Alkmaarsche Gourant De hand met het lidteeken. - _L1 FEUILLETON. T Vrjjdag 17 Juli. Oemengd Nieuws Abonnementen op Tjjdschriften, zoowel Binnen- als Buitenlandsche No. 16ft 1925 j Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, BOND VAN LOODGIETERS- EN FITTERSPATROONS. Woensdag heeft de Bond van loodgieters en fitterspatroons in Nederland.tc Devonter zijn jaarlijksche vegradering gehouden, on der voorzitterschap van den heer J. id. Har- jnyer uit Rotterdam. Na het noenmaal kwam men bijeen, om te luisteren naar een lezing van ir. H. Ste- ketee, rijksnijverheidsconsulent te Devenler, over kostprijsberekening. 's Avond's vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waanna de afdeeling Deventer, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, het gezelschap nog een gezellig samenzijn aanbood. Gisterochtend is een bezoek gebracht aan de metaalwarenfabriek Isa-1- en een boottocht gemaakt. CONOOURS-H'IPPIQUE TE HOOFD- p DORP. Het jaarlijksch concours-hippique, da'r (Woensdag onder enorme belangstelling inaar schatting waren meer dan 44.0110 _toe- schouwers aanwezig - gehouden is, is schitte- rend geslaagd. De vereeniging Vooruit, die dlt concours nu al voor de 16e maal organi- seert, kan trotsch zijn' op hetgcen zij wed-er- om heeft gepresteerd. Haar ijverig bestuur bezield door zijn eere-voorzitter, burgemees- !ter mr. A. Slob, een woord van hulde, voor Jietgeen het dit jaar wederom tot stand heeft gebracht. Duizenden hebben genoten van de heerlijke paardensport, zooals alleen het concours in de Meer kan bieden. Mqge het nog tal van ja.ren een sieraad blijven van on ze Ned'erlandsche hippische sport! EEN BELANORIJKE VERBETERING VOOR DE FOTOGRAFIE. Tot dusver werd voor magnesiumlicht het magnesium in den vorm van poeder, draad of lint aangewend. De uitwerking die de op- pervlakte hierbij gaf, stond echter met in voldoende verhouding tot de in haar geheel beschikbare activiteit. Wij lezen daarover in het „Chem. Wkbl.' Bij het bliksempoeder is het effect zoo ge- ring, omdat elk hoopje er van veel meer poeder.in zijn binnenste bevat dan aan de oppervlakte. Bij den draad- en lintvorm is het ongunstige rendement een gevolg van de betrekkelijk groote doorsneden. Het magne- siumdraad werd in weeken toestand door openingen in mctaal geperst; deze konden ecliter niet zeer fijn zijn, omdat het anders niiet mogelijk zou wezen het magnesium er doorheen te persen. Aan Boehm (reeds bekend door zijn „zon in den vestzak'" en „atelier zon") is het, na het overwinncn van groote moeilijkheden, ge-- lukt, magnesium in bladvorm van een wille- keurige lengte te vervaardigen. Van dit pro- dukt heeft een gram een opperviak van 200 dM2. Bedenkt men, dat 3/4 gr. bliksempoe der slechts ongeveer 3 tot 4 dM2. opperviak bezit, dan ziet men onmiddellijk in, een hoe- veel grootere activiteit de bladvorm oplevert; alleen het opperviak toch zendt de werkzame stralen uit. Het nieuwe produkt is zoa dun (0.06 m.M. dikte,) dat het, praktisch gespro ken, alleen uit opperviak bestaat. Evenals dit zoo dikwijls op techniscli gebied plaats vindt, staat dit voordeel niet op zichzelf. Be- halve de verhoogde lichtsterkte verkrijgt men ook nog een gemakkelijker ontvlambaarheid, i vergeleken met die van den lintvorm en ver- der is de asch, die bij het verbraiiden ont- staat, buitengewoon licht, omdat het magne siumblad zoo dun is. In verband' hiermede kan men de lam- pen, ingericht voor het nieuwe preparaat, gemakkelijk heen en weer bewegen, omdat de asch zoo licht is, dat zij hierbij niet breekt. Door de mogelijkheid van dit bewegen heeft men het in zijn macht, een vlam van 1 tot 2 M. lengte te doen ontstaan, waardoor alle schaduwen opgehelderd worden. De bovenbedoelde lamp bestaat uit een plat, metalen etui in den vorm en van het for- inaat van een sigarettenkoker; zij bevat een kleine rol van het magnesiumblad. Deze rol ligt vlak en is gemakkelijk draaibaar; he) zeer dunrie blad schuift door een plat buisje, dat bij het openen van het etui naar buiten springt naar voren. Men schuift 8 a 10 c.M van het blad uit, buigt dit om en steekt het met een lucifer aan, waarna men het etui langzaam, in een boog, over het hoofd be- weegt. De brandduur bedraagt ongeveer 4 se- conden en in dien tijd kan men een goede tijd- opname maken, mits het toestel van te voren ingesteld is. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 46} Zoo stonden zij een oogenblik zwijgfend deze beide menschen, die aan elkander ver- bonden waren door den sterken menschelij- ken band voor God en de menschen, maar met een onmetelijk diepen afgrond tusschen hen van uiteenloopende doeleinden en tegen- strijdige idealen. Barbara kon het gevoel van benauwdheid bqna niet verdragen, dat de woorden in haar keel deed verstikken. Zij ■wachtte onbewust op een woord van aanmce- d'iging van Jim, maar dat kwam niet, en ein- delijk, boos op zich zelf om haar verlegen- heid, en toch bang om hem de ware re den van haar komst te zeggen, mompelde zij vaag, onhandig: „Ik kwam ik bedoel ik dacht, dat ge graag zoudt willpn hooaen, hoe uw kleine patient het maakt." In een oogenblik klaarde zijn gelaat op yan genoegen en belangstelling. „Rex?" riep hij uit. „Hoe gaat het met het poot]e?" „Bijna beter," antwoordde zij d'adelijk. „Matthew heeft hem zoo goed opgepast! Maar nu de kleine schelm zich beter vqelt, zullen wij groote moeite hebben, dat hij zijn poot met op dec grond zejGe wijdet niet, De aktinische lichtsterke, van het circa1 5 m.M. breecle Magnesiumblad, is gelijk aan die van een half-wattlamp van 1000 kaarsen. Het materiahl is niet ontplofbaar, de vlani do'oft uit als zij het platte buisje bereikt heeft. Zooals reeds gezegd, valt de asch niet af, het toestelletje is steeds gereed' om te werken en gemakkelijk mede te nemen, zoo- dat het vele voordeelen boven de apparaten voor blikserflicht bezit. Men kan er welis- waar geen momentopnamen mede verrichten, doch in de meeste gevallen is dit slechts een gering bezwaar. Ten einde den belichtings- tijd te verkorten heeft men ook dergelij'ke lampjes voor twee magnesiumbanden vervaar- digd, die dus 't dqbbele licht geven en even gemakkelijk in gebruik zijn. Men mag deze uitvinding we! als een wer- kelijken vooruitgang beschouwen. PAULUS POTTER. Men meldlt uit Enkhuizen aan de N. R. Courant: In Het stadhuis is gisteren de Paulus-Pot- ter-tentoonstelling geopend. Dit geschiedde in de zoogenaamde Witte Zaal, die met de oud1 Hollandsche betimmering, snijwerk en beschildering, voor dit doel bij uitstek ge- schikt bleek. Dadelijk wanneer men binnen- treedt, valt het oog op ,,De Berenjacht" van Potter, het bekende schilderij uit het Rijks- rnuseum. Boven de deur, die toegang geeft tot de burgemeesterskamer, ziet men een im- posante, in Dorischen stijl uitgevoerde om- geven door geschilderdC symbolische voor- stellingen en bekroond door een groot sehil- derstuk van Johan van Neck, een allego- risch tafereel. Hier en daar waren bloemen en heesters geplaatst en sehuin voor de raadszaal, op de meest begunstigde plek, prijkte de copie van het portret van Potter naar Van d'er Heist, door B. W. Weyers Bij de opening waren aanwezig de burge- meesters van omliggende dorpen; de heer Van Balen-Blanken, voorzitter van het ge- nootschap Oud-West-Friesland; de heer Tamson uit Amsterdam, de organisator van deze tentoonstelling; de heer J. Visser Jr., oud-directeur van de Rijks-Normaalschool voor Teekenonderwijs te Amsterdamde heer M. Heyl uit Amsterdam, de oudste kunst- schilder van ons land, benevens een aantal schilders en inzenders van de talrijke schil- derstukken en teekeningen. De burgemeester van Enkhuizen, de heer J. A. R. Bosma, deelde mede,.dat er bericht van verhindering was gekomen van den Commissaris der Koningin in Noord-Hol- land en van de hoofddirectie van het Rijks- museum. Het is gelukt, ald'us spr., veel eigen werk van Potter te exposeeren, dank zij de welwil- lendheid van den minister van Onclerwijs, Kunsten en Wetenschappen, de hoofdambte- naren van diens departement, den hoofddi- recteur van het Rijksmuseum en den direc- teur van's Rijks-Prentenkabinet. Sprcker besloot zijn rede met het hechten van een lauwertak aan het portret van Pot ter. Hij verklaarde daarbij de tentoonstelling voor geopend. De Potter-afdeeling is ten toon gesteld in de Witte Zaal en Brandraadkamer en bevat S3 nummers. De afdeeling moderne kunst is geplaatst in drie zalen op de tweede ver- dieping. De voornaamsto nummers van de Potter-afdeeling zijn, behalve het reedfe ge- noemde portret en „De Berenjacht" (Rijks museum), de Os van P. Potter (1642), Stier van P. Potter, De Bok van Paulus Potter, Portret van een geneesheer, geschildterd door Pieter Potter, copie van Paulus Potters Stier op een kwart der ware grootte; copie van Landschap met vee van Paulus Potter door W. Maris; de Samaritaansche vrouv, schilderstuk van Pieter Potter (1635); Rui- terportret van Dirk Tulp, gravure van Pie ter Dupont naar het schilderstuk van Pau lus Potter. Verd'er is er een groote verzame- ling etsen, reproducties en foto's naar teeke ningen en schildcrijen van Paulus Potter. De afdeeling moderne 'kunst omvat 120 num mers. Wij widen even de -aand'acht vestigen op de buitengewoon gunstige plaats, waar alles is tentoongesteld. De oud-Hollandsche zalen van het stadhuis, met hun reusachtige bai- ken, kleine ruiten en eigenaardige betimme ring, brengen de bezoekers reeds in stem ming Door de talrijke ramen, heeft men een heerlijk uitzicht op het oude stadje met den Drommcdaris-toren en.de Zuiderzee in het verschiet. ARBEIDEBEMIDDEL1NG VOOR HAN- DELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De Nationale Bond van handels- en kan- toorbedienden Mercurius, de Algem. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, de Ned. R. K. bond van handels-, kantoor- en- winkelbedienden, H. Fraciscus van Assisie en de Ned. Vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedienden hebben gezamenlijk aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres gezonden, waarin zij pleiten voor. een regeling van overheidswege van de ar dat ik u onlangs dankte, Jim maar ik hoopte dat vandaag ik zou kunnen Zij voelde, dat zij bloosde, en op eens kon zij haar woorden niet meer vinden. Jim's sch-erpe blik maakte haar in de war en dreef haar het bloed in- de wangen; maar, hoe dan ook, zij vond haar verwarring niet.onaange- naam, zelfs heel prettig, maar zij kon hern niet goed aanzien, en haar oogen neerslaan- de, fluisterde zij „Ik dacht, dat ik u vandaag zou mo-gen danken en daarom kwam ik. Toen hield zij op, en daar hij nog steeds niets zei, keek zij weer naar hem op. Die blik in zijn oogen- was bepaald zeer verwarrend. En nu veranderde die, werd harder, terwijl hij heel koel antwoordde: „Ik hoop, dat ge niet dit heele eind op dezen warmen middag met zoo'n onnoozel doel gekomen zijt. Mij te danken voor wat mij een oogenblik genoegen ga-f, was zeke-r niet de vermo-eienis van een heelen avond waard." Het was zoo onvriendelijk, en zoo geheel Jim om zoo te spreken. Barbara voelde dat haar zachite stemming plaats maakte voor toorn, en dat al haar verlegen-heid ver- dreven werd door gewonden trots. „Ge verkiest hard en onvriendelijk te zijn, Jim," riep zij driftig, „ofschoon de Hemel alleen weet waarom! Ik ben als een vriendin naar u toe gekomen; onlangs heb ik als een vriendin tot u gesproken, en gij hebt niets anders gedaan dan mij afgestooten." Toen hij in zijn koppig stilzwijgen bleef vojhar-. beidsbemiddeling voor de handels- en kan toorbedienden, waarbij a. worde voortgegaan met de verzorging van de vakkundige behandeling van deze ar- beidsbemiddeling, gelijk deze in beginsel reeds door enkele gemeentelijke arbeidsbeur- zcd, met vakafdeelingen voor handels- en kantoorbedienden, wordt toegepast, en b. in het bijzonder worde gestreefd naar verbetering van het intercommunale verkeer tu..-chen de gemeentelijke arbeidsbeurzen en haar vakafdeelingen, waardoor de sociale iaak dezer'instellingen meer tot haar recht en aan meer personen ten goede zou komen, dan op het oogenblik het geval is. Adressanten betoogen, dat daartoe naar hun meening een uitbreiding van de bestaan- de centrale rijksarbeidsbeurs, thans werken- de voor handelsreizigers en handelsagenten, gewenscht zou zijn, waarbij allicht ook de arbcidsbemiddeling voor verwante groepen als tecbnici, ieekenaars en opzichters zou kun nen bttrokken worden. EEN GEVAARLIJK TWEETAL'. De recherche te Amsterdam heeft dezer dagen aangehouden een 20-jarigen bliksla- ger en een 22-jarigen werkman, die op hee- terdaad werden betrapt op het stelen van een fiets op de terreinpn van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat beide mannen reeds eenige inaien aan dergelijke diefstallen zich hadden sc 'dig gemaakt. Reeds thans is gebleken, dat hun de diefstal van zeven fietsen kan wor den ten laste gelegd, die aan den openbaren weg onbeheerd stonden in verschillende stads- gedeelten. Deze fietse zijn in beslag genomen. De aangehouenen werden in hun bedrijf eenige malen geassisteerd door een 20-jarigen chauffeur, die.eveneens is opgesloten. De werkman schijnt als leider van het bedrijf te moeten worden aangemerkt. De aangehoude- nen zullen morgen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. In deze zaak is tevens een 18-jarige magazijnbedien- de gehoord; hij wordt verdacht van heling van een der fietsen. v J. N. SOMMER f. De heer J. N. Sommer, sedert 1907 Neder- lansch consul te Altona, is vannacht overle- den. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. In de groote rechtszaal van het Vredespa- leis is gisterochtend 10 uur, onder groote be langstelling, de behandeling begonnen van de kwestie voor het Permanente Hof van In ternationale Justitie tusschen Duitschland en Polen betreffende zekere Duitsche belangfn in Poolsch Opper-Silezie. EIKENHOUT VERBRAND. Onder Laag-Soeren is Woensdag ruim 400 vierk. M. opgaand eikenhnout, gelegen ach- ter het badhuis bij den Jutberg, eigendom van de stichting Bethesda, door brand vemield. EEN INCIDENT MET DEN KONINK- LIJKEN TREIN TE BENTHEIM. De „Twentsche Courant" meldt: „Toen voor enkele weken ons Koninklijk Huis Bent- heim passeerde op weg naar Mecklenburg, eischte de Duitsche Grenscommissaris al- daar, ondersteund door een paar Schupo's toegang tot de koninklijke rijtuigen, teneinde van de leden van het Vorstelijk Huis de pas- sen te onderzoeken. De chef van de Nederlandsche Passen- controle, de le luitenant Helens, weigerde den Grenscommissaris den toegang. De Grenscommissaris eischte nadrukkelijk den tcegang, omdat hij dienaangaande geen bij- zondere iustimcties ontvangen had. Nog na drukkejijker en gemotiveerd echter weigerde de heer Tiel'ens, hetgeen tot eenige incidentee- le uitingen aanleiding gaf. De heer Tielens gaf te kennen, dat de Grenscommissaris de Koninklijke rijtuigen kon doen afhaken, maar toegang zou onder geen voorwaarde gegeven worden. Tenslotte zwichtte de Grenscommissaris voor het kraclitig verzet en kon de Kon. trein ongehinderd doorgaan. Naar wij vernemen kan een en ander al leen- een verplaatsing van den betrokken Grenscommissaris tengevolge moeten hebben. ERNST1GE ST'EEKPARTIJ. Gisternacht omstreeks half-een werden de politie en de geneeskundige dienst in Den Haag gewaarschuwd, dat er een vechtparti; had plaats gevonden op het Lange Voorhout aldaar, waarbij een persoon emstig gewond zou zijn. Toen de politic ter plaats kwam, vond zij een man, emstig gewond, op den grond liggen. In het ziekenhuis bleek, dat hij een diepe steekwond in den buik gekregen had. Men oordeelde zijn toestand levensge- vaarlijk. Bij het pohtioneel onderzoek bleek dat het de 32-jarige J. M_. was, wonende op den Ge- dempten Burgwal. Hij verklaarde door iemand, wiens naani hij niet wenschte te noe- men, met ten scherp voorwerp,.vermoedelijk een dolk, gestoken te zijn. Uit enkele uitlatin- den, voegde zij er zachter bij .Kunnen wij geen vrienden zijn, Jim?" Zij stak haar hand uit, en kon er iets op de wereld liever, begeerenswaardiger uitzien dan zij, in de schemering, die haar omring-" de, en den glans van wegstervend licht, dat als duizend oogen door het lage kastanje- h-out schitterde? Jim nam echter haar hand niet aanmisschien zag hij die niet, want zijn diepliggende oogen hadden een blik, alsof zij niets zagen. Toen haar arm langs haar zij-de terugviel, zei zij met een droevig zuchtje: „Ge schijnt mij steeds een fout te verwij- ten, Jim, die ik zweer, nooit begaan te heb ben." „Ik? u iets verwijt'en?" riep hij uit, en hij voegde er binnensmonds bijGoede Hemel „Waa-rom zijt ge dan zoo koel, zoo op een afstand? Is het mijn schuld, vraag ik u, dat onze ouders ons elkander in de drmen wier- pen? Zijn wij beiden -niet de onschuldige slachtoffers der omstandighed-en? Ik was toen weinig meer dam een klein kind, en hebt gij sedert dien /tijd iets gedaan, om mij nader tot u te trekken? Onze doeleinden en idealen zijn geheel verschillend, dat is waar, maar ik heb mij dikwijls afgevraagd, of dit ding-en zijn, die er tusschen vrienden werkelijk op aafi komen, zooals sommige menschen ons widen doen gelooven? Verdien ik uw haat en verachtin-g, omdat mijn opvoe- d-ing mij trouw aan den Koniug heeft ge maakt? Of is het, omdat ik de vrouw ben, aan wie ge onherroepelijk yerbonden zijt u gen van den gewonde kreeg de politie echter toch eenig vermoeden omtrent den dader, en in den loop van den nacht werd als de ver- mcedeHjke dader aagehoudcn A. J. C. P. in zijn woning aan de Spekstraat. Uit het verhoor, dat de beide personen moesten ondergaan, bleek, dat tusschen hen reeds lang een veete bestond. Wie de aanleiding tot de steekpartij is ge- weest, staat nog niet volkomen vast; de be trokken personen geven elkaar de schuld. P. verklaarde wel te hebben gestoken, maar uit noodweer te hebben gehandeld, daar de an der hem bedreigde. Hij is voorloopig opge sloten. De toestand'van B. is zeer zorgwekkend. OPHEFFING SCHILQERSSTAKING. In een gister gehouden vergadering van de Haagsche afdeeling van den Nederlandschen Schildersgezellenbond is, na uitvoerige dis- cussie, het bestuursvoorstel tot opheffing van de staking met 378 tegen 259 stemmen aan- genomen. CENTRALE VAN HOOGERE GEMEENTEAMBTENAREN.' Den lien dezer heeft de vereenigingsraad onder voorzitterschap van mr. Van "Poelje vergaderd. Het jaarverslag van den secretaris, de re- kening en verantwoording van den penning- meester over 1824 en de begrooting over '25 werden goedgekeurd. De contributie voor 1925 werd bepaald op 3. Op verlaging daarvan en op bezuini- ging werd door de leeraren aangedrongen. Nadat echter het nut der centrale van ver schillende kanten was uiteengezet, vooral met't oog op de regeling van't pensioen en op de opneming in het georganiseerd ovcrleg en de preventieve werking van het aanwezig zijn van een centrale om voor de belangen der hoogere ambtenaren te waken, werd het voorstel unaniem aangenomen. De heer Ploeger werd herbenoemd, en in de plaats van dr. v. d. Hoorn werd de heer Rooy te Rotterdam benoemd. Daarna werd uitvoerig besproken de posi- tie der hoogere gemeente-ambtenaren in het georganiseerd overleg, vooral naar aanlei ding van het aanhangige voorstel in Amster dam. Hieromtrent zal het bestuur een prae- advies uitbrengen, dat in de aangesloten ver- eenigingen zal worden behandeld, waarna dit onderwerp opnieuw aan de orde zal wor den gesteld. Over de door de rijks-centrale ontworpen regeling van de ziekteverzekering is van gedachten gewisseld. Besloten is, voor- alsnog niet tot aansluiting over te gaan, doch af te wachten, hoe de regeling zich ont- wikkelt. Men vreesde, dat alleen de slechte factoren zich zouden aansluiten, en dat de verzekering zonder verplichting tot deelne- ming niet zal slagen. Men voelde er meer voor, aan de gemeenten te vragen om steun in zeer bijzondere gevallen van langdurige ziekte. Daarna had een besprcking plaats over aanvulling van pensioen voor weduwen en weezen. Men vond het tegenwoordige pen sioen veel te laag en was van meening, dat op verwijdering van de beperking van het bedrag van het weduwen- en weezenpensioen moest worden aangedrongen. Men zal ech ter de balans van het pensioenfonds afwach- ten. De hoofdbesturen van den Centralen Ne derlandschen Ambtenaarsbond en den R.K. Bond van overheidsjoersoneel St. Paulus hebben aan de Provinciale Staten van N.- Ifolland verzocht, het daarheen te leiden, dat de 48-urige arbeidsweek in de provinciale ziekenhuizen voor het verplegend personeel behouden blijft. CHRJSTLIJK NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Om 10 uur, zoo meldt men o.a. aan de N. R. Crt., schalte men het aantal bezoekers op Middachten Woensdag reeds op 8000; in den namiddag zal het de 10.000 overschre- den Hebben. Een machtigen aanblik bood het gehoor van duizenden. dat zich bij de ope ning om spreekplaats 1 verzameld had. Na het welkomstwoord van ds. Rauws hield prof. Cramer de openingsrede, waarbij hij iiitging van Openbaringen 7, het visioen van Johan nes, die de schare zag welke niemand tellen kan uit alle volken. Met groote aandacht werd deze rede gevolgd. Daarna werden op drie spreekplaatsen redevoeringen gehouden. EEN VEREERENDE OPDRACHT. Het Nationaal oranje-comite, heeft den kunstschilder Piet van der Hem opgedragen, een portret te schilderen van de Koninklijke familie, dat dan de Koningin in Februari zal worden aangeboden,, ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest. SPOORWLGPERSONEEL. Gisteravond heeft de Nederlandsche veree- niging van spoor- en tramwegpersoneel een zeer druk bezochte openbare vergadering ge houden, waarin delieer P. Moltniaker het ad- N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS, COSTER ZOON, Voordam C 9, - Alkmaar, is HET ADRES voor die ge nooit kunt lief .hebben?" ,,Mevrouw, om Gods wil," mbmpelde hij. De hartbrekende uitroep scheen- hem tegen zijn wil qntsnapt te zijn, en teen haar stem in een snik brak, stiet hij een kreet uit, die klon-k als van een dier, dat pijn heeft, en be- groef hij zijn gelaat, in zijn lianden. Barbara voelde zich plotseling zeer ver- moeid; zij zonk neer op het zacht-e mostapijt en leunde haar hoofd tegen den stam van den beuk. Zoo bleef ze eenige oogenblikken zitten met gesloten oogen, terwijl rondom haar de schaduwen dieper werden en de be- toovering van den nacht haar gevangen hield. Ver weg kirden de woudduiven. Toen zij haar oogen weer opende, zag zij Jim bo ven zich staan, zijn ellebogen rustten tegen den boomstam, zijn hoofd leunde op zijn hand. Zij voelde meer dan dat zij zag, dat hij naar haar keek, maar zij kon db uitdruk- king van zijn gelaat niet zien, omdat de diepere schemering daar- een slider over had getrokken. „Jim!" riep zij met een klank van pathos in haar stem. „Wat is er van uw dienst, Mevrouw," zei hij zacht. '„Knnn-en wij geen vrienden zijn?" „Mij dunkt, dat wij vrienden zijn," zei hij met iets van dien ouden glimlach, dieri zij van vroeger kende, „anders zoudt ge zeker .niet hier zijn." „Ik kwam omdat ik wist, dat ge in moei- iijkheid waart: omdat ge ziek geweest zijt en zoo eenzaam scheen. „Jim". ging zij ern-> vies van den loonraad en de houding def Nederlandsche vereeniging heeft besproken. Hij merkte op dat vijf jaar geleden de loon raad de loonen van het spoorwegpersoneel herzien heeft onder een gunstige conjunc- tuur. Belangrijke verbeteringen werden ver- kregen, doch daarna werden de loonen weer met ongeveer 20 procent verlaagd. Thans hebben wij gepoogd, aldus spr. daarvan weer een klein gedeelte terug tc krij- gen, doch de directie had reeds vooraf be paald, dat de nieuwe regeling geen belang rijke financieele offers mocht ver gen. Aller- eerst werd de standplaatsaftrek gewijzigd, waarvan de hoogere ambtenaren de voordee len opstrijken ten koste van het lagere perso neel. Daarna werd verhooging van minimum afgewezen. Vervolgens kwamen de correcties aan de orde. Met 7 tegen 6 stemmen beslis- te men, dat de loonen van het lagere perso neel naar beneden zouden worden afgerond -en die van de ambtenaren naar boven. Deze beslissing was mogelijk omdat de bond van ambtenaren er voor stemde. Daar- door is de scheiding" tusschen de beambten en het middelbaar personeel zeer scherp gesteld en bovendien de mogelijkheid geschapen om de hooge, ambtenaren groote loonsverhoogin- gen toe te kennen. Toen men tenslotte weiger de, de beraadslagingen eenige dagen te schor- sen, heben wij de zitting verlatc! Ons hoofd- bestuur heeft onze houding goedgekeurd en heden hebben wij de zitting wederom bijge- woond en onze bekende verklaring afgelegd Men zegt nu wel, dat het tegenwoordige personeel geen minder inkomen zal krijgen. doch de 1100 wachtgelders vallen onder de nieuwe regeling. Zij, die overgeplaatst worden en zij die nog niet op hun maximum staan hebben er financieele schade van. Het hoofdbestuur zal thans cen mindcrheidsrap- port indienen rpet een behoorlijke loonrege- ling er in en spreker spoorde het personeel aan, daarachter te gaan staan en de Neder landsche vereeniging te versterken. De rede werd luide toegejuicht De vergadering werd hierna gesloten, waar na een excursie werd gemaakt, aangehoden coor het gemeentebestuur van Arnhem. In extra trams ging men near Oost-Arnhem wac. nieuw aangelegde tuindorpen Gei- tenkamp en Paaschberg werden bezichtigd. en vervolgens werd een bezoek gebracht aan verschillende werken, die bij wijze van werk- verschaffing. zijn tot stand gebracht. DE R.K. STAATSPARTIJ. Naar de U. Ct. bericht, zou mr. baron van Wijnbergen niet in aanmerking wenschen te komen voor een herbenoeming, als voorzittei van den Algem. Bond van R.-K. Rijkskies- krirgorganisaties. M1DDENSTANDSCONGRES. Gistermorgen- tegen 10 uur heeft de voor- zitter, de heer Ed. G. Schiirmann, uit Rot terdam, het 22ste congres van den Nederl. Middenstandsbond in het Concerthuis te Rotterdam heropend. Hij heette welkom de heeren mr. J, 1". Linthorst Floman, com^s- saris van de Koningin in de provincie DiTii- the; mr. L. Lohman, burgemeester van As- sen; mr. K. J. Frederikse, referendaris van- het departement van binnenlandsche zaken en landbouw; G. C. Lunsingh Meyer, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Drenthe; den Amsterdamschen wethouder De iMiranda; ir. F. Begeman, rijksnijver heidsconsulent; raadsleden van Assen, dr. Eberle. oud'-burgemeester van Dresden, en M. LiebuId, voorzitter van de Treuhand-Ge- sellscliafft fur Handel unci Gewerbe te Brunswijk. Aan de orde was het praeadvies over df taak der gemeentebesturen in verband me de belangen van den middenstan-d. Inleider was prof. N. j. Polak, rector- magnificus van de Nederlandsche handels- lioogeschooLen pra^adviseur de heer H. H. J. van de Pol, journalist te 's-Gravenhage. Prof. Polak heeft eenige st-el'lingen gege ven, waarna uitvoerige gedachtenwisseling volgde. De voorzitter .stclde namens het bonsbe- stuur voor, dal de. vergadering zich uit* stig voort, „ge nioet niet in deze streek blij ven. Werkelijk werkelijk niet. Ik trachtte u al vroeger te waarschuwen, maar ik blijk slecht geslaagd te zijn. Vandaag zou, zonder zonder een ouvoorziene omstandiglieid, een troep soldaten uitgezonden zijn, om de streek naar u te doorzoeken. Zelfs nu hen ik nog niet zeker. Als eenigen van hen toevallig u gezien hadden mijn God! Dat zou uw dood zijn!" Zij had steeds lieftiger gesproken, en zich zoo gewend1, dat zij hem juist in het gezicht zag, en dat haai- oogen den ernst van- haar smeekingen kracht konden bijzetten. Hij be- woog zich niet, terwijl zij sprak; hij bleef stil op haar neerzieri, met zijn hoofa tegen zijn hand rustend, terwijl zijn uitg-espreide vingers een schaduw over zijn oogen wier- pcn. „Jim", herhaalde zij met hartstochtelijken ernst, „ik ben alleen gekomen, om te vragen, of ge heen wilt" gaan. Ge moet uw leven niet zoo laag schatten, dat ge het uit pure hoof- digheid kunt wegWerpen. Wat kan u hier houden> op deze eenige plek, waar enkelen van ons bijeen zijn, die nog trouw aan onzen Koning zijn? Hier vandaan, over geheel En- geland' zijn uw vrienden meester, en de onze vluchtelingen, waarom blijft ge dan hier. waar, zoo ge in moeilijkheid kwaamt, zij, die u liefhebben, u niet zouden kunnen komet- helpen?" vj 'Wordt ven;olgd).

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5