Alkmaarsohe Coura l Oe hand met iiet litteeken, Konderd Zsven en Twintigste Jaargang. FElilLLETON. I 0 0 No. 18* Woensdas: 5 Augustus. Provinci&al nieuws (JIT ANNA PAULOWNA. Het comite van actie inzake schaderegeling aan de vissehers bij afsluiting en droogma- king der Zuiderzee te Van Ewijcksluis, welk comite mede voor de vissehers te Nieuwesluis (gem. Wieringerwaard) optreedt, vergaderde Zaterdagavond tot het opmaken eener voor- dracht, bevattende een 10-tal narnen van vei- tegenwoordigers der vissehers, geschiki om zitting te nemen in de Generate Comnnssie, in te stellen volgens art. 3 der Zuiderzee- steunwet 1925. Deze voordracht was doer het centraal comite aan de plaatselijke comite s verzocht, in te dienen voor 4 Augustus. Na uitvoerige bespreking van candidaten, werd de volgendevoordracht opgemaakt: I. B Demmer, Volendam; 2. K. Keurit Azn., Van Ewijcksluis; 3. M. Kooy, Wienngen; 4. Jb. Engel, Kolhorn; 5. H. Thijsding, Lemmer; 6. J. Tijsen, Wieringen; 7. K J. Zeldenrust, Molkwerum; 8. C. Kes, Volen dam; 9 Jac. de Veen, Enkhuizen; 10. P. Vis- ser Jzn., Marken. UIT HOORN. Zaterdagavond stortte het dak in van den stal van de Wed. Kramer, in de Achterstraat, alhier. Juist dezer dagen zou de amoveering worden aanbesteed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wei kregen de achterbu- ren een paal door het keukenraam, waardoor eenige schade aan huis en inboedel werd aan- gericht. De Staatscourant bevat de benoeming van - den heer J. W. Ph. Roelink tot hypotheek&e- waarder te Eindhoven. De benoemde is thans in gelijke functie alhier. UIT OUDKARSPEL*. Bij de gister gehouden stemming voor een Hoofdingeland voor de Banne Oudkarspel, is gekozen de heer P. Eecen Pz., alhier. UIT HEILOO. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een rozenkrans, een colliert'je, een deksel van een botertijn, een bril, een sleutel, een horloge met ketting, een broche, een mesje, een huissleutel, een haarlint. Verloren: Een zilveren manchetknoop, een bruin lederen portemonnaie met inhoud. HEILOO. Juli. Ondertrouwd: Hendrik Scheerman en Maria Kaandorp. Jacob Bleijendaal en Theodora Maria de Ruijter. G e b o r e n Nicolaas Alphonsus, z van Petrus van Diepen en Elisabeth Tol. Ge- rarda Cornelia, d. van Gerard Schouten en Ma. Christ. Vermeulen. Maria Magdakna Wilhelmina, d. van Corn. Klopper en He lena Ma. Roos. Albertus, z. van Nicolaas Schouten en Anna Min. Bregitta Adriana, d. van Nicol. Rood en Anna Ma. Briefjes. Jacobus Gerardus, z. van Willebrordus Nanne en Neeltje Liefting Afra Theodora, d. van Johannes Wit en Anna Briefjes. Margaretha Anna, d. van Petrus Kraakman en Anna Bleeker. Maria Johanna, d. van Nicolaas Bakker en Geertruida Kraakman. Overleden Cornelia den Hartog, echtgen. van Jan van Altena, 38 jaar. SINT PANCRAS. Juli. G e h u w d Comelis Oukes, gescheiden echtgen. van Grietje Luijt, en Anna Dirk- maat, gescheiden echtgen. van Cornelis Mod- der. Pieter Groen en Anna Kostelijk. Overleden: Aagje Booij, 75 jaar wed. van Jan Volkers OUDKARSPEL. Juli. Geboren: Cornelis Adrianus, z. van Willem Kaag en Anna Groen. Gehuwd: Pieter Kossen en Trijntje Bakker. Overleden Dieuwertje Kuiper, 60 jaar, wed. van Jacob Berkhout. NOORDSCHARWOUDE. Juli. Geboren Dirk, z. van Klaas Barten en Antje Swager. Jantje, d. van Jacob Smif en Engeltje Hoogvorsi. Pieter, z. van Pieter Frans Slot en Teetje' Gootjes. OOSTHUIZEN Juli. Geboren Jan, z. van Jan Biennan en Antje Dekker. Nicolaas Wilhelmus, z. van Jacobus Johannes Koning en Geertruida Engelberta Maria Stadegaard. G e h u w d Gerrit Bleeker en Iefje Rol. Overleden Antje Water, wed. van Pieter Schardam, 96 jaar. Marijtje Beun- der, wed. van Zijvert Stolp, 82 jaar. Le- venloos aangegeven kind van Jacob Ossebaar en Aaltje van Dam. Uft HARENKARSPFX Geboren: Jan, zoon van Cornelis Keet- man^en Jannetje van Dijk. Jacobus, zoou van'johaniles Boekel en Geertje Karsten Catharina, dochter van Willem Tesselaar en Anna van Duin. Hermanus Aldert, zoon ran Hendrik Stam en Catharina Jonker. Jacoba, dochter van Jacobus Bleeker en Ka- tharina Srnit. Afra Maria, dochter van Nicolaas Johannes Zutt en Maria Stoop. Jacobus, zoon van Jacob Pater en Anna van Stralen. Marie, dochter van Jan Ruis en Trijntje Dam. Onder trouw d: Jan Brouwer en Ma ria Floor. Petrus Johannes Hurkmans en Brigitta Groen. Wilhelmus Johannes Quax en Anna Jansen. Arie Tiel en Pleun- tje Bakker. Gehuwd: Frederik van Schagen en A- gatha Dekker. Jan Brouwer en Maria Floor. Wilhelmus Johannes Hurkmans en Brigitta Groen. Overleden. Wilhelmina Agatha Hoek, oud 4 jaar. Geertje Bakker, oud 40 jaar, ongehuwd. Cornelis Tates oud 78 jaar, weduwnaar van Aagje Dekker, Grietje Go- vers, oud 78 jaar, weduwe van Willem Borst. UIT KOEDIJK, (Juli.) Gescheiden van echt. Simon Waal en Antje Muis. Geboren: Herman Pieter, zoon van Ja cob Kramer en Dieuwertje Govers, Anna, dochter van Willem Frederik Hendrik van Zwanenburg en Geertje van Esseveld. Al bert, zoon van Albert Butter en Johanna Ca tharina de Vet. Aaltje Trijntje, dochter van Willem Slot en Willempje Koorn. Ja cob, zoon van Maarten' Muis en Guurtje Boon. Dirkje Marijtje, dochter van Alber tus Bakker en Geertje Veter. Adrianus Johannes, zoon van Cornelis van der Gragt en Maria Alida Verduin. Maria, dochter van Jan Mes en Jacoba Bleeker. Gemengtl Nieuws. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 62) 1 oen Copley geheel gekleed was, gaf Fair fax hem erndehjk het pakket in handen, en Copley verborg het zorgvuldig binnen zijn wambuis. „Het lot van Engeland, Copley," herhaalde Fairfax ernstig. Het was duidelijk dat hij zeer ongaame de brieven afstond. „Ik zou ze gaarne zelf overbrengen, niaar ik kan het le- ger nu niet verlaten. Ik heb een dringende plicht te vervullen, en dan moeten wij Go ring verslaan en Faunton te hulp komen. Maar om Gods wil bewaar die brieven goed, Copley. Als ge slechts wist," eindigde hij met een zucht, „wat zij kosten!" „De brieven zijn even veilig bij mij," ant- woordde Copley, „als zij bij u zouden zijn. Ge weet, dat ge mij kunt vertrouwen, anders hadt ge er niet over gedacht, ze aan mij te geven. Ik vertrek dadelijk; en vrees riiet, generaal, dat ik mij onderweg zal ophouden. En daar ge mij niets meer zeggen wilt „Niets meer, mijn beste Copley!" viel de generaal kalm in. „God behoede Het was nu daglicht. De bedienden van het logement waren overal bezig; een jongen zadelde Copley's paard voor hem, en Fairfax zag, van het raam van zijn kamer uit, zijn DE T. B. C.-BESTRI IDING IN LIMBURG. Wij lezen in „Het Volk": Naar aanleiding van het „Handelsblad"- verslag der zitting van Provinciate Staten, waarop ook wij de aandacht vestigden en waaruit bleek dat Gedeputeerde Dubois on- zen p.g. v. d. Ploeg toegaf, dat niet katho- lieke kinderen beneden 14 jaar in door de provincie gesubsidieerde sanatoria niet wor den toegelaten, bevatte dat blad een „inge- zonden stuk" van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, den heer Eykel waarin deze o.a. zeide: Omtrent den aard van de personen; die in de bedoelde sanatoria kunnen worden op- genomen, geldt het volgende: 1. In het sanatoria te Horn worden opge- nomen mannen en vrouwen van alle gezind- ten. Kinderen beneden de 14 jaar, zoowel roomsche als niet-roomsche, worden niet op- genomen, omdat het sanatorium niet daarop is ingericht. 2. In het sanatorium te Venlo worden op- genomen meisjes en vrouwen van alle ge- zindten. Jongens van alle gezindten tot den leeftijd van 10 jaar; in bijzondere gevallen kan deze leeftijdsgrens worden overschreden. 3. Te Gennep worden opgenomen meisjes en vrouwen van alle gezindten. Op deze tegenspraak antwoordt onze p.g. Van der Ploeg ons thans het volgende: In de zomerzitting van de Provinciate Staten van Limburg stelde ik de vraag of het juist was dat prctestantsche en andere niet lcatholieke kinderen in Limburg, in geen der drie sanatoria, te Horn, Gennep en Venlo, worden opgenomen. Deze vraag was ook reeds in de afdeelingen gesteld, maar niet in de stukken beantwoord. De Gedeputeerde, dr. Dubois, iemand die reeds jaren een der leidenae figuren in de Limburgsche t. b. c.-bestrijding is, antwoord- de, dat te Horn geen kinderen beneden de 14 jaar (15 jaar is de officieel vastgestelde grens) opgenomen kunnen worden en Venlo en Gennep alleen voor r.-k. kinderen plaats boden. In tegenstelling met de bewering van van „Limb. Dagblad", reageerde ik op deze mededeeling wel, door te betoogen, dat het dan noodig was, om de bepaling door de Provinciate Staten bij de verleening van toe- slag op verpleegkosten voor t.b.c.-lijders ge steld, waarin de verplichting van verpleging in Limburg is opgenomen, terug te nemen en den toeslag ook te verleenen voor verple ging buiten Limburg. Het is, zeide ik, niet te doen om de Limburgsche sanatoria te schaden, maar alleen om ook de verleening van toeslag en daardoor de verpleging van niet-Roomsche kinderen beneden 14 jaar mo- gelijk te maken. Dr. Dubois *beloofde onverwijid in overleg te zullen treden met de besturen der Lim burgsche sanatoria, ten einde het door mij beoogde doel te bereiken. Mocht dat niet ge- lukken, dan hoopte hij in de najaarszitting op vriend vertrekken. Copley's eerste doel was het kamp buiten Moreton, waar hij zijn troep ruiters kon monsteren; maar er was geen vrees voor opo '-thoud, want er was geen en- kel officier van hoogen rang in het leger van het Parlement, die het gewicht van des Ko- nings brieven niet begreep, en die zich niet verheugde in de. gedachte, ze zoo spoedig mo- geliik in handen van het Parlement te zien. 4. Nadat Copley Long Campton verlaten had, gaf Fairfax bevel, dat zijn eigen paard on- middellijk gezadeld moest worden. Hij steeg zoo gauw mogelijk te paard en reed, onver- gezeld, naar Moreton. Daar logeerden kolo- nel Nathaniel Fiennes en zijn broeder John in „Het paard en de ploeg", dat aan den Foss Way ligt, tegenover de kerk van St. Barnabas. De geiieraal vond de beide officieren ge kleed en van plan te paard te stijgen, daar het leger in het kamp zich gereed maakte om vroeg te vertrekken. De zon stond aan den hemel, maar de nevel aan den horizon beloof- de een zwoelen dag. De twee broeders dron- ken een beker ate in de gelagkamer, toen,de waard generaal Fairfax in het oog kreeg, en zijn luidruchtige en gedienstige begroeting deed kolonel Nathaniel naen~ de deur ko men. „Is er iets niet in orde?" vroeg hij haas- tig, want het gelaat van den generaal zag er inderdaad streng en onheilspellend uit. Hij antwoordde niet en ging recht door naar de gelagkamer. Nathaniel volgde hem en her- deze zaak' ferug fe komen. Door geen der Limburgsche bladen is van deze zaak melding gemaakt in de verslagen van de Statenzitting. Nu Dr. v. Eijkel, de Hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid in het Zuiden, in een ingezonden stukje in het „Handelsblad" mededeelt dat te Venlo vrou wen en kinderen van alle gezindten, jongens tot 10 jaar worden opgenomen en te Gennep meisjes en vrouwen eveneens van alle gezind ten geplaatst worden, nu tracht het „Limb. Dagblad" zijn misleidende verslaggeverij te dekken met een scheldpartij op de S. D. A. P.! Alsof „Het Handelsblad" en „Het Volk" niet in den gewraakten zin schreven, nadat de R.-K. deskundige Gedeputeerde Dr. Dubois de vragen van v. d. Ploeg bevestigend beant woord had. Het Limburgsche blad gaat vooral te keer tegen de plaat van Jordaan, die in „Het Volk" van Zaterdag verscheen. Dat heet dan „ageeren tegen R. K. Limburg". Is het niet sterk? Onze partijgenooten in de openbare lichamen hebben steeds alle uitgaven mee toegestaan voor de t.b.c.-bestrijding; er nooit naar gevraagd tot welke gezindte de lijders behoorden, hoogstens aangedrongen op bete- re organisatie der t.b.c.-b'estrijding, die hier in Limburg geheel in handen is van het R.-K. „Groene Kruis". En nu, op gezag van des kundige Roomsche mededeelingen, die naar de letter misschien niet geheel juist waren, maar praktisch wel den feitelijken toestand zullen weergeven, doordat dr. Dubois zeer goed op de hoogte geacht mag worden, een plaat verschijnt die zeer juist den door dr. Dubois medegedeelden toes-and schetst, nu critiseert het blad niet de voorstelling van dr. Dubois maar begint het een scheldpartij op „Het Volk".- Hiermede leidt het onze belangstelling van deze zaak echter niet af! Wij zullen eens af- wachten of de concreete beweringen van dr. Eijkel, dat te Venlo en Gennep o m. kindei-en van alle gezindte opgenomen worden" niet wat al te bont zijn. Dat kinderen van alle gezindte opgenomen kunnen worden, dat wis- ten wij ook wel voor dat wij onze vragen stelden, maar of dat ook werkelijk gebeurt, daar gaat het om. En dan zijn de gevallen waarop ik mijn vragen grondde, niet erg ge- schikt om den twijfel die daaremtrent bestaat te verdrijven. In Limburg moet niet meer een enkele rich- ting alleen de beslissing over de t b c -bestrij- ding houden. Het is een zaak van alle ricb- tingen, door alien betaald, die ock door al ien geregeld behoort te worden. DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER Onder den naam-van ..Etoile blanche", hebben tal van Zwitsersche automobilisten zich aaneengesloten met het doel vermanend op te treden tegen die autobestuurders, die men wegens hun onbesuisd en gevaarlijk rij- clen met den naam „wegmisbr'uikers"' zou kunnen betitelen. Deze automobilistenorde van de „Witte Ster" heeft zich tot taak gesteld de navolgen- de regelen niet alleen te zullen in acht ne men, doch tevens iederen chauffeur, die de veiligheid van het verkeer in gevaar bren-gt, daaraan te onderwerpen. Hieronder volgen de bepalingen: I. Zorg steeds correct te rijden- II. Neem, zoowel tegenover het wandelend publiek, als tegen collega's autobestuurders, die beleefdheid in acht die een beschaafd mensch past. III. Verleen, waar en hoe dikwijls zulks noodzakelijk blijkt, daadwerkelijke hulp. IV. Neem stelling tegen el-ke veiligheids- overtreding. V. Wijs de overtreders op de door hen ge- maakte fouten en schroom nimmer ernstige gevallen aan de „Etoile blanche" te rappor- teeren. Naar het Zwitsersche blad „Le Confedere" mededeelt, wordt het initiatief der Zwitser sche chauffeurs door de autoriteiten zeer toe- gejuicht. Een zeer gelukkig verschijnsel mag 't in derdaad genoemd worden, d'at ook in ons land reeds dergelijke automobilisten gevon den worden, die zich, zcoals bekend, onder den naam van „Vrijwiliige Verkeersinspec- ties" hebben vereenigd. (Ook te Alkniaar be staat de vrijwiHige verkeerspolitie, die haar werkkring uitstrekt over heel Noord-Holland boven het IJ. In verschiliende plaatsen wo- nen hare leden en zij deed reeds meermalen goed werk. Red Aikm. Crt.) Zou- het intusschen geen aanbeveling ver- dienen, vraagt cte Tel., dat onze auto-bezitters en chauffeurs, die zich aan de betamelijk- heidsregels van den weg Wenschen te hou den, het teeken van de „Witte Ster" op hun wagen doen aanbrengen? Het teeken van fatsoen sn veiligheid. BEEN AFGEKNELD. Te Amsterdam had gister aan de Oudc Houthaven een afgrijselijk ongeluk plaats: een arbdder. die daar bezig was, met behulp haalde zijn vraag. „Uw broeder Jim," antwoordde Fairfax kalm, „is gevangen te Broughton en ter dood veroordeeld, omdat hij de brieven van den Koning gestolen heeft." HOOFDSTUK XII. L Laat ze komen. Er zijn oogenblikken in het leven, dat het bestaan ophoudt leven te zijn en een tweeling- broeder van den dood wordt. De zinnen zijn verdoofd, de ledematen bewegen zich werk tuigelijk door samentrekking der spieren zon der iets met den wil te maken te hebben; het hart is dof en de hersens zijn verlamd; pijn zelfs bereikt de zenuweentra niet meer, en de ziel schijnt uit het lichaam gevloden te zijn. Zulk een oogenblik was voor Barbara geko- men na haar onderhoud met Fairfax, en in haar later leken de volgende vier en twintig uren in haar herinnering als een reeks ontast- bare beelden, waarin zij zelf geen rol vervul- de, verwarde beelden, waarin zij zich zelf als een spookgedaante zag bewegen in het rijk der tooverkunst. Kolonel Scrape weigerde haar een verder onderhoud met Jim. Ffij had zeker gerekend op de mogelijkheid, dat de brieven van den Koning hem teruggegeven zouden worden, en zijn teleurstelling had zijn reeds geprikkekie stemming veranderd in een wraakzuchtige, bijna wreede. Hij schreef onbestemd zijn te- leurstelHng toe aan iets ontrouws in Barbara, of ten minste aan een gebrek aan geestdrift van haar kant, en zijn haatgevoel tegen Jim, van een Her fiouf uit een schip te lo'ssen, wil- de een staaldraad, die over cte lier liep, met zijn voet rechtschuiven. Hierbij gleed hij uit cn raakte zijn linkerbeen bekneld tusschen den staaldraad en een rondsel van de hijsch- inrichting. De andere arbeiders, die op het hulpgeroep kwamen aanloopen, hadlden een half uur werk om den ongelukkige, die reeds stervende was, te bevrijden. Zijn been was bij de lies totaal afgerukt. Bij aankomst in het Binnengasthuis, waarhecn hij per ambu- lanceboot werd vervoerd, was hij reeds over leden. Volgens dc omstanders was dit ongeluk een gevolg van eigen onvoorzichtigheid EEN VELDWACHTER ERNSTIG GEWOND. De veldwachter Michon, te Teteringen, bij Breda, is, terwijl hij in een cafeetje een paar vechtenden van elkaar wilde scheiden, met een mes ernstig gewond. M. kreeg een diepe snijwonde in zijn linkeram. Met het oog op zijn 54-jarigen leeftijd, vreest men voor com- plicaties. De marechaussee hebben de daders in ar rest genomen. ZOUTZUUR GEDRONKEN. De tweejarige L. D. uit de Frederikstraat te Den Haag is door den Geneeskundigeu Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, daar hij in een onbewaakt oogen blik uit een flesch gedronken had, die zout- zuur bevatte. Een buurvrouw was bezig een petroleumstel te poetsen en gebruikte daar- voor zoutzuur. Zij zette even de flesch op den grond en ging cyiige andere bezigheden doen. Pe kleine zette toen spelenderwijs de flesch aan zijn mond. Het kind werd vrij ernstig gewond. HET STROOPERSDRAMA. De wildstrooper T. v. d. Laar te Eindho ven, die Zaterdagmorgen door den jachtop- ziener Koks in de borst geschoten werd, om dat hij zijn geweer niet wilde afgeven op som- matie, doch het in den aanslag bracht, leeft nog, al wordt zijn dood elk oogenblik ver- wacht. Naar men zegt neeft v. d. Laar vroeger genoemden onbez. veldwachter Koks een schot hagel toegediend, waardoor hij lang bedlegerig is geweest. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Maandagavond zou, op verzoek van den landbouwer Olthof bij Zenderen, gemeente Borne, diens oude hond door den sub-prior van het Carmelieten-klooster te Zenderen, pater Justinus Meulenheld, worden doodge- schoten. Na het eerste schot was de hond nog niet dood, waarom de pater vermoedelijk het dier daarna een slag met de kolf van zijn geweer heeft gegeven. Hierdoor ging een schot af, dat den pater in het bovenbeen trof. Tenge- volge van het hevige bloedverlies is de pater na korten tijd fcezweken. UITSLUITING IN DE HAAGSCHE BOUWVAKKEN. Een groep stakers heeft het Maandag een paar uitvoerders van den aannemer Achil les, die aan het werk „Volkswoningbouw" in Spoorwijk te Den Haag bezig waren met het afhangen van deuren enz. onmogelijk ge maakt door te werken. De uitvoerders hebben besloten niet verder te werken. In verband hiermee zal morgen een dertigta! schilders, voor wie dan geen wedc meer is, ontslagen worden. DE PRIJZENCONTROLE-COMMISSIE. „HetVolk" verneemt, dat de vorige minis ter van Arbeid kortgeleden aan de besturen van S.D.A.P. en N.V.V. heeft medegedeeld, dat de minister bij de samenstelling van de Prijzencontrole-commissie op onverwachte moeilijkheden is gestuit, waardoor deze sa menstelling niet zoo spoedig haar beslag heeft kunnen krijgen, als gehoopt was. De minister heeft maatregeien getroffen, opdat deze aangelegenheid onmiddellijk na het optreden van het nieuwe kabinet aan zijn opvolger wordt voorgelegd. HET NIEUWE MINISTERIE. Gistermiddag heeft de overdracht plaats gehad van de minister-portefeuil'les aan het nieuwe ministerie. De minister-president, de heer Colijn, nam teverrs ad interim over de portefeui'lle van Kolonien. De berichtgeven van het Hbl. te Berlijn bericht aan zijn blad: De Berliner Borsenzeitung" van gister- avond bevat een hoofdartikel over het kabi- net-Colijn dat, naar het blad meent, niet min der krachtig zal blijken te zijn dan de vo rige regeering. Het blad verwacht, dat dit kabinet een vooruitstrevende politick zal voe- ren, ten einde op deze wijze de oppositie van links den; wind: uit de zeiilen te nemen. Met vreugde begroet, het blad het feit, dat Colijn, dien j^-et blad een oprecht en energiek man n-oemt, den moed1 heeft gehad, de vonming van een kabinet op zich te nemen. y WIJ DRLKKEN UW 1 z BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN - V L U G EN N E T. N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR N S; S\ V zijn veilangen om zich te wreken, werden honderdmaal sterker. Er is geen twijfel aan, dat als de stem ming van de mannen die onder zijn bevel stonclen, anders was geweest, hij Jim .lien- zelfden ochtend had laten doodschieten; de onmiddellijke terechtstelling van een spion was zeker zijn recht, maar kapitein Lovell, onder anderen, wist, dat de kolonel zijn woord aan Barbara gegeven had, dat er niets ge- daan zot) worden voor den terugkeer van Squire Brent, en hij raadde zijn meerdere aan, om in ieder geval zoo edelmoeding te zijn. „De mannen," zeide hij, ,)zijn alles be- halve ingenomen met de geheele zaak; een onmiddellijke terechtstelling zou wel eens on- aangenamegevolgen kunnen hebben." „Onaangename gevolgen, wel ja!" ant woordde de kolonel ruw. „Ik laat ze even- graag allemaal doodschieten, als er eenige insubordinatie in de lucht is." „Er is geen insubordinatie in de lucht," antwoordde kapitein Lovell, „maar de man nen zijn voor het grootste deel uit Oxfordshi re, en de Fiennes hebben het land hier al se- dert verscheidene geslachten in eigendom." „Te grooter schande voor hen, dat zij zich tegen hun koning keeren," „Goed; maar het is moeilijk, om het een troep onwetende fcoerenkinkels in dat licht te laten zien. Voor hen is een Fiennes een Fien nes, of hij voor den Koning of voor het Par lement is, en ik verbeeld me, dat de gedachte om een van de familie dood te schieten, hun niet bevalt." Ook het aanbldjven van Van Karnebeek doet het blad groot genoegen. Het is goed, zegt het blad, dat een man van de autoriteit van Minister Van Karnebeek, die een garan- tie biedt voor de bestendiging van de Neder- landsche buiten'landsche politick, in de re geering is gebleven. Het neemt aan, dat Co lijn ook rekening zal houden met de democra- ten en de sociaall-democratein, ten einde de- zen goed agitatiemateriaal in de hand te geven en tegelijkertijd te bewijzen, dat een bo ven de partijen staande christelijke regeering de belangen van het geheele volk dient. DE STAKING IN DE ROTTER- DAMSCHE HAVEN^ Ondanks het besluit, genomen in de Maan dagavond gehouden vergadering van staken- de losse havenarbeiders om de staking voort te zetten, hebben gistermorgen de bij de ha- venreserve ingeschreven havenarbeiders zich weer voor den arbeid aangemeld en het werk hervat. Tegen den tijd der aanmelding bij de kantoren der Scheepvaartvereeniging aan den Sint Jobsweg, hadden zich daar velen verza- meld. De bootwerkers werden o. a. toege- sproken door het conununistisch raadslid den heer Van Buring, die hen aanspoorde weer aan het werk te gaan. De arbeiders meldden zich daarop op cte gewone wijze voor de in- schrijving aan. OVERHEIDSPERSONEEL EN VAKBEWEGING. Naar de Tel. verneemt, heeft het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen in overleg met het bestuur der S. D. A. P., besloten, een commissie in te stellen, welke tot taak krijgt het loonvraagstuk van het overheidspersonefl te onderzoeken en welke tevens het vraagstuk der medezeggenschap van het personeel en der vakvereenigingen in overheidsdienst in studie zal nemen. BRUTALITEIT IN HET KWADRAAT. De vacantiekamer der Rechtbank te Am sterdam behandelde gister de zaak tegen den 23-jarigen sjouwerman A. O., die zich in de eerste helft van dit jaar bij herhailing had schuldig gemaakt aan diefstal met insluiping in de nieuwe woonwijken van Amsterdam- West. In deze -nieuwe buurten met nog niet ge heel voltooide bebouwing zijn sommige per- ceeten bewoond, terwijl in andere nog het werkvolk aan deii gang is. Van dit komen en gaan van de werklui en verhuizingen heeft' beklaagde gebru-ik gemaakt om ongemerkt de pas bewoonde perceelen binnen te dringen en er zijn slag te slaan. Onder de voorwerpen, die hij zich daarbij. heeft toegeeigend bevoncten zich gramafoon- platen, lepeldoosjes, fototoestellen, cigaretten- kokers en ;n colbertcostuum, ales bijeen een geheele huishoudelijke inventaris, waarvan vele stukken als corpora deEctie ter rechtbank werden overgelegd. Zelfs het colbertcostuum dat beklaagde droeg, w-er-d door den eerst-en getuige, een kleermaker, herkend als aan hem te zijn ont- stolen. Beklaagde verklaarde ernstig berouw te hebben en bekende vol'lcdig het hem ten laste gelegde. De officier van Justitie Mr. Massink acht- te de feiten wettig en overtuigend bewezen. Onder het voorwe-ndsel van colportage was dit gevaarlijke individu overal de trappen opgeloopen. Een geduchte ies oordeelde het 0. M. nier op zijn plaats, aangezien be klaagde recidivist is en terzake van diefstal en verduistering reeds eenige malen is ver- oordedd. Deswege requireerde Mr. Massink tot 1 jaar en 6 maand'en gevangenisstraf. De verdediger Mr. Schoriesheim bepleitte voorwaardelijke veroordeeling, sufcsidiair de meest ctemente straf. De persoon van be klaagde is zeer ongunstig beinvloed door treurige familieomsta-ndighedenNu Mijkens een door pleiter overlegd rapport het Leger des Heils toezeggi-ng heeft gedaam zich het lot van dezen man aan te trekken, vraagt hij „Dan moet ge uw vuurpeleton zoo fciezen, dat de kerels uit Oxfordshire er buiten blij- ven," zei de kolonel droogweg. „Maar doe in- tusschen de dochter van Brent begriipai, dat zij gevaugai is in haar eigen verrrek, totdat de Squire komt. Ik kan geen geklaag van vrouwen over de geheele plaats toelaten, of een troep zwakke kerels lafaards zien worden door tooneelen van een sentimenteel af- scheid." Kapitein Lovell antwoordde niet op dez< wreede woorden, maar in zijn hart was hij er van overtuigd, dat er geen reden was, om klaagliederen of tooneelen van Barbara te vreezen. Hij was jonger dan Scrape en bij hem was het gevoel nog niet geheel verlamd door dat ijzeren plichtsbesef, dat van zooveel, overigens goede mannen, louter vechtmachi- nes maakt. Lovell had gisteren Barbara in het gelaat gezien, en het was noch zwakheid, noch zedelijke lafhartigheid, die hij in haar oogen gelezen had. Maar hij achtte het het beste, zijn kolonel op andere gedachten te brengen. „Ik heb dien sclfurk van een Longhankes," zeide hij, „een half uur geleden gezien. Hij heeft verteld, dat het Parlementsleger nog Zuidwaarts trekt, en waarschijnlijk van a vond te Lechlade zal aankomen." „Hm!" bromde de kolonel in zijn baard, „en hij kwam zeker bij u, dadelijk nadat hij den verrader Fairfax gemeld had, dat Zijne Majesteit de Kooinu nu te Hereford is. (Wordt vervolfixfL MHUSU n s s -. s W.s s ■V..\S N V V. s v\ -T -I-IIT TIKIHimi ff

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5