Alkmaarsche Gourant De hand met het litteeken. FEU1LLET0N. 1 i 11 Honderu Zeven en Twintigste_iaargang. Vrijdag 7 Augustus. Uit de Pers HET AFGETREDEN MINISTERIE De Nederlander brengt aan de aftredende ministers een woord van hulde voor het vele, door hen onder zeer moeilijke omstandighe- den tot stand gebracht. Toen het ministerie-Ruys in September 1918 optrad, nadat de Kabinetsformatie met groote moeilijtoheid was volbracht, werd het Kabinet met gematigde sympathie ontvangen het zag zich intern ationaal gesteld voor een berg van zorgen, het vond het nationaal economisch leven totaal ontwricht door oor- logsmoeilijkheden en oorlogmaatregelen, en t stond weldra voor een niet ongevaarlijke reva- lutionaire bedrdging. Bovendien riepen enke- le wettelijke regelingen dringend om verbete ring moest de afgeforoken sociale wetgeving worden hervat en moest voor het volksonder- wijs nieuwe wettelijke regeling worden vast- ^Zeven voile jaren is het Kabinet-Ruys aan het bewind geweest. Vijf van de belangrijkste portefeuilles: Buitenlandsche Zaken, Justitie, Binnelandsche Zaken, Onderwijs en Arbeid werden gedurende dat lange tijdvak door de- zelfde ministers beheerd. De portefeuille van Kolonien was gedurende zes jaren aan den- zelfden bewindsman toevertrouwd. En hoe is nu de toestand, na zeven jaren? yraagt het christelijk-historisch orgaan. Internationaal staat Nederland in 1925 zonder twijfel sterker dan in 1918. Een ont- werp-tractaat, dat in 1919 wellicht met blijd- schap zou zijn aanvaard, kan thans ternau- wernood een goed woord ter beoordeeling vin- den. Bij het Staatsbudget is de evenaar in het huisje gebracht; en het bedrijfsleven ontwik- kelt zich in Nederland vrijer eh gelukkiger dan in de meeste andere Rijken. De inwendige vrede is niet slechts bewaard maar in sommig opzicht is de verhouding tusschen sterk-uiteengaande politieke partijen zelfs verbeterd. Niettegenstaande den financieel-gedrukten toestand werden ten opzichte der sociale wet geving toch enkele niet-onbelangrijke schre- den vooruit gezet: de Invaliditeitswet werd ingevoerd, de ongevallenverzekering werd verbeterd en uitgebreid Aan Justitie kwam menige wetsherziening tot stand, waarnaar vele jaren hunkerend was uitgezien; en op onderwijsgebied werd vol bracht de bevredigende wetgeving, die voor verre toekomst basis zal blijven der regeling van ons volksonderwijs. Als wij, zegt het blad ten slotte, samen- vatten de vergelijking van den toestand in 1925, dan zal de scherpste criticus, die over veel het hoofd blijft schudden, moeten erken- nen, dat er groote reden is tot dankbaarheid aan de mannen, die gedurende die zeven jaren de moeilijkste posten in den Nederland- schen Staat bezetten. De Residentiebode meent, Ru'ys en de zijnen niet te mogen laten heentrekken zonder eerst even te herinneren aan het vele, dat zij voor het land verricht hebben. De zeven jaren regeeren hebben natuurlijk we hebben er in de 'laatste weken meerma- len aan herinnerd de noodige vijanden ge- maakt. Dat doet elke minister en hoe langer hij regeert, hoe talrijker de vijanden worden Daarbij zijn er, wat ook natuurlijk is, fouten begaan. Elk mensch, die werkt, maakt fouten. Het is derhalve geen kunst, na zeven jaren harden arbeid, gebreken van het afgetreden ministerie aan te wijzen. Evenwel, op't moment mogen sommigen die gebreken herdenken, de kleinere feiten zullen spoedig vergeten zijn. Terwijl de groo te dingen blijven. Wat er ook vergeten zal worden van al de ministeries, die Nederland sinds 1815 had, met gulden letters zal in de bistorie beschreven blijven het werk van het ininisterie-Ruys, dat culmineerde in de twee groote daden: onderdrukking der revolutie in 1918 en veiligstelling van den gulden in 1924. Dat zijn feiten die epoche maken en nog na eeuwen in de geschiedenis zullen vermeld blijven Had het Kabinet niets anders ge- daan, het had ruimschoots den dank der na- tie verdiend. v Daarom kan het, naar de meening van het blad, heengaan in de overtuiging, dat het meer dan zijn plicht deed en dat het volk van Nederland in lengte van jaren zal terugzien op zijn zegenrijken arbeid. Aaiberse's zevenjarig bewind. Onder dit opschrift wijdt (de heer C. J.) I<(uiper) een beschouwing in De Volkskrant, waarin hij erop wijst, dat de heer Aalberse, special in 3e periode 1918—1922, inzake de sociale verzekeringswetgeving, arbeidersbe- vscherming, volkshuisvesting, volksgezondheid enz. zich een staat van dienst heeft verwor- ven, waarop hij geheel zijn verdere leven met voldoening zal kunnen terugzien. Niets, zoomin de social istische hetze als de inzinking der economische en financieele draagkracht van ons land in de laatste jaren, kan iets afdoen aan de groote verdienste van den eersten Nederlandschen arbeidsminister, met betrekking tot den omvangrijken en waar- devollen wettelijken steun, den arbeiders ge- boden in hun streven naar cultureele en mate- rieele verheffing. De eerste vier jaren van Aaiberse's bewind vormen een buitengewoon vruchtbare periode in den socialen ontwikkelingsgang van ons volk, niet alleen door de gunstige omstan- digheden verwekt, maar ook in belangrijke mate bevrucht door de groote werkkracht en den sterk ontwikkelden zin voor sociale ge- rechtigheid, die zijn gansche levenswerk ken- merkt. De heer Aalberse kan zich verzekerd hou- den van veel oprechte waardeering en dank baarheid onder ons katholieke arbeidende volk, dat zijn toewijding aan de emancipate van den arbeidersstand nimmer zal vergeten. Op de vier vruchtbare jaren zijn de drie improductieve magere jaren gevolgd, maar, constateerd de schrijver, „in onzen kring is het niet aan de aandacht ontsnapt, van hoe groote waarde het is geweest, dat de heer Aalberse niettemin op zijn post bleef om zijn werk te blijven beschermen tegen de vernie- lende tendenzen, waardoor het in hooge mate werd bedreigd. Het nieuwe Kabinet De heer Joh. J B.(elinfante) schrijft in „De Vrijheid" over het nieuwe Kabinet. Het valt volgens hem niet te ontkennen, dat in het Kabinet-Colijn hetwelk voor een Neder- landsch Kabinet inderdaad buitengewoon vlug geformeerd is! mannen van erkende bekwaamheid en van gezag op parlementair gebied zitting hebben. En na een bespreking der titularissen, concludeert hij: Alles bijeengenomen is er vooralsnog voor ons geen reden om dit Kabinet onwelwillend tegemoet te treden. Wanneer het geen agres- sieve partijpolitiek voert en niet neigt naar staatssocialisme, wanneer het blijft beseffen, da de financieele en economische toestand van ons land nog geenszins normaal is en dat het er de tijd waarlijk niet naar is, met het geld van den Staat weder te gaan gooien gelijk in de jaren 19141920 is geschied, dan zal het op onzen steun kunnen rekenen. Maar het blijve ons van het lijf met ZondagsheiHging, verbod van lijkverbranding, afschaffing der Staatsloterij. bioscoopcensuur voor volwasse- nen en andere dergelijke z.g. Christelijke vrij- heidsbeperkenae maatregelen; het kome niet met plaatselijke keuze (het stokpaardje van den heer Rutgers,) waarvan gelukkig mr. Koolen niets moet hebbenhet ga niet verder op het onheilvolle pad van dc protectie; het verzware de belastingen niet nog meer, maar streve naar verlichting; het dringe de vrouw niet nog verder terug van 't terrein van het publieke leven. Waar het kabinet mocht optre- den in strijd met onze beginselen, zullen wij ons daartegen krachtig te weer stellen; maar voor opposition quand-meme tegen het Kabi net bestaat voor ons geen reden; integendeel, niets zal ons liever zijn dan wanneer de maatregelen, welke het voorstelt, onze instem- ming zullen kunnen wegdragen. Moge het Kabinet het vertrouwen, dat wij in zijn daden stellen, niet beschamen! ProYinciaal nienws UIT SCHOORL. (Vervolg gemeeniteraad). Punt 4. Voordracht burg- en weth. tot vaststelling eener suppletoire begi'ooting aangaandc de financieele' afwikkeling „Slot- laan", in ontvangst en uitgaaf f 2900, dienstjaar 1925. De voorzitter stelde voor, dit bedjrag met 750 te verhoogen voor een kasgeldlee- ning ten behoeve van den vleeschkeurings- dienst. Het geld komt terug aan keurloonen, zei spr., bet is dus alleen een administratieve maatregel, evenals de suppl. begi'ooting over genoemdc 2900, wijl dit het bedrag is, dat de heer Gouverne voor den weg aanbood. De aldus uitgebreide voordracht van. B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Mevr. H e r i n g a vroeg wie het onder- houd heeft van de Slotlaan. De gemeente? Het onderhoud eischt voorziening vooral bij den Gortersweg. De voorzitter antwoordde, dat de weg door den aanleg van de waterleiding heeft geleden. Bij den tweeden opleverings- termijn zal wel weer op den staat van onder houd worden gelet- Op het oogenblik is geen personeel voor herstel disponibel. Punt 5. Voordracht van B. en W. om hen Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 64) „TIet schijnt, dat de Rondkoppen als be- zetenen vluchten, en dat het hun nan levens- middelen ontbreekt. Zij komen naar dezen kant van het land als een troep sprinkhanen, zoekend wat zij kunnen verslinden, en stelen en plunderen. Wij voelen ons geen van alien veilig in onze huizen, en de jongens hebben zich hier verzameld, omdat zij plan hebben de bescherming van het garnizoen op het kasteel voor zich zelf en hun gezinnen te yragen." Tubal Longshankes was stil blijven staan. Hij ging de herberg niet binnen; op zijn don- kerkleurig gelaat weerspiegelden zich de vele verwarde gedachten, die door zijn brein joe- gen. Geruchten! En nog wel zulke geruchten! Nu die waren drie jaren lang de hoofdbron- nen van zijn rijkdommen geweest. Inlichtin- gen hier ingewonnen en daar oververteld, beteekenden iederen keer ten minste twintig pond voor hem. „Wat raadt ge ons te doen, Heer Longs hankes? vroeg Dearlove, nog buigend voor den rijken pachter. Longshankes stond er bij, blijkbaar in ge dachten verdiept. Hij zag de opgewonden geziehten om hem heeri, sommigen even on- derdanig als dat van Dearlove, sommigen toonden hoop, anderen vrees, alien wachtten met onrust zijn raad af. Zijn grenzenlooze hebzucht werd dadelijk levendig. Hier had hij een prachtige gelegenh'eid voor een van clie onderhandelingen, die zijn zakken vulden en zijn zorgvuldig verborgen schat vermeer- derden; voordeel groot voordeel kon gehaald worden uit zooveel verwachting en vrees, want beide zijn geneigd tot edelmoedig- heid. Longshankes behield zijn pcinzende ge- zichtsuitdrukking, en fronste het voorhoofd als in diep nadenken. Een paar slimme ma noeuvres, en hij zou geen onnoozele twintig pond voor zijn moeite krijgen, maar waar- schijnlijk honderd, of nog wel meer. Zijn eerste zorg was, geloof te toonen in de geruchten, een geloof, dat hij niet had. Eenvoudig nadenken had hem reeds gezegd, dat de beide legers onmogelijk nu onlangs met elkander in aanraking konden geweest zijn; de Koning trok naar Hereford en Fair fax naar het Zuiden. De drie ruiters, die zoo snel gekomen en weer weggegaan waren, wa ren of grappenmakers, die zich ten koste van de anderen vermaken wilden, of z;ij had- den een verder doel op het oog, vermoedelijk v'an dezelfde soort, als datgene, wat Long shankes eigen handelingen op dit oogenblik bestuurde. Maar vrees te voeden en verwach- tingen den bodeni in te slaan was de hoofd- zaak van het spel, dat hij de laatste twee ja ren zoo gelukkig gespeeld had; het wat dus met een voorkomen van ernstige zorg, dat hij zich tot Dearlove wendde en met vrien- dclijke neerbuigendheid zeide: „Het is beter, dat ik deze ernstige zaken vertrouwelijk met v Hpsoreek, heer waard. 1 machfigmg te verleenen tot het aamgaaa, zoo noodig, eener kasgeldleening van 4000, dienstjaar 1925. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 6. Voordracht van B. en W. om hen machtiging te verleenen tot verpachting van het jachtrecht over de gemeente-landerijen op de bestaande voorwaarden. Deze voor- waarden zeggen, dat -de verpachting ge- schiedt onder de ingezetenen der gemeente, voor den tijd van vier jaren. B. en W. wenschten deze voorwaarden nog uit- te brei- den met de bepaling. dat van de verpachting zijn uitgesloten de Peecklaan en omgeving (de h«ele Nollen dus), zulks om ongelukken te voorkomen met het oog op het verkeer al- daar. De heer D u i n dacht dat het jagen be- doelde wegen niet onveiliger maakte dan de andere wegen in de gemeente. Overal is op- letten en uitkijken noodzakelijk. Bovendien is tegen het begin van den jachttijdi het ver keer niet meer zoo druk. De jagers zijn ook altijd wel voorzichtig en hebben steeds alles gedaan om ongelukken te voorkomen. Mevr. H e r i n g a bracht hiertegen in, dat in bedoeld deel der gemeente het uitkijken moeilijker is. Uit de verdere besprekingen bleek, dat men het bezwaarlijk achtte om de Nollen van den jechtgrond uit te sluiten, _zoodat besloten werd de verpachting weei' te doen plaats hebben onder de bestaande voorwaarden. Punt 7. Voorstel van B. en W. om hen machtiging te verleenen voor vernieuwings- werken aan. het torenuurwerk te Schoorl, naar een bedrag van 200. De voorzitter lichtte tpc, dat "verschil- lendep ersonen de klok reeds onderzochten, maar dat nog geen afdoende verbetering is bereikt. Thans biedt de heer Dekker te Be- verwijk aan het uurwerk geheel in orde te maken voor 140, misschien verhoogd' met een bedrag voor steigerwerk. Hij garandeert vijf jaar goed loopen. Het gevraagde bedrag van 200 werd zon der hoofdelijke stemming toegestaan. De heer Schermer vroeg of nu meteen de toren niet geverfd moest worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit al is begrepen in onlangs aanbestede onderhouds- werken. Punt 8. Voorstel van Burg, en Weth. om hen machtiging te verleenen tot toekenning eener subsidie van 25 aan de plaatselijke pensionhoudersvereeniging. De voorzitter zei, dat het wel wen- schelijk is, dat deze vereeniging en V. V. V. zich met elkaar verstaan, maar waar laatst- genoemde organisatie gesubsidieerd wordt, is het billijk dat ook de pensionhoudersver eeniging een subsidie ontvangt. De heer K a a g zag in de vereeniging niets dan een vakbelang en zou daarvoor geen subsidie widen toestaan. Land- en tuinbouw zijn voor de gemeente ook belangrijk en ont vangen toch ook geen subsidie. De voorzitter merkte op, dat subsidie wordt gegeven voor de cursussen. De heer Kaag Dat is wat anders, dat is voor onderwijs, maar hier geldt het een vakbelang. De voorzitter gaf toe, dat men op gevaarlijk terrein komt met deze subsidie- aanvrage, maar desoadanks vond hij de uit- gave wenschelijk. De heei' D u i n drong aan op samenwer- king tusschen beide vereenigingen. De heer Schermer gel oof de, dat die samenwerking wel zal komen, Als er veran- dering komt in de besturen, komt het wel in orde. Tegen het volgende jaar moet de pen sionhoudersvereeniging een onderdeel zien te worden van de V. V. V. De heer B ij 1 zei, dat dit principe ook be- sproken was in de vergadering van B. ea W. Het volgende jaar zal het subsidie niet wor den toegekend. Zonder hoofdelijke stemming werd. het voorstel goedgekeurd. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot goed- keuring van een crediet van 175 voor door- trekking van de straatverlichting van pension ,Rusthof" tot aan de Berger grensseheiding, te Aagtdorp. Devoorzitter hoopte, dat de gemeente Bergen ook eenige lichtpunten zal aanbren- gen tot aan de grensafscheiding. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De heer Schermer vroeg ook twee lan- taarn® te Kamperduin en een bij de R.K. kerk, -wat de voorzitter toezegde. Mevr. H e r i n g a bepleifte het plaatsen van lantaams aan de Burgemeester Peeck laan vanaf het station ten dienste van de vele wandelaars. De voorzitter wilde dit aan de elec- triciteitscommissie overlaten. De heer Kaag was tegen het verlichten van onbeharde wegen. De Burgemeester Peecklaan heet behard, En voegde hij er bij, zich tot de menigte richtend, als ge dat wenscht, zend dan een of twee van de ouderen om u te vertegenwoor- digen en met ons te spreken over de beste middelen, die gebruikt worden voor het al- gemeen welzijn van deze streek." Een goedkeurend gemompel begroette de ze uitnoodiging, en' drie grijsaards werden dadelijk uitgekozen, om Heer Longshankes in de gelagkamer te volgen, terwijl de jongere buiten bleven, en trachten moesten hun op- winding te beteugelen, totdat zij zouden hooren, wat de ouderen besloten hadden te doen. In de kamer had Dearlove het gezel- scliap reeds van zijn beste ale voorgezef, en na1 een paar inleidingen en geschraap van kelen, nam de bespreking een ernstig karak- ter aan. Heer Longshankes was de eerste om het dreigende gevaar te erkennen. „Een vluchtend leger", zei hij ernstig, „kent geen andere wet, dan die van zijn eigen, onmiddellijke behoeften. Een man met een le- dige maag wordt als een wild dier. Hij kent eerbied noch medelijdenj Hij moet voedsel en huisvesting hebben, zelfs ten koste van plun- deringen en moofd, en als hij door schrik wordt voortgedreven, kent zijn woestheid geen grenzen." Luid gekreun volgde op deze ernstige waar- schuwing. En onmiddellijk werd het voorstel weder gedaan, om bescherming te vragen van het garnizoen van het kasteel Broughton. „Er zijn daar maar vijf en twintig man", zeide Longskankes, „en twee officieren." Ik twijfel er aan, of kolonel Scrape „Onze jonoens zouden hem van dienst merkte mevr. Heringa op. De heer B ij 1 meende, dat de meeste men- schen met de autobus gaan en de tram niet veel meer beteekent en er dus's avonds aan bedoelden weg niet veel wandelaars meer zijn. De heer Schermer oordeelde, dat lan- taarns worden geplaatst niet om de wegen te verlichten, maar om het verkeer te bevorde- ren- 's Avonds zijn er geen bussen. De heer van Lienen meende, dat de menschen, die om half elf met de tram ko men, best langs den Laanweg kunnen loo pen. De voorzitter wenschte het standpunt van den heer Kaag, om geen onbeharde we gen te verlichten, voor later nader te be- schouwen. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening op woonwagens en woonschepen in de gemeente Schoorl, als- mede de verordeningen op de heffing en in- vord'ering van gelden voor een stamdplaats of ligplaats. De voorzitter memoreerdle de vele klachten over den overlast, dien men soms ondervindt van de bewoners van woonwa gens en woonschepen. Tot dusver heeft men voor die menschen ook geen geschikte plaats aangewezen. B. en W. stelden nu voor, om den woonwagens als standplaats een terrein aan te wijzen bij het Noord-Hollandsch Ka- naal, op de grens met de gemeente Bergen, terwijl zij voor woonschepen een geschikte ligplaats achtten- de Nieuwe Vaart bij Har- gen en de Damsloot, een en ander in te gaan op 1 October a.s. Spr. geloofde, dat uit de zen maatregel aanvankciijk wel moeite zal voortvloeien voor de politic en dat zoo nu en clan wel extra* toezicht noodig zal zijn. Op overt reding van dc verordening wenschen B. en W. een straf gesteld te zien van 6 dagen hechtenis of 25 boete. De heer Schermer vroeg of de woon- wagen- en woonschepenbewoners muziek mogen maken langs de straat. De voorzitter: Alleen met toestem- ming, 't is een kwestie van toezicht. De heer Kaag wilde het gras van een bij het aangegeven wagenkamp gelegen stuk grond niet verpachten, maar den wagenbe- woners toestemming geven' het te maaien voor hunne paarden. De heer B ij 1 meende, dat het terrein van circa 60 M. groot genoeg was. De voorzitter achtte het plan nadere overweging waard. Thans is het gras ver- pacht. Het aangewezen terrein zal over een lengte van 20 a 30 M. van sintels voorzien worden, dan blijft er nog voldoende over om te maaien. Met het nu gedane voorstel gaat men nog verder dan de wet op de woonwa gens voorschrijft, immers het artikel waarbij vaste standplaatsen moeten worden aange wezen, is nog niet in werking. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Evenzoo het voorstel om bij langer verblijf in de gemeente een bedrag van 50 cent per dag te heffen. Mevr. Heringa vroeg nog of de woon wagens van de kermis ook op de aangewe zen plaats moeten staan. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit giet het gevat is. Die wagens behooren bij de kramen e. d. Het is slechts de bedoeling om de bedelarij met apen, draaiorgels e. d. te weren. Den laatsten tijd in Schoorl een cen trum voor de beoefenaren van dergelijke bedelarij". Punt 11. Voorstel van B. en W. tot bena- ming van diverse wegen en voetpaden. E>e voorzitter stelde voor, om den weg van v. Dijk tot de fam. Peeck te noemen Binnenweg. Goedgekeurd. De weg tegenover wethouder van Lienen zou worden,Schutweg. Dc heer D u i n stelde voor den weg' van Lienensweg te noemen, welk voorstel, met instemming begroet, werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd eveneens om den weg bij Kossen Hooge Nolweg te noemen en den weg, die bij den molen den polder ingaat, Molenpad, hoewel dc heer Kaag meende, dat dit geen openbare weg is. Voorgesteld werd verder om den weg bij wed. Louter Brigittaweg te noemen, maar toen de heer Schermer zei, dat deze reeds jaren Koningsweg heet, werd die naam offi- cieel vastgesteld- B. en W. wilden den weg van de Roode Leeuw naar het Klimduin Duinweg noemen, maar daar kwam de heer Schermer tegen op, omdat dc hoofdweg door het dorp, offi- cieel Heerenweg, steeds Duinweg wordt ge- noemd. Na vrij uitvoerigc besprekingen stel de de voorzitter naar aanleiding der discussies voor om bij stemming uit te ma ken of het deel van den Heerenweg van de grens van Bergen tot Klimduin voortaan Duinweg zal heeten of dat men den officiee- len naam zal behouden. Drie leden (mevr. kunnen zijn", beweerde Dearlove, die zich tot den spreker van het troepje had opgewor- pen, „in geval de vluchtelingen het kasteel zouden bestormen. Zij kunnen alien spiesen en knuppels zwaaien". „Dat is zoo! Dat is zoo!" stemde Long shankes twijfelend toe: „maar de heele zaak is moeilijk. Daar is de kwestie van de voor- raden". „Dc gezinnen konden die van hen zelf mede brengen." „Hoe vele zouden er dan wel willen ko men?" „Met vrouwen en kinderen, zouden er wel een tweehondercl zijn." „Tweehonderd!" riep Longshankes met goed gespeelden schrik uit, „en ge vraagt mij om „Oud em jong vertrouwt U, Heer Long shankes. Mannen en jongens hebben u ge- kend sedert ge in uw wieg laagt". „Dat weet ik dat weet ik maar ik heb niet de middelen om zooveel voor u te doen." „De middelen?" Een vau de oudere man nen deed de vraag, en de anderen vroegen alien, fronsend: „De middelen?" „Ja zeker", antwoordde Longshankes. „Ge weet, hoe de koningsgezinden zijn. Het is geld bij hen, altijd geld. Hun geldkisten zijn ledig; zij weten niet, hoe zij aap geld moeten komen, om hun legers te betalen. Nu deze kolonel Scrape..." „Hij is een hard man!" „Dat is hij en laat-ik u zeggen, dat hij niets voor niets zal doen en heel weinig voor een beetie, Ik geloof, dat ik hem zal kunnen w/tn N.V, Boek- en Handelsdrukkerij- v,h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkmaar, Abonnementen op Tpdschriften, zoowe! Binnen- als Buitenlandsche Heringa en de heeren van Lienen en Duia) wilden dezen naam behouden, de anderen wilden dien veranderen in Duinweg. De stemmen staakten dus, zoodat in de volgen de vergadering weder over dit punt gestemd zal moeten worden. E>e la an naar de woniug van den heer Zuurbier zal voortaan Groenelaantje heeten en de weg langs de dokterswoning kreeg den naam van Dokterslaantje. Alsnog was ingekomen een brief van het rijksarchicf in Noord-Holland met verzoek om vergoeding voor den klerk, die eenige da gen in Schoorl heeft vertoefd om het archief dezer gemeente te ordenen. Naar aanleiding hiervan vroegen B. en W. cen crediet van 200, waarbij dan zijn inbegrepen de kostai om bedoelden klerk nog een paar dagen te la- ten komen om het oude en het nieuwe archief (van 1825 af) op streek te brengen, zoodat't secretariepersonecl verder alles kan bijiiou- den. De heer D u i n vroeg of dat allemaal voor dien ouden rommel noodig was. Devoorzitter kwam op tegen de beti- teling met „oude rommel", omdat er zooveel dingen van historische waarde bij zijn. Het- geen voorgesteld werd, achtte spr. zeer ze ker noodig, opdat het nageslacht ons niet zal verwijten dat wij de zaak hebben ver- waarloosd, gelijk ons voorgeslacht heeft ge daan. Op de secretarie heeft men geen tijd om het archief volledig te ordenen, wel kan. men het in orde houden, als het eenmaal goed op streek is. Dc heer Schermer bepleitte ook het in orde brengen van het archief, vanwege de groote waarde van verschillendc stukken. Spr. wilde ook pogingen zien gedaan om de in andere plaatsen berustende stukken, die op Schoorl betrekking hebben (het Bisschop- pelijk museum, Alkmaar en Haarlem) naar hier over te brengen. Tegen inruiling me: andere stukken is althans Alkmaar daartoe wel genegen, verzekerde spr. Rondvraag. Mevr. Heringa noemde aanleg van waterleiding langs de Harger vaart een noodzakelijkheid en vroeg mede- werking van den Raad om tot dien aanleg te komen. De heer van Lienen zei, dat wijlen burgemeester Peeck al vaak pogingen had aangewend, maar steeds vruchteloos. De heer D u i n vond waterleiding voor de menschen aan de Harger vaart wel noodig, maar't gaat toch niet aan, dat de gemeente die betaalt, Spr. keurde het af, dat liet Prov. Waterleidingbedrijf de leiding niet wil leg- gen, als het niet zeker is van winst. Het stelt zich z. i. te veel op het koopmans standpunt. De voorzitter meende ook, dat men mocht. aannemen, dat de provincie, om de ge- zondheid te bevorderen, overal water brengt, maar stelde daartegenover, dat de lasten daarvan dan door de gemeenschap moesten worden betaald en dat zou toch te veel wor den. Daarom moet men zich wel op koop- mansstandpunt stellen. De heer D u i n vond het vreemd, dat de provincie voor pcrsonen binnen 40 M. van den weg aansluiting eischt, terwijl zij die van anderen alien goedkeurt, als er winst van komt. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de bewoners geen zeker vcrbruik willen garan- deeren en dat de gemeente dit ook niet voor hen wil doen. Ten slotte stelde de voorzitter voor, nog eens weer op den aanleg aao te dringen Het P. W. B. is den laatsten tijd wat vlotter in zulke zaken, misschien he^ft men nu meer kans op inwilliging. De heer Schermer wilde steeds weer aandringen, ook voor Kamperduin, men za! dan zeker slagen, gelijk dit ook voor den Omloop is geschied. De heer Kaag was dankbaar voor de ver betering inzake naleving van de Zondagswct. Inzake het tekort op den woningbouw vroeg spr. of geen verbetering is te krijgen door progresie te brengen in de huurprijzen. De voorzitter zou dit wel eens onder overhalen, maar het zal geld kosten. En, e*p lijk gezegd, heb ik niet genoeg, om hem te verlakken". „Maar, Heer!" riep Dearlove vroolijk uit, „waarom in s Hemelsnaam, hebt ge dit niet eerder gezegd? Als net een zaak is om de ko lonel de hand te smeren „Met tenmhiste een pond per hoofd", zei Loogshankes voorzichtig. Inderdaad had Dearlove's vroolijkheid een wonderlijk ver- schiet van gouden souverei'nen voor hem ge- jooa pin pt[ puoio}[ op }i?p 'SOO.TA rji" -pnodc minder doen zal". De oudere mannen plukten peinzend aan hun baard. „Wij zouden geen tweenonderd pond kunnen betalen", zei een van hen met treurige beslistheid. En zij schudden hei hoofd en zuchtten. „Nu", vroeg Longhankes overredend „wat zoudt ge kunnen betalen?" Dearlove krafcde zich het hoofd en keek de anderen vragend aan. „Wij zouden een honderd pond bijeen kun nen brengen", zei hij eindelijk. Longshankes haalde de schouders op. Dit was een teleurstelling.... vooral als de boeren niet geneigd tot onderhandelen waren. „Zal ik honderd vijftig aanbiedep", zei hij, ,,en de andere vijftig uit mijn eigen zak er bij doen?" „Ge zijt eddmoedig Heer", zei een der oude mannen, en hij schudde ernstig het hoofd; „maar wij kunnen dat bedrag niet be talen. Wij moeten ook de levensmiddelen op- doen, en die kosten wat. Honderd pond kun nen en willen wij cpbrengen. Wilt ge niet zien, wat ge doen kunt, Heer Longshankes^" Wordt vervolgd). .jj. Jffo. 18* 1925 is HET ADRES voor

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5