DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BE STOOMVERVERIJ, GHEMISCHE VASSCHEIUJ en TAPIJTREINIGING van is te Alkmaar de eenigste bestaande inrichting. Tel. 897. No. 176 1925. Dit nummcT Hcsta uif twee Ha'den. Honderd zeven en twintigste Jaar^aiii!: Abonnementsprijs l>ij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Hanilelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adniinistr. No. 3. Bedactie No. 33. WOENSBAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacfceur: Tj. N. ADEMA. 29'JULI Buitenland DE STRIJD IN MAROKKO. De Fransche bladen zijn van meening, clat '9et bericht aan cle „Times" omtrent het ant woord van Abd-el-Krim eenvoiidig een proef- (ballon is, maar tevens wijzen zij op het suc- ,:es der Franschen, de afsluiting van het 'Fransch-Spaansch accoord, de eerste resulta- ten van de blokkade van het Rifgebied1 en de istrijdensmoeheid der afgevallen stamrnen, alle .■veil zoovele factoren, die wel eens de beslis- ning van Abd-el-Krim zouden kunnen bein- vloeden- Zij merken intusschen op, dat Frankrijk fniet op voet van gelijkheid zal onderhande- len met Abd-el-Krim, die een rebel is jegens iden Sultan. Abd-el-Krim kan dus geen voor waarden stellen, maar slechts de voorwaarden aanvaarden of verwerpen, die hem worden gesteld. De pers acht deze voorwaarden reeds rijkelijk, zoo niet te edelmoedig. Volgens het officieele communique uit Ma- rokko hebben tien Spaansche vliegmachines een belangrijke troepenconcentratie van den vijand gebombardeerd, welke opmarcheerde naar het Fransche front. Ook hebben zij bo- ven den sector van Wczzan gevlogen. De Spaansche en Fransche eskaders zijn te Santander aangekomen. De opperbevelhebber van het Fransche eskader en de commandan- ten der verschillende schepen .werden door den koning van Spanje ontvangen. De Spaan sche souvereinen boden gistcravond een groot diner aan ter eere van het Fransche eskader. Ten gevolge van de reorganisatie op mili- tair gebied in Marokko, is Lyautey thans op perbevelhebber van alle strijdkrachten te land en ter zee Onder zijn opperbevel com- mandeert Naulin de mobiele strijdkrachten, en leidt hij de politieke actie in de gevechts- zones. Lyautey voert direct bevel over de troepen biuten de gevechtszone. Maarschalk Petain is te Ceuta aangeko men en-door Primo de Rivera ontvangen. Beiden zijn daarop naar Tetoean vertrokken, waar zij een langdurig onderhoud hadden. In den Franschen rninisterraad heeft Bri- and betreffende Marokko verklaard, dat er geen vredesvcorstellen, als waarop gezin- speeld is, uit Marokko te Parijs ontvangen zijn. Minister Steeg lreeft kennis gekregen van klachten omtrent valsche berichten en leungenachtige artikelen, bestemd om de troe pen te demoraliseel-en. Hij zal deze feiten doen vervolgen en eveneens cle agitatie die ten doel heeft, in verband met de campagne in Marokko de soldaten en marinemanschappen tot insubordinatie op te wekken. HET ENGELSCHE M1JNCONFLICT. Zeer groot belang wordt gehecht aan het gesprek, dat Baldwin gistenniddag met de mijneigenaars zou hebben. Ondanks de cri- tiek van sommige bladen werd algemeen ver- ondersteld, clat de regeenng de mijneigenaars tijdelijk financieel te hulp zal komen, tenein- de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken, terwijl de mijneigenaars middelerwijl hun standpunt ten aanzien van de situatie zullen herzien, De rapporten van de enquetecommissie in zake het mijnconflict (welke commissie, zoo- als men weet, door de mijnwerkers was gs- boycot) zal waarschijnlijk heden worden ge- publiceerd. Gister vond een langdurige kabinetsz' 'ng plaats, na afloop waarvan Baldwin en Biid- geman samen gingen lunchen en hun verdere plannen bespraken. Vervolgens hadden zij met de ministers van Arbeid en van Mijnwe- zen een bespreking in de ambtswoning van den premier. Ten aanzien der gister gehouden confe rence tusschen Baldwin en de commissie uit den bond van mijneigenaars verluidt, zegt de Tel. dat deze laatste door Baldwin krachtig werden aangespoord de voorstellen en de op- zegging in te trekken, opdat tusschen de bij het conflict betrokken partijen opnieuw kan worden onderhandeld. De radicale „Star" beweert op hoog ge- zag te kunnen verklaren, dat de eigenaars hierin eindelijk hebben toegesterr.d, alhoewel niet onvoorwaardelijk. Hun voorwaarde zou zijn, dat zoowel de federatie van mijnwer- kers als de bond van mijneigenaars genoegen neemt met tijdelijke financieele hulp van^re- geeringswege, opdat de mijnen zonder ver der verlies op de oude loonregeling kunnen blijven doorwerken, totdat de Industrie weder op dreef zal zijn en een oplossing in het huidige conflict zal zijn bereikt. Een zooda- nig credict zou dan de eigenaars tegen ver lies waarborgen, hoewel dit dan volgens een latere regeling naderhand uit de winst zal moeten worden teiugbetaald. Volgens dit be richt zou de regeering niet tegen het verlee- nen van financieele hulp opzien, ten einde een stilstand der mijnen te voorkomen. Stilstand der mijnen toch zal voor het land een liarde knauw beteekenen, terwijl in verband met de bending van cle transports'briders en het spoorwegperscueel, wier solidariteit boven al ien twijfel is verheven, de regeering zou wor den gedwongen allei'lei maatregeien te tref- fen. waardoor de jaiolii ke dienstep zoruden itunnfen blijvvn fun m nun rcn Dit zou voor ck .-what last nahiurl.ijk zware lasten nicdybrengen, en. men acht het in re- geeringskringen verstandiger, dit geld liever te besteden, om den strijd te vermijden, zelfs al zou dan worden afgeweken van het begin- sel, dat iedere industrie op eigen krachten moet drijven. Het betreft hier een geval, dat nood wet breekt. Een bericht van Reuter zegt, dat wat de „Star" bericht, inderdaad juist is. Het bericht zegt: Uit gezaghebbende bron wordt verklaard, dat de mijneigenaars er inderdaad op zekere voorwaarden in toegestemd hebben, de op- zegging van het arbeidscontract en de voor stellen in zake loon en arbeidstijd in te trek ken. Dit zou een groote verbetering in den toe- stand beteekenen, en het zelfs niet onwaar- schijnlijk maken, dat de dreigende staking alsnog vermeden wordt. Het rapport der enquete-commissie is nog niet verschenen, doch haar conclusies konden gister reeds in den kabinetsraad worden be- sproken. Het bestuur der Mijnwerkers-internationale te Parijs heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin besloten werd, cle Engelsche mijnwerkers in hun strijd te steunen en een internationale actie te begin- nen, als de werkgevers op 1 Augustus hun bedreigingen ten uitvoer brengen. Voor het geval men al niet onmiddellijk tot een inter nationale staking kan overgaan, zal de pro- ductie toch overal worden beperkt, opdat de productie buiten Engeland geen bedreiging vorme voor de Engelsche mijnen. Tegenwoordig waren o.m. vertegenwoordi- gers van Engeland, Duitschland, Belgie, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Nederland, van welk land afgevaardigde is de heer Van der Bildt (Algem. Ned. Mijnwerkersbond). De internationale transportfederatie is vertegenwoordigd door haar secretaris Edo Fimmen en door Cramp. HET GARANT1E-PACT. Volgens den „Petit Parisien" zijn de En gelsche en Fransche standpunten omtrent het Duitsche antwoord in zake de veiligheid reeds sterk tot elkaar genaderd, vooral wat betreft de toetreding van Duitschland tot den Vclkenbond, het statuut van de gedemilitari- seei'de Rijnland-zone en het arbitrage-mecha- nisme tusschen Duitschland,, Polen en Tsje- cho-Slowakije. Het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een document gezonden naar den Britsch'en gezant in Parijs, waarin de opvattingen der Britsche regeering over de Duitsche antwoord-nota zijn vervat. EHt do cument zou door den Britschen gezant waar schijn'lijk gisteravond aan Briand worden cverhandigd. Reuter legt er in een officieele mededec- ling den nadruk op, dat dit document in geen geval het karakter van een definitieve stellingneming draagt, maar dat de onder- liandelingen tusschen Londen en Parijs zich in het voorbereidend stadium van een ge- dachtenwisseling bevinden. ARRESTATIES TE CONSTANTINOPEL. Te Constantinopcl werden verscheidene Turken in den laatsten tijd gearresteerd we- gens medeplichtigheid aan reactionnaire, be- wegingen, o.w. verscheidene leden van de Tarikati Selaheh (hervormingsbond.) De ge- arresteerden zijn meerendeels slechts plaatse- lijk bekend, doch er zijn ook enkelen bij, die in het politieke leven naar voren kwamen, o.a. Hoja Silih Eftendi, die in de vorige Natio nal vergadering tc Erzeroem tot de oppositie behoorde. Tevens werd gearresteerd zijn vroegeren medeafgevaardigde Ejoeb Sabri Bey, en Os- man Bey, die tijdens den burgeroorlog een zeer sterk aanhanger was der bev/eging te gen het oude regime e:i thans op zijn beurt er van wordt bescliuldigd, reactionnair gezir.d te zijn. Loeffi Fikri Bey, oud-deken van de Orde van Advocaten te Constantinopel, die destijds als zoodanig ontslag rnoest nemen, wegens een vonrus tegen hem van 5 jaar ge- vangenissfraf, omdat hij in een open brief het voor den afgezettcn Kalicf had opgeno- rnen, doch aan wien amnestic werd verleend, is thans weder gearresteerd, omclat hij in een door hem uitgeg'even dagboek de toestanden in Turkije heeft gehekeld. Dc houdnig van het tribunaal tegenover hem aangenomen, doet een nieuwe veroordeeling vermoeden. DE MOSOEL-KWEST1E. Het rapport van dc Mosoel-commissie van den Vol ken bond is door bet Volketibcndsse- cretariaat aan de Turksche en Britsche re- geeringen verzonden. Het omvat 200 zijden druks en 12 geog'rafische kaarten en zal vol gens cvereenkomst tusschen de Britsche en I urksche regeeringen te Geneve gepubli- ceerd werden, zoodra het in het bezit der 1 urksche regeering te Angora gekomen is. Het is aan de beicte regeeringen in de En gelsche en Fransche taal toegezpneien. Het brengt den Volkenbondsraad verslag uit over de grenskwesties tusschen Turkije en Enge- lahcl, waarcver de Volkenbondsraad heeft te beslissen op grond van het Vredesverdrag van Lausanne, indien althans de beide be trokken regeei uigen niet ever de Mesopota- mische grens en hot vi la jet Mosoel tot over- cer,stemming zijn geraakt. Het rapport is opgesteld door den 7weed Dewersen, den Belg Hostie en den Hongaar Teleky, die vier maanden lang ter plaatse onderzoekingen hebben ingesteld in zake de nationaliteit en de wenschen der bevolking in het betrokken gebied. De commissie kwam tot een compromis tusschen de Britsche en Turksche opvattingen, welk compromis ech- ter geen van beide regeeringen ten voile be- vredigt. E>e Turksche regeering heeft reeds een reeks van bezwaren, tegen het door de commissie gevolgde systeem bij den Volken- bond ingediend. De Turksche regeering heeft, naar de Tel. bericht, tot haar vertegenwoordigers bij den Volkenbondsraad, ten einde over deze kwestie, welke 2 September ter sprake komt, te on- derhandelen, benoemd: den minister van buitenlandsche Zaken Sjoekri, den Turkschen gezant te Bern Moeemir Bey, alsmede den Turkschen gezant te Parijs Fethi Bey. DE JONGSTE HELDENDAAD VAN FASCISTEN. Wat te zeggen van deze tweede kloppar- tij, waarvan de leider van de oppositie op den „Aventino" het (slachfoft'er werd, aldus de Romeinsche correspondent van de Tel. Hij zal er vermoedelijk, gaandeweg, wel aan wennen, af en toe te worden latngesla- gen. Het is nu eenmaal heiligschennis, er voor te durven uitkomen, dat men er een an- dere politieke meening op na houdt dan de alleen-ware fascistische Men is dan anti- fascistisch, dat wil zeggen: anti-nationaal, wat weer beteekent: anti-Italiaansch, dus vijand van het vaderland en min of meei vo- gelvrij. Want het fascisme is Italie, zoo ge het nog niet weten mocht. Wat is dan logischer, dan dat men, in Tos- kaansch-fascistischen heiligen toorn ont- brand, den leider van de anders-denkende Italianen (er zijn er, merkwaardiger wijze, nog altijd een stuk of wat) of eigenlijk niet- Italianen omdat zij niet fascisten zijn,. wat is dan logischer dan dat men dezen man niet toestaat in het nobele Toskaansche Honte- catini te verblijven? En toch, het fascisme, dat zoo minzaam doet naar de zijde van het Vaticaan, omdat immers „fascisme en katholieke kerk de we- reld-heerschappij van het derde Romeinsche rijk moeten vestigen", (in theorie voorloopig nog), dat fascisme moest wat meer naar de christelijke principes van den machtigen be- geerden bondgenoot handelen. Maar het is het oude lied: de geestdriftige fascistische kleine man begrijpt die groote lijnen, die de aarde zullen gaan omspannen, niet. Hij ziet bijvoorbeeld alleen een lid van de katholieke volkspartij, dat niets van het fascisme moet hebben en zoo onvoorzichtig is, dat te toonen. Dan gaat de fascistische kleine man heen, verzamelt andere fascistische kleine lieden om zich, en vereenigd, en daar- door uiterst moedig, vernielen en verbranden zij het een of andere katholieke clublokaal. En komt in de badplaats Monteratini de heer Amendola om er, wie weef, het heilzame water te gaan drinken, dan maken zich de fascistische kleine lieden, in groot getal en dus bijzonder dapper, op om hem zulks te be- letten. Ze snappen niet, deze geestdriftige fascis tische kleine lieden, dat dit niet past in het programma van hem, die hen schiep uit het niet, van huh grooten leider, en dat hun daad uiterst on-christelijk is en dus geen genade zal kunnen vinden bij den grooten bondge noot: de katholieke kerk. Het doet er alles niets toe. Ze hebben het land aan Amendola, omdat hij het niet eens is met Mussclini, en dus moet hij weg uit Montecatini, dat een genezing^oord is voor alien, behalve natuuriijk voor anti-fascisten. Dus wordt l et hotel belegerd, waar de snoodaard huist en het gewone spelletje met de arme „carabinieri", die dit beletten jnoe- ten, begint. Er is altijd wel een opening te vinden waar geen „carabiniere" staat. Zoo kan de jacht in het hotel beginnen, terwijl aan de andere zijde de dienaren van de orde nog dapper het reeds ingenomen fori verde- digen. Dan komt de verstandige fascistische afge vaardigde, die altijd aanwezig is, klimt op een steel en vermasni tot kalmte, die soms ook inderdaad komt. Gok in dit geval. Amendola heeft met den geringsten lust, verder in het lieflijke Montecatini te blijven. Hij mag vertrekken in een automobitl onder een lieflijke fiuit-ovatje. Een camion met „ca- l'abinieri" zal hem escerteeren, maar legt het natuuriijk af teg-m deu veel snelleren auto. Dan is crgens de weg versperd en het hel- denbedrijf kan beginnen. Vijftien man tegen een. Ecu serie builen en kneuzingen als ten goede ies, en Amendola kan zich laten ver- binden in het hospitaal van Pistoia. Het me- dische attest zegt: geneesbaar in twintig da- gen, indien geen complicaties optreden. Het officieele regeeringsbericht betreurt het voofgevallene. Maar het regeeringsor- gaan te Mila m vindt het begrijpelijk. Alle couranten, die een eigen lezing van het geval gaven en het critiseerden, werden in beslag genomen. En Amendola is gelukkig aan de beterhand. De schuld ligt natuuriijk bij de liberalen, de democraten, cie kafnol'eken, en al die an- deren. Waarom zijn ze ook niet fascistisch, per Bacco?l VERKLARING VAN COOLIDGE. In een onderhoud met persvertegenwoordi- gers heeft president Coolidge het standpunt der Amerikaansche regeering medegedeeld betreffende verschillende hangende kwesties. Wat den toestand in de mijnindustrie be treft is Coolidge besloten niet tusschenbeide te komen in de ondlerhandelingen, die thans tusschen patroons en mijnwerkers te Atlantic City gaande zijn. De regeering zal slechts ingrijpen als er een staking komt en dat is niet waarschijnlijk, meent Coolidge, zeide de president, dat ten aanzien van het drankver- bod, gen. Andrews, de onderstaatssecretaris van Financien, de vrije hand heeft bij de re organisatie van de machtsmiddelen ter krach- tige handhaving der wet. Hij zal niet door politici gehinderd worden. En als senatoren of afgevaardigden er zich niede mochten wil- len bemoeien, dan zal Coolidlge generaal Andrews steunen. Verder verklaarde hij inzake de tarieven, van pogingen tot herziening van het tarief, die in de December-zitting. van het congres mochten worden gedaan bij voorbaat een te- genstander te zijn. Alle geknoei met de tarie ven, meent hij, zou den handel ermstig bena- deelen en groote onzekerheid jp ae industrie teweegbrengen. En wat ten slotte de geallieerde schulden aangaat, zoo is 't standpunt van de regee ring der V. S. onveranderd. Den debiteur- staten zal ruimschoots tijd gegeven worden om te betalen en de voorwaarden zullen zoo liberaal mogelijk zijn. Maar die regeering hoopt, dat de fundeeringsovereenkomsten met spoed zullen worden gesloten. DE TOEKOMST VAN DE ENGELSCHE VLOOT. Nu de Engelsche admiraliteit, ondanks de bezwaren van Churchill, haar standpunt in zake de vlootkwestie in hofdzaak heeft weten door te zetten, zijn thans bijzonderheden me degedeeld betreffende de plannen vaar dit en, de komende vier jaren. Engeland zet, volgens de Tel., dit jaar nog twee slagschepen en vijf kruisers op stapel. Voorts worden drie in aanbouw zijnde krui sers verder afgebouwd, zoo ook een mijnen- legger, twee torpedojagers en drib onder zee- boo ten. Het nieuwe program voor de jaren 1925/ 1926 tot 1929/1930 omvat den bouw van ne- gen kruisers-klasse A, zeven kruisers-klasse B, 27 torpedobooten en 23 onderzeebooten. De kosten hiervan worden op 58 millioen pond sterling geschat DE DUITSCHE BELASTINGPOLITIEK. In de Rijksdagzitting heeft de Duitsche Rijksminister van financien in antwoord op een opmerking van den democraat Fischer, o. a. gezegd, dat niets dwazer zou zijn, dan juist thans, nu het bedrijfsleven zulk een zwaren strijd moet voeren, de belasting- schroef alleen nog verder aan te draaien om geld op te hoopen. Aan den anderen kant 'mag men, gezien de onzekere opbrengst der belastingen, geen financieele politick voeren, die in korten tijd tot een catastrofe zou lei- den. Toen daarop Fischer bij interruptie een na- dere uiteenzetting verlangde, verklaarde de minister hiertoe we! bereid te zijn, maar dan in de financieele commissie, daar zijns in- ziens de voltallige zitting daartoe minder ge- schikt is. DE AMERIKAANSCHE PERS OVER BRYAN. De commentaren, die de Amerikaansche bladen in hun hoofdartikelen wijden aan den overleden William J. Bryan, leggen alle ge- tuigenis af van de groote gaven van Bryan De „New York Times" wijst op de buiten,- gewone plaats, die Bryan in de Amerikaan sche politiek heeft ingenomen en herinnert aan zijn wonderbaarlijke welsprekendheid en in- stinctieve bekwaamheid om de gedachten en gevcelens van den gewonen man op dc juiste wijze uit te drukken, AMERIKAANSCHE MOBILISAT1E- PLANNEN. lit een nieuw mobilisatie-plan, dat door bet departement van Oorlog is aangekon- digd, wordt verlangd de benoeming van ge- noeg reserve-cfficieren, dat zij met de achie ve cfficieren voldcende in aantal zijn om het kader te vcrmen voor negen divisies geregelde troepen. Dit plan is een nieuwe stap in de de- fensie-politiek van na den oorlog, en beteekent de slctmaatregel, ncodig tot het beschikbaar hebben van negen divisien geregelde troepen Voor gewonen krijgsdicnst. DE ENGELSCHE KOLONIeN EN DOMINIONS. De Engelsche minister van' kolonien, Anie- ry, heeft in het L^gerhuis een verkaring afge- legd met betrekking tot de kolonien en de do minions. Hij gaf onder meer een uiteenzet ting van dc redencn, die geleid1 hebben tot de instelling van het Staatssecretarisschap en 't Departement voor Dominion-aangelegenhc- den, niet te vcrwarren met het Secretaris- sehap voor Kolonien en het Departement van Kolonien. Deze stap werd, zoo zeide spr., niet alleen gewettigd door de algemeene ge- vodens. dot Dominions, doch tevens door dringende politieke nocdzakelijkheid. Het was de erkenning van een arondige transfor- matie, die het geraamte van het Rijk tijdens de laatste generafie heeft ondergaan. Van alle wijzigingen, die de politieke constellatie der wereld in onzen tijd heeft medegemaakt, is niets merkwaardiger dan de toevoeging van jongere volken aan de Britsche „com- monwealth". De eenige gebeurtenis, die hier- mee te vergelijken is, wat betreft de belaitg- rijkheid van haar invloed op de ontwikkeling van de wereld is wellicht de geboorte van de Vereenigdc Staten van Amerika, ongeveer \Yt eeuw geleden. doch dat alles heeft plaats gehad in en geheel andere atmos- pheer. De economische en politieke ontwikke ling heeft onvermijdelijk hare reactie doen gelden op het bestuursmechanisme in het Moederland. De werkzaamheden van het De partement van Kolonien hebben zich in twee verschillende richtingen progressief moeten ontwikkelen. Aan de eene zijde zag men d'e werkzaamheden ten behoeve van de commu- nicatie en het plegen van overleg tusschen de Britsche Rijksregeering en hare neven- regeeringen, n.l. die der Overzeesche Domi nions, en, wel in alles, waar't ging om ge- meenschappelijke betrekkingen em gemeen- schappelijke belangen in het Imperium. Anderzijds was daar het werk in het be lang van beheer en ontwikkeling van het groote koloniale Rijk, waairvoor het Engel sche Parlement direct verantwoordelijk was. Peze beide soorten van arbeid liepen niet al leen wat hun kuantum, doch tevens wat hun karakter betreft, uiteen. De eerste was poli tiek en bespiegelend, en als het ware quasi- diplomatiek, terwijl de laatste een geheel an dere richting uitging en meer administratief werd. Na enige woorden te hebben gewijd aan het nut en de groote doeltreffendheid vooral bij't plegen van overleg inzake het Protocol van Geneve en het Veiligheidpact,' deeldc spr mede, dat Australie de laatste 6 maanden een hoogen ambtenaar naar Engeland heeft afgevaardigd, die als „verbindings-officier" van den Australischen Premier alles kon aan- schouwen, wat deze Premier wenschte. Deze ambtenaar had inzonderheid zich bezig te houden met zaken van z.g. hooger politiek karakter, waarbij de Dominon direct betrok ken was. De Britsche regeering zal gaarne bereid zijn hetzelfde beginsel uit te breiden tot de overige Dominons, indien deze zulks moch ten verlangen. Spr. bracht vervolgens nog hulde aan den Prins van Wales voor diens fcemoeiingen op koloniaal gebied en eindigde zijn rede met het doen van enkele mededee- lingen betreffende den beperkten uitvoer van rubber uit Indie en Ceylon en de huidige hooge rubberprijzen. DE EERSTE ENGELSCHE MANOEU VRES NA DEN OORLOG. De eerste algemeene groote militaire ma noeuvres in Engeland sedert 1913 zullen ge houden worden in de laatste week van Sep tember. De manoeuvres zullen bijgewoond worden door de geallieerde bevelhebbers o.w. Veldmaarschalk Earl Haig, Maarschalk Pe tain, Generaal Bebeney en vooraanstaande Fransche waarnemers. Een groot spiegelge- vecht zal plaats hebben tusschen het „ooste- lijke" leger onder bevel van Luitenant Gene raal Sir Philip Chetwood en het „zuidelijke leger onder bevel van Generaal Sir Alexan der Godley. De luchtkrachten zullen hierbij een belangrijke rol spelcn. FRANKRIJK'S SCHULDEN AAN ENGELAND. De kwestie der Fransche schulden is gister in het Engelsche ministerie van financien be- sproken. Mochten deze besprekingen. een re sultaat hebben, dat de verwachting doet ont- staan, dat een voor Engeland en Frankrijk aangename regeling der schulden zal kunnen worden getroffen, dan zal CaiLlaux zich vol- g-ende week naar Londen begeven, ten einde de onderhandelingen in dien geest te beein- digen. in Londensche finaneieeelem kringen ver luidt, dat Caillaux in aansluiting aan het ge- reedmaken van een schuldenovereenkomst, alsdan waarschijnlijk in de city zal trachten credieten op langen termijn te verkrijgen, ter ondersteuning van den koers van defranc, erf de latere uitgifte van een goudleening in Londen en New-York voor te bereiden. DE VERGOEDING DER BELGISCHE KAMERLEDEN. Wij hebben enkele dagen geleden bericht, dat in de Belgische Kamer door de socialisten een voorstel was ingediend, om de vergoe- ding der Kamerleden te brengen van 127)00 francs op 15.000 francs per jaar. Gister is dit voorstel in behancleling geno men. De debatten waren eenigszins opge- wonden. Namen? de liberalen diende Louis Franck een motie in, waarin aan de Kamer verzocht werd, het voorstel te verwerpen, daar het in strijd is met de grondwet. Op het oogenblik, dat men tot stemming zou overgaan, scheidde de KamerpresMlent Brunet, (socialist), zich van zijn politieke vrienden af, en verklaarde onder groote stil- te: „Ik be ner ill miju ziel van overtuigd, dat het voorstel tot verhooging der schadcloos- stelling in strijd is met dc grondwet. In mijn lioedanigheid van yoorzitter stel >k dus de ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1