DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 170 flonderd zeren en twinfigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs Mj roornitbetaling per 3 raaanflen fg._, fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct. p. reset, grootcre letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.v. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminislr. No. 3. Kedactic No. 33. WOENSDAG 22 JULI. Buitenland Gemengd Nieuws len- If Off nurffnftT FesfaM uit M'ee Kfa'den. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. HET DUITSCHE ANTWOORD. Het onderhoud tusschen Briand' en Von Floesch heeft een uur geduurd. De Duitsche nota, die slechts vijf bladzij- den beslaat, ise in zeer algemeene termen ge- steld en opent meer de deur tot -onderhande- I lingen, dan dat zij precies antwoord geeft op de nota van Briand. Eveneens is de toon zeer verzoenend, het- geen Briand uitdrukkelijk tegenover de pers opraerkte. En de indruk van het verlangen van Duitschland, tot een goed einde te ko- men, werd versterkt door het mondeling com' mentaar van Von Hoesch. Er wordt geen voorstel in gedaan, in wel- 1 ken vorm de nadere besprekingen ztillen ge- schiyeden, maar men acht het niet onmoge- 1 lijk, zegt de Tel., dat Stresemann begin Sep tember naar Geneve genoodigd zal worden, i, ten einde met den Volkenbondsraad de voor- waarden voor Duitschland's toetreding tot den Volkenbond te bespreken,' en, dat dan al- idaar een officieusc internationale confe.rentic plaats zou hebben - Waarschijnlijk zal Frankrijk binnen veer- tien dagen antwoorden op de Duitsche nota In de nota van de Duitsche regeering staat o. a. het volgende: De geallieerde regeeringen wijzen er in haar nota van 16 Juni op, dat de regeiing van het veiligheidsvraagstuk geen wijziging der vredesverdragen mee mag brengen De Duitsche regeering beschouwt het als vanzelfsprekend, dat niet voor eeuwig en al- tijd de mogelijkheid moet worden uitgesloten, dat de bestaande verdragen te gelegener tijd langs den weg- van vreedzame ovcreenkom- sten aan de omstandigheden worden aange- past. In het sysleem, dat de geallieerde regee ringen in haar nota van 16 Juni voor het Veiligheidspact ontwerpen, wordt een groote rol toegekend aan de arbitrageverdragen, welke Duitschland zou moeten slmten met dc nabuurstaten, die het verdrag van Versailles onderteekend hebben De wijze, waarop die arbitrageverdragen in het kader van het sy- steem worden opgenomen, geeft evenwel aan- leiding tot groote onzekerheid, zoodat eeii nadere toeliehting niet overbodig moet wor den geacht. Vooral zijn opmerkelijk de door de gealli eerde regeeringen ovenvogen uitzonderings- gevallen, waarbij een gewelddadig optreden der staten tegen elkander toelaatbaar zou zijn. Het resultaat hiervan zou zijn, dat de Duitsche regeering den geallieerder. regee ringen bij vedrag een recht zou moeten toe- kennen om, zonder dat tevoren een objectief oordeel is geveld, militair tegen Duitschland op te treden, als naar haar meening Duitsch land de bepalingen van de militarisatie van het Rijnland heeft overtreden. Even bedenkelijk zouden de gevolgen zijn, waartoe de in de Fransche nota voorgestelde constructie van een garantie voor de te slui- ten arbitrage-verdragen zou kunnen ieiden. Het ligt voor de hand, dat het garantiesy- steem door dergelijke constructies eenzijdig ten nadeele van Duitschland zou worden ver- nietigd. Flet doel van een wezenlijk komen tot en vredestoestand, waarnaar de Duitsche regeering in overeenstemming met de egalli- eerde regeeringen streeft, zou op deze wijze niet worden bereikt. De geallieerde regeeringen zijn van mee ning, dat het in het Duitsche memorandum geopperde veiligheidspact slechts mogelijk is, als Duitschland tot den Volkenbond toe- treedt. In verband met de groote beteekenis. welke de Dutische regeering hecht aan de regeiing vsn hetv eiligheidsvraagstuk, wil zij zich niet principled verzetten tegen een combina- tie der beide lcwesties. Zij moet er evenwel op wijzen, dat de kwestie van Duitschland's toetreden zelf nog veel verduidelijking be- hoeft. Het standpunt van de Duitsche regee ring in deze is den geallieerden regeeringen bekend uit het memorandum, dat haar in September 1924 is overhandigd, zoowel als uit de Duitsche nota aan den Volkenbond van 12 December 1924. Duitschland kan eerst dan als gelijkgerech- tigd lid van den Volkenbond gelden. als zijn ontwapening gevolgd is door de in de bijlage van deel V van het verdrag van Versailles beoogde algemeene ontwapening Er moet derhalve, ten einde Duitschland's spoedig toetreden tot den Volkenbond mogelijk te maken, een oplossing gevonden v worden, welke de periode tot de verwezenlijking der algemeene ontwapening overbrugt. Bij het zoeken naar de oplossing moet men zoowel rekening houden met den bijzonderen militai- ren en economischen, als met den bijzonde ren geografischen toestand, waarin Duitsch land1 zich bevindt. Door Briand en Berthelot wordt op het oogenblik de Duitsche nota nog bestudeerd. De eerste indruk is bevredigend, terwijl de vorm aan de Fransche wenschen voldoet, daar alle in de Fransche nota van 16 Juni vervatte vragen gedetailleerd worden beant- woord. Uit dit antwoord blijkt, dat Duitschland inderdaad verlangend is, tot voortzetting der onderhandelingen te geraken, terwijl Duitschland's houding ten aanzien van den Volkenbond een merkwaardige verandering ten gunste heeft ondergaan. Bij nadere bestudeering der nota vielcn evenwel de vage bewoordingen oo, waarin't antwoord op sommige vragen is gesteld, waardoor het voor Frankrijk moeilijk is, nauwkeurig de juiste bedoeling te beoordee- len. In een langdurig onderhoud gaf de Duit sche gezant te Parijs Von Hoesch, gisteren als zijn meening te kennen, dat deze vaagheid wellicht aan meeningsverschillen in den boe- zem van het kabinet en eischen der Duitsch- Nationalen moeten worden toegeschreven. De verdere emstige bestudeering der nota door Briand zal dan ook moeten uitmaken, of deze vaagheden inderdaad een gevolg van Duitsche binnehlandsche meeningsverschil len zijn, of dan wel of hiervopzet in het spel is. In Frankrijk vindt men het zeer merkwaar- clig, dat door Duitschland aan deze nota veel meer gewicht wordt gehecht dan aan der vroegere nota's omtrent den Volkenbond. DE STRIJD IN' MAROKKO. De algemeene toestand is rustig. Na - 1k- vendige gevecbten werd in den sector van Ain Aicha dte post Ain matoef gezuiverd1. De vijand liet 200 dooden aehter. De Fransche en Sipaansche gedelegeerden hebben gistermiddag het accoord betreffende de neutraliteit en de veiligheid in de Tanger- zone onderteekend. Uit Rabat wordt gemeld, ddt generaal Naulin aldaar is aangekomen. Een legerbericht uit Fez zegt, dat een Fransche vliegende afdoeeling zich op weg begaf naar Ain Aicha en Ain Maatoef, wel ke plaatsen na een gelukkigen strijd werden bereikt. De Riffi vluchtten m^erendteels naar het Noordto, dooden en gewoodenachter- latend. De hekende industrieel Echevarietta, die kort geledeni uit Algeciras naar Madrid te- ruggekeerd was, vertrok gister in zijn eigen jacht naar de Rifkust. Men gelooft, dat hij ibelast is met de aanbieding der vredtsvoor- waarden aan Abd-el-Krim, zooals deze on- langs tusschen Frankrijk en Spanje zijn vastgesteld: DE TOESTAND IN CHINA. Chineesche gedelegeerden hebben zich bij den Engelschen consul-generaal te Hankau vervoegd, om te vragen, een bespreking te be- ginncn ten einde uit de deadlock te komen. Dc consul antwoordde, daartegen geen be- zwaar te hebben; hij zou instructies uit Pe king aanvragen. Buitenlandsche telegrammen uit Kanton melden, dat de Britsche consul alle Britsche onderdanen aangeraden heeft Woetsjau te verlaten, in verband met den streng doorge- voerden anti-Britschen boycot', De voedsel- voorziening van de aldaar wonende Britsche onderdanen is afgesneden. Ook het te Woet sjau gestationneerde Anterikaansche oorlogs- schip kan geen voorraden bekomen. De Chineesche -Kamer van Koophandel heeft een motie aangenomen, waarin wordt aanbevolen de Britsche en Japansche goede- ren, die zich in het bezit van Chineezen be- vinden, te confiskeeren en de kooplieden te beboeten, die weigeren deel te nemen aan den 30 Juli beginnenden boycot van Britsche en Japansche waren. Uit Peking wordt gemeld, dat de Was- hington-overeenkomst gevaar loopt, doordicn er een anti-verdrags-beweging van de Kuo- -min-tang gaande is, bedoelende door het al- gemeen verbreiden van de naiionalistische campagne de Chineesche regeering de han- den vrij te maken tot het verbreken der ver dragen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Gisteravond werd medegedeeld, dat de mijneigenaren en de mijnwerkers in herope- ning der onderhandelingen toegestemd heb ben. Dit is een gunstige wendig, volgende op een lange reeks Van handelingen, die vele dagen achter de schermen hebben plaats ge- had en waaraan werd deelgenomen door de vertegenwoordigers der regeering, den Voor' zitter van het Hof van Onderzoek MacMil- lan en andere invloedrijke persoonlijkheden. De Secretaris van den Bond van Mijneigena ren Mr. Lee legde voor het Hof van Onder zoek een verklaring af, waarin hij den na- druk legde op de moeilijkheden, waarmede de kolenindustrie momenteel te kampen heeft. Hij verklaarde, dat het haar niet mo gelijk is kolen te leveren tegen een prijs, die de andere industrieen des lands, afgezieu nog van de spoorwegtransportkosten, in staat zou stellen op buitenlandsche markten te wedijveren met goederen, voortgebracht onder geheel verschillende arbeidsvoorwaar- den in andere landen, daarbij nog gehandi- capt door de gedeprecieerde buitenlandsche valuta's. Zelfs bij het bestaand niveau der Engelsche kolenprijzen Icon de kolenindustrie volgens spr. ternauwernood de productiekos- ten dekken. Meer dan de helft der tonnage wordt met verlies geproduceerd en eeji aantal mijnen moet reeds gesloten worden, omdat zij niet langer in staat waren den last der ge- stadig groeiende verliezen te dragen. Naar de meening der mijndirecties client de deprec- ciatie in de mijnbedrijven te worden toege schreven aan tc hooge productiekosten. De door de mijndirecties geopperde tegen- middelen zijn terugkeer tot den 8-urendag, gelijk deze bestond voor Juli 1919 en herzie ning der loonsovereenkomsten. Volgens Mi'. Lee zijn deze beide begrippen ten nauwste (czameii verbonden. De vermin- dering van de werktijden, zoowel onder- als bovengrondsch, was de vocrnaamste oorzaak van de opjaging der productiekosten der ko len en later zal kunnen blijken, dat indien den 8-urendag zou worden hersteld, de loo- nen, die dan betaald konden worden, daad- werkelijk hooger zouden zijn, dan mogelijk was bij den 7-urendag. Lee was voorts van oordeel, dat ,de terugkeer tot den gouden standaard een handicap beteekent voor de ko lenindustrie, welke eens hilling per ton be- draagt. DE V1ERING DER RUHR- ONTRUIMING. In vele steden van het Ruhrgebied werd de ontruiming gisternacht gevierd door klokge lui en bazuingeschail van de kerktorens, en si- rennengeloei van de fahrieken, alsmede door het spelen van patriottische liederen op de marktpleinen. In de hoofdstraten van Bochum en Gelsen- kirchen was het gister tegen middemacht een heele drukte, zegt de Telg. De menigte zong aanhoudend het Duitsche volkslied. In den laten avond had voor het Stations- hotel te Bochum een incident plaats tusschen leden van rechtsradkale vereenigingen en le den van den Reichsbanner. De hoteleigenaar had een zwart-wit-roode vlag uitgestoken en het publiek eischte, dat die vlag zou worden ingehaald. Het kwam toen tot een botsing, waarbij een politiepatrouille moest ingrijpen. Verscheidene personen werden gewond. Ten slotte liet de politie de vlag verwijderen, waarop de rust wederkeerde. 's Nachts 2 uur trok de Schupo door een talrijke menigte begroet, Bochum binnen. Hier en daar hadden botsingen plaats met leden van naiionalistische vereenigingen, die van de komst der Schupo gebruik maakten voor het houdeni van demonstraties, waarbij1 ze na tionalistische en anti-semietische liederen zongen. Ook te Heme hadden incidenten plaats tusschen nationalists en arbeiders. Hierbij werd een zwart-wit-roode vlag der nationa liste verscheurd. De politie herstelde de orde. In verband met deze incidenten heeft de regeeringspresident een verordening uitge- vaardigd, waarbij elke demonstrate, ook met vlaggen, in verband met het aftrekken der bezettingstroepen, tot nader order verboden wordt. DE OVE RSTROOM fNGEN IN KOREA. Uit Seoel wordt officieel bericht, dat de rivier de Han, na tot een hoogte van 43 voet te zijn gestegen, gevallen is tot 38 voet. De stad is nog zonder licht. men heeft beperk- ten wateraanvoer voor tien dagen Omtrent de overstroomingen te Seoel Ko rea wordt nog het volgende gemeldDe 6000 inwoners, die op een heuvel waren ingeslo- ten door het water, zijn gelukkig gered. In totaal werden 8300 huizen beschadigd, ter wijl 40 000 personen dakloos zijn Overal is de waterleiding afgesneden, evenals het gas en het electrisch licht. Ook de electrische drijfkracht is gestoord. Wegens de overstroo ming der meeste bronnen, beduidt het afsnij- den der waterleiding een emstig gevaar en vreest men voor het uitbreken van ziekfen. Voorai werden talrijke bruggen vernield, be- nevens de toegang tot de beroemde spoor- wegbrug over de Han-rivier, die een halve mijl lang is. DE UITSPRAAK IN HET EVOLU- TIE-PROCES. In het vermaarde „evolutie-proces" te Day ton (Tennessee) is gister het vonnis geveld. Na een beraadslaging van zeven minuten sprak de jury het schuldig over Scopes uit, die daarop tot 100 dollar boete werd ver- oordeeld. De verdediger van Scopes heeft te gen dit vonnis onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. DE VERKIEZINGEN DER ALGE MEENE RADEN. De Fransche bladen eonstateeren, dat de verkiezingen voor de Algemeene Raden zich over het algemeen gekarakteriseerd hebben door een lichte verschuivingnaar links. De ware verslagenen zijn de communisten, die ond'anks hun felie campagne, met als inze-t den strijd in Maro-kko, een vol'ledig echec leden. Volgens verscheidene blacten gaven de kie- zers liever hun vertrouwen aan locale per soonlijkheden, dan aan de partijnianneh. De bladen van links verheugen: zich over het re- ,sultaat, terwijl de bladen van rechts bewe- ren, dat het moeilijk is een politieke beteeke nis te hechten aan deze stemming. De com- munistische „Humanite" schreef o. m., dat het communisme zijm kracht niet aan den dag heeft kunnen leggen. ARGENTIJNSCHE OORLOGSSCH1P IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tijdens gister gehouden oefeningen in het schijfschieten is het Argentijnsche oorlogs- schip „Sam Martin" in de lucht gevlogen na- bij Buenos Aires. Drie matrozen werden ge- dood terwijl achttien officieren en mind^ren gewond zijn. Het schip was genoemd1 naar den bekenden vrijheidsheld, die circa honderd jaar geleden meehielp aan Argentinie's be- vrijdlng van het Spaansche juk. BRAND TE ATHENE, Zondagavond brak brand1 uit in de pak- schuiten van den Amerikaanschen Huip- dienst voor het Nabije Oosten. De brand nam spoedig een grooten- omvang aan. De schuiten waren in een uur geheel door het vuur verteerd. Zij bevatten levensmiddelen en kleeren. Eergisteren waren uit de Vcr- eenigde Siaten nog 1200 kisten met klee- dingstukken en 4000 zakken meel. aangeko men en in- de schuiten ongeslagen. De scha- de bedraagt meer dan een millioeni dollar. De regeering stelt een-ernstig onderzoek in. Men vermoedt kwaadwilligheid. EEN NIEUWE NOORDPOOL- EXPEDIT1E. De Tel. meldt uit Berlijn: Na de ander. exped-ities, welker doel de Noordpool is, heeft ook de Duitscher, dr. Adrian Mohr, een ex- peditie ontworpen, waarvan het doel is, met een speciaal daartoe geconstrueerd lucht- schip gedurende een heelen winter waarne- mingen aan de Noordpool te verrichten. Dr. Mohr heeft zich in verbinding gesteld' met dr. Eckener, die zich bereid- heeft yerklaard, dr. Mohr en zijn makkers naar de Pool te brengen en weer af te halen. De expeditie zal, zooals gezegd, den heelen winter, meer dan een half jaare aan de Poo! vertoeven. Men wil er de electrriteit in de aarde en in de lucht waarnemen en voorts het Poolijs en de lengte van de aard-as onderzoe- ken. Verder is men van plan-, weer-waarne- minge nte doen. Men wil per radio met de observatoria aan den rand van het Noord- poolgebied samenwerken en is voomemens via het radiostatioin Spitsbergen van de Pool uit lezingen te houden naar de bewoonde deelen der aarde- Natuurlijk zullen films worden vervaar- digd. Ook zal de beweging van het ijs wor den onderzocht, terwijl door diepzeepeilingen de zee, die zich aan de Noordpool bevindt, zal worden onderzocht. Met aantal leden der expeditie zal vermoe- delijk 6 bedragen. Men is er reeds in geslaagd zich dem edewerking te verzekeren van een der deelnemers aan de Zuidpool-expeditie van captain Scott, n.l. Tryggvergrad. Van de expeditie zullen voorts deel uitmaken een meteoroloog, een natuurkundige en een in- genieur voor draadlooze telegrafie. BASEL ONDER WATER. Vijf minuten voor een werd Zaterdagmid- dag Basel door een zwaar onweder getroffen. Reeds geruimen tijd hadden donkere wolken en een zwoele atmosfeer iets buitengewoons aangekondigd en met een trommelvuur, van hagelkorrels ging de dreiging in vervulling. De bliksem was boven stad en omgeving niet van de lucht en de hagel werd door een wolkbreuk gevolgd, die een half uur lang in onverminderde kracht de stad teisterde. De stad overstroomde en de brandweer kwam handen te kort om op tal van plaatsen hulp tegen het indringen van het water te verleenen. GENOEG VAN DE „STEPS". Op het laatstgehouden congres van He „Club of teacher's of Dancing" is, teneinde aan het veelvuldig verlangen te voldoen, be- sloten op het programma voor het a.s. dans- seizoen wederom op te nemen destatige, slee- pende wals, de Fran?aise, de polka mazurka, de quadrille, enz„ De „steps" en „trotts" hebben hun roem dus overleefd! KORTE B ERICH TEN. Het wetsontwerp in zake de verdeeling van- groot grondbezit is na een stormachti- ge zitting door den Ppolschen landdag defi- nitief aangenomen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een vliegtuig van dan postdienst Frankrijk Marokko in de buurt van de Fransche grens is verongelukt. De twee inzittenden werden gedood'. Het Poolsebe ministerie van Buiten landsche Zaken heeft medegedeeld, dat het aantal Duitsche optanten, dat tot Juli vol gend jaar uit Polen zal worden uitgewezen, op 35000 wordt geraamd. Uit Gothenburg (Zweden) wordt ge meld, dat in die plaats in den nacht van Za- terdag op Zondag bijna tegelijkertijd op twee geheel verschillende punten der stad brand uitbrak, waardoor een schade van vijf milli- oen kronen werd veroorzaakt. Onder ver- denking van brandstichting zijn twee perso nen gearresteerd. In het Engelsche Lagehuis heeft Cham berlain in antwoord op een vraag yerklaard, dat hij Rakowsky, den Sovjet-Gezant te Lon- den, heeft medegedeeld, dat hij niet tevreden kon zijn over de wijze, waarop aan de propa- ganda-clausule van de handelsovereerikomst met de Sovjet-Regeering, de hand wordt ge houden. Naar de „New York Herald" meldt is de -Amerikaansche vi$p-consuI Bretherten te Aguas Calientes (Mexico) door onbekend ge- bleven aanvallers door een schot in den rug verwond. Naar uit New York gemeld wordt is de laatste Poolsche leening aldaar een volsla- gen mislukking geworden. Naar uit Danzig gemeld wordt is al daar even na 8 uur, waarschijnlijk tengevolge van explosie van oliedampen, de Poolsche tcrpedoboot „Kaschub" in de lucht gevlogen. Het schip werd in tweeen gescheurd en zonk cogenblikkelijk, Er worden 3 maehinisten en 2 stokers vermist, terwijl de overige leden der bemanning min of meer zwaar vewkond zijn. In Berlijn is gisteren de temperatuur tot 93 graden Fahrenheit in de schaduw ge stegen. Met was de vVarmste dag tijdens den zomer. Daartoe aangespoord door het jongste optreden van e'en Pans tegen indiscrete en cnzedelijke vrcuwenmcde, heeft een groep vrouwen uit dc Romeinsche aristocratic beslo- ten, stappen te doen voor een nationale cam pagne ten gunste van meer bescheidenheid in rcuwenkleedij. In San Francisco werd Zondagavond 1 om 11.16 een vrij hevige aardschok gevoeld, welke meer dan een minuut duurde. De oor- sprong van den schok lag echter in de zee, cp een punt, ongeveer twee honderd mijl van net land verwijderd. Er,werd geen schade aangericht. Mr. C. A. de la Parra, vice-president van het Hooggerechtshof van Nederlandsch- Indie, is over led en. Zondag is de 21-jarige van Veen uit Almelo in het Meppelerd'iep bij het baden verdronken. Itm een perceel op de LeidSchekade te Amsterdam is ingebroken. Vermist worden eenige gouden en zilveren si era den en een geldtrommeltje. De waarde van het ont- vreemde is ongeveer 1000. De in de lucht gevlogen Poolsche tor pedo-boot te Hanzig is de „Kaszoeb". Drie leden der bemanning werden gedood en vier gewond. Het schip lag juist gereed voor een reis naar Zweden. Men veronderstelt, dat '4 ongeluk te wijten is aan het ontploffen der stook-olietanks. i De gezant van Sovjet-Rusland te Pa rijs, Krassin, is te Perpignan aangekomen. Hij koestert het vooiiiemen, zijn vacantie in het mondaine oord Vernet-les-Bains door tc brengen - Mussolini en de Hongaarsche gezant teekenden de voorloopige conventie, regelen- de de Italiaansch-Hongaarsche handelsbetrek- kingen, gevestigd op den grondslag der meest begunstigde natie. f Kardinaal Begin, aartsbisschop van Quebec en deken der roomsch-katholieke kerb in Canada, is in den leeftijd van 85 jaar overleden. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat een Turksch oorlogsschip met 16 soldaten aan boord in den Bosporus is vergaan. De soldaten znij alien verdronken. De belastingcommissie van den Rijiks- dag heeft het voorstel der regeeringspartljen aangenomen om met ingang van i October as. de algemeen omzetbelasting tot l1/, pet. en de z.g. verhoogde omzetbelasting tot 7'A pet te verlagen In verband met de ontdekking van een wijdvertakte communistische spionnage-or- ganisatie is de secretaris-generaal der com munistische partij in Tsjecho-Slowakije gear resteerd. De zaak zal waarschijnlijk vrij groote afmetingen aannemenmen is nog een aantal medeplichtigen op het spoor. Men moet bewijzen hebben, dat vcrtrouwel-ijke in- lichtingen betreffende de Tsjechische bewa- pening verkocht zijn aan vreemde regeerin gen. De Zuid-Afrikaansche diamant-confro- lewet is door den Senaat in derde lezing aan- genomgen. Daar de president van Portugal de ont- binding van het parlement niet heeft willen gelasten, is het ministerie afgetreden. De crisis zal niet gemakkelijk zijn op te lossen, aangezien geen enkel partij over de meerder- heid in de Kamer beschikt. DE OLYMPISCHE SPELEN. De provincie Noord-Holland geeft f 100.000 subsidie voor de Olympische spe- BROODBAKKERSARBEID. De besturen van den Ned. Bakkersbond, de R.K. Patroonsorganisatie in Nederland en de Vereeniging van werkgevers in het Isr. bakkersbedrijf in Nederland hebben dezer dagen een bijeenkomst gehouden, waarin art. 37 van de Bakkerswet is besproken. Dit arhkel betreft den aanvang van den arbeid in bakkerijen. In alle gemeenten mag om 5 uur worden begonnen, behalve in de 75 grootste gemeenten in ons land, waar het aanvangsuur bepaald is op 6 uur, behoudens voor die bakkerspatroons, die meer dant 6 ge- zellen in dienst hebben. De bovengenoeemde bonden hebben na am- pele bespreking een conferentie bij den mi nister van arbeid aangevraagd, omdat deze had te kennen gegeven, dat vermoedelijk met de wet in de hand nog wel een wijziging was te vinden. Dat onderhoud is niet toegestaan, maariin een missive van den directeur-generaal van den arbeid is aan de besturen van de bonden geantwoord, dat overwogen wordt door toe- passing van het 6a lid van art. 42 van dc Arbeidswet 1919 inhet algemeen een uur voor arbeid aan de bakkerspatroons toe te staan, voor wier bakkerijen geen vergunning krachtens art. 37 der wet is verleend, en wel ke bakkerijen niet gelegen zijn in gemeenten, voor welke de aanvang van den arbeid niet op 6 uur is gesteld. De minister heeft den directeur-generaa' opgedragen, overleg te plegen met de verte genwoordigers der organisaties. A A NG ERE DEN. Een 16-jarige wielrijder is op de Nassau- kade te Amsterdam door een auto aangere- den. Hij werd naar het Wilhelminagastbuis gebracht, maar bleek bij' aankomst aldaar reeds overleden. GEARRESTEERD. Zondagavond is te Steenwijk een zekeren van Dijk, oud 24 jaar, woonachtig te Heeren- v/en, bij het plegen van niet te noemen han delingen met een meisje van 10 jaar betrapt Hij werd door de politie gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. bis- termiddag is hij gevankelijk naar Zwolle overgebracht. ALRMAARSGHE COURANT. M "-I.:" -li i i i-_ r

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1