Alkmaarsche Gourant 2-jarige opleiding Alkmaarsche ffuishoud- en Industrieschool. Parljsohe Causertein. Vraag en AaaboA N». 181 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Zaterdag 11 Jnli. Aangifte voor de tot HUISHOUDKUNDIG1S of HUISHOITD- $TER (tevens vooropleiding LEERARES HUISHOUDONDERWIJS). Eisehen ran toel. rold. gen. M.O. of M.U.L.O.; leeftijd 17jaar, lesgeld 1150 per jaar. Aanglfte mondeling tot e* met 17 JULI o.k., daarna Schrifteliik De directrice, J. F. BEUMER. HET ONTWAKEN VAN DE HALLEN (Van onzen Parijschen correspondent.) (Nadruk verboden). Parijs, 30 Juni. De rue Montmartre, overdag^een en al drukte en bedrijvigheid, is 's nachts beklem- mend donker en armoedig. De bars zijn ge- vuld met louche indivduen, van wic men zich afvraagt hoe ze leven en waar ze huizen Bij de rue du Croissant, in en buiten de scha- mele koffiehuizen, wachten reeds de kranten- venters op de eerste nummers der ochtend- bladen, die straks van de persen komen. En op de trottoirs is het een onafgebroken pro- cessie van miserabele mannen en vrouwen, die afdalen van de hoogten van Montmartre, zich haastig naar de Halien begeven. Bij de „pointe Saint Eustache" liggen of zitten onnoemlijk-vervuilde oude bedelaars op de stoep tegen; de huizen en schooieren om een aalmoes. Volgt ge, in het verlengde van de rue Montmartre, de rue Baltard1 om daar na links de midden-allee van de Hallen in te gaan tot aan de rue Pierre-Lescot, dan ziet ge over dit gansche traject een ontelbaar aantal van dergelijke ongelukkigen, slapend op de straat-keien. Een weinig verder, place Sainte-Opportune, waarin de rue Courtalon, staat een huis, dat, zoo van buiten gezien, doet denkeir aan een oude herbterg, gesloten en geheel verlaten Het uithangbord draagt een gouden druiven- tros. Tot het eind van den oorlog kon men voor vier stuivers zich het recht koopen een ligplaatsje uit te zoeken in de kelders van „la Grappe d'Or". Volgens dezen maatstaf kostte een uur slapen er 3 of 4 centimes. Maar alles is duurder geworden, deze laatste jaren, en zelfs de prijs van het logies in het goorste en ellendigste nacht-asyl dient met het index-cijfer te worden vermenigvul- digd. Op het oogenblik betaalt men 12 stui vers. Daarbij komt dan het bord „soep" dat men verplicht is te koopen, en dat acht stui vers kost. Zoo komt de nacht op 1 franc (12 centen Hollandsch) hetgeen niet tegeef is voor zulk een afschuwelijk hoi. En meestal wordt het nog duurder, want bijna alle bezoekers betalen zich een chopine „vin d'aramaoin": 'n walgelijk, sterk-alcohol- houdend vochtj meer familiaar aangeduid met den naam „casse-pattes", omdat het u de beenen breekt en zoozeer naar het hoofd stijgt, dat men dadelijk ir.oet gaan liggen, zoodra men dit helsche mengsel naar binnen heeft. De mannen slapen op den vloer van hard- gestampte aarde, in „la Grappe d'Or". Zij rollen hun jas en vest ineen als een kussen onder het hoofd. De vrouwen hebben recht op een zitplaats op een bank aan een der tafels. Zij slapen, het hoofd1 in de holte van den elleboog, de neus op het vettige hout. En om 5 uur's ochtends wordt het heele zoodje de deur uit gezet. „Allons, aliens, plus vite que 5a?...." Het stinkt naar verschaalden wijn, naar vuil, ongedierte en klamme kleeren. Het stinkt ook naar gistende groenten en rottende visch, want het meerendeel der logees werkt in de Hallen. Er zijn grijsaards en jonge- mannen, ja, men ziet er vaak kinderen van 13, 14 jaar; en vrijwel alien zijn stumpers zonder eenige geregelde verdiensten Aan niemand wordt gevraagd: „Wie ben je? Waar kom je vandaan?" Er is geen nacht- boek in „la Grappe d'Or?" Niets dan het anonymaat, dierbaar aan bandieten en schur- ken, en aan stakkei's die zich schamen. Ginds, achter het Chatelet, breekt de he- mel.. Een nieuwe dag licht aan, katterig en kil. De in lompen gehulde rampzaligen, de afgeleefde grijsaards, de oude vrouwen zon der familie of dak, dwalen huiverend rond, of dutten een paar uren, ineen-gezakt tegen een paviljoen, vanwaar ze op" hun beurt weer verjaagd worden wanneer de Hallen ontwaken. Dan sleepen zij zich, lamentabele menschvodden, naar de schuur of houten keet, waar ze een poover bord lauw water krijgen met een paar geweekte broodkorsten. En als om al deze misere nog wat aan te dikken, speelt het hartverscheurend drama zich af tegen een achtergrond, waar in gar- gantuaansche hoeveelheden de kostelijke le- vensmiddelen liggen uitgestald. Zorgvol dra- gen de groentenboeren de prachtige primeurs van de hoogbeladen wagens. Manden prijken met het schitterendste fruit. Dauw-beparelde bloemen worden uitgestald als voor een over- dadig corsoOnder de oogen der verschop- pelingen wordt het dagelijksch festijn der millioenen-stad voorbereid. Om het ontwaken der Hallen af te wachten, schieten we ons op in een dier ca barets de nuit", waar de habitues der nacht- restaurants en dancings van Montmartre den nacht eindigen in orgie en vroolijkheid. De fameuse „Ange Gabriel" bestaat niet meer en ook de eenmaal befaamde „Caveau" is ge sloten. Doch voor deze in de plaats zijn an- dere etablissementen, waar het niet minder typisch toegaat. Ge neemt bijv. uit de „Grap- pe d'Or" komend, de rue des Halles, waar op dit uur de drukte al begint, en gaat een dozijn oesters op een „soupe a l'oignon" eten ia hflisfi&iauraftt Je CMen qui fume", rue du Pont-Neuf op 'den Koek van de rue Berger. Tegen 3 uur's ochtends kunt ge zeker ervan zijn, den rez-de-chaussee, de kleine salons op de eerste verdieping in de cabinets particu- liers daar vol te vinden met soupeurs. Het is er een zeer gemengd en daardoor buitenge- meen amusant gezelschap. Sjieke vrouwen in groot avond-oilet zitten er naast „petites ouvrieres" of meiden zonder hoed. En de trappen en portalen wemelen van juffertjes, die daar zooveel mogelijk blijven rond han- gen in de hoop een edelmoedig. menschen- vriend tegen't lijf te loopen die haar een souper betalen wil, om tegen dat de koffie komt, dan ongemerkt en zonder afscheid te nemen te verdwijnen. Hetzelfde schouwspel vindt ge in de vier andere nacht-restaurarits van de Hallen: „le Pere Tranquille", „la Vallee de Chevreuse, „le Pere Denis" en „le Grand Comptoir" Het laatstgenoemde, rue Pierre-Lescot, ver- dient bijzondere vermelding. Daar is het dat bij voorkeur de artisten neerstrijkenschil- ders en dichters „en mal d'inspiration", heel de pittoreske „Boheme" van de „butte" en van het „quartier latin", mannen en vrou wen, die's nachts leven en overdag slapen, en die hier hun goedkoope braspartijen eindi gen, begonnen in „le Chien qui fume" of „la Vallee de Chevreuse". Tusschen drie en vijf's ochtends is het ook op de eerste verdieping van „le Grand Comp toir" vol van een wereldje, dat zichzelf zijn vermoeidheid niet bekennen wil. De vrouwen dansen zonder overtuiging; de mannen drin- ken of slapen. totaal uitgeput. In de „Vallee de Chevreuse", rue de la GrandelTruanderie", is het vooral in de kel ders een opeenhooping van boemelaars en nachtbraaksters. En ook bij „le Pere Denis" is het van hetzelfde laken een pak Intusschen zijn de Hallen begonnen te ont waken bont, koortsachtig en lawaaiend, in het fletse schijnsel van den dageraad, dat de electrische zonnen doe vergelen. Van de rue du Louvre tot de rue Saint Denis, van Saint-Eustache tot de rue de Rivoli is het nu heel een gamma van kleuren, van het donker groen der kolen tot het felle rood van het bloederig lillend vleesch. Het is een reusach- tige veirzameling manden', kisten, bakken, spanen doozen, steekwagentjes en karren, ge- manipuleerd en gemanoeuvreerd door jach- tende, schreeuwende kerels, die voor geen ge- ruchtje vervaard zijn en niet opzien tegen een vrachtje. Het is een schier onontwarbaar klu- wen van allerlei vorm uit de omstreken van Parijs. En in de kroegen en herbergen ver- dringen zich de klanten: kooplieden en em ployes, groot-stedelingen en buitenlui, arbei- ders en lanterfanters, nieuwe krachten verza- melend en zich het hart ophalend aan oesters en worsten, tripes en soep. Op de place Saint-Eustache, overdekt met een tapijt van stroo, wordt tot 8 uur markt gehcuden van peenen, knollen en preien; oude koopvrouwtjes tronen daar op heur stoelen aan den kant van het trottoir en zelfs tot mid den op de straat. Rechts, als ge met het gelaat gewend staat naar de rue de Montorgueil, rondom heel het blok' paviljoens, vindt ge het zoogenaamde „carreau", dat daar blijft tot 9 uur en waar vlammend gekleurde kalebassen en pompoe- nen gezelschap houden aan duizenden man den glanzend of fluweelig ooft. De Hallen zelf worden door de rue Baltard en de (overdekte) rue Antoine-Careme in vieren gesneden: rechts van de rue Baltard tweemaal twee, links tweemaal drie pavil joens. Links, aan- het eind van de rue Ram- birieau, bevindt zich het paviljoen van het vleesch, bevolkt met slagers die in het bloed zitten van het hoofd tot de teenen. Kwart os- sen, halve kalveren, heele varkens en schapen hangen er aan zware haken. Daarnaast, op den hoek van de rue Berger, is het paviljoen van wild en gevogelte, waar de dooden hui zen naast de levenden in gemeenschappelijk misfortuin. Aan de overzijde van de rue Baltard, langs de rue Berger, hebt ge het paviljoen van de boter; gewichtige mandatai- res in blauwe kielen heerschen daar over een leger frissche en soms appetijtelijke verkoop- stertjes. Daartegen aan grenst het paviljoen der kazen, met heele bouwwerken van Edam- mers en torens van ronde doozen met Camem- bert. De lucht welke hier hangt drijft den nieuwsgierigen indringer al heel gauw naar buiten. Het andere paviljoen aan de rue Rambu- teau is gewijd aan de visch. Hier kunt ge de onwaarschijnlijkste water-gedrochten bewon- deren, die ge in Holland slechts in aquariums ontmoet. Vierkante vischwijven met heesche mannenstemmen tronen er echter bergen wurmende palingen, huiverende tarbotten, wroetende karpers, naar-lucht-happende snoe- ken en berustende tongenEn dan ten slotte komt ge aan het aangenaamste pa viljoen: dat van de fruit, de jonge groenten en de bloemen, waar het oog al evenzeer te gast gaat als de neus. Hier doen de restaura teurs en bloemisten hun inkoopen; en zelfs spaarzame huismoeders, die den moed hebben naar de Hallen te gaan, om 7 uur's zomers, om 8 uur in den winter. Maar het indrukwekkendste van de Hallen zijn de kelders, welke zich uitstrekken over heel de oppervlakte dezer reusachtige markt. Daar, in beklemmende stilte van koude en dood, maken de „cabocheurs" de schapen- koppen schoon; daar worden de boters ge mengd zooals de wijnhandelaar het druiven- nat coupeert; daar bekijken de „mireurs d'oeufs" spookachtige schimmen de eie- ren bij het schijnsel van een kaarsje (elk keurt er ongeveer 1500 per uur) en worden, op lange steenen tafels, kippen en patrijzen, duiven en konijnen geslacht en geplukt en „opgemaakt" bij duizenden Terwijl, in de onderaardsche verte, de eer ste metro-treinen grommen. En de droomen- de Parijzenaar zich omwerpt in zijn lauw, week bed. LEO FAUST. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz. Wegens overcompleet TE KOOP DAMES- en JONGENSRIJWIEL en KINDERWA- GEN zoo goed als nieuw, prijzen billijk. Boomkampstraat 1 bij den Westerweg. Oruiming van gebruikte MEUBELEN, als: kasteri, tafels, stoelen, leunstoelen, ledi- kanten, bedden, matrassen, serre- en tuin- meubelen enz. bij J. L. SOSTMAN Jr, Verkoophuis Laat 72. D. GESTETNER ROTARY CYCLOSTY LE nr. 6 voor billijken prijs ter ovemame aapgeboden, alsmede 7 tubes inkt en 8 doo zen stencils (durotype), ook afzonderlijk. Aanbiedingen aan den Secretaris van Alkmaar voor 19 Juli a s. TE KOOP een beste 2 h. WERKFIETS en 1 DAMESRIJWIEL, kl. model. KINHEIMSTRAAT No. 15. TE KOOP een zoo goed als nieuwe DUO. Te bevr. tusschen 5—8 uur Verdronken- oord 121. Prima DAMESRIJWIEL merk „Gruno" TE KOOP tegen elk aannemelijk bod. Meubelmakerij GEVELAAR en DE RIE, Stuartstraat 59. TE KOOP HEERENRIJWIEL goed in orde, opnieuw gemoffeld. Prijs f 18. ZAAD MARKT 83. TE KOOP: 1 beste Waschmachine met wringer, 1 witte lakspiegelkast, idem wasch- kast met spiegelopzet bij P. VENN IK, Ko- ningsweg 30. BESSENSAPFLESSCHEN TE KOOP AANGEBODEN nij elke hoeveelheid. L. DE JONG, Oudegracht 48 bij de Bloemstraat, Alkmaar. TE KOOP INDIAN SCOUT prima in orde. WESSELS, Staringhstraat 2 bij de Ambachtsschool, Alkmaar. TE KOOP een GAZELLE met ketting- kast en bagagedrager en een FISCAL beiden goed onderhouden voor spotprijs. J. VAN DOK, Leeghwaterstraat, Visch- handel. TE KOOP 1 HEERENRIJWIEL met nieuwe banden 17 en een voor 12.50. FORESTUSSTRAAT 17. Buitenland. DE STRIJD IN MAROKKO. Nadat zijn opmarsch op Taza gestuit is, heeft Abd-el-Krim zijn operaties verplaatst naar den Aicha-sector, ten noordwesten van Taza en naar de lagere vallei van de Leben, door welke hij direct op Fez hoopt aan te rukken. Ongeveer 170 Riffi zijn gedood en 600 gewond in een plotselingen bomaanval van de Fransche luchtstrijdkracht tegen El Had, ten noorden van Fez, welke plaats had toen zich op de markt van El Had ongeveer 2000 Riffi verzamled hadden. Ongeveer W2 ton ontplofbare stoffen werden naar beneden ge- worpen, waardoor een paniek ontstond en 170 Riffi gedood en 600 gewond werden. De bombardementen uit de lucht worden voortgezet. Een groep van duizend opstandelingen is, volgens een Havas-bericht uit Fez, doorge- drongen tot een punt ten noordwesten van Taza, doch moest zich voor de Fransche strijdkrachten weer terugtrekken. De toe- stand in de streek van Taza is hersteld, maar men zal er toch nauwlettend het oog op moe- ten houden. In een onderhoud met een medewerker van de „Matin" heeft generaal Naillin, de bevel- hebber in Marokkc verklaard, dat hij de re- geering voor het oogenblik niets zou vragen en probeeren zou zich te behelpen met het rnenschenmateriaal, dat op het oogenblik ter zijner beschikking stond en waarvoor nog regelmatig versterkingen arriveeren. Een krachtige en goede samenwerking tus schen Frankrijk en Spanje zal den goeden af- loop der operaties bespoedigen. Men moet den tegenstander echter niet onderschatten, doch hem evenmin beschouwen als een nieu- wen Attila, zegt een telegram uit Parijs, dat ze blijkbaar den moed in wil houden. Maar ondertusschen begint het toch wel ernst te worden met het offensief van Abd-el-Krim. Taza is nu al door de Franschen ontruimd. De sultan is uit Fez naar Rabat vertrokken, omdat de toestand tusschen de hoofdstad en Taza onzeker is. Generaal Primo de Rivera zal binnenkort, vergezeld van Fransche vertegenwoordigers, een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van Abd-el-Krim, ten einde op de basis der gesloten overeenkomst, vredesonderhandelin- gen te openen. Volgens de Parijsche „Temps" besloot de Spaansche regeering de door bemiddeling van den mijneigenaar Eccevarietta ingeleide onderhandelingen met Abd-el-Krim als be eindigd te beschouwen. Primo de Rivera zou echter den bemiddelaar verzocht hebben ter beschikking van de regeering te willen blijven om de Spaansch-Fransche onderhandelaars naar den Rif-leider te begeleiden, die nieuwe onderhandelingen op de basis van de Madri- leensche overeenkomst zouden voeren. De Fransche Kamer heeft de aangevraagde Marokko-Credieten goedgekeurd, nadat Painleve er op had gewezen dat Frankrijk door te strijden en den aanval af te slaan er slechts naar streeft den Marokkanen een rechtvaardigen vrede te verschaffen, en dat het geen eer of heerschzuchtige bijgedachten kent. Hij voegde er nog aan foe, dat Frank rijk geen nieuwe gebieden wil koloniseeren en evenmin een nafie overheerschen, die eeuwen- lang in onafhankelijkheid heeft geleefd. Het antwoord van de Britsche regeering op de Spaansche nota in zake de beveiliging der Tanger-zone is verzonden. Hoewel geen der beide dpcumenten gepubliceerd is, is het bekend, dat'de Spaansche regeering verschei- dene maatregelen overweegt ten einde de Tanger-zone te beschermen tegen een moge- lijken aanval van Abd-el-Krims strijdkrach ten. Tot die maatregelen behoort, dat toestem- ming zal worden verleend aan Spaansche troepen te Tetoean en elders om de zone bin nen te dringen of dat voor de verdediging van de zone Spaansche, Fransche en Engel- sche troepen in Tanger aan land zouden gaan. Reeds onderteekenden, zooals gemeld, de Fransche en Spaansche gedelegeerden, die te Madrid den toestand bespraken, een over eenkomst voor de uitoefening van politiedien- sten in hun ferrioriale wateren alsmede in de wateren van de Tanger-zone, ten einde te beletten, dat oorlogscontrabande den Riffi bereikt. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamberlain had 1 Juli in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche re geering door de Spaansche was uitgenoodigd aan deze maatregelen dee! te nemen. Hij voegde er aan toe dat de Tanger-copventie, die mede door Groot-Brittannie onderteekend I is, de neutraliteit van de terrioriaie wateren van de Tangerzone heeft geregeld. Naar verluidt, heeft thans "de Britsche re geering in haar antwoord aan Spanje te kennen gegeven, dat zij niet wenschelijk acht, een verandering in de positie van Tanger te brengen, en dat er naar haar meening 'geen voldoende aanwijzingen zijn voor geva- ren birmen of buiten die zone, om de landing van een internationale krijgsmacht aldaar te wettigen. DE TOESTAND IN CHINA. Nog altijd is er geen rapport uitgebracht over de voorvallen, die zes weken geleden te Sjanghai plaats vonden en waarvoor verte genwoordigers naar Spanghai werden ge- zonden, terwijl berichten in de buitenland sche pers aan de Engelschen de schuld toe- schrijven. In ieder geval hebben de onderzoe- kingen weinig waarde, daar zij in het ge- heim plaats vinden en de belanghebbenden niet in de gelegenheid zijn gesteld vragen te stellen. Blijkbaar ligt het in de bedoeling, dat door de diplomatieke commissie onderhande lingen zullen worden geopend, om door een Chineesche commissie een onderzoek te doen insellen, doch deh iervoor genoemde Chinee sche autoriteiten hebben alien bedankt, daar zij van oordeel waren, dat de buitenlanders voor de gebeurtenissen de verantwoordelijk- heid droegen en de zaak dus cok door buiten landsche autoriteiten moet worden onder- zocht. De regeering der Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat zij voorloopig geen verde- re stappen zal doen tot het bijeenroepen van een algemeene C'hina-conferentie, voordat zij een rapport zal hebben ontvangen van haar gezant in Peking, Mac Murray. De gezant staat op het oogenblik met de vertegenwoordigers der overige Europeesche mogendheden te Peking in onderhanaeling. Overigens verluidt, dat men te Washington nog altijd van meening is, dat de conferen- tie nuttig en noodzakelijk blijft. Volgens een telegram uit Peking heeft de Japansche gezant aldaar, Yosjizawa, een krachtig protest bij de Chineesche regeering ingediend wegens de onlusten te Hankau, Kioekiang, Tsjoengking en Kanton. Hij be- hield zich het recht voor schadeloosstelling te eisehen, voor het nadeel Japanschen onder- danen toegebracht, zoodra een volledig on derzoek zou zijn ingesteld. Onder de militaire voorzorgsmaatregelen, door de Britsche soldaten te Hongkong ge- troffen, is ook het aanleggen van een prik- keldraadversperring bij den ingang van het telefoonkantoor en de beurs. De Britsche gouverneur heeft er op gewe zen dat hij den toestand nog wel meester was, doch dat hij niet zou aarzelen, zoo noodig, zeer drastische maatregelen te treffen. Die maatregelen zouden, zooals reeds gemeld, be- staan in de deportatie van iederen volwassen staker. De „Times"-correspondent te Sjanghai verklaart, dat het voor de agifatoren hoe langer hoe moeilijker wordt, de stakers er van te weerhouden, weer aan het werk te gaan, daar de stakingskas niet meer zoo goed voorzien is. Als bewijs hiervoor haalt de correspondent aan, dat de havenkoelies ge- tracht hebben de van buiten aangevoerde dok- werkers, die een der Engelsche schepen in Sjanghai onder politiebescherming losten, te verdrijven, niet om de staking te handhaven, doch om zelf het werk over te nemen. De commandant der Chineesche cadetten te Whampoa bij Hongkong heeft een plan geopperd voor de gelijktijdige inneming van Sjamien, de Europeesche wijk van Kanton en Kowloon, het Britsche pachtgebied tegen- over Hongkong met steun van deskunaige Russische vliegers. Sjamien zou naar't heet in drie minuten kunnen worden genomen ten koste van duizend man der Chineesche troe pen. De Britsche militaire deskundigen ver- trouwen evenwel, dat de verdedigingsmidde- len van Sjamien voldoende zijn om iederen mogelijken aanval van de troepen, waarover de Chineezen beschikken, te weerstaan. AMERIKA EN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. De Amertkaansche senator King heeft zich van Athene naar Konstantinopel begeven. Flij zal verder gaan naar Syrie, Palestina en Irak. Het doel van zijn reis is na te gaan in hoeverre het verdrag van Lausanne ten uit- voer is gelegd. King wil na zijn terugkeer in Amerika in het Congres deze kwestie*ter sprake bren gen, en voorstellen, dat de Vereenigde Staten het verdrag van Lausanne niet zullen rati- ficeeren. DE INCIDENTEN AAN DE RUSSISCHE GRENS. De Russische Volkscommissaris voor bui tenlandsche zaken, Tsjitsjerin overhandigde den Poolschen gezant ee nnota, waarin er op wordt gewezen, dat korten tijd geleden gere gelde Poolsche soldaten een Russischen grenspost hebben aangevallen. In de nota wordt verkalard, dat dergelijke aanvallen meermalen palats hebben. Tsjitserin ejscht waarborgen tegen dergelijke "gebeurtenissen en een gemengde Poolsch- Russische commis sie, welke het incident zal onderzoeken. De nota behoudt zich aanspraken op vergoeding van materieele schade voor. Tsjitserin ver- langt een spoedig antwoord op de vraag, of Polen voor de toekomst voorzorgsmaatrege len heeft genomen en of de Poolsche regee ring toestemt in de vorining dezer gemengde commissie. DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. Naar uit Marienwerder wordt gemeld, be staat er in verband met het hooge water van de Weichsel op het oogenblik geen gevaar voor het lage land in de omgeving van die stad. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN BULGARJE. De krijgsraad te Philippopel heeft het pro- ces tegen 67 communistische samenzweerders uit Aitos beeindigd. Het O. M. eischte tegen 33 beklaagden de loodstraf. EEN TYFOON OP DE PHILIPPIJNEN. Een tyfoon heeft honderd kleine huizen in de provincie Camarines vernield. Meer dan 2000 menschen zijn dakloos. MONARCHIST VERBANNEN. De in Weenen zeer bekende graaf Adal bert Sternberg is opnieuw en thans definitief uit Oostenrijk verbannen. De reden is vol gens het Hbl., dat hij ondanks het verbod doorgegaan is met heftige monarchistische agitatie, BESMETTE MELK. In de Schotsche stad Aberdeen zijn drie- honderd personen plotseling ziek geworden. Allen vertoonen dezelfde ziekteverschijnselen en hebben melk gebruikt van dezelfde inrich- ting. Vermoedelijk heeft men hier met gevalles van paratyphus te doen. J DE VERKEERDE VLAG. Een eigenaardig incident had paats toen d# Engelsche en Russische vloten elkaar dezef dagen in Oostzee ontmoetten. De Engelsche groetten de sovjetvloot door' negen kanonschoten af te vuren, terwijl d» oude Russische vlag wit-blauw-rood he- schen. Dit ziende, verwijderde het Russische eska- der zich zonder den groet te beantwoorden. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Wanneer aan het einde van deze week mocht blijken, dat de beide bij het Engelsche mijnconflict betrokken partijen niet tot toena* dering zullen zijn te brengen, dan zal de re geering een enquete doen instellen naar dert toestand der mijnindustrie en op grond hier-- van aan de mijndirecties en de mijnwerkers een voorloopig arbitrage-voorstel doen, dat,'- volgens de Telg., de goedkeuring der open- bare meening zal hebben. EEN INTERNATIONALE AAN- BESTEDING. De met rood marokijn gestoffeerde banken in het Hoogerhuis zien er zoo verfomfaaid en opgelapt uit, dat lords er zich al lang aan ergerden en op nieuwe stoffeering van hun zitplaatsen aandrongen. Thans heeft het ministerie van Openbare Werken eindelijk toegegeven aan den drang der Hoogerhuis-leden, zoodat, naar verluidt,* een „intemationale" aanbesteding van de nieuwe rood-leeren bekleeding der Hooger-™ huisbanken zal worden uitgeschreven. De „Evening Standard" is bevreesd, dat de gunning weer naar het buitenland zal gaan. W BEVORDERING DER GEZONDHE1D. Donderdag kwam in het Duitsche rijks* ministerie van binnenlandsche saljen ee%.co^ T 7*- ENGELAND EN RUSL'AND.'A"T1 Dc Daily Express" deelt mede, dat de Rtis« sische gezant te Londen, Rakofski, van de sov« jebregeering do opdracht heeft medegekregen, niet slechts bij zijn aanstaand onderhoud met Chamberlain te pogen, de politieke betrekkin» gen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland hechter te maken, doch dat ook de Russische minister voor Kconomische 1 aangclegenheden hem heeft opgedragen, voor ongeveer 15 mil» lioen pond sterling landbouwmachines en ma« chines voor het vervaardigen van werktuigen, alsmede grondstoffen aan te koopen, ten einde ook op deze wijze de economische banden nauwer aan te halen. DE VERKEERSCRISIS TE LONDEN. Een consortium van Londensche banken heeft aan het ministerie van Verkeerswczen en aan de vier groote spoorwegmaatschappijen een sensationeel voorstel gedaan, waardoor de crisis in de Londensche vcrkeerstoestanden tot een oplossing zou kunnen worden gcbracht. Naar het oordeel der raeeste deskundigen wordt deze crisis n.l. daardoor veroorzaakt, dat op de drukstc punten in het centrum der stad zoowel langzaam rijdende sleeperswagens en zwaar beladcn vrachtauto's, als snelle auto» mobielen, motorfietsen en autobussen aanwe< zig zijn. 1 Het syndicaat stelt nu voor het geheele vrachtvervoer in het centrum der stad van de straat te bannen en dit direct aan den buiten* kant en bij de hoofdstations door een grootsch net van ondergrondsche spoorwegen te doen overnemen, welk net in het centrum der stad een twintigtal stations zou moeten hebben, vanwaar de vrachtgoederen dan des ochtends en 's avonds op 'uren, dat er weinig druk verkeer heerscht, kunnen worden afge« haald. De kosten voor het aanleggen van een der< gelijk net van ondergrondsche spoorwegen, dat uitsluitend voor het vrachtgoederenverkeer zou worden bestemd, zouden 20.000.000 bedra» gen, welk bedrag de banken bereid zijn bijeen te brengen, zoodra de regeering zich bereid zal hebben verklaard, de benoodigde conces* sies op gunstige voorwaarden te verleenen. Het bankconsortium heeft er in zijn voorstel* len op gewezen, dat het door hem bedocklc net van ondergrondsche spoorwegen in staat zou zijn, het Londensche straatverkeer voor de helft te ontlasten. JAPAN HET LAND DER RAMPEN. De Japansche stad Nagoya, die onlangs door een aardbeving geteisterd is,, is thans, ten ge* volgc van een wolkbreuk grootendeels over* stroomd. Duizenden gezinnen zijn dakloos. GEEN EMIGRANTEN. Uit de dezer dagen gepubliceerde cijfers blijkt, dat uit Frankrijk, in het fiscale jaar, dat op 1 Juli j.l. geeindigd is, slechts 3951 persouen naar de Vereenigde Staten zijn verhuisd. Vol* gens de toegestane quota had dit aantal voor Frankrijk 3954 mogen bedragen! Hier dus weinig liefhebbers, terwijl in ande* re landen geklaagd wordt over de Amerikaan* sche immigratie*beperkingen. HEETHOOFDIGE AFGEVAARDIGDEN. De kwestie van den Joegoslavischen minis* ter van justitie, Loekinitsj, die door de oppo* sitie ervan wordt beschuldigd, dat hij ten on* rechte de sequestratie heeft opgeheven van de goederen van prins Thurn und Taxis, heeft Woensdag aanleiding gegeven tot een heftig debat in de Skoepsjtina. Daarbij ontstond een handgemeen tusschen Janitsj, van de Kroati* sche boerenpartij, en Valerieu Pribitsjewitsj, onafhankelijk democraat en breeder van den minister van Onderwijs. De zitting werd dien* tengevolge geschorst. Men raakte echter we* der slaags bij het uiteengaan van het pa.Ie* ment, waarbij een afgevaardigde van de agra* rische partij mishandeld werd. BLOEDTRANSFUSIE ALS BIJVER* DIENSTE. Onbemiddelde studenten van de universiteit in Michigan zijn in hun strijd om het bestaan op een bloedige gedachte gekomen. Zij ver* koopen hun bloed voor transfusie*doe!einden. Een officieel rapport wijst uit, dat niet minder dan 150 studenten geregeld in de ziekenhuizen komen om zich bloed te laten aftappen. Voor deze bloedoffers bestaat een vast tarief. Voor 300 kubieke c.M. bloed, de geringste hoeveelheid die geleverd wordt, is de prijs 13 dollar. Elke verdere 100 kubieke c.M. worden met 5 dollar extra gehonoreerd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9