DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 172 Honderd zeren en twintigste Jaargang Abonnementsprijs bij voornitbetaliiig per 3 maanden f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 et. p. read, arooterc letters nw Bncren franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hern.s. Coster Zoon, Voorfa C9, Tel. Adininistr. No. i Redactie No 23 P^immte. VRIJDA6 Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland 24 JULI. Gemengd Nieuws - Dit" nummcT Fesfa-7 uit twee Widen. DE STRIJD IN MAROKKO. De dag van gisteren werd gekenmerkt door plaatselijke gevechten, die in het voordeel der Fransche troepen verliepen. Vooral hadden deze plaats in de streek van Wezzan, waar de wankelmoedige stammen onder den indruk biijken van het effect der jongste opera ties. De Riffi zijn op den aftocht in den midden- sector aan de Wergha. Sterke Fransche afdee- lingen, die op zware artillerie steunen, ach- tervolgen hen op den rechteroever der rivier. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat volgens de laatste berichten de Riffi ineuwe aanvallen doen in de richtig van Wezzan, met het doel een wig te drijven tusschen de Spaansche en Fransche strijd- krachten, ten einde zoo mogelijk den spoor- weg van Fez naar Rabat te bereiken. De Fransche versterkingen komen met duizen- den naar Marokko. Volgens een B. T. A.-bericht wordt aan de Madrileensche bladen uit Melilla gemeld, dat Abd-el-Krim gebrek aan munitie schijnt te krengen en zijn getrouwen een belasting van 10 pet op den jongsten graanoogst heeft op- gelegd Het „Petit Journal" meldt, dat de bekende aviateur Sadi Lecointe zich voor de Fransche luchtmacht in Marokko heeft laten aanwer- ven De „Popolo d'ltalia", het lijforgaan van Mussolini, laat zich hoogelijk onvoldaan uit over de Fransch-Spaansche overeenkomst in zake Marokko, en noemt het een onrecht, dat Italie van de Tanger-overeenkomst werd uit- gesloten. Aau een diner, aangeboden aan de Fran sche afgevaardigden van de Marokkaansche conferentie te Madrid, heeft generaal Primo de Rivera, volgens de Tel., onder meer ver- klaard, dat hij Zaterdag a.s. naar Marokko zal vertrekken om daar te confereeren met de maarschalken Petain en Lyautey. Berichten, gisterochtend van verschillende deelen van het Marokkaansche front ontvan- gen, wijzen op een buitengewone ontspan- ning in den algemeenen toestand, die steeds beter wordt. De „Times"-coirespondent te Tanger, die meermalen in nauw contact met Abd-el-Krim schijnt te komen, heeft van dezen de verzeke- ring ontvangen, dat hij de internationalisatie van de Tanger-zone in het belang van alien acht, en als een middel beschouwt om de goe- de verstandhouding tusschen Mohammeda- nen en Christenen te handhaven. Abd-el-Krim verkiaart daarom, dat de lan ding van een internationale troepenmacht in Tanger zeer te betreuren zou zijn. Van zijn kant, zegt Abd-el-Krim, heeft hij de volks- stammen in het gebied rond Tanger bevel ge- geven, al het mogelijke toe doen om inciden- tcn te voorkomen, en wenscht hij de ueutrali- teit van Tanger strikt te handhaven. DE TOESTAND IN CHINA. Het bericht dat een gerechtelijk onderzoek naar de voorvallen van 30 Mei in Sjanghai zal plaats vinden, wekt, volgens de Tel. te Londen, algemeene voldoening. De weifel- achtigheid van het corps diplomatique te Pe king wekte groot misgenoegen. Voordat de gebeurtenissen van 30 Mei zijn opgeheklerd, zal er geen vrede komen en dat is door het corps diplomatique niet is ingezien, wekt be- vreemding en men tverbaast zich er over, dat Engeland bij de hoogst ernstige Chineesche cemplicaties te Peking slechts door een zaak- gelastigde is vertegenwoordigd. Gister werd een schandelijk voorval uit Sjanghai gemeld: Een Britsche boot, die met passagiers van Sjanghai naar Hongkong voer, liep vast op de rotsen, waardoor eenig gevaar voor de passagiers ontsiond. De gezagvoerder riep daarom een Chineesche boot aan, ten einde de passagiers over te nemen. De Chineesche gezagvoerder was daartoe bereid, doch de op zijn schip aanwezige Chineezen stonden op de brug en beletten het overnemen der Britsche passagiers. Echter konden deze toch worden gerec., daar het schip uit eigen kracht weder vlot kwam. a Pe >'Tjmes"-correspondent te Peking seint d-d- 21 dezer aan zijn blad: Tsjang Tso-lin is hedenmorgen uit Tientsin naar Moekden vertrokken. Gemeld worcit, dat hij in het be gin van den herfst zal terugkeeren en dat zijn vertrek geen wijziging in de situatie brengt. Hoewel de omstandigheden den dic tator van Moekden verhinderd hebben de ovverheerschende positie in Peking in te ne men, waarop hij gehoopt had, blijven toch twee brigades zijner troepen in de nabijheid en zijn officieren hebben de overhand in alle Oostelijke provincies van Mandsjoerije tot aan Sjanghai. Feng Yoe-sjaug heeft een giooter troepen- 'Tontingent in Peking, doch zijn boofdmacht beviiidt zich in en ten Noorden van den Nan- kai-Pas en zijn hoofdkwartier is te Kalian. Een van zijn officieren, Soeii Yoe-eb. tracht de provincie Sjensi te bezetten. Als dit ge- lukt, zal het gebied, waar Feng de macht heeft, Honan, Sjensi, Sjansi tot aan den grootcn muur en cie streek rendmn Kalgaii omvatten. Beide generaals echter hebben on't oogen- blin de handeii vol, cn zulien een ontmoeting waarschijnujk vcrrnijclcn, in iccic' ^val ccn treffen uitsfellen tot cie oogst is binnenpc- haalri. De Chineesc Joe-siiaiig aan riefconferentie. Voorts geert de Christen-generaal als zijn meening te kennen, dat China op douanege- bied volledige autonomic behoor- te bezit- ten en dat het in strijd Is met de principes van nationale gelijkheid, dat andere landen zich inlaten met China's tariefwetgeving. Generaal Sjing Sjilieu, bevelhebber der Tsjang-tso lin-troepen, heeft drie volwasse'n en drie jeugdige Chineezen wegens bedrei- ging laten airesteeren. Zooals men zich zal herinneren, werd kort geleden door hem een proclamatie uitgevaardigd, waarin personen die zich aan bedreiging schuldig maakten, met den dood werden bedreigd. HET GARANTFE-PACT. De Duitsche Rijksdag heeft gister de debat- ten over den inhoud van het garantie-pact beeindigd. Aangenomen werd een door de regeerings- partijen ingediende motie, waarin de tekst der antwoordnota aan Frankijk wordt goed- gekeurd. Voor stemden met de regeerings- partijen ook de democraten. Tegen de soci- aal-democraten en de communisten. Voor de motie werden 235 stemmen uitge- bracht, en er tegen 158 stemmen, terwijl 13 afgevaardigden zich van stemming onthiel- den. Tijdens de debatten heeft onder bijval van den Rijksdag dr. Haas o. m het volgende ge- zegd Ziet men de groote lijnen, dan bestaat er zeer zeker gevaar voor Frankrijk, wanneer't blijvend zou worden beheerscht door de poli- tiek van Poincare. Tegen dit gevaar bestaat als eenig middel een verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk. Dr. Luther constateerde, dat de groote meerderheid van den Rijksdag accoord ging met het Duitsche antwoord aan de Fransche regeering. De regeering trekt hieruit de con- clusie, dat zij met haar standpunt den poli- tieken wil van de groote meerderheid van het volk tot uiting heeft gebracht. Daar dfe ver- dere stappen zulien worden ondernomen in overeenstemming hiei-mede, is dit van het grootste gewicht. De regeering wil door een doelbewuste actie voor de idee van een pact de basis leggen voor een blijvenden vrede in Europa. 'De regeering is in dit opzicht eensgezind en zij zal dit doel met alle krachten nastre- ven. Wij zulien echter bij alle verdere stap pen voor oogen houden, dat dezelfde grond- slagen ook tegenover Duitschland gelegd moeten worden. Alleen op de basis van we- derkeerigheid en gelijkberechtigdheid zulien wij een pact afsluiten. BRIAND OVER DE DUITSCHE ANT- WOORD-NOTA. Briand heeft aan den Franschen gezant te Londen, De Fleuriau, een lang schrijven doen toekomen, waarin hij de zeer belangrijke re serves opsomt, welke hij ten aanzien van de Duitsche nota moet maken. Het zijn er zes. Zij betreffen de bezetting \'an het Rijnland, de Duitsche opvatting van de arbitrage, de sancties voor het in gebreke blijven ten aanzien van het herstel en van de ontwapening, de garantie van de arbitrage- verdragen voor de Oostelijke grenzen en de toetreding van Duitschland tot den Volken- bond. Voorts heeft Briand, naar de Tel. meldt, telegrafisch instructies gegeven aan de Fran sche vertegemveordigers te Warschau en te Praag, waarin hij hun verzoekt den Pool- schen en Cechischen regeeringen mededee- ling te doen van de punten, waarop de Duit sche nota niet strookt met de Fransche ge- zichtspunten. Eergisiermorgen had; Briand een lang on- derhoud met den Poolschen gezant te Parijs. Zooals men weet, zal eerst, nadat de geal- heerden van gedachten hebben gewisseld, het Fransche antwoord aan Duitschland worden toegezonden. sche bezoekers en geleerden, door de talrijke vertrekken rondgeleid. bladen geseind. dat hij melden, dat Feng :e cc:rn.<e rcgcc-iiig heeft tegenstandn is. van een ta- HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Gisteravond zeven uur diet het hoofdbe- stuur der nationale federatie van mijnwerkers bekend maken dat aan alle mijnwerkers op- dracht is gegeven, aan het einde van den werkdag op 31 dezer den arbeid te staken. De arbeidas, die de pompen bedienen, kre- gen last, aan het weik te blijven, ten einde overstroomingen en schade te voorkomen Bij de vofjge staking in het mijnbedrijf werd ook het personeel bij de pompen. teruggeroe- pen, tengevolge waarvan verschillende mii- nen ernstige schade leden. HET STREVEN NAAR MONETAIRE EENHEID IN HONGARIJe. De Hongaarsche Minister van Financien heeft aangekondigd, flat midden September een enquete zal worden ingesteld in verband met de voorgenomen nieuwe Hongaarsche munteenheid. Het gaat hierbij om de keuze lussclien de Engelsche en de Oostenrijksche Shilling. HET 250-JARIG BEST A AN VAN HET G R E ENWIC11-OBSER VATORIUM De Engelsche Koning en dc Koningin Orach (cn gister een bezoek aan het Observa- lonurn van Grcqnwich, welke instelling d'eze week haar 250-arig bestaan viert. Door tal van mannen van de wetenschap wordt thans gcbiuik gemaakt van deze gelegenheid om cut observatorium, een der oudste astro- nomische instellingen' van international vermaardheid te bezoeken. De Hooge Be zoekers werden ontvangen door den „As- tionoiner Royal" Sir Frank Dyson en na voorstellinpen aan verschillende buitenland- HET TRANSPORTVERKEER HONGARIJE-ADRIATISCHE ZEE. De Handelskamer van Fiume heeft eenige Hongaarsche gedelegeerden uitgenoodigd thans nu het voorloopig HongaarschIta- liaansch handelsverdrag tot standgekomen is te onderhandelen over het wederopnemen van Fiume in het transportverkeer van Hon- garye naar de Adriatische Zee. De onder- handelingen zulien morgen reeds aanvangen en men verwacht een aanzienlijke toename van transporten via Fiume. CONTRA-REVOLUTIONNAIRE ACTIE IN RUSLAND. Russische contra-revolutionnairen hebben een aanval gedaan op het Sovjet-spoorweg- station te Kuszwili tusschen Kief en Minsk en dit station bezet. De stationschef en verschei- dene andere ambtenaren, die trachtten het station te verdedigen, werden doodgeschoten. Een aantal Sovjet-autoriteiten, dat het station passeerde in den Kief-Minsk-express, werd uit den rein gehaald en gearreseerd. Onder de gearresteerden bevindt zich de com mandant van de derde Sovjet-divisie. De Sovjets hebben troepen gemobiliseerd om het station te heroveren. DE NIEUWE JOEGOSLAVISCHE COALITIEREGEERING. De Joegoslavische premier Paspitsp, heeft Dinsdag in de Skoepsjtina, voor het eerst sinds de vorming van de nieuwe regeering bijeen, zijn poiitieke verklaringen afgelegd De regeering, zoo werd gezegd, is gevormd op de basis van volledige eenheid van stand- punten der beide partijen. De organisatie van den staat had plaats, zooals het door Paul Raditsj in zijn verklaringen van 27 Maart was neergelegd. De regeering streeft naar veiligheid van het land en zal geen offers schuwen voor de militaire behoeften, „omdat een militaire macht de eenige garantie voor internationale veiligheid in de wereld vormt." Verschillende wetten, betrekking hebbende op de pers, de oorlogsinvaliden en opvoeding zulien worden ingediend. Wat de buitenlandsche politiek aangaat, zeide de verklaring; „Onze politiek zal wor den gevoerd in overeenstemming met den geest van de verdragen, in vriendschap met alle geallieerde en bevriende staten, die aan de stichting van den Joegoslavischen staat hebben medegewerkt. De regeering zal de ge- sloten verdragen handhaven en zoo mogefijk versterken, evenals de connecties, welke op de ze verdragen zijn gebaseerd. De regeering zal trachten langzamerhand de beste relaties met andere staten ot stand te brengen, want zij weet, dat de vereenigde pogingen van de naties noodzakelijk zijn cm de toestanden van voor den oorlog v/eer te herstellen. DE MARINEBEHOEFTEN VAN AMERIKA. Senator Hale, de voorzitter van de Ameri- kaansche Senaatscommissie voor de vloot, heeft een bezoek gebracht aan Hawaii in verband met de jongste vlootmanoeuvres. Dinsdag zette hij president Coolidge zijn in- zichten uiteen ten opzichte van de marine- behoeften van de Vereenigde Staten in de Stille Zuidzee. Senator Hale sprak van een dringende noodzaak om 25 millioen dollar voor het uitbaggeren van Pearl Harbour uit te geven en voor het bouwen van een vol- doende marine-basis ergens aan de kust van de Stille Zuidzee. Op het Witte Huis verluidde Dinsdag, dat Coolidge ofschoon hij zich niet uitliet over de behoefte van vermeerderde fortificaties op de Stille Zuidzee, Senator Hale had verzocht te onderzoeken wat er, in het belang van de zuinigheid, van de marine-plannen kon wor- den gemist. Dit is volgens den president noodzakelijk, teneinde de aanwijzingen, die spoedig gedaan moeten worden in verband met het progrramma voor den bouw van kruisers en onderzeeers, zooals dat door het laatste Congres is goedgekeurd, te comnen- seeren, want dat werk kan niet langer'uit- gesteld worden. KORTE BERICHTEN. De internationale Kamer van Koophan- del deelt mede, dat Duitschland toegelaten is als lid. De Russische danseres Nemtsjinova heeft haar beenen verzekerd tegen de somma van loO.OOO dollar. In de polls is echter de bepaling opgenomen, dat de verzekering niet geldig is, wanneer mevrouw Nemtsjinova zich in Turkije, den Balkan, Oostenrijk of Rus- land bevindt. De vraag rijst, waarom deze landen meer dqn gewoon gevaarlijk voor clan- seressenbeenen moeten worden geacht. Ten gevolge van twee wclkbreuken is de rivier nabij Trinidad buiten haar oevers getreden. Honderden huizen zijn overstroomd bruggen zijn stukgeslagen; de spoorlijn is vernield. De materieele schade is zeer groot doch persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. le Montreal ontstond tijdens een invai van bandieten in een nachtclub een gevecht, waarbij twee personen zijn gedood en een' ernstig gewond. De besprekingen tusschen de Fransche en Engelsche financieele experts over de kwestie der schulden zulien Maandag te Lon den een aanvang nemen. Een arme Rus, genaamd Samuel Dansjerski, blind passagier aan boorc! vau de White Starboot .Celtic" zal nu langza merhand de route New-YorkLiverpool wel kennen. Hij heeft den Atlantischen Oceaan nu reeds vijf maal overgestoken. Engeland noch Amerika willen hem toestaan aan land te gaan. Het Hof van Cassatie te Cairo heeft het beroep van de moordenaars van den Sirdar verworpen. Naar verluidt, zal de commissie tot fundeering der Belgische schuld de regeering der Ver. Staten vragen, de afdoening te doen plaats hebben over 99 in plaats 62 jaar, en den rentevoet lager te stellen dan die welke Engeland betaalt. De Egyptische regeering heeft de plan- nen van de Suez-kanaal Maatschappij goed gekeurd voor't stichten van een nieuwe stad aan den Oostelijken oever van het Kanaal, tegenover Port Said. De nieuwe stad zal Port Foead heeten. Aan de „Matin" wordt uit Athene ge meld, dat een nieuwe Koerdische opstand "te gen de Turken is uitgebroken in het district Hantianian, en dat belangrijke troepen a fdee- lingen naar de plaats des oproers zijn zonden. ge- Het vliegtuig, dat den dienst Danzig Stockholm onderhoudt, en Woensdag te Stockholm had moeten aankomen, wordt ver- mist. Men neemt aan, dat het op de Oostzee heeft moeten dalen. Hoeveel passagiers zich aan boord bevinden is niet bekend. Bij een noodlanding te Zurich vloog een toestel van den ..Deutsche Aerolloyd" te gen een boom en viel neer. Drie passagiers bekwamen een schedelbreuk en stierven een uur later. Twee anderen werden gewond, ter wijl een een ongedeerd bleef. De piloot be- kwam ernstige kneuzingen. De bruto-waarde der bezittingen, nage- Iaten door lord Curzon, den vroegeren onder- koning voor Indie en voormalig minister vtn Buitenlandsche zaken, bedraagt 354.984 pond. Tot deze bezittingen behooren niet de erfelijke familieeigendommen, die hier „set- led estates" worden genoemd. Het uitvoerig testament van wijlen lord Curzon werd her- zien en door hem onderteekend, kort voordat de operatic plaats had, waaraan hij is bezwe- ken. RECHTBANK. Donderdag heeft voor de Utrechtsche recht- bank terecht gestaan H. A. B., voorheen notaris te Utrecht, beklaagd van verduiste- ring. Volgens de dagvaarding werden hem ten laste gelegd twee misdrijven, een zoogenaamd voortgezet misdrijf van verduistering van geldswaardige papieren, en een tweede afzon- clerlijk misdrijf, n.l. dat hij zich een bedraj? van 35.000; wederrechtelijk heeft toegee^ gend. Het voortgezette misdrijf houdt in, dat bekl. om een bedrag van 6000 te kunnen verkrijgen bij een bank, uit verschillende on der zijn berusting zijnde dossiers geldswaar dige stukken heeft genomen, op vertoon waar van hem het gewenschte bedrag werd over- handigd; dit misdrijf betreft het verduisteren van geldswaardige stukken, die hij als execu- teur-testamentair of in bewaring of ter bered- dering onder zich had. Het tweede ten laste gelegde misdrijf be treft een bedrag van f 35.000, dat hij zou verduisterd hebben. Dit bedrag is afkomstig uit een verkoop van roerende en onroerende goederen, behoorende tot de nalatenschap van de wed. Daems, welk geld gedaagde als exe- cuteur-testamentair onder zich had. Na uitvoerig getuigenverhoor vroeg het O. M. ten slotte schuldigverklaring van bekl. aan het ten laste gelegde en zijn veroordee- ling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van de voorloopige hech- tenis. De verdedigster, mej. Stella C. Simons uit Utiecht, dankte den officier van justitfe voox" de humane wijze, waarop deze zijn re quisites heeft genomen. -Vercler formuleerde zij eenige juriclische bezwaren tegen de dao-- vaarding. Bekl. heeft het hem ten laste legde wel bekend, maar heeft nooit gezegd, dat hij zich de stukken opzettelijk heeft toe- geeigend. Er is trouwens gebleken, clat de notaris de verwachting koesterde, de beleende stukken weer zoo spoedig mogelijk te kunnen inlossen. Beklaagde wist wel, dat zijn financieele toe- stand niet in orde was, maar in hceverre dat het geval was, wist hij op geen stukken na. Daarom kan hij nooit de effecten hebben be- leend om ze opzettelijk onder zijn eigen ver- mogen te brengen. In de tweede plaats heeft bekl. volgens de dagvaarding een bedrag van 35.000 opge nomen op zijn eigen bankrekening, een be drag dat hem niet tcebehoorde. Als dat ver- d-uistering is, dan pleegt pleitster iederen dag verduistering, want dat doet ieder van haar ccllega's, iedere notaris. Wordt daardoor ver duistering gepleegdNaar haar inzicht in geenen deele. In de dagvaarding staat dai dit gebeurd is in de jaren 1922, 1923, 1924 en 1925. Maar wanneer dit eigenlijk dan ge beurd is, daarover laat de dagvaarding zich niet uit. Naar haar opinie kan op deze dag vaarding nooit een veroordeeling volgen, maar alleen vrijspraak. Wanneer men eene zaak niet juridisch be schouwt, dan moet men zich in de eerste plaats voor cogen stellen: hoe is dit kantooi gegrceid en hce is de persoon, die er aan het hoofd stend? Beklaagde is de zoon van een beroemd vader. Als bekl. niet diens zoon was geweest, dan zou hij nooit notaris zijn ge- worden in dit mooie kantoor. Hij was de ion j- ste van 15 kinderen, moeders oogappel- alle aanleg tot zelfstandigheid werd bij hem on- derdrukt. De familie vond, dat hij notaris moest worden. De naam van zijn vader open- de hem vele deuren, en zoo kwam hij in een notariaat, waarvoor hij ten eenenmale on^e- schikt was. Hij is een goede, beste man, maar geen kracatige figuur, die voor zullc een kantoor noodig is. Om zooveel mogelijk klanten te be- houden, heeft bekl. voorts voorschotten on vei- hngen gegeven, waarvoor hij het geld eigen lijk met had. Als hij een goeden candiiiaa1' naast zich had gehad, of goed personeel, dan had veel kunnen worden gedaan om de zaaf- omhoog te houden. Geconstateerd mag worden, dat de boek- houder ook de man niet is geweest om bek; overeind te houden en de zaak in goede banen te leiden. Er is nooit iemand geweest, die bekl. heeft gewaarschuwd. En het is valsche schaamte geweest, dat hij niet eerder naar zijn collega's is gegaan om hulp te vragen Bekl. is met de man geweest, die op het idee is gekomen om de effecten te beleenen. Bek!. heeft niet de bedoeling gehad, oneerlijk te zijn en het neit bedrijvende, heeft hij de portee van de zaak niet ingezien. Als de rechtbank' straks de straf moet be- palen, houde zij rekening dat bekl. niet ge- schikt was voor zijn functie. Hij kon niet op tegen de financieele moeilijkheden. Het zijn mderdaad ernstige feiten, maar men vergete met dat bij de opleiding en den stand van bekl. iedere straf zooveel erger is dan voor veel anderen. Bekl. is nu reeds zijn naam kwijt, zijn posiie en zijn vrijheid. Zij verzoekt de rechtbank spoedig vonnis te vellen, opdat de spanning, waarin de familie verkeert niet nog langer voortdure. Na re- en dupliek werd daarna de uit- spraak bepaald op Donderdag a.s. 10 uur v.m. SALARIEERING VAN LEERAREN. °P vragen van het Tweede Kamerlid Su- ring: 1. Is het den minister bekend, dat er ver- scheidene op 31 December 1924 gehuwde hen gelijkgestelde leeraren zijn bij het middelbaar en voorbereidend hooger onder- EEN GEWEZEN NOTARIS VGGR-Diw W'jjs, uieii ingevolge artikel 27 van het Be zoldigingsbesluit 1925 een zoodanige per soonlijke toelage is toegekend, dat hun inko- men over 1925 minder bedraagt dan 90 pet hunner jaarwedde, volgens het Bezoldigings- besluit 1920, zooals dit bedrag voor hen op 1 October 1924 was bepaald? II. Is de minister niet van oordeel, dat cbi met in overeenstemming is met de uitdruklie- lijke verklaring van Regeeringszijde, dat voor gehuwde ambtenaren gedurende 1025 de toe- stand van 1 October 1924, voor wat betreft liaafcl? k€eren salaris, zou blijven gehand- III. Is de minister bereid, maatregelen te treffen, waardoor ook aan de in vraac I be- doelde leeraren in 1925 een inkomen zal wor den verzekerd, overeenkomende met het be drag, dat door hen aan salaris op 1 October 1924 werd genoten? heeft de minister van ondenvijs, kunsten. en wetenschappen geantwoord I. De omstandigheid, waarvan in de eer ste vraag wordt gewag gemaakt, is den on- dergeteekende bekend. II. In de bedoelde passage van de door hem in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 November 1924 uitgesproken rede heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, slechts besproken en op het oo^ gehad de algemeene regeling van het nieuwe Bezcldigingsbesluit en, zooals uit dien hoof- de verklaarbaar is, hierbij niet rekening »e- houden met de afwijkende voorziening, die&m 1924 voor een deel der leeraren bij het M.O. en het middelbaar nijverheidsonderwijs is ge- troffen, door in aanmerking te nemen ^de verlenging van den werktijd in 1923. i €n gevolge van die afwijkende voorzie- ning zijn de bedoelde leeraren tegenover de Gveiige ambtenaren feitelijk in het voordeel gebracht, omdat bij de laaistbedoelde ambte naren met de verlenging van den werktijd geen rekening is gehouden, toen tot salaris- korting werd overgegaan. Beeindiging vau die voorziening mocht daarom redelijk wor den geacht. Ncchtans kan niet worden ontkend, dat door de verklaring van den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw, letterlijk op- gevat, bij de bedoelde leeraren de verwachtinc kan zijn gewqkt, dat hun per 1 Januari 1925 niet een nieuwe korting zou worden opo-e- legd. 1 III. Op grond van het vorenstaande zal alsnog een wijziging van het Bezoldigingsbe- sluit worden uitgelokt, krachtens welke uit- sluitend over 1925 aan bedoelde leeraren het salaris, hetwelk zij op 31 December 1924 ge noten, wordt gegarandeerd. Het ligt echter in de bedoeling, tijdig een regeling te treffen. waardoor het bijzondere voordeel, hetwelk zij uit dezen hoofde genie- ten, met ingang van 1 Januari 1926 komt te vervallen. M. A. D. JOLLES. t Te Assen is, 78 jaar oud, overleden de heer M. A. D. Jolles, oucl-burgemeester van die gemeente. De heer Jolles was in 1873 benoemd tot burgemeester van Nieuwe-Pekela, in '75 tot burgemeester van Winschoten en in '78 tot burgemeester van Assen. Hij was ridder in de orde van den Nsderl JLeeuw en officier in de orde van. Oratrie Nassau, N - J ALRHAARSCIE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1