Bij examens De conenrrenten. tnesj, randVoort, met 8T p E)e avond werd besloteu met een geam- meerd bal-champetre. De nacht is niet zonder indicidenten voor- bijgegaan. Middernacht is, zonder vooraf- gaandea twist, ecn kncclit van C. Jonges in het cafe van Kerkhoven door cen hooier in den hals gestoken zoodat voor zijn leven ge- vreesd wordt. Dit feit had zoo snel plaats, dat de dader kon verdwijnen voordat men wist wat er gebetnd was. Nader meldt onze correspondent, dat de dader, een Drentsclie hooier, is gcarresteerd. UIT SINT PANCRAS. Alhier speelde Zondagmiddag onder lei- ding van den heer Hartland nit Alkmaar, Vrone's aspirantcnelftal A. voor de neder- laagwedstrijden. Dc wedstrijd eindigde in ecn gelijk spel, zonder dat er doelpunten werden .gemaakt. Meer productief was het lste elftaj, dat op bezoek was bij ..Holland" te Noord-Schar- woude. Het wist daar van de gastheeren met 5—2 te winnea. Ook deze wedstrijd werd gespeeld voor de door ..Holland" uitge- schreven nederlaagwedstrijden. UIT SINT PANCRAS. (Zuideinde Per motorschuit arriveerde hier het Har- moniegezelschap ..Aurora" van Koedijk. om een serenade te brengen aan het echtpaar GroenveldKaag, dat Zaterdag zijn 50- jarig huwelijksfeest vierden, terwijl de oude heer tevens zijn 79sten geboortedag herdacht. Beide oudjes zijn nog kras en genieten nog een goede gezondhefd. Onder groote belang- stelling werden een paar stukjes muziek ten gehoore gebracht, waarna de heer Oud het gezelschap namens de familie een woord van dank bracht voor de aardige attentie en 'be- reidwilligheid door v Aurora" betoond Na een „Lang zullen zij leven" werd onder voi le muziek de aftocht ondernomen, de feest- vierenden in dankbare herinnering achterla- tende. UIT HETLOO. Men schrijft ons: Door de bisschoppen van Nederland is Zondag cen schrijven, vanaf den kansel, voorgelezen, waarin alle katholieken den plicht is opgelegd om op No. 1 van dc roomsche lijst der Staatspartij te stemmen. Voor Haarlem—Helder is dit lijst 23. Lijst 24 (R. K. Volkspartij) is blijkens dit schrijven geen R. K. lijst. Op eigen terrein speelde onze voetbalclub V. V. H. 1 tegen C. S. V. I van Castricum. Uitslag 0—3. Daaran speelde onze Veteranenclub van V. V> H. tegen de C. S. V. Veteranen van Castricum. Uitslag 21. Beide wedstrijden wei'den gespeeld om eene medaille, die met een toepasselijk woord door den heer W; Bruul werd uitgereikt. Naar wij vernemen worden door het Bisschoppelijk Comife van O. L. Vrouw ter Nood onderhandelingen gevoerd over ver- grooting van het Bedevaartsterrein. Komen deze plannen tot uitvocring, dan wordt het terrein met pl.m. 2Vz hectarcn vergroot De anti-revolutionnaire kiesveieeniging te Alkmaar hield Vrijdagavond ecn openbare vergadering in „De Rustende Jager", waar de heer 0. Baas Kzn. te Amsterdam het onder- werp „Om gewichtige volksbelangen" be- handelde. De kleine zaal was geheel met belangstel- lenden gevuld, echter was het grootstc deel Alkmaarders. Het onderwerp werd op duidclijke wijzc belicht en de sprekcr vond een aandachtig gehoor. Het debat werd gevoerd door dc heeren de Vries van Heiloo en Bolman van Alkmaar, die door den spreker werden beantwoord. Gister is dc R. K. Spaarbank, ondcraf deeling van het St. Lodewijkspatronaat, ge opend- Het bestuur wordt gcvormd door de pa tronaatsheeren en directeur is kapelaan J. H. van Kessel. De bedoeling van de oprichters is het spa- ren van de jeugd te bevorderen. UIT SCHERMERHORN. Op 5 Juli a.s. des morgens ten 10 ure za! de eerste dienst in de gerestaureerde kerk der Herv. Gcmeente te Schermerhorn weder ge- houden worden onder leiciing van ds. Ch Bcerendonk. Tot opluistering der plechtig- heid zal het symphonie-orkest- van Schermer horn, directeur de heer Anderson, zijn wel- willendc medewerking verleenen. DE ARBEIDSTIJDVERLENGING IN DE PROVINCIALS ZIEKENHUIZEN' VAN NOORD-HOLLAND. In Bloemendaal en in Castricum hadden in huishoudelijke vergaderingen van den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond be- sprekingen plaats omtrent de actie, die ge voerd zal worden tegen het opnieuw te behan- delen voorstel van Ged. Staten betreffende in- voering van. de 54-urige arbeidsweek. In Castricum en in Bloemendaal zullen 9 en 10 Juli a.s. openluchtvergaderingen wor den gehouden, terwijl 17 Juli a.s. het per- soneel in Haarlem tot een groote protestver- blijft men kalm en helder door gebruik IVIijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. gadering zal bijeenkomen. Bovendien zal op den dag van de Staten- zitting het personeel demonstratief optrekken naar het Prinsenhof, om aldus tegen den aanslag op den 8-urendag te demonstreeren en de Statenzitting bij te wonen. In de vergaderingen werd de houding van de meerderheid van Ged. Staten, die, ondanks voldoende bezuinigingscijfers, den 8-urendag met geweld willen doen verdwijnen, ten scherpste afgekeurd. UIT BOVENKARSPEL. De transportarbeiders te Bovenkarspel weigerden Vrijdag aardappelen te laden, om- dat het opgemaakte contract niet door de kooplieden was geteekend. Aan het marktge- bouw hing een kennisgeving, dat de aardap pelen wel verkocht konden worden, mits de boeren ze zelven baalden en laadde. Hier- door ontstond groote stagnatie, daar 23,600 baal ter markt was gebracht. Zaterclagavond 9 uur warcn er nog 10.000 baal niet geladen. 27 Wagons voor Engcland vertrokken op tijd, docft 6 andere wagon, half vol, kwa- men ren uur te laat Er is nog geen overeen- stemming bereikt. door Robert Grotzsch. Geautoriseerdc vertaling van SUZE VOS. Echterwege had twee breede, goed gepla- veide verkeersstraten, maar de beide schoen- makers van het plaatsje woonden vlak over elkaar! En juist in de nauwe Gaarsteeg dicht bij het Marktplein, het gedeclte, waar het straatje op zijn uauwst was. Ging de winkelbel van Motziklab, dan- gluurde Gau dernack door de gordijnen van zijn woon- kamerraam naar den overkant, zoolang er daar iemand in den winkel bleef. Weerklonk Gaudernack's schel, dan stond Motziklab haastig van zijn krukje a-chter in de keuken op, liep met hoekige schoenmakerspassen vlug naar zijn woonkamerraam en staarde naar den concurrent tot de klamt wegging. Gaudernack sloop bij die gelegenheden naar zijn woonkamerraam, begluurde den spion- neerenden overbuurma-n en deed zich te goed aan diens jaloezie. Als hij tijd had, hield1 hij de koopers een poos aan den praat om zijn concurrent zoo lang mogelijk op de pijnbank te leggen. Dan piekerdc deze er over, wat voor groote zaken bij Gaudernack af-gesloten werden. Toen de beide schoemma- kers elkaa.r drie jaren onvermoeid bespied hadden, verplaatste Motziklab zijn werk- plaats van ae keuken naar de woonkamer. Zoo! Nu kon hij niet alleen alles in zijn zaak, maar ook bij de concurrentie zien. Als er thans praatzieke klanten een halven dag aan den overkant in den winkel bleven, zag Motziklab ze er uit komen. Met of zonder schoenen. Eenige wekeo later zat ook Gaudernack in- de woonkamer naast zijn winkel. Zoo! Nu ging er bij het opletten niet meer tijd naar cle maan dan voor dien vent daar ginds. Nu kon hij, zonder dat het hem tijd kostte, con- stateeren, of aan den overkant gela-pte of nieuw gezoplde laarzen naar een klant ge bracht werden. Soms verhief Gaudernack zijn gespierd lichaam van zijn zetel, bracht het door af- gunst gerimpeld-e gelaat naar de ruiten om den concurrent bij het werk op cle handen te kijken. En soms stond ook Motziklab zoo tegen de-ruiten, met zijn oor tegen het glas gedrukt, als wilde hij hoorcp, of er aan den overkant reparatiewerk of nieuwe schoenen gehamerd werden. En soms geteurde het, dat hun beider hoofden tegclijkertijd1 door het raam kcken, hun oogen elkander ontmoetten, de tanden aan dezen en aan genen kant knarsten; tot de beide hoofden eindelijk even langzaam met een gedwongen glimlach vol minachting van het venster weggleden. Als twee vijandelijke wachtposten, die den ingang tot het Marktplein bestreken, zoo zaten zij over elkander en beglu-urde venij- nig de nauwe straat. Die heerliike tijd, toen Gaudernack's vader alleen in de Gaarsteeg werktc en Gaudernack Jr. tusschen de ha- merslagen door floot! Maar cle tijd heelt zelfs de ergste wonde; hoe langer de beide concurrenten elkander bespionneer-d hadden, des te meer raakte het verleden- in de vergetelheict. En teen de Gaarsteeg opnieuw geplaveid werd, was het beiden, alsof onder het nieuwe plaveisel het ergste venijn van 't verleden begraven was; alsof het bij hun zaak behoorde, dat er een concurrent met een onrustig oog waakte. Als Gaudernack opkeek en den haarbos van den ander niet door het raam zag, schommelde hij onrustig op zijn stoeltje op en neer tot het hoofd van den schoenmaker aan den overkant o-pdook. En als Motziklab bij zijn overbuurman niet hoorde ha-meren, was het hem zoo onbehaaglijk te moede, als tikte zijn klokje niet meer. Beiden beschouwden het als bij de regelen van het huis behoorend, de zaak en het doen en laten van den con-cur rent te controleeren. Ook $urf<n de Gaarsteeg! Als Motziklab" 's Zondags in de kerk links op het koor plaats had genomen, stapte Gaudernack i cell Is er op, verborg zich achter zijn gebe- denboek en wicrp nu en dan over den rand van het boek een orienteerenden biik naar de concurrentie. Als zij ini het voorjaar naar de Preszendorfsche jaarbeurs gingen, bevonden zij zich allebei als volgens afspraak een kwartier voor het vertrek van1 den1 trein op het perron, stapten in denzelfden coupe en namen over elkaar plaats. Met de armen geisteund op den als bolwerk omhoogstaan- den rugkorf, met de oogen in het pak goede- ren van den tegenover zittenden concurrent zoekend zoo lieten zij rich door den trein wegrollen. Op de jaarmarkt was vanzelf de stand van Motziklab in de derde rij links die var. Gaudernack m de derde rij rechts te vinden. Zooals thuis. En de beide Echterwegers pre- zen den voorbijganger hun waar aan; of zwegen, als het regende. Zooals thuis! Al leen als er zich voor Motziklab's kraam al te veel menschen hadden verzameld, liep Gau dernack langs zijn uitstalling op en neer als een gevaarlijken'hond aan den ketting. En alleen, als er zich een massa menschen voor Gaudernack's waren opeenhoopte, rommelde Motziklab nerveus aan zijn goederen, hamer- de doelloos of schikte de schoenen voor de zoo- en zooveelste maal paarsgewijze. Ver- liep alles echter in beide zaken normaal, kon den ze ieder af en toe 'a blik op de goederen van den overbuur werpen, dan voelden zij zich beiden behaaglijk en vonden alles in orde. Zonder den concurrent aan den overkant kon zich noch Motziklab noch Gaudernack een gezellig ieven voorstellen. Was het dus te verwonderen, dat zij van elkaar de manier afkeken om met ongedecideerde koopers om te gaan; dat hun gebaren onwillekeurig de- zelfde werden en dat hun gclaatstrekken meer op elkaar leken, dan ze zelf wisten of gaarne wilden. Hun oogen keken zijwaarts glurend uit de kassen; Gaudernack's mond en neusvleugels trilden onrustig, als de loop in Motziklab's zaak te abnormaal groot werd; Motziklab's neusvleugels zwollen en beefden, zoo een kooper heel lang, als voor een grooten in- koop, ip Gaudernack's winkel bleef zitten. En zoo Gaudernack's kaakbeenderen niet zoo spits uitstaken als die van Motziklab, dan had hij dat te danken aan de varkensfok- kerij, waarvoor zijn vrouw zorgde. En aan de worst en het vleesch, dat daardoor op ziju tafel kwam. Maar ook Gaudernack's wang werd ma- ger, toen hij on een morgen kort na zijn vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest aan zijn raam koekeloerde en het krukje van den con current leeg zag. Drie dagen liep Gaudernack onrustig rond, zag telkens den dokter in Motziklabs huis loopen en den vierden dag hoorde hij aan elken hoek, waar twee Echterwegers el kander ontmoetten, vol pieteit klagen: „Nu is Motzi dood. Ik heb het altijd gezegd: als die eens ziek wordt, hoeft de doodgraver niet lang te wachten. En de leerlooier Stenz met zijn dikken bierbuik liep van de eene her- berg naar de andere, hield een lijkrede en eindigde met de bewering: Schoenmaker Gauder die zal lachen; die blijft langer bij zijn leest!" Maar Gaudernack lachte niet; hij was ernstiger dan anders, sedert danrginds de schoenmakershamer had opgehoitden te slaan. Zooals een vogel treurig o;> zijn stok- je zit, als zijn metgezel van zooveel jaren uit de kooi gehaald wordt, zoo zat Gauder nack met hangend hoofd leevnsmoede op zijr. krukje. Zijn oogen keken dikwijls urenlang naar Motziklab's leege vensters; zijn wangen werden spitser en spitser; de hamer ging van week tot week krachteloozer, langzamer en langzamer op en neer. Tot.ongeveer een half jaar na Motziklab's dood ook Gaudernack's hamer ophield te slaan. Weder zag men den dokter door de Gaarsteeg loopen en de dood graver groef ecn diepen kuil naast het graf van Motziklab. Zooals Gaudernack't in zijn laatste dagen gewild had. Als duldde hij niet, dat de andere daar buiten onbespied lag. Toen na de verregende begrafenis de herfst- zon over het nieuwe graf hcen speelde, be- scheen zij ook den steen van het graf er naast. De namen Motziklab en Gaudernack glinsterden in de late zon over elkander, evenals de twee schoenmakersratncn in de Gaarsteeg. En twee in het grafteeken gehou- wen vredesengelen bliezen met lange bazui- nen een fanfare over de beide graven. Leerlooier Stcnz echter ging met zijn dikken buik van herberg tot herberg en vertelde steeds: „Gauder zal zich naar links draaien, Motzi naar rechts. want de" beide schoenma- kers kijken elkander nog in het graf op de handen. Gemen^d Nieuws Vader: Die vissehen eten het aas er af, maar ze willen niet bijten. Zoon (die niet de rechte geestdrift voor bengelen heeft): Waarom gooit u er dan niet alle wurmen in eens in. Vader, dan konden we eerder thuis zijn. (Passing Show) HET VLIEGONGELUG BIJ LANDRECIES. Dc N. R. Ct. schrijft: De Kon. Luchtvaart-Mij. wijst er ons op, dat het bericht uit Fransche bron, over het vliegongeluk bij Landrecies, waarvan mel ding is gemaakt in een telegram uit Parijs en volgens hetwelk het vliegtuig in brand was geviogen en slechts dc verkoolde resten van den bestuur der en de passagiers waren gevonden, onjuistc verzinsels gevat. Men meldt aan het Haagsche An-eta- kantoor: Uit een telefonisch onderhoud, dat de di- rectie der K.L.M. heeft gevoerd met haven vertegenwoordiger dr. Groeneveld Meyer te Le Quesnoy blijkt het volgende: Hoewel de weerberichten, door den meteo- rologischen dienst van de verschillende waarnemingsposten uitgeseind, de aanvaar- ding van de vlueht wettigden immers ook op de routes naar Londen, Bazel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regelmatig doorgegaan schijn en op het traject bij Maubeuge en St. Quentin plaatselijk zware, laaguithangende regenwolken, z.g. „drab- wolken" het zicht ernstig te hebben belem- merd. Uit verklaringen van ooggetuigen en uit den toestand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toege dragon: Klunder is, om de zware wolken te vermij- den, eenigszins van de route afgeweken en'is daarbij den 180 meter hoogen heuvel gena- dord. die tusschen Le jQuesnoy en Andrecies Bet geluk' tan vader ta sjjn! (Gaiety London) ver boven de omgevi-ng uitsteekt en in dit landschap geheel afzonderlijk staat. Vliegen- de uit een drabwolk is hij toen met het rech- teruiteinde van den vleugel in aanraking ge- komen met een boom van het bosch van Mormal, op dezen heuvel gelegen, en is een halve zwaai makend1 loodrecht in voile snel'heid neergestort. Een houthakker was terstond1 ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der in- zittenden nog eenig teeken van levent ver- toodne. De toestand! van het vliegtuig,' dat met zulk een groote snelheidl op den grond te pletter is geslagen laat ook geen twijfel, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetre- den en dat de slachtofers zich geen oogen- blik van het gevaar bewust kunnen zijn ge- weest. Het toestel is noch tiidens den val, noch daarna in brand geraakt en alle berichten, die daaromtrent de ronde doen, moeten met de grootste stelligheid' worden tegengespro- ken. Het officieele verslag omtrent de ramp, uitgebracht door de Nederlandschc en Fran sche overheden, dient te worden afgewacht. Wij hebben, zegt de Crt. een onderhoud ge- had met den heer Mohr, den bekenden verte genwoordiger van de K.L.M. tc Le Bourgc\ die van Le Ouesnoy is teruggekeerd. De heer Mohr had zich Donderdagmiddag onmiddel lijk naar de plaats des onheils begeven, waar zich de treurige overblijfselen van het vlieg- toestel bevonden. Aldaar waren nog aanwe- zig de gendarmes van Le Quesnoy, die me- dedeelden, dat de lijken van de slachtofferr, naar het hospitaal in die plaats gebracht waren. Na zich een eerste beeld van de ramp te hebben gevormd, begaf dc heer Mohr zich eveneens naar Le Quesnoy, waar den voi- genden dag de heeren Groeneveld Meyer vac de K.L.M. te Amsterdam en de ingenieur Be- hagen, chef van de motorafdeeling van het vliegterrein Waalhavcn in Rotterdam, arri- veerden. De heeren zijn daarop naar de plaats van het onheil gegaan om te trachten de oorzaak op te sporcn. Er zijn dienaangaande, zoo werd medcgedeeld, veel onjuiste berichten verspreid. De heer Mohr, Behagen en de ex pert van dc S.N.A.E. hebben ieder afzonder lijk getracht uit de situatie van de resten van het toestel en de mededeelingen van de getui- gen het ongeluk te reconstrueeren. Zij zijn geheel tot overeenstemming geko- men. Uit de mededeelingen van de getuigen volgt, dat het Donderdagochtend te Preut au Bois regende, terwijl over het bosch van Mor- male een dichte mistlaag hing. De piloot vac de verbinding AmsterdamParijs en terug. de vlieger Klunder, volgde den weg aan de westzijde van het bosch. Ten einde dezen weg te kunnen zien, was hij door den mist ge dwongen laag te vliegen. Men neemt aan, dat hij bij den tweespron'g oostelijk afwijkend een zijweg voor den hoofdweg heeft aangezieu. Na eenigen tijd moet hij zijn vergissing be- merkt hebben en omgedraaicf zijn om weer op den hoofdweg te komen, om daarna zijn rou te te vervolgen. Men denkt ook, dat het toe stel in noord-oostelijke richting, dus in de richting naar Amsterdam in het bosch is ge viogen en bij het draaien cn ten gevolge van het laag vliegen van het toestel de rechte: aileron tegen de boomen is gebotst en afge- rukt. Deze aileron is 30 Meter ten Zuiden var. de rest gevonden. De piloot, die den schol: voeldc, zal daarop waarschijnlijk vol gas hebben gegeven, oni zich op te heffen, maar cloor de boomen en de breuk van den rechter- aeleron, waarbij het toestel eenigermate naar cle rechterzijde is overgeheld, kon dc ophef- fing niet snel genoeg geschieden cn is het toestel met voile vaart in de boomen gevio gen. Een drietal achtereenvolgende boomen zijn ten minstc afgeknapt. Door den scholc waren beide vleugels aan gruizelementen ge slagen en ook het schip werd geheel verbi'ij- zeld. De motor werkte zich in den grond en draaide om zichzelf heen. Aldus is ongeveer de oorzaak van het on geluk geweest. waartoe de drie experts ieder afzonderlijk zijn gekomen. De waarschijnlijk- heid is dus zeer juist. Het ongeluk is dus niet aan het toestel zelf te wijten en ook niet aan een defect van den motor. De getuigen verklaren, dat zij tot op het laatste oogenblik den motor hebben gehoord. Tot op de plaats van het ongeluk is cle vlueht zeer normaal geweest. "De horloges van de drie slachtoffers zijn alle op half twaalf (waarschijnlijk Amsterdamsche tijd) blijven stilstaan (11.10 Fransche tijd). Dit is de normale tijd, dat het bosch van Morma le moet worden overgevlogen, ten einde 12.15 (Fransche tijd) te Le Bourget aan te komen. Het ongeluk is dus blijkbaar geheel het ge- volg geweest van het slechtc zicht en voorts van zeer ongelukkige bijomstandigheden. Het toestel is n.I. neergestort op 700 meter ten Noorden van cle Chene de la Guerre, tus schen Hecq en Locquignol. Op die plaats is het bosch niet zeer dicht on bevindt men zich op een plateau, dat 157 meter hoog is en ee nige tientallen meters hooger dan de weg, die de gewone route vormt. Dit kan ook hebben bijgedragen tot het feit, dat dc piloot laag heeft geviogen. Als les, die uit dit .ongeluk valt te trekken, zal alleen op de onvoldoendheid van de weer berichten kunnen worden gewezen. TUCHT-UNIE. De Tucht-Unie heeft Zaterdag te Amster dam haaf jaarlijksche vergadering gehouden onder leiding van dr. C Eastoh. In zijn openingswoord zeidc deze, dat dc tuchte- loosheid der jeugd een nationaal euvel is' met een economische zijde, en vooral aan c-v breken in de jeugdopvoeding te wijten is. In behandeling kwam daarna het jaarver. slag. I Het jaarverslag, de rekening en veranti woording van den pennin-graeester en de be-' grooting werden goedgekeurd. Tot kden van het algemeen bestuur zijn gekozen de heer P. den liollander, dc Ne-' derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen,, de A. N. W. B., de K. N. A C-, en dr. H. G> Ha maker. Met algemeene stemmen is besloten tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van een pc-rsoonlijk lid, wegens bijzondere redenen. Het hoofdbestuur stelde voor, genei'aal C. J. Snijders te benoemen tot eerelia. De voor- zitter lichttc dit voorstel toe; hij zeidc, dat generaal Snijders veel voor de Tucht-Unie is geweest door zijn hooge positic en zijn groote persoonlijkc belangstelling, maar vooral omdat hij is de beste vertegenwoordi ger van de beginselen derJJnie, de verper- soonlijkte kraclit, zdfbeheersching en tucht- Het voorstel van het hoofdbestuur is bij acclamatie aangenomen Jhr. W. E. Lngelen diendc namens dc com- missie voor dierenbeschermiag de volgende mode in: De fucht-Unie enz. spreekt als haar oor- deel uit, dat vele vomica van slechtc behan deling, cxpioitatie en niishandeling van die- tren ecu ukvloeisel zijn van verschillende soorten van tuchtelocsheid, zoowel bij oude- ren als jongcrenbesluit al haar invloed aan te wenden om deze verruwing van zeden en het gebrck van eerbied voor de natuur en haar voor den mensch zoo nuttige schepselen tegen te gaan. in de iiiicldagvergadering heeft de heer P. den Hollander ingeleid het onderwerp: „De tuchteloozc jeugd". Spr. vatte zijn bc- toog samen in de volgende inotie: De Tucht-Unie, in algemeene vergadering bijeen, gehoord de inleiding van den heer P den Hollander en dc daarop volgende bespre- kingen onbesproken iate-nde de vraag, of de tucli- teloosheid liicr te lande en thans grooter is dan elders en vroeger; spreekt haar crnstige zorg uit over dc bij alle leeftijden, in alle krlngen voorkomende tuchteloosheid en de doer deze aaugerichtc moreele en financicele schade; is van meening. dat bij de bestrijding van dit cuvel voornamelijk de opvoeding van de jciud in'hct oog moet worden gevat; doet cen dringend bcroep op het gezin, de school, 'de kerk, dc pcrs, de vakbeweging, de jeugdleiding, dc justitie en de politic, om al die prcventicve en correctieve middelen aan te wenden cn tc piopageeren, welke kunuen leiden tot dc bestrijding dier tuchteloosheid; lioopt cn verfrouwt, dat de overheid aau dicn strijd haar onmisbaren steun zal verlee nen. Na eenige discussie vcreenigde de verga dcring zich met deze motie. KORTE BERICHTEN. I e Assen is gevankelijk binnengebraeht J. F., arbeider te Nieuw Weerdinge, ver- dacht van bedieiging en afpersing van- den koopman H. S. te Bain flair. Dc gouverncurs van de Ligue de la Croix Rouge hebben in Parijs vcrgaderd onder lei ding van den voorzitter van het Amerikaan- schc Roode Kruis, John Barton Payne. Gisteravond heeft mr. H. P. Marchant voor de Vrijzinnig-Demacratische Kiesveree- niging in Den llaag cen verkiezingsrede ge houden. De zaal van Pulchri Studio was ge heel bczct. Ingezondenstakken (Buiten vera id woordelijkheid van de Rtdae- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redaciie er nude inslemt.) Geachtc Redactie! Het zij mij vergund in uw veelgelezfifl blad met een enkel voorbeeld uit v e 1 e n1 eens duidelijk te maken aan alle Plattelan-' ders, hoever de bevoorrechting der groote steden boven het platteland door onze Regee- ring van dc laatste jaren is doorgevoerd. Van het geheelc bedrag aan oorlogswinetbe-' lasting door het Rijk ontvangen, is aan de gemecntebesturen uitgekeerd1 110 millioen'. gulden; Amsterdam ontving 33.698.873"> Rotterdam .1 20.S30.616, 's-Gravenhagc' 7.384.205 cn Utrecht 4.635.785. .\lle groote stcden ontvingen te zameri' 105 000.000. Aan het platteland werd- slechts de rest:' 5.000.000, uitgekeerd. De meeste plattf- landsch gemeentcn kregen'niets, ook al bad- hunne bcvolking van 50.tot 400 per in- vvoner aan O. w.-belasting'afgedragen. Treu-> rig! maar waar! Dan nog bevatte dc Wet op de 0. W.-belasting een artikel waarin de bepaling, dat de winst op effecten gemaakt, (bezit van den grooten man), niet belastbaaj was. Had zoo iets kunnen gebeuren als het, platteland voldoende vertegenwoordigd ge-* weest ware in de Rcgeering?' Wanneer zal Sijm'en Betaal toch eens goed wakker wor-> clen? Plattelanders!, van welke richting gt, ook zijt, neemt nu het oogenblik waar, obj eendrachtig mede te werken, opdat het ztxv ver kome. Het kan! Schenkt uw stem aan lijst Braat, No. 16 van het stembiljet, Hoocaclitend. p. esdezffA M

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7