DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 171 Honderd zeven en twintigste Jaargan, 1925; DOJVDERDAG Directeur: G. H KRAK Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JUIjl Dit nummef Best*?* nit twee Bladen. 8 Aboiiiiementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland. DE STRIJD IN MAROKKO. Aan den weg tusschen Tanger en Tetoean is hevig gevochten. Een talrijke krijgsmacht Djebala-stammen viel de Spaansche posten aan, doch werd teruggeslagen. Dit was de eerste maal, dat aan dit front door de op- standeilingen van artiilerie gebruik werd ge- maakt. De krijgsmacht der opstandelingen bestond meerendeels uit Djeballa-contingen- ten, terwijl slechts geringe afdeelingen Riffi werden gesignaleerd. Dat er hevig gevochten is, wordt bewezen door het feit, dat den ge- heelen dag uit deze richting artilelrievuur is gehoord. Aan het Fransche front wordt de toestand beter, alhoewel de situatie ernstig za'l blij ven, totdat de Fransche versterkingen zullen zijn aangekomen. Maarschalk Petain kwam gister te Fez aan, terwijl generaal Naulin te Casablanca voet aan wal zette. Naulin heeft te Fez na zijn aankomst een onderhoud gehad met Lyautey en daarna on- middellijk het militaire opperbevel aanvaard. Een vijandelijke aanval op de verdedi- gingswerken bij Terroeal werd gemakkelijk afgeslagen. Een vliegende afdeeling zette de vluchtelingen in Noordelijke richting na en bracht hun ernstige verliezen toe. Aan het Fransche front is de vijand in de districten van Ain ALha en Ain Matoef na hardnekkige gevechten verskgen, waarbij hij 200 dooden verloor. De betreffende stellingen waren sterk verdedigd, doch de Fransche ar tiilerie en vliegtuigen bereidden den infan- terie aanval voor. Vier uren nadat de Fran sche colonne haar basis had verlaten, kon Ain Matoef worden ontzet. Deze post was verscheidene dagen omsingeld en gedurende dien tija met behulp van vliegtuigen van voe- dingsmiddelen voorzien. De toestand bij Wezzan en Taza is on ver - anderd. DE TOESTAND IN CHINA. Japan heeft gunstig geantwoord op de Amerikaansche nota over de bijeenroeping eener conferentie ter bespreking van de kwes- ties der exterritorialiteit en andere betreffend China. Officieel wordt voorts verklaard: Het Ja- Eansche ministerie van buitenlandsche zaken eeft verklaard, dat Groot-Brittannie en Ja pan tot volkomen overeenstemming zijn ge- komen betreffende de politiek, welke ten op- zichte van China en de Amerikaansche voor- stellen gevolgd moeten worden. De correspondent van de „Associated Press" te Washington meldt, dat de mogend- heden tot volkomen overeenstemming zijn gekomen over de formule, volgens welke de neele Chineesche kwestie moet worden be- handeld. De formeele instemming met soihmi- ge punten van het voorgestelde programma ontbreekt nog, maar men verwacht, dat de diplomaten te Peking in staat zullen zijn, bin- nenkort de formule voor te leggen aan de voorloopige Chineesche regeering. Tweehonderd leden der Chineesche beman- ning van de „Empress of Australia" waren bij aankomst van het schip te Yokohama in staking gegaan Zij werden vervangen door Japanners De rest der Chineesche equipage zal naar verwacht wordt, bij aankomst te Kobe het werk neerleggen en dan eveneens door Japanners vervangen worden. De Chineesche Kamer van Koophandel ontkent, dat zij een resolutie zou hebben aangenomen, can de kooplieden te beboeten, die niet deelnemen aan den boycot van Brit- sche en Japansche waren, welke 30 Juli moet beginnen en een jaar duren. De onderhandelingen in Sjanghai tusschen de Chineesche Kamer van Koophandel en de buitenlandsche Kamers van Koophandel be treffende het deelnemen door de Chineezen aan het gemeentebestuur en de gemengde rechtbanken, aklaar, zijn mislukt, naar de Tel. meldt. - HET VEILIGHEIDSPACT IN DEN RIJKSDAG. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, heeft gister in den Rijksdag met een rede de debatten geopend over het garantie-pact. Hij constateerde o.m het cie Duitsche stappen te Londen en Pa rijs voile waardeering hebben gevonden Het Duitsche antwoord zal de basis voor verder' besprekingen vormen, welke hopelijk tot suc- cesvolle onderhandelingen zullen leiden. Wanneer niet alle voorteekenen bedriegen, z^ai bij de voortzetting der onderhandelingen de atmosfeer der Londensche conferentie lieer- scheu, welke reeds eentnaal heeft geleicl tot de oplossing van het herstelprobleem. Voorts richtte Stresemann volgens de Tel. scherpe verwijten tot den Volkischen graaf Reventlow, zeggende o.in.: „De Fransche en Belgische regeering hebben zicli niet van dit Yoornemen (n.l. ontruiming van het Ruhrge- bied nog voor den gestelden termijn) lateu afbrengen door de vcrklaring van graaf Re ventlow. die in de cdmmissie voor buitenland sche aangelegenheden trachtte te betopgen, dat het Londensche pact dc Fransche en Bel gische regeering er volstrekt niet toe ver- plichtte, tegen 16 Augustus a.s. tot de ont ruiming over te gaan, dceh dat veeleer het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Za ken het Duitsche public's door een verkeerde vertaling zou hebben misleid! Zulk een hou sing van een Duitschen Rijksdagafgevaar- digde. welke niet alleen zakelijk gehee! on- juisi is, is von het stand punt van de Duitsche rationale belangen volkomen ongepast!" Groote opwinding ontstond na deze ver- klaring. Sprekende over de eigenlijke veiligheids- kwestie betoogde dr. Stresemann, o.m., dat de vrede tusschen Duitschland en Frankrijk niet alleen een Fransch-Duitsche, maar een Europeesche aangelegenheid is. Het econo- misch leven van Europa kan zich in een ver- deeld Europa niet herstellen. Ook het Londensche betalingsplan is niet uitvoerbaar, wanneer de politiek der sanc- ties en de politiek van het wederzijdsch wan- trouwen dte grondtrekken zullen blijven van de Europeesche politiek. Duitschland is zoo eindigde de minis ter een vredesoffensief in grooten stijl be- gonnen. Het is de wensch der rijksregeering, dat haar stappen succes zullen hebben. Daarna werden de debatten gehouden. Ver- schillende sprekers voerden het woord- De socialist Breitscheidt merkte o.m. op, dat in de Fransche nota iets geheel nieuws wordt geconstateerd, namelijk de garantie van de arbitrageverdragen. Wie den vrede wil, moet verplichte arbitrage ook bij poli- tieke verdragen erkennen. Dat had de Duit sche regeering aan Frankrijk moeten zeg- gen. Verder maakte spr. o.m. de opmerking, dat Duitschland eigenlijk reeds lid van den Vol- kenbond moest zijn. Graaf Westarp keurde namens de Duitsch- nationale partij de grondgedachte der poli tiek goed, die in de nota der regeering wordt uitgesproken hoewd de D uitsch - Nation a 1 en nog gerechtvaardigden twijfel koesteren om- trent de houding van Frankrijk. Niettemin steunen wij, zeide spr. de regeering. in de hoop, dat dit in het belang van den algemee- nen vrede en van Duitschland zelf zal zijn. Dr. Caas (Centrum) betoogde, dat de no ta der Duitsche regeering in vorm en inhoud verzoeningsgezind is, zooals het Centrum van het begin af als eenige juiste methode heeft beschouwd. Curtius, sprekende namens de Duitsche Volkspartij, oefende critiek uit op de Rijn- land-politiek van Frankrijk. Duitschlands toetreding tot den Volken- •bond kan alleen dan plaats hebben, zeide spr. verder, wanneer Duitschland als gelijk- berechtigd lid kan toetreden. Namens de communisten werd de Duitsche antwoord-nota totaal afgewezen. „De dieper liggende zin van het pact, al- dus werd er gezegd, is, dat de Duitsch na- tionalen er verantwoordelijk voor zullen zijn, wanneer de volgende oorlog, waartoe alle /nogendheden zich ten slotte toerusten op Duitsch grondgebied wordt uitgevochten Naar bekend geworden is, zuflen heden de regeeringspartijen een motie indienen, welke uitdrukkelijk de buitenlandsche politiek der regeering goedkeurt en waar in het vertrou- wen jegens de regeering wordt uitgesproken. De aanneming van deze motie is zeker. Bovendien zijn er nog enkele Volkische en communistische moties van wantrouwen, die waarschijnlijk niet in stemming zullen komen HET DUITSCHE ANTWOORD. De Duitsche bladen van alle partijrichtin- gen wijzen erop, dat de Duitsche antwoordno- ta-in de eerste plaats een „tusschennota" is, bestemd de zaken gaande te houden zonder het brengen van een beslissende wending. Alleen de rechts-radicale „Deutsche Zei- tung" noemt de antwoordnota een heilloos stuk en zegt, dat het geheele veiligheidsvoor- sfel waard is in de prul'lemand te worden ge- worpen. De overige rechtsche bladen keuren de nota goed, en zeggen alleen dat zij in menig opzicht een duidelijker taal hadden ge wenscht. D'e geheele verdere pers legt nadruk op dea geest van verzoening, die in de nota tot uit- drukking komt, doch wijzen erop, dat de inoei- lijkheden nog niet zijn overwonnen. DE REGEERINGSUITBREIDING IN JOEGOSLAVIe. Dinsdagmiddag is Stephan Raditsj, die dezer dagen uit de gevangenis ontslagen was, vergezeld door zijn neef Paul Raditsj, door den koning in audientie ontvangen. De audi- entie duurde 3 uur. Stephan Raditsj verklaardc tegenover jour- nalisten, dat hij heeft ingezien, dat dc koning een nationaal man is cn een waardig repre- sentant van de volks-souvereiniteit. De koning heeft ook van de Kroaten een zeer goede meening en is een waardig koning der l<;-oa- ten. De huidige regeering Pasjitsj. waarin ook Kroaten zitting hebben, zal, zeide Ra ditsj,' zeker een nieuw tijdperk inluiden voor het volk der Serven, Kroaten en Slowenen. Ik zal trachten, besloot hij, in den herfst ac- tief aan de verzoening en de versterking der betrekkingen 'tusschen Serven en Kroaten mode te werk en. FASCISTISO IE EXCESSEN. Amqiidola, de leider van het Aveutijnsche eppositiebiok, werd dezer dagen emstig door ecu bende fascisteu mishaudeld, nadat hij te Monte Fardini in cen liotel was afgestapt. Zcodra de plaatselijke fascisteu dit verna- meir, trokken zij in optccht naar het hotel en dreigden dit te zullen bestormen, tenzij Amendola onmiddellijk zou heengaan. Een bcrtorming werd evenwel door de politic ver- hinderd, doch tegen den avond verliet Amen dola het hotel. Zijn auto werd geescorteerd door een tweeden auto, waarin zich carabi- nieri bevonden. Door onbekende oorzaak kwam Amendola's auto plotseling tot staan, waarop hij door een bende van vijftien man werd aaneevallen, die hem hevig op het hoofd sloegen. Amendola ontving medische hulp, waarna hij naar Rome doorreisde, waar hij gisteren aankwam. Andere berichten melden echter; dat het bewuste hotel inderdaad werd be- stormd en Amendola aldaar mishandeld werd. Vele oppositiebladen werden wegens de verspreiding van commentaren op het gebeur- de in beslag genomcn, terwijl de correspon dent der „Chicago Tribune" bevel ontving, Italie te verlaten. De toestand van Amendola is, volgens een later berichte vooruitgaande. Uit alle deelen van Italie ontving hij sympathiebetuigingen. Daarentegen verklaarde Farinacci, de poli- tieke secretaris van de fascistische partij, in een toespraak tot de zwarthemden: Het oogenblik is voor onze tegenstanders geko men om te bedenken, dat de huidige comedie door hen niet langer kan worden gespeeld. Hun provocatie is niet langer te dulden. De fascistische partij streeft naar de grootheid van Italie en wie zich daartegen verzet, zal als verrader worden beschouwd. HET LOONCONFLICT IN DE ENGELSCHE WOL-INDUSTRIE. Aangezien de bemiddelingspogingen van't ministerie van Arbeid in het loonconflict in de Engelsche wol-industrie mislukt is, wor den, volgens de Tel., met ingang van heden ongeveer 250.000 textiel-arbeiders uitgeslo- ten. DE ENGELSCHE VLOOTBOUW. De debatten over het Engelsche vloot- bouwprogramma werden tot dusver in het Kabinet zonder resultaat voortgezet. Gister sprak Baldwin in het Lagerhuis de hoop uit, dat hij heden in staat zou zijn in het Huis een verklaring omtrent deze kwestie af te leg gen. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Naar vernomen wordt, zullen vertegen- woordigers van de mijneigeinaars met de lei- ders van de mijnwerkers gister een bijeen- komst gehouden. De mijneigenaars van Derbyshire en Not tinghamshire hebben: Maandag den mijnwer kers den diens t opgezeg d1, m verb and met het afloopen van de nationale loonovereen- komst op 31 Juli. Deze kennisgeving zal ook in andtre districten worden aangeplakt, maar naar vernomen wordt zal dit het slui- ten van plaatselijke overeenkomsten niet ver- hinderen. DE NIEUWE VAK-ALLIANTIE IN ENGELAND. De ontwerp-constitutie van de nieuwe in- dustrieele alliantie, die wanneer zij tot stand komt drie millioen leden zal omvatten uit de spoorwegarbeiders, transportarbeiders en de werklieden van den machine- en scheepsbouw, is heden aan de executieven der betrokkeo vakbonden overgelegd. Als doel der alliantie wordt in de constitu- tie genoemd het scheppen van een organisatie tot wederkeerigen steun bij de verdediging van en den strijd om de verbetering van de werk- uren en de loonstandaard. De richtlijnen der alliantie zullen worden aangegeven door een .jaarlijksche algemeene conferentie. De leden der executieve zullen worden benoemd door de verbonden vakver- eenigingen, deel uitmakende van de'vier groo te vakbonden in verhouding van hun leden- aantal. De executieve zal den Algemeenen Raad van het Trades Union Congres op de hoogte houden van haar handelingen en, waar noo- dig, de medewerking van den Algemeenen Raad inroepen. DE VERVANGTNG VAN MAARSCHALK LYANTEY. De wijze, waarop Painleve zich over de rnissie van maarschalk Petain heeft uitge sproken, heeft te Parijs, volgens de Tel., zeer de aandacht ge trokken. De duur van de missie, zeide Paileve, is niet beperkt. Petain zal zoolang blijven, als de omstaidighedera dat. vereischten, hetzij om raad te geven, hetzij voor dte organisatie van de militaire leiding, heizij voor d'e ontwikke ling der operaties zelve. De mogelijkheid, dat dc zending van Pe tain verband houdt met 'n eventueele ont- slagaanvrage van maarschalk Lyautey, zoo als wij eenige dagen geleden meldden, neemt in waarschijnlijkheid toe. Gister schreef de „Ere Nouvelle", die de regeering zeer na staat, in een redactioneel artikel, dat maar schalk Lyautey geen militaire bevoegdheden lneer bezit en naar het blad meent, spoedig ook geen burger! ijke bevoegdheden meer zal hebben. Wij brengen gaarne liulde, zegt het blad aan dc zeer geslaagde carriere van Lyautey, maar wij meenen, dat het er op aankomt, aan het einde dezer carriere niet de verplichtin- gen der dankbaarheid met die der waak- zaamheid te verwarren. RELLETJES IN BEYRUTH. Te Beyruth hebben Dinsdag ernstige onre- gelmatigiieden plaats gehad, waartoe. de op- schorting der voorloopige huurwetten de rechtstreeksche aanleiding was. Als protest werden alle winkels gesloten, terwijl door de plaatselijke huurders een betooging werd ge houden, waarbij zich allerlei gepeupel en Ar- meensche vluchtelingen aansloten. De opge- wondenheid was even hevig als tijdens het bezoek van Balfour. Het bureau van den commandant, benevens de politic- en gendar- meriepbsten werden door de menigte bedreigd, terwijl de Fransche commandant door steen- worpen werd gewond. De toestand liet zich zoo dreigend aanzien, dat een afdeeling Spahi's werd gerequireerd. Daar een salvo met machinegeweren in de lucht de dreigende menigte niet afschrikte, zagen de soldaten zich genoodzaakt op de menigte te vuren, waardoor drie personen werden gedoocl en velen gewond. De menig te werd ten slotte uiteengedreven. Men ge- looft, dat de manifestatie het gevolg is ge- weest van agitatie door verdachte personen, daar juist door den commandant de verzeke- ring was gegeven, dat naar een oplossing der meeningsverschillen zou worden gezoeht. DOKTERSNOOD IN BERLIJN. In den laatsten tijd heben wij herhaalde- lijk gehoord, dat het den Berlijnschen medici slecht gaat. Zij verdienen te weinig en heb ben veel moeite met het innen hunner vorde- ringen. 443 dokters hebben verleden jaar bij de doktersorganisatie om ondersteuning aan- geklopt. En de organisatie heeft niet genoeg gelcl om al die dokters ook maar eenigermate voldoende te ondersteunen. Nu meene men niet, dat dit allemaal jonge- lui zijn, die niet aan den gang kunnen komen. Integendeel juist onder oudgedienden, mannen dikwijls met een Europeeschen naam, doch die dezen naam niet gepubli- ceerd willen hebben heerscht de bitterste armoede. Een van de beroemdste oud-hoog- leeraren moet op zijn 70ste jaar zijn aardap- pelen en zijn steenkool nog zelf uit den kelder omhoog dragen, even beroemde collega's moeten uitkomen met een ondersteuning van 100 tot 150 mark in de 3 maanden. De dochters van Virchow, de vrouw van Robert Koch leven van den arme en kunnen niet rondkomen. Er zijn dokters, die hun le- vensenderhoud verdienen met collectes voor- een loterij of als stadsreizigers. En men is jaloersch van dien dokter, die in den inflatie- tijd voor eenige honderden dollars, welke hij van een kennis uit Amerika had gekregen, een cafetje in West-Berlijn had gekocht en nu een royaal leven leidt, dat hij in zijn vak de man was specialiteit in maag- en darm- ziekten niet zou hebben kunnen krijgen. EEN KRIJGSRAAD VONNIST* EEN DAGBLAD. Een Grieksche krijgsraad te Athene heeft gister vonnis geveld tegen den hoofdredac teur en den directeur van het liberale blad „Elefteros Logos" (Het Vrije Woord), die vervolgd werden wegens commentaar op het regeringsvoorstel tot verkorting van den mili- tairen diensttijd. De hoofdredacteur werd tot 3 maanden en de directeur tot 1 maand gevangenisstraf ver- oordeeld, terwijl het blad geschorst werd. Het vonnis heeft groote verbazing ge- wekt, omdat befaamde juristen hadden ver klaard, dat de krijgsraad niet bevoegd was, deze zaak te behandtelen. EEN TELEGRAM AAN GHANDI. De Indische nationalistische leider Gandhi heeft een telegrm ontvangen uit Canton, gc- teekend „De gedelegeerde voor Buitenland sche Zaken uit de Nationalistische Regee ring", waarin deze laatste een opsomming geeft van de Chineesche grieven, en zegt dat men eischt, dat China's internationaal sta- tuut zal worden veranderd, de exterri tori ale rechten en de buitenlandsche jurisdictie afge- schaft en de havenrechten aangewend ten be- hoeve van de natie. In het telegram wordt be- toogd dat door deze maatregelen een eind zal komen aan de concurrence tusschen de mogendheden in China, waardoor, zou ze nog eenige jaren duren, een nieuwe wcreldoorlog op den Pacific zou uitbr&ken. KORTE BERICHTEN. Gister is in de zittingzaai voor burger- lij'ke zaken van den Hoogen Raad de eerste zitting gehouden van het scheidsgerecht tus schen Hongarije en Tsjecho-Slowakije Door Caillaux en Briand en de finan- eiee'le deskundigen aan het departemen van Buitenlandsche Zakenit zijn alle noodige maatregelen getroffen om in d'en kortst mo- gelijken tijd een oplossing van de kwestie der intergeallieerde schulden te bereiken. De „Times" meldt uit Parijs, dat er bij de Fransche P.T.T. een algemeene sta king dreigt. Het personeel is ontevreden over de in 1919 vastgestelde loonschalen en eischt gelij'kstelling der loonen voor manine- lijk en vrouwelijk personeel. In een motie, die aangenomen is door den Natiomalen Bond van postbeambten, wordt gezegd dat de sta king onvermijdelijk is, indien de eischen van het personeel niet worden ingewilligd. In Duifscliland en Denemarken is de hitfe motnenteel enorm. In laatstgenoemd land is de temperatuur zelfs hooger dan in Italie, Zuid-Fiankrijk of Noord-Afrika. Op de Liineburger Heide is een groote lieide- en boschbrand uitgebroken, waardoor vier dorpen ernstig worden bedreigd. De oor zaak scliijnt gelegen te zijn in een wegge- worpen sigaar. De schade is reeds aauzien- lijk. Aan boord van een te Londen uit Ham burg aangekomen Engelsch stoomschip zijn wapenen - - revolvers en infanterie-munitie gevonden. Volgens de verklaringen van leden der bemanning zijn te Hamburg de kisten, waarvan de ware inhoud niet bekend was, ingeladen en zijn ze voor China bestemd. L-- De belastingcommissie van den Duit schen Rijksdag heeft het voorstel der regee ringspartijen aangenomen om met ingang van 1 October a.s. de algemeene omzetbelas- ting tot 11/4 pCt. en de z.g. verhoogde om- zetbelasting tot 75/2 pCt. te verlagen. Uit Athene wordt gemeld, dat de poli tic een communistische samenzwering heeft ontdekt, welke een aanslag beraamae tegen den premier Pangalos en andere leden der regeering, alsmede tegen conservatieve poli tick Onder de gearresteerden bevinden zich ook verscheidene Russeq. In een naburige gemeente van Le Puy, in het Fransche departement Haute—Loire zijn 21 huizen door brand vernield. Een hevi- ge wind maakte alle pogingen tot blussching vruchteloos. Gedeputecrde Staten van Oost-Vlaande- ren hebben met algemeene stemmen besloten, den wethouder van Aalst, die tevens plaats- vervangend burgemeester van die plaats is, van die functie vervallen te verklaren, omdat hij op 11 Juli j.l., den herdenkinsdag van den Gulden Sporenslag, de Belgische vlag heeft laten verwijderen van het stadhuis en deze heeft laten vervangen door de Vlaamsche Leeuwenvlag. In antwoord op een hem gesteld'e vraag verklaarde de Engelsche minister van Oor log Worthington Evans gister in het Lager huis, dat het aan de regeering bekend is, dat in talrijke landen proeven met de meest do 0 del ijke gifgassen worden genomen. De raad voor de Britsche rijksverdediging heeft order ontvangen, maatregelen ter bescher- ming der civiele bevolking tegen dergeliike gifgassen te treffen. In zijn jongste bijeenkomst heeft de Belgische ministerraad de ver tegen woordi- ging van Belgie bij den Volkenbond be- sproken. Hij heeft den Katholieken afge- vaardigde Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, den post van vertegenwoor- diger aangebodten, welke tot dusver door den huidigen premier Poullet werd bekleed. Paul Hymans e:ni Louis de Brouckere blijven vol gens de Tel. Belgische vertegenwoordigers. Het militaire gerechtshof te Amiens, heeft bij verstek ter dood veroordteeld den Duitsche overste Wachter, die indertijd eeni ge Engelsche soldaten, die zich in een boer- derij verborgen hadden, benevens den boer zelf, ljet fusilleeren, en dten brand in den boerderij stak. Een andere boerderij en een molen werden eveneens op zijn' bevel in brand gestoken. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat een Turksch oorlogsschip met 16 soldaten aan boord in den Bosporus is vergaan. De soldaten zijim alien verdronken. Londen wordt geteisterd door hevige onweders, vergezeld gaande van enorme slagregens. De Duitsche Rijksdagcommissie voor haidelspolitiek heeft bekend: gemaakt het compromis in zake het ointwerp tariefwet, het- welk gisteren door dte achter de regeering staande partijen is bereikt. Oemengd Nieuws GEVAARLIJK SCHIETEN. In de raadsvergadering der gemeente Ede hekelde de heer Dinger in scherpe bewoor- dingen de onvoorzichtigheid der militaire autoriteiten, door, terwijl heide en bosch kurkdroog waren, met lichtkogels te laten schieten. Hij stelde voor, dat het gemeentebe stuur met klem bij de hoogste militairen zal aandringen, dat dergelijke dingen niet weer gebeuren. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. bereids reeds in die richting werkzaam zijn. DE KONING IN NAAR SOESTDIJK De Koningin zal zich a.s. Vrijdagochten'd per auto naar Soestdijk begeven, waar de Ko- ningin-Moeder verblijf houdt, en daar blij ven tot na den verjaardag van Koningin Emma op 2 Augustus. Den 3en Augustus wordt de Koningin op het Loo verwacht. Prinses Juliana, wier verblijf in het meis- jeskamp bij het Loo Vrijdag eindigt, komt dien dag ook op Soestdijk aan. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Dinsdagavond werd uit Oisterwijk aan de N. R. Crt. geschreven: De zware bosch- en heidebrand rondom Oisterwijk is, dank zij de hulp van velen en een juist op tijd gevallen regenbuitje, ge- bluscht. Ongeveer 200 H.A. heide en bosch, eigendom van verschillende eigenaren, in hcofdzaak gelegen nabij de Campine, het Bel- voirtsven en de Huisvennen, is verloren ge gaan. De groote bezittingen der Rozephoeve en de bosschen der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten zijn geheel gespaard gebleven. E- Nader wordt gemeld: De zware boschbrand, welken men ge- bluscht waande, is door den sterken wind van vanmorgen wederom aangewakkerd en heerscht nog haast erger dan gisteren. Her schijnt een ramp te zullen worden. Steeds meer mannen worden gerequireerd, ook weer militairen uit Den Bosch. De brandlucht in het dorp wordt ondrage- lijk. .3 EEN GOEDE MAATREGEL. De chef van het ITaagsche verkeerswezen, de heer Snethlage, is wederom begonnen met het verstrekken van limonade aan de ver- keersagenten, die 2 uur achtereen op hun post moeten staan en zich dus niet aan het extra-ordinaive zonnetje kunnen oattrekken De motor-brigade brengt de citroenlimo- nade, welke op het hoofdbureau wordt be- reid, rond en zorgt even voor aflossiug van den agent, opdat deze kalm z'n welverdiende verfrissching tot zich kan nemen De limonade is, volgens medisch advies, door de Gemeente-AnotheeId samengesfeld - OURA J -N t,

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1