Bij Huieljeuk prealabele kwestie, d.wz. ik stel voor, geen der ingcdiende voorstellen in behander nemen." Onder levendige opwinding, zegt de Tel., werd daarop hoofdeiijk over het voorstei' van den voorzitter gestemdhet werd aange- nomen met 67 tegen 60 stemmen. Het soeia- listische voorstei tot verhooging der schade- loosstellingen werd derhalve van de agenda afgevoerd. hetgeen tot heftige incidenten op de banken der socialisten aanleiding gaf. Dc socialist Hubin riep tot de leden der rech- terzijde„Jullie zijn een bande dieven!" De voorzitter slaagde er evenwel in, de kalmte te herstellen, zoodat de Kamer kon voortgaan met de behandeling der agenda. Na de Kamerzitting deelde Brunei mede, dat liij ontslag zal nemen als Kamervoorzit- ter, zooal niet morgen, den laatsten dag van hot zittingsjaar, dan toch als de Kamer in October weer bijeenkomt na het reces. MUSSOLINI'S GEZONDHEIDS- TOESTAND. Pro? Bastianelli, die in verband met den gezondheidstoestand van Mussolini door de „Tnbuna" is geinterviewd, heeft verklaard: „Het verheugt mij gelegenheid te hebben om alle tendentieuse geruchten, die in Italie en het buitenland omtrent den gezondheidstoe- stand van het hoofd der regeering zijn ver- spreid, nadrukkelijk tegen te spreken. In wev- kelijkheid is Mussolini nooit geopereerd, daar de noodzakelijkheid hiertoe niet bestond en ook op het oogenblik in het geheel niet be- staai. De staat van Mussolini's gezondheid is wederom uitmuntend, hetgeen ik met volko men zekerheid kan verklaren. Mussolini kar. zirn intensen arbeid rustig verrichten." •DE TOESTAND IN HET RUHRGEBIED. Naur uit Essen aan de bladen wordt ge- mekl, hebben de besprekingen over de cre- dietverieening uit de rijksiniddelen aan de mijnindustrie in het Ruhrgcbicd er toe geleid, dat er een crediet zal worden verleend tot een b; drag van 10 pet. van de waarde der aan dc opslagplaatsen liggende kolenvoorradcn. Daar deze voorraden een bedrag van circa 150 millioen Mark vertegenwoordigen, zou dus het crediet niet meer dan 15 millioen Mark bedragen. Het spreekt vanzelf, dat de mijnbouw, gezien den noodtoestand, die al gemeen heerscht, met een zoo gering crediet slechts weinig gebaat is. CRITIEK OP GLADSTONE. In een bock van kapitein Peter Wright, voormalig assistent-secretaris Van den Groo- ten Oorlogsraad, komt o.a. de volgende pas sage voor: Gladstone, de grondlegger van de groote traditie, sindsdien met zulk een roe- rende tronw gehandhaafd door velen van zijn volgelingen en opvolgers, om in het pu bliek de taal te spreken van de verhevenste. en strengste principes, en in het particuliere leven alle soorten vrouwen te vervolgen en te bezitten In verband hiermee hebten de twee zoon-- van den grooten Britschen staatsman. Lord Gladstone en H. N. Gladstone, een open brief aan de pers gezonden, welk schrijven aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Het luidt als volgt: ,,Mr. Peter Wright. Uw vuil in zake mr. Gladstone fn ..Por traits and Criticisms" is ons t$r kennis ge komen. U is een leugenaar. Omdat u een dcode belastert is u een lafaard. En omdat u denkt, dat het publiek fanta- sieen van demand als u zal aanvaarclen, is u een dwaas." EEN METEOORSTEEN GEVON'DEN. Een yijftal jaren geledcn vielen in de buurt van Wiuzenheim bij Kolmar twee me- teoorsxeenen nr. r. dcch door de geweldige kracht waarmede zij ter aarde sloegen, groe- ven zij zich zoo diep in den grond, dat het onmogelijk was, ze op te delven. Bij het be- werkeh van zijn grond echtcr, stiet dezer da gen een boer op een eigenaardigen zwarten steen, hetgeen ongetwijfeld een der beide me- teoo' .teenen incest zijn. In het algemeen be- staan metecorsteenen uit ijzer of nikkel, doc!; deze was samengesteld uit een soort van har- de kwarts. HET MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL. .,De vrouwelijke politie-agenten van Was hington zien er zoo lief uit, zijn zoo goed ge- kleed en vormen een zoo groote verleiding in de Washingtonsche straten, dat wij geen vervolgingen kunnen iuktel'en tegen de per- sonen, die gearresteerd zijn, omdat zij deze dames mUesteeren." Aldus de magtsraten van Washington, Er waren cenigen tijd geieden zoo veie klachten ingekomen over lastig gevallen da mes, dat dc politie besioot een vrouwelijke sectie in een oudige kleeding uit te zenden, om de noodig, arrestaties te verrichten. 1 let middei bleek erger dan de kwaal, want de poiiiie-dames waren zoo aantrekke- lijk. dat het aantal arrestaties sterk vermeer- tlerde. Thans heeft men uitgemaakt, dat het niet beiiooriijk is, wetschennis aan te moedi- gen, .aileen om meer arrestarten te kunnen boeken. KORTE BERICHTEN. Te Dorpat iu Estland heeft het proces plaats gevonden tegen 77 communisten, die aan den iongsten putsch hebben deeigeno men. Een hunner werd ter doocf veroordeeld, twee tot Bevenslange tuchthuisstraf, anderc tot tusscben 15 en 8 jaar tuchthuis, ter wij 1 yvijf beklaagden werden vrijgesprckon Te Louden zijn gisteren de Fransch finaricieele exports de bespreking over de ooiiogschulden met de ambtenaren van het Briische ministerie van Fir.ancien fcegonnen. ijf-en-twintig, vroeger tot bet Ameri- Taansche leger behoord hebben scherpschut iers zullen twee weken lang de omgeving de: [stad doorzoclcen r lar een bende. inbrekers, die sinds Juui bij de New York Fur Company voor meer dan 250.000 dollar bontwerken liebbeu weggehaald. Bij de douane te Folkestone, zoowel als te Do\ en Newhaven, is een aanmenkelijk - opstopping veroorzaakt door de nieuwe in- voerrechten op ziidc. Het blijkt, dat de bui- tenlandsche inbrikanten in vele gevallen on- volc'oende nauwkcurige declaraties bij de ge- zonc'i' i! go-.-deren voegen, zoodat de douane veTpiieht wordt elk-: zending afzonderlijk te behaiidelen. De Mexicaansche consuls hebben in ■structie gekregen visa en pasports te wcige- ren aan cominunisten. De immigratie-inspec- geeft het inwrijven met iPURCdadelijk ver- lichting en doet de jeuk verdwijnen. Doos 30 ct teurs hebben instructie gekregen communis ten niet toe te staan te lan-den in de Mexi caansche havens. Een nieuwe locomotiefmachine van grootere kracht is uitgevonden door William Werry to Londen, wiens stoommachines reeds met succes beproefd zijn in de marine- kracht. De nieuwe machine,zal hot mogelijk maken dat passagierstreineri met een vaart van 120 mijl per uur rijden kunnen. Te Stockholm werd de 700ste herden- kingsdag gevierd van de stichting: der ViS- by-kathedraal. De koninklijke familic was bij de plcchtigheid tegenwoordig. Het aantal werkloozen in Engeland be- droeg op 20 Juli 1925: 1221.000, hetgeen 26.566 minder is dan op'13 Juli j.l., do-ch 180.116 meer dan een jaar geieden. In een steenbakkerij bij Dortmund vie len gisteren vicr arbeiders in een gloeicnden oven, waarin steenen werden gebrand. Twee hunner waren onmiddellijk dood, de toestand* der, beide anderen is hopeloos. Twee van. de gewonden bij het spoor- wegongeluk, dat gisternacht aan het Gare de l'Est te Parijs plaats had, zijn aan de gevol- gen bezweken. Het zijn de machinst van den ndtrein uit Bazel en cn spocrwegarbeidcr, 'die met verlof naar zijn fatnilie ging. Dc sto ker van de rangcer-locomotief, die met den sneltrein in botsing kwam, heeft zware brandwonden opgeloopen, maar zijn leven is niet in gevaar. Ook de oVcrige 16 gewonden verkeercn niet in levensgevaar. Bij cen wolkbreuk boven de rivier de Wangpo in China zijn twee booten omgesla- gen, waarbij 28 pcrsouen verdronken; 31 an deren konden gered worden. ProYmciaal Nienws UIT NOORD-SCHARWOUDE. Dc kinderen van de katholieke school had- den gisteren hun sclioolfeestdag, doch een fccstdag is bet n'et geworden Het weer was sledit, een gure wind en bij - na aanhoudenu vegen zijn niet gescliikt om een genoeglijkcn dag aan strand en duin deer le brengen. De 33S kinderen, wclke in een tiental groo te autobus'en vervoerd werden, hebben hun rijtoer gehad, doch veel plezicr hadden zij begrijpelijkerwijzfc niet. UIT OUDE NIEDORP. Door burg, en weth. is lict gemeentewerk in bet jaar 1925 publiek aanbesteed en op- gedragen aan de laagstc inschrijvers, hei timnierwerk aan den heer E van Lecuwcn en het schilderwcrk aan den heer W. Langc- dijk. UIT HOORN. Dc kennel „Duinlust" van den heer H- J. Clarion alhicr behaalde op dc Internationale lioiidcntentoonstelling met de zwarte dwerg- lEchmauzer „Nicc von Chemnitz" den ecr- sten prijs en kanipioenschap; de zwarte reu idem, bovendien twee specialc prijzen voor dc^beste dwergsehmauzer en een eereprijs voor op een na bcsfc schmauzer aller varie- teite'n. Voor het diploma Mercurius slaagden mej. G. Iepenga en de heer P. de Haan, bei- den oud-leerlingen van den Handelsavond- cursus. De in September te houd-en ten- ioonsteliing zal niet alleen een industrie- en middenstandstentoonstelling' omvatten, doch ook een gas- en electriciteitslentoonstel- iing. Dit gedeeltc belooft zeer belangwek- kend te worden. Zoo zal een groote afdee- ling worden ingeruimd voor 'de technische fccdrjjven der genieente Hoorn. In samenwerking met enkele plaatscliike firma's zullen op uitgebreide v.'ijze gas- en ek'ctriciteitstocsteHcn, zoomede sanitaire arti- kelen worden tentoongesteld. UIT HEILOO. In den uitsiag van de aanbesteding van 90 huis-installaties ten behoove van het G. E. B., opgenomen in ons numnier van giste ren, komt ten onrechte de naam J. J. Kuin te Alkmaar voor. Dit moet zijn J. J. K. Crum. GiSter meklden wij, dat dc gunning had plaats gehad. Dit berust op cen vergissing; alleen voor het timmervak heeft de gunning plaats gehad. De Speldjesdag voor „Herwonnen Le- venskracht", Vereemging tot bestrijding van tuberculose, heeft J 75.25 opgebracht. De tuinbouwvereeniging „De Vooruit- gang" lieeft de levering van anthracict enz. gegund aan de Tuinbouw Aankoop Centrale (T. A. C.) fe Aalsmeer. -»De vorige week was de prijs van sper- cie -ch snijboonen matig, doch thans komt daarin verbctering. Men heeft de verwachtipg, dat er goede kcoplust is voor snij- en enkele boon-en (zon- der draad), doch minder goede vraag naar dikke boonentoch was er van de laatste he- den (Woensdag) verbetering in den prijs te constateeren. De eerste kennisdag is rustig verloo- pen en lioewel we geen bewonderaars zijn van het afschaffen van den kennis-Zondag, aldus onzc correspondent, moet gezegd wor den, dat het gehalte van de kermis veel be- tc-r was, want we bleven gespeend van de wcor.wagenplaag en het brzoek van draaior- gels en bedclende kinderen met aapjes enz. Doch bij dit wegbiijven wat zonder twijfel aangenaam was bleven ook de be- zockers uit de stad wcg, die anders een be- drijvige* drukte in de gemeente brengen en daardoor is schade ontstaan niet alleen voor de gemeente, die staangeld-en van groote in- richtingen derft, dcch ook dcor de ncring- clcendcn, die hicrddor een bclangrijk deel van luinne inkomsten moeten missen Wat de drukte op de kerrr.i? bctrcft, deze 'was op het kermistcrrein buitengewoon siecht (trouwens het weer werkte tegen), doch was in de danstenten cn cafe's in de buurt zeer goed; 't was er druk. in „de Rus- tende Jager" vooral, waar „Joe en Nelly", afgewisseld door een sirijkje, d;e bezoekers vermaakten. Op de kermis vielen geen wanordelijkhc- den voor. Aan eenige bekenden" was de toegang tot do danstent verboden, hetgeen geblcken is cen uitstekende maatregel te ziin UIT BROEK OP LANGENDrjK. De raad vergaderde Dinsdagavond. Afwe- zig waren wegens ziekte wethouder Glas en de tijdelijk wethouder Ooyevaar. Voor beiden geeft de toestand van de laatste dagen hoop op beterschap. De uitkeering ingevolge.de wet van 24 Mei 1897 bedraagt 2596.50. Van den inspecteur der belastingen was bericht ingekomen dat de geraamde opbrengst voor deze gemeente 26.000 is. Verschiliende dankbetuigingen en het ver- slag over den toestand van Noord-Holland werden voor kennisgeving aangenomen Aan den heer Krijn Bak werd 50 M2 wa ter verkocht voor 1 gulden per M2. De 3-jaarlijksche rekening van de bijzon- dere school werd goedgekeurd. Het klopte precies met de door- de gemeen te uitgekeerde bedragen. Aangeboden werd de gemeerrterekening, de rekening van het burgerlijk armbestuur en die van dc lichtbedrijven. De eerste gaf aan een gewonc ontvangst van f 75235.41, een nitgaaf van f 72069 61& alzoo een saldo van /3165.795. De kapitaaldienst gaf aan een ontvangst van 73162.50, een nitgaaf van 73155 50, alzoo een saldo van 7. Dc rekening van het burgerlijk armbestuur gaf aan een ontvangst van 3169.41, een uitgaaf van 3139.17, alzoo een saldo van 30.24. De rekening van het gasbedrijf gaf aan een saldo van 305.45, en die van het elec- trisch bedrijf een saldo van 1257.85®. Alle leden behalve de wethouders zullen de rekening nazien. Omtrent het aangehouden verzoek inzake sluisverpachting stclden. B. en W. voor de verpachting niet in November doch in Sep tember te houden en de sluis te verpachten voor twee jaar met 3 optiejarcn. Het verzoek was 5 jaar en 5 optiejarcn. De heer Koedijk zou, waar bijna clke nacht geschut moet worden daarvoor dubbel tarief bepaald willen zien cn zag verder gaarne dat de sluis Zondags geheel gesloten was. De voorzitter meende dat beide voorstel- len door B. en W. nader onder oogen kunnen worden gezien. Het eerst zal voor de sluis- wachter in de toekomst geen financieel voor- deel geven, omdat er met de pachtinschrijving rekening mee zal worden gchouden. Het tweede valt zoo weinlfc voor dat een bepaling niet zoo noodig is. De sjuis is reeds van S tot 4 uur op den dag gesloten en het komt soms voor, dat schutten noodzakelijk is. Het dubbel tarief-in de nachturen kan in zooverre goed werken, dat er's nachts min der geschut wordt. De heer Koedijk wees er op, dat het tweede om het principe gaat, doch niet of er veel of weinig gebruik van gemaakt wordt. Dc heer de Boer vroeg of het volgens de wet gecorloofd is. De voorzitter geloofde van wel. De heer de Boer vreesde dat het voor de scheepvaart nadeelige gevojgen zou kunnen hebben. De heer Bakker wees op plcziervaartui- gen en b.v. eventueel dienst op een melkfa- briek. Geheel sluiten is vrij kras. Een nachttarief voelde spr. wel voor. Wethouder Slot was van oordeel dat hei eerste voor de sluiswachter weinig voordee! zal geven. Wat het tweede betreft, zou hij liever eerst het oordeel van den sluiswachter vernemen. Voor het principe kan men wel met ailes sluiten. De heer Koedijk was van oordeel, dat men wel eens al te bang is, dat de Zondagsrust nadeelig werkt. Spreker gaf toe dat er uit- zondering- gemaakt zou moeten worden met aan bederf onderhevige waren. De voorzitter wiide de punten tot de vol gende vergadering uitstelien om inlichtingen te kunnen inwinnen. De sluis wordt Zondags bijna nooit ge- bruikt, tenzij bij cen bijzondere gelegenheid. Ik heb, aldus de voorzitter ook tusschen 84 uur al eens verlof gegeven toen de sluiswach ter me opbelde. Het punt werd tot de volgende vergadering uitge-steld. De voorstellen van B. en W. wer den aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer de Boer of geen adres ingekomen was van Bommer De voorzitter deelde mede, dat dit aan B. en W. gericht was. De heer de Boer. Dus dan komt het de vol gende vergadering in den raad? De voorzitter. Dat is mogelijk. Daarna sluiting der vergadering. UIT ST. PANCRAS. Maandag maakte de Chr. Zangver. „Looft den Heer" met hare leden een plei- zierreis naar Haarlem en Zandvoort. Voor dit doel had men een der salonbooten der Alkmaar Packet afgehuurd, wclke tevens plaats bood aan vele genoodigden, die dit reisje wenschten mee te maken. Tijdens den terugtocht verslechterde het weer danig, zoodat men zijn toevlucht rnoest zoeken in de kajuiten, waar men't zich met muzick en^ang zoo gezellig mogelijk maakte. Om tien uur kwam het gezelschap te Alk maar terug, van waar de auto's van Kok en Tuinman de feestgangers huiswaarts brach- ten. UIT OOSTHUJZEN. Zondag j.l. hadden op het Sportterreiq al- hier de door onze Gymnastiek Vereeniging „Oiympia" uitgeschreven wedstrijden voor de adspiranten plaats Met weer was geluk- kig niet zoo „tropisch" als het den laatsten tijd was, zoodat de kinderen met opgewekt- heid aan de verschiliende wedstrijden kon den deelnemen. Ons Fanfarecorps Andante" was zoo wel- willend om de wedstrijden met een stukje mu- ziek op te vrooiijken, waarvoor het bestuur van „01ympia" zeer erkenteiijk is. De uitsiag der diverse wedstrijden was als volgt: Afdeeling Kleine Meisjes: lste prijs: G. Roelofs; 2de prijs L. Liar- tog; 3de prijs M. Kaaskooper; 4de prijs B. Salm. Afdeeling Groote Meisjes: lste prijs M. de Beer; 2de prijs T. Har- tog; 3de prijs T. Kuyn; 4de prijs M Sche- ringa; ode.prijs M. cie Jong. Afdeeiirig Jongens: lste prijs J. J ops ten; 2de prijs I. de Boer; 3de prijs VV. Braak; 4cle prijs-W. Klok; 5de prijs \V Arzoni. Na afloop togen de kinderen onder een vrooiijk nummer van ..Andante" naar het lo- kaal van- den heer Donker, waar de prijzen werden uitgereikt Vrijdagavond kwam de Raad in open- bare vergadering bijeen. Afwezig met kennis geving de heeren N. Eijssen en K- Plas. De heer Slager werd als lid -toegelaten en beeedigd. Na een toespraak, waarin hij de huidige kieswet voor de kleinere gemeenten afkeurde en voorts beloofde de belangen der gemeente onpartijdig te behartigen, nam het nieuwe lid zitting. Verschiliende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts deder. B. en W. verschiliende mede- deeiingen aan den Raad, waaronder van be- lang is dat B. en W. zich krachbg hebben verzet tegen het plan van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen om de sluiting aan den Edammer Jaagweg op te heffen, waarbij zij medewerking en steun hebben verzocht en verkregen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland en het ge- meentebestuur van Edam. Voorts dat de gemeente een geldleening heeft aangegaan groot 25000 ten behoeve van het Gem. Electriciteitsbedrijf met de Hol- landsche Societeit van Levensverzekeringen tegen een koers van 100 pet. en een rente van 5 pet. per jaar. Vervolgens was aan de orde de kwestie der schoolworting te Hobreede, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. In- gevoige artikel 50 der Gemecntewet mocht echter hierover thans niet gestemd worden, daar de vergadering niet voltallig is, zoodat deze zaak, hoe urgent ze is, tot een volgende bijeenkomst moest worden uitgesteld. Enkele wijzigingen in de gemeente-rekening dienst 1923 werden goedgekeurd, terwijl te vens vastgesteld werden de suppletoire be- grooting van het gemeentelijk electriciteits bedrijf 1925 en een suppletoire gemeentebe- grooting 1925. In verband met een verzoek van de heeren Drijver en dc Vries, hoofden van scholen, werd na een toelichting van den voorzitter met algemeene stemmen besloten den huurpr. hunner woningen te stellen op 300 per jaar met bepaling dat de waterleidingskosten voor rekening der gemeente komen. Dit ailes met ingang van 1 Januari 1925. Gemengd Nieuws. EEN ENGELSCHE JOURNALIST OVER ONS LAND. Een medewerker van de „Daily Hrald" ver- telt in zijn blad van een uitstapje, diat hij naar onze lage landen maakte. Wat hem op zijn reis het nieest trof, waren de venijnige beten van de Amsterdamsche muskieten cn de groote verscheidenheid van versche bloemen, zoowel in de winkels als op straat. En verder uit hij zijn verbazing over de zonderlinge ge- woonte die in Amsterdam bestaat, waar de kiokken iedere dertig minuten het heele uur laten hooren, zoodat men nooit kan weten of men op moet staan dan wel zich dc weelde van nog een half uurtje luieren mag veroor- looven. De Engelschman prijst voorts de bosschen in de buurt van Haarlem en bewondert de natuurlijke gratie van onze boerinnen, wien men het aanziet dat ze nooit nauwe rokken of hooggehakte schoentjes droegen. Hij vindt de prijzen in de restaurants hoog, die van de schoenen laag en ten slotte raakt hij niet uit- gepraat over de nieuwe architectuur, zoowel van de openbare als van de particuliere ge- bouwen. „Ho!land," schrijft hij, „cultivcert een stijl, die zich volkomen aansluit bij on- zen tijd en er een der merkwaardigste nitin- gen van is." DE EXAMINATORENSTAKING. Het „Vad." meldde de staking van de exa- miiifitoren voor de wiskunde examens Middel- baar en Hoogere wiskunde en deelt thans nader het volgende mee: Men weet wat er gebeurd is. De regeering had de vacatiegelden van de examinatoren bij de middelbare examens aanzienlijk moe ten verminderen en de heeren, die in de exa- mencommissic voor wiskunde waren be- noemd, meenden nu voor hun benoeming te moeten bedanken. Dat was natuurlijk hun recht, al zou men hun daad natuurlijk ook uit een andejen hoek dan dien van eigen materieele belangen kunnen bezien. Zeker is, dat de minister van Onderwijs door het bedanken met zijn han- den in het haar zat en dat de candidaten, die zich voor het examen hadden opgegeven, zich angstig afvroegen, of zij hun studie nu voudig een jaar zouden moeten verlengcn, wat sfellig niet zonder groote offers zou gaan. Kans om anderc examenseommissies te benoemen, bestond er vrijwel niet, want voor al voor de examens hoogere wiskunde is het aantal dergenen, die voor het ambt van exa- minator in aanmerking komen, niet groot. Men weet, dat de minister ten slotte heeft toegegeven. Weliswaar stelde hij in het voor- uitzicht, dat een andere regeling tegen het volgend jaar in werking zou zijn en betoog-, de hij dat dc Kamer o.a. dc tijd ontbroken bad om de onregelma-tiglieid, dat examinato ren voor lagere onderwiisakten beter bezol- digd worden dan die voor de middelbare, uit den weg te ruimen, maar de stakende examinatoren bleven op hun stuk staan-en het gevolg was een voor hen bevredigende re geling, die en dit hebben wij later verno- men intusschen ook i'our alle andere exa minatoren M. 0. zou gelden, en die van de schatkist natuurlijk een vrij aanzienlijk offer vergt. INTELLECTUEELE SAMENWERKING. Dc commissie voor ir.tellectuecle samen werking, die te Geneve onder presidium van den Engelschen hoogleeraar Gilbert Murray bijeen kwam, benoemde heden de lciders van het nieuwe Instituut voor Inteliectueele Coo- peratie te Parijs, dat door de Fransche re geering is aangeboden. Directeur wordt Lu- chaire, inspecteur-generaal van het onderwijs in Frankrijk. Van veel belang is, dat een van de zeven afdeelingscfcefsplaatsen aan den Duitschen prof. Scbultze Gaevernitz van d: universiteit van Freiburg on een bekend cCo- >.com, werd toevertrouwd. Om dit te bereikeu, hebben de Nederlandsche, Zwitsersche en Scandinavische leden der commissie hun cafididaten teruggetrokken. Van de overige zes afdeelingschefs zijn alleen de Engelsche professor Zimmern on de 1'oolsclic hoog- lceraar Halecki bti.cnde persoonlijkiieden. Dc overige lciders zijn persoonlijkiieden uit Bel - gie, italie, Chili en Soanjo HERSTELLINGSOORD SPOORWEG- PERSONEEL. In de dezer dagen te Amersfoort gehonden algemeene ledenvergadering werden, nder leiding van den voorzitter, den heer H. R. Krapels, het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening over 1924 en de be- grooting voor 1926 goedgekeurd. Uit de bij het jaarverslag gevoegde statistiek bleek, dat het aantal verpleegden en verpleegdagen in steeds sterk stijgende lijn is. In 1924 werden verpleegd 329 personen met 13974 verpleeg dagen, waaronder-152 kinderen (van 414 jaar) met 6024 verpleegdagen. In het eerste half jaar 1925 was het aantal verpleegden in de inrichtingen te Vorden (De Decanye voor 45 volwassenen en het Van Hasselt Pa- viljoen voor 20 kinderen) weder 65 pet. groo- ter dan in dat tijdvak van 1924. Het is dan ook een bepaalde eisch om het Kinderherstellingsoord (Van Hasselt-Pavil- joen) te vergrooten, zoodat er ongeveer 40 kinderen gelijktijdig kunnen worden opgeno men. Om de kosten daarvan te dekken, werd een verloting gehouden, waarvan het voordee- lig saldo ongeveer 10.000 bedraagt, ter wijl door particulieren en leden ongeveer 9000 word bijeengebracht, in totaal dus on geveer 19.000. Nu de zeer eenvoudige plan- nen zijn uitgewerkt, blijkt echter dat ongeveer 29.000 minstens noodig is, zoodat er onge veer 10.000 te kort komt. De vergadering gaf toestemming om voor zooveel noodig dit bedrag te leenen of de vaste bezittingen nog met ten hoogste f 12,000 te bezwaren. NEDERLANDSCHE BAKKERSBOND. Het hoofdbestuur en dat van de afdeelin- gen van den Nederlandschen Bakkersbond, die te Groningen heden en morgen zijne al gemeene vergadering houdt, zijn gisteravond ten Stadhuize daar ter stede door het gemeen- tebestuur ontvangen en toegesproken door den burgemeester jhr. mr. L. H. N. Boscb ridder van Rosenthal. De bondsvoorzitter, de heer F. C. Stahle, van Amsterdam, dankte voor de ontvangst er de hartelijke vvoorden van den burgemeester. DE-OLYMPISCHE SPELEN. Bij het Comite Spelen Amsterdam 1928 is bericht ingekomen uit Kobe, dat'de Nederlan- ders, in Japan woonachtig, een bedrag van 367.20 bijeen hebben gebracht ten behoeve van de Olympische Spelen in 1928. VOOR VERLAGING DER POST- TARIEVEN. Door de heeren Mr. R. E. Kielstra en F. L. van der Bom, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris der Werk-commissie, aangewe- zen uit een Comite tot Verlaging der postta- rieven, hebben een adres gericht tot den mi nister van waterstaat in verband met de be zwaren tegen het tegenwoordig geldend ta rief der Nederlandsche posterijen. Dit comite is gevormd uit de volgende ver- eenigingen: Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Ceniraal Indus- trieel Verbond; Algemeene R. K. Werkge- versvereenigingVereeniging van Christelij- ke Werkgevers en Groothandelaren in Ne- derland; Verbond van Nederlandsche rabri- kantenvereenigingenNederlandsche Mid- denstandsbond; Nederlandsche Dagblad- pers; Nederlandsche Periodieke Pers; Cen trale Raad van Vakbenden in het Grafisch en Boekbedrijf; enz. In het adres wordt crop gewezen, dat het huidige tarief der posterijen zware lasten op het bedriifsleven legt, zoodat dit in zijn stre- ven wordt belemmerd en wordt achtergesteld bij het buitenland. Adressanten verzeeken den minister op grond van een door hen ingesteld onderzoek in het algemeen de tarieven, geldende voor post, telegrafie en telefonie te verlagen of te wijzigen. In het bi'zonder vragen zij daarbij do aandacht voor: 1. het tariei voor buitenland; 2. voor mon sters; 3. voor cxpresse bestellingen; 4. voor briefkaarten5. het ontbreken van stadspor- to-tarieven; 6. het brielporto van 10 cents; 7. het tarief voor drukwerken; 8. de gewichts- verschillen der bpklim:n:ude tarieven; 9. het Iiooge begin-tarief vocr postpakkctfen; 10. het tarief der intercemmunale telefoon en dc hooge kosten van iuschrijving voor telegram adressen. Ten slotte vragen adressanten den minister het comite te wilien uilnoodigen om het adres nader toe te lichten. INTERNATIONA A L CONGRES DER OUD-K ATHOLIE 1<E KERKl:N. Na een onderbrekipg van twaaif jaren, ten- gevolge van den coriog, zal in die iaar we derom een internaiionaa! congrfis tier oud- katholieke kerken, het tieru.e sedert de dogma- verklaring der pauselijke onfeiibaariieid, worden gehouden, en wel van 1—4 Septem ber te Bern. Het congres zai worden ingeleid met de wijding van den verkozen bisschop der Oos- tenrijksche oud-katholieke kerk, mgr. Schin- delar van Weenen. Onder de oude Habsbun- monarchie was het den oud-katholieken al- daar niet geoorloofd een eigen bisschop te hebben. Onder het nieuwe bewind zijn den oud-katholieken gelijke rechten met de ande re confessies verleend, zoodat tfljjkle verldezing kon worden overgegaan. DdRTsschoppelijlie- wijding zal worden verricht door mgr. prof, dr. Kiiry, bisschop der Zwitsersche oud-ka- iholieke kerk, onder assistentie van het Ne derlandsche en Duitsche episcopaat. De agenda van het congres staat in het teeken van den inwencligen opbouw en kan tot drie algemeene gedachten worden terug- gebraclit. Allereerst wil men de internationa- lc betrekkingen tusschen de oud-katholieke kerken onderlirig bestendigen en nauwer aan- halen tusschen die kerken, die in den oorlog tegencvcr elkander hebben gestaan. Daartoc zuilen o.a. dienen de referaten van pastoor Kreuzer in FreiburgBreisga'u over: „de in- ternationalc arbeidsgemeenschap van het Oud-Kathclicisme" en ..nieuwe arbeidsmetho- den in de kerk en gemeente", door pastoor Baill - van Bern; alstnede de voordracht van prof. dr. Kcussen over „het Oud-Katholicisme als -kerkclijk iciCe, haar bclcmineringen en vcoruitzichtcn". OveiTcnkcinstig het program ma van het Oud-Kathclicisme „de licreeriiging der ge- scheiden kerken" is ecu groote plaats aan -de verwfczenlijkui;./ der hi i c nigingsid'ee inge- niiiud Deartce helu u cie referaten van prefdr. Gangler te Bern over „de geestclijke voorwaarden voor e, :i -kt-iijke hereeni- ging" cn „d: bctr-vkki::,n w"het Oiid-Ka- ibolicisme me: de ortliodoxe kerksui vaa het

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2