Atkmaarsche Courant De hand met het lidteeken. 2T 3 SH FEU1LLETON. Ll Maandag 13 Juli. Gemengd Nieuws *0. 169 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. DE TEGENWOORDIGE FILMS EN DE JEUGD. De jaarvergadering van de vereeniging van leden van gemeentelijke en particuliere Bioscoop-commissies in Nederland zal ge- houden worden op Dinsdag 14 Juli te Delft. Op de agenda komen o.m. voor besprekin- gen over: 1. Wordt het niet tijd, om in alle steden er op aan te dringen, dat kinderen beneden 10 of 12 jaar, niet in de bioscoop worden toege- laten, gezien de tegenwoordige samenstellinn der films? s 2. Moet aan kindervoorstellingen niet een maximum tijdsduur van twee uur worden ge- steld? 3 Zijn voor de keuring normen aan te se ven? De heer S. de Jong Czn. za! ziin repliek houden op de bespreking in de vorige jaarver gadering, als gevolg van de inleiding over „Het vertoonen van films betreffende ondpr- werpen, ontleend aan den bijbel." DE VEREDELENDE INVLOED VAN DE FILM. We weten nu langzamerhand wel uit de rapporten van alle mogelijke opvoeukundi- gen, dat de bioscoop bepaald een funeste fac tor is bij den geestelijken groei onzer jonge- lingschap. We hebben nu uit den treure ver- nomen, dat jeugdige boefjes door intens bios- coopbezoek tot het navolgen van alderhande Slechtigheid werden uitgelokt, met alle na.- righeid van dien. Daarom is het waarlijk verkwikkend en hartverheffend te le^en, hoe een inbreker juist door de film van de dwa- linge nzijns wees terugkeerde. De fijne Fransche actrice en filmartiste Huguette Duflos en haar man, Raphael Du- flos, bezitten te Vaumoise een fraai land- goed, waar zij tal van kostbare en zeldzame kunstvoorwerpen hebben bijeengebracht. Toen de heer Duflos dezer dagen van Parijs kwam om eenige dagen op dat landgoed door te brengen, vond hij op het terras een koffer, volgepropt met zijn mooiste kostbaarheden. En in den salon lag een brief, gericht aan meyrouw Duflos, die op het oogenblik te Weenen optreedt. In dezen brief stond o.a. het volgende: „Ik zweer u, dat ik niet wist bij wie ik was, toen ik dit huis binnendrong. Ik had, in mijn auto voorbijrijdend, opgemerkt, hoe verlaten uw landgoed daar lag en de schoonheid van het park dacht mij veelbelovend voor de schoon heid van het inwendige. Ik heb me niet ver- gist en als u den koffer naziet, zult u bemer- ken, dat ik een man van smaak ben en bij voorkeur mooie en kostbare dingen uitzoek. Toen ik den inventaris opmaakte in een vertrek, dat ik nog niet doorzocht had, deinsde ik terug voor eenige portretten van de vrouw, die ik het meest bewonder in den schouwburg en in de bioscoop. Stel u mijn verbazing voor. Ik had er diepe spijt van, dat ik zulk een wanorde veroorzaakt had in uwe sierlijke huizinge, en ik bied u mijn oprechte verontsehuldiging aan. Ik laat alles achter, wat mijn begeerigheid zoo gaarne had mee- genomen. Mijn kameraad in de zonde, die mijn scru- pules niet begrijpt, zal er geen schade bij lij- den. Hij trachtte me het gevaar aan te too- nen van wat hij mijn onnoozele sentimentali- teit noemt. Maar ik heb hem geantwoord, dat ik voor geen geld ter wereld last zou willen veroorzaken aan de onvergelijkelijke hertog- in Aurora uit „Koenigsmark". Sta mij slechts toe, mevrouw, uw portretten mee te nemen. Uw stralende schoonheid, waaraan ook de goedheid haar deel schijnt te hebben, zal dien kleinen roof zeker verontschuldigen. Eens zal ik u schrijven, hoe mijn leven was en hoe het thanh is, en, wie weet, misschien zult u dan wel mijn redster zijn". Het „Journal" kan niet nalaten nuchter op te merken, dat het niet de eerste maal is, dat de villa der Duflos van plundering te lijden heeft. Tijdens den oorlog heeft een Duitsch generaal er de hand gelegd op eenige aardi ge snuisterijen. VEREENVQUDIGING DOUANEFOR- MALITEITEN. Ingevolge de artikelen 10 en 15 van het bij de wet van 26 Maart 1925 (St.bl. no 118) goedgekeurde op 3 November' 1923 te Geneve gesloten verdrag ter vereenvoudiging van douaneformaliteiten .wordt het volgende bekend gemaakt. A. Artikel 10, hetwelk betrekking heeft op den vrijen invoer van later weder uit te voeren handelsmonsters tegen zekerheidstel- ling bij binnenkomst voor de eventueel bij de- Finitieven invoer te betalen rechten, vordert de openbaarmaking van eene lijst van de kantoren, waar de teruggave kan geschieden van de gestorte waarborgsom voor de mon sters, waarvan de tijdige wederuitvoer ambte- lijk isjvastgesteld. Ter voldoening aan dezen eisch zij het volgende medegedeeld. De als waarborg voor den wederuitvoer bij invoer gestelde zekerheid in geld kan, cloch alleen dadelijk bij dien wederuitvoer, worden teruggeven ten kantore der invoer- rechten, waarlangs de uitvoer plaats heeft, indien aldaar genoeg geld in kas is, en an- ders en dit geldt ook voor de opheffing van eene niet in geld gestelde zekerheid ten4kantore der invoerrechten, waar de mon sters bij binnenkomst ten wederuitvoer zijn aangegeven, nadat aldaar ambtelijk is ge- bleken, dat de wederuitvoer op regelmatige wijze heeft plaats gehad. Kantoren, waar de aldaar bij binnenkomst van de monsters in geld of op andere wijze gestelde zekerheid kan worden opgeheven, nadat van den regelmatig volbrachten weder uitvoer ambtelijk ber.ich't is ontvangen, bevin- den zich op alle hierna onder B genoemde plaatsen, met uitzondering van Scheveningen en Zandvoort. B. Artikel 15 der conventie beveelt de pu- blicatie van eene lijst van de verschillende plaatsen, waarheen op buitenlandsche spoor- wegstations als ingeschreven bagage be- vrachte goederen, zoncler voorafgaande aan- bieding ter visitatie aan het Nederlandsch station van binnenkomst, rechtstreeks door- gezonden kunnen worden. Bij deze plaatsing behoort Alkmaar. barda; tot 2e voorzitter de heer Vliegen, en tot secretaris-penningmeester de heer IJzer- man. - Het otide bestuur blijft in functie tot Sep tember, zoodat de heer Schaper tot dien tijd waarnemend voorzitter is wegens het uitre- den van den heer Troelstra. AANRANDING. Te Zierikzee is een dame, die bezig was zich aan het strand in een tentje aan te klee- den, ovcrvallen dcor een jongeman, die eerst het tentje wegtrok en-daarna het verschrok- ken meisje bij den keel greep. waarop een wor-steling cntstond. Het rr.eisje wist zich los te ruk'-f- r naar buiten te loopen. waarop de aanrander het hazenpad koos. Als verdacht van dc^e aanranding is aangehouden de 24 jarige S. van D. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 42; De droeve roep van het korhoen klonk trillend door de warme, stille lucht. Barba ra opende haar oogen en keek droomerig om zich heen. Eerst had zij gedroomd dag- droomen gedroomd en verlangd. Daarna moest zij in slaap gevallen zijn. Het was vroeg in den namiddag geweest, toen zij voor het laatst de muren van het kasteel gezien had, dichte schaduwen hadden over den ro- zentuin gelegen en de middagzon had het water van de gracht in een vlak van schitte- rende diamanten veranderd. Nu verborg de enorme omvang van het kasteel de onder- gaande zon, boven haar hoofd was de lucht een massa van vlokkige, gouden wolken, waar strepen van zacht blauw tusschen door- gleden; de muren van het kasteel verhieven zich grimmig en donker met slechts een punt op hun oppervlakte, dat als een edelsteen schitterde, daar hoog in den toren, waar een open raam een vurige vonk van de zonae stralen opving. Barbara maakte zich los van ONDERWI IS AAN SCHIPPERS- KINDEREN. Op een 9 Februari te Utrecht gehouden vergadei'ing van vertegenwocrdigers van ge- meenlebesturen van plaatsen, waar schip- pusscholen, of -klassen gevestigd zijn en van vertegenwoordigers der onderwijs en binnen- scheepvaartcrganisaies werd in beginsel be- sloten, het onderwijs aan schipperskinderln te verbeteren en zoo mogelijk uit te breiden cioo de invoering van een eenheicls-leerplan. De in deze vergadering benoemde commis- sie bestaande uit zr. Gonzage te Rotterdam en de heeren dr. A. van Voorthuyzen, inspec- teur van het biutengewoon lager onderwijs te Utrecht, S. J van Efferen en J. G. Kerkvliet te Rotterdam, J. C. Wirtz te Oegstgeest, T. P. Keijzer en J. Post te Amsterdam, R. Metz- kar te Leeuwarden en J. Hazelaar te Vrees- wijk is naar wij vernemen tot volledige overeensfemming gekomen omtrent het in f voeren eenheidsplan en heeft haar rapport de zer dagen bij het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart ingediend. D; heer E. Polak, wethouder van onder wijs te .Amsterdam en voorzitter van boven- genoemde vergadering en dp heer G. de Jongh, voorzitter van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, hebben in verband hier- mede de betrokken gemeentebesturen en or- ganisaties uitgeroodigd voor een op 20 dezer in de raadszaal te Amsterdam te houden ver gadering ter definitieve vaststelling van het ontworpen eenheidsleerplan. CONTROLE-COMMISSIE VOOR DE KAASCONTROLESTATIONS. Na de vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiene heeft nu ook de Bond van Kaas- producenten en aan de directie van den land- bouw geantwoord, dat hij de instelling eener controie-commissie voor de kaascontrolesta- tions noodzakelijk noch wenschelijk acht. De kaascontrolestations hebben zich zonder centralecommissie ontwikkeld tot wat ze thans zijn en van ernstige klachten is geen sprake geweest. Waarom zal men dan in dit werk onnoodig ingrijpen, te meer waar de verschil lende omstandigheden in de gebieden der sta tions een aanpassing vereischen, welke uni- formiteit uitsluit. LUCHTDIENST. AMSTERDAM—ESSEN—BERLIJN. De Nederl. Wereldverkeers-men. opent op 15 September haar luchtlijn Amsterdam- EssenBerlijn, waarop zij een dagelijkschen dienst heen-en-weder zal onderhouden voor- loopig met drie vliegtuigen, gebouwd onder Junker's patent in Zweden. Deze verkeers- vliegtuigen, met alle mogelijke comforts in- gericht, zoodat het er wel buitengewoon aan- genaam reizen in is, zijn eendekkers met alu- minimum vleugels. Ze worden gedreven door drie Junkers-motoren, elk van'200 P.K., wat natuurlijk de gevaarkansen tot een minumum terugbrengt, omdat voortzetting van de reis, wanneer zich aan een der motoreu een defect voordoet, geen bezwaar cplevert. Bovendien zullen de toestellen steeds met twee piloter. vliegen. De kajuit biedt plaats voor tien pas- sagiers. Het ligt in de bedoeling van deze zuiver- Nederlandsche onderneming, om later ook diensten^in te richten tusschen Amsterdam en andere plaatsen in Nederland, b.v. Gro- ningen. DE SOC.-DEM. KAMERFRACTIE. De sociaal-democratische Tweeds' Kamer- fractie heeft Zaterdag vergaderd ter benoe- ming van het bestuur dier fractie. De heeren Schaper en Sanr.es hadden zich niet meer beschikbaar gesteld voor een be- stuursfunctie. Tot le voorzitter is gekozen de heer Al- den zaligen droomtoestand, die ha^r in slaap gemaakt had, en zij was boos op zicii zelf, dat zij den kostbaren tijd had laten voorbijgaan. Te oordeelen naar de schadu wen, moest het nu dicht bij zes uur zijn, en zij was van plan geweest gauw daarna te paard uit te gaan, om Jim te zoeken. Snel greep zij de riemen en stootte af van onder den wilgenboom. Terwijl de boot geluidloos in het open wa ter gleed, keek zij toevallig recht naar de muren van het kasteel. Later zeicfe zij altijd, dat het Gods wil was geweest, dat zij toen juist opgekeken had. Anderen zeiden, dat het het noodlot was, maar Barbara geloofde in God, en dat Hij het alleen was, die haar lot leidde. Zij geloofde, dat God op dat oogen blik haar oogen aanraakte en ze naar de mu ren van het kasteel keerde naar den toren van de westelijken trap, en van daar naar het venster van de raadkamer, vlak onder het dak, zestig voet of meer boven den grond; de kamer, die dien heiligen schat, de brieven des Konings, bevatte. Een deel van het raam was open, en-een kleine ruit in dat gedeelte had een straal van de zon opgevangen en glinsterde als een vurige opaal Barbara, even verblind door het schitterende licht, vroeg zich verbaasd af, waarom -dat raam open zou zijn, en het volgende oogenblik KLINIEK VOOR ALLERGISCHF. ZIEKTEN. De Leidsche correspondent van de N. R Crt. meldt: De opening van de eerste kliniek voor al- lerg;sche ziekten in het daartoe ingerichfe perceel aan den Zoeterwoudschen Singel 83 heeft Zaterdagmiadae plaats gehad. Bij deze gelegenheid heeft prof. dr. W. Storm van Leeuwtn, van- wiens cnderzcekingen deze kliniek een uitvloeisel is, van 2 tot 5 uur een receptie gehouden. LOONRAAD VOOR HET SPOORWEG- PERSONEEL. De loonraad voor het spoorwegpersoneel heeft Zaterdag vergaderd, onder voorzitter- schap van mr. Koolen. Naar aanleiding van een bij den loonraad ingekomen brief van het lid van den loonraad P. Molimaker, kwam ter sprake een in de pers voorkomend bericht van de ioonraads- leden E. v. Hinte en P. Moltmaker over de reden, waarom zij de vergadering van den loonraad op 8 dezer veriaten hebben. Met algemcene stemmen wercl vastgesteld, dat bedoeld bericht op verschillende punt-en een onjuiste voorstelling geeft. Voorts heeft de loonraad besloten, aan de directie te adviseeren lo. ten opzichte van het in dienst zijnde personeel de noodige oyergangsmaatregelen te treffen, waardoor bij de in werking treding van de nieuw-e loon regeling niemand rechtstreeks in loon zal achferuitgaan; 2o. aan klerken en commiezen bij de locaal spoorwegen een toelage van J 100 per jaar toe te kennen bij dienst op een station op d-e hoofdlijnen; 3o. aan kler ken en commiezen, die voldaan hebben aan het examen stationsdienst, een toelage van 100 per jaar voor examen stationsdienst ook toe te keninen, wanneer zij op het hoofd- bureau of een inspectiebureau werkzaam zijn, op een kantoor van den treinendienst of van den goederendienst; 4o. de betrekking van ladingmeester te plaatsen in schaal 7; 5o. voor personen, die na hun 21ste jaar als leerling-teekenaar in dienst komen, te doen vervallen de bepalinu, dat na benoeming tot teekenaar, een bezoloiging boven het maxi mum van schaal 6 eerst toegekend wordt ra 7 jaren dienst in de betrekking van teeke naar; 6o. de teekenaarslithograaf te laten doorloopen tot het maximum van schaal 10; 7o. aan bureel-ambtenareh, commiezentitu- lair, die naar net oordeel der directie uit- munten door bekwaamheid, geschiktheid en dienstijv-er, gedurende 3 jaar de maximum bezoldiging hebben genoten, een toelage van 100 per jaar toeJe kennen; 8o. aan sta- tionsambtenaren, indien en zoolang zij werk zaam zijn bij de door de directie aan te wij zen belangrijke stations, en nadat zij gedu rende drie jaar de piaximum-bezoldiging hebben genoten, een toelage toe te kennen van 100 per jaar. VERGRIJP TEGEN DE KRIJGS- TUCHT. Op last van den minister van oorlog zijn alle militaire hoofdbegtuursleden van de on- derofficiersvereeniging Ons Belan-g gestraft met verzwaard arrest, zoo meldt Het Volk Deze straf is him opgelegd1, omdat in het Algemeen Militair Weekblad van 2 Juli een artikel is opgenomen, waarin „o,nkrijgstuch- telijke uitlatifigen" worden gedaan aan den minister van oorlog. Het hoofdbestuur van Ons Belang is verantwoordelijke redactie van dit orgaan. Aan het boven-bedoelde artikel ontleent Het Volk het volgende: „Zoo heeft dan het onrecht gezegevierd. De wetsontw-erpen tot "wijziging van de mi litaire pensioenwetten zijn door de Eerste Kamer aangenomen met 23 tegen 13 stem- men. Minister van Dijk, die zijn rede hegon met de opmerking dat wetsontwerpen als de on- derhavige uit den aard der zaak met weinig enthousiasmc kunnen worden verdedigd, heeft deze wejsontwerpen in de Tweede- zoo- wel als in de Eerste Kamer verdedigd met een enthousiasmc een wellust gelijk, een meer rechtvaardige zaak waardig. Had Zijne Excellentie zich bepaald tot een bcroep op de overmacht, op de fcezuinigings- noodzaak, soit! Er was dan slechts een verschil van in- zicht geweest. Maar Z E. heeft welbewust onrechtinatigheden 6n onbillijkheden tracht- ten goed te praten. Z. E. heeft getracht recht te praten wat onrecht was. Zoolang het ons heugt, hebben de ministers van oorlog vrij- wel altijd op de bres gestaan om het mili taire perso-neel in bescherming te nemen te gen de niet-militaire volksvertegenwoordi- gers, al geschiedde dit, wanneer het de ori- derofficieren betrof, door meerdere bewinds- mannen vaak slapjes. Thans heeft dte volks- vertegenwoordiging de militairen in bescher ming moeten nemen tegen hun hoogsten chef. En geen politieke overwegingen waren daarbij de drijfveer. Vrijwel alle" partijen, ook die waartoe de minister persoonlijk be hoort, hebben aangetoond dat hier onrecht geschiedde. En tenslotte heeft het wetsontwerp niet een ineerdebheid in de Kamer verworv, omdat de leden, na's ministers krachtige verdediging, van de rechtvaardigheid overtuigd waren, maar het geven van hun stem aan de wets ontwerpen geschiedde louter uit politieke overwegingen. Door telkens weer te wijzen op de enkele bepalingen welke in de militaire pensioen- wet gunstiger zijn dan in de burgerlijke wet, aar door daarnaast te verzwijgen de rede- uen waarom die bepalingen afwijken van d-e algemeene regeling en waarom ze daarvan moesten afwijken. alsmed-e het verzwijgen van andere bepalingen, welke in de burger pensioenwet gunstiger zijn dan voor de mili tair-en gelden, heeft de minister van oorlog zelf stemming gemaakt tegen het militaire personeel." N.V, BOEK- EH HANDEISDRUKKEHIJ voorh. HERMS. COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMACHINES STEl- LtH ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C ALKMAAR GEDENKTEEKEN LOUIS BOUW- MEESTER. De commissie voor een gedenkteeken voor Louis Bouwmeester heeft besloten, de mede- werking van B. en W. van Amsterdam te verzoeken teneinde het te stichten Bouw- meestermonument in de onmiddellijke na- bijheid van den stadsschouwburg te plaatsen NEDERLAND EN CHINA. Naar de N. R. Ct. verneemt, keert Hr. Ms. gezant te Peking, de heer Oudendijk, Dins dag a.s. naar zijn post terug, nadat met hem op het departement van buitenlandsche za- ken de noodige besprekingen zijn gevoerd met betrekking tot den toestand in China en de te verwachten tariefconferentie. DE INBRAAK IN DE SOETENSTEEG. Uit de door de recherche bekend gemaakte volledige lijst van voorwerpen, gestolen bij de inbraak bij de firma G. Blom in de Soe tensteeg te Rotterdam, blijkt, dat o.m. ge stolen zijn: 12 platina damesringen met briljanten, 40 gouden damesringen met bril- janten, saphier of smaragd, 11 parelringen, waaronder een met 5 paarlen, 33 gouden en platina heerenringen met briljanten, 13 da- mes-brochettes met briljanten, waaronder een met 6 groote briljanten. Verder een pa rel collier met 151 paarlen, 1 dita met 147 en een met 284 paarlen in dubbele rij, en 3 han gers met 2 groote briljanten elk, benevens een aantal kleinere. Er zijn 8 armbandhor- loges, 22 gouden armbanden, 7 gouden da- mestasschen en nog talrijke voorwerpen van niet zoo groote waarde gestolen. B. en W. van Haarlem stellen den ge- meenteraad voor, aan de provincie Noord Holland kosteloos een stuk grond aan den Kinderhuissingel aan te biedlen, met d^ verplichting, daarop een nieuw gouverne- mentsgebouw te stichten. BEN AANKLACHT. Men schrijft uit Gouda aan de N. R. Ct. Naar d-e dagbladen van Gouda onlangs meldden, is tegen ds. J. Borger, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar door een gemeentelid1 een aanklacht ingediend als zou hij in een preek, gehouden op 14 Juni j.l in de kleine kerk, het historisch bestaan van Jezus Christus naar gangbare rechtzinnige opvatting hebben geloochend. Het „Predikbeurtenblad van Gouda en omstreken" van 11 dezer deelt dienaangaan- de officieel mede, dat de kerkeraad in zijn vergadering van Donderdag 9 dezer bij meerderheid van stemmen besloten heeft de aanklacht ter verdere behandeling door te zenden naar het Classicaal bestuur, zulks onder bijvoeging van den navolgenden brief: „De Kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente van Gouda heeft de eer u nevens- gaand te doen toekomen een schrijven volgt naam en adres inhoudende een aan klacht tegen ds. J. Borger, p-redikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, als zou ds B in een prediking, gehouden op 14 Juni j.l. in de Kleine Kerk, de historiciteit van Jezus Christus in den gangbaren zin hebben ge loochend. De meerderheid van den kerkeraad. is van oordeel, dat de aanklacht niet van grond is ontbloof, alhoewel zij dit oordeel met de noodige reserve uitspreekt, aangezien het niet zoo eenvoudig is op de wijsgeerige beschouwingen van ds. Borger vat te krij- gen; terwijl de minderheid van den kerkeraad lneende sterk naar voren te moeten brengen de onbillijkheid om op een voorganger te verhalen wat als schuld der geheele kerk moet worden aangemerkt." Het .classicaal bestuur eventueel het provinciaal kerkbestuur zal zich hier ge- plaatst zien voor een uiterst delicate besiis- sing. Bedoelde besturen zijn rechtzinnig en in zooverre staan dte kansen niet gunstig voor iederen predikant binnen classis of pro vincie, die met reden zou kunnen worden be- schuldigd voor afwijking in de leer van de Ned. Herv. kerk. Deze besturen zulllen zich intusschen ernstig te bezinnen hebben op de vraag of zij hebben uit te maken wat onder „de beginselen en het karakter dler Ned Herv kerk" (zie art. 27 v/h. regl. op het examen) te verstaan zij. Een uitspraak dien- aangaandte zal tenslotte alleen te verwachten zijn van het hoogste besturend lichaam der kerk, n.l. de synodte. De vraag is niet wat een classicaal- of provinciaal kerkbestuur- yan-toevalljge-constellatie in een geval als net onderhavige zullen doen, maar of de kerk in haar hoogste bestuurslichaam van oordeel is, dat in haar midden de vrijzinnige prediking haar tribune zal hebben ja dan neen. Op deze laatste vraag spitst zich toch het belang van een procedure als thans weer aan de orde wordt gesteld. SCHOTEN GELOST OP EEN M01^)R- RIJDER. Gisteravond ruim half elf heeft een agent van politie op dte Valkenboschkade in - Den Haag drie schoten gelost op een motorfiets- rijder, die zonder licht reed, weigerde te stoppen, toen hern dit gelast was, later hard was doorgereden, toen de agent hem had toegeroepen: halt, ik schiet, politie!-en ook nog niet stopte, toen de politieman twee scho ten in de lucht loste. Met het eerste schot schoot de agent hem den hoed van het hoofd, waarbij de vluchteling een schamschot op- liep; het tweedte schot trof hem in den voet, het derde miste. Nog stopte de motorrijder niet, hij vermeerderdte zijn vaart en trachtte langs de Hanenburglaan en door de Sneeuw- klokjessfraat te ontkomen. Toen hij langs de Anemoonstraat weer in de Goudenregen- straat terug kwam, werd hij aangehouden. De motorrijder, die uit den wond aan^het hoofd hevig bloedde, werd door den genees- kundigen dienst aar het ziekenhuis gebracht; de verwondingen zij niet van ernstigen aard. Het is de 18-jarige K. de B. uit de" Van Im- hoffstraat; de motorfiets was niet zijn eigen- dom, hij had ze geleend van een vriend De houding van den motorrijder zou van dien aard zijn geweest, dat de agent slechts denken kon- aan een ernstig feit, in verband waarmee de motorrijder de politie Trachtte te ontvluchten. EEN FOtfENSENKWESTIE. D-e omstandigheid, dat een huis gedeefte- lijk op het grondgebied van Z. is gelegen, was voor het bestuur van deze gemeente aan leiding de bewoonster, met toepassing van art. 244a. le lid. 4o. gem.wet, over Tret be- lastingjaar 1922/23 in de plaatselijke inkom- stenbelasting aan te slaan, op grond, dat zij in Z. eene gemeirbileerde wonin-g* te harei beschikking hield. Belanghebbend bracht tegen dezen aaaslag bezwaren in bij Ged1. Staten van Zuidhol- land. Dit college vernietigde den aanslag, uit overweging, d'at de woning van adr.-s- sante zich op de grens der gemeente Z en IJ bevindt, in dier voege, dat eenige vertrekken voor een gedeelte, mindter dan de helft van de oppervlakte dier vertrekken uitmakende, op het grondgebied der gemeente Z zijn ge legen; dat evenwel deze gedeelten van vertrkken noch afzonderlijk, noch tezamen eene voor een geregeld dag- en nachtverblijf ingeiichte behuizing vormen en dterhalve niet als eene gemeubileerde woning in den zin van art 244a, le lid, 4o. gem.wet zijn aan te merken Het gemeentebestuur kwam van dteze be- slissing in beroep bij dte Kroon, aanvoerea- de, dat weliswaar eenige vertrekken van dt woning voor een gedeelte, minder dan de helft van de oppervlakte dier vertrekken uit makende, op het grondgebied dter gemeente Z liggen, maar dat die gedeelten bij elkaar genomen zeker meer dan een gemeubileerde kamer vormen; dat deze gedeelten van ver trekken te zamen genomen, hoewel eene eigenaardige, toch voor een geregeld dag- <en nachtverblijf ingerichte behuizing vormen en derhalve als eene gemeubileerde woning in zag zij iets zich boven bewegen, tusschen het raam en het dak daar boven iets ka- tachtigs, snel en vast op zijn voeten, dat langs dien stijlen muur klom, waarop geen menschelijk wezen een plaats voor zijn voe ten zou gevonden hebben. Een paar seconden later was het visioen verdwenen tusschen de twee puntige uiteinden boven aan den toren; maar Barbara was niet langer in twijfel wat het was,dat zij gezien had. De raadkamer, het open raam! de gevaarlijke opklimming! Geen katachtig wezen, maar een man had zijn leven op dien grimmigen steilen muur gewaagd, om de brieven des Konings te ste- len. Een man! een spion! de man met de hand met het litteeken, wiens verderfelijk pad Barbara tweemaal gekruist had, maar die, zoo het scheen, haar ten siotte zou overwin- nen. De gedachte aan dit alles, de afschuw, de vrees overviel haar als een donderslag. Hoe- veel tijd en kans zij had om den vijand mees- ter te worden, kon zij niet berekenen. Alles, wat zij doen kon, was handelen. Zij roeide vlug naar den wal en enkele oogenblikken la ter vloog zij door den rozentuin en het huis binnen. Aan den eersten sOldaat, dien zij zag, gaf zij dringend bevel kolonel Scrape op te zoeken. Gelukkig was hij in de hall met ma- joor Lavell. Barbara had slechts een paar oogenblikken noodig, om hem te vertellen, wat zij gezien had. Plotseling werd het kas teel levendig door geluiden en beweging. Barbara met majoor Lavell onmiddellijk achter haar, was de eerste, die het portaal voor de raadkamer bereikte. De schildwacht had niets gehoord of gezien; bij vluchtige beschouwing Scheen de kamer zelf onaange- tast, behalve dat het westelijke venster van buiten opengewrongen dat de kist van den Koning opengebroken was en den inhoud er van verdwenen was. Scrape had reeds eenige van zijn soldaien naar het dak gezonden, en anderen om het terrein te doorzoeken naar sporen van den vluchteling. Er kon geen twij fel aan bestaan, dat de dief de gracht was overgezwommen, waarschijnlijk dicht bij de bouwvallen van het oude poorfgebouw, waar de afstand het smalst was; toen was hij naar het dak geklommen langs het klimop, dat aan dezen kant dicht was en dat de duide- lijke sporen van zijn tocht droeg aan de ge- scheurde takken en vernielde slingers, en was verder gekropen, tot bij den top van den westelijken toren bereikte. Hier had hij zich door middel van een touw laten zakken tot het raam van de raadkamer en toen hij zijn doel bereikt had, was hij langs denzelfden weg teruggegaan, dien hij gekomen was. Het touw lag nog op het dak tusschen de twee punten, als een stomme getuige van dit verbazende waagstuk, dat uitgevoerd was. De man had met een hand aan het touw, gehangen, terwijl hij het venster met de an dere openwrong, en wat toen in de kamer gezwaaid; en de terugkeer het naar boven klimmen, moest nog gevaarlijker geweest zijn. Zij, die uit het kamervenster naar bene den keken, zestig voet diep, schudden hun hoofd van verbazing. De ruime, ingewikkel- de, gekanteelde daken van Broughton be- waarden echte^ zorgvuldig het geheim van de ontsnapping van den vermetelen waag- haus; noch hier, noch in de tuinen kon het minste spoor van hen gevonden worden. Slechts eenmaal scheen het Barbara, toen zij uit een der torenvensters keek, dat aan den anderen kant van de gracht het riet zich be- woog op een wijze, alsof het door iets ster- kers dan een briesje geschiedde, en het scheen haar alsof tusschenhet hooge gras door een paar oogen haar aankeken. Aanke- ken! Het was niets dan het visioen van een oogenblik en in minder dan een seconde was het paar oogen verdwenen; alleen het riet trilde weer, als door de aanraking van een bevende hand. Toen zij de aandacht van' een der mannen op de plek gevestigd had, stond het riet weer onbeweeglijk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6