DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. v\ No. 180 Honderd zeTen en twintigste Jaargang- 1925 MAANDAO 3 AUGUSTUS Buitenland. Off nu miner Besfaaf uit 1 bladen. Deze Couranf word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uifgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke eii bewtjfsnummers 5 cents. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainisfrafie 3. Telefconrcr. Redrctie 33. Postgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNt Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER S Z00N, Voordam C 9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE AFGEWIMPELDE MIJNSTAKING IN ENGELAND. De zekerheid, dat de stopzetting van het mijnbedrijf voorkomen is en het gevaar voor een algemeene spoorwegstaking, welke daar- van misschien het gevolg geweest zou zijn, afgewend, heeft een zucht van verlichting door het land doen gaan, schrijft de Lon- densche correspondent van de Tel. Het is intusschen bij dien eenen zucht gebleven. Alle Londensche bladen spreken ernstige be- zorgdheid uit over de gevolgen, welke de subsidSeverleening, waarmee Baldwin den vrede heeft moeten koopen, op Js lands finan cial en meer nog op den toestand in de an- dere industrieen zal hebben. Het Labour-blad de „Daily Herald" spreekt intusschen over de groote overwinning. welke ten gevolge van de solidariteit der ar beidersbeweging behaald werd. Het schrijven, waarin de mijnwerkersfederatie haar dank betuigt aan den Algemeenen Raad van het Trades Union Congres en aan de leden voor den volledigen steun, noemt de manifestatie van de solidariteit der vakbeweging 'n prach- tige belofte voor de toekomst. En zoo zien het ook de bladen der andere richting, doch wat voor Labour een belofte is, wordt door hen als' een gevaar gezien, het gevaar name- lijk, dat ook de andere industrieen, die onder depressie lijden (dat zijn de staalnijverheid, de scheepsbouw en de textielindustrie) een dergelijke steunverleening zullen trachten af te dwingen. Zelfs de mijneigenaars zijn zeer weinig in genomen met de" oplossing en vele Lager- huisleden van de cor.servatieve partij hebben hun misnoegen over de wijze. waarop de re- geering het conflict behandeld heeft, niet verborgen. De industrieele groep uit de con- servatieve Lagerhuisfractie zal morgen de aangelegenhcid bespreken, en in het Lager- huisdebat, dat tegen Donderdag door Bald win is toegezegd, wordt scherpe critiek van deze zijde verwacht. Groote ontstemming is vooral gewekt door de wankele houding van Baldwin, die Don- derdagavond even voor den Kabinetsraad van 9 uur nog zeer beslist verklaarde, dat de regeering in geen geval subsidie-verleening zou overwegen, nadat hij zelf door vroegere uitlatingen den steen aan het rollen had ge- bracht, terwijl anderhalf uur later het sub- sidie aan de eigenaars leiterlijk werd opge- dwongen. De „Manchester Guardian" meent, dat Baldwin in de gegeven omstandigheden niet slechts het onvermijdelijke, maar ook het bes te heeft gedaan, doch dat hij het op de ver keerde manier en om verkeerde beweegrede nen heeft gedaan. Hij heeft den schijn niet kunnen vermijden door vrees te zijn gedreven en niet uit overtuiging te hebben gehandeld, doch te zijn gezwicht voor de bedreiging met geweld. Intusschen wijst het blad erop, dat door de subsidie-verleening aan de mijnen niet zonder meer een precedent geschapen is voor de andere industrieen. Het subsidie is dte prijs, welke betaald moet worden voor het verzuim van deze en van voorgaande regeeringen, die niet eerder een reorganisatie der mijnindustrie hebben doorgevoerd. Cramp, de spoorwegman, zegt wel, dat er nog vele kritieke tijden zullen volgen, voordat de problemen der mijn-, transport- en textiel- industrieen zijn opgelost, maar hij voegt eraan toe: „Wij zullen niet trachten die pro blemen op te lossen door de „rough and ready" methode van staking of bedreiging met staking. De arbeid voor de oplossing van de problemen van <yganisatie en eigen dom in de industric zal meer in de studeer- kamers dan op het podium der politieke re denaars worden verricht." Als in Mei 1926 de subsidieperiode afloopt, moet die oplossing of althans de weg daartoe gevonden zijn, wil de regeering niet gedwon gen zijn, het subsidie te verlengen. De netto-opbrengst van elk district zal als volgt worden verdeeld: 87 pCt. voor loon en 13 pCt. voor winst, dus voor de eigenaars. Wanneer het bedrag van die 87 pCt. niet vol- doende is om den mijnwerkers het minimum- percentage uit te keeren van de nationale loonovereenkomst, dan zal het tekort uit de 13 pCt. worden aangevuld. Het desbetreffen- de bedrag zal dan door de Schatkist aan de eigenaars moeten worden vergoed. Indien de 13 pCt., die aan de eigenaars toevalt, een grootejj winst beteekent dan 1 sh. 3 pence per ton, zal dat meerdere bedrag in de schat kist teruggestort moeten worden. De uitgaven, die het subsidie zal meebren- gen, kunnen natuurlijk niet vooraf worden vastgesteld. Op de basis van de jongste maand evenwel zal dit bedrag tusschen de 800.000 en 1.00.000 pond per maand zijn. Volgens de „Evening Standard" zullen de ze uitgaven ten laste van de.volgende begroo ting gebracht worden. Op de mijnwerkersconferentie, door de liberale partij belegcl om haar mijnpolitiek uiteen te zetten, heeft Lloyd George heden de houding der regeering scherp becritiseerd. Uii noemdc de regeeringsoplossing van het conflict die meest onzakelijke en de slechtste transactie, waartoe zij ooit is overgegaan. NIEUWE SCeNES IN DEN RIJKSDAG In den Duitschen Rijksdag, welke tenge- volge van de langdurige zittingen vermoeid en nerveus is, kwam het Zaterdag tot schan- daal-scenes van zoodanigen omvang, als men nog niet had beleefd. Bij een conflict tusschen de communisten en de socialisten greep de vice-voorzitter Graf scherp in. De communisten wilden den spreektijd verlengen en de voorzitter liet on- middellijk over dat voorstel stemmen, hetwelk verworpen werd. Nu brak een gropt tumuli/ los. De communisten beweerden, dat de oppo- sitie geen rechten meer had, en de afgevaar- digde Hollein riep den voorzitter toe: „huis- knecht". Aan het rumoer namen ook een aantal so- ciaal-democraten deel en de voorzitter dreig- de, dat hij de afgevaardigden uit de zaal zou laten verwijderen. Toen het tumult nog toe- nam, beval de voorzitter den communist Ja- dasch de zaal te verlaten. Deze gaf aan di- bevel geen gehoor, zoodat de zitting 10 mi nuten werd geschorst. Na de heropening wei- gerde Jadasch wederom de zaal te verlaten en werd deswege voor 8 zittingen uitgesloten. De voorzitter vroeg hem zich thans te verwij deren en verklaarde, daar Jadasch zich nog niet verwijderde, dat hij voor 20 zittingen uit gesloten is. Het gekrijsch werd daarop nog luider. D„ voorzitter kon zich niet meer verstaanbaar maken en men hoorde slechts, dat hij even- eens den communist Hollein gebood de zaal te verlaten. Ook deze bleef zitten. De voorzit ter schorste daarop opnieuw de zitting en verklaarde, dat hij Jadasch door den sterken arm zou laten verwijderen. De publieke tribu ne werd ontruimd, en intusschen deed men pogingen om de beide communisten te bewe- gen vrijwillig heen te gaan. Daarin slaagde men echter niet. Het duurde eenigen tijd alvorens de politie verscheen, want de beide in den Rijksdag aan- wezige agenten verklaarden, dat zij niet op- gewassen waren tegen de vele communisten E>e voorzitter verzocht toen alle afgevaar digden uit de zaal te gaan en zeide tot de vijf politie-agenten, die ten slotte binnenkwamen „Breng de afgevaardigden Jadasch en Hol lein naar buiten". Er ontstond daarop een soort gevecht tusschen de agenten en de com munisten, die riepen. dat men hen sloeg en stompte. Jadasch volgde ten slotte de agenten en verliet de zaal. Daarop verschenen nog 5 agenten om Hol lein weg te voeren. Deze riep nog door de zaal: „Ik constateer, dat de belastingwetten met behulp der veiligheidspolitie aangeno- men worden". Herwijl hij het gebouw verliet, zongen de communisten de Internationale en floot de rechterzijde. DE FASCISTISCHE RELLETJES TE LONDEN- De nationale fascisti, die zich de vorige week in Hyde Park te Londen zoo geweerd hebben in hun strijd tegen de roodte vlag, heb ben een smadelijike nederlaag geleden, geen iiederlaag in het gevecht, maar in het poli- tie-bureau. Een der zwarthemden, tegen wien bij dte relletjes proces-verbaal was opge- maakt, wegens verzet tegen de politie, werd tot tien shillings boete veroordeeld. Dat is nog wel te overkomen, maar een onuitwischbare smaad is den joingeling aan- gedaan door den politie-recMer, die zeide, dat hij de boete zal verhoogem, als andere „zwakzinnigen" de politie weer zooveel last bezorgen. DE UITWIJZING VAN DUITSCHERS UIT POLEN. De Duitsche bladen bevatten lange artike- len over het uitdrijven der Duitschers uit Po- len, die voor de Duitsche riatioualiteit ge- ijverd hebben Vrijdag kwamer, te Sehneidemu .ill roort- durend tveinen, met uitgewezen Duitschers aan. In de kampen aldaar bevinden zich thans meer dhn 6000 uitgewezenen. Deze uit- wijzing zal tot 10 Augustus voortduren kirachtens tusschen Polen en Duitsdhland ge- sloten overeenkomst. De geheele Duitsche pets bevat kolommen- lange telegrammen over de udtwijzing der Duitsche op tan ten uit Polen. De bladen constateeren, dat de Poolsche regeering, cndanks de tot het uiterste tege- moetkomende voorstellen van Duitschland, tot deze gewelddadige emigratie heeft ge- dwongen. Zij protesteeren met de meeste be- slistheid tegen de pogingen der Poolsche propaganda, die de meening tracht tc doen postvatten, dat Duitschland' schandalen wil uitlokken en zij wijzen er op, dat integendcel Polen door zijn tendentieuze berichten den slecliten indru'k van zijn optreden in het bui tenland wil doen verdwijnen. Versclieidene bladen wijzan er voorts op, dat Polen tegelijkertijd *d:en thrievenoorlcg tegen Duitschland verscherpt en dat dte maandenlar.ge diplomatieke onderhandeliH- gen met Poleim zonder resultaat bleven, ter wijl Polen door zijn weinig meegaande hou- dmg, Diritscbland tot soortgel ijke maatregc- len tegen dte Poolsche optanten in Duitsch land heeft gedwongen. Duitschland, aldns betoogen deze bladen, treft dus waarlijk geen sehuld, als de wereld thans het sehouw- s^pel van een gemiddeleeuwsche verdrijving van dhizendten gezinnen belevem moet. DE DAGBLADDRUKKERSSTAKING IN BELGIe. De 14 dagen geleden begonnen stalking in de Belgisiche dagbiaddrukkerijen durtrt nog steeds^ voort. De verzoeningspogimgen, doen het ministerie van nijverheid en" arbeid inge- steld, zijn voorloopig mislukt. Begin dezer week .zullen nieuwe pogingen worden ge daan. In vele sted;en in de provineie lcunnen die bladten niet verschijnen. Te Antwerpen ko- men vijf bladen niet uit. DE POLITIEKE AMNESTIE IN ITALIe. In het Zaterdag gepubliceerd decreet in zake amnestie-vcrleening voor politieke mis- drijven of misdrij ven, welke in verband staan met poilitieke doeleindeini, worden van deze amnestie uitgesloten gevallen van mooirden en doodtelag en deiicten gericht tegen een be- paa'ld persoon. Wel wordt echter amnestie verleend' voor minder belangrijke misdrij ven, iindien zij althans geen dood tengevolge hebben gehadl Uitgesloten zijn voorts alllte deiicten te^en het vaderlamid, den staat, de goede zedten, van financieelen aard en inbreukeni op het verbod op dten verkoop vain verdbovendte midldelen. DE ONGEREGELDHEDEN IN SYRIe. De operaties tegen de Drusen (bewoners vain Hauran, een gebied van 80 K.M. ten Z. van Damascus), welke noodig waren ge- worden door de agitatie, die op plaatseliike twisten volgdte, verloopen op bevredigende wijze. Een bom uit een vliegtuig heeft 18 re- bellen gedood. De rebellen vielen den post Soeweideh aan, maar werdten met bloedige verliezen afgeslagen. Generaal Sarrai werkt in volkomen overeenstemming met zijn Brit- scben cotlega, die maatregelen heeft geno men om de Drusen terug te drijven, die Transjordanie zijn binnengedrongen. HET MIJNCONFLICT IN VEREE'NIGDE STATEN. Op dte conferenties te Atlantic City van dte eigenaars der anthraciet-mijnen en mijnwer kers, hebben laatstgenoemdan een 8-urigen werkdag gevraagd, en een arbeidsweek van 5 dagen benevens 114 maa'l het gewone loon voor overwerk. De eigenaars maken geen ge- heim van hun bedoeling, om alle eischen der mijnwerkers te verwerpen. ANARCHISTISCHE MOO'RD- PLANNEN. Draadloos wordt uit Amerika gemeid, dat een zekere Norman Klein gearresteerd is, wegens bedreiging van het leven van presi dent Coolidge. Klein verklaarde, diat in de hoofdkwartieren van de anarchistenvereeni- ging plannen waren gesmeed, om Ford, Edi son, Rockefeller en andere bekende persoon- lijkheden te doodten. ALLEREERST FUNDEERING DER EUROPEE.SCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. De „Times" meldt uit Washiiiiigton: Hoe- wel de belangste'lling van president Coolidge voor een tweede conferentie tot inkrimping der bewapeningen onverzwakt blijft, vindt liij evenals staatssecretaris Kellogg het oogen' blifc d'aarvoor nog iniiet gekomen. Allereerst di-ent in Europa stabi'liteit te zijn bereikt, het- geen de president niet mogelijk acht zonder een zoodanige intemationale overeenkomst als het veiligheidspact, hetwelk Coolidge wenseht aan te moed'igen, zoindter dat intus schen Amerika er bij betrokken wortd. Ook vindt hij politieke stabiliteit niet mogelijk zonder financieele stabiliteit, weshalve de Washingtonsche regeering bjijft aandringen op fundeering der Europeesche schulden, wijl dat naar hare meening die grondslagen van iutennationale transacties kan vdreterk'en. Ten slotte geiooft de president en zal hij het congres er in December op wijzen, dat Ame rika door zich met zekere reserves aan te sluiten bij 't Permanente Internationale Ge- rechtshof, krachtig zou meewerken om die iinstelling tot een der bolwerken van den vredc te maken. Bij d'a streven zou de Ameri- kaanschc regeering in liaar land geholpen worden door een oplossing van bet schulden- probleem, alsook-door uitvoering van de ver- bintenissen welke de mogendheden te Wash ington j eg ens China op zich namen. Terwijl op die manier het ook gemakkelij'ker zou worden gemaakt, een nieuwe conferentie voor ontwapeninig bijeen te roepen. DE STAKING DER PARIJSCHE- BANKBEDIENDEN. Het onderhoud, hetwelk miinister Caillaux met de directeuren der financieele instdlin- g-en had, welke stakend personeel hebben, is zander resultaat gebleven, daar de directeu ren weigerden, het door hen ingeuiomen standpunt te wijzigen. Men kan het aantal stakende beambten te Parijs thans op tien a twaalfduizend sehat- ten, ongerekand de stakers te Marseille en Lvon. Intusschen toont men ook te Toulon, Bordeaux en Nantes neiging, aan de staking deel te inemen. Te Parijs heeft zich de staking ook uitge- btreid tot dte Fransche Nationale Bank voor den Buitenlandscheo Handel en tot het Cre dit Commercial dte France. Dertig tot zeven- tig procent van het personeel der financieele instell'ingen -heeft thans het werk neergelegd. De banken, welke stakend persoinieel heb ben, zijn geopend, maar het werk vordert langzamer dan gewoonlijk. UIT DE DIEPTEN VAN DEN OCEAAN. Het expeditieschip „Arcturus", met pro fessor William Beebe aan boord, is met hon- derden exemplaren van in de diepzee levende visschen in New York teruggekeerd. Hierbij bevindn zich een vijftigtal soorten, die tot nu toe onbekend waren. Het schip vertrok in Maart van dit jaar, om een onderzoek in de Sargassozee in te stellen, die zich in den Atlantisehen Oceaan over een oppervlakte van 3 000 vierk. mijlen tusschen West-Indie en Europa en Afrika uitstrekt. Van dit gebied werd verhaald, dat het zoo dicht met zeewier is bedekt, dat sche- pen die daarin vterward geraken, zich onmo- gelijk kunnen bevrijden. Ook zouden zich op de plaats waar de z.g. Humboldt en Pana- mazeestroomingen el'kaar ontmoeten, hevige draaikolken vormen. De expeditie heeft beide opvattingen naar het rijk der sagen verwe- zen. Professor Beebe heeft exemplaren van fo- met breede bek'ken en uitpuilende oogen en rensvisschen medegebracht, voorts visschen inktvisschen, die met walvisschen vechten. DE BEGRAFEN1S VAN BRYAN. De begrafenis van W. J. Bryan, welke plaats had, werd gekenmerkt door eenvoud Na een korten dienst te Washington werd een stcet gevormd, welke zich over Potomic naar Arlington begaf, alwaar het stoffelijk oversohot ter aarde werd besteld. DE FRANSCHE SOCIALISTEN EN DE REGEERING. De leden der commissie, welke het congres van de socialistische federatie van de Seine heeft aangewezen voor de opstelling van een motie, inzake de kwestie van steunverleening aan het cartel en dus aan de regeering, kon- den niet tot een accoord komen. Twee moties zullen nu aan het aansfand socialistisch congres worden voorgelegd. De eerste is geteekend door Leon Blum en 22 anderen, terwijl de tweede "slechts 7 handtee- keningen draagt. De eerste motie is afkeerig van de steunpolitiek, daar de voorwaarder, van het congres van Grenoblen niet meer ver- vuld zijn. Slechts zou de steunpolitiek hervat kunnen worden ten gunste van een regeering analoog aan die van Herriot. Deze" motie spreekt zich ook uit tegen iedere deelneming aan de regeering. De tweede motie spreekt zich in principe voor deelneming uit. De socialisten van beide richtingen drin- gen ovrigens aan op publicatie van de vredes- voorwaarden gericht tot Abd-el-Krim. Zij sjfteken zich voorts uit tegen onmiddellijke ontruiming van Marokko, welke intemationa le complicaties tengevolge zou kunnen heb ben, gevaarlijker dan de huidige status. Bei de moties vragen ten slotte de benoeming van een civielen gouverneur en de tusschenkomst van den Volkenbond. HET VEILIGHEIDSPACT. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, heeft aan Chamberlain zijn opmerkingen in zake de Duitsche veilig- heidsnota doen toekomen. Hij is niet onge- neigd, de bestaande regelingen op grond van het Verdrag van Versailles te veranderen. Vandervelde erkent volgens een bericht uit Londen het recht van Duitschland om zich ter geiegener tijd op artikel 19 van het Vol- kenbondsstatuut te beroepen. Er mogen ech ter geep scheids-gerechten samengesteld worden welke den geallieerden van hun rech ten berooven. Uit Brussel 'komt een pertinente officieele tegenspraak van deze mededeeling. HET JOEGOSLAVISCH-BUL- GAARSCH GESCHIL BIJGELEGD Het Joegoslavisch-Bulgaarsch geschil is definitief bijgelegd en de grens van Joego- slavie is van eergisteren af weer voor Bul- gaarsche onderdanen geopend. Een groep gevangenen, meerendeels Heden die betrokken waren geweest bij de jongste communistische woelingen, is ontvlucht van het eilandje St. Anastasia, waar zij was op- gesloten, en heeft de kust weten te bereiken. Er wordt ijverig naar de vluchtelingen ge- zocht. DE STAKINGEN IN SJANGHAI. Aan het einde der negende week 'van de staking is de algemeene situatie in wezen nog onveranderd. Uiterlijk heeft Sjanghai wel is waar het ge- wene voorkomen weder aangenomen. Velen, die m kleine zaken, waaraan door de sta- kingsleiding geen aandacht wordt geschon- ken, werkzaam zijn, hebben het werk weer hervat, doch de scheepvaart'en de weverijen liggen nog stil. De stakingsleiding is zeer be- rhoedigd door de aankomst van vier bolsje- wistische agenten. Van een hunner is de naam niet bekend; de drie overige zijn Lepse, het hoofd van den Russischen metaalbewer- kersbond, Smorgins en Vaskrof. Deze vier Russische agenten hebben Zaterdagavond 'n vergadering der algemeene arbeidersvereeni- ging bijgewoond en daar talrijke beloften gedaan. De „Times" correspondent echter meent, dat de Russische regeering op het oogenblik niet veel belang meer in de staking stelt en er niefs tegen zou hebben, als deze haar natuurlijken dood zou sterven. Volgens Moskou zon met concessies, die aan de groote mogendheden zouden kunnen worden "afge- dwongen, niets meer te winnen zijn daar deze uitsluitei^ aan de bourgeoisie en de studen- ten, doch niet aan de arbeiders ten goede zouden komen. De Sovjet-regeering zou van plan zijn, al u are krachten te concentreeren op de organisatie van het proletariaat, met het oog op een latere algemeene revolutie. Oo- merkelijk is, dat de Chineesche intellectueele kringen van het bolsjewisme afkeerig begin- nen te worden. Voorts zijn de stakingsfond- sen vrijwel uitgeput en er hebben verschH- lende rumoerige tooneelen in het hoofdkwar- tief der arbeidersbeweging plaats gehad, die Zaterdagavond bijina in ernstige ongeregeld- heden waren ontaard, welke evenwel door de Chineesche politie konden worden voorkomen. Intusschen staat het wel vast,, dat door de regeering in Peking bijdragen voor de sta kers worden gezonden, terwijl de Chineesche kamer van kcophandel, waarvan vele leden belang hebben bij de ondernemingen, die van den boycot profiteeren, zich zonder om- wegen ten gunste van den boycot verklaren. Een treffend voorbeeld hiervoor is.de voorzit ter der kamer, die eigenaar is van de Sec pen scheepvaartmaatschappij, welke onder- neming voor de staking in benarde omstan digheden verkeerde en zich thans in grooten oloei mag verheugen. Bedoelde voorzittei: leeft zich het meest van all-en ingespannen, om generaal Tsjing te bewegen, de bureaux der vakvereenigingen te heropenen en de ge- arresteerden in vrijheid te stellen, terwijl hij tegenover vreemdelingen steeds volhoudi, naar het einde der staking te verlangen. Ongetwijfeld is dte stemming in geheel Chi- na gespannen. Dat de beweging geheel door studenten wordt georgamiseerd, "verhinderf niet, dat zij voortreffelijk geleid wordt. De correspondent van een der bladen schrijft uit Shansi, de bekende model-provin- ci-e, daat de energie -dievten toon word-t ge- spreid en de nauwkeurige organisatie vrij wel ongeloofelijk zijim voor hen, die dte apa- thie der Chimeezen in politieke aan-gelegen- heden kenaimen. Hetzelfde geldt voor" de meest andere provincies. DE ACTIE TEGEN DE EVOLUTIE- THEORIE. De attorney-general te Washington heeft de actie ingetrok'ken, die was ingezet tegen dte uit be tail ing van salarissen aan oimderwijzers, -die de evolutieleer doceeren. Er zal echter, naar het schij-nt, wel een ini-euwe poging wordten gedaan, om de zaak in hoogste instantie tot een besilissing te brengen. MARCONI-PROEFSTATION e AFGEBRAND. Een hevige brand heeft het Marconi-proef- statien te Chelmsford totaal verwoest. Ook de technische installaties werden vertnield. De brand is waarschijnlijik te wijten aan kortsluiting. De scliade wordt op verscheide- n-e duize-ndten- pondan geraamd. EEN TORPEDO IN EEN ZWEM'BAD. Een minder aaogename en ongetwijfeld o-ngewone ervaring dledteini dezar dagen de zwemmers van een zwemdnricMing in Spez- zia op. In de nabijheid dter zweminrichring ligt de Italiaa-n-sche staatsfabriek voor torpe do's, waar men sinds eenige dagen bezig was schietoefeningen met de pas aangemaak- te torpedo's te houden. Een dezer projectielen verdfwaallcfe en kwam in het zwembad terecht. Een vreese- lijke paniek brak daar uit. Een 15-jari-ge knaap werd door dte torpedo zoo -ernstig ge- woind, dat hij kort daarna bezweek. Versehei- dene zwemmers werdlen eveneens -meer of minder ernstig gewond. H-et ziwenrbad1 is on- micidellijk gesloten. - DE BEWEGING TEGEN DE VREEM DELINGEN IN CHINA. De correspondent van die „Chiea!go Tribu ne" te Sjanghai meldt, dat dte regeering te Peking een bedrag van 100.000 dollar ter beschikkiog heeft gesteld van het coniite voor handel, arbeid en opvoeding, blijfcbaar met het d'oel, dat deze som voor ondtereteunkig der stakers zal worden gebruikt. De cor respondent verwacht hiervan nieuwe moei- lijkheden met Eimgeland! en Japan. Hiji ver- zekert, dat Japan er van overtuigdi is, dat de voorloopige president Toetan Sji Joei al het mogelijke doet om de beweging tegen dte vreemdelingen aan te wakkeren, daar hij zonder deze actie reeds lang zou zijn aige- zet - v f ODRANT. IAV1 f mzF

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1