i Het mededoogen. Mm? toeneming der Devouring. Maar hoe ernstig do werkloosheid ook was zij omvattc circa 1L pet. tier tot wer- ken in stat zijnde bevolking tocli had nog circa 99 pet. del" bevolkiug work. Tegenover de ernstige depressie. in genoemdc bedrijven moest worden gestelddc verbetering in de bedrijven, nauwer veiwant aan hct vcrbruik, zooals bijv. dc klecdinginclustnc, waaruit blek, dat in wcnvil van dc doorleefde moci- lijke tijden dc koopkracht dec gcmecuschap in haar gcliecl iiiet was afgenomen. lien lichtpunt was dc suikerindustrie. In 1919 waren 400 acres met suikcrbict bc- plant, thans 50.00, waardoor 5(100 man werk hebben gevondcu, tcrwijl 1000 man dezen zomcr in- de fabrieken wcrkzaam wa ren. Sprekende over dc Britsche buitenlandschc oplitiek, zeidc Baldwin, dat dcze er de laat- ste jarcn, welke regeering ook aan het bc- wind was gewcest, de chaos en de onrust in Europa vervangen door ordc en vredc. Wc- zenlijke vorderingen waren gemaakt. Dc re geering deed dians met algemcenc instcm- ming van hct Huis een nieuwen stap, welkc naar verwacht wordt groote gevolgcn zal hebben voor dc stabilisatic van den toestand in West-Europa. Spr. herinncrde aan hct ivoorgestelde pact tuschcn Frankrijk, Duitsch- land, Bclgie en Engeland. Indien dcze po gingen met succes worden bekroond, ver- trouwde hij, dat opnieuw een mijlpaal zou iijn bercikt op dezen weg. De tegenwoordi- ge regeering had gebruik gemaakt van alle '.middelen, die reeds jaren lang waren aan- genomen. In sommige opzichten had zij zc uitgebreid. 1 De premier toonde voorts aan, dat de re geering veel had gedaan tot bevordering van het wetenschappelijk onderzoek, dat naar hij ivcrklaarde van groot bclang was voor de ioekomst der Britsche- industrie, want onge- twijfeld zou die natie op den duur dc over- winning behalen, die op dc meest doeltreffen- de roanier de wetenschap met de industrie zou kunnen verbinden. Op nog andere gebieden werd gestrcefd naar ontwikkeling, o. a. op dat der kolonien, hctwelk de regeering onafgebroken onder- zocht. Verder meende hij, dat moest worden overwogen of het niet mogeliik was. dat een grooter aantal bioscopische films, welke in Engeland worden vertoond, van Britsch maaksel zijn, met name die, welke van pro- pagandistischen aard zijn. De premier noodigdc het Huis uit ora in overweging te nemen, zooals de regeering heeft voorgesteld, of hct mogelijk is door eenigerlei vorm van subsidic steun te ver- leenen aan de industricen, welker toestand op het oogenblik hopeloos schijnt. In het slot zijner rede verklaarde Baldwin, dat de regeering nimmer had beweerd het middel te bezitten tegen de werkloosheid. In dien het volk zichzelf niet kon redden, kon ook de regeering dit niet. Spr. weidde uit over de noodzakelijkheid van nauwer sa- menwerking in de industrie. Om daartoc te geraken zou hij alls docn' wat in zijn macht stond. De motie van wantrouwen werd vcrwor- pen met 373 tegen 13 stemmen. BRAND IN HET STADTTHEATER TE DUSSELDORF. In het grooteg ebouw der Vereinigte Stadt- theater te Dusseldorf had gisternamiddag een benzine-ontploffing plaats waardoor twee kapsters werden gedood, terwijl een derde ernstig en een vierde licht gewond werd De explosie ontstond bij het reinigen van oude pruiken nrgf benzine. De brandweer kon den ontstanen brand spoedig blusschen De waschkamer en het c.aarnaast gelegen lokaal zijn totaal uitgebrand. wbrdf gemaakt. Tegenover het streven der reactie, de gelijkheid der arbeiders weer on- gedaan te niaken, wordt een krachtige sociale richting der republikeinsche politick en een sterke concentratie van alle republikeinsche kracliten noodzakelijk geacht. EEN GENERAAL TOT DE ORDE GEROEPEN. De Fransche reservc-divisiegeneraal Per- cin, oud-lid' van den I loogen Raad van Qor- log en dvagende het grootkruis van hct Lc- gioen van Eer, had onlangs in de „Midi so cialists" een artikel geschrcven, waarin o. a. het volgencle voorkwam: Kortom, dc heer Poincare had dc ambitic zijn naam te verbinden aan het terugkrijgen van Elzas en Lotharigen door wapenge- weld. Dcze provincies stelden er gcenszii prijs op weer Franscli te worden. Door te verklarcn, dat zij het wilden, hebben de hee- rcn Doumergue en Painlcve een historische fout gemaakt. Bovendien hebben zij een on- handigheid begaan. I Van het oogenblik, dat men aan do Duit- schers hun liecl „Dcutschland uber Alles" verwijt, moet men het niemand als een ver- dienste aanrekenen meer aan het eene dan aan het andere vaderland te hechten. Men moet integendeel diegenen aanmoedigen, die op het standpunt staan, dat als voor een gocd' beheer van Frankrijk dit in departemen ten moet verdeeld worden, op dczelfde gron- den Europa voor een gocd beheer in naties meet worden vcrdeelcl. Maar hct moest aan een burger van Europa even onverschillig zijn te behooren tot't departement van Seine ct-Oise of tot dat van Seine et-Marne. Van oordeel dat dit artikel, dat een belee- diging is voor Frankrijk en hun landgenoo- ten, een hoogwaardiglieidsbekleeder van hun orde onwaardig is, hebben twaalf senatoren van Elzas en Lotharingen een protest inge- diend bij den- grootkanselier van het Legioen van Eer en hebben zij hem gevraagd het geval van generaal Percin aan den raad der ordc voor te leggen, „opdat dc maatregelen worden genomen, welke zijn houding mee brengt." EEN MOORDENARES TER DOOD VEROORDEELD. De juryrechtbank te Rostock heeft het dienstmeisje Bertha Lasse ter dood veroor- deeld. Het meisje had, om voor het plegen van diefstallen in het bezit van valsche pa- pieren te komen, pogingen tot moord op twee andere dienstmeisjes gepleegd. Een van deze aanslagen had den dood van het slacht offer ten gevolge. Dc moordenares bckende in bcide gevallen. DE REPUBLIKEINSCHE PARTIJEN IN DUITSCHLAND. Op de bijeenkomst van den Duitschen Re- publikeinschen Reichsbund werd onder meer het woord gevoerd door den voormaiigen Duitschen rijkskanselier dr. Wirth, die con- stateerde, dat een gemeenschappelijk front der drie republikeinsche partijen thans zoo- zeer twijfelachtig is, dat men van ecu „cris:s van den republikeinschen geest in Duitsch- land" moet spreken. De linksche partijen en vooral het Centrum zijn op bedenkelijke wijze verzwakt doordat zij jaren lang de verantwoordelijkheid alleen gedragen hebben. Een gemeenschappelijk po litiek pogram der linksche partijen is bp het oogenblik niet mogelijk, de eenige formule, welke volgens dr. Wirth op het oogenblik gerealiseerd kan worden, n.l. dat de verte- gnwoordigers uit de drie partijen in den Reichsbund het verband tusschen die par tijen moeten handhaven, werd door den socia- listischen afgevaardigde Sollmann nogmaals onderstreept. In een oproep aan de republi keinsche partijen werd gewezen op het ge vaar, dat bij de debatten over actueelc kwes ties van den dag, zooals de douanetarieven, de agrarische politiek en het veiligheidspact het scheidende clement zoozeer op den voor- grond treedt, dat daardoor het onderlinge verband verloren gaat. Het is evenwel in het belang van de republiek, den politieken strijc! zoo te'voeren, dat een gemeenschappelijke re publikeinsche politiek later niet onmogelijk DE NIEUWE GRIEKSCHE P.EGEE RING. De onderhandelingen van den minister-prc sident Pangalos met de afgevaardigden heb ben met steun van Papanastasioe een gun stig verloop. De nieuwe verkiezingen zullen in den zomer van 1926 worden uitgeschreven. In parlementaire kringen mcent men, dat Pangalos, ondanks de moeilijkheden der eer- ste dagen, heden in de Kamer een aanzienlij- ke meerderheid zal krijgen. Kafandaris en Michalakopoelos zullen naar verluidt, dc zit- ting niet bijwonen, maar in de pers krachtig protesteeren tegen de staatsgreep. Minister-president Pangalos inspecteerde gister vergezeld van verschillende generaals, het garnizoen Athene. Vandaag zullen bij Saloniki trocpenparades van alle eenheden van het derde legercorps plaats vinden, dat hierna met gejuich hct vertrouwen in Panga los zal uitspreken. Een deel der republikein sche garde is reeds naar Athene gedirigeerd. Generaal Pangalos heeft medegedeeld, dat de. nieuwe regeering er niet aan denkt, ccnig politiek- of handelsverdrag op te zeggen. groen, waarachter de feestelifk-btanke bloe- seming der pereboomen schemerde Ergens verweg zong de smaclitend-blijde roep van een mere! in de stilte van den Pinkster- morgen Ah! Wat een geur, wat een geuren! Zij snoof met alngc begeerige teugen En zij dacht aan den triomfantelijk bloeienden meidoorn, achter in cten tuin. Daarvan wilde zij vazen.vol hebben straks. En van de ben- gclende gouden-rcgen trosscn en de stille paarse violenMaar ach, het huis stond immers al vol bloemen! Er kon waarlijk niets meer bdj. Het waren allemaal de deftige pronkerige bloemen uit de bloemistenkasen, die lelies en rozen, de groot-gekweekte anjelieren, dc zware witte seringenpluimen zonder groen van blad. Em als een grillig-verfijnde afzon- derlijkheid de vreemd-schoone orchidee-ta'k, waarvan de scherpe lijningen als geteekend afstonden tegen het blinkende zwart van den vleugel. Maar er was geen zweem van vreugde tn haar om den rijken oogst. Onder haar fron- sende wenkbrauwem werden haar blauwe oogen domker en haar mond verneep in spot. Ach, ach, wat werd zij verwend en overladen! Lieveling van de goden en de menschenwas zij dat? Even, als in een flits van verheldering, zag zij zichzelf in haar omgeving, zichzelf in haar leven God ja, ze had alles dat haar als kind be- geerlijk had geleken, schoonheid, rijkdom, roem en meer dan1 dat. Had zij ooit ge droonid van triomfem als die haar deed wer den zoo gemakkelijk was niet alles haar komen tocvallen, zooals cen rijpe vruch't die afvalt, iernand in den schoot rolt? Godsgave haar „voix cfor" haar schoon heid haar succes ook. Wat bleef haar nog te wensehen? In haar antw.oordde een stem, kalm, zacht, indringend. de stem die zij niet meer hooren wilde: „Maar het edne ontbreekt je nog". Driftig betrommelden haar vingers het hout van den vleugel. Altijd weer datzelf- de! Ontkwam zij er dan niet aan? In zich hoorde zij weer het teeder-donkere lied van Wolff, het diepc zingen van haar eigen stem... het laatste lied dat zij gezongen had en weer beleefde zij dat oogenblik, toen zij, vol van de laaiende glorie om dc eigen mach*, de zoete dronkenschap om de hooge triomf, in de oude, nog niet verdofte oogen had geblikt en de kalme woorden in zich had voelen zinken: ..Het is volmaakt ge zongen, mijn kind. Ge moet wel een lieve ling van de goden zijnMaar een ding, het eene, ontbreekt je nog." En op haar zwijgend-verbaasde vraag. terwijl zijn oogen feeder op de hare waren: „Dat is de god- delijke liefde, waarin je jezelf vergeet en het hart der wereld vindt," Met een rukje stond zij op en liep de ka mer door. Ach, dwaze sentimenteelc praat van een ouden man! Zij gooide het mooie blonde hoofd achterover en helder oplachend hoorde zijzelf het melodieuze klateren van haar stem. Of zij de liefde niet kende, al wa6 zij alleen! Zij had haar schoonheid niet gekregenWaren' niet ook die liefden even zooveel triomfen? Meende hij soms dat zij in een rampzalige liefde zich ziek moest smach- ten, en zingen met tranen in haar stem? Voor den spiegel drukte 'zij den grooten luifelenden hoed op het haar en strikte zich de linten onder de kin. Zij bliktc lang in het diepe paarsblauw van -haar oogen en bczag de trotsche welving van haar klei :n rooden mond. Buiten, onder het ijle groene looverdak, in het zoele waain van het geurig voorjaars- windje, scheen alles, alle zwaartc, van haar af te vallen. Licht tripten haar voeten over door MARIE SCHM1TZ. Dien morgen bij het ontwaken, terwijl zij het war me ochtendlicht op haar nog dichte oogen voelde, was't besef van iets zwaars en donkers in haar reeds voor haar nog loome denken er den oorsprong van herkend had. Even zweefden aarzelcnd haar verhel- derde gedacliten, toen schoof zich vanzelf het beeld voor haar geest: de lichte concert- zaal van clen vorigen avond en temidden van de bonte warreling van licht en kleuren en gezichten de grijze kop van den ouden man en sterker dan de klankenstroom der muziek hoorde zij nog in zich zijn stem, kalm, zacht, indringend. Klaar en scherp leefdte het voor haar o-p, of het zoo juist ge- beurd was; neen, d-ichtenbij en levendiger leek het dan toen in de bewogenheid, in den roes-der oogenblikken al het afzonderlijke te- loor gin-g. Maar toen zij nog eenmaal in zich zijn woorden precies beluisteren wilde, schoot de donkere onwil in haar op en zij duwde de gedachte met geweld van zich af Nu stiet zij het dubbele raani wijd open; een zoele geur van ochtcndfrischheid en bloesem-aroom stroomde naar binnen. On der het wazigc blauw van den morgenhe- mel lag de tuin in zijn prille ontlokenheid; de even-overschaduwde witheid van zijn. pa- den kroop weg in het zonnig-doorlichte ging slaan; een warmte steeg tot aelifer naar oogen, brandend, en zij opende den mond, maar geen klank voud haar tong. Toen hlef wat daar als neergeworpen lag het hoofd tot haar op en zij zag het genade- loozc licht uitschijnen over een gelaat, waar- van de geschonden trekken tot leer vcrdord leken en een kou rilde door haar bloed, toon haar blik dook in het duister van twee leege oogholten. Met cen klein gebaar hief zich de hand en de mond ademde een paar klanken uit als een nauw hoorbaar gezuchtc smee- king. Als een zengende stroom doorvloeide haar het medelijden onr zooveel ellende, zooveel mlnschelijkc verworpenheid Trillend vielen haar worden van deernis en ontzetting. „Hod is het mogelijk, dat ge leven kunt!Z66!" Het gebaar van de schouders onder tie lompen van het weer necrbuigende hoofd scheen te antworden, lijdzaam: het wordt ons niet gevraagd Week van weedom en deernis vroeg zij: „Is daar niemand, die zich om u bekom- mert, niemand, die voor u zorgt?" En de trillende hand wees naar het gods- huis op, tegen welks machtige muur hij als een verachtelijk vod lag neergesmeten. Hooger en heviger zwol 't in haar, de.i- nis, die werd een drang tot wegschenken, tot delging van dit leed. Wit kon men geven om zulk een nood te lenigen?.... Geld, mede lijden, liefde zichzelfGeld, haar lippen krulden zich smarteliik, terwijl zij tastte naar Jiaar beurs, om den inhoud te keereu in dc dorre gelaten hand. Maar met een schrik doorvlamde haar het besef, dat zij zonder geld was uitgegaan. En haar oogen vlogen in bittere spijtigheid random, zoeh- ten, zagen weer neer op het vormlooze we- zen aan haar v^ten. dat daar zwijgend en roerloos wachtte op haar aalmoes, Toen sloeg als een vlam de vreugde door haar hcen- Zij keerde zich naar" het plein, naar wie daar talmden of voorbijgingen hoog hief zij zich op haar voeten, of zij groeidc. Niets zagen haar oogen, donkeroaars nu als de violen aan haar hals, dan hct alom- me lentelicht; haar borst deinde op de tonen die aanzwollen,- die naar voren schoten uit haar keel, die sprongen van haar lippen. Zij zong, en hct was als een stroom, die we! de en wies, vanzelf, uit verre, duistere schoonheden vandaan naar ijl en eindeloos licht. En haar stem was vol diepe donkere teederheid, vol als de klank van levende w:a teren, trillend-ijl als de stem van een vogc!, donkere koppingen van smart onder goud- belle jubelingen, die boven het licht uitvlogen. Diep in haar trildc en zong als buiten haar wildiep in haar klaagde en jammerdc het over den afgrond van menschelijke ellende, leed het, zelf in dien afgrond neergestort, cn haar ziel steeg, steeg trillend in het licht van dit onuitsprekelijke, ncoit vermoede gc- luk van dit allcrhoogste mede-lijdcn, van dit opperste en innigste een-zijn met het al. Een korte poos stond zij als verwezen toen het lied ten einde was en groot zich .over haar de stilte kcepeldc. die geen verbrak. Even, terwijl zij neerblikte op den verworpe- ne aan haar voeten, zag zij nog. hoc giften daalden in de bevend-geheven hand; toen keerde zij zich om en vluehtte de trappen op, in de omslotenheid van clen schemerkoelen kathedraal. Roerloos als in uitputting leunde haar kloppend lijf in de bank; boven haar in de wegscheraerende ruimte, zochten haar oogen het licht, dat tecder binnenzweefde door de kriusboamgramen. En langzaamaan voelde zij de hooggezweepte ontrcering in zicli ver- kalmen. Stiller werd de groote ruisching in woonplaats dien factor ter dege in aanmer- cing nemen- V Wil de gemeente Heiloo zich dan ook bhj- ven uitbreiden als zulks de laatste jaren H-t geval is en we mogen uannemen dat het ge- meentebestuur die uitbreiding op prijs stelt, dan behoort het m.i. tot de taak van dat be-j stuur alle pogingen in het werk te stellen om te voorkomen dat niet stelselmatig tot be- lastingverhooging moet wcrclen overgegaan. M.awv., bezuinigen waar zulks noodig is. Is er bijv. geen voldoende stof voor een agenda, welke het presentiegeld der raadsleden waard is en de uitgave motiveert, dan geen verga-J dering in die maand, al heeft men dan ook indertijd besloten om eeas per maand te ver- gaderen. De V. V. V. „Heiloo-VooruitM vestigt den laatsten tijd op verschillende wijze de aan- dacht van belangstellenden op onze gemeen te, waarbij er dan o.m. steeds op wordt ge-1 vezen, dat de belastingen hier billijk zijn Wanneer het gemeentebestuur door be lasting verhooging in tegenovergestelde lijn gaat werken. dan is te voorzien dat het werkeo van ,.Fleiloo-Vooruit" weinig resultaat zal afwerpen. Elke belasting-verhooging raakt mede nauw de belangen der neringdoenden, want wordt de trek naar deze gemeente minder,1 dan zullen de financieele nadeelen daarvan voor hen niet kunnen uitblijven. Het is daar- om m.i. zoo drin^end nood!g, dat alle nering doenden van Heiloo zich in eene vereeniging organiseeren. De beslissingen van den Raad kunnen voor hunne ondernemingen van ver strekkende gevolgen zijn. Is er een goed georganiseerde vereeniging van neringdoenden, dan kan deze voor hunne belangen waken en wordt er zonder twijfel rekening mede gehouden. Gezamenlijk staat men sterk, als enkeling ltereikt men niets. Laten de heeren raadsleden van Heiloo er ook eens aan denken, dat elke belasting-ver hooging in onze gemeente koren is op den molen van her., die gaarne-zouden zien dat Heiloo ten behoeve van Alkmaar werd geam- puteerd. Mijnheer de Redacteur, ik betuig U miis beleefden dank voor de verstrekte ruimte. Hopcacbtend. H. BARKER, Rijksstraatweg No. 143. (Inzender had de door hem gewraakte rne- dedeeling reeds verleden week Donderdag in de Alkm. Crt. kunnen lczen in het raadsver- slag van Heiloo. Red Alkm. Crt.) Beeken. IJmuiden's bloei is de titel vail een op uiooi kunstdrukpapier gedrukte en van tal van kiekjes voorzienen gids voor IJmuiden en omgeving, uitgave van de vereeniging van denzelfden naam, die behalve die van handel en industrie ook bevordering van het vreem- delingenverkeer nastreeft. De aantrekkelijk- heden van het strand van Neerland's groot- ste visschershaven worden hier wecrgegeven, terwijl voorts gewezen wordt op het binnen- komen en uitvaren van1 de groote oceaan- stoomers en de haringloggers, op de groote Noordzeesluizen, de bedrijvigheid in dc vis schershaven en het hoogovenbedrijf. Dat aandacht geschonken is aan de mooic wan- delingen, die te maker, zijn in de gemeente Velsen waartoe IJmuiden behoort, spreekt van zelf. Van park Velserbeek zijn vier mooie foto's opgcnomen Voor lien, die er over denken zicli in Velsen te vestigen, is een lijst van tit de gemeente voorkomende kerken opgenomen. alsmede van vereenigingen op allerlei gebied. de effen paden: haar oogen volgden het gou- haar, dig als een ruisching van wildbevogen dige zon-gespeel op de boomstammen tot in wind en golven was geweest, maai er b.« M TentoonsteBingsbezoeker (een paar vreem- delingen aanhoorend): ,J-tare taal, vin je Diet?" Tweede bezoeker,,Ja, ze doen net of ze elkaar verstaan, maar ik geloof d'er geen woord .van." (fiassing Show.) de hoogte, waar zij het dieper wordende blauw strak cn wolkeloos zich spannen zag. Zij plukte een handvol donkerpaarse violen en stak ze tusschen c!e blanke kant bij haar blooten hals. Toen, bijna schrok zij ervan, barstte in de stille lucht, hoog over huizen en boomen, het gonzend, diepe, bronzen klok- gebeier los. Roerloos luisterde zij naar de stem, waarin een verborgen leven scheen te trillen. Zondagmorgen, Pinkstermorgen Nu trokken de vromen naar hun kille kerken Zij hoorde den klank van geringschatting, waarmee zij in zichzelf de woorden uitsprak Als gedreven buiten haar wil had zij door het achterhek den tuin verlaten en liep nu in de stille buitenstraten van de stad. Zij hadden dat aanzien van rustige smettelooze netheid, van ingetogen blijheid, de sfeer van den feestelijken Zondagmorgen. Maar allengs naderde zij de drukte, die uitging van het hart der stad. Zij ging nu door de rustige haast der Zonciagsmenschen in hun mooiste kleeren. die een vage geur van eau de cologne uitwasemdentrams vol feestmen- schen snorden naar buiten, rijwielen met kan- toorklerken, die mondkost in mandjes met zich voerden. Het spotlachje krulde haar lippen Arme slaven, die voor een week zwoegen zich schadeloos gaan stellen met natuurgenot, een broodje met kaas en sinaasappelen. Zij voel de zich eenzaam, veilig ongenaakbaar, een- zaam in dc inenigti Het kiokgebeicr bad opgehouder.om liaai was het menschengeioes als :.u groot bij engeluid. Goudig belicat hieven zich de ge- vels naar het lenteblauw en daar, plotseling voor haar weggedrocmcie aandacht, lag wijd vor haar open't pleir, dat de gouddoorzeelde lenteweelde van zijn immer weer jonge boo men ophief tegen de verweerde donkerte an zijn antieke cathedraal. Vanzelf gingen haar voeten trager, haar oogen vuiden zich met de lichte glorie; in zich gevoeldc zij den jubel en de verteedering om dc eeuwige iieeriijkheid van tie lente Het oude godshuis had de mensclienstroo- men ingezogen; het stand caar met zijn nu ledige trappen, de op cue welvingen van zijn Gotnische portieken als een wonderlijk be- waard stuk leven uit een ver verleden. Maar bij de onderste trede, tegen den muur ineengedoken, hurkte ecu donkere ge- stalte. Was het wel waarlijk een menschelij ke gestalte? In een diepe verbazing, die tot ontzetting groeide, vroeg zij het zich. terwijl zij, als getrokken, op schromende voeten dit duistere naderde en neerzag op deze nis- vormdheid in lompen, met de vooruitgestoken een zoet-zacht zingen, als het kabbelen van een bron, als het murmelen van blaren, als vogclengekweelHet vervulde haar zici, gelijk geur een bloem vervult. het was het zingen van geluk om wat zij in zich als een onvermoede heerlijkheid van bloei voelde op^nbarsten. Het was de deemoedigc-dankba- re, de jubelend-zalige erkentenis van het wonder, dat zich aan haar ziel -voltrokken had. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van dc Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst gcens zins dat de redactie er mede instemi.) DE BE LASTINGVERHOOGING VAN HEILOO. Mijnheer de Redacteur, Hiermede doe ik een beroep op Uwe we! willendheid mij voor het onderstaande in Uw blad eenige ruimte te willen afstaan. Jn de jongste Raadszitting der gemeente Heiloo werd besloten het vermenigvuldigings- cijfer te verhoogen en te brengen van 1.6 op 1.8. De verhooging kwam blijkens het inge zonden stuk in Uw blad van j.l. Zaterdag tot stand zonder dat dienaangaande van de zij- de der Raadsleden eenige cpmerkingen werd gemaakt, laat staan van eenig protest sprake was. Men heeft deze verhooging dus al heel gemoedelijk geslikt. Bij vele ingezetenen onzer gemeente za dit echter een teleurstellenden indruk hebben Bevestigd, te meer waar men juist in de hui dige tijdscmstandigheden er naar streeft den belastingdruk te verlagen. De grootste gemeente van ons land heeft dienaangaande een goed voorbeeld gegeven en het is naar mijne meening te betreuren, dat het Gemeentebestuur van Heiloo in casu een.geheel andere richting uitgaat, getuig de bovenbedoeldc verhooging. Dat het gemeentebestuur thans ter voor ziening van het tekort in middelen 5000 tot verhooging der belasting moet overgaan, terwijl voor enkele jaren terug (1922) nog op een saldo van ruim 7500.kon worden gewezen, geeft naar mijne meening te den ken. Het wil mij dan ook voorkomen, dat het gemeentebestuur het roer te dezer zake be hoort om te gooien, wil het er niet tot mede- werken, dat onze gemeente moet worden af gevoerd van de lijst der gemeenten waar nog een lage directc belasting wordt geheven Behalve haren rijkdom aan natuurschoon is een der aantrekkeliikheden van Heiloo, dat daar tot nog toe billijke heffing van beenstompen, afgrijselijk van zinloosheid, plaatselijke directe belasting geldend is. Fen waarlangs een gehavende skeletachtig? billijke belastiug-heffing is voor een gemeen- hand roerloos neerhing. Onwillekeurig neep te van niet te onderschatten beteekems en zij de handen tezaam tegen de borst, waar men dient er rekening mede tc houden, da, een beklemmend bonzen tegen haar keel1 personeu, die vrij zijn in de keuze hunner Marktberichteu AL K M A A RSCH E EX PORTVEIL IN G. ALKMAAR, 29 Juni. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Bloemkool esoort (per 100 st.) 28f 39.90, 2e soort IS—./' 25, Wortelen i^er 100 bos 8.30—/ 12.40, Rabarber per 100 bos 3.20—/ 11.60, Aardappelen per 100 K.G. 6.90—/ 9.20, Drielingen per 100 K.G. f 6.20—/ 7.50, Uien per 100 bos 3.20— tot 13-60, Slaboonen per 100 K.G. 82 95, Aardbcien per 100 K.G 3648, Andijvie per 100 stuks i 2.806.30, Dop- erwten per 100 K.G. 26f 32, Kropsia per 1(50 stuks 1.20—/ 2.90, Komkommers per 100 stuks f 7.3012.20. Peulen per 100 K.G. 47—/ 56, Postelein per bakje 0.53—/ 0.75, Snijboonen per 100 K.G. SO92, Spinazit per bakje 0.73 f 0.98, Selderie per 100 bos 4.608 30, Tuinboonen per 100 K.G- J 8.4012.40 Aanvoer ISOOO bos Wortelen, 14000 stuks Bloemkool. PUR"MEREND, 29 Juni. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstrekeu Aardappelen' 2.18—/ 2.53 per zak (25 K.G.), kleine 1.49—/ 1.90 per zak (25 K.G.), Slaboonen 12—/ 13.20 per zak (15 K.G.), Snijboonen 10.65—./' 12.30 per zak (15 K.G.), Tuinboonen 1.25—1 35 per zak (15 K.G), Peulen 14.8024 per zak (50 K.G.), Doperwten 10.90—/ 15.90 per zak (50 K.G.). Roode Aalbessen 0 39 tot 0.64 per K.G., Klapbesgen 2.40— 2 85 per 10 K.G., Kruisbessen 12.10— f 15.20 per 100 K.G, Frambozen 0.73 per K.G., Aardbezien 0.25—/ 0.52 p. K.G. Bloemkool j\ 16.10J 38 per 100, Sla f 0.80—/ 2.90 per 100 krop, Selderij 3.60 tot f 3.80 per 100 bos. Rabarber 6.70— 12.90 per 100 bos, Wortelen f 12.90— 30.50 per 100 bos, Prei 6.20 per 100 bos. WARMENHUTZEN, '29 Juni 1925. Schotsche Muizen 8.2010.90, Drie lingen 4—/ 5.40. Aanvoer: 17900 K G. Aardappelen. ZWAAG, 29 Juni. Veiling Bangert en Omstreken. Aardapelen 4.504.70 per baal. Bloemkool 18—27 ct„ Snijboonen 40 ct., Slaboonen 40 ct., Peulen 2527 ct Peulen 25—27 ct., Wortelen 15 ct. per bos. Aardbeien 16—21 ct., Sla per krop 3 ct Kruisbessen, totale aanvoer 37000 K.G. prijs per 100 K G. 14.60 TEXEL, 29 Juni 1925. Op de heden ge houden eierveiling waren aangevoerd 23000 kipeieren. Hoogstc prijs f 7.80 per 100 st, Laagste prijs f 6.80 per 100 stuks, Midden prijs 7.20 per 100 stuks. NOGRDSCHARWOUDE, 29 Juni. 207400 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 8.60—/ 10, Drielingen 4.70— f 6 10, Kleine 140 per 100 K.G., 450 st. Bloemkool 19,10-/ 27;60 per 100 st. v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7