Vergadering van den Gemeenferaad. FEN AUTO ONOF.UIK BIT 00?- TERBEEK- Gistera'vond had -te Arnhem op den Utrechtschen weg tusschen Arnhem en Qos- terbeek en even voorbij het viaduct nabij Oosterbeek, een ernstig ongeluk plaats. Twee marktkooplieden ieden in een Ford- auto, welkc bcladen was met rijwielbanden, van de markt to Wageningfcnnaar Arnhem De auto reed voigens ooggetuigen zeer snel en giug bovenclien eenigszinszig-zag over den weg Juist bij het nemen van de bocht vo6r het viaduct, welke wencens in zeer snel tempo werd gen omen, Hep de rechtcrband van den auto Je?g. Do auto vloog daarop over een lengte \m. circa SO jMeter over het rij- wielpad. Daar reclcn juist een hcer en dame uit Reri- kum. Doordat de dame vooraan rcecl, werd de lieer eerst tegen den grond geslingerd. Uij werd zwaar gewond near het Elizabeths- gasthuis te Arnhem vervoerd. De dame liep lichtere kwetsuren op. Terzelfder tijd kwam echter nog een wiel- 'rijder uit de richting Arnhem, die evencens op het rijwielpad reed. Deze liep sleets eenige ontvellingen op en verwonddc het linkerbeen. Ook hij werd in het gasthuis op- gen omen. De rijwielen van de beidc heercn werden totaal vernield. Een der marktkooplieden, die reclitop ach- ter in den auto stond op het oogenblik, dat de aanrijding plaats had, werd uit den wa- gen geslingerd en bekwam een tliepe wonde even boven het linkeroog. Hij werd als der- de man in het gasthuis opgenomen. De politie was spoedig ter plaatse, nam den auto in beslag en stelde deu bestuurder van den auto, zekeren H. G., in verzekerde bewaring. HET GEBOUW CIRCUS C/\RRe. Naar ,,Het Volk" thans vemeemt, za! het gebouw Carre inwending een modernisee- ring ondergaan voor amusornenCdoeleindcn. Geaurende de maanden October tot en met cember zal het circus Schumann er voorstel- lingen gaan geven. „GEMOEDSBEZWAREN." Dat gemoedsbezwai'en niet altijd echt zijn, bliikt uit het volgende: Een A.-R. juffrouw van ongeveer 40 jaar te R(ijsoord) wilde niet gaan stemmen we- gens „gemoedsbezwaren", zoo het lieet. Een propagandist van de kiqsverceniging bezocht haar en zeide, dat ze dan f 3 aan boete zou moeten betalen. Ze schrok. ,.Wat!" riep ze uit. „Drie gulden! Maar dan zal ik die's even gaan verdienen." En dadelijk ging ze zich kleeden en haastte zich naar het stembureau. 72 PCT. WATER BIJ DE MELK. Een paar boeren te Baak (Geld.) zijn oordeeld tot 200 boete of 20 dagen hechte nis, die de melk, welke ze aan de fabriek le- verden, met water mengden. Een hunner had er zelfs 72 pCt. water bij gedaan. EEN ZELDZAAM EI. Men leest den laatsten tijd nogal eens van eieren met een vreemdsportigen inhoud. Een der medewerkers van ,,De Kleinveeteelt" deelt mee dat. een zijner witte Wyandottes onlangs een ei leverde dat weliswaar geen touw of iets dergelijks bevatte, maar waarvan de inhoud toch tatnelijk abnonnaal was. Het ei woog.108 gram, was voorzien van een schaal, die normaal van vorm was, lich- ter getint dan gewoonlijk en hoewel zeer goed hantcerbaar, toch eenigszins ruw op het ge- voel, dus dun. Dit ei was dus te groot. Maar bij het openen er van bleek dat de in houd bestond uit een passende hocveellieid goed gckleurd eiwit van gewone dikte. Binnen deze eiwitmassa lag een geheel normaal ge- vormd ei van: gewone grootte en 63 gram zwaar. De schaal was normaal lichtbruin en de inhoud bestond uit een gewonen dooier, omgeven-door normaal eiwit. Men had dus te doen met een ei in een ei, waarvan de dooier ontbrak. De hen, van haar vrachtje bevrijd, toonde geen afwijking en legde twee dagen. later weer haar gewoon normaal ei. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De in het zieljenhuis te Groningen opgeno men arbeider Roelof Osinga, uit' Musselka- naal, die door den arbeider Van der Sv in het hoofd was gestoken, is aan zijn verwondin- gen overleden. DE INDOLOGISCHE L.EERSTOELEN. Naar wij vernemen, zegt het Hbl., heeft nu ook de Raad van State gunstig geadviseerd op het bekende verzoek tot verlof om in utrecht eenige Indologische leerstoelen te vestigen. De opening heeft plaats" gehad van het museum van het Provinciaal Genootschap van kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant. ze ver- op ziin desbefreffende vraag mntwoordt: w-ordf S'ccn Kantoorbedioncle. HET SCHOOLFEEST IN DEN MUZ1EKTUIN. Ook het fweede gedeelte van het Alkmaar- sche Schoolfeest is gisteren uitstckend ge- slaagd. Het weer was bjjzonder voor zoo'n feest geschikt en allcs liep vlot van stapel. Toen de jeugdige feestgangers in den Mu- ziektuin aankwamen, werd doorgemarchccrd tot voor het gazon, waar van kinderen, com- missie en geleiders een foto werd gemaakt. Nadat de kinderen aan 't spelern waren ge- gaan werd de lieer G. W. van der Veen door het bestuur van Volksonderwijs en de com- missarissen gchuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij tlians voor de 35e maal dit feest meemaakte. Zij, die eenigszins bekend zijn met hetgeen de heer van der Veen voor dit kinderfeest elk jaar deed, zullen zich de spontane huldiging kunnen begrijpen. De heer van der Veen werd allereerst-toe- gesproken door den hcer J. Cloeck, voorzitter van Volksonderwijs, die de groote beteekenis van het schoolfeest voor Alkmaar in 't licht stelde. 's Morgens en's avonds elk jaar op- nieuw bliikt het echte medeleven van de ge- heele staci. En juist orndat men het kind iets geeft, daarom is het feest alien zoo sympa thiek. Vanaf de eerste maal dat onze Bitrge meestcr bij dit feest aanwezig kon zijn, heeft hij telkenmaal zijn belangstelling getoond. En toen hij de laatste maal den voorzitter verzocht alle dames en heeren te bedanken hebben alien die clank geaccepteerd, maar gij, mijnheer v. d. Veen, waart steeds de ziel van het feest en tot U gingen die woorden van dank in de eerste plaats. Wij hebben dit 35-jarig feest niet widen voorbijgaan. Men heeft mij verzocht U deze foto van de groote schoolfeestboot met hare juichende ktnder- schaar aan te bieden en ik doe dit met een hartelijken gelu'r.vensch. Aan den jubilaris werd daarna een fraaie groote foto, vervaar- digd door het fotobureau Hollandia, aatxge- boden, terwijl twee meisjes Mevr. v. d. Veen bloemen offreerden. Een foto van dit school feest zou nog volgen. De Burgemeester sprak den heer v. d. Veen toe. Hij s'chetste dc groote beteekenis voor Alkmaar van dit feest en't was hem een ge noegen namens't Gemeentcbcstuur den man geluk te wenschen, die 35 jaar zijn beste krachten aan dit feest had gegeven. Hij MEISJE GESC11AAKT. ten _8-jarig man te Gorinchem, vader van l^in i Ten' daar een 14-jarig meisje ge- Statismenws u SCHOOL NAAR KANTOOR. Met bondssecretariaat van den Alg. Ne- derl. Bond van Handels- en Kantoorbedien- den zendt ons een brochure met hovei-me- noemden titel, die een ernstig woord aan ouders, voogden en opleiders'hevat Alles en alles bijeen genomen zegt de bro chure ten slotte, mog enwij niet verhelen dat de naaste toekomst van de op de kantoren werkzaam zijnde werknemers een uiterst moeilijke zal zijn. Temecr waar elke ople- ving van handel en industrie; welke leiden zal tot afname der werkloosheid onder de handarbeiders, door de steeds intensere door- voering der mechaniseering van kantoorar- beid den bedienden niet zal ten goede komen en de werkloosheid onder deze categorie van werknemers niet in belangrijke mate zai' be- mvloeden. H.et is daarom dan ook, dat wij thans met alien nadruk de ouders, voogden en oplei- ders waarschuwen, hunne kinderen en pu pil len niet te doen opleiden voor kantoorbe- diende. Voor hen, die geen uitstekende oplei- ding kunnen krijgen, zijn de vooruitzichtcn al heel donker. Docli ook voor degenen, die wel in de mogelijkheid zijn. zich velerlei kun- digheden eigen te maken is de toestand al heel weinig rooskleurig. Ondanks den niter- I'jken schijn, ondanks het feit, dat so mm i gen een uitnemend bestaan hebben, is het eenige belaaig van uw kind of dudU toch dat ge hem hoopte dat velc jongeren zich met dezclfde ongebreidelde energie als de jubilaris aan dit feest zouden blijven wijdcn. De heer v. d. Veen dankte de heeren spre- kers en de andere dames en heeren voor hun hulde. Aan 't feit had hij zelf niet gedacht, maar eenige dames hadden hem de vorige week reeds gelukgewenscht. Hij hoopte, zoo lang het hem mogelijk was', zijn beste krach ten aan 't Alkmaarsche Schoolfeest te blijven geven. (Luid applaus. Velen feliciteerden den jubilaris). 't Werd echter tijd voor de tractatie der kinderen en vlug waren alien weer aan 't werk. De jeugd genoot van de ranja met ge- vulde koeken en later van de heeriijke taart. Onder wij 1 werd er prettig gespeeld, amu- seerden de kinderen zich kostelijk bij het poppenspel van den heer Kellenbach die een verhaal uit het leven van Jan Klaassen en Katrijn voor de kinderen deed. Wat speel- den en zongen de kindeern mee etf wat kweet den heer Kellenbach zich weer uitstekend van zijn taak. Er werd door alien genoten. Ook bij den goochelaar Prof. BemAli-Libi was het prettig voor de jeugd. Zif'werkten bij de goocheltocren flink mee. Spoediger dan men vermoedde was reeds het uur van vertrek kaangeboden. Elk der kinderen kreeg nog een toeter en een reep chocolade en weldra waren alien in de Wilhelminalaan waar de ouders de kinderen kwamen afhalen. Een woord van dank aan alien, die tot het vlotte verloop van het feest, zoo krachtig hob- ben medegewerkt, (ook de politie) is zeker op zijn plaats. HET SLUITINGSUUR TE ALKMAAR. Aan den raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken- nen de afdeeling Alkmaar en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit: dat zij niet zonder verbazing kennis heeft genomen van het praeadvies van Burge meester en Wethouders, uitgebracht op haar verzoekschrift van 23 Maart jl.; dat adressante het ten zeerste betr.eurt, dat in dit praeadvies wordt aanbevolen het slui- tingsuur voor kofflehuizen' en dergelijke in- richtingen op 11 uur te laten en dit althans niet te bepalen op hetzelfde uur als voor den oorlog het geval was; dat toch Alkmaar inmiddels in beteekenis, ook wat het vreemdelingenverkeer betreft, sterk is vooruitgegaan en bijv. in deze maan den deze zaken reeds te 10 uur zonnetijd moeten sluiten terwijl het nog niet eens don ker is; dat adressante daarom alsnog hoopt in den Raad een meerderheid te v.inden, die evenals een minderheid in het College van Burgemeester en Wethouders haar verzoek ingewilligd wenscht te zien; dat adressante echter met nog veel grooter teleurstelliug heeft gelezen, dat Burgemees ter en Wethouders nog verder terug willen en zelfs geen dispensaties meer wenschen toe te staan; dat dit ecn dusdanige achteruitgang zou beteekenen, dat, mocht inderdaad een meer derheid in Uw Raad hetzelfde gevoelen dee- len, adressante met den meesten aandrang Uw Raad vraagt haar op 23 Maart jl. inge- diend verzoek als niet gedaan te willen be- schouwen; dat de burgerij dan nog verder aan ban- den zou worden gelegd maar bovendien de bedrijfsgenooten, die thans nog eenigszins van deze vrijstelling kunnen genieten, zou den worden benadeeld; dat een dusdanig gevolg geenszins de be- doeling van adressante is geweest en zij wel ecn verruiniing, maar niet een inkrimping vroeg van de gelegenheid om de koffiehuisza- ken s.avonds open te mogen houden; dat adressante de tijd en gelegenheid ont- breken op deze aangelegenheid dieper in te gaan, maar overigens meent nogmaals de aandacht van Uw Raad erop te mogen vesti gen, dat hetgeen adressante vraagt niet al- leen is het belang van haar lecien, maar naar haar vaste overtuiging ip het algemeen belang der Gemeente. N.V. A MEIBOOM'S HA N DE L- M A AT SCH A PPI j De N. A- Meiboom's Hanclel-Maatschap- pij, in teerproducten. asphaltpapier, mastiek, dak leer, olien en vctten, carbid, triplexhout, asbestplaten, machinekamerbehoeftcn, chemi- calien, vcrfwaren en beitscn enz., opende he- den haar nieuwe kantoor met magaziinen Oudegracht D 26—38. De directeur, dc heer A Mciboom. mocht heden tal van bloemstukken ontvangen. klier is inderdaad ecu hanttelszaak gesticht, die men tot nog toe alleen in de groote han- dels-centra kon aantreffen en die weer het bewijs levert, dat Alkmaar op het gebied van handel en industrie bloeit. Het kantoor is aan de straat gelegen, voorzien van een kluis met brandvrije kasten, terwijl het prive-kantoor van den directeur onmiddellijk aan het eerstgenoemde kantoor grenst en gelegenheid biedi, om van daar te overzien wat er in kantoor en magazijn plaats vindt. Het groote magazijn, dat aan het prive- kantoor g-renst, is voorzien van een- flinke stelling met olievaten, waardoor dc afleve- ring zeer kan worden bespoedigd. Achter dit magazijn is een localiteit voor teerproducten. asbestplaten en asphalt. De voorraden zijn van een omvang, die een di- recte aflevering van elke gewenschte hoeveel heid mogelijk maakt. Hierachter bevindt zich een binnenplaats, die grenst aan pcrcec- len, aan de I.aat gelegen, welke perceelen reeds eigendom zijn der N. V. en dus een eventuecle uitbreiding vergemakkelijken. In het magazijn is een electrischc lift ge- plaafst, (gemaakt door den heer Brinkman, alhier) die het magazijn met cte bovengele- gen lokaliteiten verbindt, waarin groote voorraden triplexplaten in alle afmctingen aanwezig zijn en een schildersafclceling met een maalderij voor het maken van de verven in de gewenschte kleuren. Verraelcling dient nog de keurige meubi- leering door den heer Smit, alhier, en de elec- triscbe installatie, aangelegd door den heer Eilermann. Laatv alhier Den architect, dc heer G. Bak, alhier, en clen aannemer, de heer P. van Duin, uit Akersloot, komt cen woord van lof toe voor het tot stand hrengen van deze moderne handelszaak, die, ook voor wat het sanitair voor het person eel betreft, aan de te stellar eischen voldoet. GE SLAAGD Heden is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de lette.ren onze oud- stadgenoot, de heer Th. Schroder. ProTinciaal nienws UIT HEILOO Alhier is men begonnen met het rooien der vroeg tulpen. De opbrengst valt niet mce Echter worden er nu reeds hoogc prijzen be- steed, zoodat dit het gemis aan een normak teelt eenigszins vergoedt. Door de politie zijn eenige processen- verbaal opgemaakt voor het loopen op ver boden trerrein (buiten dc paden en in Ter Cou Is ter op Zondag). Voor de laatste is een wandelkaart van 0.25 ook geen bezw.aar. Door het Bunrgerlijk Armbestuur is aanbesteed het schilderwerk aan de woon- huizen onder zijn beheer Er waren 3 biljet ten ingekomen. Laagste inschrijver was de lieer C. Hoogland voor f 2018, aan wien het werk is gegund. verhewsonaerwijs over het jaar 1924. Als voren. c. Een verzoek d.d. 27 Juni j.l van d«i heer f-. Vissar alhier, daarbij eervol ontsla^ verzoekende als hoofd der school voor bui- tengewoon lager ondcrwijs en als leeraar aan dc I landelsavondschool. - Dc Raad willigt het verzoek in, met iugang van ecn nader door B. en W te bepalen da tum. d. Een brief d-d. 24 Juni j 1. No. 139 van Gedeputeerde Staten inzakc de uitkeering aan deze gemeente te doen naar aanlciding van artikel 1 der Wet van 24 Mei 1807 (S 156). De Raad besluit den brief te beantwoor- den met de mededteling dat hij niet voorne- mens is het beroep in te stellen bcdoeld in art. S; aljnea 2 dier Wet. e. Een reclame tegen den aanslag in de tonnenbclasting, dienst 1925, en een reclame tegen een aanslag voor gcbruik van gemeente- grond. De Rrad stelt deze reclames in handen van B. eii W, om bericht en raad f. Iwee reclames tegen aanslagen voor gcbruik van gemeentegrond, enz. In handen van B. en W. g. Een mededeeling, d.d 6 Juli 1.1., van mejuffrouw M, J Poehuan, dat zij, onder dankbetuiging voor het in haar gestelde ver- trouweu, hare benoeming tot hoofd der openbare 1 .JL. school voor meisjes aauncemt. voor kennisgeving aangenomen. h. Een brief d.d 7 Juli j.l. van het Be stuur der Vereeniging tot oprichting en in- standliouding van een Openbare Leeszaal en borkerij, alhier, houclende dankbetuiging voor het Raadsbcsluit .van 25 Juni 11.tet vcrhuring van het bcnedengcdeelte van net panel Langestraat No. 85 aan genoeinde ver- eenigiug. Als voren. i. Adres van de Vereeniging van Koffie- huishouders (zie stadsnieuws). I'c behaivdelen bij punt 5. BENOEMING ONDERWIJZERES 7e GEMEENTESCHOOL. B. en W. schrijven in bijiage no. 100:.' Ter benoeming van 2 onderwijzeressen aan de 7e Gemeentcschool bieden wij, ter voldoe- mng aan artikel 36, 8e .lid, der Lager-Onder- wijswet 1920, Uwe Vergadering de navolgen- de voordrachten aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen be richt van het hoofd der betrokken school: voor de eerste vacature: 1. Mej. C. J. SOMBERG te Bussum. 2. Mej. C. F. KOLB te Hoensbroek. 3. Mej M CREVECOEUR te Opperdoes. Voor de tweede vacature: 1. Mej. C. F. KOLB te Hoensbroek. 2. Mej. M CREVECOEUR te Opperdoes. 3 Mej. S. WIGLAMA te Alkmaar. Benoemd mej. C. J. Somberg met algemec- ne stemmen en mej. ,C. F. Kolb met 16 st. De heer Ringers deckle mede, dat mej. Jansen, Hekelstraat, 4 Id M2. grond wil koopen. B. en W. doen het voorstel den grond gra tis af te staan onder voonvaarde van be- strating. Conform besloten. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1925. Onder overlegging van het advies der Commissie van bijstand voor de financien bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan Als ondei-wijzeres is geslaagd aan de St. Ursula-school te Oirschot onze plaatsgc- f1 bes/Uit wijziging der begrootmg van noote, mei. E. Kehl- inkomsten en uitgaven der gemeente voor het Aan den. heer G. Smits is ontslag ver- 1925. leend als lid van dp convmissie tot onclerzoek voor steun aan mobilisatie-slachtoffers. Hij is benoemd tot lid van de commissie van on derzoek voor ..Gerechtigden tot het dragen van het Mobilisatiekruis", welke ten doel heeft steun op elk gebied (voor invaliden gel- delijke steun) te geven. Het gebied waarop't onderzoek geschiedt, zijn voor dit rayon dc kringen Hekler, Alkmaar, Zaandam en Be- verwijk. UIT KENNEMERLAND. Nog steeds is het druk op de tuinen en hoewel de vrucht kleiner wordt, geeft het aan vele rappe handen werk, die de mooie vrucht oogsten. De tuinder is goed tevreden, want de teelt en prijzen-blijven naar wensch en dagcliiks worden enorme voorraaden geveild, die hun weg naar buiten vinden, want behoudens een klein kwantum voor binneniand gaat alles naar Amerika, Engelancl en Duitschland. Dc prijzen houden zich goed, doch gister was het iets minder en dat is wel verklaar- baar, want de laatste dagen werd er zooveei scheepsgelegenheid gevraagd, dat er wel nook genoeg scheen. De prijzen zijn in de afgeloopen week f 40 a 63 geweest, doch in doorsnee 40 50. De aanvoer van doperwten,_ capucijners en raspers is niet zoo groot als andere jaren- Dit geldt ook voor peulen en tuinboonen, doch tot heden was de prijs verbazend lioog Echter is er gister een prijsverlaging geko men, welke niet kon uitblijven. Spercieboo- nen worden meer aangevoerd en nu de .na- tuurboonen komen, gaat de prijs lager en was V... lager dan de vorige week. Bloem- kool en peen (wortelen) blijven hoog in prijs en hewel er duizenden worclen aangevoerd, is het tot heden van weinig invloed op den prijs en toch wordt de handel iets' stugger. De eerstelingen kruisbessen, - bessen" en frambozen worclen aangevoerd, welke tot he den in si of fen van 1 KG. gescihedt Als alle fruit, is ook dit duur. Andijvie en sla konden, hoewel niet laag, niet in den vrij. algemeen hoogen prijs dee- len. 1 Aardappelen zijn ook niet bepaald duur Er was goede vraag naar goede consumptie- aardappelen en drielingen. welke pl.m. 10 en f 6 per K.G. opbrachten De laatste asjierges waren gister lager in prijs. De raad1 vergaderde hedenmiddag ten 1 ure. Afwezig de heeren Mr. Sluis en Voge- laar. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d 29 Juni j.i. van mej. S E. Lobach, houdende dankbetuiging voor de j worden. haar toegekende jaarlijksche gratificatie. Aangenomen voor kennisgeving b. De vei'slagen omtrent den toestand van het Middelbaar Ondeiwiis en van het Nij- Conform besloten. ONTSIERENDE RECLAME. In bijiage No. 93 schrijven B, en W. Sincls 1912 is in de provincie Noord- Holland een provinciale verordening van kracht, waarbij het den eigenaar' of gebrui- ker van eenig onroerend goed verboden is dit op eenige wijze tot reclame te bezigen, tenzij met vergunning van Gedeputeerde Staten, welke vergunning alleen verleend wordt voorzoovei' de schoonheid van het omliggende landschap door de reclame niet geschaac wordt. De verordening is alleen van toepas- sing in het landelijk gedeelte der gemeenten wij meenen, dat het wenschelijk is deze re- geling te completeeren met een gemeentelijke verordening van soortgelijke strekking voor het niet-landelijk gedeelte der gemeente. Wij wenschen hierbij, intuschep vast te leggen, dat het uitsluitend onze bedoeling is uitwas- sen op idt gebied tegen te gaan, geenszins de reclame op zichzelf. Integendeel, wij ach ten de reclame, mits binnen zekere perken blijvende, in een bedrijvige stad als Alkmaar voikomen op haar plaats. Hiervan uitgaande hebbai wij in overleg met de Commissie voor de Strafverordeningen de vereischte aanvul- ling der Algemeene Politieverordening ont- worpen in dien zin, dat de strafbaarheid eerst ontstaat, wanneer aan een aanschrijving van ons college om de reclame te verwijderen o:: te wijzigen, geen gevolg wordt gegeven bin nen den in die aanschrijving te bepalen tijd. Daarnaast is de mogelijkheid geopend om een voorafgaane vergunning van ons college te verkrijgen voor den tijd van ten*hoogste vijf jaren, waardoor men dus dc gelegenheid heeft zich desgewenscht tegen een aanschrij ving als vorenbedoeld te vfijwaren. Voor dc bij het in werking treden der verordening reeds aanwezige reclames is een overgangs bepaling ontworpen. De Schoonheiascommissie heeft zich op ons verzoek bereid verklaard ons bij de uitvoe- ring der verordening ter zijde te staan. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening (Gem. Blad 38J), gelijk deze sedert is gewij- zigd. Aartikel 1. Tusschen de artikelen 141 en 142 der Algemeene Politieverordening wordt ingevoegd: Artikel 141a. Het is verboden, op of aan eenig goed van den openbaren weg of het open bam vaarwater af zichtbaar in strijd met na te melden aanschrijving een reclame te hebben, waarvan Burg.en Weth. den houder scliriftelijk te kennen geven, dat zij wegens haar ontsierend karakter binnen een daarbij te bepalen tijd verwijderd of. op na der aangegeven wijze gewijzigd behoort te Dit verbod is niet van toepassing ten aan- zien van reclames: a. die zich in het landelijk gedeelte der ge meente bevinden; b die zfjn aangebracht na verkregen ver. gunning van Burg, en Weth., gcdurend® den tijd, waarvoor de vergunning is ver leend; deze vergunning "wordt slcchte verleend voor een bepaalden tijd, den duur van vijf jaren niet te boven gaande; er kunnen in het belang van het stad* schoon voorwaarden aan verbonden wor den. Artikel II. Deze verordening trcedt in werking den derden dag na dien harer af- kondiging, behalve voorzoover betreft recla mes, die op ecrstbedoelden dag reeds aanwe zig zijn; voor deze reclames treedt zij in wer„ king een jaar na eerstbedoelden dag. Als voren. HET SLUITINGSUUR DER HERBERGEN. B. en W. schrijven in bijiage No. 94: Uwe Vergadering stelde den 30sten AprFl j.l. om bericht en raad in onze handen een adres der afdeeling Alkmaar en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffie- huishouders, Restauranthouders en Slijters van 23 Maart 1925, houdende het verzoek om het sluitingsuur der herbergen van 11 uur op 12 uur te brengen, subsnlair alleen voor de zomermaanden's Zondags geduren- de het geheele jaar. Het sluitingsuur der herbergen in deze ge meente. aanvainkelijk op 12 uur bepaakf, werd in den oorlogstijd in verband met de noodzakelijkheid om zuinig te zijn met ver- warmir.gs- en verlkhtingsmiddelen, tot It: uur (Zaterdags 12 uur) vervroegd: Gem. Bladen 511 en 523, art. 130 der Algemeene Politieverordening. Later, toen de genoemde nooclzakelijkheid geweken .was, hebben wij lierhaaldelijk overvvogen, of het sluitingsuur thans niet wederom op 12 uur zou worden gesteld. Van de zijde der catehouders werd in dien geest meer dan eens aandrang op ons uitgeoefend. In overeenstemming met de adviezen, die wij hierover in 1922 van de Drankwetinspectie en in 1923 van de Com missie voor de Strafverordeningen inwon- nen, meenden wij evenwel, dat aan het vroe- gere sluitingsuur, nu dit eenmaal iugebur- gerd was, moest worden vastgehouden m dat wat voor 1916 dienaangaande als rede- lijk gold, thans nog niet' als zoodanig be- hodfde te gelden enkel en alleen orndat de on- middellijke aanleiding tot de vervroeging na vervallen was. Wel meenden wij echter, dat van de in de verordening gegeven dispensa- tiebevoegdheid zonder bezwaar een ruimer gebruik kon worden gemaakt en aldus. ten deele'aan de geuite wenschen ko>n worden tegemoet gekomen. Thans heeft de organisatie der belangheb- benden opnieuw over deze zaak geadres- seerd en aangezien een deel hunner grieven zich- richt tegen de praktijk der ruime dis pensaties, gelijk deze mede overeenkomstig den wensch der Commissie voor de Strafver ordening sedert eenigen tijd wordt gehul- digd, wo®nen wij hierover opnieuw het ge voelen der Commissie in. Gelijk U uit het advies der Commissie, dat wij voor U ter in- zage leggen, blijken zal, meent de Commis sie, dat de ruime dispensaties praktisch ge- bleken zijn verkeerd te werken en tot on-bil-. lijkheid aanleiding te geven. Zij- adviseert ons derhalve dit stelsel te veriaien, docK overigens vast te houden aan het tegen woordige sluitingsuur, ook voor de zomer- maanden. De meerderheid van ons College kan zich met dit advies vereenigen en stelt Uwe Ver gadering derhalve voor op het bovenver- melde verzoekschrift afwijzend te beschikken. Een deel der minderheid van ons college wenscht de tegenwoordige regeling, dus met het ruime gebruik der dispensatiebevoegdheid voor sommige zaken, in haar geheel te be- stendigen. Een ander deel der minderheid wenscht het verzoek ingewilligd te zien. Mr. Lees berg was de minderheid in het college en dankbaar voor d^steun van de Alkm. Crt. Spr bedoeling was om gedurende den zo- mertijd de sluitingstijd een uur later te stel- len. Voor Alkmaar is dit z. i. noodzakelijk.' Het request van den Bond1 was hem sympa- thiek. Zeker was het logisch dat niet bedoeld werd concurrenten te bemoeielijken. Spr. deed het voorstel om gedurende den zomer- tijcl het sluitingsuur te verlengen. De heeren Govers en Mr. K u s t e r s steunden het voorstel. Mr. I< u s t e r s zou het voor het gehee'e jaar wel op 12 uur willen stellen.' j De heer Sietsma verklaaide, dat ook zijn fractie bet voorstel-Mr. Leesbreg steun den. ij De heer van Drunen zeide, dat zijn. fractie een onderzoek had ingesteld. Bijna alle gelegenheden waren om 11 uur zonder) publiek. Dat publiek, dat er was, deed beter' om terwille van vrouw en kinderen eerder naar huis te gaan. -{ Dispensaties aan verschilledne personeal behoorden niet meer te worden toegs(aanjt terwille van de vrouwen en kinderen vaw verschillende cafebezoekeis. Spr. drong op) aanneming van de bijiage aan De heer K e ij s p e r had in de commissie!) er niets op tegen in den zomer den tijd te1 terlengen In de commissie oordeelde men? het niet juist, dat verschillende niet le kla® cafe's geregeld dispensatie hadden. Dc voorzitter verdedigde het voorstel van B- en W. en constateerde, dat het stand-] puxxt van den heer van Drunen een scherfst-' standpunt was en niet het zijne. Spr. gaat met zijn principes niet zoo verj Voor het college is het een kwestie van wat meer of minder Komt men in een groote stad, dan dient het sluitingsuur niet later te' worden gesteld. Het is de vraag hoever dS schaal voor Alkmaar getaxeerd moet worden/ Spr. was het met den heer van Drunen eensA dat er des avonds gewoonlijk weinig men- schen znij die er van profiteeren. f De zakelijke moeilijkheden heeft spr. met biljartclubs en kaartclubs, die een behoorf lijk kaartspelletje sjelen. Het is moeilijk hen] om 11 uur naar huis te sturen. Spr. vond hew desondanks niet gewenscht om vor alien den] tijd te verlengen Het drankgebruik in Alk3 niaar blijft beneden misstanden Persoonlijia heeft spr. gecontateerd, dat er des avondj? vermeerdering van luidruchtigheid is. Een stetp„De verkiezingen". (Gelach). Spr. wil alleen verlenging als de waarbors er is, dat de cafebezoekeis medewerken he drankmisbruik en de luidruchtigheid te perken Mr. Leesberg herinnerde er aan. daf vroeger het sluitingsuur 12mtr wae. SCHadKu

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7