DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rationale Wieler-Wedstrqdeo, Uit den Alkmaarschen Raad. Z0NDA6 28 JUNI 1925,, n.m, 2 uur. Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 ZATERDAG 27 JUNI De naam GOUDSBLOM op Uw sigaren- zakje is U een waarborg dat de inhoud is een hoogstaande kwaliteit. Dif Hummer bestaat uft 3 bla'den. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewtjstiummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTieN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTERS ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. P-dactie 33. Fostgire 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. mum To be or not to be, te zijn of niet te zijn. dat is de groote vraag die menigeen zich feeds gesteld heeft. Je bent iets of je bent het niet en een tus- schenweg schijnt er niet te bestaan tenzij ie gemeente-werkman in Alkmaar bent en tot de weinige ongelukkigen behoort van wie het onzeker is of zij, na jarenlangen tijdelijken dienst, in vasten gemeentedienst zullen wor- den overgenomen. Wij kunnen ons best voorstellen dat iemand die ongeveer zeven jaren voor de ge- meente werkt langzamerhand het gevoel krijgt, dat hij ook werkelijk bij de gemeente in dienst is. Maar dat gevoel blijkt slechts theorie en de practijk is dat Burg, en Weth., na ad- vies van den betrokken bedrijfsdirecteur, tot de conclusie komen, dat de man voor zijn werk ongeschikt is en dus eigenlijk niet in gemeentedienst thuis hoort. Hij krijgt dus geen vaste aanstelling, maar aangezien een sociaal-democratisch volksvertegenwoordiger ontdekt, dat er een afschuwelijk misverstand heeft plaats gevon- den en dat het slachtoffer de dupe is ge- worden van zijn schoenen welker kleur niet in den smaak van de een of andere autoriteit zou zijn gevallen, wordt er besloten zijn von- nis nog eens onder de oogen te zien en zoo noodig herstel van geleden onrecht te doen plaats vinden. Het nog juist bijiijds losgeknoopte slacht offer zou andermaal een strop om den hals hebben gekregen en wederom aan de galg hebben gebengeld als de heer Bak niet toe- vallig had ontdekt, dat de man van huis uit katholiek is. Dus snelt hij de sociaal-democraten te hulp en de van huis uit katholiek zijnde ge meente-werkman,* die volgens anderen nic katholiek en volgens weer anderen geen ge meente-werkman is, wordt voorzichtig neer gelaten en is juist weer tot eenig politick be wustzijn gekomen als Burg, en Weth. hem an dermaal te pakken krijgen en nu zoo stevig aan de galg binden, dat elke kans op ont- snapping vrijwel onmogelijk lijkt. Gelukkig voor het slachtoffer naderf weer de dag van de gemeenteraadszitting en tij- dens deze gewichtige vergadering dcen de heer Bak en anderen de ontdekking, dat de opgehangene eigenlijk het slachtoffer van een gerechtelijke dwalipg is geworden. De hoofdgetuige in zijn proces, een ambte naar van gemeentewerken, zou zich in- de com missie van georganiseerd overleg heel an- ders over de bruikbaarheid van dezen werk man hebben uiteelaten dan hij dat tegen over Burg, en Weth. gedaan heeft. Met het gevolg dat de politieke rechtbank besluit aanstonds een nauwkeurig onderzoe'- naar de waarde dezer getuigenverklaring ir te stellen en de gevonnisde, o'p voorstel van den Heer Sietsma, maar weer losgesneden en vrijgelaten wordt totdat er andermaal over zijn lot zal beslist worden. Het onophoudelijk op en neer trekken van dezen veroordeelde moet voor het slachtoffer allesbehalve pleizierig wezen. Hij moet zich langzamerhand niet zeker van zich zelf voelen en evenals HUnlet uit roepen: to be or not to be, that is the questi on, hang ik of hang ik niet, ben ik gemeen te-werkman of ben ik het niet? De definitieve beslissing zal nog volgen maar aangezien daarvoor weer het oordee van reeds geraadpleegde ambtenaren ge- vraagd wordt is het te verwachten dat spoe dig de tijd zal aanbreken dat de execute zoo afdoende verricht wordt, dat zelfs geen ka tholiek raadslid meer kans krijgt het vonni nog ongedaan te maken. Evenwel hopen wij, dat na het eindeloos gesol met dezen veroordeelde, hem alsno;. gratie zal verleend worden. Verschillende raadszittingen is dc man a het onderwerp van heftige debatten geweest en uit alles blijkt wel, dat cen groot dee! van den Raad er prijs op stelt hem in gemeente dienst te behouden. Het advies van den betrokken ambtenaar die voor de commissie van Georganiseerd overleg zich minder ongtmstig dan tegenove Burg, en Weth. zou hebben uitgelatcn, als mede de omstandigheid dat deze verklaar zou hebben, dat de man wel voor arbeid in het particuliere bedrijf geschikt is, geven der indruk dat het slachtoffer niet iemand is va wiens diensten men absoluut geen gcbrui zal kunnen maken. Wij blijven constateeren, dat men iemartd die zij loon niet waard is niet zeven j3ar i lossen dienst der gemeente had mogen hou den. Na al die jaren kan hij ongetwijfeld eeni ge rechtcn laten gelden eu men zal thans de consequentie van vroegere nalatigheid heb ben te dragen. .cer Van Drunen had eens op zijn zak iender gekeken en ontdekt dat het nog vijf dagen voor de groote verkiezingen was. Nog vijf dagen dus waarop men van so- ciaal-democratische zijde den volke zou kun nen demonstreeren hoe het politieke program van de S. D. A. P. niets te veel en niets te weinig bezit om alle niet-kapitalisten geluk kig te maken en hoe daarentegen alle ande re politieke geloofsbelijdenissen volkomen uit den booze zijn. Een raadsvergadering waarvan alles in de courant komt is een prachtvolle gelegenheid de argelooze kiezers nog eens wakker te schudden en in het debat over den ontslagen gemeente-werkman sommeerde de Edelacht- bare heer Van Drunen den heer wethouder der kath. fractie dan ook openlijk eens te verklaren hoe dit ontslag zieh met diens po- litiek programma rijmde. Gelukkig heeft de voorzitter aan dit ver- kiezingsspelletje dadelijk een einde gemaakt en werd de raadszaal niet de juiste plaats geoordeeld om diverse politieke program- ma's te vergelijken. Wil de heer Van Drunen den heer Lees- berg over de practijk en de theorie van zijn politieke geloofsbelijdenis onderhouden, dan zal hij hem eens op de thee moeten vragen oi we! moeten wachten tot de wethouder eens postzegels komt koopen en er toevallig wei nig klanteii voor het lokiet staan. De Katholiekep zijn niet tegen een Open- bare Leeszaal. Hedemaal niet. Integendeel. Evenals zij voorstanders zijn van alles wat openbaar is, hebben zij ook hun hart ver- pand aan een leeszaal die voor ieder toegan- kelijk is en in de keuze harer boeken en tijd- schriften haar best doet „elk wat wils" te kunnen bieden. Zij zijn absoluut niet tegen de Openbare Leeszaal en dat zij bij het vroegere voorstel van Burg, en Weth. tot subsidie-verhooging van deze op zware lastcn zittende instelling zonder eenige argumentatie tegenstemden, is dan ook blijkbaar louter aan een toeval te wij ten. De heer Bale althans en na hem ook de iieer Kusters heeft nog eens nadrukkelijk in het licht gesteld, dat aan geen enkele uit- spraak der katholieke fractie ook maar eenige mindere sympathie voor deze openbare in stelling ten grondslag mag gelegd worden. Maar het toeval speelt den menscli soms rare parten. Want nu liadden Burg, en Weth. den Raad niet alleen voorgesteld een nieuwe school te bouwen, maar tevens om in het keg geko men gebouw der voormalige Hanzebank de Openbare Leeszaal en het Steclelijk Archief onder te brengen. En waar de katholieke fractie nu vreesde, dat het stadhuis na de ontruiming van het poiitie-bureau, nog steeds lokalen te kort zou komen en juist het Hanze-gebouw zoo uitste- kend geschikt voor gemeentedienst achtte, was men toevallig weer niet in de gelegen heid te demonstreeren, dat de sympathie van die zijde voor openbare instellingen niet al leen in woorden maar ook in daden getoond kan worden. Het is niet zeker of eigenlijk wel zeker wat mr. Sluis zou gedaan hebben, wan- neer hij in deze raadszitting aanwezig was geweest. x Maar de heer.n Vogelaar en Ringers sche- nen zich verplicht te achten de opposi.tie te steunen, wat in1 het bijzonder laatstgenoem- de, als geestelijke vadcr van het voorstel van Burg, en Weth., wel niet geinakkeiijk zal zijn gevallen. Zijn vcrdediging van deze plotsclingr frontverandering was dan ock allesbehalve sterk en natuurlijk ontkwam liij niet aan de verdenking eigen inzicht aan dat der coalitie ten offer gebracht te hebben. Zuiver links tegen rechts heeft dc Open- bare Leeszaal het gebouw gekregen waarop deze Alkmaarsche cultureelc instelling in alle opzichten rccht heeft. Op 17 November 1923 hebben wij de ge- dachte naar voren gebracht het Hanze- gebouw met eenige fraaie schilderijen te sie- ren en er dc Openbare Leeszaal in te vesti- gen, ten einde kunst cp wetenschap in een der mooiste gemeentegebouwen tc zamen te kunnen brengen. Dat het moeilijkst te volvoeren deel van deze gedachte zoo spoedig tot werkelijkhcid zon worden, kan ons niet anders dan tot groote voldoeniiig stemmen. Ecu cnkel woord ten slottc over het nog in dc windsels liggendc plan om hier ter stedc ook tot de vestiging van een Katholieke Openbare Leeszaal te komen. Men kan daarovcr denken zoo men wil, maar wij kunnen niet anders dan verklaren, dat wij een ckrgeliikc instelling te dezer stede absoluut overbodiv achten Al willen wij. niet zoo ver gaan als die voorstanders van let openbaar onderwijs, die dit om zijn neutr, d karakter voor alien, dus ook voor katholicken, geschikt achten, al begrijpen wij, dat men van katholieke zijde in het onderwijs meer dan op een neutrale school mogelijk is, het geloofsvraagstuk op den voorgrona wil stellen, bij een Openbare Leeszaal draagt deze kwestie een geheel an- der karakter Het openbaar onderwijs is voor alien ge- lij'k en moet dus rekening houden met aller godsdienstige en politieke overtuiging, wat tot uitschakeling van elk daarop betrekking hebbend onderwerp zal moeten leiden. Een Openbare Leeszaal is eveneens voor alien gelijk en houdt eveneens rekening met aller godsdienstige en politieke overtuiging, maar waar zij ge m leerlingen, doch slechts lezers heeft, kan zij door een veelzijdige sor- teering harer bibliotheek wel degelijk de in stelling zijn die iedere richting datgene biedt, waaraan zij in het bijzonder behoefte mocht gevoelen. Waar het bestuur bij het aanschaffen van boeken en tijdschriften nauwlettend rekening houdt met alle te dien opzichte geuite ver- langens, kan o. i. hier ter stede nimmer de noodzakelijkheid van de stichting van bijzon- dere bibliotheken aangetoond worden. De heer Klaver heeft ons een pluimpje ver- zocht #ver zijn redevoering, die ten doel had. op algemeene bezuiniging en beperking van suppletoire begrootingen aan te dringen. De hoed van den heer Klaver is nog niet met veel pluimpjes gesierd, althans niet met veel van die vogelproducten, die er door de Alkmaarsche Courant zijn opgestoken. Wie op de politieke kermis het best op den kop van Jut heeft geslagen, is gewoon met de daarbij behoorende medalje te worden gedecqreerd en we kunnen ons heel goed be grijpen, dat de h«;r Klaver dit openlijk er- kend en naar waarde beeprdeeld wenscht te zien. Wij sluiten dit overzicht dus gaarne met de verzekering, dat de heer Klaver zichzelf in alle opzichten overtroffen heeft. Hoogere lofspraak kunnen wij hem op het oogenblik niet geven en wij hopen, dat hij hiermede dan ook tevreden zal willen we zen. Gemensd Nieuws NED ER L AN DSCH E MAATSCHAPPIJ VOO:R NIJVERHEID EN HANDEL. Goedgekeurd zijn het jaarverslag, het financieele verslag, de rekening over 1924 en de begrooting voor 1923. Het beleid van de redacts van het tijd- schrift der Maatschappij werd geprezen. Het aantal leden bedraagt thans 3650, te gen 3314 in 1924. De heer Martin, algemeen secretaris van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, die zou s pre ken over luchtverkeer tusschen Neder- land en Indie, was door het ernstige vlieg tuigogenluk, verhinderd. Een telegram van deelneming werd aan de Kon. Luchtvaart- Mij. verzonden. De voorstellen tot wijziging van de wet der Maatschappij v.erden alle aangenomen. Een voorstel van het hoofdtestuur inzake een 24-urige tijdsindeeling, door Haarlem en Hengelo blstreden op practische grondtn, werd aangenomen met 189 tegen 103 stem- men. Aan de regeering zal een adres worden gezonden, waarin invoering va.n die tijdsin deeling zal worden bepleit. Het departement Rotterdam heeft ter ver gadering een nota ingediend in zake het ver- drag met Belgie. In dit stuk wordt een overzicht gegeven van de voornaamste be- palingen van het verdrag, en met klem wordt gewez'en op de vele bezwaren, die aan dit verdrag verbonden ziin. Het departement Rotterdam hoopt, dat het hoofdbestuur cen ernstige waarschuwing zal richten aan de regeering tegen het definitieve vaststcllen van dit verdrag. HET ANTAL KIESGERECHT1GDEN. Het aantal stemgcrechtigden voor de ver- kiezing va,n leden der Tweede Kamer be draagt 3,562,053. In 1922, bij de vorige verkiezing, bedroeg het 200.000 minder n.l. 3.363.558, waarvan cr toen 2.929 569 ccn geldige stem hebben uitgebracht. SPOORWEGPERSONEEL. In de jongstc vergadering van den loon- raa der Nederlandsche Spoorwegen is be sloten, dat de door de organisaties ingeSon den correcties op de tegenwoordige loonre- geling, alsmede die dobr de directie in te zenen. door het bureau van den loonraad overzichtelijk zullen worden ingedeeld. Dc Neutrale bond van spoorwegpersoneel heeft een veertigtal functies van allerlei aard opgegeven, waarvoor men verzoekt orlooping naar een hoogere loonschaal. De Bona van AmbtenaTen heeft een groot aantal correcties opgegeven betreffende de lodnen der schrijvers, bureelambtenaren, klerken, en voorts voor allerlei categorieen van administratieve en technische ambtena ren. De drie samenwerkende orgaoisatie: de Nederlandsche Vereeniging, St. Raphael en de Prot. Christ. Bond, hebben een gemeen- schappelijk adres ingezonden, waarin aller- eerst verzoeht wordt, het grondloon van 1400 op f 1500 te brengen, welke verhoo- ging in de minima een maxima van alle ioonschalen zou dienen te worden doorge- voerd. (Dit voorstel is in de jongste zitting van den loonraad reeds verworpen.) Het tweedd verzoek dezer bonden, dat evenmin door den loonraad aangenomen werd, was, de vierde loonklasse weer geheel af te schaffen. Verder verzoeken zij, de in loonschaal I geplaatste functies te doen doorloopen tot het maximum van loonschaal II. Voor een dertigtal functies wordt voorts verzoeht plaatsing en doorlooping in een hoogere loonschaal. Ook wordt verzoeht ver- hooging van de maxima van de Ioonschalen XI en XII, benevens handhaving -van de toelage aan chef-commiezen op drukke sta tions en bureaux. Bovendien wordt in dit adres positieverbetering bepleit voor het technische personeel op allerlei gebied, als mede voor opzichter-machinist, enz. UIT HET BOUWBEDRIJF. In een Donderdag gehouden vergadering van den Patroonsbond voor de Bouwbedrij- ven in Nederland, is de volgend'e motie aan genomen: De vergadering, enz., gehoord de bespre- kingen over de weigering der arbeidersbon- den om ter gelegenheid van het ingaan van een landel'ijke collectieve arbeidsovereen- komst de bestaande stakingen in Den Haag op te heffen; overwegende, dat een collectie ve arbeidsovereenkomst geen waarde heeft, indien de arbeiders zich niet verplicht ach ten, onder de voorwaarden in die overeen- komst genoemd, te arbeiden; besluit, de Haagsche patroons met alle ten dienste staande middelen te steunen; machtigt in dit verband het dagelijksch bestuur, de ge- wenschte maatregelen te nemen en tevens voorbereidingen te trelfen om, indien dit noodig geacht mocht worden, te kunnen overgaan tot een algemeene uitsluiting. De Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons heeft besloten, de patroons in Den Haag met alle ten dienste staande middelen te steunen, zoolang de strijd van de zijde der arbeiders beteekent een agitatie om ook tijdens den duur van een collectieve arbeidsovereenkomst voor bepaalde arbeidsvoorwaardep in sta king te mogen gaan. op het Gem. Sportpark te Alkmaar, Deelname van 60 der beste Nederl. Wielrenners. ALG. NED. VER. VOOR VREEMDELIN- GENVERKEER. Donderdag hebben de deelnemers een uitge- breiden autotocht door Z. Limburg gemaakt en te Vaals op het hoogste punt van Neder land zijn de deelnemers officieel ontvangen en door den burgemeester toegesproken. In Valkenburg hebben 's avonds nog laat de feestelijkheden voortgeduurd en hebben de bezoekers een fakkel optocht in de gemeente- grot gehouden. KON. NEDERL. BRANDWEERVEREE- NIGING. Donderdag is te Gouda de algemeene ver gadering gehouden van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging onder voorzitterschap van den heer C. F. H. Tuckermann, oud-comman- dant van de brandweer te 's-Gravenhage. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de gasten van den Belgi- schen Brandweerbond en den commandant (brandweer) van Batavia. Het jaarverslag werd uitgebracht en ver schillende commissies werden ingesteld. Een voorstel van den Zuid Hollandscne Bond tot statuten wijziging werd verworpen. Nadat diverse voorstellen in behandeling waren gekomen begaven de plm. 60 deelne mers zich naar het stadhuis waar zij door burgemeester en wethouders van Gouda wer den ontvangen in de fraaie raadszaal. De burgemeester legde er den nadruk op, dat de Kon. Ned. Brandweervereeniging een zeer voorname plaats inneemt. Vooral voor het platteland, dat geen groot ingerichte brand weer kan houden, zijn de adviezen der veree- niging van groote waarde. Burgemeester Nijs uitte zijn beste wen- schen voor de ontwikkeling der vereeniging. De voorzitter, de heer Tuckermann betuigde zijn dank voor de.aangename ontvangst en voor de waardeerende woorden van den bur gemeester. Er werden ververschingen aangeboden. Na het bezoek ten stadhuize begaf het ge zelsehap zich naar het terrein bij de St. Jans- kerk, waar de Goudsche brandweer. demon strates gaf en waar men proefnemingen bij- woonde tot beveiliging van den toren der St. Janskerk. Des avonds vereenigden de congressisten zich aan een gemecnschappelijken maaltijd in het hotel De Zahn. Gister hadden demonstrates plaats met handbluschmiddelen. v 4 - ALKMAARSOHE COBRANT. wmm HET VLIEGONGELUK BIJ LANDRECIES. De N. R. Crt. meldt hicrover nog de volgens de bijzonderheden: Op het hoofdkantoor van de Kon. Luchts vi^rtsMaatschappij had men gisterochtend nog niet meer inlichtingen over het noodlottige ons geluk te Landrecies, dan in het Ochtendblad zijn vermeld. Verschillende bizonderheden had men eerst uit de courant vernomen. De verslagenheid over het ongeluk is er, zooals te begrijpen is. groot. Donderdagavond laat heeft men alle maats regclcn geriomcn om de familieleden van de verongelukte passagiers en den piloot te waars schuwcn. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog volkomen in het duister. Het toestel, waar* nice het ongeluk is gebeurd, was nog pas ge* kcurd en zooivcl van nicuwc spandfaden als van cen nieuven Siddeley Puma=m'otor voor» zien. Dc piloot, vroeger militair vlieger, was nog kortgeleden geneeskundig onderzocht en volkomen in orde bevonden. Een van dc hceren van de K. L. M., die toe* valli'gerwijze per vliegtuig over dezelfde plaats was gevlogen, waar het ongeluk is gebeurd, verklaardc ons, dat de toestand wat bctreft de bcwolking en het uitzicht toen volkomen nor* maal was. Daar men het toestel van eenigen afstand heeft zien vallcn, volgens dc dagbladberichten, kan mist ook dc oorzaak niet zijn. Dc heer Plesman, directeur van de K. L. M., die voor het congrcs van de Internationale Kamcr van Koophandel tc Brussel vcrtoefde, is nachts naar dc plaats van het onheil vers irokken. De correspondent van het blad te Parijs seint: De oorzaak van het ongeluk met een Fokkers vliegtuig van dc Kon. Luchtvaart=iMaatschappij, op wcg van Rotterdam naar Parijs, bij Land= recies, is nog niet opgehelderd. Ooggctuigen mecncn, dat dc motor op het oogenblik van den val stilstond. Hen windstoot zou het toestel hebben necrgcdrukt, nadat het eenige cirke'is- boven het bosch van Morval beschreven had. De boomen in den omtrck waren weggevaagd. Pas na 1 uur vonden mensehen, die den val hiUldcn opgemcrkt, de overblijfsclcn. Dc motor lag op cenigcn afstand en was haast een meter in den grond gcdrongen. Door den schok was het vliegtuig in brand gevlogen, waardoor slechts de verkoolde resten van den bestuurder en de passagiers gevonden werden. De vertegenwoordiger van de Luchtvaart, Maatschappij te Bourget is dadelijk naar de plaats des onheils vertrokken. De Fransche post zorgde, dat de mecgcvoer« de postzakken dadelijk werden doorgestuurd. Ebt is de eerste ramp in de drie jaar, dat de Kon. LuchtvaartsMij. de lijn NederlandParijs exploiteert. BEZOEK VAN ZUIDsAMERIKAANSCHE ARTSEN. De Zuid»Amerikaansche artsen zijn \Voens» dagochtend te Amsterdam in het Veiligheids< museum bijeengekomen,' waar dr. P. H. van Eden een lezing hield over de verzekering in Nederland, van de sanitaire en medische zijde bekeken. Achtereenvolgens werden in het kort behandeid de levens* en de arbeidsverzekering, de verzekering tegen ziekte en die tegen invalid diteit. Daarna leidde.de directeur van het museum, ir. R. A. Gorter, de vreemdelingen rond en gaf de noodige inlichtingen. Het museum en vooral het doel, beveiliging van den arbeid, werden bewonderd. Vervolgens werd gelegenheid gegeven de mu« sea te bezichtigen en het kostte heel wat moei« te de heeren daarna bijeen te laten komen in het laboratorium voor de keuring van waren, waar zij door den directeur, dr. A. van Raalte. werden ontvangen. Het laboratorium, vooral de wijze waarop de consumptiemelk gekeurd werd, trok zeer de aandacht. Gisteren zijn de bezoekers te 's=Gravenhage op het Centraal bureau voor de statistiek onb vangen door prof. mr. H. W. Methorst, die hen vooral over het verzamelen van de medische er sociale statistieken onderhield. In den middag werden de vreemdelingen ten stadhuize van de werking van het bevolkings« register en de bureaux van den Burgerlijken Stand op de hoogte gesteld, resp. door de hee» ren mr. O. M. J. van Rossem en M. G. v. Dam. Ten huize van mevrouw en dr. Josephus Jit* ta, voorzitter van den Gezondheidsraad, werd de thee gebruikt. Gisteravond is het gezelsehap naar Brussel vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1