DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoiiderd zerin en fwintigste Jaargan; 1925: No. 1C.2 Dit nu rume r Kesfaa't uit fwee bladen. Ahoniiementsprijs bij vodhutbetaliiig; per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Book- en Handelsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. jg JUL1 MAANPAG Buitenland DE STRIJD IN MAROKKO. Een gedeelte van de Fransche vloot heeft order gekregen, zich naar de Marokkaansche wateren te begeven, ten einde deel te nemen in de blokkade van de Rifkust. Generaal Primo de Rivera heeft verklaard, dat de geweldige macht van Abd-el-Krim spoedig gebroken moet worden, Twee Spaan- sche kolonnes zullen te zamen met een Fran- sche kolonne in den Wezzansector opereeren, waar de Riffi krachtige propaganda voeren bij de aan Spanje trouw gebleven stemnten om zich bij hen aan te sluiten. De Franschen verdreven de opstandelingen van Djebel Amengoe en bevrijdden de vrou- wen en kinderen, die door de Riffi als gijze- laars gevangen genonien waren om den Fis- jtala-stam te dwingen zich bij hen aan te sluiten. In de streek van Babtaza en Ainasja is het rustig. Bij Taza plijft de toestand ernstig ten ge- volge van de krachtige propaganda onder de Taoels. Volgens berichten uit Marokko aan de Lon- densche bladen staan de Rif-troepen thans 20 K.M. van Taza, dat ernstig bedreigd ge- acht worcft. Ook in de richting van Fez is de druk der Riffi sterker. E#n opzienbarendc arrestatie- wordt uit Gabes (Tunis) gemeid. Da^r is Amorguen Guifrache, de leider der nationalisten gevangen genomen op vermoeden dat hij in betrekking zou staan tot Abd-el- Krim. Er zouden meer dan 60 inboorlingCn bij de zaak zijn betrokken. TSJECHO-SLOWAKIJE EN HET VATICAAN. De correspondent van de N. R. Crt. te Praag schrijft d. d. 8 Juli Het vertrek van den pauselijken nuntius is vanmiddag in de regeeringscommissie uit het parlement besproken, met terzijdestelling van de oorspronkelijke punten der agenda. Na lange debatten waarbij zich vooral de Tsje chische socialisten weerden, werd besloten, dat de regeering in een speciale zitting van het parlement een uiteenzetting zai geven, waarop zoo neodig een dcbat zal kunnen vol- gen. Op verlangen van de Tsjechische socia listen zal morgan o'ok de commissie voor bui tenlandsche zaken bijeenkomen, waarin dr. Benrsj een uiteenzetting zal geven. In het parlement zijn drie interpellates ingediend: van de Tsjechische socialisten, de Duitscbe sociaal-democraten en de Slowak sche volkspartij. Die der Duitsche sociaai- demrr-v er. is bijzonder s'cherp. Hoe Tsjecho-Slowakije de nagedachtenis vau Hus eer bewijst. en of en op welke w.ijze president en regeering deelnemen aan die vie- ring is een interne aangelegenheid, waarin geen buitenshianoer het recht heeft zich te megen. Verwaciit wordt, dat de regeering haar souveitine rechten zal wHen te verdedi- gen: de eerste stap daartoe zij het afbreken der ciplomatieke bftrekkingen met het Vati- caan, verder onniitfdellijke scheiding van kerk e:i staat, en van school en kerk. „Wij juichen het. vertrek van den nuntius toe, en wenschen dat het door geen terugkeer zal worden ge- volgd, maar door maatregelen van de zijde der regeering tot handhaving van het staats- gezag, tot vrijmaking van staat en school van den invoed der kerk.'' Gi dertisschen heeft de Tsjecho-Slowak- sehc regeering op het vertrek van Mgr. Mar- maggi geantwcord met een tegenzet, die was te vcorzien: cvenals de kardinaal was terug- ge fi ner. „tot het uitfcrerigen van rapport'", is thans ook door d-. Tsjecho-Slowaksche ge- zant aan het Vaticaan met hetzelfde doe! naar Praag geroepen. Dit beteekent natuur- lijk bet intreden van een nieuwe- faze in het conflict; van bijzonder belang is dit echter niet Opvallenc! blijft de buitengewoon verzoen- lijke stemming waarvan de katholieke bladen in hun artikelen getuigen; zoowel de rechts- klerikale groep, die geheel in het vaarwater van her Vaticaan drijft, als de linksche groep, geven den weg aan, die tot bij legging van het conflict zop kunnen leiden huns inziens althans. Het valt moeilijk te ontkennen, dat men van katholieke zijde druk bezig is te re- tireeren. Doch zeer gelukkig is men daarbij niet. De links-klerikalen hadden zich den af- tocht trachten te dekken, door de vraag te stellen, pf de deelneming aan de viering&offi- cieel was, dan wel of de ministers als particu- lier aanwezig waren. Thans komen zij tot de slotsom, dat het laatste het geval was, „zoo- dat het mogelijk is, het conflict uit de wereld te helpen." Doch het orgaan van minister dr. Benesj is hun,met het antwoord jtiist even voor geweest: de aanwezige ministers ver- schenen als officieele vertegenwoordigers der regeft'ing, en als officieele karakter der plech- tigheid was door de teger.woordlgheid van den president nog verhoogd. Na de aanne- ming van de wet tot J'egeling van de feestda- gen was de regeering tot officieele deelne ming aan de Husviering min of - meer ver- plicht. Uit alles blijkt tenslotte, dat de strijd tegen de Slowaksche bisschoppen'en den beruchtec herderlijken brief thans door een nog ernsti- ger strijd zal worden gevolgd: tegen Paus en Vaticaan. DE DUITSCHE HANDEL EN INDUSTRIE IN MOEILIJKHEDEN. De industrie- en handelskamer te Keulen heeft aan den Rijkskanselier een schrijven ge- richt om den Rijkskanselier een richt, om te wiizen od de moeilijkheden waarin liandel en industrie zich bevinden. Met kapitaalgebrek, het aantal gevallen waarin de bedrijven ingekrompen of stil ge- legd mceten worden en het verlies aan vermo- gen, wordt steeds grooter en aan den Rijks kanselier wordt verzocht de lasten en de be- lemmeringen welke het economisch leven drukken, weg te nemen of tenminste te ver- lichten. De belastfngwetten, bij den Rijksdag inge diend, moeten zoo sriel mogelijk aangenomen en in toepassing worden gebracht. Een vermindering der belastingen zal op den duur slechts mogelijk zijn, als het Rijk, de landen en de gemeenten, grooter spaar- zaamheid betrachten. Over de valorisatie zegt het schrijven, dat het thans behanclelde ontwerp het maximum vormt van hetgeen het economisch leven van Duitschland kan dragen. COMPLOT TEGEN DE JAPANSCHE DYNASTIE. De bladen te Tokio schrijven in bedekie ter- men over het complot tegen de dynastie, dat de vorige maand werd ontdekt en vermelden, dat deze zaak binnenkort voor het opperste gerechtshof zal worden behandeld. REVOLUTIE IN ECUDOR. Een onbloedige revolutie heeft plaats ge- vonden in Ecuador. H^t leger heeft de regee ring afgezet en de leiding der zaken overge- nomen. De president der republiek, de militaire op- perbevelhebber en de premier zijn gevangen gezet. De revolutionnaire beweging" schijnt -wiid vertakt te zijn. Uit Santiago (Chili), wordt gemeid, dat de leider van den opstand, welke te Guayya- quil het eerst tot uitbarsting is gekomen, ge neraal Francisco Gomez is, wiens troepen verschillende ministeries bezet hebben. DUITSCHLAND EN HET WAAR- BORGVERDRAG. Het Duitsche antwoord op de nota van Briand iijzake het waarborgverdrag is ge- reed. De nota zal nogmaals in een kabinets- zitting worden besproken en vervolgens on- derworpen worden aan het oordeel van de commissie voor buitenlandsche zaken van den Rijksdag en van de Duitsche minister-presi- denten, die Foor dit doel in den loop der voj- gende week te Berlijn zullen worden geroe pen. Aan het eiiid van de-volgende week zal de nota worden verzonden en den daaropvol- genden Maandag zal dan het debat over de buitenlandsche politiek in den Rijksdag kunnen beginnen. DUITSCHERS NAAR SOVJET- RUSLAND. Vantniddag zijn er 62 arbeiders, beambten en vakvereenigingsmannen, die tot de soeia- listische en de communistische partij behoo- ren, ten gevolge van een uitnoodiging naar Sovjet-Rusland vertrokken om de Russische economische toestanden te bestudeeren. DE GRIEKSCHE OORLOGSSCHUL- DEN AA NEnGELAND EN FRANKRIJK De Staatscourant publiceert den tekst van een wet, waarbij de Grieksche regeering ge- machtigd wordt, overeenkomsten aan te gaan met Engeland en Frankrijk voor de regeling der oorlcgsschulden. De overeenkomst, waar- over in Lcnden is onderhandeld met de Brit- sche Schatkist, zal nu spoedig geteekeid kunnen worden. CAILLAUX WIL DE KAPITAAL- VLUCHT BESTRIJDEN. De Fransche minister van financien heeft te Le Mans in een rede verklaard, een veree- niging van alle linksche partijen te wenchen. Voorts is zijn bedoeling, door staatscontro-le kapitaalvlucht tegen te gaan. Caillaux voeg- dehieraan toe, dat hij het geld even intens zal aehtervolgen als hij bezuinigingen tracht door te voeren. Hij zal onnoodige diensten afschaffen, de staatsadministratie vereenvou- dingen en zieh. naar zijn beste weten kwijten van dc regeling der intergeallierede schul- dtn. DE DUITSCH-POOLSCHE TARIEVENSTR1JD. De Duitsche regeering blijft in haar ant woord aan de Poolsche handelsdelegatie bij haar vroeger aanbieding en verklaart zich bereid op dezen grondslag verder te onder- handelen. Daarentegen ziet zij in't Poolsche aanbod geen basis voor nieuwe besprekin- gen. De Duitsch-Poolsche tarievenoorlog duurt dus voort. Reeds heeft de Poolsche regeering meer dan 2000 Duitsche beambten, in Poolsch Opper-Silezie werkzaam, ontslagen. Onge- veer 20.000 industrieele.arbeiders. die even- eens voor het grootste deel Duitsch zijn, deelen hetzelfde lot. De Rijksdagafgevaardigde, dr. Cremer, wees er in een dagbladartikel op, dat het voortduren van dezen tarievenoorlog gelijk staat met de veniietiging der Duitsche belan- gen in Poodseh Opper-Silezie. DE TOESTAND IN CHINA. De commissie van onderzoek van het corps diplomatique in Peking, dat de incidenten, welke op 30 Mei in Sjanghai plaats hadden, zou oderzoeken, heeft haar werkzaamheden beeindjgd. Zij is tot de conclusie gekomen, dat de voorzitter van den gemeenteraad van Sjanghai, een 'Amerikaan, en de politiechef, een Engelschman, wegens hun houding op 30 Mei moeten worden ontslagen. In de commissie bevond zich ook een Engelsch ver tegenwoordiger. Intusschen is er tusschen het corns dinlo- matique en den gemeenteraad" van Sjang hai, welke door 23001 buitenlandsche bclas- tingbetalers werd gekozen, een ernstig mee- ningsverschil ontstaan. De kwestie is i\rne- lijk gerezen of de gementeraad verar.T. *sr- delijk is tegenover het corps diplomatique of tegenover de belastingbetaleps, die hem heeft gekozen. Een Exchange-telegram meldt uit Hong kong: De Britsehe minister van buitenland sche zaken, Austen Chamberlain, heeft den Engelsehen consul-generaal te Kanton zijn instemming betuigd met den brief, waarin deze de regeering te Kanton gewaarschuwd heeft De rivierstoombooten hebben gestaakt als tegen-actie tegen het bevel van de regeering te Hongkong, om de stakers te deporteeren. Een der stoombooten werd echter met ma-' trozen bemand en is naar Kanton vertrokken om de geregelde verbinding met Sjamien te handhaven en de voedselvoorzieping van Sja mien te verzorgen. De toestand in de ataidel ijke havens schijnt iets minder gespannen te zijn. Tsjang-tso-lin, die volgens de aanvankelij- ke regeling verleden Dinsdag van Tientsin naar Moekden zou vertrekken, vertoeft nog steeds te Tientsin. De reden hiervan is niet geheel duidelijk, doch hij schijnt zich bezig te houden met het brengen van veranderingen in de regeering, o.a. met benoeming van Tsiang-Shi-sji tot premier, hetgeen niet al- leen op zichzelf een belangrijke wijziging zou beduiden, doch ook aan Tsjang een bedui- dend grooteren invloed zou verschaffen. Tsjang is een tegenstander van Feng en dit zou dus beteekenen, dat Feng niet voldoende sterk is, om hem buiten de regeering te hou den. Echter weet men nog niet, wat Tsjang voornemens is. In het Noordelijk deel van China zijn de studenten thans wat minder woelig, doch de agitatie tegen de vreemdelingen duurt yoort. In het Westen der provincie Szesjoean werd den Engelsehen zendelingen door den Brit- schen consul van Tsengtoe aangeraden, terug te keeren, daar het niet zeker is, dat de gou- verneur van Jangtse hen zal kunnen bescher- men. Ook de vreemdelingen in andere haven- steden in het binnenland, vertrekken naar de kust. Vele vreemdelingen, die in verschillen de groepen door Peking komen, verklareii, dat studenten en agitatoren, goed van geld voorzien, de bevolking in het binnenland op- ruien en zoowel stakingen als-den-boycot or- ganiseeren. De centrale regeering wordt hiervoor verantwoordelijk gehouden, daar zij aan de studenten en agitatoren vrijbiljetten heeft verschaft, om naar het binnenland te kunnen reizen. In de Engelsche missie te Woekingfoe drongen op 9 dezer Chineesche soldaten bin- nen en mishandeiden aldaar twee vrouwelij- ke Engel. zendelingen Een mannelijke zende ling werd door de soldaten eveneens misflan- deld. Allen wisten ten slotte naar Swatau te ontkomen, waar zij geheel uitgeput aankwa- men. Door den Britschen consul te Swatau werd de bestraffing der schuldigen en aan bieding van officieele verontschuldigingen geeischt, benevens vergoeding voor de gele- den verliezen. In verschillende provincies weten Chinee sche troepen de orde goed te handhaven; in andere provincies zou dit waarschijnlijk even eens mogelijk- zijn, indien uit Peking een krachtige waarschuwing zou worden gericht aan de verschillende plaatselijke beveiheb bers. In Hongkong breidt de staking zich nog eenigszins uit. Onder meer sloten de Chinee sche bemanningen der veerbooten, die de verbindingen met de omliggende plaatsen on- derhouden, zich bij de staking aan, evenals het meerendeel der werklieden aan de electri- sche centrale, die evenwel spoedig waren vr- vangn. Het oorlogsschip „Concord" kwam gister uit Australie te Hongkong aan, ter ver- sterking der aldaar reeds aanwezige oor- logsschepen, die gisteravond de geheele stad voortdurend met hun zoeklichten beschenen. Het vliegtuig-moederschip „Hermes" zal naar men zegt aanstaande week van Malta naar China worden gedirigeerd, terwijl uit Britsch-Indie een regiment geregelde troepen ter versterking eveneens naar Hongkong zal vertrekken. Reuter meldt nog, dat de toestand in Swa tau uiterst kritiek is. Het personeei van En gelsche en Japanssche zaken staakt; even eens wordt het verschaffen van voedingsmid- delen aan Engelsehen en Japanners belet. In Kanton is alles rustig, doch er is reden om te gelooven dat er nieuwe plannen op touw worden gezet, om nieuwe aanslagen op buitenlanders te ondernemen. Er zijn ophitsende affiches in de stad aan- geplakt, waarop Britsch-lndische soldaten zijn afgebeeld, die Chineesche vrouwen en kinderen,welke bij het lijk van hun ver- moorden man en vader staan; dooden. HET COMMUNISTENPROCES TE LEIPZIG. Het Staatsgerechtshof ter Berscherming van de Republiek heeft Zaterdagavond von- nis geveld in het nieuwe commuinstenpro- ces, waarbij de machinist Bozcnhardt betrok ken is, die destijds tot het Russisch-Duitsche incident aanleiding gaf, door in de Russi sche handelsdelegatie te vluchten. Bozen- liardt werd tot 3 jaar gevangenisstraf vev- cordeeld; de overige beklaagden werden eveneens tot gevangenisstraf of hechtenis ver- oordeeld. In de motiveerino- van het vonnis wordt er op gewezen, dat de Duitsche Communisti sche Partij, als sectie van de Communistische Internationale te Moskou, naar revolutie streeft. Ten einde dit doel te bdfeiken, had zij vertegenwoordigers in het Russische ge- zantschap te Berlijn. Na den mislukten op- stand in October 1923 waseen nieuw op- roer voor het voor jaar van'1924 beoogd en tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid. De Russische agitatoren die ook uit andere processen bekend zijn, n.U Klein, Andrae en Willy, speelden daarbij eenirol. De voor den opstand noodzakelijke geld- middelen werden verstrekt door, de. Russische legatie te Berlijn. Aan de;samenzweerders waren bovendien wapenen en giftstoffen ver strekt, welke in een chocoladewinkel verbor- gen waren. "Z. Aan het slot van het vonnis .werd gezegd, dat een staat, die zich tegen1 dergelijke aan slagen niet met alle middelen Verdedigt, ver- loren is. Vandaar dat het gerechtshof de be klaagden tot zware tuchthuisstraffen ver- oordeelde. OORLOGSGEVOLGEN IN ROEMENIe. De Roemeensche regeering gaat over tot het uitkeeren van voorschotten op den post van 250 millioen lei, die in de begrooting is uitgetrokken voor schadeloosstelling aan dat deel der bevolking, dat door de oorlogs- gevolgen bijzonder is getroffen. Aan staats- ambtenaren zal vijftig, aan geinterneerden en hun nabestaanden twintig millioen wor den uitbetaald. Voor requisities wordt hon- derd millioen vergoed. VERDUISTERING VAN 10.000 KRO NEN. De politie heeft te Helsingis een herbergier aangehouden, Oboghs genaamd die na ver- hoor een Nederlander bleek te zijn, die in 1914 als deserteur uit Holland gevlucht was. In Dcnemarken werkte hij als gewoon arbeider. De man had een Deensch advoca.it verteld, dat hij een groote order ontvangen had voor een levcrantie van steenen voor straatplaveisel, weshalve hij door diens be- middeling 10.000 kronen leende. De man weigert tbans te vertellcn, waar hij de ge- leende 10.000 Kronen gel a ten heeft. AMERIKAANSCHE STUDENTEN WOR DEN MINDER SOLIDE. Over de gevolgen, welke het drankverbod heeft gehad met betrekking tot de gewoonten der Amerikaansche studenten, heeft dominee Wanderville, redacteur van de in New York verschijnende ..Churchman" een boekje open gedaan. Ds. Wanderville vertoeft momenteel in Londen, daar hij in Engeland de alcohol- kwestie van het standpunt der verbodsvoor- standers bestudeert. Naar Wanderville's uitlatingen te oordee- len, waren de Amerikaansche studenten voor het verbod uiterst solide. Een dronken stu dent kwam toen niet voor. Vroeger, zoo vertelt hij, werd een zuiplap in Amerika geminacht, maar thans wordt de- gene, die geen drank gebruikt en zich niet een jovialen zorgeloozen roes drinkt, op iedc- re partij als een saaie spelbreker beschouwd.5' „Tien jaar geleden was het iets ongehoords als jongens en meisjes zich openlijk, op een bal, besehonken en in beschonken toestand verkeerden. Toen louden dezulken onmiddel- lijk verwijderd en bestraft zijn. Doch thans worden alle bals, waaraan jongens en meis jes van 15-21 deelnemen gekenmerkt door drinken. Zij vinden het „smart" de wet te over- treden." De „tipsy" student wordt door zijn oudere collega's niet meer met den nek aangekeken. Integendeel zij helpen hem de heup-flesch ledigen. De college-bals beginnen nu om 9 uur en duren voort tot 3 of 4 uur in den morgen. VER1JDELD KANIBALISME. Een afschuwelijke gebeurtenis heeft zich in de buurt van het Spaansche dorpje Redovan 'afgespeeld. Daar kampeerde cen zigeunerbende, die feest vierde ter gelegenheid van de geboorte van een kind. Na het verrichten der hierbij voorgeschreven plechtige handelingen, werd er vreeselijk gedronken en in hun roes besloot het mannelijk deel der zigeuners zich van het.kind te ontdoen, het te braden en daarna op te eten. Doch juist toen zij hun luguber voornemen ten uitvoer wilden brengen, kwam de vader van het kind tot bezinning en verzette zich tegen de uitvoering. Een bloe- dige vechtpartij volgde, w'aarbij drie zigeu ners ernstig werden gewond. De anderen werden door de politie gearresteerd, die door de politie gearresteerd, die door de verschrik- te vrouwen van het kamp was gewaarschuwd. DE NAPOLEON-WILG TE VERSAILLES OMGEWAAID. Een storm, die dezer dagen boven Versail les heeft gewoed, beroofde deze plaats van een aandenken aan Napoleon, waaraan velen sterk gehecht waren. Het betrof een grooten wilg, de eenige overlevende van drie stekken, van den wilg, die Napoleons graf op St. Helena beschaduwde. In 1832 slaagde de lujtenant ter zee Dronville er in, de Engel sche wacht te verschalken, de zerk waaronder Napoleon rustte te bereiken en drie stekken van den wilg af te snijden. Hij had zijn taak juist volbracht, toen hij door de' Engelsche schildwachten werd ontdekt. Drie hunner opende het vuur op hem, doch hij kon onge- deerd ontsnappen en bracht aldus de drie stekken naar Frankrijk mede. Alle drie wer den in Versailles geplant, een bij een parti- culier, de tweede in den koninklijken tuin en de derde in den tuin van de prefectuur. Twee werden eenige jaren geleden door storm ver- nield en de eenige overlevende was een stevi- ge boom in den tuin van de prefectuur. Nu is ook deze ten val gebracht en het is onmo- gelijk gebleken, hem te redden. Men zal po- gen, stekken van den boom groot te brengen, doch men koestert weinig hoop, dat deze po- ging sucees zal hebben. ZINOWJEF WIJST DEN DUITSCHEN COMMUNISTEN DEN TE VOL- GEN WEG. In een brief aan de Duitsche Communisti sche partij, welker congres gister begon, heeft Zinowjef, naar de Berlijnsche corres pondent van de '„Times" bericht, de politie- ke richtlijnen aangegeven <$je leiding aan dit congres moeten geven. Deze brief van Zinowjef geeft de neder- laag van de communisten in November 1923, toen het krachtig optreden der regeering hun hoop op revolutie den bodem insloeg, ronduif toe. Zinowjef houdt vol, dat de Duitsche pro- letarische revolutie onvermijdelijk komen zal. maar hij geeft toe dat de beweging in die richting vertraagd is en dat men nog ver van het uitbreken der revolutie verwijderd is. Hij geeft in overweging de „pauze" te ge- bruiken voor organisatorisehe doeleinden en beveelt opnieuw aan, de Duitsche vakvereeni- gingen van binnen uit te veroveren. Dat deze pogingen tot dusver gefaald hebben, schrijft Zinowjef toe aan de „domheden van de* uiferst-linksehen vleugel der partij." De Duitsche vakvereenigingen komen tot nieuwen bloei en worden elken dag numeriek sterker, maar naar leiders noemt Zinowjel reformistisch en reactionnair, en daardoot een bolwerk van de bourgeoisie en het kapi- talisme. Hij voorspelt echter, dat zich in betrekkelijk korten tijd een linkervleugel in de vakbewe- ging zal vormen. De executieve der Communistische Interna tionale is van oordeel, dat de Duitsche com munisten een grove fout begingen, toen zij niet luisterden naar haar advies, om rich na de eerste stemming voor het presidentschap te verstaan met de sociaal-democraten en den communistischen candidaat Thalmann onder zekere voorwaarden terug te trekken. VoeBts- wordt een plan voorgelegd em»in zekere omstandigheden met de sociaal-demo craten samen te werken. Het congres wordt voorts aangespoord zijn leden meer vrijheid van discussie toe te staan en niet te snel over te gaan fot roye- ment van partij leden, vooral niet wanneer het arbeiders betreft. DE POOL-EXPEDITE MET EEN ZEPPELIN. Dr. Eckener verklaarde aan een vertegen- woordiger vau de „Vossische Zeitung" dat hij en graaf Zeppelin reeds lang voor den oorlog van plan waren met een luchtschip naar de Noordpool te gaan. Door den oor log en zijn gevolgen kon het plan niet uitge- voercl v/orden. Men heeft voor een dergelijke cxpeditie de medewerking noodig van Amundsen, die thans de meest actieve Pool- onderzoeker is. Dr. Eckener staat in voortdurende verbin*. ding met Amundsen. De ,B. Z. am Mittag" verneemt, dat op een verz-oek van Amundsen, dr. Eckener zich be reid verklaard heeft, binnen veertien dagen Amundsen en Elsworth in een havenplaats in Noorcl-Duitschland te ontmoeten. Daardoor is het plan voor het bouwen. van een Zeppelin-luchtschip,.om de Noordpobl te bereiken, een stap vooruit gekomen. BOTSINGEN TE GLASGOW. Zaterdag hebben ter gelegenheid van Orange Day te Glasgow botsingen plaats gehad tusschen protestanten en katholieken, waarbij 30 personen werden gewond, een man zelfs met een revolver. Tal van ruiren zijn ingeworpen. Zestien personen zijn gear resteerd. Bereden politie verstrooide de me- nigte door een charge. HET VROUWENKIESRECHT IN - BELGIe. Naar men uit Brussel meldt, zijn er be sprekingen gaandq om het netelige vraagstuk van het vrouwenkiesrecht voor de provincie min of meer te ontgaan, door te zorgen, dat het zoo laat aan de orde kmt, dat het voor de vacantie niet meer kan worden afgedaan. Na- tuurlijk zijn er ten alien tijde nog verrassin- gen mogelijk, doch waarschijnlijk zijn die niet. KGRTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Konstantiuopel heeft de politie een geheime organisatie ont dekt, welke het herstel van het kalifaat ten doel zou hebben. Deze organisatie had vet- takkingen in Syrie en Egypte Vijftien perso nen werden gearresteerd, terwijl de arrestatie van anderen waarschijnlijk is. Albert Broschek, de uitgever van het „Hamburger Fremdenblatt", is tijdens het congres van Duitsche Dagbladdirecteuren te Koningsbergen, in een hotel, aan een be- roerte overleden. Te Rome is op 66-jarigen leeftijd aan een beroerte overleden senator Giacomo Bo- ni, de leider der opgravingen op het Forum Romanum en op den Palatijnschen heuvel Mussolini is weer aan het reconstruee- ren met zijn kabinet. Hij heeft nu nieuwe minsters van financien en voor economische aangelegenheden, Nu zullen ook nog negen onder-staatssecretaiissen door andere wor den vervangen. Gedurende zijn bewind var. LKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1