Atkmaarsohe Couran fefilletok De hand met het littteekeiT" Vacantie PUROL Honderd Zeven en Twintigsfe Jaargang. Dinsdag 14 Juli. Provinciaal nieuws Begrafenis Mevr. M. van Heenen—Vdlter. Gemengd lieuws No. 165 1925 Op de algemeene begraafplaats a an den Kerkedijk werd gistermiddaa het stoffelijk overschot van mevrouw M. Van Reenen- .Volter ten grave gedragen. De lijkwagen vertrok om kwart over twee van het sterfhuis, gevolgd' door een lan- dauer met een zeer groot aantal kransen en een zevental volgkoetsen. Bij het sterfhuis sloten een deputatie van de bewoners van Bergen aan Zee, wethouder Apeldoorn, het bestuur van de V. V. V., de voorzitter van de vereeniging Joanes Agnus en de leerlingen van de hoogste klassen van de St. Urselaschool en van St. Angelo zich achter den stoet aan, welk voorbeeld bij het passeeren der kerk door het bestuur van de Ned. Herv. Kerk werd gevolgd. Aan den lijkwagen hingen slechts een 3-tal kransen, een van de kleinkinderen, een van de familie en een van den heer J. van Reenen met het opschrift: „Aan mijn dierba-r echtgenoote, mijn steun en mijn toeverlaat gedurende 43 jaar. Deze bloemen met veei toewijding geplukt uit haar eigeu tuin en haar Parnassiapark. Marie rust in vrede, mijn Dol." Onder de andere kransen waren er van „Het Personeel", van „Kunst na Arbeid", van Bergen's Gemengd Koor", van „Jong Nederland", van de „V. V. V.", de Kampeer vereeniging „Het Stille Strand", van de „Ge- meente Bergen", van „de zusters van de St. Ursulaschool" en van „de Deutsche Ferien- Verein", benevens een zeer groot aantal van particulieren. Op de begraafplaats mcrkten wij, op: de wethouders en 9 van de 11 raadsleden-, de burgemeester van Alkmaar, Mr Wendelaar, die van Egmond-Binnen, de heer Janssens, de kantonrechter, Mr. de Bastert, de heer nir. Judell, het bestuUr van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool, dat van Ber gen's Koorvereeniging, pastoor Rengs, ds. Makkink, de gemeente-secretaris en de ge- meente-architect. De baar werd grafwaarts gedragen door het personeel van de familie. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. v. d. Kieboom, die herinnerde aan Ps. 42 over het hijgend hert enz. en verklaarde dan tot deze gedachte te zijn gekomen, om- dat men voor zich heeft de gedachtenis aan een vrouw, die gehad heeft een zeer sterken geest, die zich in haar rijk leven openbaarde door tegenstellingen. De tcgenstellingen in het gemoed van deze sferke persoonlijkheid waren zeer sterk. In de belijdenis van Augustinus vindt men het bekende woord over de ziel die rust vond in God. De ondergTond van die belijdenis is, dat wij te doen hebben met de ziel die strijdt en staat in het conflict van het leven. De mcnsch die sterk is eh veel geeft, heeft veel strijd en zoo was het met haar leven. Zij heeft in zich gehad den sterken wil in het leven groote dingen te willen bouwen en ze zijn haar opgelegd geworden als e-en roe- ping. Zij'heeft geiuisterd naar die stem, in de wereld gebouwd en groote dingen tot stand gebracht. Sterk is in haar leven geweest de wil om tc zijn een.persoonlijkheid en die te latcn gelden, maar de andere zijde, de eeuwi- ge, heeft zich in haar ook geopenbaard. Haar wezen was religieus en sterk was in haar het verlangen te leven in eenheid, vrede en har- monie met God. Haar leven is geweest vol moeilijkheden, waa-rom er oogenblikken wa ren, waarin zij verlangde naar den vrede die jhtgaat boven dit leven- Nu staan wij aan het graf en de dingen van deze wereld zijn opgelost. De harmonie, de verzoening en de vrede in den eeuwigen God zijn gekomen. De heerlijkheid van het evangelie is, dat er oogenblikken worden gevonden, dat de mensch is uitgedoofd door eigen innerlijken strijd. Er zijn er onder de menschen geweest, die haar hebben begrepen en dat heeft wonder goea gedaan. Er zijn er die in stilte bewaard hebben de herinneringen die goed zijn en het leven zal dit openbaren. Want altijd weer volgen de dingen. De menschen zullen neder- zitten in stilte en spreken over de overledene en de dingen van nabij. Daar is een vrede Oods en een liefde Gods, die wederkeeren tot «nJePsc'1 ^'e. weggenomen is. begrijpelijk, dat in een sterke per soonlijkheid de wil om te leven en te doen spreekl, maar voor ieder mensch' is er het oogenblik dat hij sterven moet en haar was do bereiidheid, dat is de overgave, het buigen van den eigen wil voor den eeuwigen wil. De Git het Engelsch van Baronesse Orczy (Geautoriseerde vertaling van A. T 43; HOOFDSTUK VI. I- Zonsondergang. Toen het tenslotte bleek, dat de nasporin* vruchteloos was, daalde er een stilte als die des doods over het kasteel neer. De soldaten durfden ternauwernood met elkander te pra- ten, zij zaten alleen in groepen, zwijgend, vol vrees, dat enkelen of misschien alien verant- woordelijk gesteld zouden worden voor de vreeselijke gebeurtenis. De officieren liepen ook zachtjes rond, en wenschten overal, be- halve op het kasteel Broughton te zijn. Ko- Ionel Scrape was een man, die voor deze ramp een zondebok zou vinden ten koste van alles zelfs van gerechtigheid. Dat een ze- kere mate van zorgeloosheid de eerste oor- zaak van het onheil was, kon niet ontkend worden, maar toen alles gezegd en ieder ar gument aangevoerd was, bleef het een feit, dat het gebieken was, dat dertig paar oogen met voldoende waren om de wacht te houden mensch die "dit lean heeft overwonnen. Wij kunnen hier aan haar graf spreken van levcnsoverwinning en onderworpenheid aan God. Dit moge een troost zijn voor alien die haar lief hebben gehad. Zij is gegaan uit deze wereld met den vrede van God, staande in voile wapenrusting en diep in haar ziel overtuigd van het: „daar is een die meer is, dat is God". Moge die vrede u zijn tot troost Amen. Hierna zegde ds- v. d. Kieboom een dank- gebed. De oudste wethouder, de heer J. Apel doorn, veronderstelde namens de aa-nwezige raadsleden te spreken als hij verklaarde, dat de familie van Reenen niet alleen een lief- hebbend echtgenoote en een zorgzam-e moeder had verloren maar tevens een vrouw groot in energie en dadten. Wat uw overleden echt genoote voor de gemeente Bergen is geweest tijdens uw ruim 40 jarige echtvereeniging is genoegzaam bekend. Bergen aan Zee, het Museum en haar werk voor de centrale keu- ken tijdens de mobilisatie getuigen daarvan. Maar zij was meer. Zij was in den waren zin des woordis een moeder der armen. Ik spreek dien wensch uit dat de goede God haar haar loon moge geven voor het vele goede in haar leven verricht. Dat zij ruste in vrede. De voorzitter van de Duitsche Vacantie- kolonie, de heer Carl Viol, sprak een woord van dank voor alles wat mevrouw van Ree nen voor de Deutsche Ferienverein te Ber gen aan Zee had gedaan. Zij schonk cfen grond voor't gebouw waar de kinderen steeds weer aan de Hollandsche kust genezing kunnen vinden. Wij nemen hier afscheid van deze buiten- gewone vrouw, zullen ons nimmer weer kun nen verheugen in den klank van haar stem, maar toch is zij voor ons niet gestorve. Haar geest leeft in ons en blijft. Ook de kinderen zullen haar blijven gedenken. De heer J. van Reenen sprak hierop als volgt: „Wij staan hier aan de groeve van mijn dierbar-e vrouw. Het is voor mij een -oogenblik waarin ik niet gedacht had'woor- den te zullen kunnen vinden die mijn gevoe- lens vertolken. Menig woord heb ik aan het graf van Berg-enaren gesproken, maar thans is die taak zwaar voor mij. Het is voor mij een wa re behoefte alien die hier tegenwoordig zijn te danken. De tegenwoordigheid van velen en het groot aantal kransen mijn dierbarc echtgenoote toegezoncfen vertolken, dat zij ook iets is geweest voor alien die zij zoo in- nig lief had en waarvoor zij gewerkt heeft ten goede. 43 jaar zijn wij getrouw-d geweest en altijd was zij een steun en een hulp in mijn werk ook in mijn burgemeesterschap. Ik heb haar leeren kennen als een buitengewone vrouw met kra'cht en energie, die voor haar man en haar kinderen als een leeuwin streed. Haar bedoeling was iets grootsch te maken. Zij was den laatsten tijd lijdende aan haar hart, maar wilde toch naar haar g-eliefd Ber gen aan Zee om vele dingen te bespreken en te behandelen. Haar toestand was zoo, dat ik dikwijls zij: „Kind doe niet te veel," m^ar door haar ontcinba-re energie kon men haar niet vasthouden. Met moest gebeuren en ik ben blij, dat zij de laatste 'dagen het feest heeft kunnen mecle maken van den doorgaan-- den trein naar Bergen aan Zee. Dierbare echtgenoote u* te moeten verliezen is_ een zware slag voor ons alien, maar wij zijn blij, dat een lang lijden u bespa'a-rd' is. Gij had't dat met uw krachtigen geest niet kunnen doormaken. Gij z-ijt in uw voile werk heengevloden en ik denk aan het woord van mijn kleinzoon, die tot mij zeide: „grootvader maak je maar niet akelig, ik gevoel den geest van grootmoed-er, die omzweeft mij", en zoo zal het mij zijn en mijn kinderen. De gedach- t-c aan mijn dierbare vrouw en moeder zal altijd blijven zoolang wij leven. Zij ruste in vrede. De plechtigheid was -hiermede geeindigd. Naar wij vern-em-en hadden nog verschil- lende personen het woord willen voeren (ook uit een ingezonden stuk blijkt dit) doch door de minder goede regeling bleek dit niet moge- li-ik-.. Bij velen was mevrouw van Reenen- Vdlter echter nog lang het onderwerp van gesprek. Men gevoelde, dat met haar een stuk van Bergen zelf is ten grave gedragen. UIT SCHOORLDAM Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juli tot wijkverpleegster der gemeente War- menhuizen, Schoorl en Koedijk benoemd onze piaatsg-enoote mej. M. W. ter Burg. Onze vroegere plaatsgenoot, mejuffr. A. M. ter Burg, verpleegster te Helder, behaalde dezer dagen het diploma voor Kraamvrouwverpleegster. UIT SCHAGEN. De heer J. Jongejan, lid van de vereeni ging „Sparta", alhier, brak Zor.dag bij het spelen te Anna-Paulowna een pols. Te Rotterdam is aanbesteed het bouwen van een kathcli-eke kerk met pastorie, een bewaarschoc! en een patroneslokaal. Laagste inschrijver was de N.V. Bouv/bedrijf, vrce- ger firma Overtoom en Zonen, alhier, voor bovenbouw 248.000, voor massa f 304.000. UIT NIEUWE NIEDORP. Alhier had Zondag een propaganda-wed- strijd plaats tusschen Z. F. C 1 van Zaam- darn en E. D. O- 1 van Haarlem, beide lste klas Nederlandsche Voetbalbond. De sport- vereeniging te Nieuwe Niedorp had voor de match een gouden kruis en een zilveren me- daille beschikbaar gesteld. De strijd, die een zeer animeerend verloop had, werd met 43 door E. D. O. gewonnen. UIT AKERSLOOT. De heer A. Gorter, Rijksveldwachter in deze gemeente is bevorderd tot sjjksveldwach- ter Brigadier titulair. De zangvereeniging van hier en West Graftdijk heeft Zoidag 12 dezer, met de boot Pomona van den heer Gootjes, de uitgeschre- ven reis gemaakt naar Muiden, waaraan ook door vele particulieren werd meegedaan. Om 7 uur's morgens vertrok de boot van den steiger om de leden, van Graftdijk op te ne men, en onder begunstiging van goed zomer- meer en onder de vroolijke tonen van de mu- ziek werd om half een het doel van den tocht bereikt. De boottocht was aanvankelijk in het leven geroepen om voor de patienten van het Sanatorium Heideheuvel eenige zangnum- mers op te voeren. Daar iederen Zondag ve le vereenigingen voor de patienten optreden was er van het goede ook te veel en moest dit plan terzijde worden gezet. Door velen werd Muiderberg en het Muiderslot bezocht, weer anderen gingen naar Hilversum, of bezoditea de schoone omstreken in het Gooi. 's Avonds 714 ure werd de terugtocht ondernomen en kwam de boot te ruim 1 uur's nachts aan den steiger aan. Over het algemeen is er veel ge- noten, maar de tijd van thuiskomst was te laat. mogelijk aan diens verlangen te voidoen en zoo zal het stoffelijk overschot van des heer van Niei'op dus in de pillbix op diens eigen grond echter niet voor maar achter in den tuin rusten. Onder zeer veel belangstelling was een zestal arbeiders dezer dagen begonnen het 6000 K.G. zware betonnen ding te verslepen. Het is op zijn plaats van bestemming tot ge- ringe diepte in den grond gegraven' zoodat de koperen deur boven het aardoppervla'c blijft. In die deur zal de naam van den over- :d< Ter verzaehting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpljn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het nood- zakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. over iederen hoek van het groote en onregel- matige gebouw. Iedere mogelijke toegang tot de raadkamer was zorgvukdig bewaakt, be- halve den eenen, dien men ontoegankelijk voor een menschenvoet geacht had. Kolonel Scrape en zijn officieren hadden iedere mo- gelijkheid overwogen, fcehalve dat een man een afschuwelijken dood zou wagen om zijn doel te bereiken. Het was een vreeselijk oogenblik toen de drukte in en om het kasteel geeindigd was en men de opsporing had opgegeven toen Barbara slechts met groote moeite de bittere woorden kon inhouden, die haar zoo zwaar op het hart lagen. „Ik heb het u wel gezegd!" Kolonel Scrape voelde het zwijgende ver- wijt in haar oogen en voelde ook, dat het gerecntvaardigd was. Zijn vriend, majoor Laveli, beweerde, dat de arme man in dien tijcl bepaald zelfmoord-gedachten had. Zijn positie zou voortaan onhoudbaar zijn. A1 de hoorden der koningsgezinden, al de trouwste aanhangers van den Koning hadden de open- baarmaking gevreesd van de briefwisseling van den Koning met Lotharingen en de onte- vreden Ieren, omdat zij wel wisten, dat het geheele volk het slecht zou opnemen, dat de Koning er aan gedacht had vreemde troepen op Engelschen bodem te brengen. En nu, natuurlijk was die openbaarmaking slechts een quaestie van dagen en hij, kolonel Cra- AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Gistermiddag omstreeks halftwee zijn de twee torpedojagers der Amerikaansche mari ne, de „Bruce" en de „Preston", aan de De Ruyterkade te Amsterdam aangekomen. Het duurde langen tijd voor de smalle vaartui- gen, langs den steiger der fa. Van Es en Van Ommeren, met hun scherpen boeg tegen den wal gemeerd waren. Maar toen eenmaal de zware trossen overgeworpen waren, lagen de beide jagers al gauw langszij van elkaar. Het vastmaken, waarbij heel wat Jantjes in touw kwamen, geschiedde onder groote be langstelling van het Zondagsche publiek, dat langs den buitenkant wandelde. Onmiddellijk na aankomst kwam ter be- groeting een officier van piket der Neder landsche marine aan boord. De grijze vaartuigen hadden den- geheelen dag veel bewijks. Zij hebben elk een beman- ning van ongeveer 120 koppen aan boord. OVEREENKOMST GESLOTEN. Naar wij vernemen is tusschen de Radio Corporation of Afnerica en Philips een overeenkomst gesloten omtrent de uitwisse- ling van octrooien en ervaringen betreffende zend- en ontvanglampen, alsmede alle toe- stellen op radiogebied. De Radio Corporation vertegenwoordigt de radiobelangen van de General Electric Company, de Westinghouse Company en andere groote Amerikaansche ondernemingen op radiogebied. BEGRAVEN IN EEN BOMVRIJE BETONNEN KIST. Een ongewone beg^ifenis heeft te Vree- land plaats gehad. In de ,,Gooi- en Eemlan- der" lezen wij hierover: De laatste wilsbeschikking van den heer P. van Nierop, die sedert 1863 inwoner der gemeente, oud-raadslid en ex-wethouder wa^, oevatte iets zeer vreemds. De heer Van Nierop nad n-.l. den wensch te kennen gegeven. om in zijn eigen tuin begraven te worden in 'n zgn. pill-box, die hij na de mobilisatie van de m?li- tairen had overgenomen voor 100. Deze box een betonnen kist van pl.m. 5 M. lengte bii 1U M. hoogte was bestemd als bomvrije schuilplaats voor soldaten in tijd van oorlog, en nadat de heer Van Nierop het ding ge- kccht had, heeft het jarenlang in diens tuii» i voor zijn woning gelegen. Zooals dat in een derp gaat, vroegen velen zich af, wat de heer v. N. met de box voor had, doch diep ging men er niet op in. Thans, nu uit de laatste wilsbeschikking van den overledene gebieken is, welke bestemming de ze er aan wilde geven, spreekt het vanzelf, dat velen zich voor het ongewone van het ge- val interesseeren. B. en W. hebben gemeend, uit pieteit tegen- over den laatsten wil van een geacht ingeze- tene, niet .anders te kunnen doen dan zooveel ledene worden gegrift DE INGESTORTE HUIZEN TE DIEMEN. Het onderzoek inzake het instorten van de beide. huizen in de Burgemeester Bickers straat te Diemen heeft uitgewezen, dat de bouw door de aannemers Evers en Simonis uit Amsterdam op slordige wijze heeft plaats gehad, tengevolge waarvan een pijler van de houten fundeering was afgegleden. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIT TOT BEVORDERING DER GENEES- KUNST. Naar wij vernemen is prof. dr. H. Burgei te Amsterdam afgetreden als voorzitter van bovengenoemde maatschappij en opgevolgd als zoodanig door dr. L. C. Kersbergen, <?e- neesheer-directeur van het St. Elisabeths gasthuis te Haarlem. Als nieuwe onder- voorzitter is gekozen dr. A. J. A. Thomas uit Baarn. INTERNATIONALE ASSOCIATIE VOOR DE STUDIE EN VER- BETERING DER VERHOUDINGEN EN AR- BEIDSVOQRWAARDEN IN DE INDUSTRIE. Een Associatie onder bovengenoemden naam werd gevormd gedurende het Interna tionale Industrieele Welfare Congres, dat dezer dagen in Vlissingen is gehouden. Zooals de naam aanduidt is de bedoeling dezer associatie het bestudeeren va nindustri- dezer associatie het bestudeeren van industri- heele wereld teneinde de publieke opinie te kunnen voorlichten omtrent deze hoogst be- langrijke aangelegenheden. TEGEN EEN PAAL GEBOTST. Gistermiddag is de 18-jarige H. ten K., uit Den Haag, die op het middenbalcon van een electrische tram Noordwijk-Leiden stond en op den Rijnsburgerweg te Leiden het hoofd buit-en de tram stale, tegen een paal gekomen, met het gevolg, dat hij een ernsti- ge schedelbreuk kreeg. Hij is naar het acade- misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. VAN EEN TREIN GEVALLEN. Zaterdagnacht heeft aan de Haarlemmer mer bij de staatsspoorwegen van een in voile vaart zijnden trein gevallen. Hij kreeg een ernstige schedelfractuur en werd i-n bewuste- loozen toestand naar het -ziekenhuis te Eind hoven gebracht. Gistermorgen was de man nog niet bij kenois. BEIAARD CONCERTEN TE MIDDELBURG. Het bestuur van de Vereeniging tot bevor- dering van het Vrcemdeli-ngenverkeer op Walcheren te Middelburg, heeft besloten dit jaar op Woensdagavonden, te "beginnen op 1 j Juli en eindigend op 9 September beiaarci- concerten te geven, Gekozen is de Woensdag- avond in verband met hen, die clien dag naar Walcberen komen, om des Donderdags te genieten van dte zoo bekende Middelburg- sche markt met zijn bonte mengeling van Zeeuwsche costumes. EEN ONTPLOFFING. Zaterdagnach eef-t aan de Haarlemm-er Trekvaarfc te Leiden; ten gevol-ge van zelfont- oranding een on-tploffing plaats gehad in een houten gebouwtje, be-hoorende tot de kunstvuurwerkfabriek van den heer' A. J. de Kat. Het gebouwtje is geheel verbrand. De schaae, ongevee duizeud gulden bedragende, wordt niet door verzekering gedekt. ERNSTIG MOTORONGELUK. Gisteravond ongeveer 8 uur is de chauf feur J. v. E. uit Veenendaal met een motor- fiets in een scherpe bocht bij het spoo-rweg- station a 1 daar geslipt en in voile va^rt tegen een ijzeren- hek gevlogen, waar drie m-eisjes stonden. Twee van deze meisjes warden ern- stig gewond; mej. J. v. D. tverd dad'elijk per auto naar het zekenhuis te Utrecht vervoerd en mej. N. J. zoa daar gisterochtend h-een gebracht worden. Het derde meisje kreeg enkel eenige ontvellingen. CENTRAAl ISRAeLITISChl WEES- HUIS TE LEIDEN. Men meld't uit Leiden aan de N. R. Ct.: Gisteren heeft in Zomerzorg te Leiden een zeer druk bezochte ledenvergadering plaats gehad van het Centraal Israelitisch Wees- en Doorgangshuis te Leiden. Deze vergade- ring was belegd naar aanleiding'van het- geen op de laatste vergadering van het C. I. W. is voorgevaVen en waarvan wij in het ochtendblad van 23 Juni uitvoerig hebben melding gemaakt. In de gisteren gehcuden ledenvergadering heeft de voorzjtter, prof. dr. J. L. Palache, TOELATING van leerlingen tot HET OPENBAAR VERVOLG- ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- langhebbenden dat de INSCHRIJVING van LEERLINGEN voor den cursus van OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS, welke begin September aanvangt en in het laatst van April eindigt, kan plaats hebben op DONDERDAG 16 en VRIJDAG 17 JULI e.k., telkens des avonds van 7—8 uur in een der lokalen van het Stadhuis LEERLINGEN DIE DEN CURSUS REEDS BEZOCHTEN MOETEN ZICH OPNIEUW AAN MEL-DEN. De cursus omvat de gewone vakken la ger onderwijs en kan, zoo daaraan behoefte blijkt te bestaan, worden uitgebreid met een of meer andere vakken, waaronder dt Fransche, Duitsche en Engelsche taal. Overlegging van het vacci-n-atiebewijs is vereischt. Alkmaar, Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. nogmaals 'n ui-teenzetting van den stand van zak-en gegeven, waarbij hij deed uitkomen dat het conflict zich sedert de laatste verga dering door het optreden van den heer Van D. nog eenigszins had toegespitst. Nadat verschillende leden het woord had den gevoerd, werd een motie voorgesteld, wdke later door den opperrabbijn Hirsch ui' Zwolle werd geamen-deerd in dezen zin, dat de motie vertrouw-en uitsprak in dte leidiug van het bestuur en waarbij het afgetreden bestuur en den afgetreden regenten werd' ver- zocht, op hun ontslag terug te komen. De voorzitter verklaarde, dat bestuur en regenten bereid waren als de motie were, aangenomen, hun ontslag in te trekk-en, doch de motie zoo opvatten, dat de zaak-Van D. als afgedaan werd beschouwd1. De motie, aldus in stemming gebracht, is toen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Tof r-egentesse is hierna in de vaca-ture- mevr. Van Dam gekozen mej. C. van Loen te Leiden. OENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK. Bij Kon. besluit is met ingang van- 15 Au gustus aan dr. C. A. Verrijn Stuart, hoog- leeraar aan de rijiksuniversiteit te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag venleend al? lid en voorzitter van de centrale commissi!? voor de statistiek, onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan den lande be wezen diensten. Prof. Verrijn Stuart is benoemd tot crun- in a n-deur in de orde van Oranje-Nassau. EEN BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN DE HAAGSCHE PATROONS IN HET BOUWVAKCONFLICT. De uitsluiting in de Haagsche bouwbedrii- ven is, zegt de Crt., in een nieuw stadium ge komen door een bemiddelingsvoorstel, dat de algemeene patroonsvereeniging in de bouwbe- drijven naar aanleiding van een con ference bij den rijksbemiddelaar, den heer Fruytier, met beide partijen indiende. Dit voorstel houdt in om, tot aan den tijd, dat het landelijk collectief contract afloopt, ermede accoord te gaan, dat in Den Haag, bij opheffing van de staking, niet anders daa in daggeld zal worden gewerkt. Wanneer dit voorstel door de werklieden- organisaties wordt aangenomen, zijn de lan- delijke patroonsbonden bereid, alsnog het lan delijk collectief contract '25—'26 aan te gaan op de voorwaarden, door den rijksbemidde laar, mr. De Vries, in zijn compromis-voor- stel neergelegd, echter met de restrictie dat niet mag worden gestaakt, noch uitgesloten voor kwesties welke buiten het landelijk col lectief contract vallen. Van de zijde der patroons wordt dit voor stel als een belangrijke concessie aan de bouwarbeidersorganisaties beschouwd en men verwacht dat het einde der staking (uitslui ting), die nu reeds bijna drie maanden duurt, in zicht is. Vermoedelijk zullen de betrokken werkne mersbonden Dinsdag a.s. vergaderen om een beslissing te nemen. VEILIG VERKEER TE WATER. T In verband met de ongevallen, sommige met doodelijken afloop, welke in de laatste maanden in het watergebied van Amsterdam zijn voorgekomen, heeft de Nederlandsche Vereeniging van kapiteins en stuurlieden bij de_ Rijn- en binnenvaart besloten, een veilig- heidsbrigade in te voeren, gevormd uit ledea van de vereeniging, die de vaart beoefenen als beroep, zoowel zeil- as motor- en stoom- vaart. Die brigade zal aansporen tot zooda- nige voorzichtigheid en ordelijk verkeer, als in het algemeen belang nocidig zijn. Zij verschijnt op drukke dagen, dus vooral des Zondags, op Amstel eg Nieuwemeer en zal van haar bevinding geregeld aanteekening houden. Bij wijze van proef heeft de brigade zich gisteren, in nog wat primitieven vorm, reeds op den Amstel vertoond. pe, had het bevel gehad over het kasteel, toen het kostbare kistje zoo vermetel geroofd was. Geer. wonder, dat hij zijn pistool met bevende hand omknelde, en dat zijn medeofficieren iiet geraden achtten een wakend oog over hem te houden, totdat de eerste opwinding van zelfverwijt gekalmeerd was. Alleen ma joor Laveli zei Barbara iets van wat haar zoo zwaar op het hart lag. „Ik smeekte hem," riep zij nog warm van verontwaardiging,, „niet met Tubal Lo'ng- shankes te onderhandelen Majoor Laveli protesteerde flauw. „Het is nog niet bewezen," zei hij, „dat die schurk de daad bedreef. Ik voor mij geloof niet, dat hij den moed voor zulk een onder- neming had. Men moet wel tegen wil en dank eerbied hebben voor den moed, de vindingrijk- heid, die voor de vermetele daad vereischt werden." Barbara was bereid, dat toe te stemmen. Zij kon ook Tubal's lage persoonlijkheid niet verbinden met de volkomen doodsverachting, die uit de daad sprak. Maar toch was zij overtuigd, dat Tubal het gedaan had. Zij had hem in Daventry en daarna weer op Farn- don Fields gezien. Het was Tubal, zij kon er niet aan twijfelen. Maar het gaf niets er lan- ger over te spreken. Het hielp niets er over te redeneeren. De daad was bedreven. Het overstelpt door wroeging, een eind aan -zijn leven maakte, was dat slechts eeri gruwel voegen bij een al te lange lijst. Zij voelde ook, dht haar tegenwoordigheid alleen een voortdurend verwijt voor den ongelukkigen man moest zijn, en in waarheid was hij niet meer dan ieder ander te laken. Barbara zelf, die het kasteel Broughton met al zijn bijzon- derheden door en door kende sedert haar kin- dertijd, had nooit gedacht, dat de raadkamer van het dak te bereiken was. Nu! dit was een einde van een'gelukkigen droom; de droom, dat de onschatbare genade haar geschonken was, iets voor haar Konings te kunnen doen zijn schat voor hem te be wared en zijn goeden naam te beschermen. Dat alles hoorde nu tot het verleden, en nu de onrust voorbij was, voelde Barbara een diepe moedeloosheid. Het scheen inderdaad, alsof God niet langer aan de zijde van den Koning stond. Die vreeselijke nederlaag bij Naseby! en nu dit!! Wat zou het einde van dit alles zijn? Meer haat, zeker: want neder laag aan een zijde en overwinning aan de andere zouden die hartstoehten voeden, welke tot nu toe slechts even he hoofd hadden op- gesfoken. Barbara begon zich af te vragen, wat Jim's gevoelen omtrent dit alles was. Se dert dien noodlottigen Augustusdag, drie ja- ren geleden, toen de Koning zijn standaard vreeselijke was gebeurd. Als kolonel Scrape, verhief tegen zijn volk, had Jim zoo los van alles, zoo onverschillig geschenen. Het moest hem toch zeker wel kunnen schelen. Niemand kon onverschillig blijven, nu het zoover ge komen was. de Koning een vluchteling in zijn eigen land, de hand van zijn volk tegen hem opgeheven, zijn aanhangers, die hem verlieten de een na den ander. Zeker moest het Jim kunnen schelen! Maar wat had hij dien dag in de bosschen lusteloos geschenen, en hoe droevig! Het leek wel, alsof een vree selijk verdriet als een molensteen aan zijn hals hing. En toen Barbara aan de droeve uitdrukking van zijn oogen dacht, vulden de hare zich dadelijk met tranen. Zij veegde ze snel weg met een ongeduldig gebaar. Waar- om zou zij er iets om geven, als hij het niet deed? Het huis was nu volmaakt stil en de scha- duwen vielen steels langer op het grasveld. Boven in de lucht was de groote massa wol- ken levendig rose gekleurd, terwijl in de gracht de vochtige oppervlakte der waterle- liebladeren honderden -tinten van amethyst, smaragd en agaat weerkaatsten. De onder- gaande zon had een mantel van rossig goud over het water geworpen, en daardoor sche- merden de donkere weerkaatsingen van de verwijderde bosschen, dicht en blauw en scherp, en wezenlijker schiinend dan de boo- men zelf. a 5! (Wordt vervolgd). 1 v-T;

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5