DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 165 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925 DONDEEDAG 16 J UL I ©if nummer Besfeaf uit 2 bladen nu;0, vi%i- Dcze Couranf wordf ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ftbonnementsprijs bij vooruitbefaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.—franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewTJsnutnmers 5 cents. PRIJS OER GEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordara C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainistratie 3. Telefoennr. Rcdactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE DUITSCHE NOTA OVER HET PACT. Het Duitsohe Rijkskabinet is gistervoor- middag om 11 uur bijeengekomen, ter be- spreking van de nota van antwoord aan de Fransche regeering, in zake het veiligheids- pact. De onderhandelingen duurden tot twee uur in den namiddag voort. Men neemt aan, dat de antwoordnota, die reeds verleden week door het ministerie van Buitenlandsche Za- kcn was opgesteld, door het kabinet is goed- gekeurd. Het officieele communique bepaalt zich tot de mededeeling, dat het rijkskabinet tot over- eenstemming is gekomen over het ontwerp van het antwoord, maar dat de slotredactie eerst zal volgen, nadat het document aan de Rijks- da;, mmissie voor Buitenlandsche Zaken en aan de minister-presidenten der landen zal zijn voorgelegd. Waarschijnlijk zal het antwoord Zaterdag a.s. aan de Fransche regeering worden over- handigd. In het begin der volgende week zullen dan in den Rijksdag de groote buiten landsche debatten gehouden worden. Van den kant van minister Stresemann zoo- wel als van Duitsch-nationale zijde wordt ver- zekerd, dat tijdelijk de eensgezindheid in het kabinet-Luher is hersteld. Men moet op dit tijdelijk den nadruk leggen, daar voortdurend nieuwe conflicten aan den dag treden. De besprekingen, die heden gehouden zijn om tot een compromis in zake de invoerrech- ten tusschen de partijleiders te geraken, moesten verdaagd worden, zonder dat eenig resultaat was bereikt. Naar de Berlijnsche correspondent van de Tel. verneemt, ontwikkelt de antwoordnota ongeveer den volgenden gedachtengang. De Duitsche regeering is bereid de onderhande lingen voort te zetten oni tct een veiligheids- verdrag tusschen Duitschland, Frankrijk en Engeland te geraken. Van Duitsche zijde is men van meening, dat met zulk een verdrag het recht van Frankrijk om door Duitschland troepen te vervceren in tcgenspraak is. De door Briand ter sprake gebrachte eisc'n van Frankrijk om op te treden als garandee- rende mogendheid voor de arbitrageverdragen tusschen Duitschand en de costelijke staten wordt in de Duitsche nota niet openlijk van de hand gewezen. De nota verklaart dat de Duitsche regee ring zich geen klaar denkbeeld heeft kunnen vonnen van wat Frankrijk onder deze garan- tie verstaat en dat daarorn verdere bespre kingen noodzakelijk zijn. Een gewichtig onderdeel van de nota be- handelt de kwestie van Duitschlands toetr? ding tot den Volkenbond te aanvaarden als een conditio sine qua non voor het tot stand komen van het vejjighejdspact. Het is echter bereid tot den Volkenbond toe te treden als de voorwaarden welke he1 gesteld heeft, vervuld worden. De voornaamste van deze voorwaar den is nog altijd, dat Duitschland geen troe pen door zijn gebied wil doorlaten, ingeva! het tot een militaire actie van den Volkenbond moclit komen. DE TOESTAND IN CHINA. Uit Hongkong word gemeld, dat naar officieele schatting te Kanton 80.000 man staken. De toestand is ernstig. Negentig schepen, waaronder 50 Engel- sche, zijn opgelegd. Een bericht van de „Times" meldt, dat de werkstaking meer en meer begint te verloo- pen. Vele stakers keeren vrijwillig terug, ter- wijl de uittocht uit Hongkong ophield Vol gens berichten uit Kanton kregen de stakers, die daarheen waren uitgeweken, verlof terug te keeren tegen storting van 20 in het sta- kingsfonds. Door de scheepseigenaren wordt beweerd, dat zij voor de opgelegde booten reeds nieuwe bemanningen hebben aange- monsterd. Uit Peking wordt gemeld, dat de Engei- ;che gezant Dinsdag in een vergadering van he corps diplomatique heeft voorgesteld, dat Engeland alleen het onderzoek zou leiden naar de incidenten te Sjanghai. Dit voorstel noet cchter verworpen zijn, zoodat het on derzoek door alle gezanten wordt voortgezet. In het proces tegen den Rus Dosser, die be- schuldigd wordt-een agent van de Sovjet-re- geering te zijn met de opdracht om in China de onrust aan te wakkeren, is een verrassendc wending gekomen, zeer ten nadeele van Dos ser. Onder Dosser's papieren was een certi- ficaat gevonden van het Agitatie Bureau der Sovjet-regeering, waarin hij als agitator werd aangesteld en waarin aan de Russische amb- tenaren opdracht werd gegeven Dosser in alle opzichten bij te staan De verdediging van Dosser was gebaseerd op de. verklaring, dat dit document valsch was en dat hij niets antlers was dan een agent van het Russische petroleumsvndicaat. Maandagavond echter heeft de politic te Spanghai, dr. Fortunatoff gearresteerd, die verbonden is aan het Russische consulaar, op de beschuldiging, dat hij getracht heeft den gemeentelijken politieagent om te koopen, die het bewuste document gevonden had. For tunatoff had den agent 10.000 dollar aan- geboden, wauncer deze zou willen verklaren, dat het document valsch, en niet door hem ge vonden was. De politie arresteerde Fortuna toff op de met den agent afgesproken plaats en met de 10.000 dollar bij zich, voor de helft in Chineesche en voor de andere helft in Amerikaansche bankbiljetten, zooals de agent op aanraden van ruperieuren met For tunatoff overeengekomen was. DE CONFERENTIE IN CHINA. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, baron Sjidehara, heeft verklaard, dat Japan bereid is deel te nemen aan een con- ferentei over China, indien deze inderdaad gehouden zal worden. Hij achtte een derge- lijke conferentie echter niet noodzakelijk, daar de kwestie waarschijnlijk spoedig zal worden bijgelegd door de onderhandelingen, welke gaande zijn tusschen den gemeenteraad van Sjanghai en het corps diplomatique. Hij ontkende verder de geruchten, volgens welke er een geheime overeenkomst betreffen- de China zou bestaan tusschen Groot-Brit- tannie, Amerika en Japan, en ook de voor- stelling, dat er een speciaal accoord is over- wogen tusschen Groot-Brittannie en Japan. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Fez wordt gemeld, dat de pacha en verschillende andere hooge inboorlingenlei- ders, den Franschen generaal De Combrun verzekerden van hun trouw aan Frankrijk. Zij verklaarden, alles te zullen doen, om den invaller terug te dringen; dank zij ook hun pogingen zal binnenkort succes bereikt kun nen worden. Vijandelijke aanvallen op de stelling Ain- Aicha en het kamp van Bab Moroedj zijn mislukt. De Riffi leed ernstige veriiezen. Dinsdag zijn drie Fransche vliegtuigeska- ders van Orleans naar Marokko gevlogen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Engel- sche zaakgelastigde aldaar een onderhoud heeft gehad met generaal Jordana. De Itali- aansche gezant confereerde met Primo de Rivera. Volgens berichten uit Jeruzalem zijn de Arabieren in Palestina een geldinzameling voor Abd-el-Knm begonnen. Mooren uit het binnenland vertellen, dat nieuwe contingenten Djeballa-stammen ten getale van 1200 man in het Beni Monar-ge- bied zijn aangekomen, met de bedoeling een aanval op het Spaansche front te doen. DE BELGISCHE SCHULD AAN DE VEREENIGDE STATEN. In verband met debatten over de begroo- ting der Openbarc Schuld heeft de Belgische Kamer zich gistermiddag, volgens de Tel., beziggehouden met de schuld, welker betaling dcor de Vereenigde Staten wordt verlangd. Hymans, die Belgie bij de vredesonderhan- delingen te Versailles vertegenwoordigde, voerde hierbij het woord. Het verzoek om te- rugbetaling, zeide hij, heeft inBelgie veei bercering gewekt. Belgie had te Versailles een voorkeursrecht van 2 'A milliard op de Duitsche betalingen gevraagd, benevens kwijtschelding van zijn oorlogsschuld aan de geallieerden. Deze voorkeursbchandeling was een van de redenen, waarorn Belgie instemde met het verdrag van Versailles. Het is na- tuurlijk juist, dat het verdrag door de parle- menten moest worden geratificeerd, maar wie had toen kunnen denken, dat de handteeke- ning van Wilson zou worden verloochend? Wij staan thans voor het ongenadige feit: de Vereenigde Staten hebben het verdrag niet geratificeerd. Onze gevolmachtigden, die naar Washington zulten vcrtrekken, zullen, daar ben ik zeker van, begrepen worden door het Amerikaansche volk, wanneer zij een beroep dcen op de gerechtigheld en de we- reldmoraal. (Levendige toejuiehingen). De minister van buitenlandsche zaken, Vanderveldc, dankte Hymans voor zijn uit- cenzetting en zeide: Er bestaan moreele verplichtingen, waaraan een groot volk zich niet kan onttrekken zonder aan prestige in te boeten. (Levendige toejuichtingen op alle banken). EEN KABINETSCRIS1S IN TSECHO-SLOWAKIJE. Het conflict met het Vaticaan in verband met de Huss-herdtnking, heeft een crisis in het kabinet van Tsjecho-Slowakije tot gevolg gehad. In de" Tsjechische regeering zijn Tsjechische clericalen samen met de ovcrige Tsjecische partijen vertegenwoordigd. Om deze regeeringscoalitie in stand te heuden heeft de minister-president Sjwcbla pogingen gedaan om het conflict met het vati caan op minnelijke wijze bij te leggen. Dit stuitte af op de staudvastigc houding der natiortaal-socialisten, die een interpellatie indienden, waarin onmiddelijke scheiding wordt gevraagd van kerk en staat en verbre- king van dc betrekkingen met Rome. Tocn de naiionaal-socialisten inzagen dat zij hun standpunt niet konden doorzetten, bcslotcnzij twee van hun minsters, die van Spoorwegen en die van Posterijen, uit het kabinet terug tc roepen. Deze beide ministers dienden gister hun ontslag in. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, die eveneens tot de natro- naal-socialisten bchoort, heeft geen ontslag- genomen. Men concludeert daaruit, dat de nationaal-socialisten nog niet alle bruggen tusschen hun partij en het kabinet willen af- breken, en dat het er hoofdzakelijk om te doen is pressie op den premier uit te oefe-, nen. HET BELGISCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. Het tusschen Belgie en Duitschland geslo- ten handelsverdrag is gister op het bureau van den Rijksdag ter goedkeuring ingediend. De uitwisseling der ratificaties zal plaats hebben zoodra de Rijksdag het verdrag heeft goedg;ekeurd en het zal dan veertien dagen na die uitwisseling in werking treden. Het is1 waarschijnlijk, dat het Belgisch-Duitsche ver drag tegen 15 September of 1 October van kracht zal worden, tegelijk met de nieuwe Duitsche tariefwet. Het verdrag is gebaseerd op het beginsel van meestbegunstigde natie. HET MIJ NCON FLICT IN ENGELAND. Het conflict in het Engelsche mijnbedrijf is weder in een nieuw ontwikkelingstadium ge komen, en wel door het aanbod der mijnei- genaars, elk voorstel over een nieuwe loon- overeenkomst te willen bespreken. Dit zal misschien tot hervatting der directe onder handelingen leiden. Intusschen blijken de vooruitzichten ten slotte slecht, daar de arbeiders vasthouden aan den eisch, dat de eigenaars, vooa en aleer directe besprekingen worden aangegaan, de opzegging van de oude loonovereenkomst in- trekken. Het executieve comite der mijnwer- kers zou besloten hebben de gedelegcerden- bijeenkomst te Scarborough te adviseeren, niet deel te nemen aan de Industrial Court. Velen gelooven te Londen, dat de conferen tie te Scarbourough dit advies zal opvolgen. Dan zou de toestand zeer ernstig worden. De Lagerhuis-fractie der Labour-party heeft in een telegram aan de arbeiders dezen haar voile medewerking toegezegd. HET EVOLUTIELEER-PROCES. De vervolgings-instantie in de Monkey Case overweegt de kwestie van het staken der rechtsvervolging tegen John T. Scopes, be-' schuldigd van overtreding der „anli-evolutie- wet" van Tennessee. Gemeld wordt, dat in Darton typheuze koortsen heerschen. Dat dooft het enthousias- me van duizenden, die het plan hadden, het proces bij te wonen. Reeds zijn 150 gevallen geconstateerd. De autoriteiten verzekeren weliswaar, dat het ongevaarlijk is, doch het heeft in ieder geval invloed op de belang- stelling. Tevens zal dit misschien oorzaak zijn, dat het proces verhaast, of buiten Day ton gehouden wordt. DE ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIe. Ten gevolge van de zeeliedenstaking zijn meer dan vijttig booten opgelegd. Hoewel de vooruitzichten donker zijn, worden pogingen gedaan het geschil op te lossen. De gister ge- voerde onderhandelingen hebben echter niet het gewenschte resultaat gehad. In het fede- rale parlement spoorde de leider der Austra- lische arbeiderspartij alle partijen aan, de onderlinge geschillen te vergeten in het be- lang van Australie. In den federalen Senaat werd .een wetsvoorstel ingediend, dat den gouverneur generaal wil machtigen, door mi-ddel van een proclamatie de bepalingen van de navigatie-wet nopens de kustvaart op te schorten, ten einde alle buitenlandsche schepen in staat te stellen passagiers en vrachtgocderen tusschen Australische ha vens tc vervoeren. Het wetsvoorstel wordt door de Labourpartij krachtig bestreden. De regeering verklaarde, dat van de aan den gouverneur-generaal te verleenen machti- ging alleen in het uiterste geval gebruik zal worden gemaakt, ten einde de vaart tusschen de verschillende Australische havens te hand- haven. De zeeliedenstaking bestrijkt tot dus- verre alleen de Australische schepen. DE BURGEMEESTER VAN SAAR- BRUECKEN. Tegen den burgemeester van de stad Saar- bruecken werd langen tijd geleden een disci- plinair onderzoek ingesteld, ten doel hebbencT den burgemeester te ontsiaan. Dezer dagen werd nu dit disciplinair onderzoek door de commissie van toezicht behandeld, Gistermor- gen namen echter de besprekingen een onver- wachte wending, toen de voorzitter, de Ober- regierungsrat dr. Schlodtmann het voorzitter- schap neeriegde, omdat hem naar het heette van de zijde der regeeringscommissie het ver- wijt was gemaakt, dat hij de bcraadslagin- gen eenzijdig, en in cen voor den burgemees ter gunstigen zin zou hebben gevoerd. De besprekingen v/erden daarop voor onbepaal- den tijd verdaagd. TREINBOTSING IN FRANKRIJK. Twee, treinen van dc P. L. Af. zijn bij Vil- leneuve St. Georges in botsing gekomen. Een-en-dertig personen wcrden licht gc- wond. WEER EEN HITTEGOLF TE NEW-YORK. Voor de derde maal in dezen zomer wordt New-York thans door een geweldige hitte- goif geteisterd. Evenals de .vorige malen zijn ook thans weder' vele duizenden de snikheetc stad ontvlucht, ten einde op Long Island aan de kust verfrissching te vinden. Den gehee- len dag waren alle vervoermiddelen overbe- last met „vluchtelingen" en vele duizenden verkozen's nachts onder den open hemel aan de kust te blijven slapen, liever dan zich in overvolle vervoermiddelen naar de stad te la- ten terugbrengen. Een rechtstreeksch gevolg van de enerme menigte baders op Long Is land was, dat de ambtenaren, met het toe zicht belast, niet voldoende aandacht hieraan konden besteden en er dan ook herhaaldelijk hulp aan drenkelingen moest worden gebo den. De gemeentelijke parken blijven ook des nachts open en door den commissaris voor de volksgezondheid is een dringende waar- schuwing aan bewoners van huurhuizen ge- richt, zich vooral niet aan gevaar bloot te stellen, door op de daken te gaan slapen. Daarentegen wordt uit Chicago gemeld, dat in verschillende andere staten geweldige stormen en ware wolkbreuken hebben plaats gevonden, waardoor circa 20 menschen zijn verdronken. EEN BANDIETEN-BENDE TE BORDEAUX. In Bordeaux is dezer dagen een misdaad gepleegd, die de herinnering wakker roept aan de vergrijpen van de beruchte bende van Bonnot. Kort voor het sluitingsuur traden vier met revolvers gewapende individuen een door een zekeren heer Arribey gedreven meu- belfabriek binnen en nadai; twee van hen bij den ingang waren achtergebleven, om de wacht te houden, drongen de beide anderen naar het kantoor. Daar waren aanwezig de heer Arribey met zijn bedrijfsleider, Gimon, diens zoon, mevrouw Gimon en haar doch- ter. Zonder een woord te veriiezen, openden de bandieten het vuur en schoten alle vijf personen neer, doch toen moesten zij tot hun grooten schrik tot de ontdekking komen, dat zij zich in den tijd hadden misrekend en dat men juist op den kassier wachtte, die even te voren was weggegaan om een bedrag van circa Frs. 120.000 van de bank te halen. Daardoor was het hun onmogelijk de hand te leggen op den buit, dien zij tevoren reeds onderling hadden verdeeld. Maar het geluid der schoten was tot in de fabriek doorgedron- gen. Een voorman, Laboux geheeten, kwam het -kantoor binnenrennen en een worsteling tusschen hem en een der bandieten begon. Na een hevig gevecht kreeg hij juist de over hand, toen ook hij door den anderen bandiet werd neergeschoten. Daarop sloegen de vier gewapende individuen op de vlucht. Bij het verlaten van het gebouw vuuden zij nog op den congierge en een spoorwegbeambte, die in de nabijheid woonde en van het geheele voorval getuige was geweest en hen trachtte legen te houden. Hij was op slag dood, doch bij hun verdere vlucht werden de bandieten door een groote menigte achtervolgd, die er achter was gekomen, wat er eigenlijk aan de hand was. Herhaaldelijk wendden de despe rado's zich om en schoten op het publiek en van daaruit begonnen eenigen hun schoten te beantwoorden. Hierdoor werd een der bandie ten gewond en kort daarop gevangen geno men, tezamen met een medeplichtige, die hem ondersteunde. Kort daarop werd nummer drie door een boer gegrepen, die, toen hij den rennenden kerel en de vervolgende me nigte zag, argwaan had gekregen en hem tot stilstand bracht, door den loop van zijn geweer op hem te richten. Op dezen derden gearresteerde vond men een nog geheel ge- laden automatisch pistool. De vierde bandiet bevindt zich nog op vrije voeten. Alle vier zijn 9panjaarden. Roger Simon, een der op het kantoor neergeschotenen, stierf in den loop van den dag, zoodat het aantal slacht- offers thans uit twee dcoden en zes gewonden bestaat, waarvan een cen voet moest worden afgezet. •SPIRITISME EN SMAAD UIT LIEFDE VOOR DE WETENSCHAP. Een Berlijnsche rechtbank heeft dezer da gen een vonnis geveld, dat van principieele beteekenis zijn kan voor de talrijke Duitsche spiritisten. Mevrouw Rudloff, een bekend Berlijnsch medium, had, toen na een seance het licht weer was opgestoken, haar tafelgenooten tot de ontdekking gebracht, dat zij om iedieren arm een massief-ijzeren ring had, welke ringen tevoren niet waren opgemerkt. Vol gens mevrouw Rudloff waren de ringen atoomsgewijze door geesten aangebracht. De seance-ger.ooten, waarbij verscheidene dbcto- ren, waren buitengewoon tevreden over deze materialisatie, die dan ook keurig in het ver- slag van de seance werd1 opgenomen. Minder voldaan was de bekende psychi ater prof. Albert Moll. In zijn jongste ge- schrift over de afwijkingen van den men- schelijken geest, stak, hij den draak met me vrouw Rudloff's beweringen, em uitte de on- vriendelijke veronderstelling, dat de ringen, voor de seance begon, wel in haar mouwen zouden hebben gezeten. Hij liet zich zelfs de woorden „manipulaties" en „slimme truc- jes" ontvallen. Dezen smaacl liet mevrouw Rudloff niet op zich zitten en zij sleurde professor .Moll wegens smaadschrift voor den Kadi. Een bijster vinnig getuigenverhoor bracht een week lang een rechtszaal vol spiritisten beurtelings in etase en verontwaardiging. Een aanbod van het medium om haar gaven voor de rechtbank ten toon te spreiden had geen gevolgen, d'aar prof. Moll eischte, dat de seance bij klaarlichten dag zou geschic- den. Prof. Dagner kwam ten guoste van het medium getuigen, dat er wel voorwerpen op haar tafel waren verschenen, die zij onmo gelijk had kunnen verbergen. Maar prof. Moll hoonde, dat „andere goochelaars" dat net zoo goed konden, wat hij weer aanboori te bewijzen. De beklaagde betoogde voorts, dat hij niets heeft tegen dit speciale medium, maar dat hij zijn aanvai uitsluitend was begonnen, omdat hij in de groeiende kracht van het oc- cultisme in Duitschland eem nationaal ge vaar ziet. Zoo weet hij het verlies van den slag aan de Marne aan graaf Moltke's spi- ristische beslommeringen! En aan den slechten invloed van occultisten schreef hij het toe, dat d'e ex-keizer zooveel ongeschikte personen in leidende functies had benoemd. In haar vonnis verklaarde ten slotte de rechtbank, dat niet aangetoond was, dat mevrouw Rudloff bedrog had gepleegd. Prof. Moll had zich dus wel schuldig gemaakt aan smaadschrift. Hij werd echter toch vrijge- sproken, omdat hij „gedreven door liefde voor de wetenschap, alleen d'e gemcrimeer- de woorden had gebezigd ter wille van het algemeen belang". DE AFFAIRE-COLBACQ. Het vonnis van de rechtbank te Leuven, waarbij de Waalsche student Colbacq wegens het verwonden van den Vlaming Vallaeys tot 4% maand voorwaardelijke gevangenisstraf werd veroordeeld (men zie ons nummer van gisteren) is door het Brusselsche Hof van Beroep gehandhaafd. De verantwoordelijk- heid van Vallaeys werd echter tot ver- hoogd en de hem toegewezen schadevergoe- ding dus van 14.000 frs. tot 10.500 vermin- derd. De rechtbank te Leuven had geen oor- deel uitgesproken over de vraag, of Vallaeys al dan miet tot werken in staat is, ten gevol ge van zijn verwonding. Vallaeys eischte een dteskundig onderzoek in deze. Dit werd hem echter niet toegestaan. Wel werd hem in verband hiermee nog een vergoedimg van 7500 frs. toegewezen. DRIE DOODVONNISSEN GEVEED. r Na een behandeling, welke acht dagen heeft geduurd, is door het Hof van gezwore- nen te Scheverin uitspraak gedaan in een proces aangaande een veemgerechtelijken moord, die tegen het eind van het jaar 1923 op een landgoed te Schwerin werd gepleegd. Op dit landgoed bevonden zich zooge- naamd als landarbeiders, leden van de na- tionalistische organisatie „Stahlheim", die echter in werkelijkheid alle officieren waren. Een der leden van die organisatie werd op het landgoed vermoord gevonden. Het daarop gevolgde proces is in de groot- ste geheimzinnigheid gevoerd. De behande ling had plaats met gesloten deuren en zelfs de motiveering van het vonnis wordt geheim gehouden. Drie beklaagden zijn ter dood ver oordeeld en de overigen tot langdurige ge- vangenisstraffen. De geheimzinnigheid, waarin de justitie het geval heeft gehuld, wordt algemeen afge- keurd, daar men niet begrijpt, waarom de strijd tegen de geh'eime militaire organisaties nog altijd niet met open vizier kan worden gevoerd. KORTE BERICHTEN. Aan de Oostkust van IJsland is de Duitsche treiler „Caroline Kohne" uit Gees- temiinde op de rotsen geloopen. Een Engel sche treiler uit Grimsby heeft het schip vlot gemaakt er naar e«n IJslandsche haven ge bracht. In Peru is volgens een te Londen uit Lima ontvangen bericht een revolutionnaire beweging tot uitbarsting gekomen. Zij werd echter weldra onderdrukt. Het dertigste maandrapport van den commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, is juist verschenen en wijst op een stadigen vooruit- gang in het hervormingswerk. Het toopt over het tijdvak van 15 Mei tot 15 Juni. De gemeenteraad van Calcutta heeft een uitgave van 7000 pond sterling gevoteerd voor de oprichting van een gedenkteeken voor den overleden nationalistischen leider Das. -- Iwan Kutisker, de vroegere directeur van de E. von Stein-bank, wiens arrestatie het eerst de aandacht vestigde op de zonder- linge credietverleeping van de Pruisische Staatsbank, is voorloopig op vrije voeten ge- stelcl- Bij de tusscbentijdsche verkiezing in het Mijndistrict „Forest of Dean" werd de Labourman Purcell met 11629 stemmen geko- zen tegen 8607 stemmen op den conservatief Beaumont en 3774 op den liberaal West. De cijfers bij de laatste verkiezing. waren 11.048 op Wignall (Labour) en 9739 op Beaumont (Conservatief). Dc vacature was ontstaau door het over- lijden van Wignall. COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1