DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 163 Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs Wj voornitbetalinrper 3 mnanden f2tr.per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct, p. regcl, grootere tetters »ur plaatsrnimte. Biieveii franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Buitenland Dit nummer Kcstsaf uit twee bladen. i"Us. - Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JUL1 DE STRIJD IN MAROKKO. De Fransche en Spaansche gedelegeerden ter Marokko-conferentie hebben de overeen- komst in zake de samenwerking tusschen schen Frankrijk en Spanje geteekend. De „Petit Parisien" heeft een onderhoud gehad- met Malvy over de Franseh-Spaansche besprekingen. Malvy was ten zeerste voldaan over het resultaat der conferentie te Madrid, hetwelk, naar hij zeide, een algehgele samen .werking van beide landen in de Marokko- aangelegenheden. Malvy achtte verder het opgestelde plan volkomen aannemelijk voor .Abd-el-Ivrim en :was van meening, dat deze niet zal weigeren vredesonderhandelingen aan te gaan. Hetbetreft, precieerde Malvy, een nieuwe verdeeling der Marokkaansche zones, waar- bij de Riffi zichzelf kunnen besturen onder ten autonoom tfeheer, dat echter onder de souvereiniteit van den suitan zal staan. Elke parti] zal zich zekere noodzakelijke opofferingen moeten ge'troostcn. Geen enkele militaire voorwaarde, zooals bijv. terugtrek- king der Riffi, zal worden gesteld, voordat de vredesonderhandelingen plaats vinden. Ingeval echter Ab-el-Krim zou weigeren te onderhandelen, zal hij een gesloten militair front voor zich vinden. De Fransche Senaat heeft eenstemmig (met 281 stemmen) de militaire credieten voor Marokko aangenomen. De Fransche en Spaansche legerberichten melden successen in den strijd tegen Abd-el- Krim. Het Spaansche legerbericht meldt nog, dat een bekend rebellenleider in een hinder- laag gedood is. Vier van zijn aanhangers werden gevangen genomen. In de Spaansche pers is. een officieel com munique gepubliceerd over de gebeurtenis- sen in Marokko. Voor het eerst wordt daarin gewezen op de moeilijkheden in het Fransche gebied, en men spreekt de hoop uit, dat de Fransche troepen, na den toestand hersteld te hebben, een straf-expeditie tegen de opstan- delingen zullen ondernemen In de Spaansche zone is na eenige rustige maanden opnieuw verhoogde druk ontstaan, zoodat de vijand teruggeslagen moest wor den, echter zonder dat men een enkelen man mee verloor dan in het officieele legerbericht is medegedeeld. De omstandigheden zullen er over beslissen of in de toekomst grootere operaties noodzakelijk zijn. Spanje wil in zijn zone vredehebbenen slechts de absoluut noodzakelijke punten bezetten. Niettemin is het mogelijk, dat nieuwe stellingen in het on- bezette gebied ingenomen moeten worden; waarschijnlijk zal dat slechts geschieden in overleg en samenwerking met Frankrijk, in dien de gemeenschappelijke vredesplannen geen succes hebben. Het Marokko-vraagstuk heeft zich de laat- ste twee jaar aanzienlijk gewijzigd, vooral in poltiek opzicht. Het nog ongeboren rijk van Abd-el-Krim, die sultan van Marokko en ka- lief van de geheele Mohammedaansche we- reld wil worden, is het centrum van een reli- gieuze sociale beweging, die den steun van alle revolutionnairen der wereld geniet. Een wespennest in het Rif zou een groot onge- luk voor de Westersche beschaving zijn. Daarom schenkt het Spaansche directoire aan dit vraagstuk groote aandacht. Het wil aan zijn werk in Marokko, in samenwerking met de Marokkaansche autoriteiten, grootere uit- breiding verleenen. Binnenkort zal een Ka- lief voor de Spaansche zone worden be- noemd. Het directoire zal grootere offers slechts dan brengen, als een eervolle en duurzame vrede op andere wijze niet verkregen kan worden. Een vreedzame oplossing is wellicht mogelijk, omdat het rijkelijk vergoten bloed geen rassenhaat heeft veroorzaakt. Het eene volk verdedigt naar zijn opvatting zijn oriaf- hankehjkheid, en het andere vervuit zijn tra- ditioneelen plicht, beschaving te brengen in onbeschaafde landen. DE TOESTAND IN CHINA. In Britsche kringen in Sjanghai heerscht groote verbittering over de houding van de ltaliaansche en Fransche gezanten in de com- missie van drie, die zich op zeer ongunstme wijze over de Britsche handelswijze hebben uitgelafen en in den gemeenteraad van Sjang hai voorschriften willen geven. Het diploma- tieke corps heeft geenerlei wettelijke macht om den gemeenteraad van Sjanghai te dwin- gen, die slechts aan de belasfingbetalers ver- antwoording schuldig is. Het is echter een"feit, dat de Britten in China steeds meer ge'isoleerd worden. Gister seinde de correspondent te Tokio van de Ti mes, dat de Japansche regeering besloten heeft, op de conferentie over de exterritoria- liteits-rechten in China een standpunt in te nemen, dat tusschen het Britsche v en het Amerikaansche in staat, terwijl de pers er op wijst, dat Japan geen enkele verplichting heeft om zich onvoorwaardelijk bij het Brit sche standpunt aan te sluiten. De Chineesche overheid te Sjanghai heeft haar verzekering, dat zij de vreemdelingen zal beschermen, herhaald. Volgens berichten uit Tsjc-enking blijft de burgerlijke gouverneur de kanonneerbooten van voedsel voorzien. I'.r zijii geen doeltrcffende maatregelen ge nomen om tie gocderen, vail Britsche onder- danen geroofd. terug' te krijgen. Duizend volksmenners uit Kanton trekken langs de kust om in de havensteden propa ganda te maken. Volgens de Russische bladen heeft Dosser, de in verband met de gebeurtenissen te Sjang hai gearresteerde vertegenwoordiger aldaar van het Russische petroleumsyndicaat, den 7den Juli voor de gemengtfc rechtbank te Sjanghai terechtgestaan. In verband met de door hem en door de sovjet-regeering afge- legde verkiaringen omtrent een vervalscht do cument, op grond waarvan Dosser zou zijn gearresteerd, is dezen een week uitstel toege- staan, om bewijsmateriaal voor deze bewe- ring'bver te leggen. Verder is hij onder borg- stelling in'vrijheid gesteld. Een half-officieel Japansch nieuwsbureau meldt, dat volgens te Kanton ontvangen be- trouwbare berichten een Russisch stoomschip met \y2 millioen pakjes munitie uit Wladiwo- stok naar- Kanton is vertrokken. De Chineesche Kamer van Koophandel heeft besloten, financieele maatregelen te ne men tegen de Britsche banken. Ook wordt gemeld, dat de Kamer heeft besloten, de be- trekkingen met Britsche firma's te verbreken en de Chineezen uit Britschen dienst weg te halen. Voljgens telegrammen uit Tsjangsja is daar op 10 Juli een koeliestaking uitgebroken, wel- ke op 14 Juli door een algemeene staking zal worden gevolgd. Uit Tokio wordt draadloos aan Londen ge- seind, dat het gevaar voor een breuk tusschen Japan, Amerika en Engeland in zake China is afgewend. Er is een accoord bereikt in zake de handhaving van een vereenigd optreden in China. Groot-Brittannie zou zich vereenigd hebben met de aanvaarding van een onpar- tijdig vonnis omtrent de incidenten te Sjang hai, zelfs indien dit het ontslag van zijn amb- tenaren zou meebrengen, terwijl Amerika niet meer zou aandringen op de onmiddellijke overweging van de kwestie der exterritoriali- teit. i Gemeld wordt, dat de z.g.n. christen-ge- neraal Feng Joe-Sjiang een order aan zijn troepen heeft gericht, waarin hun gelast wordt zich ten sterkste tegen de bolsjewisti- sche propaganda te verzetten, en er bij de soldaten op aangqdrongen wordt, de eigen oude sagen te leeren. Het secretariaat van het uitvoerende comi- te te. Peking heeft aan de provincies geseind, dat de excessen tegen de vreemdelingen moe ten worden onderdrukt, eh de propaganda voortaan met vreedzame middelen moet ge schieden. Te Peking zijn drie sovjet-vliegtuigen uit Rusland hangekomen. Green, de voorzitter van het Amerikaansch Verbond van den Arbeid, heeft zijn regee ring verzocht, een conferentie bijeen te roe- pen om de kwestie van de afschaffing van de exterritorialiteit in China te bespreken. De waterleiding te Sjanghai geeft te ken- nen, dat het, tengevolge van de voortdurende intimidatie van haar personeel, binnenkort noodig zou kunnen blijken de watervoorzie- ning af te sluiten. Duizend Chineesche stakers, verontwaar- digd over het niet uitkeeren van stakingsgeld, hebben de bestuurders van het Vakverbond bedreigd, die daarop bij de buitenlandsche vrijwilligers om hulp aanklopten Deze dre- ven met eenige moeite de menigte uiteen. Vijfhonderd man van de troepen uit Moek- den bewaren nu de orde buiten de buiten landsche riederzetting. DE ONTRUIMING VAN HET RUHR- GEBIED. Te Berlijn komen steeds' meer berichten, die bevestigen, dat het Ruhrgebied veel spoe- diger zal worden ontruimd, dan oorspronke- lijk het voornemen was. De noodzakelijkheid voor Frankrijk om in het bijzonder de Marok kaansche regimenten naar "Marokko terug te brengen, speelt daarbij zeker een rol. Voor eind Juli hoopt men, dat Dusseldorf vrij zal zijn, spoedig daarna ook Duisburg en Ruh- rort. Het garnizoen van Gelsenkirchen ver- trekt op 17 of 18 Juli. Ongeveer tegelijker- tijd hoopt men men Hattingen, Bochum en Recklinghause nvrij te krijgen. De Duitsche bladen staan er vol van, zegt het Hbl., en de vreugde is alleszins begrijpelijk. DE ENGELSCH—RUSSISCHE BETREKKINGEN. 't Bezoek dat de juist teruggekeerde Rus sische gezant Rakofski begin der week aan 't Forreign fiice heeft gebrac.ht, moet naar de Londensche correspondent van de Tel. schrijft, van de grootste mogelijke beteekenis worden geacht, daar sinds het uitbreken der Chineesche onlusten in Sjanghai geen open- lijke besprekingen tusschen Engela.id en Rus land had plaats gevonden en daar het een open geheim is, dat zekere invloedrijke krin gen alhier krachtige pogingen aanwenden, ten einde een afbreken der Er,gelsch-Russi- sche diplomatieke betrekkingen te verkrijgen, is het van groot belang of de tegen Rusland kortgeleclen hier ingebrachte verwijten al dan niet gerechtvaardigd zijn. Door Chamberlain is nog zeer onlangs verklaard, dat'de En- gelsch-Russische betrekkingen zich in een zeer ernstig stadium bevinden. In elk geval zijn de betrekkingen abnormaal. De Sovjet- regeering werd verleden jaar de jure erkend, doch de practische voordeelen van deze er- kenning werden, zooals men zich zal herin- neren, van zekerevoorwaarden afhankelijk gemaakt, waarvan de bclangrijkste de rege- ling der Russische schulden aan Engeland was. Van Russische zijde wijst men er op. dat de tegenwoordige toestand - die noch vriendschappelijk, rioch vijandig is niet in het belang der Engelsche industrie kan zijn en vestigt men de aandacht op de groote orders, ten bedrage van 15.000.000, die Rakofski uit Rusland moet hebben medege- bracht, terwijl de uitvoer van Engelsche goe- deren naar Rnsland verleden jaar slechts 4.000.000 heeft bedragen. Echter verzet men zich in Engeland er tegen, juist nu in verband met de auidelijk gebleken propagan da van Rusland in China, weder de voile di plomatieke betrekkingen met Rusland aan te knoopen. Tegelijkertijd wijst men er hier op, dat tot nu toe van Russische zijde nog geen enkele poging is gedaan, om tot een regeling der Russische schuldenkwestie te komen. In dien van Russische zijde wordt opgemerkt, dat deze aangelegenheid immers in principe reeds is geregeld en men alleen over de de tails nog besprekingen zal moeten voeren, zoo blijft toch hier het gevoel bestaan, dat alle tot nu toe voorgestelde regelingen geen hoop op een of andere betaling in contanten geven. Die kringen in Engeland, die een verbetering der onderlinge betrekkingen het beste voor Engeland acbten, spreken de hoop uit, dat bij de aanstaande officieele besprekin gen van Rakofski te Londen, de betreffende kwesties spoedig zullen worden opgehelderd en een gunstiger aanzien zullen krijgen. FRANSCHE KAMERLEDEN NAAR RUSLAND. Een groep van circa 60 Fransche Kamer- leden, die belangen in Rusland hebben, be- sloot op 5 Augustus een delegatie daarheen af te vaardigen. De betreffende Kamerleden zijn getroffen door het groote aantal conces- sies, dat door Engelsche en andere buitenlan- ders in Sovjet-Rusland is verworven en zij wenschen zich te vergewissen, of deze al dan niet voordeel opleverfin. Voorts wenschen zij na te gaan, welke de 'huidige positie van bui tenlandsche personen en kapitaal in Rusland is, welke faciliteiten 4r aan hen werden ver- leend en welke thans de rechten van houders van Russische obligation zijn. REVOLUTIE-GEVAAR IN POR TUGAL. Naar aanleiding vsn geruehten over een nieuwe revolutie, heeft de Portugeesche regee ring troepen gereed. gehoud'en, ten einde bij het eerste alarm te kunnen optreden. De au toriteiten bewaren over de plannen, die hun ter oore waren gekomen, volkomen stii- zwijgen. DE COMMUNISTISCHE PARTIJDAG TE BERLIJN. De partijdag van de communisten te Ber lijn heeft een zeer rustig, bijna vervelend ver- loop. Tal van buitenlandsche vertegenwoor- digers hebben reeds het woord gevoerd. De officieele vertegenwoordiger van de Execu- tieve te Moskou sprak in het Franseh, zijn moedertaal, en beloofde de wereldrevolutie, zonder echter iets naders nopens den datum mede te deelen. Een ander Franseh conjmu- nist, de bekende Sem'bat, wekte het internati- onale proletariaat op hartstochtelijke wijze op tot den strijd tegen de bourgeoisiie. Ook een jeugdafdeeling is aanwezig, kindereu van 12 tot 14 jaar. Een van hen hield een toespraak en verzekerde, dat zijn afdeeling .,de beraadslagingen met voldoening en groote aandacht volgt" Tal van Chinee zen, meest studenten, zijn ook opgekomen. In eft couloirs van het Pruisische parle- ment, waar (tot groote verontwaardiging van de Duitsche conservatieve pers) het eon- gres wordt gehouden, is een zeer handige bolsjewistische tentoonstelling ineengezet, die „de strijd om de bevrijding van het Chi neesche proletariaat" te zien geeft. De cNbatten zullen tot en met Vrijdag du- fen en zich in hoofdzaak' met de communisti- sche tactiek in de parlementen en in de vak- vereenigingen bezig houden. Van de eigen- lijke besprekingen krjjgt men in de openbare zittingen natuurlijk niets te hooren. In de gister gehouden tweede zitting van den communistischen partijdag is een "resolu- tie aangenomen, waarin ,.de bevrijding der politieke gevangenen uit de klauwen van de witte terreur en uit de gevangenissen der Duitsche Republiek" wordt geeischt. In een andere motie keurt de partijdag de politiek en de actie der centrale goed en spreekt hij in haar zijn vertrouwen uit. Deze motie keert zich verder tegen de oppositie der uiterste linkerzijde, de „beroepsoppositie- voerders", wier actie slechts de ontbinding in de hand werkt en die noch in de K. P. D., noch in de communistische Internationale thuis behoort. EEN VIJANDEL1JKE BETOOGING TEGEN HERRIOT. De president der Kamer, Edouard HeiTiot, woonde dezer dagen de prijsuitdeeling aan de leerlingen van het Lvcee Louis-le-Grand bij. Nadat professor Bioche eenige woorden had gezegd, stond Herriot op om een rede uit te spreken, toegejuicht door een aantal aanwezigen, midden in de zaal gezeten. Plotseling riep iemand: „Dat is een uitda- ging!" en uitroepen als ,.A bas Herriot" en „non pas ici" volgden hierop. De politie kwam tusschenbeiden en zette de rustverstoorders buiten de zaal. Herriot trachtte daarna zijn rede uit te spreken, maar het geschreeuw, gefluit en de toejuichingen w'aren zoo sterk, dat weinig van hetgeen hij zeide, wyrd versiaan. Studenten, die van het gebeurde intus- schen op de hoogte waren gebrachf verza- melden zich buiten het gebouw. Leden van de ,,Jeunesse patriote" riepen, toen Herriot het gebouw verliet „A bas Herriot", „A bas le faux monnayyeur". Er werden twintig personen gearresteerd. HET LOONCONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Cook, de secretaris van het Engelsche mijnwerkersverbond, heeft, het woord voe^ rende tot een betooging van de arbeiderspar tij te Sunderland, gezegd, dat in de volgende maand stellig een strijd in de industrieele wereld zou uitbreken, wanneer de opzeg' gingstermijn voor het contract met de mijn werkers verstrijkt. Dan zal men niet toe staan, dat ook maar een ton buitenlandsche steenkolen in Engeland binnenkomt. Het bondgenootschap tusschen dig groote vakver eenigingen is, zeide hij, e£h uitgemaakte zaak. Cook waarschuwde de eigenaars dat indien het tot een conflict kwam, het er een zou zijn, zooals het land nog nooit gezien heeft. DE HERDENKING VAN DEN BOYNE- SLAG TE GLASGOW. De herdenking van den slag aan de Boyne door de Orangisten te Glasgow, waarvan wij gister reeas melding maakten, heeft Zondag- nacht volgens bericht aan de „Maasb." aan leiding gegeven tot straatgevechten, waarbij 21 personen gearresteerd en ongeveer hon derd getVond werden, o.m. verscheidene vrou- wen. Laat in den avond had er een Orangisti- sche optocht van 40.000 personen plaats uit alle deelen van stad en provincie. Te Shettleston, een voorstad van Gasgow, werden de betoogers, volgens de Londensche bladen tenminste, uitgejouwd door troepen katholieke Ieren, die hun vaandels wildeu neerhalen. Er ontstond een gevecht, waarbij gebruik werd gemaakt van steenen, flesschen en stokken. Er was een sterke politiemacht ter plaatse en deze slaagde er in, een tijd lang de orde te herstelen, doch toen de optocht een klein eind verder was gekomen, wuifden tegenstan- ders met Sinn Fein-vaandels en werden moties aangenomen, waarin loyauteit jegens de kroon, vijandschap jegens de R. K. Kerk, sympathie met de houding van Ulster in de grenskwestie en betuigingen van streng pro- testantisme werden uitgedrukt. Op den terugweg hadden opnieuw ernstige ongeregeldheden plaats. Op verschillende punten werden gevechten geleverd met tegen betoogers. In de Kenmorestreet waren bijna alle vensters ingenomen door vijandig gezin- de ccnframgnifestanten, die de Zuid-Iersche kleuren droegen of vlaggen hadden uitge hangen. Orangisten poogden zich van de vlaggen meester te makeh e# er werd ver- woed gevochten. De betoogers zelve gaven herhaaldelijk aanleiding tot wanordelijkheden door hun agressief optreden. Zoo kozen zij hun weg door de katholieke wijk van Abercromby op- genomen. Uit de meeste vensters hingen groene vlaggen en deze werden het mikpun voor een bombardement met flesschen en steenen, waardoor tal van ruiten werden ver- gewond. In deze straat woedde de strijd op zijn hevigst. Tramwagens werden aangehouden en de betoogers bombardeerden van de daken de wagens met voorwerpen van allerlei soort, waarbij zij evenwel weipig onderscheid maak ten tusschen vriend en vijand. De politie moest door bereden mansshappen worden ver- sterkt en kon eerst door charges met den wa- penstok de orde eenigszins herstellen. Tot kort na middernacht hadden nog kleine on geregeldheden plaats. VERKIEZING VAN EEN OECUMENI- SCHEN PATRIARCH. De bladen te Athene publiceeren een tele gram uit Konstantinopel, dat meldt, dat de verkiezing van den oecumenischen patriarch, gisteren, zich heeft gekenmerkt door ernstige incidenten, door de Turken uitgelokt. Drie nietropolieten zouden klappen hebben opge- loopen. De verkiezing is uitgesteld. EEN RECHTER-DRAMATURG. De Schotsche rechter, Ic^'d Shaw, heeft een drama, „Darnley", geschreven, waarin Maria Stuart en haar minnaar Rizzio de hcofdrollen spelen. Shaw is 75 jaar oud en de eenige Engel sche rechter, dien men als een selfmade man besehouwt. Hij is de zoon van een kleinen bakker te Edinburgh en heeft als schrijver bij een advocaat het noodige geld voor zijn studie in de rechten bijeenverdiend. HET PROCES ANGERSTEIN. Het Openbaar Ministerie in de stad Lim- burg heeft tegen den achtvoudigen moorde- naar Angerstein acht maal de doodstraf ge eischt. Hij eindigde zijn rede met te consta- teeren, dat Angerstein een comediant is en een zuiver type van een misdadiger zonder betere opwellingen. Niet alleen de bloedver- wanten der slachtoffers, maar alle welden- kende menschen in Duitschland, aldus ein digde hij, eischen zijn dood. Gisteravond 7 uur deed de voorzitter dker rechtbank, Gerichtsrat Roth, uitspraak in het proces. Beklaagde werd wegens moord acht maal ter dood veroordeeld en tot levenslang eer-' verlies. De moordwerktuigen worden in be- slag genomen. De kosten van het proces ko men ten D.ste van beklaagde. Angersteia lioorde het vonnis kalm aan en verklaarde, dat hij zijn daad slechts met zijn bloed kon boeten. Hij heeft afgezien van zijn recht tot het aanvragen van revisie. Het vonnis heeft derhalve rechtegeldigheid gekregen. ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIe Uit Melbourne wortd gemeld, dat de zee- lieden hebben besloten, vandaag in staking te gaan. Alle schepen zullen, zoodra zij de haven binnenkomen, worden stilgelegd. Er zullen ten slotte 4000 zeelieden bij betrokkeu zijn en ook onder de menschen, die niet direct bij de scheepvaart betrokken zijn, zal veel ellende worden berokkend Er liggen al 11 schepen stil in verschillen de havens en er zijn al bijna 800 zeelieden werkloos. DE SCHATKAMER VAN DE St. PIETER. Men meldt uit Rome aan de „Maasb." het volgende: De schatkamer van de St. Pieter is momen- teel voor alle bezoekers gesloten, feneinde herstellingsarbeid te kunnen uitvoeren. De eigenlijke dieven zijn nog niet gevan gen, ofschoon nog meerdere arrestaties plaats hebben. j In verband met den diefstal in de schat kamer heeft de paus den kanunnik van het Vaticaan, mgr. Nardone, tot bijzonderen schatbewaarder benoemd, waarbij "hem alle bevoegdheden voor controle en veiligheid zijn verleend. Hij is echter ook ten voile voor de aan hen toevertrouwde kostbaarheden ver- antwoordelijk. De veiligheidsmaatregelen zullen aanzien lijk uitgebreid.worden. y HET EVOLUTIELEER-PROCES. De „monkey case" in Dayton (Tennessee) begint in hooge mate interessant te worden. De verdediging van Scopes zal voor de ioe- lating van verschillende wetenschappelijke getuigen pleiten. Hiertegen heeft Bryan, die in deze zaak de hoofdrol blijft vervullen, reeds bij voorbaat geprotesteerd. In een giste ren door hem gepubliceerde verklaring merkt hij op. dat als het volk van Tennessee het recht heeft, wetten uit te vaardigen, het ook het recht heeft te beoordeelen, welke opvat- tingen gevaarlijk zijn, zonder te luisteren naar het advies van wetenschappelijke man- nen uit New York. Het volk van Tennessee heeft het recht den bijbel te verstaan, zooals het dit voor zichzelf wenscht uit te maken en zijn opvattingen te beschermen tegen de uitlegging" van "Christian scientists. "Bryan kondigde dan ook aan, dat de vervolging zich tegen iedere onbehoorlijke inmenging zal verzetten, waarop de procureur van Sco pes antwoordde ,dat de vervolging allereerst zal moeten bewijzen, dat de evolutieleer on- juist is. Indien de rechtbank zich naar de wenschen van Bryan voegt, dan kan het ge heele proces binnen enkele dagen zijn afge- loopen en de bevolking van het vermaak van een dagenlang uitgesponnen-proces, waar- naar zij zoo vurig had gehaakt, worden be- roofd. De deken der medische faculteit van de hoogeschool te Columbia heeft voorgesteld, om in verband met dezen aanslag door den staat Tennessee en zijn poging om de weten schappelijke ontwikkeling, zooals hij hei uit- drukt, te vermoorden, alle onderwijscertifica- ten van dien staat te verloochenen en dit ook voor ahdere staten te doen gelden, die zich wellicht eveneens als tegenstanders der-we- tenschap zouden ontpoppen. Nog fraaier wordt deze zaak doer een mededeeling van dr. Chera, den assvrioloog van Pennsylvania, die mededeeling deed van zes tafels uit het jaar 2000 v. Chr., die te Nuppur werden ge vonden en waaruit blijkt, dat men ook ioen reeds aan evolutie geloofde, alhoewel toen niet aangenomen werd, dat de men^ch van apen, doch van schapen afstamde. De ver- taling zegt namelljk: „De eerste mensch at geen brood, noch droeg bij kleeren; hij kroop op handen en voeten en at gras, gelijk de schapen." EEN MERKWAARDIG MONUMENT. Te Allenstein is heden op den Jakobsberg een gedenkteeken onthuld ter herinnering aan het plebisciet in Oost-Pruisen. In het voet- stuk werden de 363.200 Duitsche en de 7980 Peolsche stembiljetten ingemetseld, benevens de oorkonde over de stemming. DE VERBODEN VRUCHT. De haven Colborne, Vereenigde Staten, geldt op het oogenblik als een centrum voor rum-runners. Aan den Canadeeschen oever liggen 15 booten met drank op een gunstige gelegenheid te wachten, dezen in de Vereenig de Staten binnen te smokkelen, Zondag wa ren den geheelen dag tientallen sjouwerlie- den in de weer, om flesschen met sterkedrank in motorbooten over te laden, ten einde te trachten daarmede onder begunsiiging der duisternis, over te steken. Al deze boofen be- hooren aan een Amerikaansch smokkelsyndi- caat. Een tweetal verslaggevers, die in hua bladen de in Colborne heerschende drukte wilden beschrijven, werden door den lei der der transporten uit de omgeving verdreven. DE SCHATTEN VAN DE VORSTEN JOESOEPOW. De opzichter van het heerenhuis, dat vroeger aan de prinsen Joesoepow (een der ijkste families van tsaristiseh Rusland) toe- behoorde, decide aan G. P. O E. te Moskou mede, dat hij samen met den portier een dichtgemetselde deur heeft ontdekt, die, naar zij veronderstellen, naar een geheime be- waarplaats moest leiden.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1