ItelTFIS VAN RUGPIJN. Modepraatjes van een Parisienne. lit en om de booidstad. OPENING EN SLUlttffo 6?W jXBRt De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw bij beschik- kingen van 29 Juni 1925 heeft bepaald: lo. dat de jacht or de wildsoorten hieron der genoemd, zal zijn geopend in de proviu den hieronder aangeduid, gedurende het tijd vak achter de namen der wildsoorten ge noemd en in de provincien gedurende het tijd- vak achter de namen der wildsoorten aange duid. In alle provincien, behalve proningen en Friesland: Grof wild. Edelherten en Damherten vau 2 Nov. '25 tot 31 Jan. '26; Hinden van 4 Jan. '26 tot 31 Jan. '26; Reebokken van 13 Juli '25 tot 16 Aug. '25; Reegeiten en Ree bokken van 12 Oct. '25 tot 29 Nov. '25. Klein wild. Patrijzen van 31 Aug. '25 tot 1 Jan. '26; Houtsnippen van 31 "Aug. '25 tot 28 Febr. '26; Korhennen van 31 Aug. '25 tot 29 Nov. '25; Korhanen van 31 Aug '25 tot 1 Jan. "26; Hazen van 28 Sept. '25 tot 1 Jan. '26; Fazantenhennen van 28 Sept. '25 tot 1 Jan. rf26; Fazantenhanen van 28 Sept. '25 tot 31 Jan. '26. Waterwild. Zwanen, Ganzen en Water, snippen van 27 Juli '25 tot 11 Apr. '26; Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas) bergeenden en eidereenden ,van 27 Juli '25 tot 14 Mrt. '26; Wilde een den (anas boschas) van 27 Juli '25 tot 31 Jan. '26; Goudplevieren van 27 Juli '25 tot 28 Mrt. '26. In Groningen en Friesland: Grof wild. Edelherten en damherten van 2 Nov. '25 tot 31 Jan. '26; Hinden van 4 Jan. '26 tot 31 Jan. '26; Reegeiten en ree bokken van 12 Oct. '25 tot 29 Nov. '25. Klein wild. Patrijzen van 14 Sept. '25 tot 1 Jan. '26; Houtsnippen van 14 Sept. '25 tot 28 Febr. '26; Korhennen van 14 Sept. '25 tot 29 Nov. '25; Korhanen van 14 Sept. '25 tot 1 Jan. '26; Hazen van 28 Sept. '25 tot 1 Jan '26; Fazantenhennen van 28 Sept. '25 tot 1 Jan. '26; Fazantenhanen van 28 Sept. '25 tot 31 Jan. '26. Waterwild. Zwanen, ganzen en watersnip- pen van 3 Aug. '25 tot 11 Apr. '26; Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas) bergeenden- en eidereenden van 3 Aug. '25 tot 14 Mrt. '26; Wilde eenden (anas boschas) van 3 Aug. '25 tot 31 Jan. '26; Goudplevieren van 3 Aug. '25 tot 28 Mrt. '26. 2o. dat het vangen van de hieronder ge- noemde waterwildsoortea door middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in de'pro vincien, hieronder genoemd, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten ver irieid en in de provincien hieronder aange duid, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten genoemd. In alle provinciSn, behalve Groningen en Friesland: Zwanen, ganzen en watersnippen, eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas), bergeenden en eidereenden van 27 Juli '25 tot 11 Apr. '26; Wilde eenden (anas boschas) van 27 Juli '25 tot 14 Mrt. '26; Goudplevieren van 27 Juli '25 tot 28 Mrt. 1926. In Groningen en Friesland: Zwanen, ganzen en watersnippen, eenden eri' duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas), bergeenden en eidereenden van 3 Aug. '25 tot 11 Apr. '26; Wilde eenden tanas boschas) van 3 Aug. '25 tot 14 Mrt '26Goudplevieren van 3 Aug. '25 tot 28 Maart '26. 3o. dat de jacht op herten- en reekalveren niet wordt geopend. 4o. dat gedurende den tijd, dat de jacht op wilde ganzen is geopend. aan alle houders van jachtacten is vergund op den door hen gebruikten grond of op gror.d in gebruik bij anderen, van wie zij daartoe toestemming hebben verkregen, wilde ganzen te vangen door middel van vang- of treknetten, waar van de vleugels een lengte hebben van meer dan tien meter, gemeten van stijggaren tof stijggaren, zooals het is bevestigd aan de bo- venlijn en een breedte van meer dan twee me ter, gemeten volgens de lengte der staven en waarvan de mazen een lengte en breedte heb ben van meer dan drie centimeter. Alkmaar, 24 Juli 1925. De Burgemeester voornoemd, A. F. rHOMSEN, Loco-Burg. BEKENDMAKING. De Directenr van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling maakt bekend, dat op heden de navolgende vverkzoekenden zijn ingeschre- ven: 1 bakker, 4 bankwerkers, 1 betonwerker, I boekdrukker, 1 bouwkundig opzichter, 2 chauffeurs, 1 deksorteerder, 3 electriciens, 1 fundeeringwerker, 5 grondwerkers, 4 kan- toorbedienden, 1 kellner, 1 kistenmaker, 1 kleermaker, 1 kok, 1 letterzetter, 1 loop- knecht, 1 machinist-bankwerker, 2 magazijn- bedienden, 10 metselaars, 5 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 1 schipper, 1 schoenmaker, 25 sigarenmakers, 1 sigarensorteerder, 1 si- garenkistenplakker, 4 smeden, 1steenbikker, 1 stoker, 18 timmerlieden, 1 voeger, 1 wis- sellooper, 1 zadelmaker en 49 losse arbeiders Plaatsingen gedurende de afgeloopen week: 2 metselaars, 3 opperlieden, 1 timmer- man en 6 losse arbeiders. Alkmaar, 25 Juli 1925. i De Directeur, P. KIKKERT. bestuursverkiezing. Verworpen werd een voorstel om het be- stuur tot 5 leden in te krimpen en daar 4 door het bestuur aan te wijzen commissaris- sen voor de wijken toe te voegen. Daarna werd besloten om tot algeheele herziening van het reglement over te gaan omdat dit mede door de afscheiding uit den bond ver- ouderd is. Het bestaat bovendien reeds 10 jaar en heeft zoo af en toe al eens eenige wiiziging ondergaan. In het concept zal worden opgenomen, dat wijkcommissarissen voor een bepaalde wijk gekozen moeten worden en bij eventueel ver- huizen naar een andere wijk als bestuurslid moeten bedanken, dat leden, die door vertrek bedanken nog gedurende 13 weken hun rechten kunnen la- ten gelden, dat leden, die verhuizen naar een plaats, ,waar geen afdeeling van de kleine bond is, lid kunnen bliiven als ze bij ziekte een bewijs Duizenden voelen zich rampzaiig door rugpijn. Kruipen d!e dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij ge- kweld door oiitstoken en i'heumatisehe lede- maten, pijn in het hoofd en de schouders, waterzuchligc zwelliin&en en urinettoornis- sen? Geen Wonder, dat gij u ovcrdag zentiw- achtig, zwak en ziek voelt en 's nachtste naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slflchtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die af- mattende rugpijn, weet gij, is dikwijls de eer- ste waarschuwirig vaim verzwakkendc nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn: duizelighei'd, zenuwaehtigheid, graveel, blaaszwakte en waterzuchtige zweTlingen. Wacht niet, tot het te laat is! Iedere mi- nuut uitstel kan gevaar voor ontwikkeling tot ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pi1!leu. Foster's Pillen hebben duizenden- geholpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met gee! etiket (alom verkrijgbaar, waar- door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. van den dokter overleggen, dat leden, die uitgetrokken zijn, na een be paalde tijd weer lid kunnen worden, onge- acht de leeftijd. Nader zal worden overwogen of lets ge- daan kan worden, voor menschen die uit 'n gemeente komen, waar geen vereeniging be- stond en hicr lid willen worden, terwijl ook in overweging zal worden genomen om de uiterste leeftijd van toetreding hooger dan 40 jaar te stelien. Na nog eenige bespr.eking werd de verga- dering gesloten. Door het bestuur werd daarna het bestuur als volgt samengesteld: G. IJff, voorzitter, J. Ooyevaar, secreta- ris, K. Bakker. penningmeester, J. Ruis, vi- ce-voorzitter, wijkcommissaris, H. de Geus, vice-secretaris, wijkcommissaris, L. de Wit en C. van den Hoven, commissarissen. UIT OOSTHUIZEN Ons fanfarecorps Andante" behaalde op het Donderdag 23 dezer gehouden concours te Aalsmeer den lsten prijs in de afdeeling „Uitmuntendheid. Wij wenschen het corps met zijn directeur, den heer C. Vink, uit Mid- den-Beemster, van harte geluk met dit prach- tige succes. EGMOND AAN ZEE - 16 tot 23 Juli. Overleden: Willem Wijker, onge- huwd, 63 jaar, z. van wijlen de echtelieden Pieter Wijker en Trijntje'Stam. CXL. De stille tijd. waarin ved overhoop ligt Wanneer een vreemdeling na het einde van hetgeen men bij onze „buren" over de Noord- zee de Season pleegt te noemen, in Augustus London bezoekt, wordt hem d'oor den .cock ney", den" ras-echten Lomdenaar, gezegd, dat hij vooral niet moet meenen, dat hij diestad nil op z'n best zal zien, aangezien Louden nu leeg is en in die maand de straten overal over- hoop liggen. aangezieim men able vernieuwing nu gerust kan waamemen, omdat de ^traf fic", alle rijtuigverkeer, nu zooveel minder is. Met eenige variatie zou de Amsterdam- sche „cockney"- tharis in gelijken zin kunnen spreken tot den vreemdeling, die nu zijn stad bezoekt. Hij zou niet kunnen spreken van een einde van de „season", omdat wij er, in te- genstelling van Den Haag, dat de diplomatic herbergt en Scheveningen bezit, geen eigen- lijken „season" op na houden en althans niet een in den geest zooals de L'ondenaar die kent, maar hij zou terecht kunnen zeggen, „De vacanties zijn begonnen, ergo ,.iedereen is weg en er gebeurt „niets" meer." Hij zou ook kunnen zeggen, ..Amsterdam ligt op tal van plaatsen overhoop", maar hij 'zou dat niet kunnen samenbrengeu met al dan geen vacanie, aangezien we er nu al eenige jaren aan gewoon zijn geraaki, eigenlijk hier of daar overhoop te liggen, zoowel in letterlijkeu als in overdrachtelijken zin. Ge weet," er wordt hier in de laatste tijden geweldig in den grond gewerkt en men moet erkennen, dat al de ellende, die we er van beleven, ten slotte over het geheel waard was verduurd te wor den, want we zijn er steeds beter en mooier op geworden. Over den overdrachtelijken kant van dat „overhoop liggen" straks nog iets. En verder zou de Amsterdamsche „cock- ney" tegenovcr den vreemdeling kunnen be- weren, dat het rijtuigverkeer minder is dan in de niet-vacantie-maanden, hetgeen mis- schien even juist is als het mindere verkeer te Londen in Augustus, doch de vreemdeling, die niet weet hoe het dan wel is in den echten- drukken tijd. merkt het vefschil weinig op Hoe het zij, het is een feit dat Amsterdam vanwege de vacantie „leeg" loopt en zulks misschien wel het best bemerkt kan worden door de medewerkers aan dagbladen, die el- ken dag tot de ontdekking kunnen komen, dat de „iemand", dien zij om een of andere inlich- ting zouden willen vragen, „natuurlijk ook al weg is". Gevolg dat er te Amsterdam niet vee! te dcen is en wanneer wij niet toe- vallig dit jaar onze Floris V-tentoonstelling hadden, die inderdaad geweldig bezoek trekt en we hadden ni^t de tooneeluitvoeringen in de open lucht van Verkade's gezelschap daar buiten in de Meer, in „Frankendaal", die ook al veel bezoek trekken van wege het mooie weer den iooneelisten van ganscher harte gegund - dan was er van wege de „!edig- heid" niets meer te doen. En wat het over-hoop-liggen der stad be- treft, zulks is vcor een goed deel nog te aan- schouwen bn het Leidsche boschje, zoodat alle vreemdelingen. die met de trams naar de beide groote musea gaan, er een kijk op kun nen krijgen. Maar men schiet er althans op, ook al gaat het langzaam. Aan den kant van 't Vondelpark is uit den chaos allengs voor een goed deel orde gekomcn en.thans is al- les in „bewerking" aan den O'ertoom-kant; de verbreeding der brug voor het Leidsche plein gaat gestadig voorl. en langzamerhand krijgt men den indruk. dat hier, als straks alles gereed zal zijn, een groote verbetering en verfraaiing tot stand zal zijn gekomen en de overgang van de oude naar dc buiten en singelgrachten steeds uitgestrekter geworden woon-kwartieren der gegoede middenklassen uit onze burgerij, op die plek het langdurig over-Foo^-11 g^bn wa'afd zaT zljn g^weest. Overhoop ligt nu ook, overdrachtelijk de verhouding tusschen gemeentebeStuur cn ge- meentewerklieden eenerzijds en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland andcrzijds over den vacantie-toeslag. Er zijn den laatsten tijd weder onderhandelingcn gaande tusschen gemeentebestuur en zijn werkliedcn'over de loonen, of beter gezegd, het is nog maar iets voorloopigs. Het komt er nu op necr, dat B. en W. tot Juli 1926 de looi&n zullen laten wat ze zijn; dat ze den vacantie-toeslag op de begrooting voor 1926 zullen handhaven en dat verder getracht zal worden om tot loon- regelingen te komen, die wat meer in over- eenstemming zullen zijn met die lagere doo particulieren betaald. Nu, over dat laat ste is natuurlijk het laatste woord nog lang niet gesproken, maar met betrekking tot den vacantie-toeslag moet aangetcekend, dat Ge deputeerde Staten zeer wel mogelijk dien post niet zullen goedkeuren. Alles wat radicaal en socialistisch denkt, komt daartegen nu natuur lijk reeds in het geweer, bewerende, dat va cantie-toeslag niet anders dan billijk is. Wat heeft de werkman, in casu de gemeente-werk- man, aan vacantie als hij niet iets toe krijgt om die vacantie met eenig genot te kunnen doorbrengen? De kwestie is „delicaat", vol voetangels en klemmen en het is niet zoo ge- makkelijk om een toelage, die nu reeds eenige malen gegeven is, te kunnen intrekken, er zal dus over het voor en tegen nog genoeg gc- praat worden, eerst in den boezem der com- missies, die in deze materie den Raad zullen hebben voor te lichten, daarna in dit college zelf en dus heeft het geen zin daarop op dit oogenblik verder in te gaan. Zooals dc zaalc nu staat, krijgen de gemeente-werklieden hun vacantie-toeslagen cn kunen zij daarvan ge meten. De groote trek uit Amsterdam is en bhjkbaar uit het grootste deel van ons land dit jaar naar Zwitserland en Belgie en Lu xemburg. Van de tien menschen, die men vraagt ..waarheen ze dit jaar gaan om hun vrijen tijd door te brengen", krijgt men van negen ten antwoord: „Zwiserland; de Ar- dennen; Luxemburg", Duitschland schijnt vrijwel uitgeschakeld. Maar daar zijn er toch ook velen, die de grenzen niet over gaan en het in eigen land zceken en voor de Amsterdammers vooral lig gen Zandvoort, Wijk-aan-Zce, het Gooi aller- eerst aan de „beurt." De trek naar het Gooi is op dit oogenblik al buitengewoon. Bezoekt men die streek, dan kan men opmerken, dat er daar vele villa- en halve-villa-bewoners zijn, die hun huis voor een of twee maanden verhuurd hebben en er blijkbaar goed geld voor weten te maken. Er worden voor kleine huizen prijzen gevraagd van twee honderd gulden en meer per maand en betaald ook en de trek van de dagjes-menschen naar het Zui derzee-strand te Valkeveen en bij Naarden en naar de boschen en heiden van Gooiland is dd jaar, dank zij den „heuschen" zomer, die 1925 ons tot heden schenken wil, bijzonder groot. En de nieuwe badplaats Valkeveen heeft voor vacantie-vierende kinderen wel de grootste aantrekkelijkheid. Dageliiks trekken van het Bussumsche station kinder-optochten met hun geleiders en geleidsters daarheen, marcheerende op de maat van een fanfare- corps sOmtijds, dikwerf voorafgegaan door een corps er-lustig-op-trommelende knapen en de motor-omnibussen, die van genoemd sta tion ouderen daarheen .brengen,. hebben volop te doen. Valkeveen is een badplaats als men er dien wijdschen naam aan geven wil die eigenlijk pas in de laatste jaren „ontdekt" is. In de eerste jaren na den oorlog was het er een vrij-gevochten oord en het ging er niet altijd even net toe, om het woord „onzedelijk" maar niet te bezigen en dc plaats begon zelfs reeds een beetje in een „k\vaden reuk" te ko men. De vroede vaderen van Naarden, die er zeggenschap hebben, hebben toen van het rijk, dat aan het strand om militaire redener. eigenlijk baas was en zich aan politietoezichf niet al te ■sieel gelegen liet liggen, voor een fictief bedrag het strand gehuurd en sedert kan de Naardensche politie tegen ongerech- tigneden optreden en is Valkeveen een Zui derzee badplaatsje in miniatuur geworden, dat een Gooische aantrekkelijkheid "is gewor den. voor de groote-stads-kinderen en ook ou deren. Of het ooit in Baedeker zal worden ge noemd en een „Kurhaus" met al wat daarbij behoort, zal krijgen, is echter een andere vraag maar, men kan nooit weten. Overigens kunnen de Amsterdamsche Gooibezoekers thans ook ontwaren, dat „ds groote tuinen" van Amsterdam al even goed hier en daar verkeersongemakken heeft als de hoofdstad zelve. Bussum geeft hun daarva nhet beste bewijs door den in gang zijnclen stations-bouw. Men weet vermoedelijk, dat die bouw al ja ren lang een lijdensgeschiedenis is geweest. Men heeft er al sedert eenige jaren flinke sta tions-perrons en -wachtkamers, maar door den oorlog en de daarop gevolgde dure ma- laise-jaren kon met den eigenlijken stations- bouw niet worden begonnen. Het plaatskaar- tenbureau en de goederen- en rijwielafdeelin- gen zijn gevestigd in een ellcndig hulpge- bouw, dat nauwelijks recht heeft een goede hulpkeet te worden genoemd Zoo ellcndig is de toestand, dat de passagiers, als ze hun kaartjes hebben genomen, een eindweegs de straat over moeten om door tunnels dc per rons te kunnen bereiken. Na lang getob over onteigeningen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het nieuwe gebouw zou moeten verrijzen, dat eigenlijk nog niet geeirtdigd is, heeft men dan toch eindelijk in Maart j.f. den bouw van het nieuwe station aanbesteed en een paar maanden geleden is men werkelijk met het werk begonnen. Doch wie in de Gooische voorstad van Amsterdam aankomt, kan zien, dat het nog niet van een leien dakje gaat. De aannemer, die in Noord-Brabant thuis hoort, heeft heel wat te stelien met de Gooische wellen, verraderlijke dingen, die in deze streek van ons. land geen zeldzaamheid zijn. Er is zelfs bij den aanleg van een der tun nels, die te Bussum naar de spoorwegper- rons leidt, a I ved gesukkel mede geweest; steeds zette de weTdaaronder de tunnel on- der M-ater, en hoewe! er heel wat gedaan is, is hij eigenlijk nog niet droog. Men zegt, dat de aannemer van de perrons er destijds een leelijke strop aan heeft gehad. Zal zijn collega. die nu het station moet afbouwen, eenzelfde lot treffen? Zeer zekdi', wanneer in zijn contract bedongen bepalin- gen hem niet vrijwaren tegfn tegenwerking r an de verraderlijke Gooische wellen. Wie Bussum nu bezoekt kan bemerken, dat in de nablfireid v'an 3S aiaiWen genbemden run nel de diepe groote put, gegraven voor het bouwen der verwarmingskelders van het sta tion, trots alle electrischc pompen, maar steeds wedcr vol loopt door de wel cn hot opgepomptc water weet men ook nog niet voldocnde af tc voeren, zoodat het somtijds deh Stationsvvcg over een groot gedeeltc „ondcr" zet, tot groot „geref" van een ieder, die met zijn plaatskaartje uit dc „ptaatsbu- reau-kcet" naar den perron-tunnel moet 1 gaan. Maar voor Amsterdammers, die er nu de ellende van kunnen aanschouwen, is het ten- minste een troost te weten, dat, zij in hun stad niet de eenigen zijn, die met vcrkeers- getob ^ukkelcit en het buiten ook niet allea „couleur de rose" is Dat is hun dan weer en troost als ze,, tluiisgekomen, hobbelen over de hindemissen' van Leidsche Boschje, van Bacrlestraat en wat dies-mcer-opgebroken zij. SINI SANA. De groote waschdag blijft in ieder huisge- zin nog een gebeurtenis van enorme agitatie. Er komt zooveel werk bij kijken en het goed is soms zoo schrikkelijk vuil, dat er uren zoek gaan met het wasschen. Als het dan door den regen niet buiten bleeken kan, en u krijgt het veel te nat in de strijkmand, geen wonder, dat u dan het huilen nader dan het lachcn staat! Er komen echter ook bij de wasscherij van die kleine, practische raadgevingen te- pas, waar u zelf veel extra moeite mee kunt bespa- ren. Ik denk nu niet zoozeer aan al de nieuwe uitvinden als de electrische waschmachine en het dito strijkijzer; er schijnt zelfs tegenwoor- dig een electrisch droogrek te bestaan; een rek, dat electrisch verwarmd wordf en dus de wasch bijv. op regendagen snel en door en door droogt. Natuurlijk is het heerlijk, om die dingen te bezitten, maai: dikwijls zal de aan- schaffing boven de beschikbare middelen gaan en dan moet u roeien met de riemen, die u heeft. Toch moet ik hierboven nog even wat zeggen. Er zijn huisvrouwen, die nog altijd niet inzien, hoe voordeelig het op den duur kan zijn om eerst goed materiaal, eerste klas ge- reedschap aan te schaffen voor wie zuinig rond moet komen. Ik zie dikwijls vrouwen, die juist in die dingen heel zuinig zijn en dan daardoor een klein beetje geld uitsparen, om iets extra's: bloemen, lekkernijen, een trakta- tie voor de kinderen voor te koopen, of wel om er een dag voor naar buiten, een avond naar de bioscoop te gaan. Die opzet deugt niet. Een huisvrouw, die het zuinig moet aan- leggen, hetzij, dat zij een nieuw huishouden begint, of een reeds bestaan moet inkrimpen, moet er in de eerste plaats voor zorgen, dat haar huishouden op stevige, solide funda- menten staat; want dan pas kan zij op den duur de ware spaarzaamheid betrachten. Als u u een interieur gastoestel aanschaft, of panncn, die u op een koopje kocht, borstel- werk, dat niet van de beste soort is, matten of kleedjes van derde of vierde kwaliteit, dan bent u al spoedig achterop, want het gaskom- foor zal onvoordeelig veel gas verbruiken, uw pannen krijgen al spoedig in den bodem een gat, uw borstelwerk* en matten slij ten gauw en u kunt binnen korten tijd dus weer nieuwe dingen gaan koopen en dan is er zeker geen geld meer voor de beste soort! Nu heb ik nog niet eens gesproken van het enerveeren- de, neerdrukkende en ontmoedigende, wan neer alles, wat u u pas aanschafte, zoo spoe dig kapot gaat en verslijt. Al is de eerste aankoop dus niet goedkoop, toch bent u daar op den langen duur veel be ter en voordeeliger mee uit, en u heeft het groote vodrdeel, dat uw huis, vooral uw keu- ken en uw huishoudkast, er keurig netjes uit- zien! Maar nu de huiswasch! Ook hierbij komt het er op aan u te bezin- nen voor gij begint! Dan kunt u een massa teleurstellingen en tegenvallers voorkomen. Er is in den laatsten tijd een strooming gaan de om maar liever katoen ie koopen voor verschillende dingen, waar wij vroeger lumen voor gebruikten. Linnen is echter veel lichter in de waseh en u hee't er ook veel mindef stijfsel voor noodig. Daarom is het aan te raden, om u bijv. linnen-laken-restanten (die altijd voor verminderde prijzen te koop zijn) aan te schaffen voor kussen- en peluw-sloop- jes, keline servetten, zakdoeken voor heeren, enz. Het is verstandiger om uw kleedjes en sloopen e. d. met een eenvoudigen borduur- steek te versieren dan .met kant Ten eerstt wordt borduurwerk mooier na het wnsschen dan kant, dat altijd wat in elkaar gaat zit- ten, ten tweede is net niet zoo bewerkelijk met strijken.en ten derde is het veel sterker dan kant en heeft u er dus langer plezier van. Een huisvrouw met een groot gezin heeft altijd een stapel sloopen op haar verstel- mandje liggen, waar de knoopen en bandjes in de wasch afgerukt zijn. Dikwijls scheu- -ren daardoor bovendien de sloopen zelf nog in. Ik raad u: torn alle banden en knoopjes er af en sluit uw sloopen met een overval- "lende klep, zoodat de onderste helft inge- schoven wordt en de klep goed afsluit. U kunt deze klep desnoods met een open zoom of een kleine geborduurde schulp afwerken.' Als linnen u te kostbaar is voor beddela- kens, moet u een et-nvoudig soort niet tc zwaar katoen nemen; dat is beter dan het zware keper. Het is practischer in het gebruik, gemakkc- lijker in de wasch en bij het vouwen, en voor: deeliger voor het aanschaffen, als u, in plaats van op een grooten badhanddoek op twee of drie kleinere per persoon rekent. Voor gewone handdoeken is linnen veel en veel beter dan katoen, omdat het beter droogt. Kies voor uw ondergoed bij voorkeur die modellen, welke het gemakkelijkst te behan- delen zijn in de wasch; dus niet te veel fijne plooitjes of lasfige kantjes en liefst z.g. „one piece" kleedingstukkeneen combinatie van hemd en pantalon, of pantalon en lijfje. Ver- mijd handen, knoopen, knippertjes of ha- ken, en als u per se niet buiten banden kunt, maak ze dan met knoopjes er op en knoops- gaten in uw ondergoed; dan kunt u ze los maken voor ze in den wasch gaan. Zoodoen- de riskeert u niet, dat u, als de wasch tliuis- komt, er een dozijn knoopen aanmoet naaien. Deze „afneembare" bandjes zijn ook zeer ge- schikt voor schouderlinten. Die moeten niet breeder zijn dan 2 c.M. liever smaller. In te- genstelling met de andere banden zet u hier bij op de onderjurk vier knoopjes en maakt in de linten een drietal boven elkaar gelegen knoopsgaten, zoodra u naar gelang van de jurk, wajfronder u de onderjurk draagt. de bandjes korter of langer kunt* maken. Naaide u hier op de lintjes de knoopen, dan zouden die bobbels geven onder uw kostuum! Het gemakkelijkst voor zelf wasschen zijn Viyella of batisten dessous. Viyella is beter dan geheel wol of zijde en vraagt bij het op- maken van de wasch de minste zorg. Het krimpt niet, als het in lauw water wordt ge- wasschen, en nagespoeld in koud; het be- hoeft maar weinig gestreken te worden en dikwijls kunt u zelfs met mangelen en vou wen volstaan. (Nadruk verboden.) Saint-Jean-de-Luz. Juli 1925. Doodvermoeid van het overstelpend drukke seizoen in Parijs,-hebben we dit jaar, inplaats vah het Parijsche Biarritz, het Spaansch- Fransche charmante badplaatsje Saint-Jean- de-Luz, met het breede strand om de hlauwe baai, gekozen om uit K rusten. Wees niet bang, dat ik nu niet meer op de hoogte zal zijn"van wat de elegante vrouw dezen zomer draagt; Biarritz is „a deux pas", Saint-Sc- bastien vlakbij, Saint-Sebasiien met zijn „Corrida de Toros", de wereldvermaarde stierengevechten, waar het Spaansche Hof den toon aar.geeft van grandiose elegance; Saint-Jean zelf is gedistingueerd. Maar nu zie ik nog niet anders dan jurkjes van toile- de-soie, geruit eh gestreept, costumes dc bain en ruige, kleurige badmantels. Op de Exposition des Arts decoratifs et industriels" hebben we kunnen leeren, als we het nog niet wisten, dat we op alle uren van den dag sportief gekleed moeten zijn be halve 's avonds, maar dan zullen we ook feeerieke tofletten en magnifieke avondman- tels dragen en dan even voelen en toonen, dat we toch Franfaise, toch Parisienne en au fond heel weinig sportswoman zijn. Als overgang naar de hoogere taille heb ben we voor onze petites robes het model met de rechte blouse gekozen, die heelemaal geen taille aangeeft; de rok is geplooid of geplis- seerd met breede of heel smalle stolpplooien, de blouse is lang, met lange mouwen als de stof dun is; korte mouwtjes dragen we in lin nen jurkjes, 'die ook twee zakjes hebben cn j dikwijls een breede, lange das. De kragen van deze blouses zijn verschillend, soms heb ben ze het klassiek geworden model, dat bij de V-vormige uifsnijding hoort, n.l. het recht- geknipte kraagje en de revers aan een stuk; een ander model omsluit nauw den hals, een andcr vonnt een kleine puntige uitsnijding, maar blijft toch, wat we een „ronde kraag" noemen. Jurkjes van soepele stof hebben een Chale-kraag. geplooid van een schuingeknip- te reep, die soms als een das door twee dwar- se knoopsgaten wordt getrokken. De mouwen hebben het blouse-model met smaile man- chetjes, die soms een wit opslagje hebben, als het kraagje ook wit is en de das met een wit- te biais i - afgemaakt. De petites "robes van toile de soie hebben niet meer het plastron van een overhemd; ze hebben of het model „Marinier" met de lange casaque das of het bevendeel heeft het klassieke model van de „blouse chemi- sier (niet chemisiere!), de streepeu loopen dan in de lengte, en aan het geplooide rokje en de breede, rechte ceinture, dwars. Heel veel bedrukte linnen casaques, gebiesd met effen linnen op effen linnen rokjes. Behalve zomerjurkjes heeft iedere Parisienne een zwart japonnetje van een dure wollen stof met een note van wit, die of heel klein of heel groot is: klein kraagje, smaile plisse's of een volumineuse jabot, die dikwijls aan een stuk met de kraag wordt geknipt Iedere Parisienne heeft cen rechte jas, met een enkele heel diepe plooit opzij. Iedere Parisienne heeft een jurkje van kasha. federc Parisiutne heeft een of meer kleine vilten lioedjes, die haar kortgeknipte hoofdje precies omsluiten. Die lioedjes liebbee tavr.e- iiik leveudige linten. waren dit vooriaar rose.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6