Alkmaarsche Ccurant ¥raag ©si 0 N.V. Boek- en Han- de!sdrukkerij voorh. Herms. Coster Zn. 0 Zaterdag 1 Augustus. Proyineiaal Nieuws Gemetigfl Menwi 179 1925 Hondsrd Zeven en Twintigsfe Jaargang, door JET DE BOER—VAN STRIEN. Een kille raaiherfsj-avond. Ondanks het late uur was de groote stads- boulevard nog d!ruk van menschen. Lichtre- clames sehokten, gleden en vonkten langs de hooge, donkere gevels. Uit de cafe's dreunde muziek. De verlichte stad'huistorenklok weer maar half twaalf. Tjingelende trams suisden stamp vol voorbij. Autofcussen probeerden, gierend, vooruit te komen. Dit was de groote stad. Marian liep, dralend en met zware voeten, voor de vijfde maal op dieni avond den bou levard over. Ze was koud en doodmoe. Hon- ger, dorst en slaap had ze. Maar in haar donkeren regenmantel en met de kleine city- bag in de band, leek ze een burgerjuffertje, dat boodschappen had moeten doen voor een moeder of tante en dat zich een beetje ver- laat had. Marian; had er een bitter geooegen in om te bedenken, dat de voorbijgaande menschen haar voor zoo'in burgerjuffertje houden moesten. Schoone schijn en anders niet. I laar moeder had ze sinds lang niet meer, en geld om boodschappen te doenach, het was te dwaas, maar niettemin die voile waarheid dat ze op dezen kill en naherfstavond1 in heel de wijde wereld feitelijk niets bezat, zelfs geen onderdak voor dozen eigen nacht! En hier in de groote stad scheen iedereen met zulk een onfeilbare zekerheid te weten, waarheen te gaan. De loopende en rijdende menschen haastten zich naar een huis; de tramconducteurse en autobuschauffeurs re- kenden uit hoe lang bun dienst nog d'uurde. Overal wachtte we'i een verlichte kamer, een bed voor den nacht. Alleen Marian niet. Nu ze door de stad liep te dwalen, al sinds een uur of vijf, en ze in haar citybag niets dam wat inderhaast daarin gepakt lin- nengoed, en in haar beursje precies f 2.12 34 wist begon ze te beseffen de allergrootste dwaasheid1 van haar leven te hebben begaan, toen ze, dien namiddag, met een doilen kop, uit haai- betrekking was weggeloopen. Het was eigen'iijk te oimnoozel geweest: een kibbelpaptij met het kamermeisje, dat haar, de juf, voor een stapel strijkgoed wilde laten optrekken! Mevrouw, hooghartig, had geen partij willen kiezen, maar gemeend dat zij, Marian, de wijste moest zijn. Toen was ze in een drift, die haar zelden overviel, het huis uitgehold zonder iets te zeggen, en zon- der geld. Weg wilde ze. En nu was ze weg. Weg vain Rietje en Robbie, de kinderen, van wie ze echt hield en van heel de vertrouwd-geworden omge- ving in het comfortabele huis. Waarom zou ze ontkennen, dat ze er nu naar terug verlangde? Haar aardige kleine balconkamer, met het prettige bed, het warm- rood-omkapte lampje, haar portretten en plaatjes aan de muren! Hoe had ze dit kun nen doen: weggloopen als een boos school- kind, zij, de ernstige, stugge, leelijke Marian, die haar plic? t toch wel kemde! „Juppie is weg!" zou mevrouw morgen- ochtend zeggen, als de kinderen vroegen, waarom moeder en niet „Juppie" hen kwam aankleeden. En onwillekeurig zou mevrouw 'er over peinzen waarheen ze gegaan kon kijn. Ze wist dat Marian, die „van buiten" kwam, geen familie had in de stad en dat haar ee- nige vriendin, Jo Doolaard, ook in betrek- king was. Jo Jo,. Maar al wtes ze naar die toegegaan, Jo had haar toch niet kunnen her- bergen. Zij stond zelf erg streng onder orde! En bovendien, Marian geneerde zich om bij haar aan te kloppen. Jo nam 't leven een beetje luchtig en zij, Marian, had haar vaak bepreektJo zou heime'lijk lachen, als ze nu zoo aankwam! Maar de wijzers op de lichte stadhuis- torenklok kropen voort. Het werd te laat nu langer te theoretiseerenzij moest iets doen. Voor een hotel reikte haar geld niet en bovendien als 't al reikte! stond ze dan toch morgenochtend zonder een cent op straat. MorgenochtendMoest dan wer- kelijk op de ellende van dezen avond nog de ellende van een dag volgen? Ach, kunnen teruggaanze zou het graag gedaan hebben. Maar zoo laat ze durfde niet. Men zou al te bed zijn. Marian voelde een vertwijfeld verlangen m zich opkomen maar een behagelijke slaap- kamer, met frisch linnen. Als ze toch eens een hotel binnenging? Of naar Jo.. Of of naar „huis" „In boeken," bedacht ze, bitter, terwijl kleine, stekende tran en langs haar wangen rolden, „in boeken daagde, in een dergelijk oogenblik de edele-redder-in-nood op, en hielp een stumper als zij was, ganschelijk be- langeloos, aan een nachtverblijf, geld, een betrekking.En in andere boeken nam <^e- zegde stumper het pijnlijke besluit om, in vredesnaam, dar. maar „slecht te worden." Onzin, alles onzin, edele rededers noch schur- ken doken op; niemand had eenige belang- stelling voor het traag-slenterende onaantrek- kelijke figuurtje. De drukte op den boulevard "verminderde trouwens allengs. Ergens moest nog een ca baret uitgaan, dat hel-lichte opschriften droeg. Daar wachtte een file van auto's. De zich vervelende chauffeurs riepen ge- meene grapjes naar Marian, die ze al zes, acht malen hadden zien kijken voor een nog verlichte etalage van een heerenmodezaaE En was het verbeelding, of keken ook een paar langstappende politieagenten haar on- derzoekend aan? Kleurde ze? Waarom hen eigenlijk maar niet ineens om onderdak gevraagd? Ze zag in gedachten de vervelooze wacht- kamer op den politiepost voor zich, waar ze eens was geweest, om een gevonden voorwerp op te geven. 's Nachts zat het er natuurlijk vol dakloozen, schoolers en uitschol onder de vrouwen. Een kille, verlammende wanhoop sloop in haar gedachten. Ze was zoo moe en zoo *fropeToos aTTeen. Oeen sferveRng in Reef de groote stad bekommerde zich om haar, haar afgematheid haar honger. Straks, als alles donker was, zou ze in een portiek krui- pen om even te zitten, te dommelen misschien. Dit was dus waarachtige ellende-en-armoe Neen, niets denken nu. Ze kon niet meer den- ken. Ze moest iets doen! Toch maar naar Jo gaan? Ze zag zich- zelf m gedachten aanbellen aan het strakke oitde huis, _waar Jo gezelschapsjuffrouw was. Er werd niet eens opengedaan. Een hotel? Bedeesd zou ze de hooge mar meren Jiotelgang, met de onvermijdelijke pal. men inschuifelen en den portier, fluisterend, vrageri, of er nog een klein kamertje vrij was voor een nacht niet te duur... Met een blik zou de man haar monsteren en ontkennend knikken. Er moesten toch ook nog goedkoope tehui- zen voor vrouwen zijn, hier in de cted. Waar? De poiitie wist dat wel... Maar ze vroeg het niet. Dof wist ze het niet te durven. Zoo'n agent dach: natuurlijk... Ach neen, ze kon niet meer denken. Ordeloos tolden de doodmoede gedachten door haar hoofd. En weer sleepten haar zware voeten zich voor de zooveelste maai over den boulevard, waar al enkele lichten doofden, omdat het nabij twaalven was. Twee mannen, tuurden, voorbijgaand, Marian onderzoekend aan. „Ook een leelijkerd!" zei een, met een schor lachje. Ze voelde zich te ellendig om nog ge- griefd te zijn. Rillerig van verkleumdheid ieunde ze tegen een duistere winkelpui, vlak bij het nog steeds hel-lichte cabaret. Ze wachtte, vertwijfeld, en wist niet waarop, hulpeloos den steun van het licht zoekend. „Ga naar huis, meid. 't is bedtijd," raad- de de goedig een voorbijstappend werkman. Radeloos verlegde Marian haar hoofd te gen het steen en Sncl droppelden de tranen op haar'mantel. Het late cabaret stortte zich opeens op den stilgeworden (boulevard leeg. De auto-chauf feurs werden oplettend en beleefd. Marian stond nog steeds tegen den winkelmuur ge leund. Toen gebeurde het sprookjeswonder. Voelde zij zich werkelijk bij den arm ge pakt Bloed steeg haar naar't hoofd. „Marian!" zei een stem, half-boos, half medelijdend, „wat doe jij hier?" En een tweede ,stem herhr.alde: „Maar Marian Meneer en mevrouw, de vader en moeder van .Rietje en Robbie, die uit het cabaret kwamen. Onder alle vreemden dus nog twee, die haar naam kenden, haar vroegen wat ze deed En nu kon ze niet anders, dan wildkramp- ac'htig snikken. „Kom," zei de man, wat verlegen en wat ongeduldig, en wenkte een auto nader. „Er is iets gebeurd, nietwaar? Daarvan zullen we morgen spreken. Nu ga je mee naar huis." De chauffeur een dergenen, die tevoren de gemeene grapjes geroepen hadden naar Marian hield nu, overgedienstig, het au- toportier open. 't Klapte toe en de wagen rolde weg. „Marian," zei mevrouw zacht, „begreep je niet, dat ik ongerust om je ben geweest? Waarheen heb je willen gaan, als we je niet toevallig gevonden hadden?" „Ik.. ik weet niet.. snikte Marian. Een breede stroom van dankbaarheid spoel- de over haar hart. Ze huilde nu van geluk, omdat ze alles zou weerzien, de kinderen, haar kamer met het lampje en de portretten. „Het spijt me zoo fluisterde ze nog, moeilijk. „Ja mevrouw wachtte even, peinzend. „Misschien zullen we het je ditmaal maar vergeven, Marian, omdat de kinderen zooveel van Juppie houden." Marian had haar graag de handen gekust, maar dat was raar-romantisch, en ze durfde niet. Ze lachte alleen een droevig, dankbaar lachje. O, de vreugde van weer in een huis te TE KOOP rPNDEPWAOEN, WTEO en KINDE'RGOED. Adlres Bureau van dit bind1. J. L. SOSTMAN Laat 72, heeft te koop Ion Pathefoon met 16 2 Pers. zware Houten Witte laque Spiegelkast tafel 10, euz. Jr., Verkooplokaa •racht gehrudkte Sa- bbeien Platen ,/35 Ledikamtem 10, 22.50, Schuif Em zoo goed als nieuw DAME&RIJWIEL te koop. Adre: KWEERENPAD 10. TE KOOP een goed' anderhoudem VOUW- een go WAGENTJE MET KAP, Adres: 2de Kamaalstraat No. 1. TE KOOP een THEEKAST en; PORTE- MA'NTEAU. Handwork. Hofsfraat 5. Te koop twee sterke HEEREN RIJWIELEh van 10 en 12.50, een prima DAMES- RIJWIEL 20 gulden. Landstraat No. 16. zijn, warmte te voelen, brood en thee te krij- gen! De vreugde van zich uit te strekken in bed, tusschen het milde linnen en te luisteren naar alle vertrouwde geluiden in huis. Als een stom beeld vol verschrikkingen zag ze den boulevard voor zich met de lichten. Dien avond bad Marian lang en innig. Den volgenden dag was ze weer de stille, plichtgetrouwe Marian van vroeger. Ze bood mevrouw excuus aan en maakte het weer goed met het kamermeisje, dat niet veel van de zaak snapte. En langzaam, in de gang der dagen, ver- gleed het angstaanjagende van het avon- tuur. Misschien vergat Marian er veel van Z«e wist dat zelf niet zoo goed. Als ze 't avonds in de lichte, warme kin- derkamer naaide of kousen stopte, dacht ze vaak aan den lichten, steedschen boulevard, maar ze zag er zichzeif niet als dolende. Haar vlucht was de schimmige dwaasheid van een avond geworden en soms kon Mari- an-zelf er niet weer aan gelooven. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderde de Raad on der leiding van burgemeester Haringhuizen, tevens. secretaris Afwezig; wethouder Koster met kennisgeving van verhindering. De voorzitter deelde mede, dat de in de vo- rige vergadering vastgestelde suppletoire be grooting, alsmede enkele af- en overschrij- vingen zijn goedge-keurd. Ook is door Ged. Staten goedgekeurd het besluit tot over- dracht van het Laagspanningsaet aan de pro- vincie. Door Ged Staten is meegedeeld, dat voor den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar over 1923 door Wieringerwaard 39.04 te veel is betaald. Een verslag van de gehouden vergadering van de N.V. Spoor-(Tram)-weg Wieringen Schagen zal bij de raadsleden eirculeeren Van Ged. Staten is een schrijven ontvan- gen, dat ingevolge de wet van 24 Mei 1897 aan deze gemeente zal worden uitgekeerd een bedrag ad/ 44810114. Dit stemt overeen zooals dooi" B. en W. was gerekend, zoodat van de gelegenheid" om in beroep te gaan geen gebruik zal gemaakt worden. De gemeente-rekening over 1924 werd aan- geboden met een ontvangst van 51143.85, uitgaven 48777.9414, saldo 2365.9014. De rekening van het G. E B. gaf op 1 Ja- nuari een winst aan ad 1193.37 en bij overdracht van de gemeente aan de provincie was er een winst van 1805-8414. B en W. stelden voor, al deze rekeningen in handen te stellen van de commissie van onderzoek Tot ieden dier commissie werden gekozen de heeren C J. Blaauboer, P. Peper, Jb. Wai- boer en J Speets, terwijl die heer H. Slikker als plaatsvervanger werd gekozen, Aan de H. B. S te Alkmaar moet over 1924 nog worden betaald 1086.57. B. en W. stelden voor, een gedeelte van het batig saldo 1924 over te brengen op den dienst 1925, wat bij suppletoire begrooting werd geregeld. Met algemeene steinmen goedge- vonden In verband met ontvangen klacbten over het vele publiek op de bruggen, wat aanlei- ding geeft tot belemmering van het verkeer, stelden B. en W. voor, aan art. 119 van de politieverordening een bis-artikel toe te voe- gen, dat luidt als volgt: „Het is verboden het verlceer ovei" de tot den gemeenen dienst bestemde bruggen te belemmeren en op deze bruggen te staan als daarover verkeer plaats heeft." De heer Waibo&r wilde nog verder gaan. en geheel verbieden om op de bruggen met rijwielen te staan De voorzitter ontried dit en was van oordeel, dat een artikel als was voorgelezen ruim voldoende is. Na eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Daar de rondVraag niets opleverde, werd de vergadering gesloten. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz .TE KOOP GEBRUIKTE BESSENSAP- FLESSCHEN heele en halve bij elk 'kwan- tum. T L. DE JONG, Oudegracht 48, A-lkmaaa". TE KOOP GEVRAAGD een. MODER- NE HAARD en een in goed en staat zijnde BADKUIP. J Br. onder letter IJ 133, bur. van dit blad. TE KOOP INDIAN SCOUT '1921, elec- trisch met duo, 400. KAREL BOS, Hekelsfraat 15. TE KOOP een weinig.gehruikte KINDER- WAGEN (inieuw model met buiten veeren). Te bevragen: SCHARLOO 31a. TE KOOP KEiRMISKRAAM 2 bij 2 M Te bevragen' J. J. WIEBES, Oudegr. 70. IE KOOP 1 MOiO/R N. S. U. voor den spotprijs van 37.50. LIMMERHOEK 18. een gebruikt TE KOOP GEVRAAGD DAMESRIJWIEL. Brieven met opgave van merk en prijs, bureau van dit blad onder letter D 137 UIT HEILOO. In het clublokaal van de Sportvereeniging V. V. H. werd gisteravond de verloting ge houden ten behoeve van de seriewedstrijden. De trekking geschiedde onder toezicht van den burgemeester. De hoofdprijs, een heeren- rijwiel geheel compleet merk „G. R. A." viel op No. 495 werd gewonnen door den heer J. Bruul. Door den Bond van Kermisvakgenooten zal een adres aan den Raad gericht worden om de kermis wederom op Zondag te doen aanvangen. UIT BEVERWIJK. Te Beverwijk heeft een aantal ingezetenen een adres gezonden aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland om het besluit van den gemeenteraad, waarbij besloten werd ge- durende een aantal jaren een subsidie van 8000 toe te kennen aan het ziekenhuis van het Roode Kruis, niet goed te keuren. UIT OPMEER. Wij deelden reeds mede, dat de gemeente Opmeer bij het Prov. Waterleidingsbedrijf zal aansluiten ingevolge een besluit van den raad. Het Hbl. teekent iiierbij aan, dat hier mede 94 van de 111 daarvoor in aanmerkiug ko- mende gemeenten het besluit tot aansluiting hebben genomen. UIT ENKHUIZEN. Alhier zou in de „Gnef. Getneenie onder het Kruis" een predikant worden gekozen. Op het tweetal stonden ds. Bart te Alphen aan den Rijn en ds. Vau Vliet te Dordrecht. Op beide predikaoten werden precies even- veel stemmen uilgebracbt. Dtfihalve besloot men de verkiezing uit te ste.ien. UIT SCHAGEN. Het Schager marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee, vei-zekerde in het 2e kw. van 1925, 615 slachtdieren, waarvan iin die openbare slachthuizen 3 geheel en 95 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvang- sten bedroegen 2677,42 en de uitgaven 2062,9014. BLOEMBOLLEN. De uitvoer van bloembollen bedroeg gedu- rende het eerste halfjaar aan gewicht 1.680.346 Kgvoor een waardc van 1 782.464, tegen 1 200-887 Kg. voor 1.243.272 overeenkomstig gelijk tijdvak yerieden jaar. DE RAMP VAN ARNEMUIDEN. Bij den plotselingen storm op 18 Juli 1924, werden de van Vlissingen uitgevaren Amemuidsche visschers door het noodweer overyallen en gingen enkele schepen verloren, terwijl de ramp aan verschillende visschers het leven kostte. Ter herinnering aan de ramp en de omgekomen mannen zal nu a.s Zaterdag des middags te 12 uur op de alge meene begraafplaats te Amemuiden een mo nument worden onthuld. Ontwerper en ver- vaardiger is de bekende beeldhouwer P. Puij- pe te Apeldoorn, een Zeeuw van geboorte. VISITATIE-BENTHEIM. Naar het Hbl. verneemt, zal met de a.s. winterdienstregeling der Nederl. Spoorwe- gen en visitatie en passencontrole van de D- treinen door de Nederl. douane weer van Bentheim naar Oldenzaal worden overge- bracht en zullen bedoelde treincn dus weer te Oldenzaal stoppen. BRAND. Te Culetnborg ontstond Donderdagavonc 11 1/4 uur, tijdens het hevig on weer, brand in de bovenwoning van het perceel, bewoond door den heer H. de Beer op de Markt, waarin een manufacturenzaak gevestigd is. De bewoners konden zich half gekleed in vei- ligheid brengen. De brandweer wist het vuur met drie slangen op de waterleiding spoedig meester te worden. De twee voorbovenkamer- tjes en zolder brandden grootendeels inwen- dig uit. Alles was verzekerd. EEN HOND DE OORZAAK. De veehouder Jan Wind1 van Oosterzee r^ed gistermorgen met zijn mot or f iets te Delfstrahuizen, toen een groote, aan den weg aldaar liggende hond plotseling voor den mo tor sprong, waardoor Wind over den weg werd geslingerd en ernstig aan zijn .hoofd werd verwond. Hij is per auto naar Lemmer vt "voerd. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. Naar het Hbl. verneemt, heeft de N. W. B. oesloten naar de wereldkampioenschappen voor amateurs op den korten afstand af te vaardigen de renners Mazairac, Meyer, B Leene en Hijzelendoorn, res. Piets en L. Lee- ne. DE AFRIKAANSCHE BIJBEL- VERTALING. In Zuid-Afrika wordt thans krachtig ge- werkt aan de Zuid-Afrikaansche bijbelverta- ling, d.i. een vertaling van den Bijbel in de eigen Zuid-Afrikaansche taal. De drie Hol- landsche kerken, te weten, de Ned. Geref. Kerk van Zuid-Afrika, de Hervormde kerk van Transvaal en de (enkel) Geref. kerken van Zuid-Afrika gedreven door 't besef der noodzakejl kheid om voor de eigen taal van Zuid-Afrika in plaats van de tot dusver daar gebruikte Hollandsche Staten-vertaling, thans bij den opbloei van't Zuid-Afrikaansch nationaliteitsbesef voor alles een eigen Bijbel, eigen psalmen, eigen liturgie enz. te hebben werken tot dit groote en zeer begeerde doel eendrachtig samen. De drie vertalers zijn thahs: prof. dr. J. D du Toit, prof. ds. J. D. Kestell en dr. H. C. M. Fourie. Deze zijn van hun andere werkzaamheden zoo ongeveer geheel vrijge- steld en worden gehonoreerd uit een afzon- derlijk „bijbelvertalingsfonds" voor 't welk in de drie Hollandsche kerken regelmatig ge- collecteerd werd. Tot 16 Juni 1925 was voor 't doel reeds bijeengebracht een som van 33864.20, met welk bedrag de uitgaven tot eind September gedekt zijn. De collecten zul len inmiddels blijven vloeien. Verder werd (op de vergadering van vertalers en deputa- ten op 16 Juni j.l. te Bloemfontein) besloten, ook de regeering tot medewerking aan dit voor Zuid-Afrika en haar taal-eigen zoo be langrijke werk te bewegen. En op Din gaansdag zal er een nationale collecte voor worden gehouden. Als vierde vertaler werd benoemd prof. dr. -■ G. van Rooijen, hoogleeraar in Oud-Tes- tamentische wetenschap te Stellenbosch (oud-leerling der Vrije Universiteit te Am sterdam). Op't oogenblik zijn reeds voltooid van 't N. T. Romeinen tot openbaring (prof. Kestell) en van't O. T. Jozua, Richteren, 1 en 2 Samuel en een deel van 1 Kon. (prof Du Toit). Besloten werd, en dit geeft ons een kijk op de gevolgde degelijke werkwijze dat elk deel der vertaling door 3 a 4 reviseurs za worden nagezien en de tekst in gezamenlijk overleg daarna zal worden vastgesteld. Deze reviseurs werden alien benoemd en hun deel hun aang^wezen. Verder werd besloten ook taal-adviseurs aan te stellen, die los van de vertaling zelve speciaal op't gebruikte Afri- kaansch zullen letten (prof. dr. S. P. E. Bos- hoff, vprof. J. J. Smith, prof dr. D. F. Mai- herbe, prof. dr. Le Roux). Uitgesproken werd, dat't zeer wenschelijk ware, voor moei- lijkheden in den Hebreeuwschen tekst een Europeeseh autoriteit aan 't werk te verbin- den. De practische moeilijkheid hiervan hield echter een bepaald besluit tegen. I let N. Izal't eerst gepubliceerd worden, dewijl niet op de voltodiing van het heele werk gewacht kan worden. Reeds nu werden m het licht gegeven de Tien Geboden, 't Onze Vader en de 1 waalf Artikelen. Voor Nederland is deze arbeid zeer belang- wekkend. Niet alleen, omdat hier de Staten- vertaling en dus ons Nederffindsch op deze wijze in het hart van het volk door een ande re taal vervangen wordt, maar nog meer, om dat hier een nieuwe en „Groot-Nederland- sche natie haar eigen Groot-Nederlandsche taal tot ontwikkeling brengt. Leidt de gang der wereldgeschiedenis eenmaal tot den groei van „Vereenigde Staten van Zuid-Afrika" dan zal men op de bijbel-vertaling van nu hebben terug te zien als op het beslissend moment voor de cultuur, de Groot-Neder landsche cultuur der toekomst. (Hbl.) KOELIERELLETJES IN INDIe. Bij een koelierelletje op de onderneming Bekioen van de Deli-maatschappij ter Oost- kust van Sumatra trachtte een 'Chineesche koelie in eeri fermenteerschuur een assistent aan te vallen. Een tandil voorkwam dien aan- val door den koelie af te ranselen, waarop 30 anderen uitliepen en de assistenten reti- reerden ^aar het huis van den administrateur. De poiitie arresteerde tien belhamels, waarna de koelifes de schuur met steen en bombardeer- den en de arrestanten bevrijdden. De poiitie belast xich met H0T VERVA ARDIGEN VAN ALLK DRUKWERKEN. HET PLAATSEN VAN ADVKR- TENTIEN IN ALLE BLADEN. HET LBVEREN VAN ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BOEKEN. HET LEVEREN VAN ABONNE- MENTEN OP ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BLADEN. Voopdam C 9, Alkmaar gaf een salvo in de lucht, waarop de aanval- lers afdropen en het werk gingen hervatten. Daarop werden 30 hunner gearresteerd. Een ontevreden koelie ruide op de onderne ming Klambir Lima, van de tabakmaatschap- pij Arendsburg, eveneens ter Oostkust van Sumatra, anderen op, naar aanleiding van het ontslag van den tandil. De koelies bom- bafdeerden de sehuur. Europeanen liepen klappen op en werden bedreigd met parangs 60 Agenten herstelden de rust 40 belhamels werden opgepakt. Het onderzoek der arbeids- inspectie wees uit, dat deze relletjes waar- schijnlijk een communistrichen ondergrond hadden. OPZEGGING COLLECTIEVE ARBEIDS- OVEREENKOMST DOOR DE MIJNDIRECTIES. De directies van de Staats- en particuliere mijnen hebben, naar aan het Hbl. wordt ge- meld, in een schrijven van 30 Juli aan '~de contractcommissie medegedeeld, dat zij zich, wegens de heerschende moeilijkheden in dc mijnindustrie genoodzaakt zien de collectieve arbeidsovereenkomst van 17 Oct. 1921 tegen 1 Nov. a.s. op te zeggen. De directies stellen rich voor tijdig met de vakbonden in over- leg te treden over het afsluiten van een nieti- we collectieve arbeidsovereenkomst. WAT MOET MIJN ZOON WORDEN? Prof. J. H. Aberson, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenmo-en schrijft aan het Hbl.: Nu de examens in ons land voorloopig af- geloopen zijn, vraagt menig vader of voogd zich af, wat met den gelukkigen bezitter van het diploma verder te doen. Studeeren is het lievelingsdenkbeeld van velen, en zoo worden ze ondoordacht losgelaten op Universiteit of Hoogeschool, wat later, na een moeilijke stu- die of een mislukking wordt wegens onge- schiktheid voor die studie, of, na het behalen van bul of diploma een te vergeefs zoeken naar een betrekking, waardoor er nu reeds honderden in ons land rondloopen. De ernstige waarschuwingen van hooglee- raren aan de Universiteiten en Technische Hoogeschool hebben wel iets uitgewerkt, doch zeker nog niet genoeg om den voortdurenden stroom van studeerenden, die eenmaal een be trekking in ons land hopen te vinden te stui- ten. Voor afgestudeerden van de Landbouwhoo geschool zijn de posities in Nederland uiterst beperkt. Anders wordt de zaak, indien de student na volbrachte studie een arbeidsveld in onze kolonien wil zoeken. Jaarlijks kan nog niet voor de helft voldaan worden aan de aanvra- gen voor beambten voor de cultuurmaat- schappijen. zoodat hier de markt nog niet overvoerd is; integendeel. Nu meene men echter niet, dat de studie aan de Landbouwhoogeschool gemakkelijk is, dit is evenmin het geval als aan de Universi teiten of aan de Technische Hoogeschool. f Wil de student met succes de studie vol gen, dan moeten de volgende vdbrwaarden vervuld zijn, daar het anders beter is er niet aan te beginnen, om ouders of voogden niet teleur te stellen. DezC voorwaarden zijn: 1; hooge cijfers voor natuurwetenschappen op het diploma van gymnasium of H. B. S.;' iemand met lager cijfers dan 7 loopt kans niet te slagen; 2. lust voor de studie der le- vende natuur; 3. liefde voor het werk in de kolonien; 4. een gezond lichaam. Wie aan deze eischen voldoet, riet zich een prachtigen werkkring en een mooie toe komst verzekerd. Nadere inlichtingen zal ik gaarne verstrek- ken. HOLLANDSCHE PRIESTERS IN BELGIe. De „Msb." meldt, dat Kardinaal Merrier, aartsbisschop van Mechelen, benoemd heeft tot onder-pastoor te Capellen den heer Jos. Magnus en tot onder:pastoor te Santvliet den heer M. Uijtdewilligen, beiden priesters van het Seminarie van het Bisdom Breda. Deze benoemingen door kardinaal Merrier betee- kenen, dat een oude, bijne dertig jaren gele- den afgebroken traditie weer wordt opgevat, die het overcomplete deel van den jeugdigen Bredaschen clerus een geestelijken werkkring in de priester-arme Belgische diocesen deed zoeken. Het initiatief is dezen keer friet van de jeugdige geestelijken uitgegaan, maar Kardinaal Mercies sdhijnt den bisschop van Breda om priesters gevraagd te hebben. BOND VAN KOORDIRIGENTEN. In de vergadering van den Bond van Koor- dirigenten, welke te Utrecht werd gehouden, zijn die volgende belangrijke besluiten geval- len: Afscheiding van den Bond van de Nederl. Koorzang-Unie. De bepaling, dat aan wedstrijden alleen dirigenten welke bij den Bond aangesloten zijn mogen deelnemen, zal voorloopig bui- 1927We worden gesteld tot 1 Januari DE VERDWIJNENDE PAARDEN- TRAMS. - - In den gemeenteraad van Breda deelde de burgemeester mede, dat op 1 October a.s. het gemeentelijk paardentrambedrijf zal worden stbpgezet en een particuliere autobusdienst m werking zal worden gesteld. ->. o

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9