Alkmaarsche Gourant De hand met het lidteeken. Vergadering van den Gemeenteraad. BEUILLETON. Vrjjdag 26 Juni. Stadnieuws No. 148 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Zij, die zich met 1 Juli voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage Vermel d.) BOUW PAND LANGESTRAAT 85. BOUW SCHOOL OP ROCHDALE. VER- B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: a. een nieuwe school te stichten teneinde het gebouw der 5e gemeenteschool aan de Nieuwesloot aan zijne tegenwoordige be- stemming te kunnen onttrekken; b. voor de stichting der nieuwe school aan te wijzen het perceel grond gelegen tus- schen Bleekerskade en Molenkade, op de bijbehooren.de situatie aangeduid, ka- dastraal bekend1 in Sectie F. No. 2528 (ged.) c. dit perceel grond met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te be- palen datum uit het grondbedrijf te ne- men; d voor de uitvoering van het besluit sub b, overeenkomstig het voor den bouw opge- maakte plan, cen crediet van 109,000 ter beschikking te stellen van Burgemees- ter en Wethouders, nader te regelen bij suppletoire begrooting het benedengedeelte van het pand Lange- straat 85 met ingang van een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum te verhuren aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij, alhier, voor de som van 1330.— per jaar, ge- durende 10 jaar, op de door Burgemees- ter en Wethouders vast te stellen voor- waarden f. Burgemeester en Wethouders .te machtigen tot het aanbrengen van de veranderin- gen in het pand Langestraat S5 welke in vcrband1 met het besluit sub e noodig zijn en daartoe te hummer beschikking te stel len een crediet van 2600.nader te regelen bij suppletoire begrooting. g. het subsidie dor gemeente aan de sub e genoemde vereeniging met ingang van den daar bcdoelden datum tc verhoogen tot 4330.— per jaar; h. in het boyengedeeltc van het panel Lan gestraat 85 te huisvesten de stadsbiblio- tiieek, en daartoe ter beschikking van Burgemeester cn Wethouders tc stellen een crediet van J 4600.nader te rege len bij suppletoire begrooting. De uitvoerige toelichting van deze voor- stellen werd kort geleden door ons gepubli- ceerd. De heer L e e s b e r g zei, dat hi] voor den schoolbouw was. Spr. wilde het perceel Langestraat 85 bestemmen voor gemeente dienst. De heer B a k stelde voor de voorstellen in verband met genoemd perceel aan te Louden. Mr. K u s t e r s zeide, dat het gebouw, in de onmiddellijke nabijheid van het stadhuis, aanvankelijk bestemd was voor gebruik voor gemeentedienst en wilde het gebouw daar- aan nog niet onttrekken, omdat het stadhuis en de secretarie in de toekomst zullen moe- ten worden uitgebreid Spr. was niet tegen het verleenen van een tehuis voor de leeszaal op een andere plaats. Om de zaak nog eens onder de oogen te kunnen zien en omdat er toch geen urgefltie is, steunde spr. het voorstel van den heer Bak. De vergadering werd geschorst om B. en W. gelegenheid te geven het voorstel te over- wegen. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de meerderheid van B. en W. tegen uitstel van behandeling is. Namens deze meerderheid deelde spr. de argumenten mede: De leeszaal heeft dringend uitbreiding noodig, het archief evenzeer, bei- de zullen gaarne aanneming van de voor stellen zien. Het is wenschelijk beide diensten dicht bij elkaar te hebben' en als men nu het voorstel verdaagt, om te overwegen of het gebouw niet voor andere diensten noodig is, speciaal uitbreiding der secretarie, mist men die combinatie. Bij de andere oplossing zullen waarschijnlijk archief en leeszaal op een ander plaats komen en dat zou spr. be treuren, omdat het perceel Langestraat 85 zich daarvoor zoo goed leent. De heer Ringers zeide. dat na vast- stelling der bijlage, de commissie-Vogelaar aan het werk is gekomen. Men meende de Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 27) Zij overstelpten haar alien met vragen en zij deed haar best, om te antwoorden. Geluk- kig dacht niemand er aan, haar te vragen, hoe zij iets wist omtrent de brieven; het ge- vaar, dat de briefwisseling van den Koning in handen van den vijand was gevallen, had altijd zijn geheele omgeving voor oogen ge- staan, en dat Mevrouw Barbara dit wist, was niet om verwonderd over te zijn. Maar het was zeker merkwaardig, dat terwijl iedereen dacht, dat de brieven verloren wa- ren, en met vrees er aan dacht, dat de brie ven van den Koning in handen van het Par- lement konden vallen, dat zij, Barbara Brent, nog maar een meisje, het middel was ge weest, om de zaak van den Koning van zulk een vreeselijke schande te redden. „Een nieuwe Jeanne d'Arc," zei de Squire troisch. Hij had doodelijken augst over haar uit- gestaan, en vertelde haar nu'zijn ontzettende onrust, toen hij na de vreeselijke ramp naar Papillon Hall terugkeerend, hij het veront- rustende bericht gekregen had, dat Mevrouw Barbara sedert dep. morgen .was uitgegaan leeszaal voorloopig voldoende expansie te ge ven in het gebouw van de handelsschooi. Spr. wilde de commissie gelegenheid geven hare plannen uit te werken en was daarorn voor verdaging. De heer Bak meende, dat het in het eco- ndmisch belang van de gemeente is, om het voorstel te verdagen, en beter overzicht van de kwestie te krijgen. Het is geen poging tot afstel. De heer W e s t e r h o f betreurde, dat de heer Ringers, die zelf de plannen mee voor- bereidde, en deze het beste aohtte ook in het belang vaq de zuinigheid, uitstel bepleitte. Deze doet dit volgens spr. dan ook alleen omdat de rechtsche fractie dit vraagt. De Voorzitter vroeg niet op deze wijze voort te gaan. E)e heer Westerhof zeide, dat het plan de bezuiniging dient. Wie nu het Hanzege- bouw aan de gemeente wil trekken, bezui- nigt niet. Is het perceel later noodig voor uitbreiding van het Stadhuis, dan kan de leeszaal er altijd weer uit. Er wordt slech'ts weinig aan verbouwd. Het samenbrengen van leeszaal en archief moet woirden toegejuicht. De behoefte aan meer ruimte voor de leeszaal staat vast en dat wordt met uitstel van de bijlage niet an ders. Spr. adviseerde met aandrang het voorstel aan te nemen. De huur van 1330 is zeer juist berekend in verband met de kosten van het gebouw. De heer Ringers wilde de nieuwe gezichtspunten afwachten en wilde daarna pas beslissen of hij zijn stem kon blijven ge ven aan het voorstel. De heer Westerhof meende dat de commissip-Vogelaar niet anders zou kunnen dan de bijlage steunen. Wat de heer Kusteri zei: „de rechterzijde staat nog niet afwijzend er tegen over"', gaf spr. te demken. De heer Bak zei, dat zijn verklaring toch duidelijk genoeg was. De heer Westerhof geloofde niet, dat •in de eerste vijf jaar uitbreiding van het stadhuis noodig is. De heer S iets ma wilde de kamer van den archivaris bij het schilderijenmuseum trekken. Mr. Kusters meende, dat het fout is, den heer Ringers het recht te ontzeggen, de nadere gezichtspunten af te wachten. Gezien de noodzakelijkheid van uitbrei ding van het secretarie-personcel in de toe komst, wilde spr. zich niet voor tien jaien va6t leggen om het gebouw te geven aan de leeszaal. Spr. betwijfeldc of de stadsbiblio- theek wel veel wordt geraadpleegd. Waar plannen bestaan tot vestiging van nog een bibliotheek, vroeg spr. waar die dan zou moeten worden gehuisvest. Spr. wilde om een en-ander de bijlage aan- houden en naar de beste oplossing zoeken. De Voor zi tter gaf toe, dat cen wct- houder zeer zeker het recht heeft in den Raad een andere meening te hebben dan in het college van B. en W., omdat nadien tal van punten zoo'n wijziging kunnen bewer- ken. Wat de andere (roomsche) leeszaal be- treft, spr. zou absoluut geen bezwaar tegen subsidie hebben, mits die ook openbaar wordt. Maar gaat men niet te .ver, om nu een goeden maatregel voor de bestaande lees zaal af te wijzen, omdat het mogelijk zou zijn dat er een roomsche leeszaal komt? Be ter is dan die zaak onder de oogen te zien. Het is niet mogelijk een verdieping te zet ten op het archief. De archivaris is daar stcrk tegen. De heer Westerhof meende, dat de voorzitter niet had mogen goedpraten, dat de heer Ringers verantlerde van meening, omdat spr., toen hij ten opzichte van den hr Schouten een andere meening kreeg, daar- over door den voorzitter werd onderhouden. Het voorstel-Bak tot aanhohuding werd hierop verworpen met 107 stemmen (links tegen rechts). De voorstellen van B. en W. inzake den verbouw van perceel Langestraat 85 werden hierop z. h. s. aangenomen. Na een kleine toelichting inzake den grond- prijzen, waaroor de kosten van de school ko men op 111000, werd ook het voorstel tot Schoolbouw z. h. s. aangenomen. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE- VERORDENING. BOTERMARKT. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen de volgende verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening Gem. bl. 381), gelijk deze sedert is gewijzigd, Artikel I. In artikel 48, 4o der Algemeene Politiever ordening wordt in plaats van ,,10% uur" gelezen ,,10 uur". Artikel II. Deze verordening treedt in working op den derden dag na dien harer afkondiging. Z. h. s. aangenomen. WIJZIGING VERORDENING OP DE VEEMARKTEN. B. en W. stellen den Raad voor, vast te met niemand bij zich dan de oude juffrouw Leake. Toen had hij de geheele streek afge- zocht, geholpen door deze goede vrienden, Sir John Wydvill, Squire Perewich, Sir Ro ger de Leptan en heer Brauncepath, die hij nu alien aan Mevrouw Barbara voorstelde. Goddank; voegde hij er vroom bij, was zij veilig. Toen herinnerde hij zich juffrouw Leake, en twee der jongere mannen boden zich aan om de oude vrouw te gaan zoeken, die, ge- lukkig te veel verschrikt was geweest, om zich te bewegen en gauw ontdekt werd, en sidderend en bevend naar haar jonge mees- teres gebracht werd. Het eerste, waaraan zij nu moesten den- ken, was hun eigen veiligheid en die van des Konings briefwisseling; dat kon natuurlij'k niet breedvoerig besproken worden in het open veld, vooral omdat de regen, die sedert den morgen opgehouden had, nu weer be- gon te vallen en bovendien was Barbara noch lichamelijk, noch geestelijk in staat, verdere spanning te verdragen; de opwinding van haar hersens in de laatste paar uren had haar sterk aangedaan, en daarenboyen had zij eten noch drinken gehad, sedert zij vroeg in den morgen Papillon Hall verliet. Aaugemoedigd door den Squire, besteeg zij nu zijn paard achter hem, terwijl juffrouw Leake in het zadel van een der andere heeren getild werd'. „Wij zullen in de richting van Banbury rijden," zeide Squire Brents „en misschien stellen de volgende verordening tot wijziging der Verordening op de Veemarkten (Gem.bl. 881) Artikel I. Artikel 16 der Verordening op de Vee markten wordt gelezen als volgt: De wegen, waarlangs het vee door de be- bouwde kom der gemeente uitsluitend ter raarkt mag worden aan-, of van de markt mag worden afgevoerd, worden door Burge meester en Wethouders aangewezen. Het is verboden vee ter markt aan- of van de markt af te voeren langs andere wegen, dan de daarvoor overeenkomstig het vorige lid aangewezene. Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien haTer afkondiging. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. VRUCHTENMARKT. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen dev olgende verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening (Gem.bl. 381), gelijk deze sedert werd gewijzigd. Artikel I Artikel 34, lste lid, sub 6o b der Alge meene Politieverordening wordt- gelezen als volgt: des Zaterdags aan beide zijden van de Ge- dempte Nieuwesloot tusschen Ramen cn Ka- naalkade. Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. VERKEER MET RIJ- EN VOERTUIGEN. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen de volgende verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening (Gem. bl. 381), gelijk deze laatstelijk is gewijzigd. Artikel I. Art. 164 eerste lid sub ko der Algem°e- ne Politieverordening wordt gelezen als volgt: „door het Fnidsen tusschen de Spekbrug „en de St. Annastraat met uitzoncLering van „het gedeelte tusschen de Appelsteeg en de „Hekelstraat, door de Magaalenenstraat en „door de Krebbesteeg tussschen de Lange straat en de Breedstraat te rijden met rij- „of voertuigen, die zelve, of w'lker ladingen „een grootere breedte hebben, dan van ,,1.25 M;" Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. Z. h. st. aangenomen. HET AANSCHAFFEN VAN EEN MOTORRIJWIEL TEN DIENSTE DER POLITIE. B. en W. stellen den Raad voor, te beslui- ten tot aanschaffing van een motorrijwiel met zijspanwagen ten dienste der politie. De motiveering van dit voorstel hebben wij in een onzer vorige nommers opgenomen1. Z. h. s. aangenomen. (De raad ging hierop in comite.) Na heropening stelde de voorzitter aan de orde het punt VERKOOP PERCEEL RIDDERSTRAAT 10 ENZ. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten: I. aan den heer J. Bossert, alhier, te ver- koopen, vrij van hypotheek, het huis, plaat- sclijk bekend Ridderstraat Nr. 10 en ka- dastraal Sectic A Nr. 1883 (gcheel), ter grootte van 68 M„. en het erf en berg- plaats, Sectie A Nr. 3129 (gedeeltelijk) ter .grootte van ongeveer 61 vierk. M., alzoo ter gezamenlijke grootte van ongeveer 129 vierk. M., met uitzondering van een strook aan de steeg gelegen, welke steeg recht zal worden doorgetrokken naar de Ridderstraat, ten behoeve van een uitgang voor het te tichten gymnastieklokaa! voor de 7e Gemeenteschool, een en ander als op de overgelegde situatie-teekening is aan- gegeven. Geschiedende deze koop en verkoop voor een koopsom van 7500.en onder voor- waarde dat de kosten van de overdracht, alsmede die van verplaatsing van de W C. behoorende bij het perceel Ridderstraat Nr. 10, benevens die van alle andere ver- anderingen komen voor rekening van den kooper en dat de betaling der koopsom zal geschieden bij dc aanvaarding van het gekochte, vrij van huur, per 1 Mei 1926; II. van den heer J. Bossert, voomoemd, te koopen een stukje grond, ter grootte vau ongeveer 2 vierk. M., deel uitmakende van het perceel Sectie A Nr. 4009, als op de overgelegde situatie-teekening is aangege- ven, ten behoeve van het te stichten gym- nastieklokaal, welke koop en verkoop ge- schiedt voor de som van 1. III. met den heer J. Bossert, voornoemd, aan te gaan de volgende overeenkomst: de heer Bossert vestigt: le. een erfdienstbaarheid tot niet-bebouwing vinden wij onder weg een herberg, waar dc menschen niet te verschrikt zijn, om ons eten en drinken te geven. Daar kunnen wij rusten en praten. Wij zullen dan wel een goed eind achter de legers zijn en alle vagebonden en landloopers achter ons laten." Hij bekende, dat zijn doel nu niet Stoke Lark kon zijn. Geheel Gloucestershire cn Wawickshire op een klein deel na warcm in handen van de aanhangers van het Parle- ment, en de Squire twijfelde er niet aan. dat „die schijnhenlige, vervloekte verrader Fair fax, nu op dit oogenblik drimkgelagen hield of Psalmen opdreunde in de eetzaal van Sto ke Lark." „Maar," voegde hij er met bittere wraak- zucht bij, die niet bij zijn gewone vroolijk- heid paste, „het kasteel Broughton is nog in onze handen, en het is ons eigendom, Babs, door dien dwaas van een echtgenoot vau u. Ge moogt er wel wat voordeel van hebben, dat ge zijn onteerden naam draagt. Het zal een veilige plaats voor u zijn en, voorloopig, een veilige bewaarplaats voor de brieven van den Koning, tot de tijd komt, dat de Koning zelf ons van de bewaking ontslaat." Intusschen hadden hij en zijn vrienden hun paarden reeds naar het Zuiden gewend: Squire Brent met Barbara in het zadel ach ter hem reed voorop, en Heer Brauncepath met juffrouw Leake, die zich krampachtig aan hem vasthield, vormde de achterhoede. Zoo zette de kleine ruitergroep zich in bewe- ging en kwam twee of drie miuuten later in en het niet als opslagplaats hooger. dan 1.80 M. boven den beganen grond gebru'i- ken ten laste van een gedeelte van het per ceel Sectie A Nr. 4001, ter grootte van pirn. 30 vierk. M. en van een gedeelte van het perceel Sectie A Nr. 4009, ter grootte van plm. 7 vierk. M., een en ander als op de overgelegde situatie-teekening is aange duid, beide ten behoeve van het aan de ge meente toebehoorende perceel Sectie A Nr. 3818; 2e. een erfdienstbaarheid van onbelemmerd uitzicht, ten laste van een strook onbebouw- den grond van 2 X 7 M. van het kadas- trale perceel Sectie A Nr. 4007, als op de overgelegde teekening is aangegeven en ten behoeve van het aan de gemeente toe behoorende perceel Sectie A, Nr. 3129; een en ander onder bepaling, dat alle on- kosten, geene uitgezonderd, komen voor reke ning van den heer Bossert voornoemd en voorts onder de nader door Burgemeester en Wethouders te stellen bedingen. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Hierna slutting der vergadering. VROUWENDAG SOC.-DEM. VROUWENCLUB. De internationale vr,ouwendag onder de leuze „Op voor ontwapening" kon door foe- vallige omstandigheden niet op 21 Juni hier ter stede worden gehouden. Hij werd nu tegen gisteravond door de soc.-dem. vrou- wenclub bclegd in het hotel „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat. De zaal was geheel bezet. De presidente der club, mevr. Wester- h o f—K o o p a 1,. sprak een openingswoord, waarin zij de aanwezigen welkom heette, daarbij den nadruk leggende op den ernst van' de bovengenoemde leuze van den vrou- wendag. Spreekster deelde mede, dat de avond tcvens dienstbaar zou worden ge- maakt aan verkiezingspropaganda en dat de heer J. Westerhof daartoe zou spreken over „De taak der vrouw bij de aanstaande verkiezingen." De mandolineclub, onder leiding van den heer Koch, gaf hierop heel goed een paar aardige nommers, waarop het Woord was aan den heer Westerhof. In deze dagen nu we dicht voor de ver kiezingen staan aldus begon spr. be- gint zich de stroom te vormen, die we voor een paar maanden reeds voorspelden. Nu men ons op geen andere manier kan treffen begint men tc gooien met allerlei vuilen lasttr,^ in de hoop, dat de kiezers steeds weer zul'en stemmen dc partijen der verdrukkers van het proletariaat. Zij, die zich wel het ergste aan dergelijkc onwaardige politick schuldig ma- ken, zijn de R. K., de menschen van de R. K. Staatspartij. Dat we ten vooral zij, die, als spr. in het zuiden des lands zijn geweest, waar men bovenal alles goedkeurt, wat kan dienen om de rood® bende, gelijk men de soc.- dem. noemt, te verslaan. Het zal echter niet gelukken, want de waarhdd is onze groote machtige vriend, zei spr. Wanucer wij met eerlijke vijanden te ma- ken hadden, zouden zij met feuen komen en ons toonen wat zij hebben gedaan. Nog al tijd geldt het „aan de vruchten kent men den boom." En zoo is het ook met de coalitie- politick. Jaren geleden voorspelden wij reeds, zei spr., dat het zou zijn: van hen die niet hebben zal genomen worden en aan hen die reeds hebben, zal gegeven worden." Spr. memoreerde dan het gebeurdc in den Raad van giistermiddag, waar de R. K. den verbouw van perceel Langestraat 85 voor de huisvesfing van de openbare leeszaal tracht- ten tegen te houden, om daarmee aan te toonen, dat zij tegen redelijke voorstellen zijn. I lier zijn ze echter nog wel eens plooi- baar, omdat zij hier de macht niet hebben, maar veel erger is het daar, waar zij die wel hebben. Spr. wees hierbij op de groote meeting in Heerlen tegen de propaganda van de Dage- raad, waar werd opgewekt alle neutrale lec- tuur (dus niet atleen die van de Dageraad) te verbannen en desnoods zich t.e wenden tot de werkgevers van dc godloochenaars (d. w. z hen broodeloos maken, zei spr.) Meerdere staaltjes van hetgeen in Heer len is gezegd werden door spa', aangehaald, waarbij hij opmerkte, dat een en ander ge lijk staat met opruien tot revolutie. Geldt de anti-revolutiqwet .niet meer? Men zegt te strijden tegen de menschen van de Dageraad, maar strijdt eigenlijk tegen de dageraad1, die bet socialiisme wil brengen. Dan haalde spi*. het verkiezingsblaadje der R. K. aan, hier ter stede verspreidt, waarin de heer mr. Leesberg o m. schrijft, dat staat en individu allebei rechten moeten hebben. Maar gistermiddag in den Raad weigerden ook de R. K. den R. K- werkman Schouten in gemeentedienst te houden zon der hem gehoord te hebben. Na gemomoreerd te hebben hoe de arti- kelen in de bladen der tegenpartij drie jaar de buurt van de koets van den Koning. Bar bara had reeds naar den grond gekeken om de donkere, stifle gedaante te zien, met het gelaat begraven in de modder, en ,de verra- derlijke hand uitgestrekt. „Waar is die afschuwelijke boos.wicht Bags?" vroeg de Squire. „Het is goed, dat ge de wereld van zulk een schelm verlost hebt." Maar Barbara doorzocht den grond1 tever- geefs, enofschoon de Squire zijn paard in- hield en zijn vrienden zich om hem verza- melden, begeerig den mafi te zien, die zijn schurkenstreek met zijn leven betaald had, was de stomme getuige van MevrouwBar bara's dapperheid nergens te zien. Bock III. Het kasteel Broughton. HOOFDSTUK I. De betoovering van BrougMon. Een garnizoen van vijf en twintig officie- ren en mannen van des Konings leger was in het kasteel Broughton ingekwartierd. De soldaten waren ondergebracht in de groote ruimte onder het dak, waar de ruiterij van Cromwell geslapen had den nacht voor Edge Hill. Het was een tamelijk druk troepje, dat veel van zingen en goed1 eten hield, dat van Naseby als van een overwinning der ko- ningsgezinden sprak en zegepralend praatte op de spoedig op handen zijnde vernieti- 1 ging van dien troop kerels, die het eene eind geleden luidden, merkte spr. op, dat die nu geheel anders zijn. Colijn, de groote man bij rechts, is onze groote propagandist, zei spr. Een zekere mate van moed kan men hem niet ontzeggen, immers hij gaat, ondanks alle tegenwerking en ondanks elke bestrijding van zijn politick, steeds door met zijn „bezudnigingspolitiek", die den gulden heet te hebben gered. Nu heet het, dat kapitaal gevormd moet worden. Spr. had het hierna over de verkiezings- plaat der Vrijheidsbonders, waaruit hij de geyolgtrekking maakte, dat die leert, dat de Vrijheidsbond, hoewel zich voordoende als linksche partij, rechts georienteerd is. De plaat der R. K. besprekend, noemde spr. die gemeen. Blijkens uitlatingen- van die zijde wordt geloofd, dat het socialisme den weg bereidt voor het bolsjewisme. Men strijdt van R. K.-zijde'bijna uitsluitend tegen ons, zei spr., en noemt ons de neven van den Vrijheidsbond en de grootvaders van het bolsjewisme. Spr. betoogde, dat zeker niemand onder de arbeiders den Vrijheidsbond zal stemmen. Anders is het bij de R. K. arbeiders, zij weten niet wien zij zullen kiezen. De artike- len In de R. K. bladen wijzen daar op, voort- durend wordt opgewekt de R. K. lijsten te stemmen, om het thans bezerte aantal zetels in de Tweede Kamer te behouden. Spr. ci- tcerde ten bewijze hiervan eenige artikelen in het N. Holl. Dagblad, waarin het heet, dat de soc. dem. de priesters bespotten en belee- digen, wgt spr. een leugen noemde, evenals het een leugen was, toen drie jaar geleden beweerd werd dat de socialisten de R. K. kerken wilde,n beplakken. Wij laten een spoor na in deze wereJd, zei spr., en later zullen de R. K. arbeiders getui- gen, dat de socialisten heusch nog zoo slecfit niet waren. Als een en ander beter tot de arbeiders doordringt en zij zich ook bewust worden, dat Colijn, die zich christen- noemt, niet an ders is dan een dienaar van Mammon, zal elke verkiezingsuitslag beter voor de soc.- dem. worden. Wat hebben de chr. partijen gedaan van alles wat zij beloofden? En wat tot vestiging van het rijk van den vrede, het rijk van de broederschap? Stel tcgenover hun mooie woorden den rijken Colijn, die zijn broeders verdrukt. Heel anders is het socialisme, dat streeft nhar broedershap in den waren zin, niet te vergelijkem met het bolsjewisme, wat spr. hetzelfde noemde als het tsarisme. Spr. ging hierop na wat het socialisme wil: de productiemiddelcn aan de gerneen- schap en prees dit ideaal, dat hij alleen menschwaardig noemde, en in sterkc tegen- stelling met wat dc partijen der tegenstan- ders beoogende vcrdrukking der arbeiders. Ontkennend dat het socialisme godsdienst buiten sluit, wekte spr. op daarbij toe. te treden, opdat eens de groote broederschap komc. De aanwezigheid vau zoovele vrouw en in de zaal was spr. cen bewijs van het steeds meer doorbreken van het socialisme bij de vrouwen, wat wijst op verlangen naar' de groote broederschap, naar recht, naar een jetere en gelukbiger samenleving, zonder den oorlog, het rampzalige gevolg van den kanitalistischcn strijd dczcr wereld. Spr. schetste dezen strijd, die ontaardde in cen concurrentie zonder weerga en talloos velen dooddrukte. Deze concurrentie om den Mammon be- staat niet alleen in ons kleine land, maar in heel de wereld, zij is oorzaak van den oor log, den grooten broedermoord, waarvoor de wapens zelfs gezegend werden door de gces- telijik'heid. En wat is het resultant geweest van den oorlog? De overwinnaars hebben evengoed als dc overwonnenen de ellenden en rampen gevoeld en hebben ook gekregen den honger en het verlies van industrieen. Amerika is wel rijk geworden van en door den oorlog, maar cle geestelijke idcalen gin- gen er te loor en de criminaliteit steeg ont- zettend. Als verdere gevolgen van den oorlog noem de spr. het toenemen van allerlei ziekten, vooral van de tuberculose. Om de oorlogsellenden te voorkomen is het proletariaat verplicht zich aaneen te sluiten. Tot dusver is het meestal aan de R. K. geestelijkheid gelukt te voorkomen dat. de R. K. arbeiders zich organisecren met de andere arbeiders. Hoe lang zal dit nog kun nen? Allerlei teekenen wijzen er op, dat steeds meerderen tot de soc.-dem. overkomen Spr. vondl in dit verband gelegenheid te wij zen op de samenstelling van dc politieke par tijen in Engeland1, een samenstelling naar de economische positie, en hoopte dat het ook hier eens zoover zou komen. Het verbod van organisatie met op het gebied van geloof andersdenkenden is een middel om het volk verdeeld te houden en daardoor dc macht in handen te laten van de kapitalisten. Een ander middel is het dom houden van het volk, het slecht maken van het onderwijs. Spr. schetste de verschil- lende verslechteringen: van het onderwijs in van het geweer niet van het andere kenden en meer dachten aan het zingen van psalmen dan aan het oefenen van hum recruten. Barbara en de Squire bewoonden de ka- mers, die uitkwamen op de groote galerij aan den noordkant van het kasteel: hier werden zij bediend door eenige van de. eigen bedien- den van Squire Brent, die bij de nadering \|rn het Parlementselger van Stoke Lark weggevlucht en naar Oxford gegaan waren, vanwaar Squire Brent hen naar Broughton gezonden had. De officieern, die het bevel voerden over het kleine garnizoen, voegden zich aan het avondetcn dikwijls bij den Squire en Mevrouw Barbara, en dan zong zij 's avonds voor hen, waarbij zij zich zelf op de viola begeleidde; maar w anneer zij en de Squire samen waren, vroeg hij haar hem stukken voor te lezen uit de „Fairie Queene" van Edmund Spenser, of uit het pas versche- nen „Masque of Cornus" van Milton, want de Squire was trotsch op zijn ontwikkeling en zijn liefde voor poesie een lief de, die hij aan zijn bemind pleegkind had trachten in te boezemen. Het is waar, dat terwijl Bar bara las, dc goede man dikwijls in slaap viel, en pas wakker werd als dc klauk van haar stem zijn sluimering niet meer begeleid de en dan verzocht hij haar voort te gaan met de poesie te lezen, waarvan hij zooveel hield. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5