingen zullen wij dus ook deze geestenrichting versterkt tot uiting brengen in onze Volksvertegen- woordiging Indien we nu een streep trekken onder de balans en de goede en kwade posten optel- len, die het doel onzer Ver. zaken, dan komen we tot de conclusie, dat tegenover de eene creditpost: invoering van vrouwenkiesrecht tal van debetposten staan in de wettelijke ach- terstelling der vrouw. We zien, dat deze regeering, gesteund door de Coalitie-groepen tal van nieuwe uitsluitin- gen van ambten voor dc vrouw bij de reeds bestaande heeft gevoegd. Op welk gebied van het vrouwenleven we zien, van de vrouw als echtgenoote, als moe- der, als beroepsarbeidster en als sociaal-voe- lend lid .onzer volksgemeenschap, overal heb ben wij, Staatsburgeressen ernstige gricven tegen het beleid van deze regeering en van deze meerderheid in de Kamer. Vast staat, dat wij van deze richting voor onze programpunten slechts negatieve resul- taten kunnen verwachten. Geen verbetering van de huwelijkswet. Geen vrijheid van ar beid en berocpskeuze ook voor de gehuwde vrouw. Geen gelijk loon bij gelijkwaardigen ar beid, om slechts de eerste drie onzer pun ten te noemen. Gelukkig is ons in die eene goede post, het kiesrecht, een wapen, een middel ge geven om een einde te maken aan de achter- stelling der vrouw. Door de houding dezer regeering ten aan- zien van de vrouw, zijn gelukkig vele vrou wen tot de crkenning gekomen, dat we met even groote kracht moeten strijden voor de maatschappelijke en economische gelijkstel ling van man en vrouw, als we dat gedaan hebben voor de politieke gelijkstelling. De vrouwen, hebben rechtstreeks belang bij de wetgeving. Er is geen gebied van he, moderne vrouwenleven, waarmee de wetgever van onze dagen zich niet bemoeit. Zelfs, waar de vrouw vroeger oppermachtige heerscheres was, de huishouding, daar driugt thans de wetgever door, denkt slechts aan dc Tarief- wet. Het stelsel van E. V. dwingt cok de vrou wen tot aansluiting bij geestverwanten in een groepsverband, waarin zij als lid invloed kun nen uitoefenen op programma en candidaat- stelling. Het is daarom, dat het Hoofdbestuur onzer Vereeniging zich gewend heeft tot alle be staande politieke partijen in den lande, die den rechtstaat erkennen, met verzoek zich uit te spreken omtrent onze programpunten. Van 5 partijen werd antwoord ontvangen, n.l. van de Dem. Partij, de Soc. Dem. Arb. P., den Vrijheidsbond, den Vrijz. Dem. Bond en den R. K. Volksbond. De eerste 4, dat ze hoofd, en nu kon zij een wit teeken op hun mouwen onderscheiden het waren vrien- den. Zij klemde de kist vast onder haar arm, en liep toen zoo hard als zij kon,'om hen tegemoet te gaan. Een paar oogenblik- ken daarna klonk de luide stem van Squire Brent over de stilte van de velden: „God! het is mijn Barbara! De hemel zij gedankt!" Hij steeg af, liep snel naar haar en nam haar in zijn armen. „Bij den hemel, kind!" liep hij uit: „Wat is er gebeurd?" Barbara trachtte het uit te leggen, terwijl alien zich om haar verdrongen; zij was ver- borgen gebleven in een sloot, terwijl het le- ger langs haar heen vluchtte toen had zii de koets van den Koning gezien en aan zijn brieven gedacht „Maar wij hoorden e'en schot," riep Squire Brent. •„Ja!" zeide Ze. „Een booswicht trachtte de briefwisseling van den Koning te stelen, en ik heb hem doodgeschoten." Zij hield hem de kist voor en de Squire nam die van haar over. „Dc briefwiseling van den Koning, bij God!" mompelde hij verschrikt. „Ge hebt de eer van den Koning gered. Me vrouw," voegde een der anderen er bij. Wordt vervolgd. v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5