rsche Courant De land met het lidteeken, -FEU1LLET0N. 1 0 0 No. 164 1925 Hofidertl Zsven en Twintigste Jaargang. Woensdag 15 Juli. DIF.NSTPLICHJ. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens BROEDERDIENST betreffende den hieronder genoemden persoon, de uitspraak is geschied, als achter zijn naam vermeld: KoSTERS, A. C. J. A., lichting 1924, uit spraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan binnen TIEN dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of diens wettigen vertegenwoor- idiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ro tting® te richten, moet met redenen zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge meester, ter Secretarie dezer gemeente, Af- deeling Militaire Zaken, die voor de door- zending zorgt. Alkmaar, 13 Juli 192'5. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. ©emengd Nieuws HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. G is ter is te's Gravenhage een aandeel- houdersvergadering gehouden van de Hanze- bank in het bisdom Haarlem, onder voorzit terschap van den heer H. G. A. Jansen, die in zijn openingswoord herinnerde aan de verdere pogingen tot minnelijke liquidatie en er bij de weinigen, die zich daarmede nog niet vereenigd hebben, op aandrong dit als nog te doen. In deze vergadering deed de secretaris me- dedeelingen over de onderhandelingen van de commissie voor de liquidatie met directe en commissarissen betreffende liquidatie der bank. Uitvoerig werd de gang dezer onderhande lingen nagegaan, waarbij o.m. werd meege- deeld, dat de commissie een instructie had ontworpen voor directie en commissarissen. Op advies van een rechtsgeleerde werd even- wel getracht een overeenkomst te treffen, waarbij o.m. werd meegedeeld, dat_ de com missie een instructie had ontworpen' voor di rectie en commissarissen. Op advies van een rechtsgeleerde werd evenwel getracht een overeenkomst te treffen, waarbij de commissie inzage te geven van de boeken. Dit voorstel is toegezonden aan de commissie voor de li quidatie, maar door haar nog niet behan- deld. Inmiddels houden directie en commissa rissen zich aan hetgeen is toegezegd, en wor den geen uitbetalingen boven 100 gedaan en men gedraagt zich volkomen naar de ontworpen instructie; ook de belegging ge schiedt overeenkomstig den wensch van d crediteuren. Op een vraag bij de behandeling van de balans en de winst- en verliesrekeriing ant- woordde de directeur, dat de post van 191.000 verlies debiteuren beschouwd moet worden als absoluut verloren. De post is grooter, maar kon ten deel uit reserves ge- dekt worded. Een der aandeelhouders voerde aan, dat men blijkbaar alleen aan de grooten credie- ten gaf; spr. zelf had een tijdelijk crediet van f 5000, hetgeen hij voor enkele maanden noodig had voor de afwikkeling van van een hypotheek had gevraagd doch niet verkregen (teekenen van instemming). Het bestuur antwoordde, een mededeelin gen te mogen doen over de credieten. Er zijn fouten gemaakt, ernstige fouten en als die niet gemaakt waren, zouden de zaken vermoe- delijk wel een anderen loop genomen >"fcbben Maar, gezien het beheer van andere instel- lingen, is het beheer in de crisisiaren zeer moeilijk geweest. Echter wordt niet erkend, dat de kleinen achtergesteld zijn bij de groo- en. Er zijn groote, te veel groote credieten ge- geven, doch niet zijn credietenaan kleinen onthouden. Het genoemde geval is, staande de vergadering, niet te onderzoeken. De kleine credieten zijn alle verleend als ze vol- deden aan de regelen voor de credietverlee- ning gesteld, doch de groote credieten zijn lang niet alle verleend en toen ze verleend zijn, waren ze veilig. Er is echter niet vol- doende rekening gehouden met de kapitaal- positie der credietvragers en met de wisse ling in prijzen Men heeft zich min of meer 6lih3 gestaard op Het niet bianco verleenen van credieten, terwijl andere instellingen we! bianco credieten gaven, doch rekening hou- dend met de kapitaalspositie der vragers. Een ander der aanwezigen vroeg. naar aanleiding van den genoemden post van 191.000, waarom de borgen niet zijn aan- gesproken. Namens het bestuur werd geantwoord, dat met de zekerheid der waarborgen steeds re kening gehouden is, maar dat het prijsver- loop en de daling van de kapitaalspositie zoo- wel van credietnemers als van borgen de verliezen veroorzaakt heeft. Maatregelen zijn genomen om op de hoogte te blijven van de zaken der credietnemers, vooral in den na- crisistijd. Niettemin is de bank herhaaldelijk de dupe geworden van het prijsverloop. Men moet ook niet vergeten, dat behalve borgen ook onderpanden bestonden, die vaak niet goed bleken te zijn, zooals bijv. het wissel- onderpand. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. De aftredende commissarissen werden her- kozen. De directeur, de heer Perquin, decide me, dat hij in de commissie van crediteuren ver- zocht heeft om aanvulling der directie, in- dien zij dit gewenscht achtte. Dezelfde vraag legde spr. aan de vergadering voor. De com missie van crediteuren heeft geadviseerd niet tot aanvulling over te gaan. De vergadering. besloot eveneens niet tot wijziging in de dr- rectie over te gaan. Ten slotte wees de voorz. erop, dat de voor- naamste oorzaak van den val der Hanzebank gelegen is in den val der zuster-orgawisatie in Den Bosch. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gestelde vraag decide de directeur mee, dat het uitbetalen aan crediteuren verband houdt met de houding tegenover debiteuren, wier bedrijven men zooveel mogelijk in tact heeft willen laten. Dit jaar zal vermoedelijk de eerste uitkeering, n.l. eene van 20 pet. geschie- den. De vraag wordt onder de oogen gezien of een fonds gesticht kan worden, waaruit voorschotten aan deposanten en beleggers, verstrekt kunnen worden, wanneer deze in moeilijkheden zouden komen. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) SPOORWEGPERSONEEL. Maandag is te Utrecht een vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel gehouden, waarin de vertegenwoordigers van deze organisatie in den loonraad der Neder landsche Spoorwegen verslag hebben uitge- bracht omtrent hun houding in de laatste zit- tingen van den loonraad aangenomen. Men meldt ons, dat in deze hoofdbestuurs- vergadering algemeene instemming werd be- tuigd met de houding van de heeren Moltma- ker en Van Hinte in den loonraad, en groote voldoening werd uitgesproken over de wijze, waarop zij getracht hebben, elk advies tot loonsverlaging te keeren. Groote ontstemming werd geuit over het feit, dat een meerderheid in den loonraad niet bereid bleek, eenige da gen schorsing van de beraadslagingen te be- willigen. Het hoofdbestuur zal alle maatregelen treffen, om in overleg met het personeel de in het advies aanbevolen verslechtingen te keeren. Hiertoe zal, zoo mogelijk in overleg met de roomsch-katholieke en prot.-christ. vertegen woordigers een minderhetdsrapport worden opgesteld. De vertegenwoordigers van de Nederland sche Vereeniging zullen aan de beraadsla gingen in een zitting van den loonraad op a.s. Donderdag deelnemen. Donderdagavond zal in een openbare vergadering van de Nederlandsche Vereeni ging te Utrecht de heer P. Moltmaker ver slag doen van het verhandelde. BIOSCOOPCOMMISSIES. Gister is te Delft de jaarlijksche vergade ring van de vereeniging van leden van ge- meentelijke en particuliere bioscoopcommis- sies in Nederland gehouden. Het hoofdbestuur van de vereeniging kwam vanmorgen ongeveer 9 uur in het Stadhuis bijeen om eenige huishoudelijke zaken te be- spreken. Om 10 uur werden het bestuur en de le den, die voor de vergadering te Delft geko men waren, door den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, officieel ontvangen. Hij zeide, dat de bioscoop beslag heeft gelegd op den volksgeest, en de bioscoop-commissies trachten de gevaren te keeren. Zij geven veel tijd en toewijding, maar oogsten weinig dank voor haar keuringen. Haar werk is negatief, ze yillen afweren kwaad en gevaren, die drei- gen, in het bijzonder de gevaren, die de jeupd bedreigen. De voorzitter van de vereeniging, dr. W. W. van der Meulen, wethouder van "Den Haag, dankte voor de ontvangst. De leden maakten vervolgens een wande- ling door de sfa'd en Hrach'ten een Bezoek aan de Oude en de Nieuwe Kerk en aan de aardewerkfabriek de Porceleynen Fles. Daarna werd de algemeene vergadering gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte werden behandeld de vraagpunten. Wordt het niet tijd, er in alle steden op aan te dringen, dat kinderen beneden 10 of 12 jaar niet in de bioscoop worden toegelaten? Moet voor kindervoorstellingen niet een maximum-tijds- duur van 2 uur worden gesteld? Zijn er nor- men aan te geven voor de keuring van films? De heer S. de Jong Ezn. hield een repliek op de besprekingen in de vorige jaarlijksche vergadering gehouden naar aanleiding van de inleiding over het vertoonen van films be treffende onderwerpen aan den Bijbel ont- leend. In de gisteren te Delft gehouden vergade ring van de vereeniging van leden van ge- meentelijke en particuliere bioscoopcommis- sies in Nederland zijn de aftredende bestuurs- leden de heeren H. P. Jordens, Groningen, dr. W. W. van der Meulen, 's-Gravenhage, en mej. Bertram, Roermond, herkozen. De heer C. S. Verburg uit Rotterdam las, daar de heer S. de Jong Gz. door ernstige ongesteldheid verhinderd was deze vergade ring bij te wonen, diens repliek voor naar aanleiding van de discussie over de inleiding van het ondrwerp: Het vertoonen van films betreffende onderwerpen, ontleend aan den Bijbel, bij de vorige jaarlijksche vergadering gehoudem 44) 2. In diezelfde lustelooze Hemming van moe- deloosheid dwaalde Barbara doelloos rond in den tuin, zich nauwelijks bewust van de schoonheid van den zonsondergang, den vol- maakten vrede van haar omgeving. Na een poos dacbt zij aan Rex en ging naar de stal- len, om naar hem te zien. Het eerste wat zij zag, was Stella, geza- deld en Matthew, die er naast stond te wach- ten. Tot dit oogenblik had zij zelf- niet kun nen zeggen, of zij plan had bij haar vroeger plan te blijven, om Jim op te zoeken of niet, maar nu, bij het zien van Stella, was zij plotseling overtuigd, dat de noodzakelijkheid om hem te zien, hem te smeeken de buurt te verlaten en in geen geval meer naar Shut- ford te gaan, gebiedender dan ooit was ge worden. Hoe had zij een oogenblik die drin- gende noodzakelijkheid kunnen vergeten? Zij wist, dat kolonel Scrape reeds bevel had ge- geven het land te doorzoeken naar dien schurk Longshankes; een troepje ruiters was er reeds op uit gegaan, meende zij; en konden zij bij het zoeken naar Tubal niet toevdllig Jim Fiennes vinden en denken, dat zulk een adellijk gevangene hun kolonel zou bevallen? Het zachte hiuniken van Stella, toen zij haar zag, bracht a! deze gedachten als een blik- semstraal in Barbara's hoofd terug. Matt hew een snel bevel te geven, vlug naar het huis ter ug te loopen en haar rijkleed aan te trekken, was het werk van tien minuten op zijn hoogst. Zij was inderdaad in minder dan een kwartier op Stella's rug op weg door de velden; een galop over het stoppelveld, een paar sprongen over neggen en den smalleu stroom, en zij was in het gezicht van de hut van den smid. Dat was haar eerste doel Tubal had gezegd, dat Jim van tijd tot tijd Iefer Mudge kwam bezoeken, en dat hij daar zijn paard stalde. 'En toen Barbara Stella inhield, zag zij, dat een slank kastan- jebrum paard in de schuur stond. Maar zij had wat rnoeite Mudge te overtuigen, dat haar bedoelingen ten opzichte van Jim goed waren, en om inlicbtingen van hem te "ver- krijgen omtrent Jim's mogelijke verblijf- De man was blijkbaar een vurig aanhan- gei van zijn heer en van al de Fiennes, en zag er uit, of hij voor hen door een vuur zou loopen. Hij was eerst zeer halsstarrig, en of- schoon Barbara hem in haar hart niet an- ders dan prijzen kon, had zij wel kunnen hui- 1 en van boosheid, want de tijd ging voort, en a i »evaar v°pr Jim werd dreigender. „Als ge me niet helpen wilt, man," zei Barbara met vurigen ernst, „om uw jongen meester te vinden, zal ik hem alleen gaan zoeken. Vijanden zijn hem op het spoor en als bii ffe"an-aen genomen word't, helpe God Voor velen is het kwetsend, aldus de heer De Jong o.m., wanneer tusschen gewone vermaakfilms motieven worden vertoond, welke aan den Bijbel ontleend zijn. De bios- coopsommissies zijn in het leven geroepen om het kind te beschermen voor nadeelige invloeden; zij hebben tot taak zich te stellen op volstrekt neutraal standpunt. Tegenstan- ders hebben dit toegegeven en zijn het er- mee eens, dat de bioscoop geen propaganda mag maken voor een zedelijke of politieke overtuiging. In de vermaaksbioscoop hooren de bijbelsche films niet thuis, wel kunnen zij dienen voor evangelisatie-doeleinden. Het verlossingswerk van den Heiland is een onderwerp, dat volgens dfn heer De Jong stellig niet voor de bioscoop geschikt is. Het vertoonen van passiespelen of het uit- beelden van bijbelsche personen door tooneel- spelers kan feitelijk ook niet worden toegela ten, want het lijden van Christus mag niet worden weergegeven door gewone menschen. De Schrift staat te hoog voor profanie, de vrome zin van ons volk is daar sterk tegen. Met genoegen hebben we aan kinderen ver- teld de geschiedenissen uit het oude Testa ment en behoefte aan zinlijke uitbeelding be- staat er allerminst. Tot verdieping van het geloof dient de film niet, ze is ten hoogste een kijkspel. Bovendien is het verfilmen van de Bijbelsche onderwerpen geen kunstdaad. De R.K.-leden van de Leidsche bioscoop- commissie zijn van meening, dat eindeliik eens gebroken moet worden met de gewoonte om publiek naar de vermaakbioscoop te lok- ken voor vertooning van films met een room sche tendenz, die eigenlijk den R.K. gods dienst tot een bespotting maken. Zij meenen dat de vertooning van die films alleen in een R.K. milieu mag plaats hebben. Daar de heer De Jong niet aanwezig was stelde de voorzitter .voor, dat diens repliek in de afdeelingen nader zou worden bekeken. Men zou er dan later op terug kunnen komen. Na de pauze kwam in behandeling het vraagpunt Delft: Wordt het niet tijd, in alle steden er op aan te dringen, dat kinderen beneden 10 of 12 jaar niet in de bioscoop worden toegela ten, gezien de tegenwoordige samenstelling van de films? Uit de gedachtenwisseling bleek dat de vergadering zich in beginsel met het denk- beeld van Delft kon vereenigen. Hierna leidde mevrouw VeerVersteegh, lid van de Delftsche commissie' het vraag punt in: Moet aan kindervoorstellingen niet een maximum tijdsduur van twee uur wor den gesteld? Er volgde eenige gedachtenwisseling, waarna de voorzitter zeide dat het bestuur diligent zal zijn omtrent duur der voorstel- ling zal zijn omtrent duur der voorsfelling en lengte van de films. Tenslotte besprak de heer L. W. J. van Hasselt de vraag: Zijn voor de keuring nor- men aan te geven? Hij zeide dat, nu Rijks- keuring van films voor onbepaalden tijd van de baan is, men gedwongen is te zoeken naar meer eenheid bij de keuring om te komen tot verlichfing van het keuringswerk der aange- sloten commissies en om de financieele na- deelen der bioscoop-exploitanten tot een mini mum te beperken. Bovendien moet het publiek vertrouwen hebben in het werk der commis sies en moet zelfs de schijn van willekeur ver- meden worden. Spr. lichtte toe hoe moeilijk het is een grens te trekken, ook al zijn er keuringsvoorschrif- ten, waaraan de films moeten beantwoorden. Een voorstel van het bestuur om een onder- zoek in te stellen naar de mogelijkheid van een centralisatie voor de keuring en daarvoor zoo noodig een commissie te benoemen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Omstreeks 4 uur werd de vergadering ge- sloten. Het gezelschap bracht daarna een bezoek aan de Delfsch aardewerkfabriek De Porceleyne Fles. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is Bussum aangewezen. DE NEDERLANDSCHE JOURNALIS- TEN IN FINLAND. Het gezelschap Nederlandsche journalis ten, dat op Finsche uitnoodiging een studie reis gaat maken in Finland, is Vrijdag te He singfors aangekomen en bijzonder hartelijk ontvangen. Aan de boot bevonden zich, behalve het bestuur der Finsche journalistenvereeniging en legatieraad Teslov o.m. de Nederlandsche consul Nifterik en de katholieke bisschop De Finsche bladen publiceeren welkomst- artikelen in de Nederlandsche taal. 's Avonds bood de Finsche journalistenver eeniging een diner aan, waar de minister van buitenlandsche zaken Idman, de Neder landsche gezant baron Sweerts en de consul mede aanzaten. De gezant, de consul en ge- meentelijke autoriteiten zaten eveneens aan een maaltijd aan, die het gemeentebestuur van Helsingfore op 11 Juli gaf. 's Middags had minister ldman een thee aangeboden. Aan de, maaltijden ^ijn zeer hartelijke toe- spraken gewisseld. Zondag hebben de Nederlandsche jourua- listen een krans gelegd op het gedenkteeken voor de Finnen, die gevallen zijn in den Vrijheidsoorlog van April 1918. Daarna is het gezelschap de rondreis door een groot deel van Finland begonnen. DE SCHAPENDUINEN TE BLOEMEN- DAAL AFGESLOTEN. De moedwillige vernieling van aardappe- len, bloemen en struikgewas (zelfs door vol- wassenen gepleegd), heeft den eigenaar, jhr. Van Dijk, doen besluiten, de vrije wandeling in de Schapenduinen te verbieden. Om dezelfde reden was het wandelen in de ^Caprerasmds een paar jaar ook verboden. Met het oog op de a.s. vacantie, zegt de O. H. Crt. is het te hopen, dat dit besluit van korten duur moge zijn. HET ZIEKENHUIS TE BEVERWIJK. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den raad der gemeente Beverwijk, werd na uitvoerige bespreking besloten, dat de gemeente gedurende 25 jaar een subsidie van 8000 per jaar zal geven voor het in die gemeente te stichten ziekenhuis. KORTE BERICHTEN. Eenige dagen geleden is uit Winscho- ten veitrokken, zonder orde op zijn zaken te stellen, W. K., sedert enkele maanden uit- gever van het Advertentieblad Oostlijk-Gro- ningen. De politie zoekt K., die van oplich- tmg van gelden wordt verdacht. Pe, voorloopige regeling van de han- delsbetrekkingen tusschen Nederland en Por tugal is opnieuw met een jaar verlengd". Hedenochtend zouden op het vliegter- rein Schiphol bij Amsterdam de bij de Pan- derfabriek voor de Koninklijke marine bestel- de twee kleine vliegtuigen ter overneming door de marine worden beproefd. Voor ruim 3000 met rijksvoorschot ge- bouwde woningen in de mijnstreek is de huur verlaagd. Uit het water van de Pletterijkade in Den Haag is opgehaald het lijk van den 31- jarigen v. d. H., uit Honsholredijk, die even te voren bij het boomen van een schuit in het water was gevallen. WIJ DRUKKEN UW BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN VLUG EN N E T. 1 1 N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR v V .y y Vonnis i\ 30 EEN Recbtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 14 Juli. MISHANDELING. De politierechter deed heden uitspraak in de zaak contra H. Z., te Heiloo, die de vorige week terecht stond wegens bloedige rnishan- deling van.' zijn neef Willem Z. Bcklaagde werd veroordeeld tot 60 boete or 60 dagen hechfenis. Aangenomen werd dat die mishandelde de eerste aanleiding was van- het conflict. De officier zag niet af van den hooger- beroepstermijn. MISHANDELING VAN EEN AMBTENAAR. De timmerman J. K., te Enkhuizen, stond terecht ter zake mishandeling van den dienaar van politie Ubbels op de steiger der veerboot. De getuige Ubbels was niet aan wezig en daarvan werd acte gevraagd en v°r- leencl. Beklaagdte meende dat de agent bij het vrijhouden van den steiger op ontactische ma- nier optrad en gaf daarvan op ond'ubbelzin- nige wijze blijk door d'en agent in de lies te trappen. Deze getuige Ubbels was inmiddels u, want dan zult gij de schuld zijn van zijn dood." Maar de man schudde het hoofd met rus- tige koppigheid. j>Zijt gij ook niet een vijand van den jon gen meester?" .antwoordde hij; „gij, zijn vrouw, en gij staat aan den kant van hen, die hem zouden dooden. als zij er de kans roe zagen Ik, zijn vrouw," zei zij, even hard- nekkig als hij. „Ik, zijn vrouw! Denkt ge, dat ik het laagste wezen op de wereld ben, een vrouw, die haar eigen echtgenbot zou verraden?" Hij keek haar aan met scherpe, onderzoe- kende oogen, en zij beantwoordde zijn blik, waarbij zij haar geheele ziel in een laatst zwijgend beroep legde. Zij zag dat zij hem eindelijk getroffen had. Inderdaad konden slechts weinig mannen lang een becle van Barbara's oogen weerstaan. Een b^woner der bosschen, hetzij dichter of smid, kon zich nooit geheel losmaken van gevoeligheid en de oude Murge, die het meeste van zijn vrijen tijd doorbracht met te loopen onder statige beuken en bevallige esschen en wiens ooren gesfemd waren op den zang van iede- ren vogel en het getdppel van al de kleine voeten, die de bosschen bewonen, was geen uitzondering op den regel, en bij de ernstige smeekgebeden van Barbara smolt zijn ach- terdocht als sneeuw onder de zonnewarmte. „Zeker, ge zult mijn meester daar m de bosschen vinden, Mevrouw," zei hij eindelijk, „waar hij speelt met de eekhoorns en meer zulke kleine dieren, precies alsof hij een van hen was. Maar, „voegde hij er bij, en zijn scherpe stem werd op eens streng en drei- gend, „moge de groot God u straffen, zoo ge met slechte bedoelingen naar Heer Fien nes gaat." Hij ging nu zelfs zoover van voor te stel len, dat zijn kleindochter Rebekka, het meis- je, dat zijn huishouding deed, Barbara zou vergezellen en haar naar de meest gelief koosde plek van Heer Fiennes zou brengen. Maar Barbara weigerde dit., Zij wenschte alleen te zijim waarom wist zij niet, zij wist alleen, dat zij zeker Jim zonder hulp vinden zou. Te zeggen, dat zij voor het oogenblik het vreeselijke ongeluk van dien middag vergeten had, zou Barbara Fiennes onrecht aandoen; maar zij had zeker wel op- gehouden er aan te denken, terwijl zij stond te smeeken bij den smid. Nu hield hij haar stijgbeugel terwijl zij afsteeg, en beloofde voor Stella te zullen zorgen tot zij terugkeer- de. Zij sprong licht op den grond, voelde zich zonderling opgewonden, en enkele oogenblikken later was zij aan den rand van het bosch. HOOFDSTUK VII. I. Zoekend. mar mijn gelief de. Zij had haar rijhandschoenen, hoed met veeren en zweep afgelegd en ze aan Rebek- ka's zorg overgelaten, en de zware plooien van haar fluweelen kleed ophoudend, stond gearriveerd. Beklaagde zeide dat getuigeheni had geslagen en gegooid en dat hij zich toen aan de brugleuning had vastgeklemd. De getuige Ubbels had' een bem-eiking over zijn te late verschijning- te incasseeren. Eisch f 50 boete of 50 dagen hechtenis. bocte o? 30 dagen hechtenis. NIET VOL DOEN AAN VORDERING. De niet verschenen beklaagde L. H. B. had op 10 Juni niet vold'aan aan de vorde- ring van den gemeenteveidwachter Tente- ling, die hem had gelast van zijn rijwiel af te stappen, op grond dat de politiebeambte het rijwiel wenschte te inspecteeren of het voldeed aan de eischen door de motor- en rijwielwet gesteld. Beklaagde had later de veldwachters nog uitgescholden voor ellende- laren. Tiij was niet geheel nuchter. Eisch 20 boete of'25 dagen hechtenis. Vonnis dito. MISHANDELING DOOR EEN DAME. Aafje B., uit Egmond aan Zee, niet ver schenen, had op 30 Mei haar achternichtje mej M. Sloot, geboren Zwart, mishandeld welke mishaudeling was gepleegd ten hu'zp van Jan Dekker. Getuige die een lang verhaal deed, dat door den politierechter niet te onderbreken was, heeft een slag met een klomp in het °-e- laat gekregen. Getuige stond bekend als een echte kletskous, die door haar gebabbel ono-e- noegen had gesticht in het gezin van be klaagde. De politierechter waarschuwde haar nm dat ondoordachte geklets op te houden. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis VERNIELING. De eveneens niet verschenen visscher Arie G., te Egmond aan Zee, had ou 3 Juni ter gclegenheid van de kermis het tentzeil van den kermisreiziger J. de Groot beschadmd Beklaagde verkeerde onder den' invloed van sterkem drank. De gasfabriekstoker Klaas Krab zag dat beklaagde het zeil met de hand scheurde. Eisch 20 boete of 20 dagen hech tenis. Vonnis conform. NIET VOLDOEN AAN EEN VORDE RING EN WEDERSPANNTGHEID De arbeider Wille mde V., uit Groenveld, gem. St. Maarten, voldeed op 11 Juli niet aan de vordering van den rijksveldwachter Noot om af te stappen, daar hij zonder licht reed. Daarna had hij zich verzet toen de veldwachter het rijwiel in beslag wilde ne- men omdat het niet voorzien was van een rijwielbelastingmerk. Zoowel beklaagde als verbalisant raakten bij de worsteling over het bezit van de fiets op clen grond. Daarna had beklaagde geprobeerd om den verbali sant te scheppen. Met behulp van een burger was het verbalisant mogen gelukken den be klaagde te arresteeren. Hoewel beklaagde reeds eenmaal ter zake mishandeling was veroordeeld stond hij niet ongunstig bekend.' Beklaagde werd veroordeeld "tot f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Beklaagde berusttb in dat vonnis. POGING TOT ABORTUS. Voor dat feit stond met gesloten deuren terecht de 22-jarige gehuwde Joh. Susanna T. v. M., geboren v. T. te Helder. Daarna slutting. Provinciaal nieuws UIT WARMENHUIZEN. Naar wij vernemefl is alhier eet nieuwe gymnastiekvereeniging opgericht vcor dames-en heeren. Het bestuur bestaat uit den Heer H. Barsingerhorn als Voorzit ter, Mej. A. Swan, Secretrresse en den heer K. Slot als Penningmeester. Als leider treedt op de heer C. Pronk. Reeds gaven zich 30 heeren en 25 dames op als lid. Zondag had alhier plaats een onderlin- ge wedstrijd tusschen de gymnastiekvereeni- ,>iug D. W. V. te Warvenhuizen en de ver eeniging uit Langendijk. De prijzen werden als volgt toegekend: hardloopen hindernisbaan 8 tot 10 jaar. zij een oogenblik stil, en genoot van bet heer- lijk genot dat voor haar lag het genot van met zonsondergang door de bosschen te dwalen. Kijkend door de laneu van beuken en es schen en mooie berken, kwam dat gevoel over haar, dat over alle ware liefhebbers van boomen komt, het gevoel van op den drempel van een prachtige kerk te staan, van een vajj God's uitgezochte woningen. De grijsachtige groene stammen der statige beu ken waren de groote zuilen, die het hooge, gewelfde bladerendak ondersteunden, en een eindeloos panorama van zijvleugels en kruis- bogen en tallooze zijkapellen opanden, waai- in de ondergaande zon.duizend kaarsen had aangestoken op ontelbare altaren, die door den bloemrijken oindergrond gevormd wer den. De bladeren van platanen en kastanjes. die ieder een dropje vocht bevatten, waren even zooveel wijwaterbakjes en overal rond- om hadden de spinoen de mooiste roosvor- mige vensteds gemaakt. De klokjes, zacht be- wogen door het avondwindje, riepen met aandrang tot het gebed op en de bij, als kos- ter, vloog bedrijvig rond om te zien, dat al- les in orde was. Op den grond vormden de leeuwenbekjes en koekoeksbloemen de made- liefjes en veelkeurige pimpernels een aan- dachtig gehoor, terwijl een prachtige vlinder in schitterende Weeding den met purper be- kleeden kansel een groote campanula beklom. (Wordt vervolgd). A plSeUS. N N N- N N S S s N S S V.':\ S ...v y N VOW'Mil

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5