Alkmaarsche Gourant De Mi met het iifteeken. Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Dinsdag 4 Augustus. FEUILLETON. VOOR SPOEOICE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UW ADRES No. 181 1925 DIENSTPLICHT. WENSCH'EN OMTRENT INLIJVING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt omtrent aamnelding voor een korps het volgende ter kermis van ingeschrevenen voor de lichting 1926 die tot gewoon dienst plichtige word en bestemd1: Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn imgeschreven en bun wensch omtrent de inlijving in gevai van bestemming tot ge woon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districts- commandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kinmen voor 5 September a.s. hun verlangen ter gemeentesecretarie op- geven. Er kan evenwel geen zekerheid worden ge- geven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. OPLEIDING TOT ZIEKENVERPLEGER OF TOT ZIEKENDRAGER. Ingeschrevenen, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kun- nen, als zij in geval van bestemmimg tot ge woon dienstplichtige in aanmerking wenschcn te komen voor opleiding tot ziekcnverplegcr of tot ziekendrager bij de laudmacht, en de zen wensch niet reeds bij dc keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districts-comman dant hebben te kennen gegeven, zich daar voor alsnog voor 5 September a s. opgeven ter secretarie der gemeente, voor welke zij flebben geloot Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen a. zij, die studeeren in de. geneeskunde, in de pharmacie of in de veeartsenijkunde en niet zijn aangewezen voor de officiersoplci- ding; b. zij, die met vrucht lager onderwijs hebben genoten en beschikken over een vol- doend krachtig lichaamsgestelonder hen genieten de voorkeur zij, die als burger in het bezit zijn van een diploma als ziekenverple ger of daarvoor in opleiding zijn; en voorts apothekers-assistenten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een krachtig lichaamsge stel en met vrucht lager onderwijs hebben genoten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transportcolonnc van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefend'hdd als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenvcrplegcrs 12 m aan den voor de ziekendragers 5 Id maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herha- lingsoejeningen. PLAATSING BIJ DEN MOTOR- DIENST. Ingeschrevenen, die tot gewooiin dienstplich tige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen worden ingeoeeld bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zij, die er prijs op stellen voor zood'anige indeeling in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na omtvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige scliriftelijk mede- deelcn aan den Commandant der Schoolcorn- vagnie van den Motor dienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn, xtoch noet wel gefrankeerd worden toegezonden Zij behooren daarbij op te geven: a. hun' geslachtsnaam en voornamen; b. den datum van geboorte; c. de gemeente, waar zij voor den dienst- plicht zijn ingeschreven d. hun lotingsnummer; e. het genoten onderwijs; en f. of zij al dan met genegen zijn aan de offieiersopleidiug deel te nemen, indien zij daarvoor in de termen mochten vallen. Het is noodig, bij het schrijven verklarin- gen over te leggen, waaruit hun- bekwaam- heid in het chauffeursvak of als motorrijder of monteur blijkt. Een rijbewijs kan> niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De gelegenheid tot aanmelding voor in deeling bij de Schoolcompagnie van den Motordienst staat ook open voor gewone dienstplichtigem van vorige lichtingen, die wegens uitstel, vrijstelling of om andere re den hun eerste oefening nog niet vervulden. Deze aanmelding moet geschieden voor 1 September a.s. Behalve het hierboven onder a tot en met f verme'de moeten bij dc aan melding tevens worden opgegeven de lich- ting, het korps en het korpsonderdeel, waar-. 61) Uit het Engelsch van Baronesse Orezy. (Geautoriseerde vertaliug van A. T.) 3. Nadat Barbara heengegaan was, bleef ge- neraal Fairfax iangen tijd onbweeglijk en peinzend zitten, zijn scherp, schrander gelaat weerkaatste zoowel het medelijden, dat hij koesterde voor de ongelukkige vrouw, als zijn zorg over den vriend, dien hij liefhad en vereerde met al de kracht van zijn trouwen aard. Maar leed en zorg waren niet geheel onvermengd met een zeer groot gevoel van verlichtdng; sedert Jim den vorigen namid- dag hem de brieven van den Koning ter hand gesteld had, had hij-een gevoel, alsof een zware last van zijn ziel was weggenonien. Inderdaad had hij in den laatsten tijei veel te stellen gehad met kleine moeilijkheden, die hem als lood gedrukt hadden: de afgunst van sommige leden van het Lagerhuis/ die hem ondergeschikt wilden maken aan de burgelij- ke overheid, den toestand van zijn leger. de onvoldoende hoeveelheid van paarden en wapenen, het gebrek aan de noodige voor- raad. Maar nu waren al die moeilijkheden van geen beteekenis geworden met dezen bundel bij cte dienstplichtige is ingelijfd. Ook moet belanghebbende bij deze aanmelding schrif- telijk verklaren, dat hij niet voornemens is verder uitstel van eerste oefening of vrijstel ling te vragen. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het nicest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosteni komen voor rekening van het Rijk. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de indeeling in aanmerking komen. Voor de gewone dienstplichtigen, die inge schreven zijn voor de lichting van het vol gende jaar en aangewezen zijn voor bedoelde indeeling, doch wegens uitstel van eerste- oefening, vrijstelling, of om een andere red?n de hun aangewezen bestemming niet kunnen volgen op het tijdstip, waarop dienstplichti gen van hun lichting en hun ploeg bij de Schoolcompagnie word'en 'ingedeeld, komt deze bestemming te vervallen, behoudens de mogelijkheid van nieuwe aanwijzing voor die indeeling bij aanmelding in het volgend iaar, welke nieuwe aanmelding alsdapjnoet geschieden op gelijke wijze als de eerste aan melding. Indien bedoelde bestemmimg is ver vallen, worden zij, nadat is gebleken, dat zij niet opnieuw voor de indeeling worden be stemd. overgeplaatst maar het korps, waar- aan zij zouden zijn toegewezen, indien zij niet aanvankelijk bestemd zouden zijn ge- weest voor imdeeling bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Alkmaar, 3 Augustus 1925. De Burgemeester voornocmd, A. F. THOMSEN, lo.-Burgem. ProYmciaal niehws UIT URSEM. De Raacl dezer gemeente vergaderde de- zer dagen voltallig, onder voorzitterschap van den heer D. F. C. F. v. d. Heuvel, bur- 'gemeester-secretaris. De voorzitter bracht o.a. ter tafel: Schrijven van Gedeputeerde Staten hou- dende mededeeling dat hun beslissing om trent het raadsbesluit tot het aangaan van ten geldleening' ad 650 is verdaagd. Schrijven van het R. K. Schoolbestuur Ur isem houdende toezending afschrift beschik- king Minister van Onderwijs, vaststelling rijksvergoedimg over 1921. Schrijven van den' Minister van Onderwijs enz. houdende mededeeling dat de R. K. bijz. school alhier aan de eisehen voldoet en Itet bedrag der vergoeding over 1924 voor onderwijzerspersoneel bedraagt J'7211,45, terwijl genoten is 7000,alsmog uit te keereu 211,45. Schrijven van het Schoolbestuur houdende o.a. mededeeling dat het gemiddeld aantal kerlingen over 1924 bedraagt 113. Schrijven van Oed. Staten, houdende me dedeeling dat over 1923 door deze gemeente voor den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar te veel is bctaald 43,92. Schrijven van den Minister van Arbeid houdende mededeeling dat met ingang van 1 Juli e.k. art. 20 Woningbesluit wordt ge- schrapt en de betalingen geschieden over dc Bank van Ned. Gemeenten. Circulaire Minister Binnenl. Zaken over dc toepassing van art. 170 der invaliditcits wet waarbij gcvallen van misbruik van ster- ken drank door rentetrekkers ter kennis ko men van den Raad van Arbeid. Schrijven van den directeur der Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering dat over Maart 1925 geen snbsidie op groiid Werk- loosheidsbeslu.it is uitgekecrd aan in deze ge meente wonende leden. Circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken, waar in verzocht wordt steun te ver- leenen aan de collccte op 28 Sept.4 Oct. door Ver. het Ned. Roode Kruis. Bcgrooting van de Gezondheidscommissie tc Purmerend over 1920 Aandeel voor deze gemeente bedraagt 31,32. Voorts eenige verslagen over 1924 van verscbillende lichamen. t Al die stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Na het opmaken der agenda was alsnog ingekomen 1. Adres van den gemeente-veldwachter P. Saal d.d. 26 Juli houdende verzoek om luiken aan zijn woniiig aan te brengen. Met algemeene stemmen werd het verzoek ingewilligd. 2. Een adres van den lijnwerker P. Oude- jans om een loonregeling te treffen voor het ijken der meters. Adressant verzoekt deze re- g-eling te maken asl zijn collega in Scher- merhorn. B. cn W. stelden voor dezelfdc lopiircgc- ling te nemen n.l. 60 cent voor het ijken en schoonmaken en 40 cents voor hot plaatsen. De hcer Broertjes vroeg hoe lang of het duLirde. Het was zoo vervolgde spreker, hier nog nooit gcteurd. Ze moeten dus allemaal geijkt worden. Spr. vond het noodig, dat er control^ over gehouden werd. brieven dien hij in de hand hield de vol- komen rechtvaardiging van het Parlement tegenover den Koning, die het Engelsche voik binnen weinige dagen zou zien en le- zen! En deze groote uitkomst was bercikt door een'man, die nu op het punt stond, heimelijk, als een gewoon spion, doodgeschoten te wor den! Het was ondenkbaar. En toch...De andere partii deze kolonel Scrape, en de macht, die boven hem stond, waren in hun recht Fairfax was soidaat boven al- les was bij soidaat en hij bekende, dat de anderen in hun recht waren. Maar Jim! de dappere jongen! de dappere, dappere jon- gen! Fairfax zag hem bijna voor zich, zoo- als hij dien morgen op Ciassthorpe Hill ge- daan had, zijn vermoeide leden langs den modderigen wegvoortsleepend, in wind en re- gen, bijna gebroken naar geest zoowel als naar lichaam; en toen later, in de kleine ka- mer van de past oris te Kislingbury met asch- grauwe wangen en schitterende oogen, die hij van schaamte neersloeg. Arme jongen! Arme jongen! Fairfax hoor- d?" bijna weer de schorre, vermoeide stem zoo wanhopig smeeken: ,,Laat mij vechten, en laat een ander dit vuile werk voor u doen!" Dappere, onzelfzuchtige, trouwe jongen! Hij had het werk gedaan, zijn gelofte vervuld, zijn eer tot het laatste geofferd voor een an der, die niet te helft van hem waaid was. Ko lonel Nathaniel Fiennes! De breeder! Ook een flink man Fairfax was bereid, dat bij B. cn W. zouden met het idee van den heer Broertjes rekening houden en stelden voor een voorloopige loonregeling te maken, n.l. I voor het ijken, plaatsen en schoon ma ken. Met algemeene stemmen werd' daartoe besloten. Aan de orde was een wijziging gemeente- begrooting dienst 1925. B. en W. stelden voor om zooals Ged. Staten voorstdden, als nog een post te ramen voor 100 opcenten op de vermogensbelasting, zijnde 1460. Aldus werd besloten. Behandeld werd daarna de vaststelling suppletoire begrooting en af- en overschrij- ving dienst 1924. B. en W. steldten voor de ze ter goedkeuring in te zenden. Aldus werd besloten. Vervolgens kwam ter tafel de aanbieding van de gemeente rekening 1924. In ontvangst 35204,95U. In uitgaaf 34809,74U, ba- tig slot f 395,21 (gewone dienst). Kapitaal- dienst in uitgaven 411,81 en pntvangsten f 406,52. Nadeelig saldo f 5,29. Rekening Burgeriijk Armbestuur in ont- vangsten 14947,33K, in uitgaven 12953,10Id, nadeelig saldo 1994,23. Balans en verlies- en wiinst-rekening G. E. B. dienst 1924. Het gem. Eleotr. bedrijf h-eeft over het afgdoopen jaar' een winst ge- maakt van 310,68. De voorzitter stelde voor ze door de vijf raadsleden te laten onderzoeken. Aldus be sloten. Daarna was aan de orde een adres van het bestuur der R. K. Bouwvereeniging om een extra subsidie op het tekort exploitatie dienst jaar 1922/23 en bespreking inzake huur van arbeiderswoningen. Met algemeene stemmen werd de gevraag- de subsidie verleend1. De voorzitter deeldehiede dat B. en W. in zake huurverlaging geen voorstdlan aan den Raad wenschen te doen. De heer Buis vroeg naar de resultaten van de onderhandelingen van B. en W. met het Rijk. e De voorzitter deeide mede, dat er geen bezwaar bestaat tegen huurverlaging, mits de kosten voor rekening der gemeente komen en de bewoners een dergelijk inkomen niet zouden bereiken. In vtrband met het feit dat de exploitatie-tekorten van de woningbouw- vereeniging steeds tekort oplevert, wat door de gemeente tot op lieden steeds werd bijge- past, achten B. en W. het noodzakelijk de bestaande hurcn tc hand'haven. De heer Ruyter merkte op dat dc Raad zich wederom van zijn goedie zijde hceft la- ten kennen door de extra gevraagde subsi die toe te staan. Verleddni jaar zijn de huren van de ambtenaarswoningen door den Raad verlaagd. Huurverlaging der arbeiderswo ningen is toegezegd. Spreker hooptc dat de arbeiders er niet onder zullen lijden. Dc heer Schaap kon zich met den vorigen spreker vol komen vereenigen, maar zou de onderwijzerswoning uit willen zonderen. De heer Koopman vroeg of er geen arbei ders zijn die er meer recht op hebben dan diegeen die er in wonen. Dc heer Veldhoer zeide, wanneer hij zijn goed hart wilde laten spreken hij 2.50 huur voldoende achtte. Spr was niet voor verla- ging der huren van de ambtswoiningen ge- weest en merkte nog op dat het Kerkbestuur de huren van haar woningen iniog heeft ver- hoogd. De heer Buis kon zich met het idee van den heer Schaap zeer goed vereenigen en vroeg of het niet niogelijk was een regeling te treffen voor personen die een eigen bedrijf hebben. De heer Koopman was van meening dat de woning niet bewoond wordt door de men- schen waarvoor zij gebouwd zijn. Spreker zou er geen bezwaar in zien de.tegenwoordi- ge bewoners de huur op te zeggen en de wo- mngem besehikbaar te stellen voor arbeiders. De heer Ruyter vestigde er de aandacht op dat verschillende omstandighedeni daartoe hadden medegewerkt. Verschillende bewoners die als arbeiders de woningen hebben ge- huurd zijn door werkloosheid of door ande re omstandigheden voor zich zelf begonnen De voorzitter deeide namens B. en \V. me de, de vijf bewoners met uitzondering van den ambtenaar tegemoetkoming te geven in de waterleiding, nu deze perceelen aangeslo- ten moeten worden, ten bedrage van J' 7 50 per jaar en per woning. De heer Broertjes stelde voor om den be woners gratis water te geven. De heer Buis kon zich daarmede vereeni gen, doch tot een maximum van 12 per woning. De heer Koopman vond het idee niet gced en wenschte huurverlaging. Het voorstel van den heer Broertjes om vrij water tot een max. van f 12 werd in sterpmirg gebracht en aangenoinen met 5 te gen 1 stem, die van den heer van Dicpen De heer Koopman stemde bianco. Daarna was aan de orde een adres der Stichting Vo'lksuniversiteit te Alkmaar om een jaarlijksche subsidie van 10. B. cn W. stelden voor afwijzend te beschikken. zich zelf toe te stemmen. Een flink man, nu overladen met cerbewijzen cn hemelhoog gc- prezen! En dan was er nog de slimmc, be- kwame vader misschien was hard, waar het zijn oudsten zoon betrof maar boa tiotsch zou hij zijn, als hij het wist! Van Na thaniel had hij altijd het meest gehouden, maar Engeland zelf zou hem aan het hart nemen, als het alles wist! Nathaniel stond, daar nu, overdekt met den roem, dien Jim voor hem kocht met wat een man dicrbaarder is dan het leven, terwij i Jim slechts wachtte om te sterven als een ellendige verworpeling, nadat hij de eer van zijn broeder gered, alle moeilijkheden overwonnen, iedere beleediging en de schande in haar geheelen omvang ge- trotseerd had. En nu als een paria te moeten sterven, met niemand dan slechts een vriend, die wist waarom en hoe hij sticrf! Het was inderdaad ondenkbaar! En toch! Met een zucht van ongeduld keerde Fair fax terug tpt de ernstige zaken, die hem be- zig hielden. Pen, inktkoker en papier voor zich zettende, begon hij te werken en schreef een langen brief aan het verheven Parlement van het Engelsche volk. Hij teekende dezen brief met zijn naam en legde hem bij die van den Koning, maakte een net bundeltje er van en deed ze in een linnen omslag. Na dat hij het pakket met zijn zegel gesloten had, ging hij Lionel Copley, zijn opperkwartier- meester, opzoeken, die ook in het logement verbiijf hield. Copley, in dit vroeee uur uit Den heer Buys bevreemdde het dat zonder eenige motiveering het voorstel werd gedaan. Spr. had met belangstelling vernomen dat de cursussen te Alkmaar door ingezetenen uit deze gemeente werd gevolgd, en deze met groote waardeerlng er over spreken. Spreker kon zich met het voornemen van B. en W. niet vereenigen. De heer Ruyter was voor de ontwikkeling van den arbeider. Het cursusgeld bedroegt slechts f 1.50. De gevraagde subsidie was niet hoog. S?x.-. zou tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstel van B. en \V. in stemming gebracht werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van dc beeren Buys en Ruyter. Op het adres van dc commissie tot het houden van schoolreisjes R. K. school te Goorn om een jaarlijksche subsidie werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt over- eenkomstig het voorstel van B. en W. Vervolgens kwam ter tafel een adres van Alb. Groot om terugbetaling en kwijtschel- ding van door hem betaalde en nog te beta- Sen aans'luitkosten van zijn perceel aan het G. E. B. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. De heer Koopman had de vorige keer te gen gestemd. Na ingewonnen in'lichtingen was hij thans voor inwilliging van het ver zoek. Spr. zou B. en W. uit willen noodigen een onderzoek in te willen stellen naar de kosten indien aan alle die in dezelfde om standigheden verkeeren teruggave werd vei'- leend. De voorzitter bracht het voorstel van den heer Koopman in stemming dat met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen. Voor stemd'en de hedren Koopman, Broertjes en Veltfboer, tegen de heeren Schaap, van Diepen, Ruyter en Buis. Het voorstel van B. en W., houdende af- wijzing van het verzoek, daarna in stem ming gebracht, werd aangenomen met 4 te gen 3 stemmen. Voor de heeren van Diepen, Schaap, Buis en Ruyter, tegen de heeren Koopman, Broertjes en Velaboer. Op het adres van den heerNGrebe om ont- heffing van hondenbelasting werd afwijzend beschikt. Vervolgens werden op voorstel van B. en W. nog verschillende "belastingposteru onin- baar verkHaard. .Dc rondVraag leverde niets bijzonders op waarna de vergadering gesloten werd. UIT OUDE NIEDORP. Vrijd'ag hebben de kinderen een schoolfeest gehad. 's.Vlorgens werd in 3 auto's afgere- den over Zijdewind, Dirkshom, Warmenhui- zen naar Schoorl. Hierop werd in den speel- tuin en de duinen evenals later te Bergen volop genoten. In Alkmaar werd 'savonds een bezoek gebracht aan den hertenkamp en ging men door Heerhugowaard voldaan weer huiswaarts. (G c b o r e n Sijbout, z. van H. Groot en Dieuwertje Stoop. Theodorus, z. van A Dekker en Catharina Bruijns. Geertje, d. van H. Fijma en A Doom. Geertruida Adriana, d. van Johannes Veldman en G. Bloothoofd. UIT DE RIJP. Naar wij vememen is bij besluit der Pro- vinciale Staten van Noordholland d.d. 21 Juli j 1. boven de reeds verleende subsidie van 2000 een subsidie van 1082.50 toegekend in de kosten van herstelling van den gemeen- tetoren. UIT GRAFT. Ook in deze gemeente is een plaatselijk ccmiie opgericht om te dezer plaatse gelden tc doen inzamelen met het doel aan H. M. de Koningin, ter-gelegenheid van haar zilveren huweiijksjubileum. een. huldeblijk aan te bie- den. Het opgehaaldc bedrag zal worden af- gedragen aan het Provinciaal Comite van Noordholland. De heer P. A. Romijn, burge meester dezer gemeente, is tot voorzitter ge- kozen, terwijl leden zijn de secretaris C. A. van Staveren, J. Blaauw Az., P. Brouwer. J. Mul, J. Kaaij, P. M. Kramer en J. Mes- schaert. UIT CASTR1CUM Zondagavond ging een vijftal waaghalzcn uit Bakkum, trots de hooge zeeen, met een roeibootje zee in. De bedoeling was om over de bank te gaan zwemmen. Met spanning slqeg het vrij tal- l'ijke strandpubliek dit schouwspel gade. Het ranke vaartuigje dreef steeds verder af. Plotseling zag men echter het bootje zinken. Onder ecu hevige paniek werd de reddings- boei naar de branding gebracht. Gelukkig wist een der vijf het strand te bereiken en kon zoo de lijn na^r .zijn met de golven wor- stelende makkers over brengen, die zich in- middels slechts aan een roeispaan vasthiel- den. Het bootje was reeds weggeslagen. Het vijftal werd daarna op het drcge gehaald W ij schromen niet tc zeggen, zegt „Het Volk", waaraan dit bericht is ontleend, dat het niets meer dan een bioot toeval is. dat den siaap gewekt, dacht, dat hij droomde, toen hij den generaal geheel gekleed voor zich zag staan. De eerste zonnestraien scne- nen door de plooien vdn de dunne linnen gor- dijnen. Copley dacht, dat hij zich verslapen had. Een woord van Fairfax deed hem uit het bed springen. „Dit zijn de brieven van den Koning," zeide de generaal, het gezegelde pakket om- hoog houdend. „Goede hemel!" riep Copley uit. „Hoe hebt ge die gekregen?" „Ge moogt wel zeggen, goede hemel!" ant- woordde Fairfax, „want het is in waarheid God, die ons deze brieven in handen gegeven heeft, en daarmede de overwnning aan onze wapens. Mijn beste Copley, ge kunt dadelijk naar Louden gaan en deze brieven aan het Parlement overhandigen." „Wanneer zal ik vertrekken?" „Dadelijk, natuurlijk. Neem eenige ruiters mede en ga naar Northampton en vandaar naar Buckingham. Ge kunt onder weg ver- sche paarden krijgen, en wees niet bang, om die op te eisehen, als het noodig is. God zij met u en behoede u, want gij draagt het lot van Engeland in uw tasch." Intusschen haaste Copley zich, om zich te kleeden. Hij was een man van middelbaren leeftijd met een rond, rood gezicht, en sluwe, grijze oogen, die nu bijna grappig keken van verbazing. Terwijl hij broek en lrarzen aan- trok. mompelde hij in geregelde tusschenpoo- N.V. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR. DAM C 9, ALKMAAR het zoo goed afliep. De waaghalzen, die zoo roekeloos met hun leven gingen spelen,Waren alien vaders van huisgezinnen Dat de toezichthoudende politie deze waaghalzerij niet voorkwam, rekenen wij haar als een ernstig verwijt aan. UIT OOSTHUIZEN. De heer Stan'eveld, assistent-stationschef bij de Ned. Spoonvegen, alhier, is met in gang van 2 dezer overgeplaatst naar Capelle a d. IJssel. UIT NOORDSCHARWOUDE. Al is er dan ook direct geen reden tot kla- gen over het verloop van de laatste week aan de markt, toch was het wel opvallend, dat in den loop van de week de prijzen van bijna alle artikelen vrij sterk in prijs daalden De aardappelen, waarvan de aanvoer vi'ij wat minder begint te worden, bleven den geheelen week vrij vast. Een hoogste notee- ring tusschen 6.50 en 8.40; in doorsnee 7.50 voor de allerbeste Schotsche muizen. Dc schoolmeesters waren even hooger en brachten ten hoogste 9.20 op. De koolaanvoer neemt sterk toe en over de prijzen viel de eerste dagen van de week niet te klagen. De beide laatste dagen brachten echter een verlaging van ongeveer 1.50 per 100 Kg. voor de roode, wat er niet mec door kan. Was Maandag de prijs tusschen 5.60 en 6.20, Zaterdag was dit' tusschen 2 50 en en 4.80 per 100 Kg De witte waren Maandag te laag, doch lie- pen naar het midden der week op. De laatste dagen brachten echter weer een daling, din het grootste deel der verhooging te niet deed- De hoogste prijs was 5 cent per Kg. De gele kool gaf hetzelfde verschijusel te zien. Echter brengen deze een veel hoogeren prijs op. De hoogste markt was 13 90 en dc laagste f 610. De zilvernep is vrij hoog in prijs, ongeveer 5 hooger dan de vorige week. Eenmaai werd zelfs 2714 cent per Kg. gemaakt. De zilveruien brachten ten hoogste 9.30 cn als laagste 6 10 op. De prijs van de gele nep is vrij gelijk aan die van de zilvernep. De gele uien zijn echter even duurder dan de zilveruien. De blcemkoolprijs was dooreengenomen vrij wat hooger en de aanvoer verdubbelde bijna, zoodat dit tot voile tevredenheid stemt. Dc prijzen voor de goede liepen tusschen 11 cn 25 cent per stuk. De wortelcn deden het eveneens goed. De minste 5 cent en de alicrbestc 10 cent per bos. Spercicbooilen worden ook ree'ds aardig wat aangevoerd en de prijs is best: tusschen 12 en 17 cent per Kg. Zaterdag was echter de prijs ongeveer 3 cent lager. De totaalaanvoer was ongevedr 160 wa gons, waarvan 38 wagons kool cn 106 wa gons aardappelen. De aanvoer in Broek op Langendijk was 66 wagons aardappelen cn 100 wagons kool en te Warmenliuizen 28 wagons aardappelen en 3 wagons kool. In totaal zullen aan de djie markten deze week ongeveer 400 wagons verzonden zijn. UIT STOMPETOREN. Men schrijft ons omtrent het concert in de Ned. Herv. Kerk te Stompetoren op Zondag 2 Augustus 1925 ten bate van het Centr. Neutr. Ziekenhuis te Alkmaar: Door een strooibiljet en een advertentie in de Alkm. Courant werd de vorige week in ruimen kring bekend gemaakt," dat onze zangvereeniging „Crescendo", directeur de heer G.Anderson, een concert zou geven in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate van het C. N. Z. te Alkmaar. Een zanguitvoering op Zondag, in hartje van den zomer? Hoe komt de vereeniging er bij, zoo'n slechten tijd te kiezen? Wie zullen er komen luisteren? Weinigen natuurlijk. Velen toch trekken, op hun vrijen dag lievcr naar bosch en zee. Als we tegen den aanvang van het con cert, ongeveer 3 uur, de kerk intreden, kijken zen: „Bij God, wie zou dat gedacht hebben? Wat een vondst, bij God, wat een vondst! De brieven van den Koning, bij God!" „Maar," ging hij voort, toen hij bijna klaar was en zijn haar opkamde, ,,ge wilt mij toch zeker niet laten gaan, generaal, zonder mij te zeggen, hoe gij de brieven gekregen hebt? Iedereen in Lond'en zal het willen weten, bij God!" „Alles wat ik wensch, dat men weet," zei Fairfax, ondanks zich zelf glimlacliend over de kluchtige opgewondenheid van den ander, „heb ik geschreven in den brief, dien ik aan het Lagerhuis gericht heb. De brieven kwa- men gisteren in mijn handen door middel van een held, die helaas! onbekend moe blijven. Iedereen in Engeland zal hiermedi tevreden moeten zijn." „Maar wilt ge het mij niet zeggen?" „Niets meer dan dit." „Maar zijn het al de brieven?" „Allen die wij noodig hebben de brief- wisseling met Lotharingen, om vreemde troe- pen in Engeland te doen landen; de aanbie- dingen aan de lersche katholieken als beloo- ning voor hun hulp, om den opstand in En geland te dempen; brieven aan de Koningin over ondersteuning van Frankrijk. Ja! "de brieven, die wij noodig hebben, zijn er affle, mijn goede Copley, en als ge spoed raaakt, kunnen zij morgen bij zonsondergang in han den van het Parlement zijn." (Wordt vervolg<k

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5