Alkmaarsche Courant I PRIJSGOURANTEN De hand met het lidteeken. Laat ons Woensdag I Jnli. HUUU.iUWM H UWUUWUJe WM|H M ui-ui FEUILLETON. 153 Henderd Zevin en Twlntigste Jaargang. HANDELSAVONDSCHOOL te ALKMAAR (met 5-jai'igen cursus.) Ouders en verzorgers, die hunne 01 ae aan hunne zoi'g toeveftrouwde kinderen het onderwijs aan de Handelsavondschool wen- sdien te doen volgen, kunnen zich daartoe vooral in deze streken, voor volgende genera- ties te hebben bewaard. Zijn afbeeldingen van allerlei merkwaar- dige particulierc en openbare gebouwen vor- men een onsehatbare bron voor onze kennis van toestanden in Pronk's tijd. Met zijn allemaal pittige teekeningen, die vooral door de leuke stoffage met menschea in 18de eeuwsche kleederdracht, aangenaam aandoen geant Vlieger Oostindie; namens de Natio-Isider gebeurd, waar een hijsch ljzeien sta\en nale Vliegtuigfabriek de vlieger F. Koolho- aditer een merker vast raakte en deze op- Verder waren er twee vertegenwoordi- i lichtte. De havenarbcider A.A., uit de ven Vliet- gers van de Imperial Airways en de chef I straat, kreeg de vallende merkel op het li- militairen chaam en is eveneens met ernstigc mwetidige van den heer Klunder m zijn dienst. kneuzingen naar het ziekenhuis vervoeid en De heer A. Plesman zeide, dat heel Ne- daar opgenomen. derland mee voelt bij de droevige verscheidep FIJNZAADTELERS CONTRA Z A ADH ANDEL A REN. uw van vier mannen door een verkeersongeval, gevolg van een grillig spel van wolken en de Langestraat, zeer levendig van uitvoering en fraai van kleuren onze aandacht. Dan zijn er zeer fijne aquarellen van Ur- sem, Medemblik en Texel. Van Pronk zijn niet veel aquarellen be- in de op 27 Juni j.l. te Anna Paulowna door de Fijnzaadtelersvereeniging in Hoord- gewektheid zijn opdrachten vervulde. Als Hij 1 Holland gchoudcn1 vi,ancl^Vii"n van zijn luch'treizen terugkeerde, was het zijn de concept-cont ac nmo a* Van Alkmaar trekt een mooie aquarel van dampkring. Hij herdacht yterder de groote 1j:_.1 foewijding van Klunder, die steeds met op- heerlijk om te zien, hoe hij verlangde naar in zake de tweejarige gewassen (oogst 1926) schen te aoen voigeu, v; I Van Pronk zijn met veel aquareuen De- 1 vrouw en kind en opgewekt huiswaarts keer- I ^m^ck^lerin^enoemd^ aanmelden bij den waarn. Direetem der I aard gebleven, zoodat het wel opmerkelijk de. Spreker zeide, er van overtuigd te zijn, ^^d^ v^r vtht g school in het schoolgebouw aan de Doelen- d t hier toch zevental mooie spe- dat de zoon van Klunder de grootste ontwik- Enkhuizen heeft vS I van dit dee, van zijn nagelaten kunst- kelin§ va^^lu^^a^i^eiiroom m^norS VeERLINOEN DIE REEDS VROE- GFR DE SCHOOL BEZOCH1EN, ZUL LEN OPNIEUW MOETEN WORDEN AAN'GEGEVEN. Als leerlingen woi'den tot de eerste klasse toegelaten z;; die eene verklaring kunnen overieggen drnkken. N.V. .Betk- en Handelsdrukkerij v.h. 'ERMS. COSTER ZOON' VOORDAM C 9 ALKMAAR werk te bewonderen is. Teneinde onzen lezers een idee te geven van den omvang van de in het Stedelijk Mu seum bijeengebrachte verzameling werken van Pronk, stippen we even aan van welke plaatsen er zooal afbeeldingen aanwezig zijn Van Alkmaar zijn er 33 teekeningen en uit de onmiddellijke omgeving een 40-tal Ook* Hoorn is goed vertegenwoordigd, van het hoofd! eener lagere school, waar- doordat het Westfriesche Museum al zijn uit blijkt, dat zij in het jaar, waarrn zi] toelating tot de Handelsavondschool vragen, met vrucht het zesde leer jaar zij- jjier school hebben cloorloopen en dat hij ze geschikt acht het onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen; 1,. zij, die het toelatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Tot eene hoogere dan de eerste klasse kun lien ook zonder examen worden toegelaten Pronken voor deze expositie heeft afgestaan. Van Schagen, Medemblik, Enkhuizen, Purmerend, Edam, Monnikendam enz. zijn reeksen teekeningen aanwezig. De collectie afbeeldingen van dorpen, hoofdzakelijk in Westfriesland gelegen, af- komstig van nu wijlen notaris Donker te Hoorn, is in haar geheel fhans te Alkmaar van zijn vader zal worden verwezenlijkt. Namens het vliegkamp Soesterberg sprak eerste luitenant-vlieger Wijnkamp, die na mens comandant en vliegers zijn deelneming betuigde met dit droevige ongeval. In Soes terberg hebben wij, zoo zeide hij, Klunder leeren kennen ala kameraad en leeren hoog- achten. Sergeant-vlieger Oostindie legde een krans op de baar. Ir. Behagen sprak namens het vliegveld Waalhaven een woord van deelneming. Daarna daalde de List, waarbij het orgel speelde Einleitung aus Alpengliihen, van H. Wenzel. zich daarentegen vereenigd voorgesteld door het bestuur, volgens welke thans door de leden alleen contracten zullen worden afgesloten. Besloteu werd zooveel mogelijk monsters te laten onderzoeken, om meerdere gegevens te verkrijgen, waarop, voor volgende jai*en billijke "contractsvoorwaarden kunnen wor den gebaseerd. ARBEID IN KALKZAND- KORTE BERICHTEN. Zaterdag heeft de Nederlandsche Bond van metaaltechnici te Utrecht een buitenge- wone algemeene vergadering gehouden, om cen beslissing te nemen inzake de voorstellen I tot-fusie met den Algem. Ncderl. opzichters- en teekennaarsbond en den Bond van tech- nici. De vergadering heeft zich in groote meerderheid vereenigd met deze voorstellen van de fusiecommissie, welke door het bonds- bestuur ongewijzigd waren overgenomen. Bij het grensstation Empel is een auto, waarin zeven personen zaten, door een snel- geexposeerd. Bijna van elk dorp in deze streken vindt het bijkantoor van de K. L. M. te Amsterdam teerlingen die bewijzen hebben gegeven, vol- I men een of meerdere teekeningen. van de Croydon-plloten, van de Airo-trans- doende ontwikkeling te bezitten, om het on- Ook Pronks' portretkunst kan men op de port en van den Airo Lloyd, van de piloten derwijs in de klasse, waarin zij wenschen te tentoonstelling bewonderen. Tentoongesteld van de Mij. Sabena, van het vliegveld Schip- worden opgenomen, te kunnen volgen. js n.]. het door hem geteekende portret van hoi, van de Nederlandsche Vliegtuigenfa- r>p lessen worden gegeven gedurende de den Alkmaarschen historieschrijver Simon briek, van het personeel van het vliegveld maaniden September tot en met April op Eivkelenberg. 4 1 Waalhaven, van de Nationale Vhegtuigm MA AND AG- DINSDAG-, DONDER- *s Rijks Prentenkabinet, te Amsterdam, zal dustrie en van de Fransche gemeente, waar f)aq. en vR'llDAGAVOND van 6'A—9 ook nog inzenden een groot zelfportret -van het ongeluk gebeurd is. Voorts nog kransen 1 pronk, hetwelk op lateren leeftijd is vervaar- j van den commandant, officieren en mge- STEE'NFABRIEKEN. De minister van arbeid, handel en nijver- heid heeft aan hoofden of bestuurders van I trejn> van Emmerik gekomen, overreden. Drte kalkzandsteenfabrieken in alle gemeenten des 1 personen werden gedood, onder wie mej j 1 Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak I fhjnor uit Dinxperlo. Vervolgens dankte een broer van K i under yan j jujj en met 31 December 1925, in I De heer C. B. Domhof te Bussum, die voor de groote belangstelling. afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der* vorige week op den Muiderstraatweg uit Er waren kransen van de vliegers van del j. "in 1 uc t j j .-j„ K. L. M., van de Imperial Airways Ltd., van Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per een auto wercj geslingerd, is aan de gevol dag en 55 uren per week arbeid verrichten, gen overieden. onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van be- doelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij tusschen 6 uur des voonniddags en 6 De correspondent van de N. R. Crt. te Leiden meldt: De volgende week wordt dr. Vincent, presi- uur des namiddags, hetzij: tusschen 7 uur des dent del" Rockenfeller Foundation, te Leider uur. Tot de vakken van onderwijs behooren o.a. Nederlandsche, Duitsche en Engelsche -taal en correspondentie, boekhouden en han- delsrekenen. De waarn. Directeur der Handels avondschool, G. LOUWAARS. S tadsnienws STEDELIJK MUSEUM. Tentoonstelling van teekeningen en aqua rellen door Cornells Pronk (1691—1759)- In het Stedelijk Museum alhier is heden d'igd. Wij kunnen onzen lezers ten zeerste aanbe- velen aan deze tentoonstelling, die de geheele maand Juli geopend zal blijven, eens een be- zoek te brengen. Men heeft nu een eenige gelegenheid om wat Noord-Holland weleer aan moois op het gebied van bouwkunst, natuurschoon enz. be- zat, te aanschouwen. Oemengd Nieuws GEWEIGERDE VRAGEN. De heer-Wijnkoop had, naar hij in De Tri- nieurs van de luchtvaartafdeeling van het Nederlandsche leger en van de onderofficie- ren, de vliegers en waarnemers van het Ne derlandsche leger. OPGRAVINGEN BIJ GOIRLE (N.-B.) Vanwege het Rijksmuseum van Oudheden voormiddags en 7 uur des namiddags EEN SCHEEPSKLOK VOOR JAVA. Namens de Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot" is gistermiddag voor den kruieer „Java", die des morgens weer ligplaats had genomen aan de Parkkade te Rotterdam, aangeboden een scheepsklok, waarop de gla- zen worden gestagen. DE DRAADLOOZE EN DE VERKIE- ZINGEN. verwacht tot het voeren van verschillende be- sprekingen; Provineiaal niouws UIT IJMUIDEN. Maandag is aan de visschershaven alhier een staking uitgebroken onder de kolenwer- kers der firma Groen. De arbeiders van de eerste ploeg meenen, dat zij te weinig werk wrijgen, en dat meer werk wordt gegeven aan nrip iaar o-fipflon 7P£rt de N R Crt toen de tweede ploeg. Zij eischen meer werk. De Due jaar geieaen, zegt ae in. k ui, ioen Koetiirpn H>pr °ro.anJiaab(as van havenarbei- zeelie- eententoonstelling geopend van teekeningen bune meldt, naar aanleiding van dc gebeur- Chr. De heer A. E. Remouchamps, conserva- door Cornelis Pronk (1691— tenissen in China aan den minister van bm- tor aan genoemd museum, onder wiens leiding tenlandsche zaken de volgende vragen willen de opgraving geschiedde, heeft thans dit Werk 1 rrpinppnio- stellen* voortgezet. Hij onderzocht n.l. meer speciaal arcSrte?df heei Diesch, uit particuliere I Is het den minister bekend, dat groote or- een grooten grafheuvel, die alhoewel reeds te Leiden "is Tn den zomer van" het" vorige I we"pas ons cTraadloos telefooniestation op de I Ser^ondeSeune^dSreisc^e^ de jaar in de buurt van Goirle j(N.-Br.) een on- Effectenbeurs te Amsterdam hadden, is er I ders ondeisteunen dezen eiscn derzoek naar een oude begraafplaats inge- van die installatie een dankbaar gebruik ge- steld, waarbij, zooals hier destijds (12 Aug. maakt om de voorloopige uitslagen bekend te 1924) is vermeld, talrijke brandurnen wer- maken, in dien tijd was er maar een enkeling, den gevonden dateerend uit eene periode van die aan „radio': deed, maar nu er duizenden enkele eeuwen voor tot de eerste eeuwen na luisteraars zijn, is het geen wonder, dat het veel beter ingericht en veel krachtiger Hilver- sum dienstbaar gemaakt is aan de komende verkiezingen. We hebben al een paar voor- proefjes gehad; gisteravond echter zijn er niet minder dan zes sprekers opgetreden om archivans, ae neer uiescn, 1 o-anisaties van werkers en studeerenden in vroeger in het midden vergraven, bijzondere hun meening per draadlooze bekend te ma- verzamelingen, mu.ea j ;„^0cinirio h..ifpniandsrlip mm- belangstelling verdiehde. De bouw bleek zeer ken. Inderdaad is er moeilijk een beter middel brengen, terwijl ook in de prentverzameling der gemeente Alkmaar tal van teekeningen werden gevomjen. De teekeningen en aquarellen hebben uit- sluitend betrekking op plaatsen in Noord- Holland benoorden het IJ. Het is interessant hier te kunnen aan schouwen hoe Noord-Hollands Noorder- kwartier er in de eerste helft der lSde eeuw uitzag. Pronk was Amsterdammer van geboorte Zijn eerste leermeester in de teeken- en schil- de'rkunst was Jan van Houten, later genoot hij nog drie jaren onderricht van Arnold Boonen. Zijn werk was al tijdens zijn leven sterk in trek. Hij maakte o.a. portretten van meer dere Amsterdamsohe en Alkmaarsche inge- zetenen. Den Engelschen gezant, Trevor, leverde hij een aquarel, die daarvoor 100 gld. be- taalde, hetgeen voor dien tijd een belangrijke som was. Dan werkte hij veel voor den Amsterdam- schen uitgever I. Tirion. In Tirions'6 uitga- ven: „Tegenwoordige staat", „Het verheer- lijkt Nederland" e.d. zijn tal van gravures naar Pronk's teekeningen opgenomen. Pronk was een zeer werkzaam artist. Des zomers trok hij het land in, maakte schetsen en teekeningen in dorpen, steden, buitenplaat- sen enz. 's Winters zat hij in zijn woning te Amsterdam in 1744 woonde hij te Am sterdam in de St. Jacobssteeg zijn werk verder ter aflevering gereed te maken. In Noord-Hollands Noorderkwartier ver- toefde Pronk veel. Hij heeft deze streken ge heel doorkruist, hetgeen afdoende uit zijn werk blijkt. Met eenige kunstvrienden, o.a. Andries Schoemaker, trok hij te voet van de eene plants naar de andere. Van zijn reizen door deze streken hield hij aanteekeningen, die in 1861 nog in het bezit waren van Kramm, die Immerzeels' biografieen van Hollandsche en Vlaamsche schilders voortzette. In den aanvang der 18de eeuw was de fo- tografie nog geheel onbekend, Stads- of dorpsgezichten op doek en paneel uit de 18de eeuw zijn er maar weinig. Aan Pronk nu komt de eer toe, een onnoe- China aan de ingestelde buitenlandsche com missie van onderzoek naar de oorzaken van de thans in.gang zijnde massale beweging in dat deel van de wereld onder meer den eisch hebben gesteld, dat de buitenlandsche mo- gendheden, dus ook Nederland, afstand moe- ten doen van hun exterritoriale rechten en speciaal van hun consulaire jurisdictie in China? Acht de minister het in dit verband met noodzakelijk, waar o.a. zoo uiteenloopende staten als Duitschland, Perzie, Chili, de Sow- jet-Unie en Mexico in dezen afstand reeds zijn voorgegaan of hebben bewilligd, dat Ne derland onverwijld deze vreemde inmenging tegenover een groot, eeuwenoud volk doet cindigen? Of geeft de minister er wellicht de voor- keur aan, eerst door de strijd in Azie tot de zen afstand van vreemde heerschersrechten te worden gedwongen? Deze vragen heeft de heer Wijnkoop aan den voorzitter van de Tweede Kamer gezon- den, om ze aan de regeering mede te deelen. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde hem cvenwel mee, overwegend bezwaar te hebben tcgen zijn derde vraag en alleen in- dien dc heer Wijnkoop die wegliet, hetgeen hij hem advisecrde, zou hij voor doorzending naar de regeering zorgen. De heer Wijnkoop heeft den voorzitter van de Tweede Kamer gemeld, zich niet met zijn advies te kunnen vercenigen en de vragen daarom in haar oorspronkelijken vorm elders te zullen publiceeren. HET VLIEGONGELUK BIJ LANDRECIES. Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag op Westerveld de verassching plaats-gevonden van het stoffelijk overschot van den heer H. Klunder, den in Frankrijk omgekomen piloot van de Koninklijke Lucht- vaart-Maatschappij.4 Van de K. L. M. waren aanwezig de direc teur, de heer A. Plesman; de heer U. F. M Dellaert, chef van den vliegdienst; de heer G. Spit, chef van den technis'hen dienst, en de piloot R. A. Reiber. Namens het vliegveld Waalhaven was er de bedrijfsingenieur Be hagen, namens het vliegkamp Soesterberg SI) Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) §2. Vroeg in den morgen viel Barbara einde- lijk in een onrustigen slaap, maar zoadra de ochtendzon door de gordijnen kwam gluren, ontwaakte zij weer. Thans met een doel. Het gebeurde van d'en nacht had! voor een oogen- blik dte vreesel-ijke gedachte verjaagd van TubaFs verraad en Jim's wanhopigen toe- stand, maar het morgenlicht verbandie het voorval van den nacht naar den achter- grond: Tubal, de spion, verdween achter Tu bal dein verklikker. Terwijl zij ontbeet in ge- zelscbap van den Squire vertelde zij hem wat zij in den nacht gezien h^id, en hij be loofde, dat er voortaan ook een schildwacht zou staan onder haar raam. Later reec -Squire Brent weg voor zijn zaken, en Bar bara met een langen tijd! voor zich, ging naar de stallen en vroeg, dat een paard voor haar gezadeld zou warden. Toen seed zij weg, begfleici door Mattheu zorgvuidig te zijn uitgevoerd en week van dien van gewone urnenheuvels af. Wel was hier ook de bezetting ongeveer ter hoogte van het oude heideniveau geplaatst en was daar- over hedn een plaggenheuvel opgeworpen, maar aan den voet van dien heuvel had een kring van paalwerk gestaan, te weten acht groote en talrijke kleinere palen daartus- schen. De schikking van deze palen was zeer regelmatig en syminetrisch. De beteekenis van deze omheining kan niet twijfelachtig zijn; evenals de gewoonlijk om de urnenheuvels gegraven greppeltjes, moet zij hebben ge- diend om de heilige ruimte waarbinnen de doode werd neergelegd, nog beter te begren- zen. Zeer merkwaardig was ook het feit dat in den kringgreppel, nadat hij reeds met hu mus zoo goed als geheel was gevuld een nieuwe, smallere greppel is gegraven. Dit verschijnsel duidt ongetwijfeld op een ver- nieuwing of restauratie van het oude graf en toont aan hoe de doodencultus, bij deze vroege bewoner van ons land, nog langen tijd nadat de doode was bijgezet, onderhou- den werd. Daar in dezen heuvel geen aarde- werk werd gevonden is het niet mogelijk met zekerheid een dateering te geven. In verband met de vondsten van het vorige jaar kan waarschijnlijk een periode voor Chr. worden aangenomen. Ook enkele andere graven werden nog on derzocht, doch leverden niets nieuws op. Het onderzoek van dit grafveld mag hiermede als geeindigd worden bescliouwd. ERNSTIGE ONGELUKKEN. Bij het overdraaien van een hijsch rollen papierhout uit het iri de Waalhaven te Rot terdam liggende stoomschip Lucia in den lichter Mina, slingerde, naar de N. R. Crt. meldt, deze tegen eenige merkels, die op de luiken van den lichter lagen. Daardoor vielen drie merkels in het ruiffl, waar zij den haven- arbeider J. A. uit de Tweeboschstraat, op rechterarm en lendenen troffen. De man is met ernstige inwendige kneuzingen dopr den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan de Coo'lsingel vervoerd en aldaar opge nomen. Een soortgelijk ongeval is in de Schiehaven Zij ging naar Shufford, om met Tubal te spreken. Wat zij hem zou zeggen, als zij hem zag, wist zij niet, maar tibt zou ze'ker iets zijn, om zijn hand van broedermoord tegen te houdien. Zij voelde, dat zij, let mocht kos- ten, wat het wilde, voorkomen moest, dat die afschuweHijke daad gedaan werd: Tubal, die Jim vei'kocht aan mensehen, die hem wilden dooden. Geen zaak kon door zulk een mon- sterachtige daad gediend zijn, en met te trachten- om die te voorkomen, verried1 zij haar Koning niet. Te Shufford ontving juffrouw Longshan- kes haar, toen zij afsteeg Jufrouw Long- shankes vriendelijk, bijna onderd'anig, die haar in de kamer liet en vroeg naar de ge- zandfaeid van Squire Brent en die van Me- vrouw Barbara op dezelfde zachte manier, die zij in het verleden had1, voord!at de oor- log haar rijk en Barbara arm gemaakt had. Zij zette een stoel voor Barbara bij het raarn en in antwoord op een vraag naar Tubal, ging zij haar zoon ha ten. Behalve dien va- gen, spookachtigen omtrek van hem in Da- ventry en later weer in Farndon Field's had Barbara Turbal in meer dan vijf jaar niet gezien. Zij dacht zich hem veel veranderd, grover van trekken en temper van manieren geworden. Maar zij was nog slechts een kind geweest in die dag en, dat Tubal haar vuriff denkbaar om eens rustig aan een massa het zijne te zeggen. De organisatie was uitste- kend; iedere spreker begon op tijd en ge- bruikte eerlijk den tijd, die hem toebedeeld was. We staan echter nog maar aan het begin van de ontwikkeling der draadlooze en wie weet, hoe het er over vier jaar uit zal zien, als we opuieuw ter stembus trekken. De tech- niek gaat wonder snel. Misschien is dan de radio-televisie al zoo ver, dat we den spreker op een matglaasje boven ons ontvangtoestel te zien krijgen! Aan Jenkins, den Amerikaan- schen uitvinder en specialiteit op dit gebied, zal het heusch niet liggen. Hoewel het de eerste maal is, dat in Neder land de draadlooze voor verkiezingsredevoe- ringen gebruikt is, mogen we wel zeggen, dat ze aan haar doel beantwoord heeft, voor zoover het betreft het overbrengen van de re- devoeringen. Wij hebben alle sprekers woord voor woord goed kunnen verstaan. Nu is er bij deze soort verkiezingspropa- ganda een belangrijk factor, n.l. de stem. Niet iedereen heeft een stem, die geschikt is voor de draadlooze, en al spreekt men veel in het openbaar, dan is dat nog heelemaal geen bewijs, dat men geschikt is voor de radio. Hier bleek alweer, dat de bedaarde, rustige en goed accentueerende spreker, die ook vol- doende aandacht aan de medeklinkers schonk, hef gemakkelijkst te volgen was. Vlug spre ken, om in een afgepasten tijd veel te kunnen zeggen is verleidelijk, maar niet aanbeve- lenswaardig. Ook de verbinding van een of andere stad met een landlijn heeft bezwaren, indien niet een microfoon gekozen wordt, die daar speciaal op gebouwd is. Jhr. mr. de Geer, die blijkbaar zijn eerste radio-rede hield, vond het spreken op die manier ongewoon en moeilijk. In deze staat hij niet alleen. De be- kende Engelsche voordrachtkunstenaar John Henry drukte het nog sterker uit, toen hem na afloop gevraagd werd, hoe hij zich wel gevoeld had. Het was verschrikkelijk, zei hij, en den microfoon achtte hij eenvoudig een soort van pijnbank. Mogen de overige hee- ren van gisteravond een beteren indruk gekre- s;en hebben. het hof gemaakt had, en de lief de, die hij toen voor haar beweerde t.e gevoelen, had hem zeker in haar oogen getelealiseerd. Hij kwam nu b inn en, met zijn handen in zijn broekzakken; zijn haar hing wanordelijk om zijn hoofd1, en zijn geheele verschijning maakte -den indruk, dat hij niet veel- gaf om zindelijkheid. Aan den anderen kant was er van zijn zijde een duid'elij'k merkbare -paging bij het binnenkomen, om op zijn gernak te schijnen, zelfs te sinoeven in tegenwoordig- heid der dame, aan wie hij vroeger de teede- re nederigheid van een minnaar betoond had. „Wel, Babs," zei hij vroolijk, toen hij voor haar stond, met zijn beenen wijd uit elkaar en zonder zijn handen uit de zakken te doen: „het is heel vriendelijk van- u, ons te komen opzoeken. Wij hebben ons al afgevraagd, of ge te trotsch waart geworclen, om oude vrien- den weer te kennen." „Het is niet aan mij, Tubal," antwoordde Barbara koel, „om mijin vrienrien den rug toe te keeren. Ge moet eerder bij u zelf de reden tot vervreemding tusschen ons zoeken." Zij was zich bewust van een gevoel, dat op af keer gel eek. Toen zij dien morgen vertrok, had zij rtiet gedacht, dat het onderhoud1 zoo moeilijk zou zijn; zij had impulsief gehan- 1 deld. Tot dit oopenblik waren er in haar ge den hebben besloten, niet uit te varen met stoomtreilers, welke door lieden, die zij onder- kruipers noemen, geladen zijn. UIT HEILOO. Omtrent het Maandag door ons geplaatste bericht inzake aanrijding aan den onbewaak- ten overweg, deelt onze correspondent ons nog het volgende mede: De aanrijding gebeurde niet door den sneltrein van Uitgeest naar Enkhuizen, doch door dien van 10 uur in de richting Helder. Na het ongeluk lagen geen kaak en kiezen op de rails en er werd geen hulp van een vee- arts ingeroepen. Het paard had alleen een paar kiezen verloren door den klap en liep 5 ininuten na't ongeval rustig te grazen. Ook gebeurde het ongeluk niet aan de Honas- bosschelaan, doch aan den overweg ten zui- den van het station, op eep plaats waar men alles kan overzien. Het ongeval is dan ook alleen aan onoplettendheid te wijten. De heer C. K. Bakker, alhier, slaagde op 26 Juni te 's-Gravenhage voor het machi- nisten-diploma B. VAN TEXEL. Ter markt waren gisteren aangevoerd nog 710 lammeren, die bij een vluggen handel opbrachten 22 a f 28.50 per stuk. Het ge- rucht had de ronde gedaan, dat de laatste markt in Leiden den kooplui winsten had ge geven, daardoor was de aanvoer nog vrij belagrijk en durfden de boeren weer hoogere prijzen vragen. Toch wordt er dikwijls over- dreven gevraagd, b.v. 32, waar later de koopman ze krijgt voor 25. Nu de lammeren grootendeels van de hand zijn gedaan, ziet men weer meer zoogenaam- de oude schapen ter markt aangebracht. Zoo waren nu aangevoerd 40 schapen, die van 38 tot 44 opbrachten. Deze dieren worden deels opgekocht voor de slacht, maar ook weet men er elders nog wel een jaar mede te fokken en zoo kan meer naar het najaar de handel in deze schapen wel levendig zijn. UIT BERGEN. Maandagmiddag te ongeveer 3 uur nantid- dag werd door iemand in het bosch bij het einde van de Kerkelaan aan het Jachtpad, een rijwiel neergezet. De eigenaar is daarna een uurtje gaan wandelen in de omgeving. Bij zijn terugkomst bleek het rijwiel verdwe- nen te zijn. De politic stelt een onderzoek in. Tengevolge van het drukke verkeer en mede tengevolge van het autobusverkeer waarop de wegen dikwijls niet berekend zijn verkeeren de bermen van den Heerenweg (weg van de Franschman naar Egmond) in een zoodanigen toestand, dat verbetering dachten twee Tubals geweest, de minnaar van haar kindertijd en de spion van Daven- try en Farndon Fields: tot nu toe haddten die twee persoonlijkheden zich in haar geest nooit tot een vermengd. Maar hier, van aan- gezicht tot aangezicht met hem, zag zij Tu bal, zooals hij werkelijk was, ruw, wreed', een verklikker, lets, dat zij zoo innig verachtte, dat zij ternauwernood hem kon aanzien. Zij zag hem niet al'leen als den schurk met het masker voor zijn gezicht, irachtend de ge heimen van d'es Konings Raad te stelen, 1 --- „a„ maar zij kon niet laten hem zich voor te de pijn stellen onder de geeseling van de soldaten dere manier scheen hij haar gedaehten te ra- den, want op eens zei hij zondter inleiding: „De Squire heeft mij- onlangs door zijn knechten laten geeselen," begon hij droog- weg, „wist ge dat?" Toen zij niet antwoordde, ging hij- dtiftig voort: „En weet ge waarotn? Omdat i!k mij niet wilde laten berooven van wat ik in het zweet mijns aanschijns verdiend had1: omdat ik billijke betaling eischte voor hetgeen mijn eigendom was, liet hij mij geeselen, geeselen als een hond, totdat het vteesch van mij-n beenderen gescheurd werd, en niet in staat van den Squire, geslagen als een hond. Hij, Tubal, die haar eens het hof gemaakt had! Err het was tot hem, dat zij gekomen was met een verzoek op haar lippen! De omvang van de taak, die zij op zich genomen had, verlamde haar een oogenblik en zij had al haar moed noodig om kalm te spreken. Zij zat in een stoel met hoogen rug naast het raam, dat uitzag op den kleinen turn, die er in Juni zoo vroolijk met de rozen uit zag, maar die nu wat verwaarloosd en on- verzorgd leek, de padten onzichtbaar door het onkruid. Tubal was in een stoel tegen- zijn hardheid en hebzucht. Kijk, meisje,' v-oegde hij er bij en met een woeste beweging rukte hij aan zijn halskoord en trok zijn wambuis en hemd van zijn schouder weg: het vleesch zag bleek en rood met donkerroo- dc strepen. „Kijk!" riep hij. „Tubal!" riep zij luid1 als in verzet. Hij wachtte een oogenblik zwijgend, toen barsttc hij in een schorren lach uit, terwijl hij rustig zijn boord1 en wambuis weer vast- maakte. „Ik wilde u alleen maar doen weten; zei hij langzaam, „dat als gij1 hier gekomen zijt om gunsten te viagen of over uw annoede te pver haar gaan zitten op zijn gemak, met klagen. gij aan het verkeerdc adres gekomec, zijn lange beenen uitgestrekt. Hij zag er zijt. brommig en ontevreden uit; op een of an- Wordt vervolgd. a' - 1cJi U^eo or»Vir\n1 waar. 1 J,-J. :M U ione -VI7o orin Til I 1 11' 11

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5