DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 168 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925; 20 JULI. Dif nummef Kes'fa1 u?f twee Ma'cTen. AToonnementsprijs T)ij vooruit-betaling per 3 maandcn f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Book- en Handelsdr. y.h. Henns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE ONTRUIM1NG VAN HET RUHRGEB1ED. Blijkens persberichten uit Parijs en Brussel is besloten, dat de steden Dusseldorp, Duis- burg en Ruhrort binnenkort tegelijk met de laatste steden van het Ruhrgebied zullen worden ontruimd: De bezetting van deze ste den stond niet in verband met de Ruhrbezet- ting, waartoe Frankrijk en Belgie alleen, in januari 1923, overgangen, doch de steden waren bezet als „sancties" in Maart 1921, ingevolge gemeenschappelijk besluit van Frankrijk, Belgie en Engeland, welk laatste land reeds eerder zijn troepen terug nam. De Fransche troepen zijn uit Recklinghau sen vertrokken. Incidenten deden zich niet voor. Om half 9 was Recklinghausen ont ruimd. Volgens mededeeling van de bezettings- putoriteiten zou Gelsenkirchen gisterochtend worden ontruimd. De te Gelsenkirchen lig- gende troepen zullen naar Alten-Essen gaan en vanda.ar naar Frankrijk worden gediri geerd. De Fransche troepen zullen hedenmorgen Hattingen verlaten. Blijkens een mededeeling aan de bezet- tingsautoriteiten zal Bochum op 19 en 20 Juli worden ontruimd. KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. De Portugeesche Kamer heeft Vrijdag de debatten geeindigd met de aanneming van een motie van wantrouwen in de regeering met 58 tegen 49 stemmen. De premier zal ter- stond het ontslag van het kabinet indienen. Een later bericht meldt: Nadat de Portu geesche Kamer een motie van wantrouwen in de regeering had aangenomen, heeft de Se naat een motie van vertrouwen aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. De premier heeft daarop zijn ontslag niet ingediend, maar den president der republiek verzocht, het parlement te ontbinden. Hij zette uiteen, dat het onmogelijk is, te regee- ren met de Kamer zooals die op het oogen- blik is samengesteld. DE QMWENTELINGSPOGINGEN IN TURKIJEv- De „Times" meldt uit ConstantinopelAls resultaat van het verdere onderzoek naar de activiteit van de Tarikati Selahieh, in ver.- band met den jongsten opstand, heeft de president van het Onafhankelijk Tribunaal te Angora het noodig verklaard, een vervolging wCgens verraad in te dienen tegen sultan Va- hideddin, die grootmeester is van deze reli- gieus-politieke organisatie, en verder tegen frins Sclym Effendi, den zoon van Abdoel lamid, tegen Kizar Hand! Pasja en tegen Mehmed Ali Pasja, welke beide laatste deei hebben uitgemaakt van het kabinet van den groot-vizier Ahmed Ferid Pasja. Daar al de betrokkenen buiten Turkije verblijf houden, kunnen zij alleen bij verstek veroordeeld worden. HET GARANTIE-PACT, Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat men in toonaangevende regeeringskringen, klaar- blijkelijk op grond van bijzondere diplomatie- ke inlichtingen, verwacht, dat in verband met het veiligheidspact spoedig een internationale conferentie zal worden bijeengeroepen. Duitschland, zoo wordt verklaard, zal ai des doen wat in zijn macht staat om deze con ferentie te bespoedigen. Ook wanneer op de agenda der conferentie alleen het veiligheidspact staat, denkt men, buiten de conferentie om ook andere kwes- ties, zooals de ontwapening, de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, de luchtvaartbepalingen, enz., ter sprake te brengen en tot een bevredigende oplossing te voeren. Het Rijkskabinet is Zaterdagmorgen nog- maals bijeengekomen om de formuleering van het Duitsche antwoord op de nota van Briand defmitief vast te stellen. De bespre- kingen duurden tot in de middaguren. Het kabinet keurde daarop het afzenden der nota goed. De afzending heeft inmiddels plaats gehad. 1 HET CONFLICT TE PRAAG. Uit Rome wordt gemeld, dat bij de ont- vangst van 450 pelgrims uit Tsjecho-Slowa- kije de Paus nogmaals uitvoerig heeft o-espro- ken over het conflict met Praag. Hij betreurde den droevigen toestand in Tsjecro-Slowakije, war.ronder de katholieken te lijden hebben doch maande den pelgrims aan, zich niet te laten intimideeren, ook wanneer de propa ganda tegen de katholieken wordt gevoerd in het kader der wetenschap of door een sterk verbreide pers. Intgendeel, de katholieken moeten deze aanvallen beantwoorden door een dapper en edelmoedig standhouden. internationaal CONGRES VAN TRAMPERSONEEL. Te Brussel is Zaterdag het eerste nationaal congres van trampersoneel geopend, waaraan talrijke buitenlandsche afgevaardigden deel- nemen. Edo Fimmen, de secretaris van de in ternationale federatie van transportarbeiders, hield een openingsrede in het Nederlandsch en Fransch. Aan de bestuurstafd zaten Forstner (Oostenrijk), Moltmaker (Neder- land), Bardelli (Italie) en Van Ballaer (Bel gie). Gisteniamiddag hielden de congresleden een optocht met vaandels door de stad. He! congres zal, naar de Tel. mcdedeelt, 3 dagen duren en zieli bezighouden met ren recks kwesties van algemeen bercepsbelang. DE BESPREKINGEN INZAKE DE BR1TSCHE VLOOT, Heden komt het Engelsche kabinet bijeen, om den nieuwbouw van kruisers, zooals deze in de begrooting van het departement van marine was voorzien, definitief te besluiten. Naar men verneemt, heeft de eerste minister, Baldwin, zijn invloed bij den minister van marine, Bridgeman, doen gelden, ten einde te voorkomen, dat deze een overijlden stap zal doen, voor het geval dat het vlootbouw- programma voor dit jaar door het kabinet mocht worden verworpen. AMERIKA EN HET INTERNATIONALE HOF. De Amerikaansche vereeniging voor voor- staders van een wereldgerechtshof hebben samen met het voormalig lid van het Hoog- gerechtshof, Clarke, en professor Shopwell een compromis-voorstel opgesteld, dat in September bij den Amerikaanschen Senaat zal worden ingediend. Het voorstel verlangt de onmiddellijke toetreding van de Vereenig- dc Staten tot het Hof op den grondslag van de reserves van Harding en Coolidge, terwijl wordt gezegd, dat Amerika zijn toetreding zal kunnenintrekken wanneerde Europeesche mogendhedeni binnen een bepaalden tijd na- laten een conferentie bijeen te roepen, die zich zal bezighouden met een algemeene formule, welke den oorlog als rechtsbreuk verklaart. DE STRIJD IN MAROKKO. De „Matin" meent te weten, dat Frankrijk en Spanje Abd-el-Krim hebben medegedeeld, dat het hem gemakkelijk zou zijn, hun vre- desvoorwaarden bij de agenten te Tanger te weten te komen. Slechts indien de voorloopige besprekingen te Tanger tot goede resultaten zouden leiden, zouden Frankrijk en Spanje gevolmachtigde gedelegeerden naar Arjir zenden. Nadat maarschalk Petain, generaal Geor ges en kolonel Paquin Zaterdagavond om half zeven te Rabat waren aangekomen, werd Petain door twee Spaansche officieren-vliegers een enveloppe overhandigd. Daarna begaf hij zich naar het regeeringsgebouw, waar hij onmiddellijk na het diner zich met Lyautey aan den arbeid zette. Het garnizoen van den post Welharin heeft eenige heftige aanvallen der Riffi afge- slagen. Dezen leden ernstige verliezen en trokken naar het gebergte terug. De Riffi wa- reln voornemens geweest, alle posten tusschen Babhoceine en Tafrant aan te vallen. Het verloop van den dag bracht een merk- bare verbetering in den toestand. Uit Tanger wordt bevestigd, dat de rebel- len enorme verliezen aan de Werkha en rondom Kdla-es-Sless hebben geleden Ver- zekerd wordt, dat Abd-el-Krim tevergeefs van de Anjera's heeft getracht gedaan te kriigen, dat ze versterkingen sturen. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN HONGKONG. Boven Hongkong hebben'zware onweers- buien gewoed, gepaard gaande met geweldi- ge regens. Dientengevolge is het water van de omliggende heuvels de stad binnenge- stroomd en heeft een vijftal woningen ver- woest. Ook de provincie heeft zwaar gele den, doch daarvandaan worden slechts kleine ongevallen gemeld. Deze overstrooming moet aan 150 Chinee- zen hetl even hebben gekost. Volgens een be richt van de Tel. schijnen 180 Chineezen on- der de puinhoopen van hun woningen begra- ven te liggen. Nog later bereikt ons het volgende tele gram Uit Hongkong wordt gemeld, dat alle hoop Op redding van de personen, die door de Vrijdag aldaar ingestorte huizen bedolven werden, thans opgegeven wordt. Tot dus- verre zijn 43 lijken en 18 gewonden te voor- schijn gebracht. HET FRANSCHE VLOOTPERSONEEI. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van sabotagegevallen op de Fransche vloot. Havas meldt thans uit Parijs, dat in kriugen, die in connectie staan met het ministerie van Marine, wordt verklaard, dat zich onder de motrozen geen enkele collectieve daad van insubordinatie heeft voorgedaan. Slechts en kele op zich zelf staande handelingen, zooals die wel meer voorkomen, zijn cok thans aan boord van eenige schepen gepleegd, maar daarbij heeft men geen solidariteit kunnen constateeren. Overigens wordt erkend, dat de geest on de vloot nimmer voortreffelijker was. De fei- ten in bovengenoemd bericht vermeld, geven de werkelijkheid volstrekt niet weer. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN KOREA. Uit Tokio wordt gemeld, dat in Seoel (Korea) grcote overstrocmingen hebben plaats gevonden, waardoor 3U0 menschen zijn gedood, terwijl 5000 menschen- dakloos zijn. De stad Jong San is totaal overstroomd. I roepen zijn opgecomm'andecrd, ten eindc bij net reddi'ngswerk de beliulpzame hand te bic- den. Nader wordt verno'men, dat een deel van dc hoofdstad Seoel oversjroomde, doordat een dijk van de Han-rivier dcor den hoogen waterstand doorbrak. Een schoolgebouw, Waarin talrijke vluchtelingen van de reeds vroeger overstroomde omgevingc van Seoel tijdclijk een' onderdak hadden gevonden, s'",rtte in, waardoor 'jbo personen werden "cdood. Zesdnizend in'wnners van de stad verkeeren in groot gevaar; men vreest, dat honderden van hen verdronken zijn. Talrijke militairen en andere personen, die ter redding waren^ uitgezonden, stonden machteloos tegenover den hevigen water- vloed; de naburige stad Rjoesal werd even- eens overstroomd. De gasfabriek stortte daar in. De gasketels sprongen, hetgeen tot hevige branden aanleiding gaf. Naar gemeld wordt, kwamen ook daar vele personen om het le- ven, terwijl de overlevende inwoners in grooten nood verkeeren. HET MONSTERVAKVERBOND IN ENGELAND. De leiders der Engelsche mijnwerkers, spoorwegmannen en transportarbeiders, als- mede van de scheepsbouwers en metaalbe- werkers, hebben het ontwerp van een accoord tusschen hun vakvereenigingen onderzocht en het vervolgens aan hun vereenigingen ter aanneming voorgedragen. Deze „grondwet" voor een nieuw „verbond van vier" behelst de navolgende beginselen: lo. Een arbeidsconflict, dat een der aan- gesloten vakvereenigingen raakt, gaat alle aangesloten vakvereenigingen aan. 2o. Het vierverbond wordt eerst van kracht, wanneer alle normale onderhande- lingsmogelijkheden zijn uitgepfxt. 3o. Wanneer alsdan van de zijde van het verbond aan een der leden hulp zal worden verleend, dan geschiedt dit slechts na door den voorzitter van hef verbond ingewonnen informaties. 4o. De hulp kan worden verleend in den vorm van een sympathiestaking. 5o. Zoodra het verbond, hetzij door een sympathiestaking, hetzij anderszins, in een arbeidsconflict hulp verleent, gaat de leiding van dien strijd van den leider van de afzon- derlijke vakvereeniging op het bestuur van het verbond over. DE DREIGENDE STAKING IN ENGE LAND. Gedurende het weekend heeft zich geen enkele wending voorgedaan, welke het einde zou kunnen beteekenen van de rustphase, die het mijnconflict thans ingetreden is. De Minister van Arbeid, Sir Arthur Steel Mait- land, die zich gereed houdt om te zamen met mr. Bridgeman handelend op te treden bij eventueele bemiddelingsmaatregelen, die waarschijnlijk mochten blijken ter verkrijging van een gunstig resultaat, heeft gisteren in een rede te Birmingham den toestand uiteen- gezet. Hij zeide hierin o.m. verheugd te zijn, dat de weg naar een regeling nog niet ver- sperd blijkt. Hij sprak echter het vertrouwen uit, dat de beide in conflict zijnde partijen voor het Hof van Onderzoek zullen verschij- nen, dat speciaal hiervoor ingesteld is, of dat "zij elkander vrij en openlijk tegemoet zullen treden om na te gaan of alsnog een overeen- komst kan worden getroffen. J. H. Thomas heeft te Derby in een toe- spraak tot het spoorwegpersoneel van wier vereeniging hij de leider is, verklaard, dat het de plicht van een arbeidsleider is het hoofd koel te houden. Wat er ook moge ge- beuren, er zou geen staking uitbreken, indien hij zulks kon verhinderen, daar hij van mee- ning was, dat het voor iedereen het best is, dat de geschillen rond de groene tafel be- slecht worden, indien dit kan geschieden met de groote mogelijke rechtvaardigheid voor alien. DRUKKERSSTAKING IN BELGIe. De arbeiders in de drukkerijen te Brussel hebben besloten heden in staking te gaan. In de provincie zullen de meeste kranten niet verschijnen. Er bestaat echter nog hoop, dat de minister van arbeid van de nationale feest- dagen van Maandag en Dinsdag gebruik zai maken om het conflict bij te leggen. Naax verluidt zullen de parlementaire stukken, die bij particuliere drukkers worden gedrukt, in geval van staking in de Kamers worden voorgelezen. Voorloopig zal dan, volgens de Tel., van het drukken worden af- gezien. MET PROCES INZAKE DE EVOLUTIE-LEER. In de „Daily News" publiceert Scoper, de beklaagde uit de Monkey Case" te Dayton, een lang artikel, waarin hij uiteenzet, dat hij met opzet zijn positie als leeraar in rennes- see op het spel heeft geaet, want als lidmaat van een Engelsche „vrije kerk" (zijn vader werd te Londen geboren), voelde Iiij het als zijn plicht, den strijd tuschen evolutieleer en crthodoxe opvatting der scheppingsgeschie- clenis aan te binilen. Zijn religieuze tegen- slanders hebben hem tijdens den geheelen strijd met de grootste vriendelijkheid behan- delcl en hij zou het uit humanitaire overwe- gingen betreuren, Tennessee te verlaten. Hij heeft echter den indruk, dat zijn proces er toe zai bijdragen, dat de volksschoolwet van Tennessee, die voorschrijft dat de scheppings- geschiedenis slechts naar den tekst van den bijbel mag worden behandeld, met de Grond- wet strijdig zal worden verklaard. De bevol- ging van Tennessee is goedhartig, maar heeft weinig opveeding genoten. Het proces zelf is cen jaar volksopvoeding waard. EEN BJ OED1GE STRIJD TUSSCHEN POLITIE EN BANKROOVERS. Te Warschait heeft in het midden der slad - Vrijdag een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de politic en een drietal bankroovers, waarbij 4 personen werden ge dood cn 20 gewond. Naar alle waarschijnlijkheid had nlen te doen met bankroovers, die, in dc uitvocring van hun plannen verhinderd, op de politic schoten, en op de vlucht een ononderbroken vuur op hun achtervolgers onderhielden. Hierbij werden twee politie-agenten, een stu dent en een der misdadigers gedood, en, zooals gezegd, 20 personen gewond, van wie 9 zwaar. Het vuurgevecht was zoo levndig, dat het publiek zich plat op den grond wierp, he'tgeen in deze drukke straten een zonderlin- gen indruk maakte. Ten slotte kreeg een der bartdieien een schot in zijn hoofd. Hij viel neer en werd naar het politiebureau overgebracht. Nog woester was de achtervolging van zijn twee makkeij. Deze sprongen op een taxi, gooiden den chauffeur van den bok en reden in wilde vaart weg. Bij een kruispunt van straten brachten zij een traniwagen tot staan, maakten van het voor hun achtervol gers daardoor ontstane oponthoud gebruik en reden, onafgebroken vurenae, verder. De politie, die in een postauto dekking had ge- zocht, schoot eveneens voortdurend. Ten slotte sprongen de achtervolgden in een opslagplaats. Beiden hadden verscheidene wonden; een zakte in de loods onmiddellijk ineen. De tweecle gaf zich over. De dolste geruchten deden in Warschau de ronde in verband met deze schietpartij, 3och alle poiltieke conclusies schijnen over- dreven. Weliswaar verklaarde een der ban- dieten, die reeds verhoord kon worden, dat hij en zijn makkers tot een communistische organisatie behoorden en opdracht- hadden een gewezen lid der partij, die thans politie- spion was geworden, te dooden, doch deze verklaring wordt weinig geloofwaardig ge- acht. De drie inannen waren zoo zwaar ge- wapend, dat zij grootere plannen moeten hebben gehad. Elk hunner. had twee schiet- wapens bij zich en zooveel patrooninagazij- nen, dat ieder over ongeveer 200 schoten be- schikle. De recherche' had trouwens den vo- rigen dag reeds een waarSchuwing geki'egen, dat een overval in de bankenwijk op touw gezet was. KORTE' BERICHTEN. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Sovjet-autoriteiten besloten hebben tot den verkoop van de persoonlijke bezittingen van den vermoorden tsaar Nicolaas, huislaad, ta- felgerei, tafellinnen en tapijten incluis. De vereeniging van reeders heeft toe- gestemd in een conferentie met den zeelie- denbond, welke Dinsdag zal plaats vinden. In vakvereenigingskringen vertrouwt men, dat de staking tegen het einde der volgende week opgeheven zal zijn. Een gerucht, dat in October nieuwe parlementsverkiezingen in Spanje zouden plaats hebben, wordt officieel tegengesproken. Het directoire staat er op, dat de saneering van het land te voltooien, voor en aleer den normalen constitutioneelen toestand te her- stellen. De millionair Russel Scott, die beschul- digd was van moord te Chicago, is in de laatste minuut van de galg gered. De autori- teiten ontvingen het volgende telegram: „Wacht met het ophangen van mijn broer. Ik zal mijzelf aangeven. Ik was degene, die Joseph Maurer doodschoot." Het telegram was geteekend Robert Scott, een broeder van den veroordeelde. De politie te Boedapest heeft de echtge- noote van den Italiaanschen diplomaat graaf Arthur Luizenberger gearresteerd, die met valsche volmachten bij de Pester-Italische Kommerzial-Bank een groote som geldt wilde innen. Gravin Lutzijberger is een ge boren Hongaarsche. Een hevige storm in Visalla (Califor- nie) heeft een eik geveld, die als de grootste ter wereld wercl beschouwd en welks leeftijd op 700 tot 1000 jaar werd geschat. De om- vang van dezen overouden boom bedroeg ca. 10 Meter, terwijl zijn kroon een doorsnede van 50 Meter- besloeg. Volgens te Londen outvangen tele- grammen hebben er in de afgeloopen week ernstige gesprekken plaats gehad nabij Sa- malqan, het hoofdkwartier der opstandige Turkomannep in Perzie. De Perzische regee- ringstroepen zijn, naar gemeld wordt, aan de winnende hand en de val van Samalqan wcrdt waarschijnlijk geacht. De vier grootste wolspinnerijen te Law rence (Nieuw-Engeland) hebben een loons- verlaging van 10 pCt. met ingang van 27 dezer aangekondigd. Hierbij zijn 30.000 ar beiders betrokken. Men hGopt, dat een sta king voorkomen kan worden. Na vier. uur lang vergaderd te hebben kwam president Coolidge en de minister van Arbeid, Davis, tot de conclusie, dat de re geering niet in staat is de dreigende algemee ne staking in het Amerikaansche inijnbedrijf te voorkemen. Zij zal echter al het mogelijke doen en er bij beide partijen op aandringen regeeringsbemiddeling te aanvaarden. De Oostenrijksche regeering heeft be sloten alle staatsbedrijven onder een cenfraal orgaan te plaatsen, dat ressorteeren zal on der het ministerie van Financien. De door de jongsfe onweders in Silezie ontstane schadc belcopt, de oogstschade niet nieegerekend, 700.000 zloty. I let Belgischc staatsbtad van Zonda^- cchtend beVat de benoeming van mevr. De Bowne tot burgemeester van de gemeente Wail let, een plaatsje van een driehondcrd in woners, nabij Dinant. Tienduizend Duitsche landbouwers werden welda in de Mexicaansche staten So- nora en Sinaloa verwacht. Officieuze berich- ten uit Mexico-stad zeggen, dat de regeering een speciaal plan voor kolonisatie door Duit- schers bezig is te ontwerpen, hetwelk hef grootste van dien aard, ooit in Mexico on- dernomen, zou zijn. Ten gevolge van de malaise in de steen- koolindustrie in Duitschland zijn bij de Thys- senmijnen weer 1200 arbeiders ontslagen De Duitsche Rijksregeering heeft, over- eenkomstig haar toezegging aan het parle- ment, tclepraphisch opdracht gegeven hef Duitsch-Spaansche handelsverdag op te zeg- zen. Naar verluidt heeft de voormalige Duit sche kroonprins een bedrag van 100.000 goudmark in de „Kreuzzeitung" gestoken, eti is tot commissaris van dat blad bencemd Een groep van communistische samen- zweerders heeft des naehts beproefd, de groo te spoorwegbrug bij Gaburonitza aan de lijn Sofia—Philippopel in de lucht te laten vlie- gen. Door de opmerkzaamheid der bewakers kon de daad verhinderd worden. De aangeboden premie van ioo voor iederen bezoeker der tentoonstelling te Wem bley, die voor een bepaalden dag" het juist° aantal bezoekers raad, of er het dichtsf bij komt,_begint een te dure reclame te worden. Er zijn te veel bezoekers die het juiste aan- ial raden en veel te veel die het bijna goed hebben. De Wembley-autoriteiten hebben thans besloten, de belooning niet meer dan eenmaal uit te betalen. Het militaire Hof van Cassatie te Sofia heeft de doodvonnissen tegen de communisti sche leiders Gergof, Katrandsjinski, Slivenski en Godef en die hunner partijgenooten beves tigd. In het communisten-proces te Sliven heeft het O. M. tegen 30 ccmmunisfen de doodstraf geeischt. Te Pont bij Gcldern is naar Wolff meldt een afschuwelijke moorc! gepleegd. Op een boerderij aldaar heeft men n.l. gisteren dc lijken gevonden van den 60-jarigeri bewo- ner, Lembert Jansen geheeten, en van diens 48-jarige huishoudster Maria -Roemmeu. Beiden ongelukkigen was met een hamer de schedel verbrijzeld. In de woning was alles cverhoop gehaaid. De daders.ziin onbekend. Het Engelsche Hoogerhuis heeft eer voorstel aangenomen. waarbij het op, grond van de publieke moraal, verboden wordt, de behandeling van echtscheidingsprocessen openlijk te bespreken. Gemengd jVieuws. ONTPLOFFING OP HET STATION D P TE ROTTERDAM. Zaterdagmorgen heeft een ontploffing plaats gehad in een locomctievenloods bij het perron van het station D.P. In dezen ketel wordt zomers het zand gedroogd, dat de lo- comotieven meevoeren. Door onbekende oor- zaak is deze ketel volkomen uit elkaar ge- sprongen; het dak en de luchtkoker van °de loods werden vernield en gedeeltelijk wegge- slingerd. Er werden op het oogenblik van^de ontploffing geen werkzaamheden in de afrm- legen loods verricht, zoodat het ongeval zon- der persoonlijke ongelukken is afgeloopen DE VECHTPARTIJ IN DEN FIAAG. Fiians hebben zich vier personen bij de po litie aangemeld, die getuige zijn geweest van de vechtpartij in den nacht van Woensdag on Donderdag in het Lange Voorhout in Den Haag. Naar aanleiding van hun getuigenis is de verdachte, de 30 -jarige P. naar 'f huis van bewaring overgebracht. De toestand van den getroffene is nog onveranderd. FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL1. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920. Aan de me- morie van toelichting is het volgende ont- leend Nu de Eerste Kame het door het Tweede Kamerlid mej. Westerman ingediende wets- voorstel tot wijziging van art. 3 der Lager Onderwijswet 1920 niet heeft aangenomen, acht de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen het wenschelijk, dat de over- gangstermijn in de eerste twee leden art. 193 dier wet met een jaar wordt verlengd. Naar men uit de gevoerde gedachtenwisse- ling mag afleiden is de verwerping door de Eerste Kamer los van de algemeene strek- king van het voorstel sterk bei'nfluenceerd door de overweging, dat bij dit voorstel het verband met andere bepalingen der wet niet volrioende was overwogen, en dat er niet vol- doende reden voor een initiatieg-voorstel be- stoid na de door de regeering omtrent deze zaak gedane mededeelingen. Deze opvatting van de zijde der Eerste Kamer en het feit van de aanneming van het wetsvoorstel door de Tweede Kamer kunnen tot gevolg hebben, dat van regeeringswege een wetsontwerp tot re- gelipg van dit onderwerp wordt ingediend. Met het oog op die mogelijkheid is het wen schelijk voor de scholen, die nog zijn inge- richt overeenkomstig at. 2 bis der wet op net lager onderwijs van 1878 en dit krachtens de overgangsbepalingen van art. 193 der tegen woordige wet niet langer dan tot 31 Decem ber 1925 kunnen blijven, dien toestand, han- gendc de ove'rweging der zaak, te bestendi- gen. Verlenging voor een jaar komt dus den fninister voor dat doel voldoende voor. DE HEER VAN W11NBERGEN ZAL NIET AFTREDEN. Het vorig jaar, zegt de O. IT. Crt., deed het bericht de rond; dat mr. A. baron van Wijn- bergen niet meer in aanmerking wenschte te komen voor een herbenoeming als voorzit ter van den Alg. ^ond van R'. I<. Rijkskies- kring-organisaties in Nederland. Toen bi«ek ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1