Aikmaarschs Oourant De hand met het lidteeken. FEUILLETON. VOOR SP0EOIGEAFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- ORUKWERK IS UW ADRES 153 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Donderdag 2 Juli. Gemengd Nieuws DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSERLAND. De correspondent der- N. Rott. Crt. te Ge neve meldt Dinsdag heeft Prins Hendrik met drie gid- sen de Rifthorn, in de buurt van Zermatt, beklommen. De Koningin en Prinses Juliaina bezochten met klein gevolg de Gornergrat- Gister vertrok Prins* Hendrik naar Bazel, waarheen de Koningin en Prinses Juliaina hem heden zullen volgen. De Koninklijke trein wacht hen in Visp, in het Rhonetal. DE HAVENARBEIOSRESERVE. De directeur van de Scheepvaartvereeni- ging Noord, mr. M. H. de Jong, heeft, naar het „Hbld." meldt, hct bericht van „Het Volk", dat zou zijn besloten tot opheffing van de haven-arbeidsreserve, pertinent tegen- gesproken. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Ged. Staten stellen voor, een wijziging in cle Verordening Vakonderwijs Noord-hiolland aan te brengen, in dezen zin, dat voortaan ook het provinciaal subsidie worde berekend naar de werkelijke netto-kosten van de school. Gecl. Staten stellen verder voor, aan de besturen van inrichtingen voor handelson- derwijs, waarvan de rekeningen over de jaren 1923, 1924 en 1925, ten gevolge van de uit- betaling van een provinciaal subsidie, bere kend naar de geraamde kosten van haar in richtingen een nadeelig saldo laten, tot dek- king van dit saldo, een extra-subsidie toe te kennen, gelijk aan het verschil tusschen het uitbetaalde provinciale subsidie en ten hoog- ite 1/5 van de ontvangen rijksbijdragen over die jaren. Gedep. Staten brengen thans opnieuw ter tafel het aangehouden voorstel, van het Rijk in gebruik te aanvaarden het Paviljoen Wel- gefegen, ter huisvesting van de provinciale griffie, het aanbrengen van de noodige voor- zieningen in dat gebouw en het stichten en inrichten van een nieuw gebouw in den tuin van het Paviljoen. DIEFSTAL VAN ELECTR1SCHE ENERGIE. Tegen dertien zakenmenschen te Haarlem wordt proces-verbaal opgcmaakt wegens dief- stal van electrische energie door het verstel- len van meters. Deze benadeelingen hebben in de laatste 5 jaar plaats gehad. Vijf jaar geleden werden de meters door een ambtenaar bij het electrisch bedrijf, die zich hoogst waarschijnlijk daarvoor aanbood en zich daarvoor liet betalen, vervalscht. Daardoor gaven de meters minder stroom aan, dan inderdaad werd verbruikt. Deze ambtenaar werd later door de directie ontsla- gen om andere redcnen. Hij vestigdc zich toen als particulier te Haarlem. Dit jaar werd aan de politie de zaak in handen ge- geven, omdat men aan het electrisch bedrijf bij scherpe controle ontdekte, dat er dikwijls zakenmenschen waren, die zeer veel stroom gebruikten, terwijl hun rekeningen laag ble- ven. Bedoelde ambtenaar werd verdacht, en bij een politioneel onderzoek bekende hij, de feiten gepleegd te hebben. Toen hij om andere redenen ontslagen werd, heeft bij bij sommi- gen de vergrijpen hersteld, maar bij de an- deren kon hij dat niet niet doen, omdat hij geen materiaal meer had. Uitgekomen is, dat er soms maar de helft van den verbruikten electrischen stroom werd betaald. DE MOORD TE CULEMBORG. Te Culemborg is Dinsdagavond een biljet verspreid, meldende, dat J. D. Vermeulen al- daar aan den minister van justitie heeft ver- zocht den commissaris van politie te Culem borg te gelasten, een aanklacht in te dienen naar aanleiding van de tegen hem geuite be- schuldigingen in verband met den moord te Culemborg, en bovendien een streng onder zoek te doen instellen naar eventueele mede-. plichtigen in deze moordzaak. VERDUISTERING. Bij de politie te Vlissingen heeft zich aan- gemeld J.C., opzichter van een gemeentelijke woningstichting te Rotterdam, die in Mei on- geveer f 5000 heeft verduisterd en sedert voortvluchtig was. Hij heeft in het buiten land het geld opgemaakt. Ten einde raad, heeft hij zich thans bij de Vlissingsche poli tie aangemeld, die hem ter beschikking van de politie te Rotterdam- zal stellen. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 32) „Ge vergist u zeer, Tubal," antwoordde Barbara koel. „Ik was niet van plan u een funst te vragen. Wat er tusschen u en Squire rent gebeurd is, gaat mij niet aan, en ik zou zeker mijn teven iang niet weer bij u ge- komen zijn, zooals ge wel denken kun-t; na het voorgevallene te Daventry, toen ik blind noch oninoozel was. En dat ik nu hier ben, is omdat ik besloten ben, zoo noodig mijn laatsten ademtocht te gebruiken, om te voorkomen, dat gij de afschuwelijke misdaad begaat, dien gij in den zin hebt." Een oogenblik keek hij haar aan met wijd open, starende oogen, alsof hij niet heele- maal begreep, wat zij bedoelde. Toen haalde hij de schouders op. „I<om, kom!" riep hij. ,,Wat speelt ge de groote dame, en waarover is dit alles in des duivels naam? De zaak in Daventry was mijn zaak, en ik begrijp niet, wat gij er mede te maken hebt, en ik moge voor eeuwig ver- doemd zijn, als ik begrijp, wat ge bedoelt met „afschuwelijke misdaad" en „den laat sten ademtocht tt- gebruiken" van uw lief- tallig lichaam. Als gij dit laatste te mijnen GOUD IN NEDERLANDSCHEN BODEM. De beer J. Zoutman, wonende aan het Garst-Zandpadje te Winschoten, iieeft achter zijn woning een zand-graverij. Reeds her- haaldelijk viel 't hem op, dat er in de stee- uen die uit de groeve kwamen, goudglinste- rende plaatjes en brokjes zaten- Maar men dacht aan koper-d'eeltjes. Dezer da gen echter werden steenen ge- vonden, die zoo opvallend veel van die glin- sterende stof bevatten, dat de heer Zoutman toch besloot ze eens te laten onderzoeken. Hij vervoegda zich bij een goudsmid te Win schoten, die constateerde, dat de glinsterende deelen wel degelijk goud-stof waren. Zater- dagmorgen heeft een redacteur van de Win- schoter Courant enkele gevonden steenen gezien. Deze wemelen van goud-glanzende deelen. Is het inderdaad goud en daaraan schijnt geen twijfel te bestaan dan zit er heel wat in. De heer Zoutman is er van overtuigd, dat er nog heel wat meer steenen in den grond zitten. die dezelfde stof bevatten. En waar schijnlijk zal er dan in den omtrek nog wel meer te vinden zijn. Jt Zou heele perspectieven openen voor onze stad, zegt bedoelde redacteur. We zien Winschoten al herscliapen in een goud- delverskamp. Afgepaald in „claims". We denken aan renegaten en vigilanten, aan post- en treinroof, aan gemaskerde bandieten, aan Maar nee! Zoo'n vaart zal 't wel niet loopen. Dat er goud gevonden is in Winscho ten, schijnt zeker te zijn. Of het de moeite zal ioonen, het te exploiteeren, is nog de vfaag. UITSLUITING VAN BOUWVAK- ARBEIDERS IN BADEN. De Bond van Werkgevers in het Badensche bouwbedrijf heeft wegens loongeschillen alle bouwvakarbeiders uitgeslotcn. De uitsluiting treedt heden in werking. KORTE BE RICH TEN. In een gisteravond gehouden vergade.' ring van den Delftschen Doopsgezinden Kring is besloten om dezen om te zetten in Doopsgezindegemeente. Naar vernomen worcft, bestaat het voorne- men een eigen kerkgebouw te stichten voor de doopsgezinde gemeente. "De Nieuwe Haagsche Courant, anti- rev. dagblad te 's Gravenhage, heeft gister 25 jaar bestaan. In het veen van den heer Dubbelboer bij Weardinge (Drente) is, naar de Asser Ct. meldt, bij het graven van turf op een diepte van ruim 1 'A meter een ongeveer 5 meter lange kano gevonden. Dinsdagavond heeft de directie van Te huishoudschool aan de Schneevoigtstraat te Haarlem aangifte gedaan dat uit een geslo- ten geldtrommcl 100 is gestolen. Twee an dere trommels werden ook geopend, maar daar was niets in. In een te Amsterdam gehouden congres van den Algem. Nederl. opzichters- en teeke- naarsbond is het voorstel tot fusie met den Bond van technici en den Bond van metaai- fechnici aangenomen. De nieuw te stichten bond zal heeten Nederl. bond van technici. - Er is ingebroken in het perceel Laan van Meerdervoort 361 in Den Haag, be- woond door inevrouw S. Eenig tafelzilver is er gestolen. De dieven zijn aan den achter- kant van het huis binnen gekomen. Het stoffelijk overschot van den kunst- schilder Menso Kamerlingh Onnes is gis- termiddag te Voorschoten ter aarde besteld. De kosten van aankoop en onteigening van terreinen ten behoeve van de verruiming van het Noordzeekanaal zijn begroot op 2 millioen gulden; een voorloopige raming van de kosten van het werk zelf bedraagt 14JA millioen. Provinciaal nienws UIT OOSTHUIZEN. Ons fanfarecorps „And'aiote" behaaldte op het concours te Wormerveer een 2den prijs in de afdeeling uitmuntendheid. De Interniationale Handicap Draverij, die ooi'spronkelljk bepaald1 was op Maandag- den 13den dczer, zal nu gehouden worden op den eersten Kermisdag n.l. op den 12den Juli a.s. Zooals reeds kort geleden vermeld werd, herdacht onze gemcenteveldwachter J. Klok op 1 Juli j.l. den dag, waarop hij ge- durende 25 jaar bij de politic imi dienst was, waarvan ruim 18 jaren in deze gemeente en bijna 7 jaren te Purmerend. Het was tc verwachten dat deze dag niet ongemerkt voorbij zou gaan, doch in verband met de op dien datum gehouden stemming voor de 2de Kamer, werd dit felt herdacht op Dinsdagmidag l.j. Met het vollcdig dagelijksch bestuur der gemeente en den gemeenteontvanger waren vele coliega's van den jubalaris uit de omge- behoeve van plan zijt, dan verzoek ik u de moeite te spar en." „Ge begrijpt heel goed, wat ik mcen Tu bal. Met betrekking tot Daventry enen dan Farndon, dat is, zooals ge zegt, een zaak tusschen u en uw geweten, en aileen mijn trouw aan onzen Koning doet mij u haten voor wat ge toen deedt/ lk bid u, laat mij spreken," ging zij sneller voort, toen zij zag dat hij een beweging maakte, alsof hij weer wiide protesteeren. „Wat ik kom zeggen is moeilijk genoeg en ik heb al mijn kracht noodig en al de hulp, die God mij schenken wil, om u de zaak duideiijk te maken. Tu bal!" zeide zij met plechtigen ernst, „ik ben gekomen, om met u over Jim te spreken „Jim!" riep hij uit, en een diepe bios spreidde zich over zijn gelaat. „Ja, Jim. Men heeft mij gezegd, dat hij ziek is. Ik heb hem niet gezien. Maar men heeft mij ook gezegd, dat gij, Tubal, hebt aan- geboden, zijn verblijfplaats te verraden aan kolonel Scrape op het kasteel ginds." „En al was dat zoo?" vroeg Tubal ruw „Alleen dit, dat als kolonel Scrape Jim krijgt,. hij hem zal laten ophangen." „Of laten geeselen, he? Zooals uw Squire mij gegeeseld heeft?" „Nu, wat? De schouders van Jim Fiennes zijn niet ongevoeliger dan de mijne voor de wreedheden van uw vrienden." „Er zijn aan beide zijden goede en slechte menschen, Tubal; maar wij beleven helaas' ving fen gemeentehuize aanwezig om dezen pea-soonlljk geluk te wenschen. In een gezellige feestbijeenkomst werd dan eerst bdj mondc van dan! burgemeester in har- telijke bewroordingen getuigd van de prettige saimenwerking tusschen hem en den jubilaris, welke saimenwerking steeds door wederzijds vertrouwen werd gesteued. Nam ens zichzelf, wethouders, secretaris en ontvamiger bood de burgemeester als blijk van waarcfeering een keurige portefeuille en een sigarenkoker aan, met <ten wensch diat hij1 nog lang door deze voorwerpeti een aangename herinnering aan dit jubileum zou mogem behoudlen. Ook de vrouw van d'en jubilaris werd, als diens ge- trouwe liulp en bijstand met eenige waardee- rendte woorden toeges'proken. Hierna werd het woord gevoerd door den chef-veldwach- ter, den heer Boone van Edam, in zijne hoe- da-niigheid van voorzitter dler onderafdCeling „Waterland en omstreken" van den Algemee- nen Nedterl. Politiebond, van welke onder- afdeeling de jubilaris secretaris is. Ook deze spreker, wijzenide o. m. op die prettige samen- w-erking liet zijine gelukwenschen inamens ge- melde ondei-afdeeling vergezeld gaan van een geschenk, bestaan de ui t een zeer mooien wandelstok met zilveren handgreep. Verder werd dan nog, aamens deurwaarder Heiloo, alle rij'ksveldwachters uit de brigade Pur merend en eenige gemeenteveldwachters uit de naaste omgeving dten jubilaris gecompli- menteerd door den brigadier-majoor den heer Thesebelt van Purmerend, die o. m. deed uitkomen hoe 'n goede kameraadschap tusschen Rijks- en gemeenteveldwachters het streven van dte politie in het algemeen, ten zeerste bevordert. Op grond van deze kame raadschap bood spreker hem, namens voor- noemde coliega's en deurwaarder Heiloo een eikenhouten klok met slaguurwerk aan, ter wijl dte echtgenoote, als trouwe bondigenoote, bioemen kreeg. De jubilaris zeide zeer getroffen te zijn door dte groote belangstel'Hng bij zijim ambts- jubileum betoond en getuigdte daarbij hoe hij door den langen reeks van jaren, welke hij in Oosthuizen had doorgebracht zich tot deze gemeente aangetrokken gevoelde. Vervolgens dankte hij het dagelijksch bestuur der ge meente, den brigadier-majoor en dten chef- veldwachter van Edam voor de door hen ge- bezigde woorden en alien voor dte gegeven geschenken en gaf de verzekering dat hij en zijn gezin dezen dag steeds in de meest aangename herinnering zouden houdten. Tot slot van deze bijeenkomst werd nog een photograpihsche opname gemaakt van den jubilaris en alle aanwezigen, nadat de burgemeester alien dank had gebracht voor hurine tegenwoordigheid en dte brigadier- majoor den d'anik van alien overbracht aan den burgemeester voor dte door hem verleen- de medewerking, hetgeen voor vele gemeen- ten ten voorbedd strekken kon. Rest ons nog mede te dteelen dat's avonds door het fanfarecorps den jubilaris een se renade werd gebracht, terwijl ook verschil- lende telegraph ische en ahd'ere gelukwen schen werden ontvangen. Een herinnering voor vqbr zijn jubileum, die hem zeker lang zal bij blijven. OOSTHUIZEN (Junl j G e b o r e n Neeltje, d., v. Jacob Aber- krom en Catharina Biiis. AARDBEIEN Men schrijft ons uit Heemskerk: De aanvoer en zoomede de kooplust voor de aardbeien nemen gestadig toe. Door het koele weder rijpen de vruchten langzaam, maar ook naar wensch aan. Aileen door de firma Docter werd gister pl.m. 100.000 K.G. voor Engeland verladen De doorsneeprijs bedroeg tot heden f 0.44 per K.G. Hoofdzakelijk bestonden de aanvoeren uit vruchten geplukt met dop, De vraag is nu voor de inmaak zonder dop. De anders zoo stille plaatsjes als Heems kerk en Wijk-aan-Duin zijn nu een toonbeeid van leven en bedrijvigheid. Van den vroegen morgen tot zeer laat in den avond roilen cle aardbeienkarren, vroe- ger bespannen met ezels thans met paarden, over den Rijksweg. Heden (Donderdag 2 Juli) wordt te Be- verwijk het feit herdacht, dat voor V, eeuw de commissionnair v. d. Giessen de eerste waggon aardbeien naar Duitschland ver- voerde. UIT WARMENHUIZEN. Wat betreft de wijziging van het Bijzon- der Reglement van de banne „Warmenhui- zen," stellen Ged. Staten aan de Prov. Sta ten voor ofn art. 3 in overeenstemming met de ten aanzien van andere waterschappen in de laatste jaren algemeen aangenomen rege- ling voor de verkiesbaarheid tot lid van liet bestuur te bepalen op 1 H, A. en niet zooals wordt vastgesteld op 3 H. A. Met de voor- gestelde wijziging van art. 5, volgens welke van de 368 ingelanden 207 het stemrecht een tijd in ons dierbaar, ongelukkig land, dat alle redelijkheid, alle menschelijkheid uit de harten verdwenen is. Wij bevechten elkander reeds zoo lang en zoo hardnekkig, dat het schijnt, alsof de meesten van ons de leer van God geheel vergeten hebben." „Squire Brent heeft er voor gezorgd, dat ik ten minste niets vergeten zal." „Ik pleit niet voor Squire Brent, Tubal, en ook niet voor vergetelheid. Ik ben hier ge komen, om u te smeeken in naam der men schelijkheid, in naam van onzen kjndertijd, Jim Fiennes met rust te laten!" „Ik wil Jim Fiennes wel met rust laten," antwoordde Tubal met een wreeden lach, „maar .kolonel Scrape wil het niet als hij hem krijgt." „Nu, wat is het? Jim Fiennes is niets voor mij: en veronderstel eens, dat ik wensch de zaak van den Koning uw zaak mijn schoo- ne een dienst te bewijzen, door een verra- der aan het gerecht over te geven?" „Geen zaak kan door zulk verraad gediend worden," antwoordde zij; „en gij weet wel, Tubal, dat wat gij zoekt, geld is, en geen ge- rechtigheid. Geld," ging zij minachtend voort. „Ba! een man, die zijn vriend ver- kocht, hing zich zelf uit schaamte op." „Ik zal mij zelf niet ophangen, dat beloof ik U," antwoordde Tubal met een vroolijken lach. „Wat Jim betreft, hij is mijn vriend niet." „Hij is een man, ziek en in nood. Hij was deelachtig zullen worden, terwijl bij de th'ans geldende regeeiing slechts aan 91 ingelanden het stemrecht' toekomt, kunnen Ged. Staten zich vereenigen. Naar aanleiding van de ter visie ligging van het ontwerp-besluit is een bezwaarschrift ingediend, waarmede het polderbestuur zijn instemming heeft betuigd. Het bezwaarschrift heeft Gecl. Staten geen aanleiding gegeven wijziging te brengen in het ontwerpbesluit. Het ingediende bezwaarschrift ondertee- kent door 30 stemgerechtigde ingelanden van de banne „Warmenhuizen" is van den vol- genden inhoud: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, stemgerechtigde in gelanden van de bannen „Warmenhuizen" kennis genomen hebbende van het ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder regle ment voor de genoemde banne, bezwaar te hebben tegen wijziging van art. 3, zoodanig, dac het grondbezit voor verkiesbaarheid tot lid van het bestuur vereischt, wordt gebracht op 1 H.A., uit overweging dat het grondbezit van 1 H. A. in onze banne in den regel zeer fictief is, als zijnde voor verreweg het mee- rendeel bezwaard riiet hypotheek of zware schuld; dat onder deze catagorie van bezitters nu niet bepaald die intellectueel hoogstaande krachten schuilen, vereischt -voor het met ruimen blik vervullen van bestuursfunctien, juist het tegendeel is het gevai; dat, evenals voor de gemeenteraden, de ei- schen om goed bestuursiid te zijn al hooger gesteld moeten worden; dat in verband met het bovenstaande het niet wenschelijk is de mogelijkheid te schep- pen, dat in het bestuur een meerderheid zou kunnen gekozen worden uit en door minder intellectueelcn, welke zich dan zou moeten uit- spreken in vraagstukken als b.v. kanalisatie van West-Friesland, gelijkstelling Raaks- maat- en Schermerboezem, het Wegenvraag- stuk en dergelijke. Ondergeteekenden zijn verder zoo vrij, op te merken, dat door het grbndbezit voor stem- gerechtigheid vereischt, te bepalen op 1 H. A. reeds ruimschoots invloed door bovengenoem- de bezitters kan uitgeoefend worden op de samenstelling van het bestuuc; dat het aantal verkiesbaren n.l. bezitters van 3 H. A. en meer, ruim 80 bedraagt en uitbreiding van dit aantal absoluut niet nood- zakelijk is; dat ook in de bannen Koedijk, Noordschar- woude en Oudkarspel welker Bijzonclere Re- glementen ook binnenkort nog zijn herzien, het grondbezit voor stemgerechtigheid en verkiesbaarheid tot Bestuursiid vereischt, be paald is op respectievelijk een en drie Hec tares Resumeerende nemen ondergeteekenden de vrijheid UEdel.-Achtbaar Collega dan ook in overweging te geven artikel 3 van het Bij zonder Reglement van de Banne „\Varmen- huizen" te doen luiden als volgt: Het grondbezit voor de verkiesbaarheid tot lid van het Bestuur vereischt, wordt be paald op 3 H.A. Het lijkt ons van Ged. Staten zeer juist ge zien om naar aanleiding van zulk een adres niet van hun eenmaal ingenomen democra- tisch standpiiut af te wijken. UIT OPDAM. Aan lie Universiteit te Amsterdam is be- vorderd tot arts de heer E. A. M. Immink, geboren alhler. UIT IJMUIDEN. Het conflict onder de kolenwerkers der fir ma Groen aan de Visschershaven is bijge- legd. De directie der firma verklaarde zich bereid. de grieven van de arbeiders der eer ste groep aan te hooren en daarin te voor- zien, als eerst het werk hervat werd. De sta- kende arbeiders zijn daarop weer aan het werk gegaan. UIT KENNF.MERLAND. Alles wijst er op dat de vorige week (frisch weer en weinig zonneschijn) goed voor de aardbeien is geweest en dat nu het zonnige weer de vrucht sneller doet rijpen ook goed is, want de latere vruchtzetting de planten zitten nog vol met groene vruchten komt de teeit ten goede, mits het weer niet al te schraal wordt. De prijzen bewegen zich om de f 42 tot f 50 per 100 K.G. en dat is een prijs waar mede men tevreden kan zijn. De aanvoer aan de diverse veilingen is enorm groot en dagelijks worden er 60 tot 65 wagons voor het buitenland verzonden, terwijl de Jamfabrieken (die ook veel naar Engeland verzenden) enorme hoeveelhteden verwerken; voegt men hierbij wat per schcepsgelegenheid in het binnepland wordt geplaatst, dan kan men zich een denkbeeld van de geweldige drukte vormen. Naast den handel en drukte van de aard beien komt er ook veel werk aan de groente, waarvan alles, zonder uitzondering, voor hooge prijzen weg gaat. eens uw speelmakker." „En gij waart ook mijn speelmakker! gij, de geliefde dodder van Squire Brent, en toch liet hij mij geeselen, crger dan een knecht, erger dan een hond. Neen, mijn meisje! vriendschap beteekent niet veel in. deze da- gen. Laat ieder man voor zijn eigen zak zor- gen, zeg ik, en den duivel voor al het an dere." i „Maar het is niet Squire Brent, die u smeekt Tubal," hielcl zij aan, en zij werd wan- Jiopiger, naarmate hij somberder en stijfhoof- diger werd: „Ik ben het." „Gij, dat weet ik", zei hij met een grij-ns, „gij komt hier om voor Jim te pleiten, en ik zeg u: „Als ik Jim met rust laat, wat wilt gij dan voor mij doen?" Zij fronste de wenkbrauwen en was een oogenblik in de war. „Ik, Tubal, wat kan ik doen?" »Ja. gij wilt ge Squire Brent hier bren gen, om mij vergiffenis af te smeeken voor de geeseiing, die hij mij toediende? Zeg me, wilt ge clat doen? Want dan zou ik er over kunnen denken en Jim Fiennes met rust la ten, als dat u genoegen doet." „Ge weet wei, Tubal, dat dit onmogelijk is „Dat is het juist", antwoordde hij toornig. „Het is, zooals gij zegt, voor een groot heer onmogelijk vergeving voor een beleediging aan een weerloos man te vragen, en toch komt gij hier en stelt voor, dat ik mij een voordeeligte zaak zal laten ontgaan betreffen- N.Y. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR g De prijzen van peulvruchten zijn enorrr hoog, voor capucijners, doppers, raspers en peulen wordt 15 tot 20, 15 tot 17, 18 tot 20 en 21 tot 25 per 100 pond betaald, terwijl tuinboonen, snijboonen en spercieboonen 12 tot 14,85 tot 92 en 89 tot f 94 per 100 K.G. opbrengen. Asperges, waarvan het trekken op 21 Jim! (de langste dag) gedaan moest wezen, ko- men nog steeds ter markt en de enorme hoo ge prijs 1 tot 1.15 voor blank en 0.60 tot 0.72 voor een bosje blauw kan velen de verzoeking niet weerstaan om roofbouw te plegen. In den aanvoer van bloemkool en wortelen kwam weinig verandering, van de eerste was de prijs 15 tot 26 iets lager. Sla en komkommers waren zeer gewild, terwijl er momenteel een groote vraag is voor aardbeien voor de groote steden; het mooie zomerweer is hieraan niet vreemd. Buitenland. ACTIE TEGEN DE JODEN IN ZUID-SLAVIe. Verschillende Engelsche bladen hebben uit Belgrado bericht ontvangen, dat in Sofia vele Joden per post aanzegging van de Ma- cedonische organisatie hebben ontvangen om Bulgarije te verlaten. Indien zij dit niet doen, zullen zij vermoord worden. De minister van oorlog heeft de anti- semitische propaganda, die sterk toeneemt, verboden. GRIEKSCHE MANOEUVRES. Een Woiff-bericht uit Sofia meldt, dat in September aan de Zuid-Slavische-Bulgaar- sche grens de Macedonische garnizoens ma noeuvres zullen houden. De Grieksche regee- ring heeft de Bulgaarsche regeering ver- zocht hierin geen on-vredelievende daad te zien. AUTO-ONGELUK TE BRUSSEL. Te Brussel is in den nacht van Maandag op Dinsdag een vraciit-auto gekanteld, waar- d'oor de vijftien inzittenden gewoncl werden. Twee hunner waren er erg aan toe De chauf feur werd, toen na het ongeluk hij met de autoriteiten op de plaats des onheils ver- sclieen, plotseling krankzinnig. Vernioec! wordt, dat hij toen liet ongeluk gebeurde, ook reeds cen aauval van krankzinnigheid heeft gehad. DAK INGESTORT. Te Oltemitza (Bulgarije) zijn, meldt een B. T. A.-bericht, vijftien meisjes- gedood dooi de instorting van een dak, waarop zij ter ge- legenheid van een feest geklommen waren. DE FRANSCHE SCHULD AAN DE VEREENIGDE STATEN. Het „Petit Jouraal" deelt mede, dat de Fransche regeering waarschijnlijk binnenkort den gezant te Washington zal opdragen, cle overeenkomst van een bijzondere missie voor de fundeering van de Fransche schuld aan te koudigen. DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. De overstrooming in Polen neemt voort- durend grooter omvang aan en het gevaar voor de stad Krakau neemt steeds toe. De laag gelegen gedeelten van het centrum der stad staan reeds onder water. De waterstand bedraagt 5.70 boven het normale. Men vreest, dat de vloed nog meer zal rijzen, daar massa's water van de bergen stroo- men. In de omgeving van. Krakau zijn tal- rijke bruggen vernield. De dienst Krakau— I emberg kan nog slechts op een spoor on- derhouden worden, daar het tweede spoor reeds in hct ongereede is geraakt. De matc- rieele sehade is- zeer groot. f AUTO IN DE THEEMS GESTORT. Een Londensche dame wiide haar zoon en enkele schoolkameraden, die wegens de warmte vacantie hadden. naar de Theems rij- clen, zoodat zij daar konden zwemmen. Toen de auto in den abijheid van de rivier kwam, de een man, die mij niets is. Wat duivel, waarom zou ik dat doen?" „Waarom gij dat doen zoudt?" vroeg zij met toenemende heftigheid. „Waarom gij het cloen zoudt? Och, denk toch eens, Tubal, denk toch eens! Jim Fiennes was eens uw speelmakker, uw vriend; hij is nu ziek en in nood, en gij sprekt er van hem voor eenige ponden te verkoopen, zooals Judas Iscariot onzen Heer verkocht." „Jim Fiennes was nooit mijn vriend," ant woordde Tubal cynisch. „Hij was mijn geluk- kige mededinger in uw liefae." „Dat is dwaasheid, Tubal, en dat weet ge. Onze ouders verloofden ons met elkander, en ik hield vroeger werkelijk veei van u.' „Vro£ger! Nu niet meer?" vroeg hij met een duivelschen grijns. Barbara deed of zij de vraag niet hoorde en herhaalde steeds dringender met een droe- vigen klank van wanhopige angst in haar stem: „Jim Fiennes heeft u nooit kwaad gedaan, Tubal, waarom zoudt ge hem dood willen hebben?" „I<om! Ge praat mooi, Mevrouw. Jim Fien nes is niets voor mij." „En ge wilt hem verkoopen? Hij is ziek, weerloos, en ge wilt hem verkoopen?" „Ik was gisteren ook weerloos!" zei Tubal onverschillig schouderophalend. „Orlogskan- sen, Mevrouw!" ..Tubal!" riep zij,j vol verontwaardiging. 'Wordt vervolgd). ,'jC „Tubal!" „Tubal!" ,p i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8