Alkmaarsehe Coorant Oe land met het lidteeken. FElllLbETON. Honderd Zeven en Twlntigste Jaargang, Weensdag 22 Juli. •Gemengd Nieuws. H®. 170 1925 ALOE ME EN NEDERLAMDSCH VAKVERBOND. Zaterdag heeft bet Algem. Nedterl. Vak- verbond een algemeene bestu ursvergadering gehouden ter bespreking van bet voorstei van den Central en bond van post-, telegraaf en telefoonparsoneel om het Algem. Nederl Vakverbond om te zetten in een Verbond van overheidspersoneel. Na langdurige gedachtenwisseling ward een door een der bestuursleden ingediendte motie aangenomen met 19 tegen 3 stemmen. Deze motie hiidt als volgt: Het algemeen bestuu'r van het A. N. V. enz., van oordeel, dat het voorstei van den C.B.P.T.T. om bet A.N.V. te vervormen tot een Verbond van overheidspersoneel ni?t is te aanvaarden; overwegende, dat bet A.N.V. in zijn huidigen organisatic-vorm dient te blijven voortbestaanbesluit een commissie. van drie personen te benoemen, die aan het eerstvolgend congres een begrootiing voor :1926 zal voorleggen, benevens voorstellen yoor verdter te nemen maatregelen, en spreekt nit, dat dit congres medio September zal ge houden worden. NATIQNALITEITSBEWIJZEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De minister van finaneien brengt ter al gemeene kennis, dat de voor 1 dezer voor motorijtuigen afgegeven bewijzen In-, Uit- en Doorvoer no. 69 (zoogenaamde nationa'i- teitsbewijzen) met ingang van 1 October 1925 met meer geldig zullen zijn. Voor hou- dors van motorrijtuigen bestaat voor. laatst- genoemden datum de gelegenheid tot het aanvragen van nieuwe nationaliteitsbewijzen voor bun motorrijtuigen. De aanvragen daartoe bebooren schriftelijk, onder overleg- giing van de oude bewijzen In-, Uit- en Door voer no. 69, te worden gedaan aan den ont- vanger der invoerrechten over de woomplaats van 6c belanghebbenden of, indien ter piaat- se geen zoodanig ontvanger is gevestigd, bij den oatyanger der accijnzen aldaar. Qmtrent de bijzonderbeden, die de aanvra gen behooren in te-houden, wordt verwezen naar art. 25 van het Kon. besluit van 23 Maar-t 1925, opgenomen in St.bl. no. 103, iterwijl ook de bedoelde ontvangers aan be- langhebbenden desverlangd daaromtrent in- liehtingen zullen verstrekken. Voorts wordt medegedeeld, dat van 1 dezer af ingezetenen des Rijks, bij binnenkomst bier te la-nde, hun motoiTijtuigen sleclits dan vrij van invoerreeht kunmen invoeren, indien zij aan het kantoor van binnenkomst een gel- dig nationaliteitsbewijs voor hun motorrijtui- f en vertoonen. B ijgebreke daarvan wordt orgstelling voor het invoerreeht gevorderd, welke borgstelling door den directeur der directe belastingen, invoerrecbten en accijn zen slechts zal worden opgelieven, indien biinnen een jaar na den invoer alsnog geldige nationaliteitsbewijzen worden vertoond of wel wordt aangetoond, dat de motorrijtui gen, te voren met betaling van het invoer recht waren ingevoerd of dat daarvoor geen invoerretht was verschuldigd. NIET MEER PRUIMEN. De directies der Nederlandsche Spoorwe- gen heeft, naar het Utr. Dgbl. meldt, een dienstorder uitgevaardigd, waarin aan bet personeel tot plicht wordt gesteld, het rooken en pruimen na te laten, wanmeer het in dienst met het publiek in aanraking kan ko- rnen, mede te werke-n tot bet in zindelijken staat houden van de perrons, enz., en die dus met o.a. door spuwen te verontreinigen. DE LAGEWATERSTAND DER RIVIEREN. Men schrijft uit Gorinchem aan de N. R Ct. d.d 20 Juli: Vanmiddag wees de rijkspeilschaal alhier 19 c.M. N A. P. aan Dit is een zeer la- ge stand, doch verwacbt wordt, dat Woens- dag, na den springvloed, een zoodanige 'age stand zal intreden, dat schepen met grooten diepgang en voile lading de Waal niet zul len kurinen b.evaren daar*ook het water op den Boven-Rijn te Keulen in de laatste twee etmalen 10 c.M is gevallen. In de polders gelegen tuscshen de Bene- den-Waal en de Linge, komt watergebrek voor; daarom wordt ♦wee keer per week vgn der Menvede door de Oude-Merwedesluis waren in de Linge gelaten. ONDEUGDELIJKE KARNEMELK EN DE WARMTE. De vorige week maakten we er melding van zegt de Telegr., dat de Keuringsdienst van Waren in het district Alkmaar in Edam een onderzoek heeft ingesteld naar de oor- zaak van de ziekteverschijnselen (braken- en Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 50 Met een kreet vloog Barbara naar hem toe, en toen hij de deur bereikte, stond zij tus- sclien hem en zijn eenige kans tot ontsnap- ping. Met uitgestrekte armen leunde zij tegen en haar wijdgeopende donkere droevige oo- gen v/aren op hem gericht. „Ge gaat niet heen, Jim!" zeide zij heesch, en ze trachtte vastheid aan haar stem te ge- ven. Zijn gelaat was aschkleurig geworden. Hij scheen haar een man toe, die onbeschrijvelijk gefolterd werdzijn lippen bewogen zich, maar er klonken geen woord.en, en zij her- haalde duidelijker en vaster: „Ge gaat niet heen!" Het was geen vraag; het was een beslis- sing Hij ging niet. Hij kon niet gaan; wat zij door de reet in de deur gehoord had, was slechts een deel van een nachtmerrie, die zijn eerste woord verdrijven zou. Maar hij maak- fe geen beweging, geen teeken, sprak ook'geen woord, en zij zeide voor den derden keer. nu met een volkomen vaste stem: diarrKee)'. "cfie zich hier bp velen fooftfetJen, na bet gebruik van ongepasteuriseerde kar- nemelk. Het schijnt, dat in kamemerk zg. co- li-bacterieni voorkomen, die in warme dagen zich weer snel ontwikkelen en dan de ge- noemde ziekteverschijnselen veroorzaken. De directeur van den Keuringsdienst heeft thans den verkoop van ongepasteuriseerde karnemelk aan de Kaasfabriek te Edam ver- boden. HET AVONTUUR VAN EEN VERMIS- TEN JONGEN. Half Juli j.l. keerde des avonds de te Eind hoven wonende 16-jarige jongen J., vroeger wonende te Den Bosch, die op een fabriek daar ter stede werkzaam was, niet bij zijn ou- ders terug. Toen hij den volgenden morgen nog steeds niets van zich had laten hooren, begaven de ouders zich naar de politie, die onmiddellijk pogingen in het weric stelde, om hem op te sporen. Vrijdag kwam bericht, dat hij te Hoek van Holland was aangehouden, waarop hij Zater dag naar hier werd teruggebracht. Hiermede was het echter nog niet afgeloopen, daar hij te Hoek van Holland in het bezit werd ge- vonden van een rijwiel, terwijl hij Eindhoven zonder fiets verlaten had. De recherche wilde dan ook het hare hiervan hebben en na strenge ondervraging, bcken^e hij op zijn heenreis een fiets te Oosterhout langs den weg te hebben ontvreemd. Bij informatie te dier plaatse bleek zulks inderdaad het ge- val te zijn, waarop hij naar Oosterhout werd overgebracht, ditmaal als gevangene, om daar over den diefstal te worden gehoord. EEN ZAANDAMMER VERMIST. Te Zaandam wordt sedert Vrijdagmorgen de heer G. H. vermist, die voor zaken naar Haarlem was gegaan, met de uitspraak, des ayonds terug te keeren. Het laatst is hij te 2 uur in Haarlem gezien; daarna is men zijn spoor kwijt. Door de Zaandamsche politie is een uitge- breid onderzoek ingesteld, echter zonder re- sultaat. Men vermoedt, dat hem een onge- luk overkomen is. TRAM GEDERAILLERD. Zaterdagavond zijn te Heerenveen van de laatste tram van Heerenveen naar Lem- mer bij St. Nicolaasga een locomotief en postrijtuig, doordat een koe, die op'de rails liep, overreden werd, gederailleerd. Geen per- soonlijke ongelukken deden zich voor. Het verkeer werd gestremd. Een ploeg werklieden is nu met het herstel bezig. HET LAATSTE ENKHUrZER VISSCHERSVAARTUIG. Te Enkhuizen is thans het laatste zeevis- schersvaartuig in het register dezer gemeente doorgehaald, waarmede een roemvoi verle- den wordt afgesloten. Gedurende honderclen jaren toch maakte de zeevisscherij een der voornaamste bronnen van bestaan uit, welke visscherij in de 17e eeuw baar hoogtepunt bereikte. toen nicer dan 50 buizen ter haring- vangst tiitzeilden. Toen echter met den Spaanschen successie- oorlog de Franschen in 1702 bij de Shet- landsche eilanden bijna de geheele Enkhuizer visschersvloot in brand staken, ging ze steeds meer achteruit en leidde ze een kwij- nend bestaan, terwijl de, zoo nu en dan inge- stelcie pogingen om haar weder op te heffen, faalden. Thans heeft ook het-laatste vaartuig dit bedrijf moeten staken. Urk is nu de eenige Zuiderzeegemeente, van waar men nog op de Noordzee vischt. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS- KINDEREN. Ten stadhuize te Amsterdam is gisteren onder leiding van heer Ed". Polak, wethouder van onderwijs te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van besturen van gemeenten, waar scholen of klassen voor schipperskinderen zij-n gevestigd. Doel van 8 deze bijeenkomst was de vaststelling van een eenheidsleerplan van het 1. o. aan schipperskinderen. De heer Wirtz, voorzitter van de commis sie, die een leerplan ontworpen heeft, gaf een korte toelichting op het ontwerp-leer- plan, hetwelk, naar hij zeide, in verschillen- de opzi-chten het gevolg van een compromis komt ook uit ten aanzien van het aantal les- uren, het aantal schooltijden per dag, de spelling, enz. Na eenige gedachtenwisseling over onder- deelen is daarna het ontwerp-leerplan go-ed- gekeurd. DE UITBREIDING VAN GEMEENTEN, Verschenen is het rapport van de commis sie, benoemd door de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten en den Stedebouw- kundigen Raad betreffende de wettelij'ke re- geling van gewestelijke plannen. De commissie, onder voorzitterschap van den burgemeester van Utrecht, mr. P. Foc- i<ema Andrae, heeft een ontwerp van wet geeoncipieerd, waarhij een raad voor gewes- telij'ke plannen in het lev-en kan geroepen worden. Deze raad zal dan de bevoegdheid krijgen om, ongea-cht gemeent-elijke of pro- virda-le grenzen, den omtrek van een gewest an te geven, binnen welke sfeer gemeen- „Ge gaat niet heen, Jim," en zij voegde er vastberaden bij, „niet voordat ge mij gezegd hebt, wat dit alles beteekent." Zij wachtte op zijn antwoord terwijl een doffe stilte in de kamer scheen te hangen. Zij bewoog zich niet, en hij stond een paar schreden van haar af, met gebogen hoofd en neerhangende armen. De minuten gingen voorbij. Zij kori zijn gelaat niet zien, omdat het licht achter hem was een enkele kaars, die even flikkerde in den tocht. Ziende, dat hij hardnekkig bleef zwijgen, zei zij op meer ge- biedenden toon: „Zeg het mij, Jim." _„Er is niets om u te zeggenMevrouw," zeide hij eindelijk, en blijkbaar kostte het spreken hem moeite, „behalve, dat ik heen- ga." „Waarheen?" vroeg zij. Hij haalde zijn.schouders op. „Ik geloof, dat ge gehoord hebt, wat ik den smid zeide. Zij hebben mannen noodig bij de zeemacht en ik zou graag naar zee gaan." „Is het, omdat ge mij wenscht te verla ten?" „Ik geloof, dat het het beste is, dat ik heenga." „Waarom?" „Wij hebben niets gemeen. Uw volk is niet mijn volk, een wereld van verschillen zal <ws altiid scheiden." sefiappelijle beTangen van verfeeer, nafmir- schoon en bouwaesthetiek zijn te behartigen. Ook onnoodige vestigiing van inwoners kan dan worden tegeng-egaan. D'E AANVAL OP DE POLITIE TE OOLTGENSPLAAT. Inzake de arrestatie van de twee van in- braak verdachte Amsterdammers te' Oolt- gensplaat, yolgen hier de juiste bijzooder- heden: Inn den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. werd een poging tot inbraak gedaan bij den hroodbakker J. C. de Ruiter te Oolt- gensplaat, welke poging gedeeltelijk mis- lulcte. Slechts een rijwiel werd gestolen. Om het onderzoek niet te belemmeren, hield de politie dit geval geheim en lette diubbel op. In den nacht van- Zaterdag op Zondag stonden de gemeenteveldwachter Jordaan en de onbezoldigd gem. veldwachter Paasse o-p de Kaai te Ooltgensplaat, toen omstreeks een uur twee onbekende mannen het dorp inkwamen, die blijkbaar iets onder den jas verborgen. De politie hield hen aan en in- formeerde naar bun namen. De grootste der twee antwoordde: Daar heb je niets mee te maken, waarop de politie hen wilde o-pbren- gen. Plotseling grepen de beide vreemdfelingen nu de politie aan en een hevige worsteling volgde. Paasse werd door eenige slagen bui- ten gevecht gesteld, zoodat Jordaan nu met twee te doen kreeg. Jordaan vocht wat hij kon, ddch moest ten slotte opgeven, dlaar -de aanranders hem door een raam wierpen bij mej. de wed. Buysse. Behalve een b-oofd- wonde, had Jordaan een snede in het oor, et- telijke builen op het hoofd, terwijl zijn klee- ren in de maagstreek waren doorgesneden. Het mes was afgestuit op een- ijzeren plaatje van een bretel. Jordaan is Maandag, na Zondag door dr. Endts verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Rotterdam vertrokken, ter observatie, wegens venn-oedelijke inwendi- ge kwetsuur van zijn ann. Nadat Jordaan door de ruit viel en hier- door in de macht der aanranders was, kwa- men op het hulpgeroep der beide agenten burgers naar buiteni; de twee hadden inmid1- dels de vlucht genomen. Jntusschen kwamen steeds meer burgers ter been en onder leiding van den Burgemeester en dten- Rijksveldwach- ter Hendriks werd een vervolging, met me- dewerking van tal van burgers op touw ge- zet. Met revolvers gewapend, trokken tien- tallen de polders in in den stikdonkeren nacht. De dijiken en gorzeni werden dooi- zocht; per auto werden alle rijksveldwach- ters uit het eiland gewaarschuwd om de veerdiensten te controleeren, per motorfiets werd eeri boodschap gezonden naar den eigenaar van een poiitiespcurhond te Mid- deiharnas, zoodat het voor de twee gezoch- ten onmogelijk was het eiland te verlaten. Op het terrain van den strijd werden als gemeld gevondten een zakje zand, ver-moede- lijik bestemd voor het indrukken van ruiten; touwen, een hoed, handschoenen, twee mas kers, een en ander ged-renkt in eau dte co logne, vermoedelijk tegen het speurhondienge- vaar, alsmede het bij gemelde inbraak gesto len rijwiel en een zak. De speurhond wees spoedig een spoor aan naar korenvelden in poldere het oudeland, doch hoewel honderden burgers mee hielpen zoeken, werden de gezochten niet gevonden. Bijna de geheele burgerij hielp zoeken langs den oever, de dijken en de wegen, echter tot Zomdagmiddag vruchteloos. Toen ging de rijksveldwachter Hendriks, vergezeld van enkele andere politiedienaars, ■o. w. een agent der Rott. Motorbrigade en een aantal burgers per motorboot het Vol- kerak op om de schepen te dioorzoeken en den oever te overzien en eindelijk bij de z.g. Galathesche aven werden d'e twee gesigna- leerden gezien; beiden lagem aan dfen dijk in de zon. Nog een wilde jacht volgde door de graan- velden, doch tegen circa 400 burgers en de noodige politie, die den polder omsingelden, was geen vechten en Hendriks arresteerde het tweetal en geleidde hen in een grooten optocht mar het dorp, waar zij nu opgeslo- ten zitten. Uit het verhoor bleek, dat zij wer- kelijk in de korenvelden, die de speurhond aanweer, g-evlucht waren; zij waren echter, terwijl het eene veld werd afgezocht, in het andere gevlucht en dit over een afstand- van vijf K.M. volgehoud-en. Toen bereikten zij het Volkerak en wilden dit overzwemmen, naar Brabant, doch W. kon dit ni-et volhou-den. Ze gingen toen aan een dijk liggen, in de hoop, dat zij -een schip zouden- zien passeeren, waarvan de schipper hen als zij er heen zwommen, vrijwillig of met geweld zou meenemen-. Intusschen ontkennen ze iedere schuld, terwijl zij ook de maskers, enz. niet als hun eigendom erke'nnen. Waar vei'schillende personen in het -dorp moeten zije, die van de i-egenwoordigheid van P. en W. afwisten, zulks naar het oordeel der politie, wordt het verhoor van de ver- dachi-en en verschillende dorpsbewoners nog „En ge stelt die verschillen boven eenige zorg voor mij?" Ilij haalde weer zijn schouders op. „Ons leven werd iang gel: den voor ons geregeld," zei hij koel. „De Squire heeft reeds te uw enbehoeve nietig verklaring van het huwelijk aangevraagd. Het is voor ons beiden het' beste, dat wij ons niet tegen zijn wil verzetten." „Dus ge hebt besloten, mij niet voor een poos, maar voor altijd te' verlaten?" „Altijd is een groot woord. Als de strijd van nu voorbij is, kan ik misschien terug- keeren. Dan zal er veel vergeven en vergeten zijn. Gij zult uw vrijheid terughebben en een man gevonden hebben, die in staat is u ge- lukkig te maken." „Is het dan uw wensch... te vergeten... en mij gelukkig met een anderen man te zien?" Hij knikte en zijn lippen fluisterden zacht- jes een toestemmend antwoord. Barbara haalde snel adem en zuchtte zwakjes, nau- welijks merkbaar. Maar zij zeide niets meer voor het oogenblik, zij keek alleen stil naar hem, terwijl hij zich naar de tafel keerde, waar zijn hoed lag, en een beweging maakte om dien op te nemen. Toen riep zij zacht: „Jim!" Hij bleef staan, en weer hing een diepe stilte in de lage kamer van het huisje. Het scheen, alsof het noodlat was binnengetre- d?n en met meeaoogenlooze hand de weeg- sfeeds voorfgezet en is het een heele sensafre ver in de omgeving. Van Putten is 23 jaar, Westen (niet zoo- als eerst werd opgegeven van Westeren) 36 jaar oud. De burgemeester, de heer Donkersloot, publiceerde een dankbetuiging voor de hulp der burgerij. Naar wij vernemen, is v. P. pas 1 Juli uit de gevangenis ontslagen. In 1919 kreeg hij voor inbraken te Oolt gensplaaits een vonnis van drie jaar hech tenis. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Gister is de zomerziitting voortgezet. Er was voor deze vergadering veel belangstel ling; dte tribune was geheel gevuld met pro«- vinciaal personeel, en ook zaten er enkele le den van den Haarlemschen gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving waren de hee ren Otto, Barnstein en G. C. Dekker. Ingekomen waren verschillende telegram men van afdeelingen van den Centr. Nedte-rl Ambtenaarsbond, waariin geprotesteerd werd tegen de invoering van de 54-urige werkweek voor het provinciaal personeel. Vastgesteld werd de rekening van de pro- vinciale inkomstem en uitgaven over 1925. Voortgezet werden dan de debatten over dte arbeidisvoorwaarden voor het provinciaal personeel. De voorzitter dlrong aan op kortheid bij de dtebatten. De heer Pothuis zeide-, dat nu cijfers be kend zijn geworden, waar uit blijkt, dat ton- nen gouds bezuinigd kunnen worden zonder invoering van de 54-urige werkweek. Boven dien wordt nu door een kleiner personeel toch intensief werk verricht en uit dte versla gen blijkt, dat nog meer bezuinigingen me gelijik zijn, en daardoor .ook een d'ruk op den verpleegprijs mogelijk is. De 55.000 zijn niet het bedrag, dat verkregen zal worden bij invoering vara de 54-urige werkweek, als men met verschillende andere zaken rekening houdt. De Staten moeten dte 54-urige werkweek niet invoeren, maar doen wat recht is. De heer Boumain verklaardte zich er' voor, het personeel nog een kans te geven, indien op den weg naar bezuiniging, die nu is in- -geslage, wordt voortgegaani. Defheer De Jong Schouwenburg kon zich nu, wat hij eerst niet kon, vereenigen met het voorstei van Ged. Staten. Mevrouw Idenburg—Hoedemaker zou met veel gerustheid haar»stem aan het voorstei geven. De heer ITovy verklaardte, dat hij zou te genstemmen, omdat dte noodzaak van de 54 urige arbeidsweek zijus inziens niet meer be staat. v De heer Ossenbroek verklaarde zich tegen het voorstei. De heer Abrahams vroeg met mevrouw Boissevain, of er wel een recbtsgrond is. Het onrecht, dat staat te gebeuren aan het ver- plegend personeel, wordt niet gecompenseerc door d'e bezuiniging. De heer Colijn achtte de bezuiniging van 55,000 wel belangrijk en zou voorstemmen. Mevrouw Van ZelmVan den Berg meen- de, dat er geen enkele reden was om de 54- urige werkweek in te voeren. Er wordt wel gezegd, dat dte arbeid een zegen is, maar wie zoo spreekt, doen vaafc zelf aae den arbeid in de gemeenschap niet mee. De heer Van dter Glas meende, dat een be- zuinigjng, die door den heer Abrahams is berekend op 6'A cent per verpleegdag, de invoering van de 54-urige werkweek niet wettigt. De heer Van- Ophorst verklaardte, ook na- mens dte heeren Riemens en Maarschalk, dat zij tegen het. voorstei zullen 'stemmen. De heer Gerhard1 (Ged. Staten) zeide, dat de gewraakte cijfers volkomen bevestigen, wat hij indtertijd heeft medegedeeld, en zelfs daar nog bovengaan. De vraag is thans ai- leen: is de bezuiniging, die verwacht wordt, het offer van de verlenging van den arbeids- tijd waard? Spr. meende van niet.t De heer Bomans zeidte, dat hij zou gaan staan aan den rand van de comedie, als hij nog veel sprak ter verdediging van een voor stei, dat blijkbaar zal veiworpen worden. Het dei'de bezuinigingsrapport "hield als een der voornaamste middclen tot bezuiniging in: verlenging van den arbeidsduur. De be- zuinigingscommissie heeft on grond van ver schillende adviezem dit middtel aangeg-even. Spr. was aangevallen, omdat hij gezegd had: de 54-urige vrerkweek is de goedkoopste. Dit is dan ook d-e reden, waarom hij voor aanne- ming van het voorstei is. Van reaetie is geen sprake. De goed'kooph-eid is in deze bet e'enig juiste uitgan-gspunt. Wanneer er op een ze- ker punt 55.000 -kan bezuinigd worden, mogen Ged. Staten dat niet verwerpen. Ged. Staten meenen nog steeds, dat de 48-urige werkweek een uitzonderingstoestand is voor de krankzinnigenverpleging, en dat de 54- urige wei'kweek zonder bezwaar kan worden ingevoerd. Of die 54-urige werkweek nood- zakelijk is, k-an spr. niet zeggen. Indien de schaal op leven en doc-d voor deze beide men- schen ophield, wachtend tot dat het gewicht van liefde of plicht de schalen deden dalen in de richting, die zij kozen. Toen zij Barba ra eenvoudig: „Waarom liegt ge tegen mij, Jim?" Hij verhief zijn hand in verzet; haar on- verwachte vraag had h. blijkbaar over- rompeld; het was duidelijk, dat hij trachtte iets te zeggen, maar hij vond zijn woorden nooit heel gemakkelijk. „Ge liegt tegen me, Jim" hield Barbara vol, „als ge zegt, dat ge wenscht mij te ver laten. Of z'oudt ge liever willen, dat ik dacht, dat ge loogt, toen ge mij in uw armen hieldt en zwoert dat ge mij liefhadt?" „Het is het een of het ander, Jim" ging zij voort, toen zij zag, dat hij nog hardnekkig bleef zwijgen. „Ik kan u niet tegenhouden, als ge heen wilt gaan. Als ge wenscht mij te verlaten, zijt ge vrij, maar kijk, voordat ge heen gaat mij recht in de oogen en zeg dan tot mij: Alle=, wat ik u nu pas geleden in het bosch toefluisterde, was valsch en leu- gen; toen ik u in mijn armen hield, loog ik tegen u. Ik heb u niet lief, ik wil heengaan. Zeg dat, en ik zal ter zijde gaan en noch met woord, noch met blik zal ik trachten u hier te houden" Er klonk nu iets van zeg^raal in haar stem; zag zij niet den blik van vurige liefde, waarmede Jim haar aanzag, terwijl zij H ERH A LI NiGSOE FEKrTNGEN De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept dte in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hier- onder vermeld, bij deze op om op 10 SEP TEMBER 1925, krachtens artikel 31, eerste lid, b, in verband met artikel 33 der Dienst- phchtwet (Stbl. nr. 43 van 1922), voor her- halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. KAAL J., licbting 1919, behoorende tot le Comp. Hosp. Sold., Garmizoensplaats Utrecht. ERKAMP J. J., licbting 1922, behooreu- de tot: Reg. Genietroepen. Garnizoensplaats Zeist. ROL H. J., lichting 1922, behoorende tot Reg. Genietroepen. Garnizoensplaats Zeist. HOFMAN j. J., lichting 1919, behooren de Reg. Wiielrijdters. Garnizoensplaats 's-Her- togenbosch. MEELIS F. J.,t lichting 1919, behooren de Reg. Wielrijders. Garnizoensplaats 's-Hertogenbosch. ME1JER W. W., lichting 1922, behooren de tot 8e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Arnhem. J AN SEN A., lichting 1919, behoorende tot: 19e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Ainhem. GRO'EFSEMA M., lichting 1919, behoo rende tot 12e Reg. Infanterie. Garnizoens plaats Assen. GROOT DE CHR. J., lichting 1921, be hoorende tot: 20e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Hardterwijk. LIEKELES OEBLES D. J., lichting 1922, behoorende tot: Reg. Grenadiers. Gar nizoensplaats 's Gravenhage. DAALEN VAN P. J., lichting 1922, be hoorende tot: Reg. Grenadiers. Garnizoens plaats 's Gravenhage. BROEKE TEN J. W. G., lichting 1919, behoorendte tot 20e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. B1ERMAN C., lichting 1921, behoorende tot: 7e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Harderwijk. BOER DE TH. W. J., lichting 1921, be hoorende tot: 7e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. HERMES J. B. H., lichting' 1921, be hoorende tot: 7e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. BLANKENDAAL W. H., lichting 1921, behoorende tot: 7e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. GIJZEN N. PH., lichting 1921, behoo rende tot: 7e Reg. Infanterie. Garnizoens plaats Harderwijk. PRUIMBOOM W. J., lichting 1921, be hoorendte tot: 7e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. LEEUW DE D., lichting 1921, behooren de tot: 7e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Harderwijk. KA1JER J., lichting 1922, behoorende tot Reg. Kust Art. Garnizoensplaats IJelder. BESTEMAN J. P. J. M., lichting 1922. behoorende tot: Reg. Kust Art. Garnizoens plaats IJelder. MORS J., lichting 1922, behoorende tot: Reg. Kust Art. Garnizoensplaats Helder. WIT DE M. J., lichting 1922., behoorende tot: 18e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Harderwijk. JEURSEN H. C., lichting J922, behoo rende tot: lOe Reg. Infanterie. Garnizoens plaats Edte. MIK DE H. H., lichting 1922, behooren de tot: Reg. Jagers. Garnizoensplaats 's-Gravenhage. SPANJE VAN J. A. I., lichting 1919, behoorende tot: lie Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Nijmegen. EICHHOLTZ L. A. J. M, lichting 1922. behoorendte tot: 18e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Harderwijk. NOLLES J. J., lichting 1919, behoorende tot: 18e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Hardterwijk. ROEMER W., lichting 1920, behoorende tot: 18e Reg. Infanterie. Gamizoenpslaats Hardterwijk. VARIK VAN M. A lichting 1917, be hoorende tot: 14e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Breda. KLARENBEEK G., lichting 1919, be hoorende tot: 16e Reg. Infanterie. Garni zoensplaats Amersfoort. JANKEN A. G., lichting 1919, behooren de tot: 9e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Assen. VISSER J., lichting 1919, behoorende tot; 9e Reg. Infanterie. Garnizoensplaats Assen Voor nadtere bijzonderheden wordt verwe zen naar de openbare kennisgeving van 30 April j.l., welke tevens aan dte afdteeling Mi- litaire Zaken ter gemeentesecretarie ter in- zage ligt. Alkmaar, 20 Juli 1925. De Burgemeester voornoemd,/ WENDELAAR. Staten tegen het voorstei willen stemmen, la ten zij dat dan doen op grond van het feit, dat zij de bezuiniging te klein achten. Daarna werd het voorstei verworppn met 49 tegen 22 stemmen. sprak? Het was dezelfde blik, die haar in het bosch had doen trillen toen zij met haar ge- zicht vlak bij het zijne lag en zijn oogen die overgave hadden gevraagd, waarnaar haar ziel hongerde. Maar toen zij uitgesproken had, en vast verzekerd wachtte op den kreet van liefde, dien zij zoo bereid was te beant- woorden, zag zij een oogenblik dien blik ver- anderen in een van duldelooze smart... een oogenblik maar, en het volgende scheen het, alsof een onzichtbare hand een masker voor zijn gezicht geschoven had. Alle uitdrukking verdween er uit, al het licht, zelfs de lijnen van het leed verdwenen, en maakten plaats voor een masker van koude onverschillig- heid. En toen zij die plotselirige verandering in hem zag, had zij het gevoel, dat er inder daad een vreeselijk spookse! naast Jim stond; een spooksel, dat hem ingefluisterd had, zijn ooren voor de liefde te sluiten, dat het licht der liefde in hem gedoofd en zijn hart bevro- ren had. Jim zag er nu uit als een man, die men zijn ziel ontroofd heeft, en wiens lichaam onder betoovering van een onzichtbaar macht was, die hem als een pop bewoog. Een vreeselijke schrik beving haar; voor een oogenblik dacht zij, dat hij krankzinnig moest zijn. (Wordt vervotedl

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5