DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. fto. 156 Dit numraer Bestaat ait twee bladen. Aboimementsprijs l>ij vooruitfoetaling per 3 moanden f2.—fr. per post 12.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct, p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. lloek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. 31 V AND Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. x g JUL! Buitenland de toestand in china. Er worden uit China nieuwe ongeregeld heden gemeld en wd in Swatau, waar kort geleden Engelsche matrozen landden. De winkels van Engelscheu en Japanners werden oeplunderd, terwijl ook gewelddaden zijn gepleegd. Een Engelsch politie-officier zou gewond zijn. De Chineesche regeering zou tegenover deze gebeurtenissen een onverschillige hou- ding hebben aangenomen, zoodat de toestand daar, naar de Londensche correspondent van de Tel. meldt, met groote bezorgdheid wordt aangezien. Agitators zijn aan boord van de schepen gekomen am de bemanning op te hitsen. Een opgewonden menigte heeft groote schade aan- gericht aan de butienlandsche hotels en aan andere gebouwen in den omtrek van de dou- ane. In Sjanghai werden d'rie Japanners door een Chineesche menigie aangevallen. De Chi neesche politiek kwamen den aangevallenen daar te hulp, nam hen in bescherming en bracht hen naar de vreemdelingenwijk. Naar trams en omnibussen werden steenen gewor- pen. Levensmiddelen, welke voor de vreem delingenwijk bestemd war en, zijn gesloten. Juist bij de grenzen van de concessies maken Chineesche soldaten loopgraven en draad- versperringen. Stoombooten uit Hongkong brengen le vensmiddelen naar Kanton voor de Europea- nen. De te Kanton gevormde bestuurscom- missie van 16 heeft besloten, de politiek van wijlen Soen Yat-sen te handhaven. In Hongkong is de toestand ook ernstiger geworden. De bemanningen der havenstoom- bootjes, die gestaakt hebben, zijn ontslagen. De regeering treft thans maatregelen om met zeeiieden van de koopvaardijvloot en met vrij- willigers den dienst voort te zetten. Ver- scheidene zeeiieden hebben hun staking met gevangenisstraf moeten bekoopen en op ruiers worden zwaar gestraft. De Kamer van Koophandel heeft een op- roep tot haar leden gericht om de Juni-loonen der stakers niet uit te betalen en aan eischen om loonsverhooging niet toe te geven. In Sjamien is ailes kaim, doch er bevindt zich daar thans geen enkele Chinees meer. Volgens een niet-officicele maar betrouwbare laming bedraagt het aantah gedoode Chinee- zen bij de jongste schietpartij in Sjamien 100 en het aantal gewonden 200. Iiieruit zou blijken, dat de autoriteiten te Kanton om de een of andere redeu een te laag aantal hebben opgegeven. In Kanton worden nog voortdu- rend aemonstraties gehouden, doch een op- tocht met de „bebloede kleeren" werd verbo- den. Er zijn thans twaalf buitenlandsche oorlogsschepen voor hulpverleening aanwe- zig. Het staat thans vast, dat Tsjang Tso-hn, in plaats van zelf naar Peking te konien, heeft besloten naar Moekden terug te keeren. De reden hiervoor is, dat hij, lioewel bereid in ncrmale omstandigheden de regeering te steunen, thans niet in een positie wil gera- ken, wsarbij hij aan de cen of de andere zij- de zou worden betro-kken in de huidige agita- tie teg i de vrecmdeliugcn. Een troep koelies, waarondcr zich ook vrouwen bevonden, heeft te Sjanghai een En gelschen politie-inspecieur, die een onderzoek instelde naar aanleiding van een stakingsin- cident, aangevallen en crnstig mishandeld. De staki'ngstoestand blijft onveranderd. Tsjang Tso-lin zal nog 5000 man naar Sjanghai zenden, zoodat zijn troepenmacht aldaar dan 13.000 man bedraagt. Naar de Times'' uit Peking verneemt, zal de diploinatieke commissie, die met de Chi neesche gedelegeerden zal onderhar.deleti dver dc gebeurtenissen van 30 Mei te Sjang- lai, bestaan uit de gezanten van Fraukrijk, Italic, alsmede den zaakgelastigde der V.S. De Britsche kolonie te Sjanghai isi zeer ont- stemd, dat Engelancl in dezen niet vertegen- woordigd is. De Chineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft Vrijdagavond een telegram gezonden naar Washington, waarin waardee- ring \vordt uitgesproken voor het besluit der Amenkaansche regeering, een conferentie bijeen te roepen, ter bespreking van de moge- lijke herziening der verdragen. DUITSCHLAND EN MET PACT. Het kwam Zaterdag in den Rijksdag tot opgewonden debatten naar aanleiding van de verklaring vaii een ministerieel ambte- naar, dat de regeering geen besprekingen der buitenlandsche politiek wenscht, zoolang geen antwoordnota aan Frankrijk is gezonclen? Deze"hmbtcnaar, staatssecretaris Kempner, voerde het woord omdat zoowel de rijkskanse Tier dr. Luther als de minister van Buiten landsche Zaken dr. Stresemann, afwezig wa- ren. Hij verklaarde verder, dat het ministerie van buitenlandsche zaken met den grootsteu speed de nota aan Frankrijk tracht gereed te maken, om deze zonder venvijl te kunnen verzenden. Van communistische cn socialistische zijde werd gezegd, clat de regeering opzcttelijk in een gewichtige kwcstic den invloed van' het parlement uitschakelt. De afgevaardigde Breitscheid verweet de regeering geheime "di plomatic en vroeg of de Rijksdag er alleeti was, cm reeds genomen besjuiten goed fe kcu- ren. Nafhefis hot centrum stelde daarop de af gevaardigde Behrenbach voor, gedurende de erste dagen van deze week niet te vergaderen, om den rijkskanselier gelegenheid te geven zijn houding te motiveeren. Het voorstel der sociaal-democraten om vandaag in ieder geval de debatten over de buitenlandsche politiek te beginnen, werd te- gen de stemmen der linkerzijde verworpen. De socialisten wilden door hun voorstel de Duitsch-nationalen dwingen hun standpunt in zake de buitenlandsche politiek uiteen te zetten en hen voor de vraag stellen of zij met het vciligheidspact, zooals het in het memo randum van dr. Stresemann uiteen is gezet, accoord gaan of niet. DE VEREENIGDE STATEN EN HET PACT. President Coolidge heeft den steun van de Amerikaansche regeering aan het Europee- sche pact van veiligheid toegezegd. Hij ver klaarde er bij, dat het falen van dat pact Amerika's financieele hulp voor het- herstel van Europa zou ontmoedigen. De president voerde het woord in Cambridge (Mass.) voor een menigte van 100.000 mensohen, die bij- eengekomen waren ter viering van den 150 sten verjaardag van het feit, dat generaai Washington het bevel over het revolutionnai- re leger aanvaardde. Hij stelde de verdiensten van dezen in het licht en wees er op, dat Washington inzag, met overleg, goed vertrouwen en samenwer- king het meest te kunnen bereiken. Hij ver- volgde daarop: aan de noodzakelijkheid van het nastreven dier beginselen is de heden- daagsche wereld nog geenszins ontgroeid. Ik wensch, dat Amerika zich aan de spits stelt van de naties, die zich het slagen van het goed vertrouwen der menschheid ten doel stellen. Ingeval de huidige vrede, door een verwoestenden oorlog verloren mocht gaan, zal de menschheid slechts knechtschap kun nen verwaehten. Laten de volken van de ou- de wereld wederkeerige overeenkomsten aan- gaan en die overeenkomsten, ongeacht de op- offeringen, slechts opvolgen. Zij hebben moei- lijke problemen, zooals de schadeloosstelling opgelost, en zijn thans bezig hun schulden te fundeeren, waarom ziuden zij het niet eens kunnen worden over de voorwaarden van een duurzamen vrede en het internationaal ver trouwen en het crediet herstellen? Mochten onverhoopt geschillen niet on- derling vereffend kunnen ..worden, laten zij dan hun toevlucht tot arbitrage nemen. Hoewel Amerika geen politieke verbintenis- sen aangaat, waar het geen politieke belan- gen heeft, zal toch zulk een overeenkomst steeds op den moreelen steun van Amerika kunnen rekenen. Op welken anderen grond- slag kan er aanmoediging zijn, voor't herstel der oude wereld? Vrede en gerechtigheid bie> den de eenige hoop op welslagen. DE FRANSCH-DUITSCHE BESPRE KINGEN. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Pa- rijs gemeld, dat cle voorzitter van. de Duit' sche handelsdeiegatie, Trendelenburg, aan den Franschen minister van handel, Chair met, Zaterdagmiddag heeft medegedeeld, dat de jongste Fransche tegenvoorstellen door de Duitsche delegatie niet als basis aangenomen kunnen worden. De Fransche minister heeft deze mededee- ling meCleedwezen en verbazing ontvangen. Hij trachtte de Duitsche onderhandelaars t(? overtuigen, dat het evenwicht tusschen cle Duitsche en Fransche belangen bijna was hereikt. Trendelenburg zette daarop uiteen, welke punten van het, Fransche iegenvoorstel voor Duitschland onaanrtemelijk waren. liij zeidc, dat een verdaging der onderhandelingen hem noodzakelijk toescheen. Verder wees hij er op, dat in Frankrijk het parlement op 13 Juli en in Duitschland op 18 Juli met reces zal gaan, zoodat een Duitsch-Fransch handcls- verdrag in geen geval meer zou kunnen worden aangenomen. Hedenavond zal cen nieuwe bijeenkomst worden gehouden, en dit zal waarschijnlijk vcorloopig de laatste zijn. Men zal dan be- spreken of dc verdaging tot de volgende lentc zal duren of wel of het mogelijk is in den herfst opnieuw bijeen te komen. Van Duitsche en van Fransche zijde wordt cr met nadruk op gewezen, dat deze verda ging niet als een breuk moct worden opge- vat- De verdragslooze toestand, die op 10 Ja- nuari is ingetreden, zal eenvoudig voortdu- ren. De grootste moeilijkheid bestaat daarin, clat cle Duitsche delegatie aan den Franschen wijnimport niet de meest begunstiging kan toekennen, zoolang de kwestie der Spaansche wijnen niet definitief is geregeld. HONGAARSCHE COMMUNISTEN ONDER DUITSCHE LE1DING. Te Boedapest hebben naar aanleiding van de inhechtenisneming van den leider der uiterst linksche socialistische partij. Vagi en zijn aanhangers, wegens communistische' agi- tatie, huiszoekihgen plaats gehad. In den loop daarvan werd geconstateert, dat de beweging door een centraalbiireau in Berlijn werd gcleid en gesteund, terwijl ook het door de gearresteerclen opgestelde ptogram- ma voor dc actie aan dat stembureau ter goedkeuring moest worden ingezonden. DE CONFERENTIE OVER DE VEILIG- HEIDSKWESTIE. Uit Londen wordt aan de „Vossische Zei- tung" geseind: „Naar wij van betrouwbare zijde vernemen heeft de Duitsche gezant te 's Gravenhage Zaterdag een demarche bij het Nederlandsche ministerie van Buitenland sche Zaken ondernomen om te vernemen of de Nederlandsche regeering bereid is als gasstvrouw op te treden voor een internatio- nal'e conferentie over cle veiligheidskwestie, die in den a.s. herfst gehouden zal worden, zoodra de voorloopige onderhandelingen tus schen Duitschland en de geallieerden tot succes hebben geleid". Van goedingelichte zijde vernemen wij, dat als deze conferentie plaats heeft, dit in Au gustus zal zijn, omdat men haar beeindigd wil hebben, voor de Volkenbondsvergadering begint. OPNIEUW AARDBEVINGEN IN CALIFORNIE. Er hebben Vrijdag opnieuw aardbevingen in California plaats gehad. In Santa Barba ra werd een hevige schok waargenomen. Ve- le menschen werden gewond; de huizen, die nog stonden, zijn thans ook ingestort. FAMILIENAMEN IN TURKIJE. In den laatsten tijd wordt in de Turksche pers een steeds toenemende propaganda ge- voerd voor de invoering van familienamen in Turkije. Door de aloude gewoonte van aan den naam der kinderen eenvoudig dien van den vader toe te voegen, vindt men op een bevolking van twaalf millioen zielen slechts eenige honderden verschillende namen, het- geen tot groote verwarring aanleiding geeft. Zoo worden in de kostscholen de talrijke leerlingen met gelijkluidende namen eenvou dig genummerd, terwijl onlangs in een pro- ces tien personen met den naam van Emm Ali Bey gedagvaard waren voor een straf- baar feit, door een naamgenoot van hen ge pleegd. Men neemt aan, dat de regeering zich binnenkort met dit vraagstuk van invoe ring van familienamen zal gaan bezighou- deri. DE ONLUSTEN TE TANGER. Aiquirro Carcel, de Spaansche gedelegeer- de bij de besprekingen over Marokko, heeft in een onderhoud over de ongeregeldheden te Tanger verklaard, dat er geen dooden te be- treuren waren. Wei werden enkele personen verwond. Hij beweerde voorts, dat schijnbaar de oor- sprong der ongeregeldheden ligt in de tee- passing van de nieuwe status-bepalingen, doch in werkelijkheid een campagne gaande is, welke door een door Engelschen geredi- geerd blad te Tanger geleid wordt. In dat blad wordt de vestiging van een republiek ie Tanger geeischt, met een gelijke politieke organisatie als die van Danzig. DE GEALLIEERDE SCHULDEN AAN ENGELAND. De mededeeling betreffende de oorlogs- schuld, welke te Londen is ontvangen van de Fransche regeering, is in haar vorm een bevestiging van de ontvangstvan Chamber lain's circulaire aan de geallieerde landen, welke schulden hebben aan Groot Brittan- nie. Vernomen wordt echter dat de aan het Fo reign Office ontvangen mededeeling verge- zeld wordt van verzekeringen, welke er op wijzen dat de'Franschc regeering de politiek van Clementel ten gunste van een spoedige consolidatie der schuld niet heeft opgegeven. Men verwacht daarom dat de besprekin gen met de Britsche Schatkist binnenkort znllen worden hervat op het punt, waarop zij, in verband met cle Fransche pofxtieke cri sis, werden onderbroken. DE ONTRUIMING VAN HET RUHRGEBIED. Vrijdag heeft het siadsbestuur van ,GeIsen;- kirchen officieel bericht ontvangen, clat stad en district op 15 Juli ontruimd worden. EEN NOORSCH—RUSSISCH INCIDENT. Uit Oslo wordt genleld, dat dc publieke opinie zich verontwaardigd toont, omdat de Sovjet-regeering een Noorsche sto'omboot in beslag heeft gencnien. Deze boot was uitge- varen om een visschersvaartuig, clat te Moer- mansk schipbreuk had geleden, te hulp te ko men. De Noorsche minister van buitenland sche zaken heeft te Moskou cen protest inge- diend. NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN. In Japan hebben Zaterdagmorgen in de vroegte twee nieuwe hevige aardbevingen plaats gehad. Zij troffen de geheele Zuide- lijke helft van het Japansc'ne schiereiland. Er zouden twee steden en honderden huizen verweest zijn en men vreest, dat er vele menschenlevens te betreuren zijn De mate- rieele schade aanzienlijk. De treinen ver- trokken niet. Even buiten cle stad Tottori is een trein gehcel vernietigd. Een nader bericht meldt, dat te. Tottori verscheidenc gebouwen 'zijn verwoest, maar dat persoonlijke ongelukken niet voorkwa- men. DE STAKING IN NIEUW-SCHOTLAND. Brandstichtingen en andere ongeregeldhe den zijn weer voorgekomen in het stakings- gebied van Cape Breton. Drie gebouwen zijn door vuur verwoest. De politic is niet in staat plunderingen te voorkomen. KRASSIN UIT MOSKOP VERTROK- KEN. Krassin, die te Moskou een lezing zou houden over de monopoliseering van den bui- tenlandschenhandel en de uitbreiding van den invoer, is onverwa'chts via Berlijn naar Parijs vertrokken. Aan deze reis wordt in ve»band met de persberichten en cle uitlatin- gen van Tsjitsjerin in zake de verscherping van cle bctrekkingen met Engeland, beteeke- nis gehecht. Krassin moet blijkbaar verzoe- nend optreden, terwijl de Russische gezant te Londen, Rakofski, te Moskou blijft. HERRIOT NAAR AMERIKA? Volgens het „Journal" loopt in parlemen- taire kringen het geruclit, dat Hcrriot deel zal uitmaken van de Fransche missie, die binnenkort naar de Vereenigde Staten zal scheepgaan, ter bespreking van de schulden- kwestie. DE DUITSCHE VOORKEURTARIEVEN. Men meldt uit Frankfort o/d Main: Op een zeer druk bezochte vergadering van vertegenwoordigers uit het Zuid-Duitsche handels- en bedrijfsleven te Neurenburg is heftig geprotesteerd tegen de eenzijdige be- voorrechting van de Duitsche zeehavens door de uitzonderingstarieven voor het spoorweg- vervoer uit die havens. De vertegenwoordiger van de rijksspoorwegen verklaarde daarte- genover, dat de uitzonderingstarieven niet tegen de Duitsche binnenscheepvaart, doch tegen de buitenlandsche zeehavens gericht waren. De vergadering verlangde, dat on- middellijk uitbreiding zou worden gegeven aan de speciale, lage tarieven voor de over- lading van wagon in sehip, om de binnen scheepvaart, in het bijzonder op den Rijn, te bevorderen. INBRAAK ER DIEFSTAL TE ROME IN DEN SINT PIETER. Zaterdagmiddag verspreidde zich in Rome het sensationeele bericht, dat in de schatka- mers van den St. Pieter een inbraak gepleegd was. Langzamerhand kwamen de bijzonder- heden aan het licht, zoodat men zich thans een juist beeld kan vorm en van den diefstal, zijn organisatie en zijn omvang. De Crt. meldt er het volgende van: De kerkelijke sehatten worden bewaard in de z.g. Canonica, een groot gebouw op de Piazza Santa Marta, dat door een hangen- den corridor met de St. Pieterskerk verbonden is. De Canonica dateert uit de 18de eeuw en bevat de woningen der kanunniken, als- mede de Sacristie, waarin de sehatten be waard worden. Ten gevolge van den woning- nood, waaronder ook de beambten van het Vaticaan en de geestelijken lijden, moest op de Canonica een verdieping gebouwd wor den, en in een der lokalen werden de gereed- schappen der metselaars' en de verf der schil- ders neergezet. In den vloer van dit lokaal nu werd een gat geboord, dat naar de daaronder liggende sacristie ieidde erf dit gat diende den dieven tot ingang. Gelukkig hebben de dieven geen onvervang- bare voorwerpen van historische en artistieke waarde meegenomen, vermoedelijlc omdat de ze te moeilijk verkoopbaar geweest zouden zijn. Zij gaven de voorkenr aan moderne sie- raden van groote materreele waarde. Daar onder zijn: gouden misvaten en kelken, die door Kardinaal Merry del Val geschonken zijn, gouden met edelsteenen bezette borst- kruisen, de historische ring, die op het feest van St. Pieter in de processie aan het beeld van den heilige gestoken wordt, en een kost- bare ciborie. De verdenking viel natuurlijk op de metse laars en schilders. De pans werd onmiddel- lijk van den diefstal in kennis gesteld, en drukte er zijn diep leedwezen over uit, clat een zoodanige daacl binnen het bereik van den St. Pieter had kunnen gebeuren. De Vaticaansche autoriteiten brachten de Romeinsche politic op de lioogte en deze be- gon onder leicling van een quaestor onmid- ciellijk een onderzoek. Eenige werklieden zijn feeds gearres'teerd. PROTESTNOTA DER DODECANESE. Twee tc Athene wonende vertegenwoordi gers der Dodecanese hebben aan de legaties van Amerika. Engeland, Frankrijk en Italie cen memorandum overhandigd, waarin wordt gc-protesteerd tegen de hand-having der Itali- aansche bezetting op dc Dodecanese en tegen de verordening der Italiaansche regeering, waarin cle bewoners der Dodecanese "worden verplicht te opteeren voor Italie. GESPANNEN VERHOUDING TUS SCHEN ENGELAND EN RUS- LAND. Dc relaties tusschen Groot-Brittannie en Sovjet Rusland, welke sedert de laatste maanden uiterst zwak waren, worden kritiek geaclit. Door de anti-Britsche campagne, welke door dit land wordt gevoerd, is de toe stand zoo gespannen geworden, dat het af- breken der diplomatieke relaties, welke verle- den jaar door de Labour-regeering werden aangeknoopt, ernstig door de Britsche regee ring wordt overwogen, en verleden Vrijdag in den kabinetsraad werd besproken. Alvorens dienaangaande een definitief be sluit te nemen, zal wellicht de Britsche regee ring aan Moskou cen strenge waarschuwing zenden, met het dringend verzoek om ophel- dcring van de vijandige politiek door de Sov- jetsregeering gevolgd, in strijd met de En- gelsch-Russische handelsovereenkomst, waar- bij het zich verbonden heeft, zich de onthou- den van vijandige propaganda. In dat geval zal dan staking van die propaganda worden geeischt op poene van afbreken der relaties. In iedef geval kan spoedig cen verklaring dienaangaande in een der Huizen van het Britsche parlement worden verwacht. De voornaamste grief tegen Sovjet-Rus- land is, dat haar gezant te Peking en voor- aanstaande politieke personen te Moskou en de officieele Sovjetspers i nde afgeloopen we- ken de Chineezen openlijk zouden hebben aan- gespoord, de verdragen met Engeland te ver- breken en gewelddaden tegen het leven en de eigetjdommen van Engelschen in China te plegen. Waarschijnlijk zullen bewijzen kunnen wor den geleverd, dat bolsjewisten inderdaad wa- penen en munitie en zelfs geoefende officie- ren hebben geleverd aan Chineesche commu- nisten en andere agitatoren die in Kanton moeilijkheden hebben uitgelokt en met name Britsche nederzetiingen aanvielen. Dergelijke dingen wordenuitteraard ontoelaatbaar ge- acht en de handhaving van de relaties .wordf daardoor onmogelijk gemaakt. Een afbreken daarvan zal beteekenen een terugkeer tot den toestand, die bestond, voor dat Alacdonald de Sovjet-regeering erkende. Een zoodanige toestand bestaat 'thans ook tusschen Engeland en Mexico, zonder dat de handel tusschen de beide landen verbroken wordt. De Sovjefgezant te Londen zal' dan worden verzocht Londen te verlaten, terwijl de Britsche zaakgelastigde te A'loskou zal worden teruggeroepen. TWEE GEVAARVOLLE ONDER- NEM1NGEN PER KANO. Een prijs van een miiioen Dcensche kro nen, welke beschikbaar is gesrdd voor hem, die a- het eefst in slaagt.per kano den At- laniiseiien Oceaan over te trekked, wil de Dccasche luitenant"Piess Schmidt probeeron te vcrcSIehen, nitt Ln doel het geld te bestem- men voor den bouw van 'n zwembad in Ko- per --cn-.. De- k«t-r- i-.leas Schmidt heeft een spfeciaii 3!s Meter Lulge kano laten bowwen en is daannee Vrijdag een vogrlcopigen proettocht van 20po mijlen aangevangen. Hij zet eerst koers naar Gothenburg, vervolgens naar Kristianssand (No'prwegcn), vanwaar hij langs de Noorsche k'ust Bergen hoopt te bereiken, om van dapr over te steken naar de Shetlandsche eilauclendan doordwaarts naar cie Faroer, vanwaar hij per sioomschip naar Kopenhagen terpg keert. Indkn ilijze proeftocht slaagt,.stelt Hnrte- nant Plesg Schmidt zich voor om in den vol- genden zomer den tocht over den Atlanti- schen Oceaan te onderqemen. Met inbegrip van de mee ie voer'en 140 pend proviand lieejt het.vaarttiig.slechts ecu gewicht van 800 ponden. Wanneer Piess Schmidt, onderweg wenscht te slapeu, gooit hij een zestal ankers uit om de kano zoo s-til mogelijk te leggen, waama liij zich Op den bodem van zijn bootjc .te slapen leg:. Als waarschuwing, eyenw.el aan .passeerende sche pen staat op die uren op eea transparant te lezen, dat de s.chipper zich in de boat be vindt. y Een heel andere soort onderneming is ge- lukt aan 'n Canadec-s, zekeren Art Christi. Een bijzonder stout stukje heeft hij mei suc ces volbracht. Hij is nl. in 'n kano den Lachi- newaterval in Quebec afgegaan. Hoewel hij verscheiden malen in levensgevaar verkeerde, is hij hee-lliuids baicdia aangekemen. Hij is e-erstc blanke, die dit waagstuk heeft vol- voerd, waarnicde hij deze ecr aan de, Indianeu heeft ontnomen. ;'j EEN DANSZAAL NGESTORT. Uit Boston (U.S.) wordt gemeld, dat daar een ontzettende ramp heeft plaats gehad, waarbij 75 menschen werden gedood en 50 gewond, doordien cie tweede verdieping der Pickwick Club inzakle. Een 150-taF men schen was juiist aan het dansen op de ver dieping die irizakte cn een groot aantal per sonen werd dan ook onder de neerstortende puinhoopen bedolven. Talrijke personen hoorde men om hulp roepen. De meeste ge wonden zijn vrouwen. DE NOOD DER WEENSCHE KUNSTENAARS. De financieele crisis bij de Weensche kunsri instellingen stijgt dermate, dat op het oogeii* blik reeds achthonderd acteurs en ruim twaalfhonderd musid v/erkloos zijn. De Weensche operette-wereld staat voor eeen bankroet; dat zal deze reeds zoo hooge getallen nog doen stijgen. Hierbij komt dat de toelagen, wekle door den Staat aan werk- loozen verstrekt worden, nauwelijks voor het allernoodzakelijkste toereikend z^n, zoodat de nood wel buitengewoon nijpend is. VULKAAN-UITBARSTNG. De vulkaan Galeras, nabij Pasno in Co lumbia is beginnen te werken. Vrijdag heeft eeen hevige uitbarsting plaats gevonden. De krater spuwde groote vlammen uit en dc om- liggende gebieden zijn met steenen, lava en asch bedekt. De verbinding met de plaatsen La Florida en Fonseca is verbroken. Men vreest, dat zij Verwoest zijn. DE BEVOLKING VAN HONGA- RIJE. De bevolking van Hongarije nam in Mei jl. toe met 71Q0 zielen tegen 2813 in Mei 1924. Het aantal gesloten huwelijken be- doreg 6607, zijnde 200 minde rdan in Mei 1924, Het aantal levend geborenen nam daaven- tegen toe met 2000 tot 20.456. Het sterftecijfer is in dezelfde verhouding verbeterd- Opmerkelijk is de teruggang van het aanial aaa tuberculose overledenen, n.l. van 3322 in Mei 1924 tot 2160 in Mei 192§. LKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1