uRBUf? "Backirf Bakpoedef Een Vrucliten-TaartuMta Mil DrOerker*s smaakt aIs room de laatste jaren, alle aanvallen op de ont- w'ikkelmg- van hot volk, om het daardoor te- rug te dringen -naar het knechtschap van weleer. Dit alles moet ons zeggen, dat wij o,ns hebben aaneen te sluiten tegen het kapitalis- me, het groote monster, dat de voedster is van het militairisme en al wat daarvan het gevoig is. Spr. wekte krachtig op tot het versterken van het leger der sociaal-democraten, dat steeds groot er moet worden, als het ernst is met het veroveren van een nieuwe wereld, die een betere toekomst zal scheppen voor het proletariat. (Applaus.) De nu volgende pauze werd aangevuld door piano-muziek en zang, waarna. de man- dolineclub weder een paar zeer mooie stuk- ken ten beste gaf op een wijze, die terecht al- ler waardeering oogstte. Hetzelfde was het geval met het tooneel- stukje „Naar betere tijden" van G. Krom— de Vries, waarin op goede wijze de idealen van het social ism e werden weergegeven. De verlo-ting van een taart tot bestrijding der kosten van den avondi had een schitte- rend resultaat. De vergadering werd door mevr. Wester- hof gesloten met een woord van dank voor de medewerking van mamdolinedub en too- neelclub en een opwekking om vooral op a.s. VVoensdag de lijst der soc.-dem. te stemmen. CLASSICALE VERGADERING. Op den laatsten Woensdag van Juni wor den door het geheeie land de classicale ver- gaderingen gehouden. Deze vergaderingen bestaan nit de predikanten in elke classis en voor elke predikantsplaatsen een ouderling. Het werk van de classicale vergadering be- staat uit het geven van een beknopt verslag der gewichtigste werkzaamheden door het bestuur verricht, het doen van benoemingen voor het clasasicaal bestuur van leden en hunne secundi, de behandeling van Synodale voorstellen en het geven van consideraties daarop; de behandeling van bijzondere voorstellen, niet van de Synode afkomstig: Van de classicale vergadering der classis Alkmaar is bet volgende mede te deelen: Zij werd bezocht door 24 predikanten en 29 ou- derlingen. De voorzitter herdacht in zijne openingsr rede vooral ds. de Pree, die, als een kloek wer- ker en strijder aan de classis was ontvallen Hij sprak over de verschillen, die bij de ambtsdragers werden gevonden, zoodat het besei van bij elkander te behooren weg was, vooral in Nederland en juist de eenheid kan de Kerk tot heil zijn. Zij alien moeten zijn als lichtcnde fakkels, die eene lijn volgen, op dat ook de Kerk een licht zij voor ons volk. En predikanten en ouderlingen moeten hun werk, vooral ook het kleine werk, met opge- wektheid doen voor het Godsrijk Bij de bestuursverkiezing werden alle af- trcdende leden herkozen, terwijl in eene va- cature moest worden voorzien. De samen- stelling van het Classicaal Bestuur is voor 1925 als volgt: Ds. F. W. j. van den Kie- boom, Bergen, praeses, zijn secundus of plaatsvervanger ds. W. D. M. Baar, Alk maar; ds. C. J. A. Bosch, Limmen, scribh- quaestor, zijn secundus ds. J. F. Tinholt, Valkoog; ds. J W. C. van Loon, Barsinger- horn, assessor, zijn secundus ds. J. Heep, Noord-Schermer; ds. P. Groot Inz. Oudorp, zijn secundus ds. H. Buiskool, Ziipe; ds. N. J. C; Schermerhorn, Nieuwe Niedorp, zijn secundus ds. J. van Dijk, Schagen; ds. O. J. Staal, Noordscharwoude, zijn secundus ds W. A. F. van Wijk, Holder; ds. J. F. Tin- holt, Valkoog, zijn secundus ds. J. H. Oter- doom, Graft; H. van Kuipers,, Schagen, zijn secundus P. Claij, Alkmaar; K. Spaan, Noord-Schermer, zijn secundus C. A. de Braal, Alkmaar; F. Woutman, Oude Nie dorp, zijn secundus J. Slooten, Oterleck. De synodale voorstellen, bevattendc nood- zakelijkc aanvullingen van reglementen. werden bijna aJle goedgekeurd Eene toevoe- voeging aan'hot Reglement o. d. Predikants- tractementen, dat ten gevolge zou hebben, dat de tractementen gelijk zouden worden, werd at'gewezen. De, als iets nieuws, invoering van diaconale raden, werd goedgekeurd, maar de wetsaanvulling, die ten doel had om dc dia- kenen tc scheiden van den kerkeraad en als afzonderlijk college geen recht van benoe ming van kerkeraad en beroeping van predi kanten toe te kennen, werd afgewezen. Door sommigen werd een ameudement ingediend om in gemeentcn met tenminste zes ouder hngen en vijf diakenen deze laaste tot een af zonderlijk college te maken, facultatief te stel- len. Van Jo vereeniging van godsdienstige voorgangers en gemeenteleden was een voor- stel ingekomen om adhaesie te betuigen met 1 wef. De commissie tot de zaken der Remon- strantsche Broederschap had ingezonden een adres aan de regeering, om de algemeene dienstplicht af te schaffeu en de vereeniging" van socialistische predikanten een, om meer- dere waarborgen te krijgen voor gewetens- vrijhetd, met het verzoek om instemmin-g daarmede van de classicale vergadering. Deze beide adressen werden tezamen in behande ling genomen. De verdediger dezer adressen sprak on-ge- veer hetv olgende: Er is een steeds sterker wordende afschuw van den oorlog. Of oor- iog een noodzakelijk kwaad is, blijft een vraag. eEr is een tijd geweest, dat er sterk werd aangedrongen op gewetensvrijheid, op den Hervormingsdag wordt er. den nadruk op gelegd. Het wezen van het Protestantis me is, dat ieder in ziin eigen geweten ten voile verzekerd zij. Het is begrijpelijk en verklaarbaar, dat door den grooten oorlog de vraag telkens meer op den voorgrond kwanjm o g e n we daaraan meedoen vol- gens ons geweten? Het gaat niet aan, om te dwingen, w^ar het geweten tegen getuigt, waartegen te handelen. Het gaat hierom, dat de oorlog is de ontkenning van alle recht, oorlog is in strijd met het groote beginsel van het Protestantisme, dat de persoonlijke vrijheid wil handhaven. Het militairisme is in zijn wezen onzedelijk, het ontneemt den mensch zijhe persoonlijkheid, het verlaagt den mensch tot dingen, waartoe hij wordt gedwongen door den wil van anderen. We moeten niet vragen: waarom oorlog?, maar alleen letten op het feit, dat militairisme en oorlog onzedelijk zijn. Men moet vrijheid geven,- c m te vechten of niet. Er moet een einde worden gemaakt aan den dienstdwang. Een ander voegde hieraan nog toe, dat, hoewel hij erkende, dat tucht en orde groot en goed waren en de menschen moesten lee- ren te gehoorzamen, omdat er zonder orde een horde kwam in Kerk en in Staat, er ook eene gehoorzaamheid was van het kind van den Hemelschen Vader en dat die gehoor zaamheid vaak boven den staat uitgaat. Dan komt het conflict en de Staat zal goed doen, daaraan tegemoet te komen. Tegenover dezen wordt betoogd, dat de autonomic van het geweten een moeilijk ding is om over te oordeelen, omdat zoovelen niet vol komen genoeg verzekerd zijn van hun geweten, om zich daarvoor moeite en lijden te getroosten door van de vertegenwoordi- gers van een land te eischeu: laat mij vrij. Dan alleen kan autonomic van het geweten erkend worden, als de mensch geheel en al doordrongen is van de eischen van zijn ge weten. Voor een staat, zoo sprak een ander, is het onmogelijk alle gewetensbezwaren te eerbiedigen, omdat menschen over het alge- meen geene persoonlijkheden zijn, die weten, wat zij willen. Dwang is goed en vrijheids- beperking noodig. De eerste inleider antwoordde daarop: Het argument van gehoorzaamheid aan den Staat gaat niet op, als we dien Staat beschouwen zooals Kropotkine en Krabke, die zeggen. dat de Staat is opgelegd aan de maatschappij, het is een instrument, gebruikt door de heer- schers, om de maatschappij in een bepaalden toestand te houden. Tegenover den Staat is eene andere iftacht, die van God in ons ge weten. Door het late uur, verliep de vergadering, waarop de voorzitter haar sloot, na door op- st'aan te hebben doen uitmaken, dat van de overblijvenden een kiein deel instemde met den inleider. gen worden aangeraakt, omdat ze anders den z.g. „dauw verliezen, dit is de blauw-grijze gloed die er op de druiven ligt en zonder welkc de vruchten beduidend minder waarde hebben. Men begrijpt dus welk een enorm werk er geschieden moet, als men weet, dat de kassen van den heer Posthuma een lengte hebben van 50 Al, waar dus een zeer groot aantal stammen in staat. Met dit „krenten" is echter nog niet alle werk gedaan. Nauwkeurig moet iedere rank worden nagezien of er geen „dieven" in voor- komen, dat zijn bladeren, die tusschen de ok- sels groeien. Deze moeten verwijderd worden, opdat de levenssappen, die zij tot zich nemen, aan de vruchten ten goede komen. Wij zouden nog wel eenigen tijd voort kun- nen gaan met bijzonderheden te vermelden omtrent de dniiventeelt, doch het lijkt ons be- ter dat ieder. die er belang in stelt, zonder er veel van af te weten, zelf maar eens gaat kii- ken. J Wie niet goed tegen de warmte kan, zoeke vooral geen extra-heeten dag uit (zoo die dezen zomer nog mochten komen!), want de temperatuur in een druivenkas is aanmerke- lijk hooger dan buiten en kan op heete dagen wel tot 100 graden stijgen! En zelfs dan nog wordt onvermoeid in de kassen door-gewerkt! Als echter in Augustus de druiven rijp zijn en de trossen in lange, lange reeksen de kassen sieren, dan is alle arbeid ruimschoots vergoed. En zeer zeker dit jaar, dat een bijzonder grooten oogst belooft. Pro vinci a al nienws UIT GRAFT: Hoewel aanvankelijk de nieuw benoemde gemeente-secretaris en -ontvanger alhier de heer C. A. van Staveren, met ingang van 16 Juni 1925 in functie zou treden, heeft zulks echter den 23 Juni 1925 plaats gehad. Dc heer D. Smit, die 38 jaren onafgebroken gemeentedienst is geweest, is thans op zijn gedaan verzoek met pensioen gegaan. De heer Smit werd in 1887 als volontair ter secretarie benoemd toen hij te Maasdan' werkzaam was. De toenmalige bitrgemeester S. Appel bedankte in Februari 1888 voor se- cretaris dezer gemeente en de heer Smit werd vanaf April 1888 als zoodanig benoemd, welke betrekking door hem tot heden onafge broken werd waargenomen. In October 1894 werd de heer Smit tevens benoemd tot ge- meente-ontvanger, welke functie eveneens door hem met vollen ijver en nauwgezetheic tot heden werd bekleed. Aangezien de heer Smit zijn welverdiende rust is gaan genieten te Alkmaar, heeft hi zich genoodzaakt gezien, zijn plaats in hei College van het Bestuur der N. H. Gemeente vacant te doen worden. Wij vernemen echier, dat hij zijn vanaf October 1894 waarnemen- de functie van secretaris-penningmeester van cen Eilandspolder zal blijven waar nemen. UIT DE RIJP. J.l. Dinsdagavond hebben alhier in het ca fe van mej. P. Dil-Smit voor den Vrijz. Dem Bond ge'sproken mevr. B. Bakker-Nort en de heer J. P. C. Wagner. De opkomst van het publiek was zeer gering. UIT KOEDIJK. Men verzoekt ons te willen vermelden dat net bedrag waarvoor de heer D. van Die, al- hier inschreef op de aanbesteding van de koolbcrgplaats, voor den heer P. Visser al hier, 1725 was en niet 1842, zooals gis- teren vermeld is. een van haar uitgcgaan Christelijk getuige- ms tegen den oorlog. Aan den eencn kant werd betoogd, dat de onafhankelijkheid van ofts land door een oorlog te duur betaald zou zijn en dat het godsdienstig besef, dat de Kerk tegen den gruwelen van den oorlog, als tegen de grootste zonde moet getuigen. Aan den anderen kant werd het-oog hierop gevestigd, dat het godsdienstig zedelijk be sef niet bij alien hetzelfde is, dat, als een gansch volk instemde met den wil om geen oorlog te voeren, toch rekening moest worden gehouden met de wereldconstellatie. De men schen zijn over het algemeen niet bevoegd, iets te raden, maar dat deze zaak moest wor den overgelaten aan de verantwoordelijie raannen. Het gaat uit van de valsche veron- derstelling, dat dit leven het een en al is. Men moet verdedigen wat ons -lief is. Ten slotte betuigde het grootste gedeelte van de vergadering zijne instemming met het ingediende getuigenis. Van het Classicaal Bestuur van Hoorn was een voorstel ingekomen, om oud-ouderlingen en ouderlingen die in een Classicaal Bestuur zitten, ook tc kunnen afvaardigen naar de Classicale Vergadering, als mannen met meer kennis van zaken. Dit voorstel werd afgewezen op grond van het feit, dat er Classicale Vergadering alleen vertegenwoordigers van de gemeenten deze samenkomst kunnen uitmaken volgens de Het werk in drnivenkassen. Iedereen kent ongetwijfeld de groote glazen kassen, waarin druiven worden gekweekt. Niet iedereen zal echter zoo'n kas eens meer van nabij hebben aanschouwd, d.w.z. het in- terieur er van hebben bekeken en kennis ge nomen hebben van het werk dat in die drui ven kassen gedaan wordt. Ieder, die neiging gevoelt een nader kennis met de druivenkweekerij te maken, wordt daartoe thans door den heer D. Posthuma in de gelegenheid gesteld. Deze heeft n.l. het plan opgevat zijn drie kassen te Huiswaard gratis voor belangstellenden ter bezichtiging te stellen, opdat ieder in de gelegenheid zij, dit interessante bedrijf eens te zien. Wie een oogenblikje tijd heeft, ga er eens heen. Een gezellig wandeiingetje van circa een kwartier brengt er U. De route is de vol gende De Friesche brug over in de richting Ou dorp, bij de splitsing naar Oudorp den hoofd(linker)weg houden, doorloopen tot aan een wegwijzer en inslaan de richting die aan- geduid wordt door Koedijk 3.8 K.M. Men passeert de spoorlijn (denkt erom: onbe- waakte overweg!) en vervolgt dan de wande- ling langs een ydillisch landweggetje tot men spoedig rechts een z.g. „kluft" ontwaart (links ziet»men reeds een tweetal druivenkas- sen, echter niet de bedoelde). Dien „kluft" daalt men af, om vervolgens een ijzeren hek te passeeren (men houde rekening met het vriendelijk verzoek, de poort goed te sluiten). Langs een groene haag bereikt men een hou- ten hek, dat men eveneens doorgaat. Nu nog even doorgeloopen en men bemerkt een viertaj druivenkassen. De drie eerste zijn eigendom van den heer Posthuma en daar worden alle belangstellenden vriendelijk ontvangen, ter wijl hun alie gevraagde inlichtingen inzake de druivenkweekerij even vriendelijk worden verstrekt. Voor den oningewijde hebben deze inlich tingen veel waarde, omdat ze hem duidelijk zullen maken, welk een enorm werk er in de kassen gedaan is, ,alvorens de smakelijke blauwe vruchten op de dessert-schaal prijken. Druiven eischen een nauwgezette, zorgvul- dige behandeling, zonder welke het niet mo- gelijk is mooie vruchten te verkrijgen, die een lust voor het oog zijn. Als zich trossen aan de ranken beginnen te vormen wij laten alles wat daarvan voorafgaat nu maar buiten beschouwing dan komt het groote werk eerst aan. De niet- deskundige zou zeggen: „laat maar groeien die worden wel rijp!" Ongetwijfeld, maar men zou dan kleine onooglijke vruchten krij gen, die voor den handel van bijzonder wei- nig waarde zijn. Om groote druiven te ver krijgen moet tros voor tros uitgedund worden. De vakmenschen noemen het „krenten". Met een schaar wordt circa 60 pCt. van de drui ven uit zoo'n tros weggeknipt, opdat de over- blijvende gelegenheid krijgen zich geheel en al te ontwikkelen. Uiterst nauwkeurig moet dit geschieden, daar de druiven zelf niet mo- Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- iie. De opname in deze rubrlek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Geachte Redactie! Gaarne zou ik in de gelegenheid worden gesteld eenigc opmerkingen te maken naar aanleiding van een ingezonden stuk van den heer D. Kooiman te Purmerend in het nr. van 22 Juni. Wat betreft de bewering van den heer K., dat ik te Midwoud gezegd zou hebben, „dat er op landbouwgebied wellicht nog meer be- zuinigd zou kunnen worden", dit moet op een misversiand berusten. Het zou trouwens vol- komen in strijd zijn met het daaropvolgende, „doch dat de Vrijheidsbond steeds op zijn post zal zijn". Ik heb te Midwoud betoogd, dat de regeering een slacht-commissie hacfin- gesteld om na te gaan of er op landbouwge bied wellicht nog meer te bezuinigen zou zijn en ik heb juist als mijn oordeel uitge- sproken, dat dc bezuiniging op landbouwge bied niet verder kan worden doorgevoerd. "en dat op dit oogenblik slechts een zeer gering percentage van de gewone staatsuitgaven aan den landbouw wordt besteed. Ik heb dus vrijwel het tegendeel betoogd van wat de heer K. mij in den mond legt. Of het verslag daartoe aanleiding gaf kan ik tot mijn spijt niet nagaan. Thans wat betreft de samenwerking Dres- selhuys-Colijn. De heer K. begint met te ver- zekeren, dat hij liefsj: zoo weinig mogelijk over andere partijen spreckt. Ik wil het gaar ne aanvaarden en verzekeren, dat die mede- deeling mij in hooge mate verheugt. Ik wge n.l. reeds aan het bestaan van dergelijke vrij- zinnig-democraten gaan wanhopen. Geheel consequent is echter ook de heer K. niet kunnen blijven: immers hij heeft het noo dig geoordeeld op cen vraag te antwoorden, „dat in den Vrijheidsbond het conservatieve element (prof. Ant. van Gijn) overheerscht en dat de voorzitter Dresselhuys al hard vrijt met den oer-conservatieven Colijn". Daartegen heb ik opgemerkt, dat de heer K. als bron van die beweringen zijn duim heeft gebruikt. De heer K. haalt als bewijs aan, dat de heer Van Gijn in een rede te Bussum gezegd zou hebben, dat „Colijn bij den strijd tegen de nivelleering zich sterk getoond heeft, even- als trouwens de vrijheidsbond, die, soreker zegt het met trots, cigenlijk dc eenige 'partij is geweest, die zich hierbij geheel naast den minister stelde". De heer K. heeft deze woorden cursief doen drukken, hij schijnt dus van meening te zijn, dat daaruit volgt, dat het conservatieve element in den Vrijheidsbond overheerscht. Wanneer dc heer K. geen vcrdere bewij- zen van zijn stelling weet aan, te voeren, dan kan de bewijsvoering als mislukt worden be- schouwd. Immers wanneer die voorstellen dc beli- chaming waren van een oer-conservatisme, zoo als de heer I<. schijnt tc meencn, hoc is Voor slechts f 1.15 f, *j«en het dan te verklaren, dat ook de vrijzinnig- democraten aan een deel dier voorstellen (nl. voor zoover betreft de ambtenaren van de rechterlijke macht) hun stem hebben gege- ven. Die voorstellen van Minister Colijn bc- oogden de nivellleering in de bezoldiging der ambtenaren tegen te gaan en rekening te doen houden met de eischen van bekwaam- heid en verantwoordelijkheid,' die aan sommi- "!e categorieen van ambtenaren moeten wor- len gesteld. De wenschelijkheid en noodza- kelijkheid daarvan is zelfs door de woord- voerders der sociaal-democraten- erkend, al meende men in dit geval toch maar niet mee te moeten gaan De heer K. dient betere bewijzen voor zijn beweringen aan te halen. ien opzichte van de stelling van den heer K., dat er samenwerking zou komen tusschen de heeren Dresselhuys en Colijn heb ik be- toogd, dat er van een principieele samenwer king tusschen beiden nooit sprake was ge weest en ook niet zou kunnen zijn. Wel zijn er natuurlijk, heb ik er aan toegevoegd, in de praktische politiek concrete punten denkbaar, waarbij wij onzen steun zouden kunnen ver- leenen. Alles wat de heer K. nu aanhaalt uit de redevoeringen van de heeren Dresselhuys en Rink strekt slechts tot steun van die bewe ring. Daarin werd immers de wenschelijkheid betoogd van het voeren van een nationale po litiek, waarbij problemen liggende in de neutrale zone zouden worden opgelost 'en als concrete punten zijn daarbij genoemd de doorvoering van verdere bezuinigingen en de oplossing van de moeilijkheden bij het onder- wijs en defensei. Dit zijn eenvoudig uitiugen van politiek wrerkelijkheidsbesef. Daartegenover plaatst nu de heer K. he volgende: „Ik kan wel verzekeren, dat er tusschen de vrijzinnig-democratcn en Colijn stellig geen samenwerking zal kunnen be staan. Laten de Noordholl. vrijzinnige kie zers daarop maar gerust wezen! Maar dan weten zij meteen aan wiens zijde zij zich heb ben te stellen". Wanneer dit standpunt door de vrijzinnig demccraten in de Kamer mocht worden ge- deeld wat ik voorshands zelfs op gezag van den heer K. weiger te gelooven dan zou daaruit dus volgen, dat men zijn kracht uitsluitend in het negatieve zou gaan zoeken, dat men bij voorbaat elk voorstel van Coliin zou afwijzen. Wanneer Colijn zijn belofte, 10 millioen op de defensie te bezuinigen, zou willen inlossen, de vrijzinnig-democraten zouden tegen zijnHet voeren van een derge lijke politiek zou gespeend zijn aan elk ver- antwoordelijkheidsbesef en een ernstig man onwaardig. De heer K. heeft dan ook m.i. zijn partij geen dienst bewezen door zijn boven geciteer- de uitlating. De bewering des heeren K. is niets anders dan een phrase en bovendien in strijd met de feiten. De vrijzinnig-democraten hebben immer meer dan eens aan Colijn's voorstellen hun stem gegeven. Ik herinner bijv. aan de rij- wielbelasting. Dc Vrijheidsbond zal in de praktische po litiek het liberale beginsel hoog houden, maar hij wijst niet bij voorbaat elke verant woordelijkheid af, zooals de heer K. als top- punt van politiekc wijsheid schijnt te beschou wen. Aan de vrijzinnige kiezers van Noord- Holland het oordeel, welk standpunt het meest in overeenstemming is met waardig- heid en verantwoordelijkheidsgevoel Met dank voor de plaatsing Uw dw. S. E. B. BIEREMA. Usquert, 24 Juni. Aanwezig aan het, Bureau van politic, l.angestraat «n aldaar te bevragein op alle w erk dagen tusschen 11 en 1 uur, de na vol- gende voorwerpeu als gevonden gedeponeerd op 19 tot en met 24 Juni: pakje inh. tricot; rokspeld; vulpotlood1; dames portemonnaie; beitel; koperen gewichtje; voetbaltrui; benc- vens eenige sleutels en mantel'banden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- ue ingezetenen, onderstaande voorweipen, als gevonden aangegeven op 19 tot cn met 24 Juni 1925: lorgnet in etui, mej. Dooif.ibos, Oudegr. 122; zakje peulen C. Meijer, Kennomer- straatweg 64; dames taschje met inhoud. Holsmuller, v; Everdingenstraat 1; grijze haiidschoeji, G. v. d. Schuyt, Geestersingel 58; twee zaikdoekjes, C. Vermaat, Houttil 14; zilveren hangertje van een horlogeketting, K. v. d'. Pol, Ridderstraat 8; pakje inh. vischsnoer en haakjes, C. Noorlander, Ach' terdam 11; fantasie-armband, J. Hink, Een- drachtstraat 16; dop van een fietsbel, L. Melekamp, Baansingel 40; zaklantaarn, Florijn, St. Josephstraat 2; rood1 koralen ro- zenkrans, E. Michon. Stuartstraat 65; rij- wie 1 be 1 astingmerk, P. Oudes, Laat 185; hondenhalsband met penning 489, J. liol- man. Laat 28; 2 battings, Klaver, Kenue- merstraatweg 145; zilveren armband, Tli. Schneider, Woonwagenkamp Noorderk.; ge- ruite ceintuur, M. Kolkman, Baansingel 31; taschje inh. boterham en fleschje; portemon naie met inhoud, mej. Velt'huis, Achterw r-g 11gouden ringetje. W. Kos, Westerweg 56; vierd. duiinstok en liniaal, G. N. Hemmelder Nieuw straat 12; sleutel met bandje, v d. Gracht, Boezemsingel 45; alpacca'beursje. met inhoud, mej. Berkhout, Stationsstraat 53; ceintuur van een regerimantel, H. dc Mun-k, Laat 39; gummi-bal, P. Mooij, Koor- straat 24; huissleutel, G. J hesing, Verl. I.andstraat 27; riiwielbelastingmerk, D. 1 lam wijk, K. vati 't Veerstraat 6; grijs jon- gensjasje, C. Meijer, Kenneinerstraatweg 64; blauwe pet, Hartkamp, Nassauplein 31 portemonnaie. met inhoud, H. Kuiper, Ko- ningsweg 50; sigarenkoker met inhoud, P. Peijs. Zuidscharwoude; hondenpenning »2e kl. 84, Verwer, Konimgsweg 67; huissleutel A. v. 't Hof, v. d. Woudestraat 67; grijs ge- streepte shawldas, J. Heertjes, Zegkis 50; blaaiw dames maaiteltje, M. de Jong, Linde- laan 74. Wanneer men weder in het bezit is van het vcrloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau politie. van Kim st. Marktberichten BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 25 Juni '25. Heden besteedcle men voor: Bloemkool IJ 21—/ 32, II 8.50—/ IS. Ill 35.50, Groote Gele Aardappelen 4.705.25, Kleine gele aardappelen 3.353.60, Groote witte 4.605.20, kicine witte 1.50-/ 1.70. aardappelen aardappelen PURMERE'ND, 25 Juni. ,,Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 2.26—/ 2.72 per zak (25 K G.), kl. aardappelen 1.40—/ 1.75 per' zak (25 K.G.), Snijboonen 9.60 per zak (15 K.G.), Tuinboonen 1.40—/ 1.75 per zak (15 K.G.), Peulen 13.40—/ 18.70 per zak (50 K.G.), Doperwten 13—/ 15.70 p. zak (50 K.G Aardbezien 0.27—/ 0.53 per K.G., Bloemkool 20.10—/ 22.70 per 100, Sla 2.60—/ 3.20 per 100 krop, Pe- terselre 3 per 100 bos, Selderij 8 per 100 bos. Rabarber f 7.70—,f 8.50 per 100 bos, Wortclen 6.80—/ 14.80 per 100 bos, Pre'. 3.40—/ 4.20 -per 100 bos. ZWAAG, 24 Juni. Veiling Banger! en Omstreken. 30.000 K.G. Kruisbessen 14.30 per 100 K.G., Aardappelen 300 baal 4.70 tot fj 5 per baal. BROEK OP LANGENDIJK (Langedii- ker Groentenveiling), 25 Juni. 21.800 bos Wortelen 9.50—/ 11.50 per 100 bos, 424500 K.G. aardappelen: Schotsche mui- zen 8.50— 11.30, Drielingen 4,20— 8.80, per 100 K.G. NOORDSCH A RWOUDE, 26 (Jooi. 123300 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen f 9 6010.80, Drielingen 4.80 tot 6.90, Kleine 1.20, per 100 K.G., 380 stuks BloemkooJ 16.10—/ 28.30 per IOC WARMENHUIZEN, 25 'Juni 1928. Schotsche Muizen 8 7011.30, Drie< iingen- 4.20^-/ 6.20. Aanvoef: Kardapoelen, 1 PPfl van hoor I i - I 1 een voor direct gebruik gereed Gis^oeder. r Backin vervangt de Gist Met Backm rijst het deeg ouder het bakken. 500 gr. taru-ehloemf 0.16 J PaH> Dr. Oetkers's Backm 0.079. 100 gr. boter f 0.28 marg.. V* liter melk een weinig zoxst 100 gr. suikcr J pond fruit (Klapbessen, Bessen, Kersen of derg.) 0.12 0.12 0.02 0-05%, 0.60 f U5 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze. rolle het dik of dun nit, al uviCi s men fen oi meer 8°ed iogevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be' legge de met dit deeg bedektc bakblikken met ontpitte, gesuikerde vruchten. Indien Si* zeer saPP'S k. bestrooie men het rijKchjk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suikcr. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs L;, Dstermann G. Co., A'dam, vermeld zijn. waar niet verkrijgbaar wende men zicb deze Importeurs, die op aanvrage ook een gra ti s-receptenboekje toezenden. A. O. V. Met grootendeels een herhaling van num< mers door dc Alkmaarschc Orkestverecniging op de beidc wintcrconcerten gespceld kwam het orkest op dc gisteravond in den Muziek* tuin gegeven uitvoering voor den dag. Op die twee wintcrconcerten hegft men kunnen hoos ren hoe ijverig er ondcr leiding van den diri=> gent, den heer Jansen, gestudeerd is, waar' door men op die conccrten cen resultaat vera kreeg, dat men, den korten bestaanstijd in aanmcrking genomen, bijna nifct had clurven vcrwachtcn. Zoo was het ook gisteravond en het hoogste heeft het orkest wel bereikt met de uitvoea ring van de onvoltooide symphonie van Schua bert, waaraan voorafging de marsch uit „Tana hauser van Wagner cn de ouverture „Die Entfiihring aus dem Serail" van Mozart, die ook werkelijk wel gehoord mochten worden. De uitvoering der ..Onvoltooide" ging daar echter nog boven uit. Even gelukkig was men later met de „Mana fred ouverture van Schumann, de twee kleine stukken van Wagner en van Gounod en met de „Geschichten aus dem Wiener Wald" van Johann Strauss. De muziek van den valskoning begint weer meer de aandacht te trekken. Op de programma's van harmonieorkesten heeft Strauss altijd een plaats gevonden, maar nu begint men hem in symphonieconccrten ook te gcdenken. Bruno Walter gaf onlangs met het concert" gebouworkest in Amsterdam een „Wiener Abend en liet ook 'n paar walsen- spelen. Het succes was enorm. n Paar dagen geledcn zong de heroemde Birgit Engel op een kurhausconcert in Scheves ningen in samenwerking met het residenties orkest, door prof. Schneevoigt gedirigecrd, de Donauwals. De zangeres kwam er zonder het nummer te herhalen niet af. Zou dat een be wijs zijn dat men in de groote muziekcentra waar men een groot aantal klassieke. modcrne en hyper'modcrne werken hoort. wel eens be« hocfte heeft aan een gezondc, vroolijkc ont» spanning? Dc wals die dc heer Jansen liet uitvocrtn yoldeed bizonder, het langdurig applaus dat na afloop klonk gaf den dirigent aanleiding de marsch van Wagner te herhalen en nu in cen pittiger tempo dan de eerste maal. A. K. Stuk'S.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6