CORRICIDE nacht een MINISTER COLIJN AANVAARDT DE OPDRACHT. Naar bet Corr. Bureau verneemt, heeft de minuter van Financier!, de heer Colijn, gis- ter te Soestdijk aan H. M. de Komngin me- degtdeeld, dat hij de epdracht, hem door H. M. verleend tot vorming van eeu nieuw ka binet aanvaardt. Vo.orts verneemt het Corr. Bureau met ze- kerheid, dat het ger-ucht, dat het departe ment van Onderwijs, Kirn-s ten en Weten- schappen zijn zelfstandig best aan in het nieuw te vonnen kabinet zou verlitzen en ondergebracht zou worden bij ecn dcr ove- rige depaxtementen van algineeen bestuur, niet juist is. De Haagsche Corr. vaini de Tel. schrijft: Nu ten gevolge van den aandrang van verschillende zijcten op den heer Colijn uit- geoefend, niet het mimst van chr. hist, zijde, de kabinetsfonnatcur op het laatste oogen- blik ,zijn oo'rspronkelijk plan heeft laten va- ren, het dept. van Onderwijs op te heffen em bij Binnenlamdsche Zaken te voegen en Landbouw bij Waterstaat, em ten slotte, be- halve de samensmelting van Marine en Oor- log tot Defensie de t'oestand blijft zooals hij was, is de verdeeling der ministerp-ortefeuil- les door de aanspraken der drie fracties in een moeilijk stadium gekomen. Vooral met't Dept. van Kolonien heeft mem geen uitweg geweten Daar men tegelijk een Imdische specialiteit zocht, die tevens ge- accepteerd kan worden door de rechtsche fracties, is het niet onwaarschijn'Iijk dat en kele der door ons genoemde ministers van kabinet zullem verwisselen, om daardoor een betere verdeeling mogelijk te maken. Zoo wordt verwacht dat de heer Rutgers Onderwijs zql nemen. De aanspraken der drie rechtsche fracties hebben de oplossing niet gemakkelijk ge- maakt. In parlemenfaire kringen worclt vooral met spanning de vervuUing van Kolonien tegemoet gezien. HET 250-JARIG BESTAAN DER PORT ISR. SYNAGOGE. Het 250-jarig bestaan van de Synagoge der Portugeesch-Israelietische Gemeente te Amsterdam is heden feestelijk herdacht. De herdenking heeft plants gehad met even grooten luister, als het solide gebouw, nu 2 H eeuw geleden, in tegenwoordigheid van het bestuur dcr stad en vele andere autoritei- ten is ingewijd. Althans de secretaris der Port Isr. Gemeente, de heer A. J Mendes da Costa, deelcle ons daaromtrent in zijn histo- rische beschrijving interessante gegevens mede. hi de Synagoge is lot op den huidigen dag nog het 17e eeuwsch karakter bewaard geble- ven. Steeds wordt er door het kerkbestuur voor gewaakt, dat daarin geen verandering komt. Zoo zal men de kaarsenverlichting, die een eigenaardige wijding aan het gebouw geeft, nimmer willen vervangen door eenige moderne. Algemeen heerscht er bij de Portugeesche .Toden groote feestvreugde en vandaag aan- schouwen zij met trots hun aloud kerkge- bouw. - Het ziet er binnen uit als op de feestdagen en op het binnenplein is een mooie versiering van planten en bloc men aangebracht. Boven den hoofdipgahg- prijkt cen Vergulde peli- kaan, het wapen dcr jubileerendc gemeente In de Synagoge is bij de entree cen gazon geplaatst, waarop de jaarfallen 5435-5685 in witte bloenten vermeld. staan. (Het jaar der inwijding en het jaar van het jubileum •V3n heden) Als omstreeks twee uur de leden van de Port. Isr Gemeente zich ter kerke begeven, om getuige te zijn van de plechtige, herden king, heeft reeds enkele uren tevoren een min of meer officieele samenkomst plaats gehad in de vergadcrzaal van den Kerkcraad. Daar heeft eerst de feestcommissie het Kerkbestuur gecomplimenteerd met het feest en daarna zijn verschillende souvenirs aangeboden, o.a. een huldeblijk van de gemeenteleden, vormen- de de restauratie van de vergadcrzaalVer der'zipi twee tapijtloopcrs geschonken voor de trappen van de Heilige Arke, alsmede een zilveren kan voor het gebruik bij het eindigen van den Sabbath en bij huwelijksinzegenin- gen. Dat het overhandigen van al deze ge- schenken gepaard is gegaan met het wisseien van de allerhartelijkste toespraken, behoeft von freytag Drabb-e, het gemeentebestuur geen betoog. De^ eigenlijke officieele herdenking heeft in het Kerkgebouw pfaats gehad en zooals S'emeld is de aanloop van de feestgangcrs reeds om twee uur begonnen. Voor de samen- land is medegenomen. Die wetsrol is in dien- zelfden staat bewaard en niet versierd met de Siertorens en Kronen, die op de volgende geplaatst zijn. De adjunct-rabbijn Dr B. Ishael Ricardo bcgeleid dezen omgang. Daarna wordt door koor en orkest, tcrwijl de deuren dor Arke geopend zijn, 't gebed voor't Koninklijk Huis en de overheid verricht, waarbij de voorlezer, de heer S. Duque, in 't Portugcesch de solo zingt. Als de wetsrollen, die tijdens dit gebed op de „theba" (d. i. verhooging) werden ge dragen, weer naar de Arke zijn terugge- bracht, is het de voorlezer, de heer J. D Rla- nes, die een zegenbede uitspreekt voor hen, die geschonken hebben aangeboden. Dan wordt door't koor't speciaal voor deze her denking vervaardigdc feestiied gezongen, waarvan de Hebrceuwsche tekst is vervaar- digd door Dr. B. Israel Ricardo en de muziek door Isr. J. Olman is gecomponeerd. Met een slotzang van het koor is dp feeste- lijke middagdienst van het 25Q-jarig bestaan der prachtige Synagoge der Portugeesch Israelietische Gemeente geeindigd. HET GOEDERENVERVOER MET HET BUITENLAND. Verordeningen en maatregelcn uit de oor- logsjaren geraken suceessieveHjk in het ver- geetboek, alleen zoo nu en dan worden wij er nog eens aan herinnerd. Zoo vinden wij thans in Stsbl. 324 afge- kondigd het Kon. Besl. van den lOen Juki 1925, tot intrekking van het Kon. Besl. van 22 December 1917, „houdende bepalingen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland". Laatstbedoeid besluit hieicl in, dat uRvoer- consenten voor goederen, waarvan de uitvoer krachteris de wet van 3 Augustus 1924 ver- boden was, alleen door of narnens den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel af- gegeven werden ten name van de te's Gra- venbage gevestigde naamlooze vennootschap den naam dragend van ..Nederlandsche Uit- voermaatschappij". Dit besluit is dan nu, met ingang van den 29sten Juli officieel ingetrokken. tainebleau en speciaal aan de ongeveer 1600 H.A. groote „serie artistique". Fen prachtig bosch met schitterende, eeuwer.oudc boomen, met prachtige vergezichien en mooie rots- partijen (zandsteen) dat speciaal als natuur- monument in stand wordt gehouden en waar- in niet mag worden geveld dan met bijzonde- re machtiging van den minister. Men treft hier tal van boomen aan die een leeftijd heb ben van 500600 jafen en die in den loop der eeuwen, zich betrekkelijk in vrijstand ontwikkelend, enorme afmetingen hebben verkregen. Ook vaak bocmen, die al jaren iang dood zijn, maar die toch als historische relequien nog behouden Dlijven. Wet geheele bosch is ongeveer 17000 H.A. groot. Het gedeelte buiten de „seric artistique" wordt wat meer boschbouwkundig behan- deld. Echter wordt ook hier pas geveld als de boomen geheel uitgeleefd zijn en het ter- rein nooit geheel kaal geslagen. Wat echter niet wegneentt, dat men zich wel eens afvraagt of het natuurschoon bij een meer boschbouwkundige behandeling nog- met vaak beter tot zijn recht zou kunnen ko- men. Want het bosch dat geheel aan zich zelf en aan de verschillende natuurkrachten is overgelaten, zal vooral op den duur tegen moeten vallen en niet kunnen blijven beant- woorden aan onze opvattingen van land- schapsschoon. Nadat hier ten slotte nog een bezoek was gebracht aan het bekende kasteel, werd de terugtocht naar Parijs aanvaard, waar de excursie werd ontbonden. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermiddag is de heer H. te Peeloo (Gem. Assen) met zijn motorfiets tegen cer boom gereden. De. heer H. is onmiddellijk aan dc bekomen verwondingen overleden Landbouw komst in de Synagoge heeft het Kerkbcstuu. dc genoodigden in de vergadcrzaal ontvan- gen. Tot de invite's behooren o. m J-h-r. Ch Ruys de Beerenbrouck, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, mr dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van Staten, de heer F. M- Wibaut, waarnemend burgemeester, en de wethouders S. Rodrigues de Miranda, dr. I. H J. Vos en J H. A. L. van Ouder-Amsfel en vele opperrabbijnen, rabbijnen enz. De koren, een mannenkoor van 80 perso- nen en ecn knapenkoor van 80 jongens, onder leiding van den heer A. Aletrino,' zingen liet welkomstlied „Gezegend hij, die komt in ■naam des Eeuwigen", begeieid door het or kest onder leiding van den heer M. Coronel. De heer Blancs heeft den voorzitter van de Hoofdcommisie voor de zaken van het Port. Isr. Kerkgenotschap, den heer Aug. Belin- fante, iut den Iiaag, in een korte Portugee sche toespraak uitgenpodigd de vijf d 'uren van de Heilige Arke te willen openen. Nadat de heer Belinfante daaraan voldaan heeft, worden de wetsrollen qmhan-gen met de schit terende broderieen en versierd met kostbaar smeedwerk van zilver zichtbaar. Voor de Heilige Arken zijn groote zilveren schalen geplaatst, die algemeen bewonderd worden Daarna spreekt de Opperrabbijn der Port. Isr Gemeente, de WclEerw. heer J. v. Pala- che, de feestrede uit. Als deze rede in groote stilte is aangehoord. volgt de plechtige omgang met de H. Wcts rolien De deuren van de ,,,Hechal" worden geopend en daaruit worden 14 wetsrollen ge- nomen, welke worden gedragen door dc Op perrabbijnen, vertegenwoordigers der zus- tergemeeijten en andere personen. De eerste wetsrol, die uit de Arke genomen wordt, is die, waarvan de legende verhaalt. dat deze door de Portugeesche Joden te Amsterdam toii buu vlutht -van-.het,PyKneesch Schierei- NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT- SCHAPP1J. Men schrijft ors: Dezer dagen hield de Nederlandsche Hei demaatschappij haar 5e jaarlijksche buiten landsche boschbouwexcursie. Hiertoe door de welwillende medewerkingjyan het Fransche Staatsboschbeheer in staat gesteld wrrden dit jaar verschillende belangrijke Staafsbos- schen in Frankrijk bezichtigd. 's Maandags naar Parijs vcrtrokken, werd den volgenden morgen doorgereisd naar Alenpon in het departement van de Orne ge- legen, waar allereerst een bezoek werd ge bracht aan't ongeveer 8000 i I.A. groote foret d'Ecouve. Hoofdzaak is hier de omzetting van het hakhout in opgaande bosschen. Alle gronden die voor opgaand loofhout gescliikt zijn, worden door het uitsparen van zooveel mogelijk goede teigen in opgaand bosch om- gezet, terwijl op de slechteve gedeeltcn, waar van toch geen behoorlijkc opgaande loofhout- bosschen zijn te verwachten, door tusschen- zaaiing van grove dennen, naaldhoutbosch wordt gemaakt. Vervolgens werden het ongeveer 5000 H.A. grpofe foret de Perseignes (departement van de Sarthc) en het ongeveer 2400 H.A. groote foret de Relleme (departement van de Orne) bczocht. Flet zijn hier bijna uitsluitend op gaande looflioutbosschen, waarin de eik de hoofdrol speelt' en de beuk overal is bijge- mengd. Ze worden geexploiteerd met een langen omloop van 180-216 jaar, dus ook weer v.n.l. met het doel om zwaar werkhout te kweeken en zich in dit opzicht zooveel mo gelijk onafhankelijk te maken van het buiten land. Planten en zaaien kan in deze bosschen achterwegc blijven. Is het bestand n.l. op den leeftijd van ver- jonging gekomen, dan wordt deze ingeleid door de zoogenaamde coupe d'ensemence- ment." Hiei toe wordt uit het bestand dat tot nu toe in vrij sterke sluiting is opgegroeid ongeveer de helft der sfammen verwijderd, waarbij alleen de mooiste zaadboomen en Iiiervan v.n.l. eiken en slechts enkele beuken, overblijven. Aan den grond wordt niets ge- daan docb na een paar jaren ziet men hier en daar op de lichte plaatsen al jonge eiken en beukenplantjes voor den dag komen. Al naar geiang deze zich ontwikkelen, worclt dar. verder hei hoofdbestand in I of 2 vel- iingen geheel verwijderd en de kiem van het nieuwe bosch is zonder dat de menschenhand hieraan iets heeft behoeven te doen weer ge- iegd. Dan last men de bezaaiing een lange periode (25-40 jaren) aan zijn tet over om pas daarna met dunnen te beginnen. Op deze goede gronden is het voor een goede selcctie van toekomstboomen n.l. ge- wenscht om „tJie struggle for life" betrekke lijk lang aan moeder natuur over te laten en niet te vlup; kunstmatig in te grijpen. Hetzelfde systeem van exploitatie en ver- jonging wordt ook toegepast in het eveneens bezochte foret dc Berce, ongeveer 5400 H.A. groot en gelegen in het departement van dc Sarfhe, waar men de mooiste eikenbosschcn van geheel Frankrijk aantreft. Prachtige kaarsrechte in dlchte sluiting opgegroeide cikenbestanden, waarbij een inhoud van 4 a 500 M3 per II.A. op kapbaren leeftijd zeer gewoon is doch ook bosschen met een inhoud van 800 M3, ja zeifs van 11001200 M3 per H.A. werden aangetroffen. Het foret de Berce levert het duurste eiken- hout van Frankrijk: door de dichte sluiting grocit het hout recht en lang op, doch neemt niet sterk toe in doorsnede. Dit regelmatig, langzaam gegroeide hout is buitengewoon ge- srfiikt voor werkhout en daarom overal zeer gevraagd. In het foret de Berce treft men naast deze zeer goede bosschen ook een gedeelte aan, waar de grond van veel mindere kwaliteit is. 1 Iier heeft men het loofhout omgezet in naaldhout v.n.l. zeeden doch later ook veel grove dennen, omdat ook hier de zeeden in koude winters nog al eens last heeft van be- vriezen. De laatste dag van de excursie was ge- wiid aan een bezoek van het bosch van Fon- verwijdert uw LIKDOORNS zonder dure voetbaden Koopt bij uw Drogist. Buitenland DE CRITIEK OP GLADSTONE. Peter Wright is op den open brief vain dc twee zonen va-n Gladstone het antwoord niet selluldig gebleven. Aan hctgeen hij terugge- schreven heeft, is het volgendte ontleen-d. B ij dezen bcricht ik u de ontvaugst van uw uitbarsting van 23 Juli. Ik noemde Glad stone een huichelaar in sexueele aangclegein- hedteu. En mijin bewijzen daarvoor zijn even goed; als alle andere bewijzen van gebeur- tenissen uit het verkden. Ik schreef wat ik sehreef op gezag van wijlen lord Milner. Om Milner's eigen woorden te bezigen: „Gladsto:ne werd beheerseht door zijn ha rem". En verder: Gladstone's huichelachtig karakter (dat in geenen deele afbreuk doer aan zijn ver- diensten als financier, is de algemeen gel- dende, zij het ook niet officieele reputatie, die ons de overlevering biedt. Die reputatie is saniengcvat in Labouchere's befaamde uitla- ting: „Dat Gladstone bet-rapt zou kunnen wor den bij lvet kaarten met een vijfde aas in zijn mouw en clat hij dan eenvoudig zou zeggen, dat God1 die daar had neergelegd". En ten slotte: „Mijn meening wordt zelfs niet aan het wankelen gebracht door de kradit van uw polemische taal, welke, als ik dit z o zeggen mag zonder onbeleefd te zijn, een er aange- leerd schijnt te zijn im uw lordschap's pro.vi- sickamer dan bij de oefening van uw lord schap's redenaarstalent in liet Hoogerhuis". D-e Gladstone's hebben hierop weer geant- woord: „Het publiek zal zijin- eigen oordeel vormen als ge weigert dc eeriige inethode te vo-lgen, die vereenigbaar is met eer en waar- heid ons een proces aan-doen wegens be- ieediging". In een interview verklaarde Wright ech ter, dat hij er niet aan denkt te procedeeren. „Ik ben er zeker van, zeide hij verder, dat Gladstone niet de conventioneele liberate held was, dien- men van hem gemaakt heeft; evenmin als Disraeli de conventioneele eon- servatieve held was. De wezenlijke individu- eele persoonlijkheid was totaal a-nders dan de politie'ke figuur. De g-eschiedenis wordt ten' slotte onmoge- lijk als elke critiek op een overleden staats- man, het belasteren van een doode" wordt genoemd". Dc- uitg'evers van Wright's boek hebben lord Gladstone een brief geschreven, waarin zij verklaren, dat de gewraakte passage eerst bij de correctie is aangebracht en dat zij niet in het oorsrponkelijk manuscript voorkwam. Anders zouden zij geweig-erd heb ben, die zinsnede te publiceeren. Lord Lincolnshire, een persoonlijk vriend van Gladstone, heeft reeds den handschoen voor hem opgenomen en gethigt, dat Glad stone een voorbeeldig leven tegenover zijn ge- zin heeft geleid. Dit is niet het eenige getui- genis, dat ten opzichte van den „grand old man" bestaat. In het jaar 1921 is in Enge- land een boekje verschenen, getiteld „l he Glass of Fashion" en geschreven door „A. Gentleman with a Duster" („Een heer met ecn staffer"), onder welken schuilnaam zich, naar bekend is, een politicus van naam en standing verbergt. In dit boekje nu wordt o.m. het volgende over Gladstone gezegd: „Maar wcinigen wcten, dat Gladstone zich met den grootstcn hartstocht en strengste toe- wijding aan 1 et bittere werk overgaf van de redding van gevallen vrouwen. Deze edele hartstocht, die naar ik reden heb te vermoe- den, begon toen hij tc Oxford was, duurde tot het eind van zijn leven voort. De gevaren van dergelijken arbcid schrikten hem niet af." De schrijver voegt hieraan toe, dat- de klctspraat, die (over Gladstone) in de „haunts of scandal" verkocht werd, „buiten- gewoon" was. Onder het gemeene volk fluisterde men: „The heel of Achilles!" Enkele zijner vricn- den zouden hem werk, dat den politicken spion en den socialen lasteraar schier uitnoodigden zijn reputatie te vernietigen, hebben afgera- den. Doch Gladston kon niet worden terug- gehouden. Elke vrouw, die hij door zijn po- gingen redde, was een nieuwe prikkel voor zijn ijver". Dc schrijver deelt verder mede, dat Cathe rine Gladstone Gladstone's vrouw, aan dezen arbeid deelnam. „Mrs. Gladstone en haar vriendin Lady Lothian gingen geregeld ei ken nacht naar plaatsen als Leicester Square, Coventry Street en de Haymarket, waar zij naar jonge meisies zochten en ze nar.r vrou- wentehuizen brachten". Dc schrijver vertclt vervolgens, hoe Glad stone op een regcnachtigen avond in Novem ber uit het Lagerhuis terugkeerende en op te treden van het monument van den hertog van York een ongelukkige daklooze vrouw ontmoette, deze met zich mede naar zijn huis in Carlton Gardens nam en haar voedsel en onderdak verschalte. Op de uitdaging van lord Gladstone en diens broeder, om hen wegens beleediging aarn te klagen, heeft kapitein Peter Wright, die in zijn boek de gewraakte passage over den grooten liberalen leider had opgenomen, het volgende gean-twoord „Als Gladstone zelf een vader had gehad, zoo groot a'ls gij er een hebt gehad, en als hij betrokken was in een geschil aangaande het gedrag van dien vader, dan zou hij zich wel zeer anders hebben gedragen dam gij. Hij zou zieh niet eerst hebben overgegeven aan onaangename beleedigingen en- "later aan zwakke en onware uitingen van zijn eigen sleeht humeur en slechten stijl, maar zou mij hebben aangepakt op de hem eigen grootsche manier. Zich in het debat men- gend met souvereine en overtuigende onpar- tijdigheid, zou hij het geheele gebouw van mijn argumenten uit el'kaar hebben gerukt, en ze een voor een- hebben verpulverd. Zijn eigen voorname waardigheid handha- vend, hoezeer zijn gevoeiens ook gesehokt mochteo zijn, en elke uitspraak met kalme onverschrokkenheid behandelend, hoe recht die ook mocht gericht zijn op zijn hart, zou hij, met aanwending van al zijn bekwaamhe- den, mij elk motief uit de harden hebben ge stagen. Enzelfs als het gelijk aan mijn zijde was, zou hij mij verward, verslagen, stom, als een si nickeling hebben achtergelaten. Dat zou zijn meesterlijke en verp letter en - cle manier zijn geweest om een tegenstander te behandelen, en niet, zooals gij doet, door beurtelings tc schimpem en uitvluchten te zoe- ken. Hoe zwak en stomp ongelukkig pole- misch wapen ook is, vcrgcleken bij het on- weerstaanbare en bliksemde zwaard der wel- sprekendhcid, dat hij een halve eeuw geleden voerdte voor de oogem van een gansehe natic,, en nimmer zonder zichzelf te eeren, ver- smaad ik toch, het op tc heffen tegen zu'ik ecn onwaardigen spruit van een machtigen vader". KORTE RERICHTEN. Uit Parijs wordt een aanmerkelijke toe- nadering dvnr Br'tsche en Fransche standpun- ten in zake de Duitsche antwoord-nota ge- m-elcl. Briand zal in Augustus naar Londen gaan ter conferentie met Chamberlain. Oostenrijk zal op de a s. Volkeubonds- vergadering wederom aandringen op ophef- fing der Volk£nbondscontrole. HALCYON EIJN Florapark, v. Hamb. n. Volo, 29 Juli te MaL HOLL. AFR1KA L1JN. Banka 29 Juli v. Tanga n. Zanzibar. Klipfontcin 30 Juli v. Tanga n. Kilindini. Randfontcin 30 Juli v. Hamb. te Antw. a HOLL. AMLRIKA LIJN. Rotterdam, v. Rott. n. New-York, 30 Juli nam. v. Southampton. Rotterdam, v. Rott. n. New-York, vertr. 29! Juli n.m. 8 u. van Boulogne. HOLL. AUSTRALIA LIJN. Abbekerk 30 Juli v. Hamb. n. Rott. EMZETCO LIJN. Jonge Anthonie 29 Juli v. Barcelona te Oran. Jonge Jacobus 30 Juli v. Valencia te Rott., San Antonio 29 Juli v. Ceuta te Lissabon. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki 29 Juli v. Rott. te B.-Ayres. KON. WEST-IND. MAlLD. Alkmaar (thuisr.) 28 Jul! te Antofagasta. Ares 30 Juli v. Chili te Duinkerken (Verb.) HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Delfland 28 Juli v. Freetown n. Seccondee. IJselstroom 30 Juli v. Hamb. n. Amst. HOLL. OOST-AZIe LIJN. Gemma (uitr.) 29 Juli v. Hongkong. JAVA BENGALEN LIJN. Boeton 29 Juli v. Calcutta op Java. STV. MIJ. OCEAAN. Adrastus, v. Japan n. Rott., 30 Juli Perim gep. Dolius, v. Liverp. n. Maka'sar, 30 Juli te Port Said. Hyson, v. Bat. n. Amst., 25 Juli v. Padang. Neleus 30 Juli v. Rott. n. Hamb. Eurybates, v. Batavia n. Amst., 29 Juli te Marseille. Marktberichten StadsRieuws 10.30 Kerk. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 2 AUGUSTUS. Groote Kerk, voorm. half elf ds. Baar (Doop. Avond! 6 uur, ds. Jellema, van St. Pancras (voor ds. Verwaal). KapeL voorm. 10 uur, ds. Roobol, van Eg- mond aan Zee (vacature ds. de Pree). Evangclisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, geam dienst. Doopsgezinde Kerk. Voormiddag uur, geen dienst. Rcmonstrantsch-Gerefonneerde Voormiddag 10.30 uur, ds. Cramer. Gerejonneerde Kerk. Voormiddag 10 uur, ds. Gootjes, van Balfo. Avond 5.30 uur, ds. Gootjes. Collecte voor de Glindhorst. Hersfeld Apostolische Gemeente, Tous- saintsfraat. Voormiddag 10 uur en avond 5 uur era Donderdagavon-d 8 uur, dienst. LEGER DES HE1LS. Zond-ag 2 Augustus. 7 uur vm. Bidstond. 10 uur vm. Heiligingsdienst. 3.30 uur Openlucht Samenkomst. 8 uur nm. Openbare Samenkomst. Leider kapitein Small en luitenant Henne- kes. 4 Aug. 8 uur, Soldaten Samenkomst. 6 Aug. 8 uur Openbare Samenkomst AKERSLOOT, 10 uur, ds. France, van Jisp. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom E.V. Maranatha, Bergen. Zondag 2 Aug. 10 uur vm., de heer J. J. Ruijs. Des av. g-een'dienst. Collecte bouwfonds, overigens als voor heen-. Dinsdag 4 Aug. 89 uur nm. Bijbelle- zmg. s Evangelisatie „Looft den Heer", Kerke- laan 16, Bergen. Voorm. 10 uur, voor den heer H. Stavenga, de heer J. Fl. de Wilde, van B'loemendaal. BERGEN AAN ZEE, 10.40 uur, ds. C. Brunt, van Rotterdam, Liturgische dienst. Inwendige lending, afd. Alkmaar, bij gunstig weer Zaterdagavond 8 uur, markt- prediking. Spreker: de heer H. Kok, van de Stadszending Zaand'am. EG MONO AAN DEN' FIOEF, 10 uur, EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo bol. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Oter- doom. HEILOO, 10 uur, ds. P. Groot. Evangelisatielokaalvm. 10 uur, de heer G. Dun, van Alkmaar. OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. OL'DORP, geen dienst. SCHERA4L.RHORN, geen dienst. N- ds. Deetman, van Alkmaar (d'oop). STOMPETOREN, 10 uur, n.t., Ds. Heep. •Zestijdingen. STOOMVAARTLIINEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Prins Der Ncderlanden (uitr.) 29 Juli Genua. Rondo (uitr.) 30 Juli te Bremen. Soemba (thuisr.) 29 Juli v. Singapore. KON. NED. STB. MIJ. Pluto 30 Juli v. Rott. n. Gibraltar (v.o.). Hercules 30 Juli v. Amst. n. Rott. Adonis 29 Juli v. Cadix te Ceuta. Hermes 29 Juli v. Samos n. Piraeus. Pluto 30 Juli v. Amst. te Rbtt. Pollux 29 Juli v.. Melilla n. Alicante. Tellus 29 luli v. Licota n. Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (thuisr.) 30 Juli v. Rio Janeiro. Kennemerland 30 Juli v. Buenos te Rott. ZeeJandia (uitr.) 29 Juli v. Pernambuco. v. NOQRDSCHARWOUDE, 30 Juli 1925. Schotsche Muizen 5.10—/ 7.10; Ideaal 4.80—/ 5; Duken 4.90—/ 5.30; School- mcesters 5.30—/ 6.80; Eigenheimers 5.305.50; Bl. Eigenheimers 5.60 7.30; Drielingen 6.70—/ 7.40; Kleine 1.902.20; Spercieboonen 13.30 - 16.80; Tuinboonen 5.20; Zilvcruien 8.709.30; Drielingen 12—/ 13.60; Zilvernep 15.10—/ 20.60; Grove Uiert 1111.40; Drielingen 10II; Geld I Nep -16.20—/ 17.50; Roode Kool /3.90-- 5; Witte Kool 3.30—/ 4.70; Gele Kool f 11.80—/ 13.90, alles per 100 K.G.; Bos- wortelen 4.80—/ 6.90 p. 100 bos; Bloem- kool 11—/ 19.20 p. 100 st., 2e soort 1.80 3.30 p. 100 stuks. Aanvoer: 189800 K G. Aardappeten; 725 K.G. Spercieboonen; 35 K.G. Tuinboonen; 19800 K.G. Zilveruien; 2800 K.G. Uicn; 38800 K.G. Roode Kool; 19600 K G. Witte Kool; 5200 K.G. Gele Kool; 7900 bos Bos- wortclen; 10100 stuks Blocmkool. WARMENHUIZEN, 30 Juli Scjiotsche Muizen 5.208.50; Drielingen 6.80 7.20; Kriel 2; Schoolmeesters 6.90 7.90; Graafjcs 9.1010.70; Negentig- voud enz. 4.10—/ 4.30; Eigenheimers 7f 7.30; Blauwe Aardappelen 8.10; Bloemkool, le s. 15.60—-/ 16.50, Blocm kool 2e s. f 13.90—/ 14.80; Blocmkool 3e s. 4.606.70; Roode Kool 4.40 5.30; Gele Kool 10.10; Nep(zilver) 15.60—/ 17.70; Uien(zilver) S.20— S.30; Zilverdrielingen 13.1014; Ge le Nep 16.70; Slaboonen f 17.2017.50. Aanvoer: 63000 K.G. Aardappelen; 5000 K.G. Roode Kool; 1200 K.G. Gele Kool; 4300 K.G. Nep(zilver); 150 K.G. Gele Nep; 30 K.G. Siaboonen en 2500 stuks Bloemkool. PURMEREND, 30 Juli. „Afslagvereeni- ging Beemste'r, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.48—/ 2.15 per zak 25 K.G.Kl. Aardappelen 0.561.55 per zak 25 K.G.; Slaboonen 1.90f 3.45 per zak 15 K.G.Snijboonen 0.753.15 per zak 15 K.G.; Tuinboonen 1.1*91.36 per zak J5 K.G.; Doperwten /2.104.70 per zak 50 K.G.; Roode Aalbessen 0.37 f 0.52 per K.G.Klapbessen 19.50 34.50.per 100 K.G.; Perziken 5—/ 12.90 per 100; Frambozen 0.95 per K.G.; Kom- kommers 6.10 per 100; Bloemkool 5.10 11.40 per 100; Roode Kool 3.30— 7.40 per 100; Andijvie f 3 per 100 krop; Rabarber 9.1010.10 [jer 100 bos; Wortelen 12.20 per 100 bos; Uien 2 per 25 K.G.Groote Blauwe aardappelen 1.43 1.93, Kleine Blauwe aardappelen f 0.8° 1.27 per 25 K.G.; Yellows 0.21- 0.46 per K.G.; Janbaasjes 0.18—/ 0.32 per K.G. BROEK OP L ANGENDIJK, 30 Juli '25. Bloemkool le s. l3.40—23.60, Bioem- kool 2e s. 2.60—/ 8.10 pdr 100 st.; Worte len 7.508.90 per 100 bos; Roode Kool le s. 3.30—/ 6.10 per 100 K.G.; Gelt; Kool le s. 11.80—/ 13 per 100 K.G. Witte Kool (vroege) 4.504.90 per 100 K.G.; Zilvernep 18.50—/ 22.80 per 100 K.G.;' Slaboonen 17.20—/ 18.50 per 100 K.G.;, Bieten 1.50—/ 3 per 100 K.G.; Schot sche muizen 5.30—/ 8.10 per 400 K.G.) Schoolmeesters 4.30- 8.50 per 100 K.G.;' Graafies 6.909.20 per 100 K.G.; Due of York 4.20—/ 5.70; per 100 K.G.; Kok- sianen 5.30 per 100 K.G.; Blauwe 6.60— 7.30 per 100 K.G.; Eigenheimers 6.90 7 per 100 K.G.; Drielingen 4.70—/ 7.50 per 100 K.G.; Kleine 1.60—/ 1.70 per 100 K.G. IIoeveelheden: 21.200 stuks Bloemkool; 10.000 bos Wortelen; 194000 Kg. Roode Kool; 19300 Kg. Gele Kool; 9300 Kg. Wit te Kool (vroege); 3600 Kg. Zilvernep; 972. Kg. Slaboonen; 950 Kg. Bieten; 136500 Kg.' Aardappelen. BOVENKARSPEL, 30 Juli. „De Tuin- bouw" Heden besteedcie men voor: .Bloemkool le s. 11.7038.60, 2e s. 5.30—/ 19.50, 3e s. 1.20—7 3.40; Roode Kool 4.50—/ 6.80; Witte Kool 4.50— 5.50; Gele Kool 11—/ 14; Slaboonen f 2.20—2.50; Groote Schotsche 2.50— 3.10: Kleine Schotsche 44.35; Ide-' aal 2.30—/ 2.60: Kleine 3.75—/ 4.20; Koks, Due en Ninetyfold 2.55—/ 2.65; Kleine Ninetyfold /6.90—1.20; Blauwe 2.603; Kriel 0.60—/ 0.85. ZWAAG, 30 Juli. Veiling Bangert en Om streken. Aardappelen: AVitte 2.60 per baal; Slaboonen 79; Snijboonen 79; Roode bessen 1720; Tros 23; Proli ne 2628; Kruisbessen. Totale aanvoer Witte bessen 5900 K.G. prijs per 100 K.G J 45.1 a I

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7