DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „GILLET" A. DAM Co. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 161 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. Ahonnementsprijs bij yooruitbetaliiig per 3 ma an den f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Om TJ te oyertuigen, raadpleeg de berjjdf hun ©ordeel is de beste referentie. Scharles. Tel. 49«. Dtf ffiimwer besfaat flit 3 Ma'den. Z 1TERDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JTJLiI Alvorens onze meening over de in den Raad gehouden beschouwingen over het Ziekenhuisvraagstuk tc geven, willen wij enkele-besluifen van minder grootc beteekenis memoreeren, die aan de bespreking van de ziekenverpleging hier ter stede vooraf zijn gegaan. Allereerst zij dan vermeld, dat de Raad met algemeene stemmen heeft besloten hier ter stede een Rijkskweekschool voor onderwij- zers en ondcnvijzeressen te bouwen, waar- van de kosten op 78000 geraamd worden. De. gemeente had dit op zich genomen en men is er van overtuigd een insteliing rijker 'te worden, die Alkmaar, nog meer dan tot dusverre, een intellectueel centrum van betee kenis zal doen worden. Alkmaar zal zich als woonplaats slechts kunnen ontwikkelen. wanneer het in verschei- denheid van onderwijsinrichtingen de con- currentie met andere gemeenten in alle op- zichten doorstaan kan Het feit, dat hier ter stede zeer veel aan bouw en exploitatie van scholen op vrijwel elk gebied ten koste gelegd wordt, bewijst wel, dat men zich voor deugdelijk onderwijs belangrijke offers getroost, wat de beteekenis onzer gemeente en hare bijzondere geschikt- heid voor alien die aan geen vaste woon plaats gebonden zijn, slechts duidelijker in het licht kan stellen. Eveneens heeft de Raad besloten aan een tweefal katholieke stichtingen gelden toe te staan voor het bouwen" van twee nieuwe ka tholieke scholen voor gewoon lager onder wijs. Wij willen er hier ook voor wat in dit artikel nog volgen zal nadrukkelijk op wijzen, dat de bouw van b e i d e scholen ten behoeve van de uitbreiding van het aan- tal katholieke kinderen niet noodzakelijk is, daar tot 1 September 1929 met een school van 6 a 7 klasse-lokalen kan volstaan wor den. Desniettemin zijn er twee scholen aange- vraagd, en door den Raad zonder eenige dis- cussie toegestaan, al zal men dan ook het aantal klasse-lokalen voorecrst niet grooter ma ken dan noodig is om aan de gebleken be hoefte te kunnen voldoen. Burg, en Weth. zijn althans gemachtigd met de schoolbesturen te overleggen, opdat inzake de voorloopige beperking bij dien schoolbouw een oplossing worde gevonden, die zoowel het college als de schoolbesturen zal kunnen bevredigen. De afdeeling Alkmaar en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis houders, Restauranthouders en Slijters had het verzoek ingediend het'sluitingsuur der ca fe's van 11 uur op 12 uur te willen bren- gen, subsidiair alleen tijdens de zomermaan- den. Een begrijpelijk en alleszins billijk verzoek, als men bedenkt, dat ook vroeger het slui- tingsuur hier ter stede op 12 uur gesteld was en de vervroeging in den distributietijd plaats vond alleen en uitsluitend om op licht en brandstoffen te kunnen bezuinigen. Waar de abnormale tijdsomstandigheden hebben opgehouden tc bestaan, is het zeer begrijpelijk, da,t de cafehouders weer l-iun rechten doen gelden op wat zij noodgedwon- gen in het algemeen .belang vele jaren heb ben moeten prijs geven. I Wie zich voorstelt, dat de billijkheid van hun verzoek zonder meer openlijk erkend zou worden, vergist zich. Zelfs Burg, en Weth. wafen in een meer- derheid en een minderheid gesplitst, waarvan de meerderheid, op advies van de commissie voor de strafverordeningen, niet alleen afwij- zend adviseerde, maar bovendien de thans reeds gegeven ruime dispensaties vcortaan niet meer wilde toestaan., Een deel der minderheid wilde den toestand laten zooals hij op het oogenblik is en slechts een hd. van het college wenschte het verzoek zonder meer in te willigen. Is het wonder, dat de cafehouders na het bekend worden van cleze conclusies zich on middellijk tot den Raad wendden met de mc- dedeeling, dat zij van de gelegenheid om hun zakeu 'sa/onds te mogen openhouden, een verruiming eri niet een inkrimping hadden gevraagd en dat zij zoo de Raad het gc- voelen van de meerderheid van het college mocht deelen met den meesten* aandraug verzochten hun verzoek als niet gedaan te willen beschouwen? Natuurlijk greep de soc.-dem fractie en in het bijzonder de heer Van Drunen - onmiddellijk het voorstel van Burg, en Weill aan om te trachten daardoor het cafe-leven in onze stacl nog meer dan tct dusverre te be- rnocilijken. Door een zeer eenzijdige belichting werd dadelijk de indruk gewekt,' ciat het hier al leen giug om een grooteren verkoop en daar- Hoor een runner gebruik van spiritualie-i voornamclijk in kroegen en krocgjes en zelfs werden vrouwen en kinderen van doukaards ten tooneele gevoerd, om medelijden en af- schuw op te wekken bij alien die op het punt stonden Koning Alcohol in onze gemeente nog hooger ten troon te heffen. Al willen wij gaarne erkennen, dat een la ter sluitingsuur in vele zoogenaamde kroe- gen wel eens tot grooter alcoholverbruik zal leiden, toch willen wij daartegenover stellen wat ook de heer Govers zoo juist opgemerkt heeft, dat namelijk de vele goeden nimmer de dupe van wenige slechten mogen worden. Wat hier gevraagd werd was niet ten be hoeve der weinige obscure gelegenheden, maar wel ten behoeve van de cafe's en res taurants hier ter stede, die door de ver vroeging van het sluitingsuur in hun'zaken ernstig benadeeld zijn geworden. Waardeert de soc.-dem. fractie het zelf niet, na vrijwel elke raadsvergadering in een cafe, onder het genot van een kopje thee, nog eens rustig te kunnen napraten? Zijn er niet diverse leden dier fractie, die het prettig vinden 's avonds onder het genot van een kogelfleschje eens in een cafe naar de gezellige bedrijvigheid binnens- en bui- tenshuis te zitten kijken? En kunnen zij zich dan niet indenken, dat er anderen zijn, die daaraan dezelfde behoefte hebben, ook na den tijd, dat de door ons be- doelde raadsleden weer huiswaarts gekeerd zijn? Niemand zegt de heer Westerhof kan aantoonen dat bij de verlenging van het slui tingsuur eenig algemeen belang is betrok- ken en niemand kan aantoonen dat de be hoefte daaraan bij de burgerij zelve bestaat. Dat kunnen wij wel. Juist het feit, dat men vrijwel elken avond voor diverse bijeenkomsten verlenging ver- zocht, is het bewijs dat het oude sluitingsuur voor het Alkmaar van dezen tijd niet meer voldoet en dat uit de burgerij zelve de drang naar een langer openhouden der cafe's is gekomen. En wat het algemeen belang betreft, dit zien wij door een verlating van het sluitings uur zeer zeker behartigd. Hoe velen tirekken er's avonds ,niet naar Bergen waar men een uur langer rustig bij- een wordt gelaten. Alkmaar heeft den naam dat men er om elf uur nergens meer gezellig zitten kan. En wij kunnen ons heel goed voorstelleti1, dat op congressen en bijeenkomsten Alkmaar om die reden als plaats van samenkomst een slechte kans.krijgt. Juist in dagen van feestelijke algemeene vergaderingen wil men 's avonds gezellig bijeen komen en mijdt men de gemeenten waar te dien opzichte nog kleinsteedsche ge- bruiken worden bestendigd. Bedenkt men daarbij dat Alkmaar door zijn onvoldoende en dpor het vorlies van De Nachtegaal nog verminderde moderne hotelruimte toch reeds een zware concurren- tiestrijd met andere gemeenten heeft te vce- ren, dan juichen wij het toe dat de Raads- ineerderheid het advies van mr. Leesberg gevolgd heeft en besloot althans geduren- de den zomertijd het sluitingsuur van elf op twaalf te brengen. De Commissaris van Politie had daarover eveneens gunstig geadviseerd en hij zal er ongetwijfeld toe willen medewerken, dat door een zoo streng mogelijk toezicht, op minder gunstig bekend staande gelegenhe den, dc meerdere vrijheid voor alien niet door enkele minderwaardigen in gevaar kan gebracht worden. Na deze voorgerechten die nog copieu- ser zijn geworden dan we zelf verwacht hadden komen we tot den hoofdschotel van het gemeentelijk nienue en wacht ons a'e beschouwing over het ziekenhuis-vraagstuk zooals dat in de thans gehouden raadszitting in bespreking is gekomen. Een beschouwing die een juichtoon zou kunnen zijn omdat wij thans weer .een groc- te sehrede nader zijn gekomen. tot het do-el dat de sympathie van een belangrijk dee! van Alkmaar's burgers heeft en waarvoorwij ook meermalcn onze onverdeelde insleipmirg deden Wij ken. Maar cen beschouwing die toch hier en daar ook in mincur getoonzet moet worden worden omdat zij mede een vcroordeeling in- lioudt van de wijze waarop door tegenstan- ders van het Cadettenschool-plan gepoogd is dit tot mislukking te brengen. Ook wij stellen er prijs op hier allereerst te verklaren, dat onze actio voor een cen- ti'aal-ncutraal ziekenhuis hier ter stede nim mer een emti-katholieke geweest is. Vanaf 1918 hebben wij meermalen in hoofdartikclen in dit blad, naast de erken- ning van den zegenrijken arbcid van het Sint-Elisabeth-gesticht, er op gewezen, dat AHcmaar en een breede kring vari1 buitenge- m een ten behoefte aan meerdere ziekenhuis- ruimte hebben cu dat zeer velen verlangend uitzien' naar een moderne neutrale inricliting met k 1 asscverp 1 eging Want tveugoeel als het begrijpelijk is, dat een katholiek bij voorkeur in het Sint Eli- sabethgesticht wil verpleegd worden, even begrijpelijk is het o. i. ook, dat een niet- katholiek bij voorkeur verpleging verlangt in een inrichting die niet het cachet van een bepaalde godsdienstige richting draagt. Uitgaande van de gedachte dat wij! het algemeen belang hebben te dienen, hebben wij ons dus, bij het hier ter stede hestaande tekort aan verplegingsruimte, op het stand- punt gesteld, dat wij volkomen konden in- stemmen met elJre poging hierin verbetering te brengen. Wij betuigden dus onze sympathie voor de vergrooting vain het Sint Elisabeth-gesticht maar evenzeer of nog.meer omdat dit de mbeilijkste taak bleek voor de stichting van een centraal neutraal ziekenhuis dat het verouderde Stadsziekenhuis zou kunnen ver- vangen. Wij hebben voor de Canute's van beide zie- kenhuizen onzen .naam gegeven en die niet teruggenomen toen in het najaar diverse in- zenders ons daartoe tegenover het Sint Eli sabeth-gesticht wil den overhalen en de secre- taris van „Inter Nos" ons schriftelijk in de gelegenheid stelde alsnog als comitelid te bedanken. Voorstanders voor het Cadettenschoolplan die soms hun ingezonden artikelen in voor de katholieken minder aangenam'e bewoor- dingen stelden, hebben wij steeds kuninen overhalen hun stukken te wijzigen. Omdat wij altijd op den voorgrond stel den, dat zoowel de actie van het comite als de onze uitsluitend opbouwend waren voor het ontbrekende, maar nimmer afkeurend van het reeds bestaande mocht zijn. Bij onze dagelijksche inzameling en op- wekking tot storting van gelden voor het daaraan behoefte hebbende neutrale zieken huis, hebben wij ons nimmer tegenover het katholieke gesteld en wij tarten iedereen ook» maar een zinsnede aan te halen, die een cri- tiek op de religieuse verpleging zou inhouden. En wij betreuren het van harte, dat er een of meer comite-leden geweest zij®, die in op- wekkingen in andere bladen aan de algemee ne inzameling van gelden het karakter van een anti-ka'tholieke actie hebben gegeven. Erzijn hier ter stede nog menschen win keliers b.v. die van het anti-katholieke ka rakter der ziekenhuisactie zoo doordrongen zijn, dat zij, uit vrees voor hun katholieke klanten, er liefst niets mee te maken willen hebben. Dat is het gevolg van het ondoordacht schrijven van enkele® want er is in de gehee- le actie voor een neutraal ziekenhuis abso- duut niets waarvoor men zich ook maar eenigszins in acht zou hebben te nemen. De katholieken werken openlijk voor hun ziekenhuis, wat volkomen begrijpelijk is. Zou dan anderen ook maar eenig verwijt kunnen treffen dat zij hetzelfde doen voor een ziekenhuis zooals zij dat voor zich zel- ven begeeren? Toch, zeggen sommigen, zit er in de actie voor het neutrale ziekenhuis iets onaange- uaam voor dte R. Kath. omdat het Sint Eli- sabetgesticht van de nieuwe ziekeninrichting concurrentie zal ondervinden. Wie zoo betoogt zou de zaken ook kunnen onikeeren en zeggen, dat de .neutrale inrich ting concurrentie kan ondervinden van de uitbreiding van het Sint Elisabethgesticht waatvan de plan'nen van veel lateren datum zijn. Een stelling, die o. i. niet opgaat omdat wij er steeds van overtuigd zijn geweest, dat het Sint Elisabeth-gesticht en het neutrale ziekenhuis elkanders concurrentie niet be- hoeven te vreezen. Omdat er aan ziekenhuisruimte op beider gebied behoe£te: bestaat en zij elkaar voor Alkmaar en omgeving heel best kunnen-aan- vullen. Anderzijds dringt zich de vraag op den voorgrond of ook de bestrijders van de plannen van een neutraal ziekenhuis wel steeds hun actie zuiver hidden en slechts hpt algemeen belang op den voorgrond gesteld hebben. Men moge zich beklagen over den toon van sommige neutrale comite-leden, maar zoowel het N. Holl. Dagblad als De Tijd hebben in artikelen meermalen tot scherpe uitlatingen gcprikkeld, niet het minst doordat daar als vaststaande wercl aangenomen, dat het ver- dicnstelijk werk van vcien niet anders d,on door haat en afgunst geinspirterd zou zijn geworden. Wij erkennen en hebben steeds ten voile erkend de uitmuutende verzorging die iedereen in religieuse inrichtingen kan vin den. Het gaat er dan ook niet om of b.v. het Sint Elisabeth-gesticht minder goed dan een andere inrichting zou wezen. Het gaat aileen en uitsluitend om de be hoefte aan mfeerdere ziekenhuisruimte en het recht van de riiet-katholieken op een neutrale inrichting. Wanneer dan ook mr. Kusters in zijn zeer uitvoerige rede op den voorgrond stelt dat er in religieuse gestichten toch zooveei liefde en loewijding worden gevbuden, dan voert hij den strijd op een gebied waaiop deze niet thuis lioort. Niemand ontkent die liefde en om niet een- zijdig te worden mag er onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat ook van particuliere verpleegsters in neutrale ziekenhuizen be kend is, dat zij vol toewijding haar moeilijke taak verrichten. „Geen onderwerp" zegt de heer Kus ters „is door sommigen met meer nevenbe- doelingen behandeld en bezien dan ditzelfde ziekenhuisvraagstuk waarover de Raad thans een beslissing zal hebben te nemen." Het is mogelijk, maar blijkt uit zijn heele rede niet telkens weer, dat de heer Kusters de zaak waar het om gaat over het hoofd ziet en bij velen zooveei nevenbedoelingen veronderstelt, dat zijn rede daardoor alleen al aan dezelfde kwaal lijdt die hij anderen wil verwijten? Uitvoerig geeft hij weer hoe jonkvrouw de Savornin Lohman haar eigen gelopfsgenoo- ten verloochent en belastert om de katholie ken in het gevlei te kunnen komen. En hij toont dit als voorbeeld aan den heer Ringers, wien dus ver we ten wordt dat deze niet alzoo doet, alsof hij niet volkomen vrij zou zijn een eigen weg te gaan. Hij houdt de Vrijzinnig-democraten voor wat een hunner partijgenooten in Leiden gezegd heeft, alsof beide gevallen gelijk wa ren en alsof de heer Sietsma en mej. Carels verplicht zouden zijn precies hetzelfde te doen wat een ander voor hun gedaan heeft. Hij verzekert dat president Ebert in een katholieke inrichting verpleegd is alsof de sociaal-democraten daardoor alleen van alle plannen voor een neutraal ziekenhuis zouden moeten afzie'n. Hij zegt den burgervader het vertrouwen op alsof deze iets misdadigs gedaan heeft door zoo onpartijdig mogelijk met de behoef te aan ziekenhuisruimte naar de wenschen van alle ingezetenen rekening te houden. En hij bewijst door dat alles dat hijzelf een der eersten is die het ziekenhuisvraagstuk met neven-bedoelingen wil bezien en behan- delen. Het verheugt hem te kunnen verklaren, dat de kath. fractie eenstemmig bereid is me de te werken aan de stichting van een nieuw ziekenhuis. „Wij vragen" aldus de heer Kusters „daarvoor geen dank maar wel erkenning van het feit dat 1/3 deel der be- volking bereid is mede te betalen aan en zijn offer te brengen voor een nieuw ziekenhuis waaraan zij zelve nooit iets zullen hebben". Wij betwijfelen de laatste uitlating en zien geen enkele reden waarom Katholieken ook niet van het goede van een modern centraal ziekenhuis zouden kunnen profiteeren. Het staat open voor alien evenals de open- bare scholen. En de heer Kusters moest het bovenstaan- de niet zeggen in een raadsvergadering waarin tevens tot den bouw van twee nieuwe scholen werd besloten waaraan het 2/3 deel der bevolking moet mede betalen terwijl zij er nooit iets aan zullen hebben. Wij weten wel dat dit wettelijke plicht is, wij weten wel dat ook door andersdenkenden aan de openbare scholen betaald wordt, maar het Nijmeegsche voorbeeld waar de Raad onverplicht voor de Kath. universiteit 100.000 subsidie gaf die mede door an dersdenkenden betaald worden moest den heer Kusters reden genoeg zijn den strijd tegen het neutrale ziekenhuis niet in het tee- ken van een zuiveren politieken- of geloofs- strijd te voeren. Trouwens, het feit, dat ook de katholieke leden van Prov. Staten gelden voor de neu trale Prov. gestichten voteeren, bewijst wel, dat de heer Kusters door zijn bemoeiingen- een zonderling standpunt heeft ingenomen. „Ziekenverpleging in een ziekenhuis is een noodtoestand", zegt de heer Kusters. „Zoo- veel en zoo lang mogelijk moeten de men schen er uit gehouden worden en zwaar is de verantwoording van de doktoren die zonder noodzaak.een ziekenhuis volstoppen". Mede door de brutale verdachtmaking van onze doktoren waarbij de heer Kus ters zich veilig achter een uitlating van een hunner „collega's" verschuilt verdient het bovenstaande zeer zeker eenige nadere be- langstelling. Wij zullen niet veronderstellen, dat de heer Kusters zich anders zoi? uiten als er alleen maar van het nieuwe Sint Elisabethgesticht sprake was, maar hoe rijmt zich de stelling van dit raadslid met een oorspronkelijken op- zet van niet minder dan 300 bedden die men van katholieke zijde plan had hier voor Alk maar en omgeving tot werkelijkheid te bren gen? „Daar de geestesgesteldheid van een zie- ke" zegt de heer Kusters „van groote'n invloed is" op zijn welbevinden, de geest in 't ■algemeen bij ieder lichamelijk lijden een be langrijke rol speelt, moet alles vermeden wor den wat den zieke meer deprimeert dan zijn ziektetoestand". Volkomen waar en juist daarom begrijpen wij zoo heel goed, dat vele zieken liever niet verpleegd willen worden in een inrichting die het sterk uitgesprcken cachet draagt van een godsdienst die niet de hunne is. „Een ziekenhuis", zegt de heer Kusters „moet niet berekend zijn voor een te wijde Wij mogen dus aannemen, dat voor het Smt Elisabethgesticht de 300 bedden waar- toe oorspronkelijk het plan bestond, voor Alkmaar en naaste omgeving bestemd waren Daarnaast diende "men rekening te houden met de 55 bestaande bedden uit het oude Stadsziekenhuis en het is dus zonder twijfel dat het gestichtsbestuur door den heer Westerhof bij uitnemendheid deskundig ge- noemd 355 bedden voor Alkmaar en naaste omgeving een niet te groote opzet geacht heeft. f Wat is er nu even wel gebeurd? r Door de plannen voor een neutraal zieken huis bracht het Sint Elisabethgesticht zijn vergrooting voorloopig terug tot 180 bedden. Voor het Cadettenschool-ziekenhuis wer den 116 bedden vastgesteld en daar dit het oude Stadsziekenhuis vervangt, zullen de daar aanwezige bedden komen te vervallen en komt men dus in totaal tot 296. Tot een aantal van 59 bedden minder dus dan het gestichtsbestuur voor een niet tc wijde omgeving van Alkmaar en omstreke* noodig oordeelde. Desniettegenstaande stelt de heer Kusters het voor alsof door het Cadettenschool-zie kenhuis een onzinnig groot plan tot verwe- zenlijkjng komt. En het N. Holl. Dagblad verspreidt even zeer die opvatting. „Sociaal-economisch", zegt het blad op 24 Februari j.l., „is het niet goed te praten, dat men van overheidswege te Alkmaar een ziekenhuis van zoo grooten opzet wil bou wen. Wij hebben zoo'n geweldig groot zieken huis niet noodig". „De uitbreidingsmogelijkheid, zegt het blad den volgenden dag, „is voorloopig en misschien wel voor altijd geen cent waard. 't Is zeer de vraag of men, zelfs dank zij kunst en vliegwerk de 116 bedden volgens de gangbare berekening „belegd" zal kunnen krijgen en of de toestanden op ziekenhuisge- bied zich te Alkmaar intusschen' niet geheel zullen wijzigen". Dat is een vernietigende critiek op. de oorspronkelijke plannen van de eigen katho lieke stichting. Wij zullen er nu niet veel meer van zeg' gen. Wij hebben uit de berekeningen gezien, dat het neutrale ziekenhuis ook per bed goedkooper dan het katholieke kan zijn. Wij hebben gezien hoe de heer Kusters wel rekening hield met de katholieken die voort- aan van het Stadsziekenhuis naar het Sint Elisabethgesticht zullen gaan, maar vergat mede te rekenen dat bijna tweemaal zooveei patienten in omgekeerde richting zullen trek ken. Er'zal naar wij verwachten inder- daad een verschuiving van patienten plaats hebben, maar wij achten dit geenszins een nadeel maar voor alien een zegen, omdat ieder nu verpleging in de inrichting zijner keuze zal kunnen vinden. Wij gelooven in de berekeningen van Burg, en Weth. en de ziekenhuiscommissie. Wij we ten dat zij al hun best doen de plannen to! werkelijkheid te brengen en hopen, dat geen onverwachte financieele tegenslagen dit stre- ven zullen bemoeilijken. Wij achten gezien wat hier aan andere nuttige instellingen wordt gegeven de subsidie voor Alkmaar niet te hoog en het goede doel ten voile waard. Wij vertrouwen in de levensvatbaarheid der nieuwe insteliing die beter dan de vorige zal zijn, meer zal bieden en de gelegenheid tot klasseverpleging zal openen. En wij waarschuwen tegen pogingen van beide zijden de ziekenhuis actie haar ware ka rakter te ontnemen en er een politieke of godsdienstige hetze van te maken. Daarvoor is het doel te mooi, daarvoor ver dient het streven naar ziekenhuisverruiming voor verschillende bevolkingsgroepen te groote algemeene waardeering. Als men ook de aanvaarding van de Ca- dettenschool als neutraal en voor alien toe- gankelijk ziekenhuis zoo wil beschouwen, zal men het algemeen belang daarvan niet langer kunnen ontkennen. Dan zal de spreuk die onze raadszaal siert, Salus populi suprema 1 e x-, het heil der bevolking is de grootste wet, ook als bewijs kunnen dienen dat bij het laatste besluit van onzen Raad voor alles nahr opvolging der hoogste wetten ^estreefd is- V GQURAN iCsL S J - f

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1