DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 15S Dit nummer b'cstaat uit twee bladen. Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 23p ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsruimte. Uneven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactlc No. 33. WOENSDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. g JULI Buitenland de toestand in china. De gemengde rechtbank te Sjanghai heeft drie der vier punten van de aan'klacht tegen den Rus Dosser ongegrond verklaard. De zaak fverd een 'week uitgesteld en Dosser werd' op vrije voeten gesteld tegen een borg- stelling van 20.000 taels die, naar gemeld wordt, door de handelsmissie der sovjetre- geering wordt gestort. Het eenig overgeble- ven punt der aanklacht betreft voorbereiding in het openbaar van aanstichting tot wanoi* delijkheden De Japansche concessie te Tsjoenking wordt door een menigte .omsingeld. De Ja pansche consul acht een botsing waar- schijnlijk. De Chineesche autoriteiten heb- ben geen doeftreffende maatregelen ^eno- men. In Engeland is bericht ontvangen, dat het Chineesche gepeupel op 2 Juli een aanval heeft gedaan op Britsche matrozen, die Brit- sche eigendommen te Tsjinking beschermden. Bij een plundering kregen vier Chineezen ba- jonetwonden Geen enkel werd gedood. De Britschev ruwen en kinderen hebben Tsjing- king verlaten; de manen zijn gebleven. Uit Peking wordt gemeld, dat er op het oogenblik teekenen zijn, dat de Chineesche politieke krachten verdeeld zijn. De vroegere premier Tong, lid van den conservatieven vleugel van de Koeomintang, heeft een tele gram gezonden aan den president en van hem geeischt, dat hij zou aftreden. Het conserva- tieve deel van de Koeomintang vereenigt zijn krachten met Tsang-tsolin tegen den rooden vleugel der partij en beweert, dat deze met de sovjet-regeering verbonden is. De chris- ten-generaal Feng heeft een manifest gericht tot alle christenen der wereld. Hij verklaart, dat de Chineezen als kippen en honden wor- den gedood; zij krijgen genoeg sympathie-be- tuigingen van arbeidsorganisaties en derge- lijke, rnaar geen moreelen steun van de chris tenen. Hij vraagt of dit komt door rassen- vooroordeel of dat men bang is duidelijk te spreken. In Hongkong wordt een demonstrate van van een deel der Engelsche strijdkrachten te land en ter zee verwacht. Op de „Empress of Canada" znijralle Chi ncesche geemployeerden, die zich tot heden nog ni'et weder hadden aangemeld, door niet- Chineezen vervangen. Door de politie te Hongkong werden 20 a 30 Chineesclfe werkloozen gearresteerd, die gedeporteerd zullen worden. In regeringskringen te Moskou wordt druk gesproken over het gerucht, dat de Chinee sche minsters van Financien en Verkeerswe- zen Peking hebben verlaten. Volgens ont vangen inlichtingen zouden zij in jiauwe relatie staan met buitenlandsehc kringen en trachten generaal Tsjang-tso-lin over te ha- lcn naar Peking te komen. Men beweert verder, dat Woe-pei-foe en de militaire hoofden van' verscheidene .provin- cies besloten hebben, de noodige maatrege len te nemen, ten einde te voorkomen, dat de bcweging der studenten tot een tweeden Bokser-opstand zou uitgroeien- Britsche vrouwen en kinderen hebben Tsjing- king verlaten; de mannen zijn gebleven. DE STRIJD IN MAROKKO. Paiuleve en generaal Naulin, de nieuwe opperbevelhebber van de Fransche troepen in Marokko, hebben gistermorgen geconfereerd en de noodzakelijkheid onder de oogen gezien, militieversterkingen naar Marokko te zenden. Naulin zal den "toestand bestudeeren en zich binnen veertien dagen naar zijn post bege- ven. Briand confereerde gistermorgen met den Spaanschen gezant over het te Madrid geslo- ten accoord in zake Marokko. De Qua; d'Orsay voegt hieraan toe, dat de Fransche regeering Londen geheel op de hoogte houdt met de te Madrid plaats vindende besprekin- gen en legt er den nadruk op, dat de kabinet- ten te I arijs en Londen de mogelijkheid on der de oogen zien van een samenwerking der LugCiSche politie-troepen voor de maritieme bewakmg van de internationale zone van Janger, indien de orde, die thans hersteld is opnieuw bedreigd mocht worden. Bij een Spaansche operatie welke ten doel had de versterking van zekere punten, heeft de vijand het veld moeten ruimen met achter- lating van tien dooden en een hoeveelheid wa- penen. Aan Spaansche zijde zijn 35 dooden en gewonden, waarvan 4 gesneuvelden blan- ken. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat En geland aan den strijd in Marokko niet actief zal deelnemen, doch dat slechts een scherp omlijnde versterking van het garnizoen te Tanger wordt overwogen. DE NIEUWE FRANSCHE OPPERBE VELHEBBER IN MAROKKO. De nieuwe hoofdleider der Fransche ope- raties tegen Abd-el-Krim en zijn opstandige R'ifkabylen, generaal Stanislas Naulin, is thans 55 jaar oud. Tijdens den oorlog was hij commandant van de 45ste divisie, nader- hand van het 21ste legercorps. Met de 45ste divisie verdedigde hij Reims en naderhand had hij, aanvankelijk' als tijdelijk plaatsver- vanger van Degoutte, het bevel over hei 21ste legercorps. Na de incidenten te Fiume vertegenwoor- digde Naulin de commissie van Vier, die in die stad toezicht hield, waarna hij naar Opper-Silezie werd gezonden. Vervolgeils werd hij bevelhebber .van de Fransche devi- sie te Oran (Algiers), welken post hij in 1923 verwisselde met dien van opperbevel hebber der Fransche troepen :n Syrie, als opvolger van Gouaaud. Verleden jaar werd hij belast met de leiding van het 30ste corps van het bezettingsleger van het Rijnland. De oorlogvoering in Marokko heeft voor den nieuwen operbevelhebber weinig gehei- men meer, want ook voor dien grooten oorlog heeft hij vele jaren in verschiilende rangen en functies in Noord-Afrika gediend. DE BEDREIGING VAN TANGER. De „Matin" schrijft, dat Abd-el-Krim, al- vorens mbn met hem zal kunnen ondterhan- delen, blijk inoet hebben gegeven van zijn vredelievende gezindheid en dat het onjuist is, dat een openbare vredesoproep tot- hem zou worden gericht. Het blad acht het waar- schijnlijk, dat Engeland, in verband met het gevaar, dat voor de internationale zone van Tanger d'reigt zijn zeestrijdkTachten bij die van Frankrijk en Spanje zal voegen voor de bewaking der kust, hetgeen miet na zal laten grotoen in druk te maken op de Rifstammen. Briand heeft deze aangelegenheid reeds met den Engelschen gezant lord Crewe bespro- ken. Aan de te Madrid te houden internationa le conferentie in zake de Tangerkwestie zul len de navolgende staten deelnemen: Frank rijk, Spanje, Belgie, Duitschland, Tsjecho- slowakije, Nederland, Engeland en misschien ook Polen. Men neemt aan, dat de conferentie einde dezer week bijeen zal komen. Er is nog niets bekend omtrent de vredesvoorstellen aan Abd-el-Krim, waarover veel geruchten gaan. DE BESPREKINGEN OVER HET PACT. In tegenstelling met een bericht aanvan kelijk gepubliceerd in de buitenland'sche pers, verheemt de T. dat noch officieel, noch officieus van de zijde der Duitsehe legatie eenigerlei stap bij de Nederlandsche regee ring is gedaan in zake het eventueel houden van een internationale conferentie te Den Haagt er bespreking van het garantievoor- stel. Volgens een gerucht in politieke kringen te Londen zou in September van dit jaar te Brussel een groote Europeesche conferentie ter bespreking van de veiligheidskwestie bij- eenkomen. t DE OORLOGSSCHULDEN. Van de kleinere staten, die'door Engeland aangemaand zijn om hun schulden te beta- len, is een antwoord1 ingekomen van Portu gal. De Portugeesche gezant heeft op het ministeric van buitenlandsche zaken een no- ta overhandigd, waarini wordt medegedeeld, dat de kwestie reeds v-roeger herhaaldelijk ernstig is besproken, zij het ook z*nder re- sultaat, en dat zij thans opnieuw aandachtig zal worden overwogen, op grond van den wensch om tot een regeling te komen. Washington heeft op aanvrage aan Frankrijk medegedeeld, dat de Fransche de- legatie of voor den 5den of na den 15 Au gustus ontvangen kon worden, daat de daar- tusschen liggende dagen voor de Belgische delegatie gereserveerd waren. Dt MOORD OP STEINMANN. Nadat voor de Brusselsche rechtbank 3 dagen waren besteed aan de voorlezing van 't dossier in de zaak Vandewouwer,, werd Maandag met 't getuigenverhoor begonnen. De rechter van instructie van Stratum legde een verklaring af over het verloop van het ondcrzoek, zooals dat reeds uit het proces te Antwerpen bekend is. Vandewouwer ver- klaarde thans, dat van cle drie revolvers, die hij bezat, er zich nog een in een lade in zijn woning bevindt, welke bij een huiszoeking niet werd opgeinerkt. Men zal zich herinneren, dat tusschen Vandewouwer en mevrouw Steinmann een revolverwisseling plaats had en dat het wa- pen, waarmee de ihisdaad door mevrouw Steinmann werd gepleegd, in den tuin als dat van Vandewouwer werd1 opgeraapt. .Het ingewikkeld revolverprobleem wordt met de ze nieuwe verklaring, die de rechter van instructie onwaarschijnlijk acht, niet klaar- der. Een particulier- detective heeft op last van de verdediging nagegaan door welke handen het Wapen van de mis da ad is ge- gaan en maakt "daaruit op, dat Vandewou wer het nimnier in zijn bezit had. Uit de gc- tuigenissen van diverse wapenhandelaars blijkt echter, dat niet met zekerheid de rond- reis van die revolver valt na te gaan. Een nachtwaker (nieuwe getuige) bevond zich op den wcg, dien Vandewouwer moest volgen om na de misdaad huiswaarts te kee- ren en heeft hem niet ontmoet. De nachtwa ker legde echter vrij veel tegenstrijdige ver- klaringen af en werd op zijn beurt niet ge zien door een voorbijgaanden grensbeambte. OOK EEN RUSSISCHE NOTA AAN CHINA. Door den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Tsjitsjerin, is ter zake van de arrestatie van den communist Dosser niet allecn een nota aan den Britschen zaakgelastigde, doch eveneens een nota aan den ChineescHen gezant overhandjgd. Flier- in wordt gezcgd, dat de sovjetregeering door haar verkUringen in de-jaren 1919 en 1920 de erkcnning der capitulaticrechten voor vreemdelingen in China heeft ingetrokken, zoodat Dosser niet voor een gemengde recht bank zal kunnen terechtstaan. Tevens dat diens arrestatie in strijd is met het Chinee sche recht. Ook in deze nota wordt Dosser's onmiddcllijke invrijheidstelling geeischt, be- neveils- vervolging en beStrafiing van diege- nen, die voor zijn arrestatie verantwoordelijk zijn. DE FRANSCH-DUITSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De voorzitters der Fransche en Duitsehe handelsdelegaties hebben nagegaan, hoe men het contact kan handhaven tijdens de schor- sing der handelsbesprekingen Zij besloten op 15 September opnieuw bij een te komen ten einde den toestand te bestu deeren, en hemieuwden de overeenkomst van 28 Februari, om tijdens de schorsing de eco- nomische betrekkingen tusschen de beide lan- den niet te schaden door maatregelen van de eene partij, welke uitsluitend of in het bij- zonder gericht zijn tegen de andere partij, en eventueel welwillend in overweging te ne men alle-wederzijdsche verzoeken in zake in- en uitvoerverboden en eventueele facilitei- ten DE AANSLUITING VAN OOSTENRIJK BIJ DUITSCHLAND. De Oesterreichisch Deutscher Volksbund hield Maandagavond te Parijs een groote betooging ten gunste van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland in den vorm van een afscheidsfeest voor den heengaanden Oostenrijkschen gezant dr. Riedel. Nadat verschilende sprekers, o.a. Lobe de president van den rijksdag het woord hadden gevoerd en Riedel dank had bethigd, volgde een ont- vangst bij den nieuwen gezant Frank. Deze zeide dat het Leitmotiv van de politiek van Duitschland en Oostenrijk moest luiden: Twee naties en een volk. FRANKRIJK BESTELT SPOORWEG- MATERIAAL IN DUITSCHLAND. Naar de _,,L.okal Anzeiger" nieldt, zal Frankrijk op zijn herstelrekening in Duitsch land aanzienlijke orders voor spoorwegrails en ander soporwegmateriaal plaatsen. E>e eerste Older betreft rails van hard staal voor een spoorweglijn van 150 KM. Ook de Fransche kolonien zullen locomotieven en kletne wagons in Duitschland bestellen. De orders toonen aan dat het in de bedoe- ling der geallieerden ligt, Duitschland in het komende jaar zijn verplichtingen hoofdzake- lijk door goederenleveranties te doen nako- men. STEUN AAN DE CHINEESCHE REVOLUTION'NAIREN. De centrale van de communistische vak- internationale heeft, volgens' een Times- bericht uit Londen een gift van 5000 pond sterling aan de revolutionnairen te Kanton doen toekomen. Tevens werd1 besloten een de legatie naar China te zenden, onder leiding van Lepse, die door Briskin en Smulgin, be- nevens een tolk zal worden begeleid. DE UNIE VAN VOLKENBONDS- VEREEN1GINGEN. Maandag heeft te Warschau de eerste volledige zitting van het congres der Unie van Vclkenbondsvereenigingen plaats gehad. O.a. werd een motie aangenomen, waarin aan Ge neve de voorkeur als zetel der Unie werd ge- geveji. De commissie voor de minderheaen heeft een motie aangenomen, waarin verlangcl wordt, dat zoowel de klachten, ingediend door de minderheden bij den Volkenbond als het resultaat dier klachten gepubliceerd zul len worden. De juridische commissie hechtte haar goedkeuring aan het rapport der per- manente commissie betreffende de verant- woordelijkheid der staten voor politieke mis- daden, op hun grondgebied gepleegd. De politieke commissie behandelde de uit- voering van het protocol van Geneve; die van onderwijs de oprichting van een interna tionale universiteit. NIEUWE AARDSCHO'K IN JAPAN. In het Kimosaki-district werd gister om 1 uur 45 vdorm een aardschok waargenomen, die door geheel Japan is gcvoekl. De bewo- ners vluchtten uit hun huizen en brachten den nacht fn de open luch-t door. Schacle of ongclukken worden niet gemeld. QE BERLIJNSCHE POLITIE EN BARMAT. In de Barniat-commissie van den Pruisi- schen Landdag kwam het gister naar de Tel. meldt, bij het vcrhoor van den vroegeren Berlijnschen politie-president Richter tot een opzienbarcncl incident. Richter maakte den indruk van een man, cfie niet langer in staat was zijn zenuwen te heheerschen. Hij begon met de verklaring, dat hij zijn vfoeger afgelegde getuigenis niet onder cede kon bevestigen en verzocht, ter- wijl hem de tranen over de wangen stroom- den, in een geheime zitting gehoord te wor den. De vroegere politic-president was zoo overstuur, dat de zitting een kwartier lang moest worden onderbroken Richter bekende in deze- geheime zitting, dat hij als politie- president bij verschiilende gelegenheden geld van Barmat had ontvangen. Hij verontschuldigde zich met, de opmer- king, dat ^ijn salaris als hoofd der politie niet voldoende was om zijn verplichtingen .tegenover zijn gezin te kunnen nakomen, Barmat heeft een badreis van Richter's gezin bctaald en aan diens d-ochter verscheidene geschenken gegeven. Zijn reizen met Barmat kon hij van zijn salaris niet bekostigen. Het dure verblijf in Nederland werd stefeds dcor Barmat betaald. Barmat heeft hem niet alleen aandeelen in dc Dema-fabrieken gegeven, maar ook aan deelen in de Norddeutsehe l.lovd en de Ham burger Elektrizitatscentrale. Wat deze aan deelen Barmat gekost hebben, kon Richter niet vertellen In opdracht van Barmat heeft Richter ver der aan diens vrienden herhaaldelijk geschen ken bezorgd Daaronder was ook een ge- schenk voor den socialistischen afgevaardigde Heilmann, die vroeger onder eede verklaard heeft, nooit geschenken van Barmat te heb ben ontvangen. DE LUCHTVAARTNOTA AAN DUITSCHLAND. De Duitsehe Rijkskanselier dr. Luther ver- toefde gister met den ministerialdirector op het vliegveld Fuhlsbuttel. Aan een vertegen- woordiger van het „Hamburger -Fremaen- bl'att" gaf hij een verklaring over de lucht- vaartnota der Entente. In deze verklaring zeide Luther; „Ik ben niet van meening, dat men de nota der En tente als een dictaat moet beschouwen. De in- houd van die nota stemt niet met de bepalin- gen van het verdag van Versailles overeen, Evenmin bevat het Londensche ultimatum bepalingen, Welke de eischen dezer nota rechtvaardigen. De regeering is daarom voi- komen vrij in haar besluiten. De regeering geeft toe, vervolgde dr. Lu ther, dat onderscheid gemaakt moet worden tusschen militaire en civiele luchtvaart. De nota van den Gezantenraad ontwikkelt echter geen militaire gezichtspunten, maar be- proeft op grond van zuiver economische over- wegingen de Duitsehe concurrentie op civiel luchtvaartgebied te vernietigen. Indien deze nieuwe eischen worden door- gezet, zal Duitschland geen enkel vliegtuig mogen hebben, dat in het internationale luehtverkeer bruikbaar is. Duidelijk treedt het economisch karakter van de nota aan den dag. in de paragrafen over de luchtscheep- vaart. Spreker was van meening, dat lucht- schepen geen militaire beteekenis meer heb ben. Men wil slechs verhinderen, vervolgde hij, dat de Duitsehe luchtvaart in het wereldver- keer de groote rol zal spelen, waartoe zij ge- roepen is. Er bestaat geen twijfel, dat de re geering met beslistheid zal weigeren de nieu we gestelde voorwaarden te aanvaarden. De regeering zal beproeven nieuwe onder- handelingen aan te knoopen, in de hoop, dat de Entente zal inzien, dat een volkomen aan banden gelegde Duitsehe civiele luchvaart ook voor de Entente zelf ongunstige economi sche gevolgen moet hebben. DE DIEFSTAL DER KERK- SCHATTEN TE ROME. Volgens de Duitsehe bladen heeft de poll tie te Rome vastgesteld, dat de aanstichters tot den diefstal in de Pieterskerk een schoe- nenhandelaar en een ju-welier waren. De ge- stolen voorwerpen zijn, ofschoon zwaar be- schadigd1, teruggevonden. De bedrijvers van den diefstal in de sa- cristie van den St. Pieter te Rome blijken ge- werkt te hebben volgens een welberekend plan en met groote omzichtigheid. Zooals men weet, waren metselaafs en schilders aan het werk in een vertrek, juist boven de schatka- mer en hun gereedschap lag over den vloer verspreid. Op een bepaalde plaats van dat vertrek stond een groote kist, welke daar oogen- schijnlijk onopzettelijk neergezet was. Doch juist daar is het gat gemaakt, waardoor een man zich in de sacristie kon laten zakken. Men vermoedt, dat in die kist dagen lang aan het gat is gewerkt, terwijl wordt beweerd, dat de werklieden weigerden, de kist te ver- plaatsen, toen hun dit werd gevraagd. De politie heeft verder geconstateerd, dat het gat door ..experts" is gemaakt. Men meent, dat in verband met de dikte van den vloer minstens drie dagen aan het gat ge werkt moet zijn. De dieven waren volledig uitgerust. Zij droegen handschoenen, ten einde vingerafdrukken te vermijden, hadden perfecte inbrekerswerktuigen, waaronder een zaag, die door metselwerk glijdt, als een mes door een kaas. Onder de achtergelaten ge- reedschappen bevond zich verder een „soort parapluie", die onder de zaag aangebrachr, geluidloos alle vallende steenen etc. "opvangt. Met behulp van een touwladder kwamer. zij in de schatkamer, waah zij hun werk in haast schijnen te hebben gedaan. Verscheide ne voorwerpen waren namelijk reeds voor het meenemen gereed gezet, doch zijn niette- min achtergelaten. Een monstrans was b.v. opengebroken. De politie beschikte sechts over weinig aan- wijzingen. Een dienstmeisje ging om elf uur een kruik water vullen aan de fontein op het plein. Zij zag dichtbij een auto met drri verdacht-uitziende personen. De nachtwaker heeft eveneens een auto over het plein hooren rijden in den vroegen morgen. In weerwil van deze weinige gegevens werden onmiddel- lijk de noodige maatregelen genomen; de grenzen bewaakt en juweliers opgedragen, geen edelsteenen te koopen, terwijl detectives terstond aan het werk togen. A1 spoedig wa ren verscheidene werklieden gearresteerd, ver- dacht van medeplichtigheid. De gestolen voorwerpen zijn een ver- guld-zilveren monstrans, geschenk van kardi- naal Mathieu aan paus Pius IX, een gouden kruis met topazen en brillanten, geschenk van kardinaal Bianchi, een gouden bisschops- kruis, een massief gouden kelk met schaai voor de hostie en met monstranzen, versiercl met paarlen, briljanten en robijnen, een ge schenk van kardinaal Merry del Val, welke kelk hij nog den vorigen dag voor de mis j had gebruikt. Alleen de waarde van deze kelk wordt reeds op een milioen lire geschat Ver der een verguld-zilveren kelk aan Pius IX bij zijn zilveren priester-jubileum geschonken, een andere kelk, een massief gouden kruis met een kolossale ongeslepen smaragd en een verguld zilveren monstrans, door den bisschop van Orleans aan Pius IX vereerd. Het belangrijkste gestolen voorwerp is ech ter de heilige ring, versierd met een grooten smaragd met briljanten bezet. Deze ring werd vervaardigd voor den vinger van het beeld van Petrus in de basiliek van het .Va- ticaan. Deze ring was echter de laatste ja ren niet uit de sacristie geweest, daar men, uit vrees voor diefstal, een getrouwe koperen nabootsing had laten maken, welke bij de jaarlijksche feesten ter eere van Petrus aan het beeld werd gestoken. De dieven hebben zich er ter dege van ver- gewist, of de voorwerpen, die zij medenamen wel waardevol waren. Een verguld zilveren kelk was op den grond gesmeten, ten einde te constateeren of hij van goud was. Een aantal kostbare reliquien zijn onaan- geroerd gebleven. Er zijn zelfs geen pogin- gen gedaan, de kisten te forceeren. De die ven wisten klaarblijkelijk, dat deze kisten eenige jaren geleden van speciale alarm- schellen waren voorzien. Intusschen zijn, gelij gemeld, de hoofdda- Intusschen zijn, gelijk gemeld, de hoofdda- voorts de theorie huldigt, dat handlangers zullen trachten den buit over de grens in vei- ligheid te brengen. HET PROCES-ANGERSTEIN. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Angerstein heeft gisteren nog verteld op welke wijze hij de overige slachtoffers heeft omgebracht. Terwijl hij Dithardt neersloeg kwam de kantoorbediende Kiel. Deze zag het lijk van den eerste liggen, wilde nog vluchten maar Angerstein haalde hem in en sloeg hem neer. De bijl bleef in het hoofd van Kiel ste- ken en Angerstein moest het jachtmes gebrui- ken om de bijl uit de wonde te halen. Op een vraag van den voorzitter of hij de bijl na elke misdaad heeft afgewasschen, antwoordt Angerstein: „r.een, alleen na elke periode!" De voorzitter: Hoeveel periodes waren er wel? Angerstein: Eerst kwamen vrouw, schoon- moeder en dienstbode. Daarna Geist, Ditt- hardt en Kiel. Deze was nauwelijks dood toen de 16-jarige schoonzuster van Angerstein van een uitstapje naar huis terugkeerde. Zij begai zich naar de badkamer, waar Augersteiu haar neersloeg. Dit lijk heeft hij later met een deken toegedekt, omdat hij het kind niet kon zien liggen. Na deze misdaad is hij weer naar buiten gegaan. Net belde de telefoon. Angerstein voerde een zakelijk gesprek en wilde daarop zelfs den tuinman opbellen om te vragen wanneer deze het bestelde ijzer- draad voor den tuin zou leveren. Dezelfde tuinman lag toen dood in Angerstein's wo ning. Hij heeft den tuinman niet opgebeld, maar is naar de keuken gegaan om wat te eten. Op de trap kwam hij den tuinmansjon- gen Darr tegen. Ook dezen ging hij met de bijl te lijf. Darr verdedigde zich en vluchtte naar de badkamer, waar ook hij neergesla- gen werd. Hij was onmiddellijk dood. Eenige oogenblikken na deze laatste" misdaad kreeg Angerstein bezoek van een electricien, die een paar lampen kwam leveren. Toen de man ging verzocht Angerstein hem een brief voor zijn broeder in de bus te werpen. In den brief stond o.a.: „mij gaat het goed." Ook beloofde Angerstein den volgenden Vrijdag met zijn vrouw bij zijn broeder te komen eten. Anger stein bekent den brief te hebben geschreven nadat hij zijn vrouw had vermoord. Uit den verderen loop van de zitting bleek nog, dat Angerstein twee levensverzekeringen, elk van 2500 dollar, had gesloten, de tweede onge- veer tien dagen voor de moorden. Hij was ook verzekerd tegen brand en inbraak en wel voor een bedrag van 50,000 mark. DE HERDENKING VAN HUSS. In Tsjechische katholieke kringen heerscht groote ontstemming wegens de deelneming der regeering aan de plechtige herdenking van Johannes Huss, die Maandag heeft plaats gehad. Pe pauselijke nuntius Marmaggi heeft op den Hussdag, die tot nationalen feestdag is geproclameerd, Piaag verlaten en zich naar Rome begeven. De leiding der zaken heeft hij voorloopig aan den secretaris der nuntia- tuur opgedragen. Df; TER DOOD VBROORDEELDE STUDENTEN TE MOSKOU. De advocaat dr. Freund, die in opdracht der Duitsehe rijksregeering het proces te Moskou heeft bijgewoond, is volgens de bla den te Berlijn aangekomen. Hij heeft het ministerie van buitenlandsche zaken1 een uit- voerig verslag omtrent het verloop van het proces uitgebracht en tevens inlichtingen der Duitsehe ambasade te Moskou overgebracht. De rij'ksregeermg zal thans op grond de zer rapporten verdere stappen bij de sovjet regeering voorbereiden. COMMUNISTISCHE AGITATIE IN POLEN. De Poolsche politieke politie is in de streek van Wilna een uitgebreide communistische organisatie op het spoor gekomen. Zij heeft 60 personen gearresteerd. TWEE DRANKBESTRIJDERS ONTVOERD. Te Chattanooga (Tennessee) werden sedert een dag of tien twee ijveraars voor prohibiti on, dr. Mason en Lawrence Bowman, ver- mist. Zondag zijn zij in de bergen gevonden, AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1