DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 182 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Dif nummef Besfa?? uit twee Bladen, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en flantlelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Lord Grey gaf in een rede in Northumber land, zijn sympathie te kennen met de eischen der mijnwerkers, doch liet uitkomen, dat sta- kingen op het oogenblik niet gericht zouden zijn tegen de werkgevers doch tegen de ge- meenschap, en dat daardoor in de kaart der extremisten zou worden gespeeld. Het is de taak der regeering, de gemeenschap tegen stakingen van dien aard te vrijwaren. Ramsay MacDonald spra-k te Dunmow in Essex. Hij zei, dat men in de manier, waar- op het mijnconflict geregeld werd, een voor- beeld -heeft van methodes, die het geloof in de politick vernietigen. De regeering heeft de macht, het aanzien en de reputatie verfioogda van elementen, die niet in politieke.actie ge- looven. DE STRIJD IN MAROKKO. De bladen te Parijs deelen mede, dat Pri- mo de Rivera aan de afgezanten der Riffi de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden niet- officieel heeft overhandigd, daar tot een an- dere procedure besloten was, maar hun er mondeling de strekking van heeft te kennen gegeven. De afgezanten gingen vervolgens naar Gi braltar. De pers constateert, dat de Rif-leider dus thans de strekking kent van de voorwaarden, doch dat hij er officieel geen kennis van wil nemen. Zij meent, dat Abd-el-Krim aldus de verantwoordelijkheid voor een eventueel af- breken der besprekingen wil vermijden en zich anderzijds de mogelijkheid voorbehou- den om in ernst vredesonderhandelingen te entameeren, zoodra hij bemerkt dat er verder geen kans meer voor hem De „Petit Parisien" zegt met nadruk, dat men zich tot deze manoeuvre niet zal leenen, en dat de Fransche regeering zal besluiten, snel en krachtig te handelen. Het „Petit Journal" geeft een bericht weer, dat gedelegeerden van de te Berlijn zetelend pan-lslamietisch Verbond en de Arabische Broederschap, Abd-el-Krim matiging zouden hebben aanbevolen. De jongste operaties bij Azjen hebben merkbare ontspadning in de geheele streek te weeg gebracht. De activiteit van den vijand bij Djebel Sarsar is vertraagd. Het Azjen- gebergte was bijzonder geschikt om te verde- digen door zijn chaotische gesteldheid en de diepe spelonken, die zicjj daar bevinden. On- danks de gloeiende hitte toonde de Fransche infanterie groot elan en bijzondere kwalitei- ten in het manoeuvreeren. De posten Ain Aicha en Mezza beschieten vijandelijke troe- penverzamelingen. TiET GEVA'NGENISWEZEN IN ENGELAND. Bij de opening van het 9e gevangemscon- gres fe Londen hield de Britsche minister van Bin-nenlandsche Zaken, Sir William Joynson Hicks, een redte, waario hij medc deelde, dat de criminaliteit in Engdand aa-n- merkelijk is afgenomen en de huidige behan- deling der gevangenen vergeleek met die in het verleden. Het aantal gevangenen en gevangenissen is vermindferd in weerwil van de toeneming der be vol king. De tijd is voorbij, dat de autoriteiten van oordeel waren, hun plicht te hebben afgedaan met de arrestatie van den overtreder. Zij we- ten thans, dat zij een verantwoordelijkheid1 op zich nemen voor de behandeli-ng en de oefe- ning van den gevangene tijdens den duur van diens opsluiting. Onder de proefnemiugen moet genoemd worden de omzetting van de Wormwood- Scrubbsgevangenis te Londen in een speciale mrichting voor hen, die voor de eerste maal m aanra'<'nS' komen met den strafrechter. Men wil deze personen in een omgeving brengen, die vrij is van alle gevangenis-at- mosfeer. De minister deelde voorts mede, dat de eenzame opsluiting vrijwel ge-heef is afge- schaft -in de Engelsche gevangenissen. Men is overgegaan tot systemen van vrijwillige opvoeding, waarbij het onderwljs wordt ge geven zonder dat de gevangenisautoriteiten of cipiers er bij zijn. De gevangenisbibliothe- ken zijn aanimerkelijk verbeterd. De celven- sters kunnen worden opengezet en de gevan genen mogen bezoek ontvangen en natuurlijk niet achter de tralies. Men streeft er naar zelfrespecfc aan ie kweeken en onnoodige ver- nederingen te vermijdien. DE HAND VAN RUSLAND IN CHINA. De „Daily Telegraph" meldt uit Peking, dat de tegenspraak van Feng Yoe Hsiarig dat hij geenerlei steun van de zijde der Sov- jetregeering geniet, niet opgaat. De corres pondent zag Zondag zelf ongeveer een kwart millioen Russische geweerpatronen in Peking aanvoeren onder dekking van Feng's soldaten De patronen kwamen waarschijnlijk uit Kal gan over Gobi; zij zijn bestemd voor de trbe- pen, die Feng binnen Peking onderhoudt Alle voorraden waren met Russische letters ge- merkt en de aankomst van den trein werd niet slechts door den correspondent, doch ook door twee leden van het diplomatieke corps gezien. Een groot aantal Russen is naar Kanton vertrokken. klaarblijkelijk met het doel om daar een Soyjetregeering te stichten. Men vreest in Peking dat er soortgelijke pogingen in het noorden zullen worden ondernomen. In Sjanghai hebben twee geheime genoot- schappen, welker^lot^ii hpof^*ai^ijk de misdadigersklasse vortkomen, zich bij de Chi- r.eesche arbeidersbeweging aangesloten. WAARDOOR DUITSCHLAND DEN OORLOG VERLOOR. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Dresden meldt, heeft de gep. gene- raal Fortmuller, die doorgaat voor een der knapste koppen van het Duitsche leger, bij een plechtigheid van de Saksische pioniers- itroepen een rede gehouden, die geheel afweek van het soort toespraken, dat bij zulke gele- genheden gewoonlijk wordt gehouden. Hij verklaarde n.l. rondu'it, wat de font van den oorlog was geweest. De beide eerste opperbe- velhebbers (v. Moltke en v. Falkenhayn) wa ren wel goed vertrouwd geweest met hetgeen •de straateeg v. Schlieffen bedoeld had met zijn plannen, maar zij hadden niet de kunst ver- staan ze goed uit te voeren. Daarom is de stellingsoorlog begonnen. Toen Hindenburg later de leading overnam, konden geen deh oorlog beslissenden, bewegingen meer worden ondernomen. Aanvallen werden wel is waar afgeslagen, maar de Duitsche militaire kracht werd er duchtig door verzwakt. Daar- bij kwamen toen spoedig honger en gebrek. EHiitsChland onderging het lot van een.inge- sloten vesting. Generaal Fortmuller vertelde hiermede niets nieuws, maar het feit van de vermelding van die zijde en voor zulk een auditorium is toch wel de vermelding waard. DE REIS VAN BRlAND NAAR LONDEN. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand, heeft zijn ontwerp-antwoord op de Duitsche nota van 20 Juli, betreffende het veiligheidspaCt, voltooid en heeft zijn Britsche ambtgenoot Chamberlain doen we- ten, dat hij van plan is, heden naar Londer. te gaan om met hem te spreken over de ter- men van het antwoord. Het is mogelijk, dat de twee ministers in hun onderhoud dieper op de geheele kwestie ingaan en het Engel sche ontwerp voor een veiligheidspact bespre- ken, dat onlangs aan Chamberlain is medege- deeld. In politieke kringen te Londen wordt ver- wacht, dat Briand en Chamberlain niet slechts den tekst van een aqtwoord op de Duitsche veiiigheidsnota zullen bespreken,' maar ook het op het oogenblik bestaande meeningsverschil tusschen Brussel en Londen eenerzijds en Parijs anderzijds. De Engelsche en de Belgische regeering zijn, gelijk bekendj van meening, dat het thans' tijd is voor mondelinge onderhandelin- gen, terwijl Frankrijk daartegenover nog aar- zelend staat en voorloopig de voorkeur geeft aan een schriftelijke gedachtenwisseling.'Vati Belgische zijde zou er te"~Londen op zijn aan- gedrongen, de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zkken ongeveer ter zelfder tijd als de Volkenbondsvergadering te beleg- gen. In de Engelsche lezing van het bericht, waarin Briand's reis naar Londen wordt aangekondigd, wordt er met zeker opzet nadruk op gelegd, dat niet Chamberlain Briand heeft uitgenoodigd^ doch dat Briand het initiatief tot het onderhoud heeft geno- men, en dat Chamberlain zich daarmee ac- coord heeft moeten verklaren. Eveneens wordt er op gewezen, dat het onderhoud tusschen Camberlain en Briand wel tot het pact be- perkt zal blijven, daar het uiterst onwaar- schijnlijk is, dat Caillaux Briand zal verge- -zellen. De Quai d'Orsay bevestigt, dat er een ge dachtenwisseling heeft plaats gehad tus schen Parijs en Londen nopens een eventueele reis van Briand naar Londen, om recht- stereks met Chamberlain de bewoordringen vast te stellen van het Fransche antwoord op de jongste Duitsche nota inzake de veilig- lieid en het Engelsche ontwerp-pact en het Fransche tegenontwerp te bespreken. Noch- thans is geen enkele beslissing genomen be treffende den datum van het voorgenomen onderhoud, dat niet voor de volgende week blijkt te zullen plaats hebben. DE CRISIS IN HET RUHRGEBIED. Bij den Ruhrmijnbouw zullen in den loop van Augustus weer duizenden mijnwerkers worden ontslagen. De Rheinische Stahlwerke zullen het aantal mijnwerkers op de mijn Brassert met 20 pCt., en dat op de mijn Zentrum met 600 man verminderen. Op de Pruisische staatsmijnen bij Gladbeck worden 750 man ontslagen en in de mijn Vereinigte Gibraltar Erbstollen zal het bedrijf geheel worden stopgezet. DE BOYCOT IN CHINA. De „Daily Express" meldt, dat de Engel sche kooplieden te Sjanghai bij de regeering te Londen aandringen op een spoedig politick accoord met China, daar de in China opge- zette boycot van Engelsche goederen buiten- gewoon effectief blijkt te zijn. Nad at toch de boycot zes weken. gaande is, kan men reeds vaststellen, dat de Engelsche handel in China met 80 pet. is achteruitgegaan. DE HERDENKING DER DUITSCHE INVASIE IN BELGIe. Gistermorgcn om half tien was het juist elf jaar geleden, dat de Duitschers binnen- vielen. Deze gebeurtems werd der Brussel- sche burgerij herinnerd door artillerie-salvo's door het gebeier der klokken van alle kerken van het land en geloei der sirenen van alle fabrieken. Iliermce werden de inwoners opge- wekt drie minuten stilte in acht te nemen, om hulde te brengen aan de nagedachtenis dier- genen,_die bij de verdediging van hun vader- land vielen. Om half elf hield de koning een revue over twaalfhonderd Engelsche cadet- ten, die op het oogenblik in Belgie vertoeven en zich voor deze gelegenheid op de binnen- plaats van de Grenadierskazerne te Brussei hadden verzameld. DE ANTHRACIET-STAKING IN ZUID-WALES. De staking der 20.000 werklieden der an- thracietmijnen van Zuid-Wales, die enkele weken geleden een staking begonnen, ten einde een ongeorganiseerden mijowerker ont slagen te krijgen, begint voor het meerendeel een hopelooze strijd te worden. De weer- standskassen rakani uitgeput en er volgt even- min een uitkeering uit het werkloozenfonds. welke uitkeering wel ten deel valt -aan den ongeorganiseerden mijnwerker, die buite© eigen schuld tot werkeloosheid is gedoemd. De oudere mijnwerkers gaan zich ook meer en meer verzetten tegen de sabotage van de jongere heethoofden. Dezer dagen. werd te Amanford het magazijn van mdjnontplof- fingsmiddelen opengebroken en 5 kilo ont- ploffingsmiddeleni met slaghoedjes er uit ge- stolen. Kort daarna ontdekten mechanicians, die bezig waren in een der rnijnen het vuur onder een stoomketel aan te steken, in de steenkolen die zij wilden gebruiken, een hoe- veelheid ontploffingsmiddelen. Dit had doo- llijke gevolgen kunnen hebben. De overstrooming van sommige miinnut- ten veroorzaakt groote schad'e, daar de lei- ders der staking niet hadden toegestaan de pompen te onderhouden. Een aantal gema- tigdte stakers besprak de zaak en stuurde een aantal menschen, om de pompen weer in or- de te brengen. Tevens heeft men de mogelijk heid besproken, door een commissie- te latcn uitmaken of het werk al dan niet zal worden hervat. Aan een dter rnijnen te Ammanford worden met behulp van het kantoorpersoneel de pompen bediend. Met het oog op de hedrei- gingen worden de werkwilligen niet a'.leen door een sterke politiem^cht, maar ook door kabels, geladen met eledrischen stroom, be- schermd. EEN V'ERGISSING DER BRITSCHE JUSTITIE. De heer Walter Kirby, een Londenscbe stockbroker, die gedurende twee maanden in Sheffield in de gevamgenis heeft gezeten, is Zaterdag met alle mogelijke verontschuldi- gingen door de justitie op vrije voeten ge- steld, daar men zich had vergist In Sheffield werd in April j 1- een rekere Walter Wint, die oplichterijen had gepleegd,. door de justitie gezocht. Ten onr-eehte werd de heer Kirby, die eenige gelijkenis met Wint toonde, te London gearresteerd en naar Sheffield, waar hij nog nooit was geweest, overgebracht. Dertig getuigen werden opge- roepen, van wie twaalf in hem den gezochte herkenden. Tevergeefs protesteerde Kirby, verzocht zich te mogen legimiteeren niets hiellp. Hij werd eenvoudig in een eel opgeslo- ten in afwachting.zijner berechtnig. Door een bloot toeval kwarn aan het licht dat de heer Kirby zich in het postkantoor te Richmond (Surrey) had bevonden op het oogenblik dat Wint zijn oplichterijen in Sheffield had gepleegd. De gedupeerde zal bij den minister van binnenlpndsche zaken een klacht indienen. DE FRAUDE BIJ DE ATHEENSCHE VLUCHTELINGENCOMMISSIE. Onlangs is gemeld, dat in Griekenland een aantal beambten va# de v'o'.keiibondscomims- sie voor vkichtelingea is gearresteerd, ver- dacht van fraude. Deze commissie zdf is een internationaal iichaam; van de vier leden zijn twee Gfiekcn, ten EngelSchmain en een Amerikaan. Het v/erk der commissie bestaat in het beheeren van een bedrag van tien millioen pond ster ling ten bate van de vluchtelingen uit Klein- Azie en Turksch Thracie, welk bedrag de opbrengst is van een Britseh-Amerikaansche leening. De commissie besteedt dit bedrag, door Grieksche vluichtelingen productieve' werkzaamheden te doen verrichten. Voor de administratie hiervan is een uitgebreide staf van personeel noodig. De commissie beschikt dan ook over 1800 beambten, op twee of drie na alien Grieken, waarvan de Grieksche re geering er 1600 uit het staatspersoneel had gerecruteerd en die dan gerekend werden de keur van de beschikbare Grieksche adminis- tratieve' krachten te vertegenwoordigen. In de laatste maanden werden tegen enkele leidende personen van dezen ambtenarenstaf aanklachten wegens misbruiken van hun offi- cieele positie ingediend. Natuurlijk zijn mis bruiken of malversaties in een organisatie van dergelij'ken omvang mogelijk, maar de commissie was van meening, dat zij vergrij- pen op kleine schaaf wel zelf kon achterhalen en onderdrukken. Niettemin, de Grieksche wet bestrijkt ook gevallen van fraude, be- gaan door beambten van de commissie en de ze heeft dan ook verscheidene malen en in het openbaar verklaard, dat zij de Grieksche wet gaarne ook op die gevallen toegepast zou zien. De tegenwoordiige moeilijkheden tusschen de Grieksche regeering en de commissie zijn dan ook, maar gemeld wordt, gelegen in het feit, dat de autoriteiten niet de normale straf- procedure volgen. Ongeveer een jaar geleclen vervalschte een typiste een aantal gelds- waardige papiere'n van het ministerie van oorlog, welke ze vervolgens incaseerde. Men heeft toen in allerijl een wet uitgevaardigd voor een biizondert procedure bii verduiste- ring door staatsbeambten. Volgens deze wet kunnen particuliere personen, wier namen voor den beklaagde geheim blijven, een aan- klacht indienen. Zoodra een dergelijke klacht is ingediend", kan de beschuldigde gearres teerd worden, ook al bestaat er nog geen en- kel bewijs tegen hem. 't Onderzoek geschiedt dan in het geheim. Tegen een dergelijke methode had de com missie voor zoover het haar personeel betrof, bezwaar en zij protesteerde dan ook bij iedere gelegenheid. Zij bood aan, met de autoritei ten voor volledig onderzoek van de aan klachten tegen beambten der commissie samen te werken, zoodat eventueel een actie ondter de gewone strafwet zou kunnen plaats hebben, doch dit aanbod werd afgeslagen. Van de vier Grieksche employe's der com missie, die destijds van fraude beschuldigd waren, werd er een na zeven weken in de ge- vangenis te hebben gezeten, als volkomen onschuldig vriigelaten. Dit is het eenige ge- val, dat beeindigd is, de andere beklaagden zuchten nog in de gevangenis, zonder dat hun zaak behandeld is. Er zijn overvloedige bewijzen, zoo meldt de Daily Telegraph" dat het werk der commissie met groote' bekwaamheid1 en eer- lijkheid geschiedde. De Grieksche beambten zijin echter voor aanvallen, als boven aange- haald, zeer gevoelig en des commissie kan de menschen niet dwingen voort te gaan met zich aan het risico van gevangenneming bloot te stellen. Op het qogenb'.ik staat het werk der commissie dan ook zoo goed a's stil en dat in een seizoen, waarin ieder oogen blik zou moeten worden gebruikt voor het treffen van voorzieningen, waardoor de vluchtelingen in den komenden winter be- hoorlijk beschermd kunnen worden. EEN GEDENKTEEKEN VOOR LORD FRENCH. In verschillende Londensche bladen wordt de e'ifde jaardag van het uitbrekem van den oorlog herdacht. Veldmaarschalk Lord Haig heeft, namens het Britsche vrijwilligersie- gioen een oprpep gepubliceerd tot het oprich- ten van een nationaal gedenkteeken voor den Graaf van Yperen, die alls Lord French in de eerste oorlogsjaren voor Yperen heeft ge- streden. HOOGWATER EN STORMEN. De onafgebrcken stortregens van Zondag en Maandag hebben het water van de Oder geweldig doen stijgen. Alle Tinkerzijrivieren voeren enorme watermassa's uit het geberg- te aan. Voorat aan de Boven-Oder is het water buitengewoon hoog. Zoo steeg het bij Annaberg, waar het Maandagmorgen 80 c.m. hoog stond, Dinsdagmiddag tot 4.40 m. De storm heeft in het Enulengebirge groo te vcrwoestingen aangericht. In de streek van Munsterberg staat het water zoo hoog-, als sedert 1883 niet meer is voorgekomen. Zware boomen zijn door het water ontworteld. Tot dusver valt een menschenleven te betreuren. DIERENMISHANDELING. Voor den politierechter van Sevenoaks (Kent) hebben zeven jongens terechtgestaan, die zich aan een afschuwelijke mishandeling van een kat hadden schuldig gemaakt. Zij hadden het dier in een aan den rand van een vijver staanden boom gejaagd en het daarna met buksen beschoten. Toen het hulplooze beest in het water viel, had een der jongens zijn hond er op af gestuurd, die het had doodgebeten. Het bleek dat het 50 schotwon- den had1 en beide oogen waren uitgeschoten. De zeventienjarige belhamel van het troep- je werd tot 14 dagen gevangenisstraf, de andere jongens tot boete veroordeeld. DE BEZITTINGEN VAN DE VERMOORDE RUSSISCHE KEIZER- LIJKE FAMILIE. De bolsjewistische bladen geven uitvoe- rige beschrijvingen van de in beslag geno men bezittingen der keizerlijke familie, die nu te Moskou te koop worden aangeboden. Aan een stuk im de „Izwestia" ont'.eenen wij de volgend'e bijzonderheden: Den laatsten tijd verdringen zich veel vreemdelingen in de zalem van, Glawnaseka, waarde bezittingen van de vroegere keizerlij ke familie worden tentoongesteld. Er zijn verzoekschriften ontvangen van den consul- generaal van Duitschland en van de verte- genwoordigei's van andere buitenlandsche re- geerlngen om toestemming verschillende der te koop aangeboden goederen te mogen koo- pen. Uit de binnengekomen inlichtingen zijn wij te weten gekomen, dat binnemkort verza- melaars en. handelaars uit de volgende lan- den te Moskou zullen aankomeu: Denemar- ken, Zweden, Duitschland, Engeland en Amerika. De stroom van kijk- en kooplustigen is zoo groot, dat de staf van opzichters te klein is gebleken te zijn en de groote zalen van het pa'leis kunnen niet alien herbergen, die zich voor de deur verdringen. Het bestuur van de „Glawnaseka" heeft zich daarom ge- noodzaakt gezien voor de bezichtiging der tentoongestelde goederen een speciaal regle- ment vast te stellen. De commissie van de rijksfondsen, die de controle heeft over den. verkoop, heeft nu een nieuwe zending uit de keizerlijke palei- zen ontvangen. De te koop aangeboden goe deren bestaan uit verschillende kostbaarhe- den, waarvan- veel kunstwerken zijn, siera- den, kleedingstukken, ondeTgo-ederen enz. Bij het onderzoek is gebleken, dat d'e paleizen beschikten over voile uitrustingen (rok-cos- tuums, gekleecle jassen, vesten, ko-usen-, lak- schoenen, handschoenein, hoeden enz. voor meer d'ani 2-000 bediendCn. Het ondergoed voor de verschillende hof-beambten wordt nog geregistreerd. D-e garderobe van de gewezeni keizerin be* stond uit meer dan 100 schitteren-de robes, fluweelen, .\jden e.d. Deze japonmien zullen in cle naaste toekomst te koop worden aange boden. Ook de priester-gewaden van de sacristie' van -het Winter-paleis zijini reeds geregis treerd. Er werden daar gevonden 74 gewa- den van bisse'hoppen en aartspriesiters. Deze gewaden- zijn vervaardigd uit kostbare stof- feni em bedekt met artistiek uitgevoerd bor- duurwerk. Er zijn ook kazuivels uit goud- en zilverbrokaat met kruisen van goud. Onder de verschillende adspirant-koopers van deze kostbare gewaden bevindt zich ook de Rij-ksbank (Gasbank), die gel oof t, dat zij hierdoor eenige tinetallen ponden goud en zi'lver zal kunnen voegen bij haar metaal- voorraad. Uit andere bladeni ve-rnemen wij, dat de eerste veilingen door veel bui ten landers wer den bijgewoond. Vele kostbaarheden vonden geen koopers juist omdat zij te kostba-ar wa ren em dus moeilijk koopers kunnen vinden. Veel bewondering wekte de uitzet van groot- vorstin O'lga en de prachtig-e kim'lio, die de keizerin van den mikado ten geschenke heeft ontvangen. Van de twee wiegen, die dc troonopvolger bij zijn- geboorte uit Frankrijk heeft gekregen, zal een verkocht worden en de andere haar een der mus-ea gezonden wor- dem. DE SCHILDKLIER OVEROEPLANT. Vier maanden geleden werd te Rijssel een berucht misdadiger geexecuteerd1. Zoodra het mes van de guillotine gevafllen was, werd het lijk door den bekenden chirurg prof. Le- fort behandeld, die het de schildikTier afnam. D-e bedoe-ling was deze over te planten op een achterlijk d'riejarig meisje, bij wie de s-childklier ontbrak. De overplan-ting ge schiedde en schijnt inderdaad1 gdukt t". zijn Het meisje is beginnen te groeien en ook de hersenen blijken zich thans op normale wijze te ontwi-kkelen. EEN ROMAN. In fle cerstkomendc dagen zal een Schotsch- Amerikaan'sch millionair, Annat, met een 23-jarig keuken-meisje uit een hotel in de Schotsche bergen in het huwelijk treden. Het paar zal vervolgens een huwelijksreis om de wereld maken. Genoemde millionnair was vorig jaar gast in een Schotsch hotel, ging in een eenzaam dal visscheni werd daar door een onweer overvallen, verdwaald'e en werd eerst den volg-enden. morgen in volkomen uitgeputten toestand door hotel-employe's gevonden en naar het hotel gebracht. Daar heeft het keu kenm-eisfe hem door zorgvuldige verzorging voor een zware ziekte bewaard. De verloving is het gevol-g geweest van deze goede ver zorging. V GROOTE BOSCHBRAND. Uit Toulon wordt gemeld, dat over een uitgestrektheiri van tien vierkante mij'len in de omgeving dier stad een bosc-hbrand woedt. Een jongen van achttien jaar is gearresteerd onder verden'king, den brand1 te hebben aa-n- gestoken. s HET COMMUNISME IN POLEN. Naar uiL Warschau bericht wordt, kondig- de de Poolsche minister van binnenlandsche zaken aan energieke maatregelen te zullen nemen tegen alle revolutionnairen, wegens de angstwekkende toename van communistische terrorisatie in de steden op het plalteland, vooral in- de Oostdijke gebieden, die het ge- volg was van de toenemende communistische agitatie onder de arme bevolking, waarbij gebruik werd gemaakt van den tnoeii-ijken economischen toestand. j- BRANDSTICHTEN ALS BEROEP. Het bedrag, dat aan brandschatie moet worden uitbetaald, is in Amerika veel grooter dan in Europa. De voornaamste ocnzaak daarvan is't steeds toenemeud aantal brand- stichtingen, die ten doel hebben in het bezit te komen van de groote bedragen, waarvoor verscheidene huizen zijn verzekerd. De be- roepsbrandstichter is er zelfs een berucht type van misdadiger, die zijn „vak" veelal in het groot uitoefent. Over de inanieien van deze brandstichters vertelt een ingenieur van een der groote Amerikaansche brandwaar- borgmaatschappijen, dat veelal conservcnt blikjes met een zeer licht brandbare stof worden gebruikt, die op een bepaald1 tijdstip volgens het programma ontbranden Bij tex- tielgoederen en andere droge stoffen worden ook balen, die uiterlijik op d'e gewone gelij- ken, maar een smeulend vuur bevatten, ge bruikt. Zulke geprepareerde balen, die in de magazijnen geplaatst worden, werken eerst na uren of zelfs na dagen, wanneer de mis- dadige eigenaar ver van zijn woonplaats is verwijderd. 't Gevaariijkst voor de verzekeringsmaat- schappijen zijn de brandsti-chtersbenden, wier leden in de maatschappij zelf zitten. De koopman, die; geld nodig heeft en- daarom het verzekerd bedrag zou willen hebben, bestelt in zulke gevallen een brand bij de verzeke- ringsmaatschappij zelf. De agent, die in het complot betrokken is, vult op de polis een veel hooger bedrag in, dan de werkelijke waarde van het verzekcrde is. De inspecteur. die eveneens bij de zaak is betrokken, meldt 1 de maatschappij, dat de verzekerine in ords ALRMAARSG j. 9

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1