m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No! 169 Honderd zeven en twintigsfe Jaargang 1925: CHf naramer Fesfa?* tiff twee ETa'den. I ibonnementsprijs Ibij vooruitfoetaling per 3 mnanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: 0. H KRAK. Hoofdtedacteur: Tj. N. ADEMA. 21 JUIil. Buitenland HET BRITSCHE RIJK. Het Hof van Onderzoek inzake 't geschil in de steenkoolindastrie kwam gister ochtend bijeen. De vertegenwoordigers der mijnwer- kers woonden de zitting niet bij. Het onder zoek duurt voort. De „Daily Herald" verwacht dat ingeval de inpasse voortduurt, de premier tusschen- beidc zal komen om een bijeenkomst der beide partijen tot stand te brengen. Gister vergaderde de commissie tot onder zoek van het conflict in de mijnindustrie. De voorzitter noodigde de werkgevers uit hun voorstel aangaande de loonen in te trekken ten einde een hervatting der onderhandelin- gen mogelijk te maken. De vertegenwoordi- ger der mijneigenaars verklaarde, dat deze bcreid zijn in onderhandeling te treden zon- der daarbij als uitdrukkelijke voorwaarde te stellen dat hun voorstel in behandeling wordt genomen. De voorzitter verklaarde voorts nog., niet te gelooven, dat de mijnwerkers van opvatting waren, dat de mijneigenaars moesten afzien van hetgeen zij oprecht meenden Blijkbaar be- doelden dc mijnwerkers met hun verklaring, dat de voorstellen der eigenaars moesten wor- den ingetrokken, alleen, dat er geen conferen- tie zou worden gehouden, indien het alleen zou zijn +er overweging dezer voorstellen. De voorzitter meende, dat dit geen unfaire hou sing was, aangezien men geen conferentie hield om slechts de voorstellen van een zijde te hooren. Tegelijk met deze besprckingen bezocliten regeeringsambtenareri den secretaris der mijnwcrkersfedera tie, Cook, met wien zij naar verluidt de mogelijkheicl bespraken van de hervatting de onderliandelingen. Gisteravond was dc toestand mecr hoopge- vend. De transportarbeidersbond vergaderde, volgens het I ibld., gister te Scarborough. De voorzitter Gosling verklaarde, dat de trans- portarbeiders bereicl zijn de mijnwerkers te steunen, doch dat zij nauwkeurig dienen te ovenvegen op welke wijze dit het best ban ge- schieden. HEX VEILIGHEIDSPACT. De Duitsche gezant te Louden heeft gister aan Chamberlain het Duitsche antwoord op de Fransche nota overhandigd. De Duitsche gezant te Parijs overhandig- de eveneens gister aan Briand het Duitsche antwoord op de Fransche nota. Na afloop van den ministerraad deelde Briand mede, dat het Duitsche antwoord in zake de veiligheidskwestie na de mededeeling aan de geallieerde regeeringen tegelijkertijd in alle betrokken landen zou worden gepublt- ceerd. SCHElpSGERECHT 1 lONGARIJE EN TSJECIIO-SLOWAKIJE. Woensdag zal in de zittingzaal voor bur ger lijke zaken van den Floogen Raad een reeks zittingen aanvangen van het scheidsge- recht tusschen Hongarije en Tsj echo-Si owa- kije. Behaideld zullen worden vorderingen tot schadevergoeding voqr aan Tsjecho-Slo- waaksche ingezeteraen in 1919 door Hon gaarsch-bolsjewistische troepen toegebrachte schade, benevens kwesties inzake valorisatie \an scliulden naar aanleidin gvan het trac ts at van Trianon. DE TOESTAND IN CHINA. De afdeeling vrijwilligers, die in dienst ge nomen waren om de voornaamse bedrijven aan den gang te houden, is weer gedemobili- seerd. Twee schepen, geescorteerd door Britsche oorlogsvaartuigen, zijn te Loetsjan in' de provincie Sszechwan aangekomen, ten einde de vreemdelingen uit Tsoengking en andere havenplaatsen der provincie weg te voeren. Op de schepen werd door Chineesche troepen gevuurd. De Britsche vaartuigen beantwoord- den het vuur. Aan boord zijn geen slachtof- fers gevallen. Fortunatof, die betrokken heet te zijn bij de communistische propaganda-affaire te Soang- hai, is niet voor de gemengde rechtbank ve'r- schenen. De politie ^elooft dat hii de stad. heeft vcrlaten. Zijn borgtocht is verbeurd ver- klaard, terwijl cen arrestatiebevel is uitge- vaarcO'd. WEER EEN DREIGENDE STAKING IN ENGELAND. De Engelsch wolfabieken van Bradford1 en omgeving worden met stilstand bedreigd, op grond van dezelfde reden als waardoor de crisis in de steenkolenmijnen is ontstaan. De wolfabrikanten vedangen n.l. een loons- verlaging teneinde aan de buitenlandsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De betrokken vakbonden weigerden daarop in te gaan en gaven hun leden opdracht aan het eind van deze week het werk neer te leggen, tenzij de fabrikanten voordien hun vooretel in trekken. Bij dit gescbil is een kwart millioen arbei- ders betrokken. Een bemiddelmgspoging van den burgemeester van Bradford mislukte. DE ENGELSCHE VLOOTPLANNEN. Tijdens het week-end heeft Baldwin een compromis in de vlootkwestie tot stand ge- bracht, dat in de kabinetszifting van gister zou worden behandeld. Het aantal der te botiwen kruisers zal, in weerwil van de eischen van de admiralitcit, verlaagd worden en de tijdstippen van het verstrekken van de bouworders wordt ver- traasd. Verder heeft Baldwin middelen voorge- steld, om in de toekomst voor het toenemende aantal te bouwen kruisers, de gelden te ver- krijgen, zonder den belastingbetaler daar- voor aan te spreken i Baldwin wil de soldij der gemeenc soldaten van landleger, marine en luchtvaart verlagen van 2s/i shilling tot 2 shilling per dag. Sinds twee jaren zijn hon- derdduizend jeugdige lieden, die geen vak hebben geleerd, werkloos geworden, waar door het aantal aanbiedingen als recruut voor alle takken van militairen dienst zoo groot is geworden, dat men gelooft, zegt de Tel., door een verlaging van de soldij, de recruiee- ring niet te benadeelen. DE ONTRUIMING VAN ffET RUHRGEBIED De Belgische bezettingstroepen zfjn gister van Sterkrade via Oberhausen naar Duis- burg vertrokken. De Belgische bezettingstroepen, die sedert Januari 1923 in Osterfeld lagen, zijn gis- ermorgen vertrokken. De Duitsche politie nam onmiddellijk de bewaking over van de verlaten gebouwen. De bevel hebber der vertrekkende troepen verklaarde, dat tot nader order de verorde- ningen door dc bettingsoverheid afgekon digd, van kracht blijven. DE VERKIEZINGEN VOOR DE GENE- RALE RADEN IN FRANKRIJK. De definitieve uitslag der verkiezingen voor de Generale Raden (zie ons telegram van gister) luidt: gekozen 115 lib. conserva- tieven (verlies zes)236 republikeinen (ver- lies 45)223 links republikeinen (verlies 35) 138 rad. republikeinen (winst elf); 444 rad.- soc. (winst 58); 49 republ.-soc. winst drie); 91 soc. (winst 19); 2 communisten, (verlies 5.) Er moeten 196 herstemmmgen worden gehouden. Twee der uitslagen ontbreken nog. OPSTANDIGE BEWEGING IN PORTUGAL. Portugal heeft weer eens een opstand ge- had, een van de soort, die weer even plotse- ling verdwijnen als zij opkomen, gelijk Maartsche buien. De zaak heeft zicli als volgt toegedragen De opstand (die waarschijnlijk aangesto- ken was door officieren, die bij de laatste revolutionnaire poging werden gearresteerd, doch ontvlucht waren uitde vesting, waarin zij gevangen zaten), was gericht tegen de re- geering en begon gisteimorgen. Aan den opstand werd deelgenomen door eenige afdee- lingen troepen. Cok de kruiser „Vasco de Gama" was aan den kant der opstandelin- gen. De regeering rekende er op, den opstand in enkele uren te onderdrukken. Een vlootaf- deeling, vergezeld door den minister van Ma rine, is na't u'ltbreken van den dpstand naar Lagos vertrokken om manoeuvres uit te voe ren, waarvoor het program tevoren was vastgesteld. Geen schot was toen nog ge- lost. De regeering liet alle troepn in de kazer- nes gereed houden. Zij vaardigde een procla- matie uit, waarin zij verklaarde, dat alle maatregelen door haar werden getroffen voor de snelel onderdrukking'van den opstand, dat er gezorgd zou worden voor de handhaving van de openbare orde en eerbiediging van de republikeinsche grondwet. De steat van beleg werden over het ge- heel land afgekondigd. In het openbare leven te Lissabon viel niets te bemerken. Het einde van den opstand was spoedig daar. Zondagmofgen om 10 uur reeds gaf kapitein Baptista, de leider der revolution- nairen, zich met vier officieren over aan de regeeringstroepen. De revolutionnairen haclden een kamp op- geslagen te Ajuda bij Belem, in de omgeving van Lissabon. Het paleis van den president word door sterke afdeelingen getrouwe troe pen bewaakt. B. T. A. bericht nog, dat de president der Portugeesche republiek heeft geweigerd de Kamer te ontbinden. De linkervleugel der democratische partij accepteerde de tegen hem uitgesproken uit- sluiting niet en' zou trachten, de samenroe- ping van het partijeongres uit te lokken. De algeheele overgave der revolutionnairen had om 10.45 na een levendig vuurgevechf plaats. De president heeft het decreet geteekend, waarbij de krijgswet voor het geheele land werd afgekondigd. In den namiddag had de gedelegeerde der regeering een onderhoud met den revolution nairen commandant Mendis Cabacedas aan boord van de „Vasco de Gama". De com mandant stelde eischen, die de president en de voorzitter van den ministerraad niet kon- den inwilligien. Zij bevalen de onmiddellijke overgave van het schip, daar anders het vuur op den kruiser zou worden geopend. De ,,Vasco de Gama" is van de overige vloot ge- heel afgesneden. Om 4.25 accepteerde toen de commandant, terwijl hij tevens de verant- woordelijkheid voor den opstand op zich nam. B. T. A. meldt uit LissabonDe Jcalmte is_ volkomen teruggekcerd. Bij den opstand zijn "drie personen gedood en 15 gewond, a,llen militaii'en. DE SAMENWERKING IN ZUID- SLAVIe. De Times" zegt omtrent de Samsnwerking der partijen in Zuid-Slavie, dat, onversehil- lig of de bewering der onafhankelijke demo craten juist is, dat de Kroatische partij een oneertiike zet heeft gedaan, de buitenwereld de overeenkomsi tusschen dc leide^s van de Servische en de- Kroatische partij zal begroe- ten als de verwezenlijking van de verwachtin- gen, welke men koesterde sedert de vereenigl der beide volken. •De ,,Politika" publiceerde Vrijdag, de eer- ste officieele verklaring door Raditsj in de ge- vangenis geschreven. Hierin verklaart deze dat hij't initiatief heeft genomen tot een over- eenkomst tusschen beide partijen, „om te voorkomen dat vreemd'elingen zich in de aan- gelegenheden van Zuid-Slavie zouden men- gen en om te verhinderen dat de Britsche regeering Seton Watson zou zenden om een onderzoek in te stellen naar de geest, die on- der de Zuid-Slaven heerscht." De politie-ambtenaren, die Raditsj in hech- tenis namen zullen overgeplaatst worden. Stefan Raditsj en Paul Raditsj zouden gis- teren den koning bezoeken. DE STRIJD IN MAROKKO. (Het „Petit Journal" spreekt dc geruchten over een mogelijken wapenstilstand met Abd- el-Krim tegen, omdat de leider der Riffiop deze wijze, voor het gevai de onderhandelin- gen niet mochten slagcn, den tijd zou krijgen zich te \iersterken. De ,,New York Herald" verwacht, dat het leger in Marokko binnenkort de beschikking zal hebben over ongeveer honderd Ameri- kaansche viiegeniers. Een der vijftien avia- teurs, die dezer dagen naar Marokko zullen vertrekken, heeft verkaard, dat hun aantal, wanneer aan alle aanvragen zou worden vol- daan, spoedig 500 zou kunnen bedragen. De „Matin" verneemt uit Fez, dat op de likerocver van de Werglia wederom een hevi- ge strijd ontbrand is. De Fransche troepen hebben hier opnieuw voordeelen behaald. Sommige bladen melden, dat de Franschen in Marokko van gas gebruik zouden maken. Het Fransche ministerie van oorlog spreekt dit blijkens een Havas-bericht ten stelligste tegen. Na afloop van den Franschen ministerraad verklaarde Painleve, dat de komst van Petain in Marokko alom met vreugde werd 'begroet. De eerste afdeelingen der Marokkaansche divisie zijn in Oedszjda aangekomen en haar tegenwoordigheid in de streek van Taza heeft daar de veiligheid verzekerd en de betrek- kingen met de stemmen, wier trouw twijfel- achtig was, nauwer toegehaald. Overigens is de toestand volstrekt niet ver- ontrustend. Petain zal in Marokko blijven zoolang de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Ter wijl de vredesonderhandelingen worden ge- voerd, zullen alle maatregelen worden geno men om het front te versterken en eventueel een krachtiger stoot toe te brengen met het oog op een zekeren vrede. Het eventueele of- fensief zal eerst beginnen als alles gereed is. Van heden af bevonden zich twee officieu- ze afgezanten, een Franschman en een Spanjaard, in het bezit der vredesvoorwaar- den, welke natuurlijk niet aan Abd-el-Krim zijn beteekend of voorgesteld. Hij weet even- wel, dat hij er kennis van kan nemen. De „Times" meldt, dat er zich bij de stam- men der Djeballa's moeilijkheden voordoen in de Spaansche zone tusschen Tetoean en Tan- ger en zuidelijker. Hariro, de vertegenwoordiger van Abd-el- Krim, die over de Djeballa's heerscht, heeft over hen plaatselijke gouvemeurs benoemd. Echter de Rif Bel Haj Ali, die het bevel voert over de Djeballa's en de Rifs in de zone van Tanger, heeft deze gouvemeurs afgezet en anderen benoemd. Hariro beklaagde zich hierover bij Abd-el-Krim en dreigde met ont- slag te nemen. Dit ontslag zou zeker een af- scheiding van zekere stammen van Abd-el- Krim met zich brengen en om dit te voorko men zond Abd-el-Krim zijn broer naar Tjesjoean, waarheen Hariro ook ontboden is, om de kwestie te bespreken. Het zal echter moeilijk zijn om een oplossing te vinden. HET NATIONALISME IN EGYPTE. Als resultaat van de besprekingen tus schen Siwar Pasja en Chamberlain zal waar schijnlijk binnen zeer korten tijd de benoe- ming van een Egyp'tischen generaal tot op- perbevelhebber van het Egyptische leger worden bekend gemaakt, zegt de Tel. Daar- mee zal een oude eisch van het Egyptische nationalisme worden ingewilligd, die echter van Engelsche zijde eerst kon worden toege- staan, sinds het land volkomen rustig is ge worden, en de Egyptische nationalisten, in tegenstelling tot de Indische nationalisten, er toe zijn overgegaan, in ieder opzicht als loyale oppositie in het Egyptische parlement aan den wetgevenden arbeid voor het land mee te werken. EEN HERINNERING AAN DE OORLOGSDAGEN. Als een herinnering aan de interneering van Fransche, Belgische en Engelsche offi cieren gedurende 1915'17 op het eiland Urk, heeft daar naar het Hbl. meldt, tot en kele dagen geleden de houten barak gestaan, die verleden week voor afbraak verkocht is. Een gedeelte er van was reeds gesloopt, toen een korte, maar hevige onweersvlaag Zater- dagavond het werk bespoedigd heeft. Onder een hevig gekraak, dat over het heele eiland gehoord werd, is het geraamte ter aarde ge- slagen, gelukkig zonder den waker te tref- fen. HET PROCES IN ZAKE DE EVOLUTIE-LEER. Vrijdag is liet proces tegen den onderwij- zer Scooes in Dayton verdaagd tot gisteren. Toch bleven Vrijdag en Zaterdag beide par tijen, ondanks de hitte, hun strijd voortzet- ten. Aan het eene einde van de stad was een kleine groep wetenschappelijkc.jnannen verza- meld voor het opstellen van een verklaring omtrent' dc evolutie-leer, welke Maandag door de verdediging bij het proces zal wor den voorgelezen. Terzelfdertijd vaardigde aan het andere eind van de stad Bryan een lange verklaring uit omtrent het scheppingsverhaal uit den bijbel te verdedigen tegen de evolutie-leer. Hij verklaarde o. m.: Als de evolutie-leer juist is, dan zijn wij wegens het dooden van vliegen en wandluizen moordenaars en we gens het eten van vleesch kannibalen, omdat zoowel insecten als zoogdieren met den mensch verwant worden geacht. Hij wees er verder op, dat de leer van Darwin, die van den strijd om het bestaan en van de Survival of the fittest, gruwzaam is en door de geheele beschaving wordt ver- worpen. Verder betoogde hij, dat Darwin, hoewel hij in zijn jeugd aan het bestaan van een persoonlijk God geloofde, later de Open- baring loochende en als ongeloovige stierf. Het staat thans wel vast dat de "Ameri- kaansche professor Scopes, die terecht staat wegens het verkondigen der darwinistische theorieen, in eerste instantie zal worden ver- oordeeld, daar de rechtbank zich op het standpunt lieeft gesteld, dat zij geen oordeel wenscht uit te spreken over de vraag of de evolutieleer vereenigbaar is met het schep pingsverhaal, doch dat zij alleen wil uitma- ken of deb eschuldigde de bestaande wet heeft overtreden, hetgeen ongetwijfeld het geval is. De zaak zal daarna in hooger beroep wor den behandeld, waar in grooter kalmte een zuiver juridische beslissing zal worden ge nomen. De bisschop van Durham heeft verklaard, dat het proces ten duidelijkste bewijst, dat het overgroote deel van Amerika minstens zestig jaar bij Engeland ten achter is. EEN VROUW AAN DE KETTING GEKLONKEN. Sedert eenigen tijd ging er te Chatenay-en- France (in het arrondissement Pontoise) het gerucht, dat de schrijver Charles Soler zijn vrouw opgesloten hield in het kasteel, dat zij bewoonden en dat aan zijn vrouw be- hoort. Een dezer dagen kreeg de politie fe Chatenay een anoniemen brief, waarin dit gerucht werd bevestigd. De politie stelde een onderzoek in en vond in het kasteel, waarvan de deuren van alle vertrekken met kettingen waren gesloten, de 51-jarige vrouw des huizes in een klein ka- mertje, mager en ondervoed. Het bleek dat de vrouw door haar man en een bewaakster verzorgd werd en nooit uit ging. Sinds haar huwelijk, 25 jaar geleden, had zij nooit meer met haar familie contact mogen hebben. Haar man had haar onlangs krankzinnig willen laten verklaren; dit was hem echter niet gelukt. Wel had hij van zijn vrouw ge daan gekregen, dat zij een testament op- maakte, waarin bepaald werd, dat na haar dood het kasteel aan haar echtgenoot zou komen. Mevrouw Soler is naar het ziekenhuis ver- voerd; tegen haar man en de bewaakster is een klacht ingediend. KORTE BERICHTEN. Naar men uit Moskou verneemt, breidt het aantal gevallen van builenpest in het gebied van den Wolga en van Tzarew zich uit, zoo- dat uitzending van geneeskundige afdeelin gen dringend noodig is. Naar uit Leningrad wordt gemeld, zijn sinds Januari meer dan 1500 personen van deze ziekte het slachtoffer geworden. Omtrent de drukkersstaking in Belgie wordt vernomen, dat door de werknemers een loonsverhooging van Frs. 12.50 per week wordt verlangd, waartegenover de werkgevers ten einde een crisis voor handel en Industrie te vermijden een verhooging van Frs. 4.50 aanbieden. Dit is door de werknemers verwor- pen. In Antwerpen zullen morgen alle bladen gezamenlijk een krant doen verschijnen. In een te Leipzig gehouden vergadering van vertegenwoordigers der gemeentewerklie- den in Saksen werd de uitspraak van den be- middelaar in zake een loonsverhooging met 5 pfennig per uur verworpen. Men verlangde, da uiterlijk 20 dezer een nieuwer egeling za: worden getroffen. Als dit niet geschiedt, zul len de stedelijke gas- en electriciteitsbedrij- ven in geheel Saksen worden stilgelegd. Boschbranden hebben gewoed in ver- scheidene districten nabij de grens, naar uit Sexton in Britsch-Columbia wordt gemeld. Men is thans het vuur meester. Graaf Karolyi, de vroegere president van Hongarije, die thans in een Parijsch ho tel vertoeft, is van zijn koffer beroofd. Hij verklaarde aan d'e politie, dat er kostbare ju- weelen in waren geweest, maar zei te geloo ven, dat het den dieven erom te doen was ge weest, zich van gewichtige politieke documen- ten meester te maken. In het havengebied van Hoboken (New- York) heeft een heftige ontploffing plaats gehacl. Ongeveer 1000 nafta- en olietanks zijn in de lucht gevlogen. De ontploffing had plaats in een streek waar weinig huizen staan. Honderden auto's werden vernietigd. De schade wordt op honderdduizender. dol lars geschat. Naar verwachting is Sen Gupta door den gemeenteraad van Calcutta tot burge meester gekozen, ter oovolging van den over- Ieden Swarajisten leider Das. Sen Gupta ontving 52 stemmen tegen 17 uitgebracht op een Europeesch raadslid. De nog sinds het verdrag van Santa Marguerita tusschen Italie en Zuid-Slavie hangende kwesties, betreffende den handel van Zara en het achter land enz., zijn volgens het B. T. A. thans geregeld bij een aanvul- lend verdrag, dat gisteren geteekend is. Volgens berichten uit Belgrado moet Pasjitsj zijn reis naar Karlsbad weer uit- stellen, omdat zijn gezondheidstoestand deze reis niet mogelijk maakt. Hij heeft in den mi nisterraad meegedeeld, dat hij binnenkort zich uit het politieke leven zal terugtrekken. De werkgevers van de Silezische tex- tielindustrie hebben besloten om de stakers op 21 Juli uit te sluiten, wanneer zij het werk heden niet hervatten. Door deze uitsluiting zouden 63.000 arbeiders getroffen worden. Een Wolff-bericht uit Bauhen meldt, dat 't tusschen de werkgevers en nemers in de Oost-SaksiSche textielindustrie tot een over- eenstemming is gekomen, waardoor de drei- gende uitsluiting vanongeveer veertigdui- zend arbeiders is voorkomen. Naar vernomen wordt, is de uitgever Cottenrodt uit Stassfurt, bekend uit het pro ces EbertRothardt, gearresteerd. Cotten rodt heeft nog een lange gevangenisstraf te goed. Gistermiddag heeft de Duitsche lijk's- kanselier en de betrokken ministers met de leiders der regeeringspartijen over de tolta- rieven beraadslaagd. Het Centrum zal in een fractievergadering heden zijn houding in zake het toltarief bepalen. Gemengd Nieuws. DE ACTIE DER KANTOORBE- DIENDEN. Te Hoorn arriveerden Zondag drie booten van de Holland-Frieslandlijn met 1200 leden van den Bond van Handels- en Kantoorbe dienden uit Amsterdam, die hier, zooals aan- gekondigd was, een meeting zouden houden. Er werden doekeh met leuzen er op mqegc- dragen, voorts de vaandels van de afdeelin gen Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Hille- *gom en Zaandam. Twee muziekcorpsen, „E>e Harmonic" en „Kunst en Strijd", luisterden de betooging en meeting op. De heer C. W. Jacobsen, penningmeester vnn den „Algemeene", heeft, naar de Telg. meld, gelijk met den heer Jan M. Snel, dis- trictsbestuurder, op verschillende punten van het terrein gesproken. Toen ongeveer 20 jaar geleden zoo zei- den de spreker de vooruitstrevende elemen- ten uit de oude burgerlijke kantoorbedienden- tionden „Nationale Bond" en „Mercurius" zich opmaakten tot het oprichten van den „Algemeene", drukten zij hun standpunt di rect uit in artikel 2 van de statuten, een ar- tikel, dat ons thans nog tot richtsnoer strekt. Daarin heet het, dat debedienden hoe lan- ger hoe minder kans krijgen zich zelfstandig te maken door de samenwerking der bedrij- ven en de toenemende aanwending van grootkapitaal in den kleinhandel, waardoor zij aangewezeii zijn op het verkoopen van hun arbeidskracht in loondienst bij anderen. Tijdens de malaise bleek, dat de vaste po- sitie niet meer vast was; het „afbouw"-pno- ces werd nog verhaast door de invoering van diverse kantoormachines. De laatste ja ren echter, zeiden de sprekers, brachten een revolutie op dit gebied.'De dictaphoon, de Elliot Fisher, de Hollerith, het bleken prac-, tisch zeer bruikbare toestellen te zijn, die veel menschelijke arbeidskracht spaarden: Wat was het gevolg? De toch al sterk op personeel bezuinigende werkgevers zagen in- de aanschaffing dier machines een reden te mer tot nog verdere ontslagen over te gaan' en zoo zien wij thans bij de kantoorbedien- den, wat de handarbeiders al veel eerder bij de invoering der machines hadden ondervon- dende machine verdringt de menschelijke arbeidskracht eensdeels, terwijl anderdeels deze menschelijke arbeidskracht meer en meer ondergeschikt gemaakt wordt aan de machine. Sprekers wezen ten slotte nog op het hooge werkloosheidscijfer, in Mei waien 5346 kantorbedienden ingeschreven bij de districtsarbeidsbeur'zen, en 1568 winkelbe dienden. Van deze groepen werden resp. 405 en 210 geplaatst. HET GEZONKEN CAFe-SCHIP TE SCHIEDAM. De Telg. kan eenige nadere bijzonderhedeo melden omtrent het zinken van het beton- nen cafe-schip van Vos, nabij het Sterren- bosch te Schiedam. J.l, Donderdag was het vaartuig aldaar gearriveerd en had de eigenaai- van B. en W. van Schiedam vergunning gekregeu, om het schip als cafe te exploiteeren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was het schip verlaten, daar ook de wachteman een wal was gegaan. Zaterdag nu bemerkte de politie, dat het voorschip bedenkelijk voorover begon te hellen. Later begon ook't achterschip te zinken, en weldra was het vaartuig in de diepte verdwenen. VerschU- lene meubels kwamen boven drijven en wer den later opgevisch't. Het schip ligt zoo, dat. het bij laag water net even boven de waterlijn uitstreekt. Bsj lioog water ise er niets meer van te zien. Met verschilende bergingsmaatschappijen jwordt. onderhandeld over de lichting. COORANT

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1