DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. C No. 166 Honderd ze?en en twintigste Jaargang 1925. Aboniiementsprijs Wj Toornitbeteling per 3 maanden fg.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar ptotsrBtarte. Bueven franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedactle No. 33. VEIJDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buiteiiland 17 JULL Dit nummei bestaat uit twee bladen. DE TOESTAND IN CHINA. Woensdag was het de kalmste dag sedert het begin van de staking. De invloed van de verordening van den Eengtien-generaal bd- gint merkbaar te worden. Hij heeft de bu reaux van enkele der meest radicale vakorga- nisaties doen ontruimen en de stemming in 't gebied rondom Sjanghai is aanmerkelijk ver- beterd. De drukkersbonden besloten het werk te hervatten en verwacht wordt, dat de ha- Venarbeiders binnen enkele dagen naar hun werk zullen terugkeeren. In verband met de mislukking der onder- liandelingen tusschen de leden van het corps diplomatique te Peking ter regeling der troe- belen tusschen de Britsche, Amerikaansche en Chineesche kamers van koophandel te Sjanghai begonnen, teneinde zoo mogelijk en uitweg te vinden, waardoor de staking zou kunnen worden opgeheven. Bij deze laat- ste besprekingen werd er de aandacht op ge- vestigd, dat een der voornaamste grieven der Chineezen. was gelegen in de hooge salaris- sen, die aan officieele stedelijke ambtenaren worden toegekend. Naar de meening der Chi neezen ontvangen de hoofdambtenaren te Sjanghai de hoogste inkomens ter wereld. Een onderzoek wees uit, dat b.v. de commis- saris-generaal 50.000, de directeur der electrische bedrijven eveneens 50.000, de hoofdeommissaris van politic f 35.000, de gemeente-secretaris 30.000, de commandant ler brandweer 27.500, de ontvanger even- sens 27.500 en de hoofdopzichter der rlantsoenen 15.000 verdienen, waarbij nog emolumenten komen, benevens het reclit op oensioen na een zekeren tijd. Voorts staat aan leder van hen een automobiel en een motor- boot ter beschikking. Uit Hongkong wordt aan de „Daily Mail" bericht, dat aldaar uit Kanton aangekomenen melden, dat de toestand te Kanton uiterst gespannen is en een uitbarsting op handen Te Hongkong wordt de intimidatie van Chineesche zijde minder ernstig, terwijl ver- schillende opruiers gearresteerd zijn. De studenten te Sjanghai organiseeren een massa-demonstratie der burgers tegen 18 de- zer, met de bedoeling onderhandelingen te vragen met Groot-Brittannie alleen, voorts intrekking van de Britsche concessie en af- scliaffing der „oribillijke verdragen". De burgeroorlog is weer-uitgebroken in Ssszesjwan, waar de militaire gouverneur, Yang-sen, zijn tegenstander, generaal Tsjoeng-king, heeft aangevallen. De strijdkrachten uit Honan, die Sjensi zijn binenengevallen, rukken op in de rich- ting van Sianfoe. Ook daar worden gevech- ten verwacht. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Chamberlain had gister in het Foreign Office een conferentie met den Amerikaan- schen, Franschen en Japanschen gezant, ter bespreking van dd door de vi-er mogendheden te volgen gedragslijn in verband met de woe lingen in China en eventueele bijeenroeping van een conferentie. De toestand ten aanzien der stakingen is te Hongkong onveranderd. Heftige meenings- verschillen blijken te bestaan in verband met een eventueele heropening der effectenbeurs. Door baissiers wordt op afwikkeling aange drongen, doch haussiers. zijn voor verder uit- stel of nietigverklaring der gesloten contrac- ten. HET PROCES OVER DE EVOLUTIE-LEER. Zooals gemeld had te Dayton, bij het pro- ces tegen den onderwijzer Scopes gevoerd, zijn verdediger verzocht het gebed bij het begin van iedere zitting achterwege te la ten Deze kwestie heeft aanleiding gegeven tot godsdienst-naijver. Drie voorgangers van eemge vrije kerken en een rabbijn hebben den rechter gevraagd om achtereenvolgens ook door niet-fundainentalistische geestelijken het gebed te laten uitspreken. Zij wezen er op, dat het gebed van fundamentalisten een na- deeligen invloed op getuigen en gezworenen kan hebben. De rechter verwees het verzoek naar de plaatselijke predikantenvereeniging, die een modernen predikant voor het heden uitgesproken gebed aanwees. Toen daarop het proces werd voortgezet, sprak de rechter zijn oordeel uit over het ar gument van de verdediging, dat do wet van 1 enncssce, waarop de vervolging gebaseerd is, zou indruischen tegen de grondwet zoo- wel van dien staat als van "de Vereenmde Staten. De rechter ontkende dat. Hij zeide niet te kunnen inzien, hoe de bewuste wet het reclit der onderwijzers zou kunnen schen- den. Immcrs zij verplicht niemand, -ender- wijs te geven in cen openbare school, en -in geval de beklaagde Scopes door zijn overtui- ging werd gedwongen de evolutieleer te on- derwijzen, kon hij dat zonder inmenging van de autoriteiten gerust in een* vrije school doen. Dc wet van Tennessee schrijft alleen voor, wat niet in openbare scholen mag wor den onderwezfii. Intusschcn is in Amerika een beweging' ontstaan om in de a.s. zitting van het con gres te Washington een wetscntwerp in te dienen, om, in navolging van de wet van leunessee, iiet onderwijs van wetenschappe- ljke leerstellingen, die tegen het bijbc-lver- haal indruischen, in de geheele Vereenigde Staten tevcrbieden. De mode-rnisten juichen ocze poging toe om de onderhavige twist- v.raag in het csngres ter sprake te°brem>en De „New-York World'? publicecrde Wotns- dag een scherp artikel, dat de houding der modernisten vertolkt. Het blad valt Bryan vinnig aan, beschuldigt hem van geestelijk verraad, verwijt hem, dat hij zijn .welspre- kendheid misbruikt door de godvreezende Zuidelijke Amerikanen op te ruien tegen hun vrijzinnige landgenooten en verklaart ten slotte, dat Bryan onder de onwetende massa een kruistocht gaat voeren, die beoogt het fundamentalisme met de politiemacht van de Amerikaansche staten te wapenen. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens berichten in de Parijsche bladen heeft een twaalftal Amerikaansche vliegers zijn diensten aangeboden aan de Fransche regeering voor den strijd in Marokko. Pain- leve zal binnen 14 dagen met een esquadrille uit Toulouse naar Fez vertrekken. Zooals gisteren reeds onder ,telegrammen" is medegedeeld is de Fransche maarschalk Petoin gistermiddag naar Marokko vertrok- ken. Het doel van de reis is, zooals thaas ook door het Fransche ministerie van Oorlog of- ficieel wordt medegedeeld, in samenwerkin; met maarschalk Lyautey het beste gebrui der versterkingen-te verzekeren. Naar gemeld wordt, zullen de vredesvoor- waarden zeer spoedig aan Abd-el-Krim wor den medegedeeld. De delegatie, die zich daar- toe naar Adjdir zal begeven, zal bestaan uit twee Spanjaarden en een Franschman. De „Temps" herinnert eraan, dat Abd-el Krim steeds geweigerd heeft met militairen te onderhandelen. Volgens de laatste hier ontvangen, maar nog niet officieel bevestigde berichten, heeft de Fransche post Rhiana zich moeten over- geven. Het garnizoen was samengesteld uit 2 officieren, 10 Franschen en 50 Senegalee- zen. Men zegt, dat deze te Sjesjeoan aange- komen zijn. DE DUITSOHE VALORISATIE-WET AANGENOMEN. De Duitsche Rij-ksdag heeft Woensdag- avond, naar de Tel. bericht, de valorisatie- wet in derde lezing aangenomen, met de zeer geringe meerderheid van 30 stemmen. De Volkischen hebben samen met de fanatiekc aanhangers van de hoogere valorisatie een poging gedaan om de invoering van de wet te vertragen. Op grond van een bepaling in de grondwet, die zegt, dat de uitvoering van een wet met twee maanden vertraagd moet worden als een derde van den Rijksdag dat verlangt, dienden zij een voorstel in dezen zin in Dit voorstel vond ondersteuning bij de so- cialisten en communisten, zoodat het inder- daad een derde der stemmen verwierf. De Duitsch-nationalen dienden daarop een tegenvoorstel in, dat de wet dringend ver klaart, waarvoor slechts de absolute meer derheid vereischt wordt. Ook dit voorstel werd aangenomen. De beslissing, wat er thans met valorisa- tie-wet moet geschieden, berust thans bij den Rijkspresident Von Hindenburg, die de uit voering- van de wet kan vertragen of haar onmiddellijk in werking kan doen treden. Hindenburg heeft reeds verscheidene malen aan de belanghebbenden bij een hoogere valo risatie verklaard, dat hij pogingen zal doen om de valorisatie-wet te verbeteren. Het is ec'nter waarschijnlijk, dat Hindenburg ge dwongen zal zijn die bdanghebbenden teleur te stellen en de valorisatie onmiddellijk in te voeren. Ook de tweede valorisatiewet betreffende de aflossing der papiermarkleeningen is in derde lezing aangenomen. President Hindenburg heeft ten aanzien van de al of niet onderteekening der wet in een zeer lastige positie verkeerd. Teekende hij wel, dan stelde hij diep teleur d!e krin- gen der spaarders en klein-e kapitalisten, die er vast op rekonden, dat Hindenburg hun redder zou zijn en eventueel door een ple- bisciet over de valorisatie-kwestie zou doen beslissen. Teekende hij daarentegen niet, dan ge- raakt hij in een nog veel-moeilijker parket. Het ministerie-Lutber heeft in4 verband met de valorisatie-wet herhaaldelijk de kabinds- kwestie gesteld' en indien Hindenburg wei- gerde het wetsontwerp te teekenen, dan is dat cen votum van- wantrouwen t-egeno'ver den RijkskanMier dr. Luther. Een kabinets- crisis zau dan het logisch gevolg moeten zijn. Ten overvloede bestaat nog het feit, dat de Duitsch-natjonalc partij tie.valorisatie-wet i heeft aativaard en indien de president deze 3 wet thans niet ondertetkent, zou hij daar- door openlijk de houding d-er Duitsch-natio nalen, aan wi-e hij zijn verjjiezing te daoken heeft, afkeuren, Ook groote technisehe moel- lijkheden zoud-en ontstaan. - Toen de spanning in Berlijn ten aanzien van Hind-enburg's houding haar hoogte- punt had.bereikt, kwam eindelijk gister avond tegen 10 uur het bericht, dat, dat do rijkspresident de valorisatiewet had getee- kend. In ee-n communique door het bureau van den Rijkspresident uitgegeven, wordt ge- zegd, dat Hindenburg -samen met de Rifks- regeering voortdurend pogingen heeft ge daan om de belangen der schuldeischers en in- het bijzonder die der klein-e kapitalisten en slachtoffers van den oorlog, zooveel moge lijk te behartigen. De Rijkspresident kon de argumenten, die hem uitcergezct werden, niet ierzijde schui- ven. Hij heeft daarorn besloten geen gebruik te m-aken van zijn recht 'om de invoering der wet op te schorten en heeft beidte wetten on- (Jerteekend, alsmede haar publicatie bevolen. HET GARANTIE-PACT. Na de gister gehouden Rijksdagzitting hebben de Rijkskanselier dr. Luther en de minister van Buitenlandsche Zaken dr. Stre- semann de leiders van alle partijen met uit- zondering der Volkischen en communisten ontvangen en hun den tekst der antwoord-no- ta aan de Fransche regeering medegedeeld. In Parlementaire kringen wordt, volgens de Telg. verzekerd, dat de vertegenwoordigers van alle partijen in het algemeen met den gedachtengang en de formuleeringen der nota accoord gingen. Tegenwerpingen van ersti- gen aard werden van geen enkele zijde ge- maakt. Men verwacht, dat de nota aanleiding za! .geven tot nieuwe besprekingen tusschen Fnmkrijk en Engeland. Het is daarom weinig waarschijnlijk, dat als antwoord op deze Di itsche nota het voorstel van een Internatio nale conferentie zal volgen. Men neemt te Serbia aan, dat ongeveer twee maanden zul len verloopen, alvorens het conferentie-plan actief wordt. Had men aanvankelijk de confe rentie in Augustus verwacht, thans gelooft men, dat deze eerst in October zal plaats vin den. Men kan het als vaststaand beschouwen, dat Duitschland voor de Volkenbondsverga- dering in September aanstaande geen ver- zcek tot toelating zal indienen. HET MIJNWERKERS-CONFLICT IN ENGELAND. Het congres der Federatie van mijnwerkers nam gisteren met algemeene stemmen een resolutie aan, waarbij het zich opnieuw uit- spreekt vooi nationalisati:- van de mijnen. In Glamorgan heerscht op het oogenblik een staking in de kolenindustrie, waar ver scheidene duizenden arbeiders het werk heb ben neergelegd, terwijl nog vijfhonderd ar beiders aan het werk zijn. Een menigte van 5000 stakers trok met muziek voorop naar de mijn om de vijfhonderd nog werkende arbeiders er uit te halen. De politie kwam echter tusschenbeide en legde een prikkel- ciraadv-ersperring aan om den demonstran- ten te beletten/v-de mijn te betreden. Er o-nt- stond een gevecht, d'och na vijf mi-nuten slaagde de politie er in de stakers op de vlucht te drijven. Twintig arbeiders werden gewond, zestien van de arbeidswilligen en vier politieagenten. Een Reuter-telegram meldt nader, dat na het gevecht tusschen stakende mijnwerkers «n politie, te Glynneath, de arbeiders, die nog in de mijn waren blijven werken, volgens het Reuterbericht ten getale van zevenhon- derd, het werk verlieten. Men heeft hoop om door onderhandeling tot een regeeling van het geschil in de steen- kolennijverheid te komen nog geenszins laten varen. De minister van marine Bridegman, die namens de regeering optreedt, is weer in contract met de mijnwerkers. Het bestuur der mijnwerkers heeft gister- morgen een brief van Bridgeman ontvangen, overwogen en berichten uit Scarborough wij- zen op de waarschijnlijkheid, dat de secreta- ris der federatie en eenige andere leden van het bestuur naar Londen terugkeeren om met Bridgeman samen te komen. DE DREIGENDE MIJNWERKERS- STAKING IN DEV. S. De tegen 1 September dreigende staking inde steenkoolmijnen in de Ver. Staten, zal deregeering te Washington op de bres vin den, voor het nemen vandiemaatregelen, wel- ke zullen worden vereischt, om het publiek te beschermen tegen een eventueele stopzetting van den kolenaanvoer, meldt de „Chicago Tribune". Door president Coolidge is namelijk de verklaring afgelegd, dat bij een mijnwerkers- staking over het geheele land, waarschijnlijk het congres in speciale zitting zal worden bijeengeroepen, ten einde den toestand onder de oogen te zien. Hij zou dan trachten, een uitgebreide volmacht tot handelen voor het departement voor het mijnwezen van het con gres te verkrijgen, waardoor het publiek in geval van noocl nies verplicht zou zijn te wachten, totdat de beide partijen hun geschil- len zullen hebben bijgelegd.Deze volmacht zou aan dc regeering het recht geven, de mij nen gedurende den noodtoestand te exploitee- ren.'De houding der federatie van mijneige- naars, die het verzoek der mijnwerkers om loonsverhooging botweg willen afwijzen, •plaatste het gevaar voor een nationale mijn- werkersstaking op den voorgrond. Door den leider der mijnwerkers is verklaard, dat zijn mannen op 1 September in staking zullen gaan; tenzij hun voorstcllen worden aange nomen. In plaats van loonsverhooging wordt door dc mijneigenaavs integendeel juist op loonsverlaging aangedfongen. UITBREIDING DER STAKING IN BELGle. Bij den aanvang der staking in de Belgi- sclre machinefabrieken waren meer dan -10.000 arbeiders bij het conflict betrokken. Gcleidelijk groeide het aantal stakers tot 48.0001 tot gister. De metaalarbeiders van de provincie Luik zijn gister eveneens in staking gcgaan, waardoor opnieuw 20.000 arbeiders in het conflict zijn getreden. De stakers hou- den ovcral rustige bijeenkomsten. Van com- munistische zijde worden pogingen gedaan om ook in de staalindustrie van het Luiksche dc werkstaking tc doen uitbreken. Dc nationale commissie der metaalarbei ders vergaderde gister te Brussel. Er zou, volgens de Tel., sprake zijn, dat vrijwilligers der Burger-unie een vervoerdienst zouden inrichten in de fabrieken van Cockerill te Se- raing. In dit geval zal de nationale commis sie het uitroepen der algemeene staking in voornoemde fabrieken overwegen, waardoor 3000 arbeiders het werk zouden neerleggen. gen. DE NIEUWE OECUMMENISCHE v "PATRIARCH. De Turksche per» is niet ingenomen met de verkiezing van Basil III tot oecumenisch patriarch. Een der bladen noemt de verkie zing een groote fout, omdat Basil III in den oorlog tusschen Griekenland tegen Angora de Grieksche troepen zegende. Opgemerkt wordt, dat de Phanaar, de heilige synode in Kontsantinopel geheel onlogisch is en dat het beter was geAeest, dezen tegelijk met den vorigen afgezetten sultan te doen verdwij- nen. HET BELGISCH—NEDERLANDSCH TRACTAAT. De Belgische minister VanderVelde heeft aan de Telegraaf de volgende verklaring ver- strekt: Met belangstelling las ik in „Het Volk" het artikel over de Belofte aan Belgie van mijn vriend Albarda. Maar als ik ,in deze kwestie de bezwaren wel begrijp, van de Hol- landsche socialisten, die bezorgd zijn hun land in een oorlog tegen zijn naburen betrok ken te zien, is het mij onmogelijk in te stem- men met de zeer beperkte wijze, waarop in dit artikel de internationale verplichtingen der staten ten aanzien van de verdediging van hun grondgeb:ed worden opgevat. Ongetwijfeld staat het iedere natie geheel vrij, te beoordeelen of, en in welke mate, zij zich gewapend wil verzetten tegen een bui- tenlandschen inval. Maar dit beginsel sluit een tweeledig voor- behoud in zich. Vooreerst, dat volgens de bewoordingen van art. 5 der Conventie (van 1907) nopens de rechten en plichten van neutrale Mogend heden en personen in geval van een landoor- log, een neutrale mogendheid gehouden is, daden te straffen, welke strijdig zijn met de neutraliteit, indien deze op haar eigen grond- gebied worden bedreven. Iedere andere hou ding zou haar tot medeplichtige maken van den oorlogvoerende, die zich van haar grond- gebied heeft bediend. Het ware dus niet vol- doende indien de neutrale staat zich slechts tot een enkel gebaar van verzet beperken zou. Op die wijze hebben ook de achtereen- volgende Belgische Regeeringen, sinds 1830, steeds de verplichtingen opgevat, voortsprui- tende uit de neutraliteit, welke de verdragen van 1839 ons pernament oplegden, en de vooronderstelHng, waarvan deze opvatting uitgaat, wordt geenszins weersproken door artikel 10 van dezelfde Conventie, hetwelk door Albarda wordt aangevoerd. Dit artikel toch laat den neutralen staat slechts het voor- recht van zijn neutraliteit behouden, in de vooronderstelling, van een welgeslaagd ver zet tegen den directen aanval van een der oorlogvoerenden, Het" kan den contracteeren- den mogendheden niet in den zin zijn geko- men, daarmee uitsluitend de neutrale landen te doen beslissen over de mate, Aaarin zij zich behooren te verzetten tegen schendingen van hun grondgebied, bedreven met het doel een der oorlogvoerende landen aan te tasten. Het tweede voorbehoud, dat men m.i. zal moeten maken op het beginsel der vrije keu- ze van iederen Staat tusschen de nationale verdediging of het zich-niet-verzetten tegen een aanval, schijnt mij vervat in het Volken- bondsstatuut. Dit zegt aan de Staten-leden, in bepaalde gevallen van agressie, den bij- stancl der overige leden toe. Het komt mij voor, dat de'bedoelde internationale bijstand noch juridisch verplicht noch feitelijk moge lijk zou zijn, wanneer een land, dat werd aangevallen, zich tegen den aanvaller in geen enkel opzicht beliefde te verzetten en geen enkel offer wenschte te brengen voor zijn on- afbankelijkheid, juist op het oogenblik, dat het, om die onafhankelijkheid te verdedigen, een beroep doet op den materieelen en mili tairen bijstand van de overige leden van den Bond. Waarschijnlijk was het die tweeledige over- wcging. welke der Hollandsche Regeering de in dc Toelicbtende Memorie vervatte verkla ring heeft ingegeven. DE UITGAVEN VOGR DE ENGELSCHE MARINE. In het Engelsche-Lagerhuis heeft gister de liberaal Sir John Simon de kwestie van de kosten der marine ter sprake gebracht en aan de regeering gevraagd haar standpunt te willen mededeelen ten opzichte van den aan- bouw voor de marine. Hij betoogde dat het standpunt, waarvoor de regeering in de bres client te staan, als volgt moet zijn: De bewa- peningen voor de marine moeten beperkt wor den tot het laagste punt dat de nationale veiligheid in aanmerking genomen bereikt kan worden. Dit zou in cvereenstemming met het Volkenbondspact zijn. Spr. stond een oogenblik stil bij den liuidigen last van de gevecjatsmacht. Hij vroeg welke stappen de regeering in verband met de marine-uitga- ven van plan was te doen teneinde den wil naar ontwapening te bevorderen. Vice-admiraal Sir Arthur Henniker Hughan, conservatief lid, betoogde dat het vlootbcuwprogramma, vastgesteld door de laatste ccnsei'va'tieve regeering van twee jaar geledcn; het minste is dat. uitgevoerd kan worden om een machtseenheid te verzekeren Dat programma behelst dat op zijn minst jaarlijks 5 kruisers op stapel moeten worden gezet. Voor de eerstvolgende tien jaren en dat er onmiddellijke behoefte bestond aan 8 kruisers. Slechts 5 werden op stapel gezet. Het totale aantal onzer kruisers, zoo zeide spr., bedraagt 52. Meer dan de helft van dit aantal lijdt aan gebreken, in den oorlog op- gedaan, en diens weshalve door nieuwe te worden vervangen. Achttien kruisers zijn meer dan tien jaren oud en hiervan zullen velen binnen tien jaren verouderd zijn. Gedurende de periode van den oorlog, aldus eindigde spr. zijn uiteen- zetting, hadden onze kruisers een onmetelijk zwaarder taak dan de kruisers van eenige andere natie. Commandant Hilton Young, liberaal lid, verklaarde dat de sterkte der marine niet af- hangt van het aantal schepen, maar van hun 'vermogen. Commandant Bellairs, conservatief lid, wees erop dat Japan sinds den oorlog 21 kruisers op stapel heeft gezet of in pi an" heeft gebracht tegen dit land 5. Spr. moet zich verzetten tegen iedere be- perking in de uitgaven voor de marine, wel ke, zoo zeide spr., „van vitaal belang is voor ons nationaal bestaan". Kolonel Spender Clay, conservatief lid, zei de echter aan den anderen kant dat hij, ten zij bewezen kon worden dat er gevaar be stond dat dit land, wat zijn vlootmacht aan- gaat, beneden die van een andere mogendheid zou geraken, een verderne aanmaalc van die oorlogsschepen niet kan aanbevelen. Vervolgens voerde Mac-Donald inzake de ze kwestie een oogenblik het woord. Het debat wordt voortgezet. S OVERSTROOMINGEN IN KOREA. De „Times" verneemt uit Tokio, dat daar uit Korea berichten zijn ontvangen, omtrent groote overstroomingen in .fret gebied van de Rakuto-rivier, waarben 3000 personen zou den zijn omgekomen. Een hulp-expeditie is uitgezonden vanuit Seoul. De spoorwegver- bindingen zijn gedeeltelijk verbroken. EEN FRANSCHE VLOOT-REVUE. Doumergue vertoefde gistermorgen op de reede van Cherbourg voor een vlootrevue, waarbij de heele Fransche vloot was verte- genwoordigcl. Aan het eind van de vlootrevue zoud Dou mergue den minister van marine een brief, waarin hij constateert dat de vloot een goeden indruk op hem heeft gemaakt en de geheele marine hartelijk gelukwenschL RELLETJES BIJ EEN CIRCUS. Bij de openingsvoorstelling in het Harm- ston-circus te Medan. Woensdagavond, had een betooging van honderden" Chineezen plaats. Den vorigen avond waren pamfletten verspreid, waarbij de Chineezen opgewekf werden, het circus te boycotten. De Chineezen jouwden en wierpen met steenen, waarop de politie het terrein afz.etten en de voorstelling kon doorgaan. De hoofdeommissaris van po litie, de heer C. H. Keyzer fcn de eigenaar van het circus werden door steenen in het gelaat gewond. De politie arresieerde twee Chineezen. Een fiental Chineezen gaven een politie-agent voor de Deli-bioscoob een paki, slaag. Dr. STRESEMANN IN HET GEDRANG- De bekende oud-Duitscher dr. Casz ver- kaart in een artikel, dat hij in de .Deutsche Zeitung" publiceerde, dat het aanblijven van; dr. Stresemann als minister van buitenland sche zaken een scheming in de Duitsch-nati- onale partij ten gevolge zal hebben. Volgens dr. Clasz zullen zestien leden der Duitsch-nationale partij, die onder leiding staat vzan Freiherr von Freytagh-Loringho- yen, in geen geval met de politiek van het vei- ligheidspact medegaan en zij zullen eer uit de partij treden dan dr. Stresemann steunen. MET DEN DOOD BEDREIGD. Charles Maurras heet voor de lOde correc- tioneele kamer te Parijs terechtgestaan in ver band met zijn open brief in de „Action Fran- caise", waarin hij den minister van binnen- landsche zaken, Abraham Schrameck, met den dood bedreigde. De verdediger van Charles Maurras meende, dat deze zaak niet voor de poiitierechtbank, doch voor het Assi- zenhof, m. a. w. voor de jury behandeld moest worden; en Charles Maurras sloot zich in een korte toespraak bij; deze conclusie aan. De rechtbank" verklaarde zich echter competent, waarop Maurras en zijn verdedi ger bij wijze van protest de rechtszaal verlie ten. De officier van justitie eischte een strenge veroordeeling van Maurras, die, volgens hem, een ernstig misdrijf begaan heeft, daar hij een leider is, die grooten invloed op vele jongeren heeft. De rechtbank zal heden uitspraak doen. i:: KORTE BERICHTEN. De werkgevers in de Saksische metaaK industrie hebben besloten totalgemeene uit- sliuting over te gaan, indien de arbeiders Vrijdag a.s. niet overal het werk hervat hebben. Op het oogenblik bestaan in enkele Saksische steden partieele stakingen. In het district Leipzig, zijn de arbeiders ipet de werkgevers tot overeenstemming gekomen. De grooie Duitsche arbeidersdelegatie voor de bestudeering van de toestanden in Rusland is te Leningrad aangekomen. In de streek van Toeckoem (Letland) heeft een hevige storm den oogst vernield en een schade van millioenen verporzaakt - AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1