DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 171 Honderd ze^en en twintigste' Jaargang 1925; Abonncracntsprij's blj voornitbetoling per 3 maanta, 18.-, ft-, per pest 12.50. Bewijso. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regal, grootere tetters naar plaaferulmte. Bneren franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Bnitenland Gemengd Nieuws. Dif nurhme? Eestar* uit twee KTacTen. MA AND AG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 27 JULI DE STRIJD IN MAROKKO. Zoowel de Parijsche „Quotidien" als de Londensche Westminster Gazette"publiceer- den Donderdag de vredesvoorwaarden" van Abd-el-Krim. Gemeld is, dat deze voorwaar den op den Quai d'Orsay niet zijn ontvan- gen. De „Quotidien", aan welk blad de voorwaarden door een ougenoemden bemidde- laar waren medegedeeld, had deze ook niet doorgezonden naar Briand, maar naar Pain leve. De ongenoemde bemiddelaar verzekert dan in de „Quotidien", dat de volgende voor waarden Abd-el-Krim, die verlangend is naar vrede, aangenaam zouden zijn. En hij acht ze ook voor Frankrijk en Spanje niet bij voor baat onaannemelijk: „lo De Rif-staat wordt erkend en gega- randeerd door den Volkenbond, met een seta- tuut, gelijkend op dat van Afghanistan De leider van*het Rif krijgt den titel van Emir 2o. De Sultan van Marokko wordt door den Rif-staat erkend als geestelijk hoofd. 3o. De Zuidelijke grens van dit Rif wordt gevormd door den Noordelijken oever van de Wergha. Het geheele gebied der Djebala's komt bij het Rif, daarbij inbegrepen Larache, Arzilla en Tetoan. 4o. Spanje behoudt Ceuta en Melilla met voldoende grondgebied om deze steden te ver- dedigen tegen eventueele aanvallen te land of ter zee. De ijzermijnen van l'Oro, 15 K.M. ten Zuiden van Melilla, welke reeds in exploita- tie zijn, worden aan Spanje gelaten. 5o. Een staand leger, waarvan de getals- sterkte door deskundigen wordt bepaald, wordt aan de Rif-regeering toegestaan. De wapens van het te veel aan troepen worden ingenomen door de Rif-regeering. 60. Alle pan-islamietische propaganda in het Fransche protectoraat wordt gestaakt. 7o. Wederzijds geen schadevergoedingen. 80. De Volkenbond staat de Rif-regeering een matig crediet toe om zich behoorlijk in te richten en de moeilijkhedcn te overwinnen, die zich zouden kunnen voordoen in het eer- ste jaar van het bestaan van het Riif als au- tonomen staat. 9o. Frankrijk staat het Rif eenige facilitei- ten toe om zich economisch te ontwikkelen, waartegenover de Spaansche kooplieden eenige voorrechten krijgen in de streken van Larache, Tetoean en Adjdir. Frankrijk en Spanje zullen de voornaamste belangheb- benden zijn bij den spoorweg FezTanger en den te ontwerpen spoorweg Melilla Taza. Om een eindg te maken aan de bestaande verbittering zullen de drie oorlogvoerenden, Frankrijk, Spanje en het Rif, onmiddellijk maatregelen nemen voor-een wapenstilstand, waarbij Frankrijk en Spanje beloven: lo. de blokkade op te heffen voor zoover het handelsbehoeften betreft; 2o. de medische rnissie in het Rif toe te laten en de Riffi als oorlogvoerenden te er- kennen, terwijl de Riffi beloven: 10. Een derde van de Fransche en Spaan sche gevangenen zonder losgeld vrij te laten 2o. alle politieke agenten in het Fransche protectoraat terug te roepen." De ongenoemde bemiddelaar gelooft stel- lig, dat als Frankrijk en Spanje gelijkwaar- dige tegenvoorstellen doen, de Rif-leider zich gematigd zal toonen. De_Tel. meldt: Maarschalk Petain zal zich op 27 Juli aan boord van een torpedoboo inschepen, met het doel Primo de Rivera te ontmoeten. Bevestigd wordt, dat het verblijf van Petain in Marokko van langeren duur zal zijn, dan men aanvankelijk geloofde In elk geval zal Petain zoolang in Marok- Iuj"' 'ot .^n opzichte van de houding van Abd-el-Krim eenige klaarheid is verkre- gen, dat wil zeggen, tot men weet, of men oesprekingen over de vredesvoorwaarden zal gaan openen, dan wel, of men zich op een of- knsief op groote schaal zal moeten voorbe- reiden. De chef der Riffi heeft tot nu to'e niets van zijn bedoelmgen laten blijken. Hij weet, dat riankrijk en Spanje vredesvoorwaarden heb ben opgesteld, maar het schijnt, dat hij niet den wensch te kennen heeft gegeven. om van den inhoud kennis te nemen j In geval Abd-el-Kiim dat zou willen doen, zouden waarschijnlijk kapitein Aq'uilar (voor Spanje) cn de mijn-controleur Gabrielle (vooi r lankrijk) zich naar Alhuccmas b€°"c- ven. b Indien Abd-el-Krim niets van zich laat hooren, is het waarschijnlijk, dat hem een ul timatum zal worden toegezonden, waarna van Fransche zijde met energie en snelheid tot het offensief zal worden overgegaan. Volgens de „Matin" zou ook Spanje voor- nemens zijn binnenkort den vijand krachtU aan te vallen. Een Exchange-telegram uit Madrid meldt: De Franshe en Spaansche gedelegeerden heb- ben heden hun besprekingen beeindigd. Een samenkomst van de volledige conference zal hedenavond gehouden worden, waarbij de twee, laatste overeenkomsten betreffende de militaire samenwerking aan en voedselvoor- ziening van de twee fronten zullen worden gcteekend. Een later bericht zegt: Nadat de Fransch- Spaansche conferentie te Madrid de vredes voorwaarden aan Abd-el-Krim opgesteld had, is tien dagen geleden op het jacht van Etchevarieta een bood'schapper naar Alhuce- mas vertrokken met een brief, oericht aan Abd-el-Krim. Daarin werd hem medege deeld, dat de vredesvoorwaarden opgesteld waren en dat hij, indien gewenchst, daarvan kennis kon nemen. Daarop heeft Abd-el-Krim echter nog niet geantwoord. Aan jiarticulieren gerichte missives, zelfs authentieke, kunnen niet als antwoord aan- gemerkt worden. Maarschalk Petain vertrekt naar Ceuta en Tetoean, ten einde met Primo de Rivera te confereeren over de militaire samenwerking. Uit Fez wordt gemeld: Na een schitteren- de operatie gelukte het den post Bar Mo- roedzj van levensmtfdelen te voorzien. Generaal Naulin heeft tot de troepen een proclamatie gericht, waarin hij zegt, dat het, dank zij den ontembaren moed en de onver- zettelijke energie gelukt is de aanvallen en den opmasch van den vijand naar Taza tot stilstand te brengen Een nieuwe phase is begoonen, nu over voldoende strijdkrachten de beschikking is verkregen. Door de versterkingen uit Frank rijk en Algiers nadert het uur, waarop wij de dooden zullen wreken. Prins Age van Denemraken, die* als kapi tein bij het Vreemdelingenlegioen dient, is licht gewond bij een gevecht in Marokko. HET GARANTIEPACT. De Engelsche premier Baldwin, die zijn week-end bij lord Derby doorbrengt, hield Zaterdagmiddag in Knowsley-park een rede, waarin hij*er den nadruk op legde, dat de beslissing van het Engelsche kabinet betref fende den bouw van kruisers eenstemmig werd genomen. Alle veronderstellingen en -geruchten, die gewag maken van geschillen en van intriges in het lichaam, waarvan Baldwjn naar hij zeide trotseh was de lei der te' zijn, zijn onwaar. Bij het magaan van de gerechtvaardigde eischen van bezuindging en die van de nationale verdediging, is men thans tot een succesvolle oplossing gekomen In den verderen loop van zijn rede ging Baldwin in op het Duitsche antwoord over het veiligheidspact. Hij verklaarde, dat de voornaamste factor in de Duitsche kwestie is de wil om de moeilijkheden te overwinnen. „lk geloof"', zeide hij, „dat die wil thans in Duitschland aanwezig is en dat hij ook bij de geallieerden krachtiger dan ooit sinds den oorlog bestaat. Maar het is zeer noodzakelijk dat geen tijd wordt verloren en dat de be sprekingen zondej- ofiderbreking voortschrij- den. Wij hebben .nog ten Jangen weg af te leggen, eer wij Europa weer kunnen hei'stel- len." Groot-Brittannie en Frankrijk wenschen beide, dat Duitschland zoo spoedig njogelijk tot den Volkenbond zal toetreden, en als dat eeninaal op den voet van volkomen gelijkge- rcchtigheid geschied is, zullen alle vraag- stukken, waarvoor wij thans gesteld zijn, een nieuwer en beter aspect krijgen. In verband met de berichten uit Londen en Parijs, volgens welke Stiesemann zich in September a.s naar Geneve zou begeven, om met Chamberlain en Briand te onderljande-, len, meldt de „Tagliche Rundschau", het or- gaan van Stresemann, bij informatie te be- vqegder plaatse vernomen te hebben, dat het ministerie van buitenlandsche zaken hierom- trent niets bekend is. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Dc secretaris der Mijnwerkersfederatie, Cook, heeft in een interview verklaard, dat er geen wijziging is ingetreden in den toestand. „Wij treffen, zoo zeide hij, volgens de Tel., alle voorbereidende maatregelen voor de staking, en ook voor de steunverleening aan de mijnwerkers en hun gezinnen. Op het oogenblik geloof ik niet, dat er vooruitzichl bestaat op het afwenden van den strijd, ten- zij de regeering al haar moed verzamelt en de eigenaars er toe brengt hun opzfegging en hun voorstelle nin te trekken." ,;Ik hoop op een bevredigenden gang van zaken in de komende week, maar we moeten rustig afwachten." De mijnwerkers zetten hun verdedigings- posten uit. Eerst hebben ze, bij wijze van tactische beweging tegenovcr de opzegging van het looncontract per 31 Juli door de ei genaars, de aanzegging gedaan, om op dien datum het werk neer te leggen, als geen ovcreenkonist mocht wovclcn bereikt. Gister hebben zij zich kunnen verzekeren van den steun der transportarbeiders in geval van stopzetting der mijnen De speciale com- misise, benoemd door den Algenreenen Raad van het Trades Union Congress voor de be- handeling der crisis in het mijnbedrijf, heeft vergaderd met de uitvoerende comite's der transportarbeidersbonden, ter bespreking van de wijze, waarop steun zal worden ver- leend aan dc mijnwerkers, wanneer op 31 Juli cle staking uitbreekt. Een resolutie werd aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de mijnwerkers volko men gerechtvaardigd zijn, de voorstellen der eigenaars niet te aanvaarden, cn toegezegd werd, dat in geval van stopzetting der mij nen stappen zouden worden gedaan om het vervoer van steenkool te belctten. Donderdagavond, den laatsten dag van den tatalcn termijn, zal nog een vergadering van de verschillcncle vakvereeningsbesturen wor den gehouden, ten einde zoo noodig dc tc ne men maatregelen vast te stellen. In vakvereenigingskringen schijnt de mec- ning post te vatten, dat de regeering bereid zou zijn. in een of anderen vonn een tijdelijke subsidie te verstrekken. De meening, dat de regeering tot deze politick zou overgaan, is niet alleen toe te schriiven aan het feit, dat men niet in staat is een anderen uitweg uit het vrijwel vastgeloopen conflict te vinden, doch vindt tevens voedsel in de uitlating van den premier Baldwin over het verleenen van steun aan de in benarde positie verkeerende industrieen, waarover hij in zijn Lagerhuis- rede over de werkloosheid gesproken heeft. In een in Lancashire gehouden rede, zeide de premier Baldwin, dat eigenaars en mijn werkers beiden sterk staan, en dat het twij- felachtig is, of de strijd faire en rechtvaardige voorwaarden zal opleveren. Het is echter ab- soluut zeker, dat deze strijd arraoede en lij- den voor millioenen zal brengen. De. regeering zal heel haar gewicht in de sehaal werpen, om die naar vrede te doen overgaan. FRANKRIJK'S MOEILIJKHEDEN. Een delegatie van den Franschen Nationa- len Mijnwerkersbond heeft opnieuw een 011- derhoud gehad met den minister van arbeid in verband met de verklaringen van den mi nister in zake de doeltreffendheid der maat regelen om een einde te maken aan de steen koolcrisis en in zake de mogelijklieid van we derinvoering van den tijdelijken toeslag van 40 pet. totdat bedoelde maatregelen effect hebben gesorteerd. De delegatie bracht den minister op de hoogte van het nieuwe besluit van den Nationalen Bond in samenhang met he't besluit van het congres van Carmaux, waarbij de beperkte algemeene staking der mijnwerkers werd vastgesteld op 27 Juli. Zij verzochten minister Laval, zijn autoriteit aan te wenden, ten einde zoo snel mogelijk tot een defintieve overeenkomst te geraken. De beambten van een Parijsche bank en het personeel van verscheidene bijkantoren van die bank zijn Zaterdagmiddag van hun werk geloopen en hebben een vergadering ge houden in de arbeidsbeurs. Daar werd een stakingscomite gekozen. De stakende beamb ten eischen, dat de bepalingen die gelden voor de bij den Bankiersbond aangesloten banken, ook op hen zullen worden toegepast. Het is mogelijk, dat deze actie zich ook uit- breidt tot andere bankinstellingen. DE DUITSCHE TARIEVEN. In de Duitsche Rijksdagcommissie voor handelspolitiek werd Zaterdag na levendige debatten gestemd over de agrarische rechten. Het compromis-voorstel werd aangenomen, doch niet in stemming werd gebracht een voorstel, de regeering te machtigen, in drin gende gevalLen, met goedkeuring van den Rijksraad en een qommissie uit den Rijksdag, de invoerrechten te wijzigen of op te heffen, of goederen, die vrij van rechten konden wor den ingevoerd, te belastgn. Van de oppositie-partijen stemden de soci- alisten voor gematigde graanrechten, welke zij evenwel van kracht willen doen zijn tot 31 Juli 1927, den datum waarop de douane- rechten buit enwerking treden, terwijl het aangenomen compromis de gematigde graan rechten buiten werking treden, terwijl het De democraten namen eveneens dit standpunt in, doch stemden tegen alle rechten op vee- voeder. DE MOGENDHEDEN EN CHINA De Chineesche Algemeene Kamer van Koophandel heeft Reuter verzocht, het be richt van 21 Juli tegen te spreken, als zou de Kamer besloten hebben tot een boycot van Engeland en Japan. De Kamer zegt, dat zij alle buitenlandsche zakenlieden wil doen be- grijpen, dat door den ohdernemersraad geen niaatregel van illegalen aard is of zal wor den overwogen. Zijn eenige hoop is immers, Oat er spoedig een regeling op den voet van internationale billijkheid zal worden ge- vonden voor de incidenten te Sjanghai op 30 Mei. Men zoekt oprecht, den moreelen steun van de buitenlandsche vrienden van China voor zich te winnen, en men zal de verlee- njng daarvan hartelijk toejuichen. DE ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIA Ten gevolge van de staking kon de boot, gchuurd voor het officieele gezelschap, dat bij aankomst te Sydney het Amerikaansche es- kader zou begroeten, niet vertrekken, daar dit door den zeeliedenbond werd belet. Er schijnt bij de zeelieden eenige neiging te be staan tot een schikking te komen, clocti de ei genaars schijnen er de voorkeur aan te ge- ven, den strijd uit te vechten. Door den federalen premier werd ver klaard, dat de regeering de ontwikkeling van den toestand niet lijdeiijk kan blijven zien. rug, maar kwam naderhand weer versterkt voor de fabriek en dreef de stakers uiteen Ook op twee andere fabrieken werden aan vallen gedaan, waar de arbeiders besloten hadden tegen het oude loon te blijven wer- ken. Bij een dier fabrieken slaagden 250 sta kers er in door de fabrieksjxiort te dringen, maar zij werden door de politie weer verdre- ven- Een jonge staakster werd gewond door een steen, uit de fabriek geworpen. In Leeds, Ha lifax, Huddersfield en andere leden is de sta- kin;; nagenoeg algemeen in de fabrieken waar de loonsverlaging werd aangekondigd. DE ENGELSCHE VLOOTBOUW. Het Dinsdag a s. in het Lagerhuis ter sprake komende vlootprogram brengt de ar- beidefspartij in een ietwat moeilijken toe stand, schrijft de Tel., daar MacDonald Het kind van den leeraar en diens moeder zijn de eenige overlevenden van dit bloedbad De misdaad werd den volgenden dag ont- dekt door een buurman, die de deur open vond, en dichterbij komend het lijk van den leeraar zag liggen. Men vermoedt, zegt de Tel. dat de bandie- ten veel geld dachten te vinden, daar de leer aar, den vorigen dag aan het station had on- gegeven, dat hij een koffer met een groot be- drag aan geld verwachtte. Het onderzoek van de politie is tot dus- verre zonder resultaat gebleven. WILLIAM BRYAN, f Willam Bryan, de vroegere eandidaat voor het presidentschap der Ver. Sfaten, op wien nog dezer dagen de algemeene aandacht ge- m I vestlg.d y38. do°r de belangrijke rol die hij den loop der jongste debatten verklaard sPeelde m het vermaarde evolutieproce', is heeft, dat, wanneer de Labour-regeering nog I eren te Dayton plotseling overleden. aan het bewind was, ze dit jaar vijf kruisers zou hebben opgelegd. De leden der partij, welke reeds toen 'tegen het vlootprogram der arbeidersregeering stemden, zullen ook thans wel principled een afwijzende houding moe ten aannemen. Echter blijven de meer gema tigde leden der partij in sterken twijfel over hun houding in het vlootcjebat. Ze wijzen er in het bijzonder op, dat door den bouw der kruisers een groot aantal arbeiders werk zal vmden. Die kwestie is echter niet de eenige, "die verdeeldheid in de gelederen der arbeiders- partij teweeg brengt. Men denke b.v. slechts aan de verschillen van opvatting in haar midden over de preferentieele rechten der Dominions. Nu willen de vrijhandelaars in cle Labour-partij MacDonald dwingen, de partij bijeen te roepen, om die leden, die des- tijds voor de preferentieele rechten stemden een terechtwijzing toe te dienen MacDonald heeft dat echter geweigerd. Te" slotte is er eenig misnoegen tegen MacDonald ontstaan, doordien deze. heeft verzuimd, den arbeiderscandidaat bij de jongste herstemming zijn goede wenschen tee te zenden, en ook, wijl eenige partijleden, vqomamelijk uit de vakbeweging, van oordeel zijn, dat de partijleiders een krachtiger hou ding in zake den steun aan de mijnwerkers hadden kunnen aannemen. NIEUWE FASCISTISCHE WANDADEN. De „Corriere d'ltalia" verneemt uit Paler mo, dat fascisten aldaar de drukkerij van cle „PiccoIo" vemield hebben, benevens de kantoren van verscheidene advocaten, o.a, van den gewezen socialistischen afgevaardig- de Albertelli, den gewezen katholieken minis ter Akichelli en den socialistischen advocaat Crussi. DE BOSCHBRAND IN DUITSCH LAND. Omtrent den geweldigen boschbrand in Duitschland kan nog gemeld worden, dat deze zich over een gebied van 20 vierkante kilometer tugschen Havel en Elbe uitstrekt, en meer dan 25.000 morgen bosch verwoest is. De brand is thans bedwongen. In de buurt van Klietz is de toestand echter nog niet veilig. Er is zeer veel wild in de vlam- men omgekomen. De rijke wildstand kan dan ook als vernietigd worden beschouwd. DE HAMBURGER PETROLEUMHAVEN IN GEVAAR. De petroleumhaven van Hamburg bevond zich Zaterdag in een merkwaardig gevaar- lijken toestand. De haven moest voor het vrije verkeer worden afgesloten, aangezien een uit Galveston met een -lading pretroleum aangekomen Amerikaansch tankschip, de Frederick R. Kellog", bij het binnenkomen in de petroleumhaven een aanvaring had. Daardoor sprongen verscheidene bouten en kwam een groote hoeveelheid olie in de ha ven terecht. Me ntracht thans deze olie uit te pompen. Daar echter in de nabijheid ver scheidene petroleumschepen en -tanks liggen en bij de groote hitte de op het water drij- vende petroleum gemakkelijk ontvlambaar is, iKstoncUeen zeker gevaar voor de geheele ha ven. DE ENGELSCHE TEXTIELSTAKING. De staking van dc werklieden in dc Engel sche wolfabrieken als protest tegen de loons- verlagingen, door talrijke fabrikanten toege past, breidt zich over h.ctg eheele district van West-Riding aanmerkelijk uit. Het aantal sia- kcrs bedraagt thans in verscheidene steden tc zamen 135.000. Er wordt nog slechts ge- werkt in die wolfabrieken, welker eigenaars de oudc loonen bleven handhaven. De stakende arbeders blijken het moelijk te kunnen verkroppen, dat in dergelijke fa brieken het werk wordt voortgezet, hetgeen lieden tc Bradford tot ongeregeldheden leiddc. Ecu groot aantal stakers begaf zich naar een fabriek. die in werking was, en wildc er binnendringen. De politie werd ontboden en trachtte met een straal uit de waterleiding de mcnigte te verdrijven. Zij werd beantwoord met sfeenworpen. Drie agenten werden daar bij gewond. Omdat de spuit van de fabriek tc weinig water gaf, trok dc politie zich te- EE» RUSSISCHE BOERDERIJ GE- PLUNDERD. V In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft in het Russische dorp Ratalinei een vreeselijke misdaad plaats gehad. Tegen elf uur in den a vond werd aan de deur geklopt van de boerderij van een zekeren Dimitriwitsj, die daar met zijn vrouw en zijn moeder woori- de. Zijn zoon, leeraar aan het gymnasium te Rsjew, bracht met zijn gezin enkele, dagen bij zijn vader door en was op dat oogenblik ook op de boerderij aanwezig. De zoon ging op het kloppen naar de deur, doch nauwehjks had hij deze geopend, of hij kreeg met een zvvaar voorwerp een slag op het hoofd, die hem den schedel verbrijzelde. Intusschen was zijn moeder ook naar de deur gesneld en zag in het duister eenige mannen staan. Deze vielen haar aan, bonden haar een dock voor de oogen en stopten haar een prop in den mond. Later verklaarde zij aan de po litie vluchtig eenige gemaskerde en gewa- pendc mannen te hebben gezien. Dc vrouw van den leeraar werd door rc- volverschoten in het hoofd gewond, nadat de bandieten het huis waren binnengedrongen. Hetzelfde lot onderging de andere vrouw. De eigenaar van het huis had zich in een ach- terkamer verborgen, doch hij werd door de roovers, die twee uur lang het huis doorzoch- ten, ontdekt en met revolverschoten gedood. 1 clen het woord. BATTLING SIKI ERNSTIG 1 GEWOND. De Senegalees Battling Siki heeft men be- wusteloos gevonden in' een stadsgedeelte van New-York, meer bekend onder den naam ,,hell s kitchen". Hij lag, door een messteek in den nek gewond, op den grond. In zecr ernstigen toestand is hij naar het hospitaal vervoerd. KORTE BERICHTEN. De mijnwerkers in het bekken van Le Creusot hebben den arbeid gestaakt De Italiaansche geleerde Bendoni meent verschillende aardbeving'en te kunnen voor- spellen. De eerste aardbeving, welke 26 de- zei zou plaats vinden, zal haar centrum hebben in Alaska. De andere, welke op 30 Juli plaats heeft, zal de Japansche eilanden teisteren. In Bulgarije is weder een aantal samen- zweerders-processen geeindigd. In Sliven en in Haskowo werden vier en te Berkowitza zes doodvonnisen geveld. Einde Juli zal een nieuw proces aanvangen tegen 400 beklaag- den, waarvan tegen 150 reeds de doodstraf is geeischt. Medio Augustus begint te Tirnovo een proces met 500 beklaagden. Voor dit pro ces zijn 10.000 getuigen uit alle deelen van Bulgarije gedagvaard. Het politiek testament van Lord Curzon bevat 0. m. critiek op de houding van Lloyd George, (onder wiens premierschap Curzon minister van buitenlandsche zaken was) bij de samenstelling der vredesverdragen en de daarop gevolgde conferences. Curzon criti- seert o. m. het feit, dat Lloyd George de func- tie van minister van buitenlandsche zaken aan zich trok. In zijn rede over de toekftmst van Egyp- te heeft de nieuwe Hooge Commissaris, Sir George Lloyd, ook gesproken over de Nijl- irrigatie. Hij zeide, dat een ruim terrein voor samenwerking tusschen Egypte en den Soe- dan kan worden gevonden in de exploitatie vau de groote rivieren, die door die landen stroomen, ten bate van Tien beiden. Pedro Martins heeft, naar uit Lissabon wordt gemeld, geweigerd een Kabinet te vor- men. De president van de Kamer, die tele- grafisch uit Parijs ontboden is, zal verzocht worden een Kabinet te vormen. Gemeld wordt, dat Coolidge zijn sane- tie zal weigeren aan elke poging om de Ta- riefvyet in het colgende Congres te herzien. Hij is van oordeel, dat men door wetswijzi- ging; een groote onzekerheid schept, hetgeen een ongunstigen invloed op het zakenleven moet hebben. Het Engelsche Lagerhuis heeft gelden, tot een maximum van 30.000.000 pond ster ling, toegestaan voor de uitbreiding van het Britsche telefoonnet, te besteden over drie jaar. Bij een brand ten huize van een Lon- densch beursiid, zijn diens zoon, een jongen van 4XA jaar, en twee pleegzusters omgeko men. Te Clermont Ferrant is het groote kas- teel van den hertog van Montpensier door brand vernield. Het bevatte ontzaglijke rijk- dommen op artistiek en historisch gebied en o.a. voor. een waarde van verscheidene milli oenen aan kant. •BEGRAFENIS VAN WIJLEN MR HERMAN J. KEYZER. Te Muiderberg had Zaterdagmiddag de teraardebestelling plaats van mr. Herman J. Keijzer, advocaat en procureur hier ter stede. die eenige dagen geleden te 's Gravenhage door een noodlottig ongeval om het leven was gekomen. Er was groote belangstelling, niet alleen van de zijde van zijn collega's, doch ook van vele clienten en vrienden. Reeds bij het sterfhuis op het Westeinde was het zeer druk en honderden waren getuige van het uitdragen van het stoffelijk overschot. On der de vele bloemstukken was er ook een van de gezamelijke taxi-chauffeurs te Am sterdam. Onder de belangstellenden waren dc president van de rechtbank, mr. Coninck Westenberg, pud-minister VanBijleveld en de deken van orde van advocaten, nit. Stibbe. In het reinigingshuis, waar de gebruikelij- ke ceremonieen plaats vonden, werd ook ge sproken. Niet minder dan elf personen voer ALKMAARSCHE COORANT. aan-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1