Alkmaarsche Courant De hand met het lidteeken, II J3 FEUILLETON. Dinsdag 30 Juni. No. 151 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, Hechtzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 29 Juni. TEN UITVOER LEGGING VOOR- WAARDELIJKE STRAP. Een voorwaardelijke straf, door den poli- .ierechter opgelegd aan Joh. K. tc Alkmaar, werd voorgedragen ter tenuitvoerlegging. De behandeling had plaats met gesloten deuren. Bij openbaar vonnis gelastte de Politic- rechter bedoelde tenuitvoerlegging, n.l 2 maanden gevangenistraf. MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Petrus Joh. S. te Wervershoof heeft op 1 Juni ter" gele- genheid van de Wognununer kermis den ar- beider Corn. Haakman mishandeld. Hij ver- langde eerst van Haakman geld 1) en toen deze niet bereid was hem dat te verstrekken, kreeg hij van beklaagde eerst een trap en la ter nog een. De zaak werd aangehouden tot 7 Juli. NOG EENS MISHANDELING. Jac. Petr. Paulus A., niet verschdnen, heeft op 10 Mei den bakker Ranshuijzen, toen werkzaam als rijwielbewaarder, mishandeld, nadat deze geweigerd had stalgeld te beta- len voor het motorrijwiel dat hij daar had geplaatst. Beklaagde was een der deelnemers aan de te Alkmaar in het Sportpark gehou- den motorraces. Ranshuijzen werd zoo ge slagen, dat hij een week met een dik gezicht heeft geloopen. Nog twee getuigen hebben de mishandeling waargenomen. Beklaagde is nog nimmer veroordeeld en staat gunstig bekend. Eisch 30 bocte of 30 dagen hecht. Von nis 25 boete of 25 dagen hecht. ZAAKBESCHADI6ING. De 30-jarige arbeider Joh. H. te Castri cum stond terecht omdat hij op -24 Mei de fiets van den 15-jarigen Jb. Kaandorp te Bakkum heeft beschadigd. Beklaagde maakte zich driftig omdat Kaandorp hem aanreed en daardoor het rijwiel van beklaagde bescha- digde Beklaagde toonde zich ongeneigd de schade, ten bedrage van f 4, te vergoeden. De officier vorderde 10 boete of 10 da gen hecht. Bekl. werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. DIEFSTAL. De 41-jarige boomsnoeier Joh. K., uit Nieuwe Niedorp, heeft op 30 Mei te Opmeer een portemonnaie, inhoudende 1.30, weg- genomen. De portemonnaie, met zilveren sluiting, behoorde aan den getuige Cornelis Scholten en bekl nam zijn kans waar, toen hij zich in de waning van Schouten bevond om zich daar met een dronk te verfrisischen Beklaagde deed het uit armoede. Hij heeft een vrouw en 4 kinderen. De portemonnaie heeft beklaagde weggeworpen. De 76-jarigc moeder van den benadeelde heeft hem ver- gunning gegeven om tabak te halen uit een kastje en toen zag bekl. de portemonnaie lig- gen. Hij kon de verzoeking niet weerstaan om zich de portemonnaie toe te eigenen- Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Von nis overeenkomstig dezen eisch. DIEFSTAL VAN 4 KAZEN. De 38-jarige koopman in lompen, Joh. v H., te Hoorn, destijds kaasknecht bij de firma Kroon, heeft op 11 Mei zich 4 kazen toegc eigend ten nadeele van zijn patroon; 900 ka zen worden vermist. Op 8 Mei heeft bekl 3 kazen gestolen. Den 9en was beklaagde 25 jaar in dienst en ontving toen 25 als blij'k van waardeering en op 11 Mei stal de jubila- ris weer 4 kazen. Beklaagde gaf als reden op, dat zijn vrouw was weggeloopen en hij daardoor in schulden was geraakt Het blijkt echter, dat beklaagde veel misbruik van sterken drank maakte. Hij is nu, naar hij zegt, geheelonthouder. De heer C. Kroon betrapte beklaagde op moment dat hij zich met 4 kazen, verborgen onder gras, in een mandje, wilde verwijde ren. De heer Kroon verdenkt beklaagde van meerdere diefstallen van kaas. De officier vorderde 6 maanden gevange nisstraf. Beklaagde vroeg met het oog op zijn groot gezin een voorwaardelijke veroordee ling. De uitspraak werd bepaald op 28 Juli. DIEFSTAL VAN JASMIJN. Th. H. en A. v. d. G., niet verschenen, hebben uit den tuin van Kremer te Hem eenige takken jasmijn afgeplukt. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. tegen ieder Vonnis ieder, 3 boete of 3 dagen hecht. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) SO) „In ieder geval hebt ge het hooi," besloot kapitein Lovell lachend. „Ik heb het hooi, en Longshankes zal zic voortaan wel tweemaal bedenken, voordat hij den Koning weigert, wat dezen toekomt „En hij zal zich zeker geen voordeelig koopje omtrent Fiennes laten ontgaan, alleen omdat zijn rug pijn doet." „Weest voorzichtig, heeren," zei Barbara vastberaden, „Lord Essex heeft gezworen dat voor ieder aanhanger van het Parlement. die ter dood gebracht wordt, hij drie van on ze mannen zou doen ombrengen." „Een Fiennes is well drie van onze kerels waard," zei de kolonel cynisch, „wij kunnen hem altijd ophangen en dan afwachten, wat er gebeurt." HOOFDSTUK II. Bioedgeld. Dien nacht lag Barbara wakker tot vroeg in den morgen. Zij kon het beeld van Jim die ziek lag. en van Tubal, die bloecteeld \TOerreChtelijk VERTOEVEN. De eveneens niet verschenen beklaagde Pieter L. te Wicringen heeft zich in den nacht van 17 op 18 Juni wederrechtelijk bevonden op het erf van den landbouwer C. Kooiman. Getuige heeft dikwijls last van jeugdige per- sonen, die des nachts op zijn erf dringen. Getuige heeft een 84-jarige moeder en deze is ook allerminst gesteld op de nachtelijke aanwezigheid van vreemde personen. Bekl moet gezegd hebben dat hij er belang in stelde of de dienstbode van Kooiman een vrijer had. Hij liet het'licht van een fietslan taarn in de kamer van de dienstbode schij- nen. De officier vorderde tegen den 19-jarigen beklaagde, die overigens niet ongunstig be kend staat, 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis ter zake huisvredebreuk 30 boete of 30 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID. De 21-jarige hardhoorige landarbeider Dirk Schr. te Wieringerwaard heeft zich in den nacht van 7 op 8 Juni schuldig gemaakt aan ordeverstoring in dronkenschap en zich later met geweld verzet tegen de veldwachters Voskuil en Kok. Eisch 40 bocte of 40 dagen hecht. Von nis 25 boete of 25 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID EN HUIS VREDEBREUK Aan den niet aanwezigen beklaagde Chris- tiaan Joh. PI. te Helder is ten laste gelegd huisvredebreuk in het lokaal van z.ijn vader, in dtn nacht van 12 op 13 Mei. Beklaagde maakt veel misbruik van sterken drank en leeft met zijn vader en stiefmoeder op ge- spannen voet. Hij weigerde het huis te ver- laten en heeft zich daarop met geweld ver zet tegen den ter assistentie geroepen agent van politic de Haan. Bekl. is onlangs veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens verduistering. Beklaagde heeft zich buiten het huis niet meer verzet. Eisch 1 maand gevagenisstraf. Vonnis 2 maanden gevangenisstraf. WEDERSPANNIGHEID. De 50-jarige visschersknecht Klaas V. te Helder, die zich in den nacht van 2 op 3 Juni in kennelijken staat bevond en deswege door de agenten van politie Stam c.s. was aange- grepen, ten einde hem in het belang van zijn eigen en anderer veiligheid op te bergen, heeft zich met geweld tegen die overbrenging verzet. Beklaagde wilde niet toegeven dat hij een permanente dronkaard is en de politic- rechter achtte dus een gemoedelijk gesprek over dit onderwerp uitgesloten. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht. De zaak werd geschorst tot het houden van een nader onderzoek, tot Dinsdag 28 Juli. Hierna sluiting der zitting. Oemensrd Jfienws ALGEMEENE CENTRALE BANK- VEREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND. Aan het Jaarverslag over 1924 ontleener. wij het volgende: Na er aan te hebben herinnerd, dat de Bank in 1924 tien jaren bestond en na in het licht te hebben gesteld welke omstandig- heden aanleiding waren tot de oprichting der Bank en ook tot hare reorganisatie in het jaar 1919, geeft het verslag een overzicht van de ontwikkeling der Bank en der bij haar aangesloten Middenstandsbanken. Alle be^ drijfstakken (effecten, assurantien, valuta, in- casso) gaven een regelmatige vermeerdering der omzetten te zien. Kon in vorige versla- gen ook worden gewezen op stijgende cijfers voor het uitstaande crediet en voor het totaal der depositors, in 1924 is in die cijfers een daling ingetreden. De terugloop van het totale credietbedrag wordt verklaard doordat de uit normale oor- zaken afloopende credieten niet door nieuwe werden vervangen omdat de deposito-gelden zich in teruggaande lijn bewogen. Sedert het laatst van 1924 is hierin weder een verande- ring gekomen en worden weder regelmatig nieuwe credieten verleend. Het onkosten-cijfer heeft in het afgeloopen jaar nog een geringe stijging ondergaan, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg was van de belangrijke onkosten, welke het in 1924 inge- stelde nauwkeurige onderzoek der geheele credietportefeuille medegebracht heeft. Had dit onderzoek voorkomen kunnen worden, dan ware zeer zeker een daling ingetreden Bui ten de in 1924 becijferde risico's, waarmede reeds in de balans per 31 December 1923 re- kening gehouden is, deden zich vrijwel geen nieuwe risico's voor, integendeel kon men enkele riskante posten aanzienlijk versterken Zoowel Commissarissen als Raad van Toe- zicht en Hoofddirectie zijn eenstemmig van oordeel, dat met 1924 het moeilijkstc jaar achter den rug is en dat het tot tevredenlieid stemt te kunnen ccnstateeren, dat desniette- min het bedrijf over dat jaar een zuivere ex- ploitatiewinst heeft gebracht. Het uitsfaanH crediet daalde van 20.497.410 op 22.264.261. De deposito's en creditsaldi in Rek. Crt. van 16.142.410 op'/9.807.725. Het geplaatste aandeelen- kapitaal bedroeg per uit. December 4.190.700, verdeeld in 2.465.600 ge- woon kapitaal, waarop nog was te storten 651.800 en 1.725.100, preferent kapitaal. De bruto winst bedraagt 1.076.830. (v.j. f 1.135.637), de onkosten beliepen 898.205 (v.j. 891.255), zoodat een netto-winst res- teerende van 178.625.te bestemmen voor afschrijving op debiteuran en op den post Reorganisatiekosten en overname Midden standsbanken. ALGEMEENE SPAARBANK VOOR DEN MIDDENSTAND. Gevestigd te Amsterdam. Aan het jaarverslag over 1924 ontleenen wij het volgende: Ulto. December 1924 bedroeg het inleg- gers-tegoed 3.414.935.20, verdeeld over 11.756 spaarboekjes. Het gemiddeld bedrag van het tegoed per boekje bedroeg op genoemden datum 290 48. In de rentevergoeding, welke sinds de op richting 4 pet. bedraagt, kwam geen veran- dering. In 1924 werd aan rente uitgekeerd of bijgeschreven 'n bedrag van f 147.291.60 Met genoegen k<in worden geconstateerd, dat de netto-winst vrijwel gelijk bleef aan die van het vorige jaar. De bedrijfsresultaten waren van zoodani- gen aard, dat de Rekeningen „Inventaris" en „Voorraad drukwerk" beide tot cp 1 konden worden afgeschreven, terwijl na uit- keering van het maximum dividend dat de statuten toestaan, n.l. 5 pet., bovendien nog ongeveer 8.500.— aan de Reserve kon worden rtoegevoegd, na welke toevoeging de Reserve 15.800 bedraagt. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Vanmiddag is op het kruispunt Tetterode- weg-Bloemendaalsche straatweg te Bloemen- daal een verpleegster van de stichting Be- thesda Sarepta, die te fiets den hellenden weg kwam afrijden en zenuwachtig werd, •tegen een auto, die bestuurd werd door een dame, aangereden. Met een hoofdwonde en bewusteloos werd zij opgenomen. Nadat haar de eerste hulp was verleend, is zij per bran card naar de Belhesda Sarepta vervoerd. Er is geen direct levensgevaar. VLIEGTU1GONGEVALLEN. Gistermorgen 10 uur is het vliegtuig D 29 op het vliegveld De Kooi bij de landing op zijn kop terechtgekomen. Het landingsgestel en de wielen werden zwaar beschadigd. De bestuurder, officier-vlieger Vroon bleef onge- deerd. Om half-twaalf moest het.vliegtuig D 31 wegens het weigeren van den motor daar een noodlanding doen. Het toestel kwam eveneens op zijn kop terecht, waarbij de schroef vcr- nield werd. De bestuurder, korporaal-vlieg- tuigmaker Kruidenier, kreeg geen letsel. MET EEN MES GESTOKEN. Zondagmiddag heeft een 19-jarige jongen, W. S., uit een woonwagen bij het harddrave- rijterrein Het Oude Slot te Heemstedc den 18-jarigen C. Warmendam te Heemstede met een mes in de hartstreek gestoken. De getrof- fene verkeert in levensgevaar. Hij wordt in de Mariastichting te Haarlem verpleegd. De daad is gepleegd, omdat W., een paar broer- tjes van den dader van het terrein stuurde; zij lieten aapjes en marmotjes kunsten maken en vielen de menschen lastig. De dader is aangehouden en aan de justitie overgeleverd. SABOTAGE AAN BOORD VAN DE JAVA. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Crt. ge- meld; Aan boord van den kruiser Java moet een geval van sabotage hebben plaats gehad. Er moeten mondstukken van kanonnen overboord zijn gegooid en geweerriemen en brandslan- gen stuk gesneden. Gisteravond heeft de politie in een cafe te Vlissingen een marinier gearresteerd, die van deze sabotage wordt verdacht. TEGEN HET STEMMEN. Zondag zou te Bilthoven een bijeenkomst in de open lucht gehouden worden tegen het stemmen en den stemdwang. Aangekondigd was, dat vooraf de Utrechtsche anarchist H. Schuurman een aantal ingelverde stembiljet- ten zou verbranden. Om dit feestje bij tc wo- nen, waren Zaterdag reeds uit verschillende plaatsen te Bilthoven zoogenaamde vrije- jeugdbonders aangekomen, die daar in tenten overnacht hadden. De Biltsche politie was versterkt met rijks- politie uit Utrecht. Voordat de bijeenkomst begon werd vcr- moedelijk uit een der tenten een nagemaakte stembus van brandbare stof naar buiten ge bracht en overgoten met benzine of petro leum en toen aangestoken. In verband met de Biltsche politie-vcror- dening waarbij met het oog op de bosschcn, aannam, om hem aan zijn vijanden te ver- koopen, niet uit haar gedachten verdrijven. Zij wist, dat deze tijden ieder mensch heb- zuehtig en hardvochtig maakten, en zelfs de goede Squire, die in gewone tijden de goed- aardigste van alle menschen geweest was, scheen nu in een harteloozen, wreeden broe- dermoordenaar verkeerd te zijn; maar er was zoo iets vreeselijks in het eynisme, om te onderhandelen over het verraad van den moord van een ziek man een ziek man, die eenmaal een vriend geweest was dat Barbara's gansche zieil bij die gedaehte in opstand kwam, zelfs al had zij Jim volstrekt niet lief. Inderdaad, dat was het afschuwe- lijkste in dezen oorlog, dat het dikwijls de hand van een broeder was, die tegen een broeder werd opgeheven, een vriend tegen een vriend, zelfs een zoon tegen zijn vader. Van al de groote rampen, die de hartstochten der menschen over deze aarde gebracht heb ben, is er geen te vergelijken met de ver- schrikkingen van een burgeroorlog: liet ge- voel van haat is tienduizendmaal bitterder, omdat de vijand eens een vriend was en om dat de handen, die tegen elkander opgeheven zijn, elkander eens in vriendschap omsloten; het is tienduizendmaal erger wegens het ver- leden, dat er door opgeroepen wordt, door de tallooze herinneringen aan lietfde en vij- andschap, aan gedeelde gevaren en genoe- g«ns, herinneringen, die als een horde dui- vels opstaan, en blinde en onverzadelijkb vyraal- ademen. Het scheen Barbara dien h'et verboden is, in het openbaar vuur aan te leggen, trachtte de politie het in brand ste- ken van de bus te verijdelen, doch zonder goed gevolg. De jongens blcven doorgaan met brandende lucifers te werpen op de met brandbare vloeistof doordrenkte bus, en ten slotte ging de bus in vlammen op. De politie heeft daarop de jongelicden uit elkaar gcjaagd, hetgeen met ernstig verzet hunnerzijds gepaaid ging; deze voorstanders van ontwapening hadden zich van knuppels voorzien en maakten daarvan een dusdanig gebruik, dat eenige politiemannen, die een dergelijk verzet niet verdacht haefden, klap- pen opliepen. Een der politiebeambten kreeg beenverwondingener werd onmiddellijk ge- neeskundige hulp ingeroepen, waarna de ge- wonde per auto naar Utrecht werd overge- bracht. Eerst toen de politie versterking kreeg, konden die zgn. vriie-jeugdbonders verspreid worden. De anarchist Schuurman was eerst ge- vlucht in het zoogenaamde gemeenschaps- huis; toen de politie hem daar achtervolgde, sprong hij uit een raam van de eerste verdie- ping en vluchtte het bosch in, nagezet door de politiemannen. Schuurman werd gegrepen en overgebracht naar het politiebureau in De Bilt, waar hij opgesloten werd en tegen hem proces-vcrbaal is opgemaakt wegens openlij- ke geweldpleging. Na dit voorval had de bijeenkomst plaats, waarin vier sprekers opwekten, niet te gaan stemmen. Ds. C. F. Westamann, predikant der Herst. Evang. Luth. Gemeentc te Amsterdam, heeft Zondagmorgen in het kerkgebouw dier gemeente aan den Kloveniersburgwal pen ge- dachtenispredicatie gehouden ter herdenking van zijn 25-jarig ambtsjubileum als predi kant der Amsterdamsche gemeente.- PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten hebben ingediend1 de rekening en verantwoording over 1923. De inkomsten zijn 23,483.315, de uitgaven 20.599.927, het batig saldo is dus 2,883,388. MOTORWAGEN ONTSPOORD. Gistermorgen is de eenmans-motorwagen, die om 11 uur 19 min, van het station Zwol- le naar Apeldoorn vertrok, op het rangeer- terein bntspoord. De wagen kwam met ge- broken veeren dwars over de rails te staan. Het verkeef uit de richting Holland moest worden omgelegd. Geen persoonlijke onge- lukken. DE KAMERVERKIEZINGEN. Ingevolge een tusschen alle candidaten der Nederlandsche Middenstandspartij ge- troffen overeenkomst zal de candidaat, die in het geheele land1 de meeste stemmen be- haalt, eventueele een zetel aanvaarden. Deze overeenkomst zal ook gelden voor den kies- kring Haarlem, in wclken kring de lijst, door een misverstand, niet verbondetj werd. HET VLIEGONGELUK BIJ LAND- RECIES. De heer A. Plesman, directeur van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, is zeer dankbaar voor de'vele hulp en steun, die hij van den waarnemenden burgemeester van le Quesnoy, den heer Paul Monneret, heeft ontvangen. Door diens toedoen heeft het transport van de slachtoffers niet de minstc moeilijkheden opgeleverd; bij het vertrek van den treurigen stoet heeft hij namens degemeente vier bloem- stukken op de barcn gelegd en in een harte- lijke toespraak gezegd, dat de gemeente le Quesnoy zich verplicht gevoeld had, alien mogelijken steun te verleenen, omdat Neder- land in droeve tijden speciaal deze streek ge- holpen had om uit de droeve omstandigheden, gevolgen van den oorlog, te komen. Baron J. C. van Haersolte, compagnon van den heer Labouchere, een der slachtof fers, heeft te le Quesnoy een koddebeier ge- sptoken, die hem verklaarde, het ongeluk als het ware te hebben meegemaakt; hij liep in het bosch en hoorde een vliegmachine over- komen; onwillekeurig trachtte hij met het oog de machine te volgen, maar hij kon haar niet ontdekken, omdat een fijrie regen en een drabbige wolkenmassa zelfs de kruinen van de boomen voor hem onzichtbaar maakten. Even later hoorde hij een zwaren slag en he- vig gekraak; daarna was het stil, en toen be- greep hij, dat er iets met de machine gebeurd moest zijn. Onmiddellijk ging hij op onder zoek uit en enkele minuten later was hij bij het wrak, waarin hij terstond naar de slacht offers zocht. Alle* vier bleken toen reeds te zijn overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk heeft de heer Plesman van den heer Beliage, chef van de motorafdeeling te Rot terdam, de volgende bijzonderheden gekre- gcn. De wcerberichten uit Brussel, Valen- ciennen en St. Quentin luidden alle drie on geveer 2 K.M. licht. Het is de gewoonte, dat Brussel aan overtrekkende vlicgers seint, wanneer op de route Brussel—Parijs de wcersomstandigheden slcchter zijn gewor- nacht toe, alsof de duistemis met die dui- vels bevolkt was, en met zuchten en gekreun van spookachtige gedaanten, die uit het ver- leden ontstonden. Zij trachtte tevergeefs haar oogen te sluiten tegen het hardnekkige beeld van haar vroegeren speeilmakker, die ziek en hulpeloos trederlag, terwijl de andere, als een Judas de dertig zilverstukken telde, den prijs van het bloed van zijn vriend. En zij trachtte tevergeefs haar ooren te sluiten tegen den aanhoudenden echo; van den hard- vochtigen lach van den Squire en de scherpe stem van kolonel Scrape, die met koelbloedig eynisme zeide: „Wij kunnen hem altijd op hangen en dan afwachten, wat er gebeurt Deze nachtelijke visioenen waren zoo hard- nekkig, dat zij, niet in staat om te slapen, vain haar bed opstond; zij sloeg een mantel en kap om, trok schoenen aan, en het raam openende, keek zij uit in den nacht. De ro- zentuin lag beneden haar,. omsloten door hooge, sombere taxisheggen, en daarachter lag het water van de gracht donker en stil, half verborgen onder een dak van waterlelie- bladeren. En terwijl zij daar bij het open raamd stond, kwam de afnemende maan, kalm en geheimzinnig, een oogenblik door een scheur in de woilken kijkenvoor cen- paar seconden lag het landschap in een vreemd, schaduwloos licht, het water glin- sterde met duizend kleine trillingen en ieder waterlelieblad werd een spiegel die de bleeke maan weerkaatste. Een geur van afstervende rozen steeg tot Barbara op, en uit cen ver- N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ voorh. HERMS. COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMACHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR den; thans was daar echter geen enkele reden voor, want het schijnt, dat de wolkenlaag en de fijne regen boven het woud van Mormale geheel plaatselijk waren. De route, die de vliegers nemen, leidt van Bergen over den weg naar le Cateau; op de routekaart van den piloot staat de rand van het bosch van Mormale als herkenningspunt; wanneer de vlieger in de lijn van dien rand vliegt, heeft hij de juiste richting. Wat is echter gebleken? Sinds ecnigen tijd is men bezig het woud van Mormale tc kappen, de heer Van Haersolte decide mee, dat men daar reeds zeer- ver mee gevorderd was. Het schijnt, dat de piloot met deze veran- dering niet op de hoogte was; blijkbaar heeft de Fransche dienst verzuimd, de'K. L. M. daarvan kennis te geven. De nieuwe boschrand is dus oorzaak geweest, dat Klun- dert uit den koers raakte. Nog geen 200 M. achter dezen boschrand rijst een met hoogr boomen begroeide heuvel op, volgens de kaar* van cen hoogte van ISO M. Bij het volgen van den vroegeren bosch rand lieten de vliegers den heuvel links lig- gen; Klundert vloog nu echter, den nieuwen boschrand volgend, recht op den heuvel aan. Gezien de dichte mistlaag, is het niet on- waarschijnlijk, dat hij eerst op het laatste moment den heuvel bemerkt heeft. Men moet niet vcrgetcn, dat de machines een snelheicl hebben van 150 K.M. in het uur, dat is 2 K.M. in de minuut. De piloot heeft toen ge- probeerd, den heuvel te ontwijken door in de rechterbocht te gaan. De rechtervleugel is toen echter reeds door de toppen der boomen afgerukt, en daarmede was het lot van de drie passagiers en den piloot in minder dan een kwart-seconde voltrokken. Een geneesheer verklaarde, dat de dood zeer plotseling moet zijn ingetreden Van brand in het toestel is absoluut geen sprake, het is geheel vernield; niets ervan zal naar Nederland terugkomen. Volgens deze verklaring van den heer Be- hage is dus het ongeluk in geen geval te wij- ten aan de machine. De samenwerkendc on- gunstige factoren hebben liet op hun reke ning. De heer Plesman heeft nagegaan, of et voor hem als leider van den Nedeiiandschen dienst uit dit ongeluk nog iets te leeren valt, maar voor zoover thans de gegevens strekken, zou hij niet weten, wat er in de route veran- derd zou moeten worden. De lijken van de Nederlandsche slachtof fers zijn Zondagavond in Nederland aango- komen. Het stoffelijk overscjiot van jhr. Van den Brandeler zal heden 12 uur te Domburg ter aarde worden besteld; de begrafenis van den heer Labouchere heeft om half drie plaats op Westerveld, en om 12 uur zal het stoffelijk overschot van Klundert in het cre matorium aldaar verascht worden. DE KAMERVERKIEZINGEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van dc leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, maakt bekend, dat, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uit- slag der verkiezing moet plaats vinden een loting, als bedoeld in artikel 104. vierde lid, der Kieswet, deze loting zal geschicden in een zitting van het Centraal Stembureau, te houden op Zaterdag 4 Juli des namiddags te 5 uur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor dc vergaderin- gen van den raad bestemd; dat de zitting, bedceld in artikel 107 der Kieswet, tot bekendmaking van den uitslag der verkiezing zal gehouden worden op Za terdag 4 Juli des namiddags te half 6, in het- zelfdc lokaal van het gemeentehuis. KORTE BERICHTEN. De 56-jarigc gemeentearbeidtr H. van Reenen te Heerlen is Zondag, toen hij op een tram wou stappen. uitgegleden en onder den wagen gekomen. Hij werd naar het hospitaal overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de verwondingen is overleden- borgeH, met gras bedekt hoekje bij de gracht verhief zich de zachte, droevige roep van een korhoen in nood. Barbara stond doodstilde schoonheid van den nacht, de bekoring van zijn geheimzinnigheid en vrede hield' haar gevangen. Zij keek neer op den tuin, waar iedere roos een schelp leek, kleurloos en door- schijnend, en de taxisboomen een zwart le- ger van monsters, die de voorpoi talen van deze verblijfplaats van geesten bewaakten. En terwijl zij keek, scheen het haar plotse ling, alsof een paar oogen recht naar haar keken van uit dien spookachtigen tuin: een geest misschien rusteloozer dan de hare had de eenzaamheid van den nacht gezocht en vond vrede in de stilte en geheimzinnig heid van dit uur voor de sihemering. Dit was Barbara's eerste gedaehte, want zij was niet in't minst bang: zij leunde uit het venster, om te trachten te onderscheiden wat voor soort geest het zijn kon; maar het volgende oogenblik bemerkte zij iets donkers en haas- tigs, dat zich onder bescherming der taxis boomen snel voortbewoog. Een paar secon den later, voorhij den hoek van de heg. w icrp de maan een vaag schijnsel op een donkere gedaante, gchuld in cen mantel, het hoofd verborgen onder een breedgeranden hoed, die zich haastig naar de gracht voortbe woog. Het was slechts cen visoen, want in dat oogenblik bedekten dichte wolken we-r de maan.'de nacht verzwolg de geheimzin- nige gedaante en Barbara zag niets meer; maar onmiddellijk daarna hoorden haar schcrpe ooren het geluid van cen plons en daarna van regelmatige riemslagen over de oppervlakte van de gracht. Het was alles zoo snel, zoo plotseling en zoo geheimzinnig geweest, dat Barbara een oogenblik dacht, dat zij zich alles verbccld had; dat het al leen haar verbeelding was, die een spookach- tig landschap bevolkt had met cen heimelij- ken, dwalenden geest, die uit hot duister ge- boren en weer teruggekeerd was tot den spookachtigen schoot, waaruit hij ontstond. Maar terwijl zij daar stond, in gepcins en nog eens overdenkende, wat zij gezien ha;d, kwam iets in de vage, heimelijke gedaante haar bekend voor, als iets, dat zij vroeger gezien had; en zij was zich op eens bewust van een gevoel van schrik. Zij sloot en gren- delde het raam en sloop door de kamer naar de deur, even luisterend voordat zij den sleu tel in het slot omdraaide. Toen opende zij de deur en keek naar buiten; de lange gaierij lag in volslagen duisternis, behalve aan het uiteinde, waar boven aan de trap de schild- wacht stond; hier viel een zwakke lichtstraal om den hoek en Barbara's scherpe ooren vin- gen den klank op van cen fluisterend ge- strek, den klank op van een fluisterend ge en een zacht gerinkel van staal. Weder ge- rust gesteld sloot zii de deur weer, en kecrdc naar bed terug. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5