•JSi Heofclpijn HINDERWET. BLARGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis daat zij bij hun besluit van heden vergun- ning ll ebben verleend aan de N.V. Rijwielen Engroa v/h Gebr. Sluijter alhier tot het op- richten, van een herstelplaats voor automo- bielen (metaalklopperij), in het perceel NIEU WLANDERSINGEL nr. 75. Alkrflaar, 7 Augustus 1925, Bur^pimeester en Wethouders voornoemd, Aw F. THOMSEN, loco-Burgemeester. A, KOELMA, Secretaris. heerbaan'. Beide auto's liepen 80 K.M. Ik zat in dem achtersten wagen, die 100 M. ach- ter den e\ersten reed. Plotseiling zagen we „een vlammetje ach- ter aan den voorsten auto" langs de benzine- tank hetiDi. Onmiddeilijk trok onze chauffeur tot 100 K.M. op. Wij kwamen naast den voorsten .auto en trachtten door allerlei arm- seinen en alarmteekens den voorsten chauf feur te b &duiden dat hij oogenblikkelijk vaart minderen moest en stoppen. Dit geltakte en direct werd met den brand- blusscher die gelukkig iq den auto aanwezig was de vilam gebluscht, voordat de benzine- tank lek gig worden was en erger was gebeurd. De heele nemtrommel brandde. Bij ondeirzoek bleek dat allerlei vet en olie welke op dun duur bijeen langs den remtrom- mel geloopen en daar waren blijven kleven, in brand wairen geraakt door dat de remtrom- mel gloeiend was geworden. Den vorigen dag had de chauffeur de handrem wat aan- gezet doch er niet op gelet dat deze in ont- spannen toestand niet vrij was, doch reeds sleepte. Dit nu kan iedereen elken keer over- komen, waafom ik mij verplicht a<jht er op te wijzen, Het is mij' zelf eens overkomen doordat de kinderen op wie al die pedalen en handels een magische kracht uitoefenen, een keer bij het wachten de rem zonder het te weten half ingezet hadden zonder natuurlijk te waar- schuwen. Dat de brarfd door kortsluiting zou zijn ont- staan is mogelijk, doch daartegen kan men zich met 99 pCt. zekerheid beveiligen door het doelmatiff plaatsen van smeltveiligheid- jes. Veel ouofe wagens zijn naderhand voor- zien van een electrische inrichting en dan is de installatie vaak aangebracht door chauf feurs die uit <ien aard der zaak niet geheel op de hoogte dnr electro-techniek kunnen zijn. En die ge vail en is m.i. een controle ten zeerste aan te bevelen. BOND VAN CHR. LETTERKUNDIGEN IN "NEDERLAND. DE INDISCHE LEERSTOELEN. Volgens het ,,U- D." zal het Kon. besluit, dienende tot vestiging van bijzondere leer- stoelen aan de universiteit te Utrecht, binnen enkele dagen het licht zien Alle instanties ad- viseerden in gutnstigen zin. TWEE LEENINGEN VAN AMEIDE OPGEZEGD. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.": De gemeente Ameide is op 30 Juni j.l. in gebreke gebleven, de rente te betalen van een leaning, groot 150O a 4 J4 peten de af tos sing van een ieening, groot 1600 a 414 pet., beide aangegaan bij die Nutsspaarbank AmeideMeerkerk. In de behamdeling, die de directeurenf der Spaarbank te Ameide van iten burgemeester der gemeente ondervonden hebben, en in de wijze, waarop deze burge- meester zich over zijn overleden ambtsvoor- ganger, die tevens voorzitter van die spaar bank was, heeft uitgelaten, hebben de direc- i:euren in hum vergadering van 4 dezer aan- leiding gevemden beide leeningen, die thans direct opzegbaar zijn geworden, binnen acht dagen in haar geheel op te zeggen. HET ARBITRAGE-VERDRAG MET GROOT-BRITTANNIe VERLENGD. Een Reuter-bericht meldt uit Londen, dat het arbitrage-verdrag van 1905 tusschen Ne- derland en Broot-Brittannie met vijf jaren is verlengd. TREIN TEGEN EEN STOOTBLOK GELOOPEN. De reizigers van trein 320 via Utrecht, welke des namiddags te 7.40 te Amsterdam aan het Weesperpoortstation arriveert, heb ben een minder plezierig slot van hun tocht gehad. De trein schoot op het station bij het remmen door, waardoor de machine tegen het stootblok aan het einde van het spoor botste. Eenige reizigers, die de portieren had- den geopend voor de trein tot stilstand was gekomen liepen door den schok en het dicht- slaan van de portieren builen en schrammen op. Geen hunner werd ernstig gekwetst. Het voorgedeelte van de machine en het stootblok kregen lichte schade. ENGELSCHE NONSENS OVER HOLLAND. Onze landgenoot, Dr. P. Oeyl, professor in de geschiedenis van Nederland aan de Londensche universiteit, schrijft in de „Daily News" over dwaze uitlatingen, die .Engelsche schoolkinderen over Holland te slikken krij- gen. In een van die Engelsche schoolboekjes vond dr. Geyl o. a. de mededeeling, dat een tiende gedeelte van de Nederlandsche bevol- king in schuiten woonde, en dat dit zoo zielig was voor die arme kindertjes, die dus nooit naar school kondeL gaan. Dr. Geyl vond de oorsprong van deze mededeeling in een zwaarwichtig geografisch werk, waarin een hoofdstuk over Holland voorkomt, dat vol staat van de grootste nonsens. De mist en het leven in schuiten hebben er volgens den schrijver toe meegewerkt, de reeds aanwezige neiging tot overdreven voorzichtigheid en twijfel in het Holland- sche volkskarakter nog te versterken. „Ik ben er me nooit van bewust geweesi", aldus dr. Geyl „dat ik m'n jeugd in zulk een mistige aitnosfeer heb doorgebrarht. Maar ik ben er nog altijd van overtuigd, dat bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 ct. mijnHardt Londen veel mistiger is dan Holland, en als de Londenaar den Hollander niet in voorzich tigheid overtreft, dan komt dit zeker, omdat er hier minder schuiten zijn". HONDER'DJ ARI GEN. Te Zaandam is overleden mevrouw de wed. Knerf, die dte vodge week 102 jaar was geworden. Gisteren is mej. de wed. T. Punt, te Wil- lemsllamd, 101 jaar geworden. DE ZUIDERZEEVISSCHERS BIJ DE BINNENVAART. Uit Dusseldorf wordt ons gemeld: Het Ins structievaartuig „Prins Hendrik" van het Ons derwijsfond- voor de Binnenvaart heeft Dons derdag een bezoek aan de haven van Dussels dorf gebracht. Aan boord werden de deelnes mers aan den tocht begroet door Burgemeess ter Knopp, den heer Visser, Directeur van de Verkeersvereeniging, Dr. Pohlman, Directeur van het Havenbedrijf, Dr. Kempkens, voorzits ter van de Handelskamer en den heer W. M. Dekkers, Secretaris van den Nederlandschen Consul Herdtmann, die tengevolge van onges steldheid niet in staat was persoonlijk aan boord te komen. HET ONGEVAL OP DEN ZEELICHTER „HOHENFELDE". Gistermorgen is het slachtoffer van het ongeluk op cien Duitschen zeelichter „Ho- henfelde" in de Amsterdamsche Houthaven door de Amsterdamsche Transportfederatie en zijne kameraden naar zijin laatste rust- plaats gebracht. Uit sympathic met den overledene en om deel te nemen aan de begrafenis hadden de bootwerkers 's morgens alle werk in de houthaven op een 15-tal booten stopgezet. Een sehare van eenige honderden bootw.r- kers volgde den stoet. Achler den iijkwagen volgde een open rijtuig met kransen, w.o. een van de firma Swartouw, den stuwadoor op wiens boot het ongeval had plaats gehad. Op het kerkhof wachtteu nog eenige honderden, waaronder vele vrouwen. Aan het graf werd gesproken door den heer Posthuma, secreta ris van de Ned. Fed. van Transportarbei- ders en H. Beekman, een collega van den overledene, die opkwamen tegen de persbe- richten, als zou het ongeval een gevolg zijn gewccst van cigen onvoorzichtigheid. Nie- mand is direct bij- het ongeval tegenwoordig geweest en men kan a 11 een gissen hoe het zich heeft toegeclragen.De veronnelukte sfond als "een goed en voorzichtig' arb'eicler bekend. DE STICHTER VAN HET INDISCHE NATIONALISME OVERLEDEN. Donderdag is te Calcutta Sir Soerendra- nath Banerjea, de leider der liberale partij in Bengalen, en s'ichter van de Indische natio- nale beweging, aan influenza gestorven. Het indische nationalisme heeft hem eenige jaren geleden als leider afgezet, toen de partij der Swaraj isten tot non-cooperation en eventu- eele gewelddadige doorzetting harer eischen overging, terwijl Banerjea volhield, dat Indie zijn parlementaire ontwikkeling slechts op basis van een loyale oppositie mocht verwe- zenlijken. ONDERLINGE OMSLAGVEREENI- GING. In de d.d 30 Juli j.l. gehouden ledenverga- clering van de Onderlingc Omslagvereeniging Bouw- en Aanverwantc Vakken (welker le- den onder]ing het risico dragen van d'e welte- lijke verzekering van hun personeel, ingevol- ge de Ongevallenwet 1921 en waarvan de administratie wordt gevoerd door de lste Rotterdamsche Maalschappij van Verzeke ring tegen Ongevalkn) is in beginsel besfo- ten over te gaan tot opriehting van een Cen- trale Bedrijfsvereeniging, zooals bedoeld in het Ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Aan beclrijfsorganisatie uit den iniddenstand zal gelegenhcid worden gegeven zich met handhaving harer zelfstandigheid bij bedocl- de Bedrijfsvereeniging aan te sluiten. ZIJN VADER GEDOOD OM ZIJN MOEDER TE BESCHERMEN. De Haagsche kinderrechter heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den 16- jarigen jongen, die een paar maanden gele den bij een twist tusschen zijn ouders tus- schenbeide kwam en bij de daaruit voort- vloeiende worsteling met zijn vader, den bouwkundige Van B., wonende aan het De Constant Rebecqueplein, dezen met een pun- tig zaagje in het hart stad, met doodelijk ge volg. De kinderrechter veroordeelde beklaagde tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, welke ruim twee maanden heeft geduurd." COMITe VAN NEUTRAAL OVERHEIDS- PERSONEEL. In de Woensdag j.l. gehouden vergadering van het bestuur van het Comite van Neu- traal Overheidspersoneel werd de meening uitgesproken^ dat thans voor de Regeering alle aanleiding aanwezig is tot het spoedig treffen van een noodmaatregel ter voorzie- ning in den financieelen toestand van de rijksambtenaren. Deze uitspraak oordeelde de vergadering gemotiveerd door: a. de benarde omstandigheden, waarin het Rijkspersoneel door de versehillende Re- geeringsbesluiten is komen te verkeeren; b. de herhaalde toezeggingen van den Minister van Finaucien, de positie van het Rijkspersoneel te zullen verbeteren wanneer de Riiksmiddelen dat zouden gedoogen; c. de gevoerde besprekingen over een „uitkeering in eens" te doen in September 1925; d. den loop der Rijksmiddelen over de eerste zes maanden van dit dienstjaar, die alreeds de raming met 19.000.000 overschre- den en het feit, dat bovendien de op 1 Juli in werking getreden tariefwet de Rijksmidde len over het tweede half jaar gunstig zal bein- vloeden en ten slotte e. dat thans het bezwaar van den Minis ter van Financien „zijn opvolger niet te willen binden door bepaalde toezeggngen en het vaststellen van het bedrag der uitkeering, door de samenstelling van de nieuwe Regee ring is komen te vervallen. Goedgekeurd werd het schrijven d.d. 1 Aug. van de vertegenwoordiging van het U: N. O. P. in de Centrale Commissie voor Ge- organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, in welk schrijven de heropening van de bespre kingen met de Regeering over een „uitkeering in eens" aan de orde Vvordt gesteld ten einde deze zoo spoedig mogelijk tot een definitief einde te brengen. De vergadering sprak verder als haar overtuiging uit, dat de regeering thans haar eereplicht tegenover het Rijkspersoneel op de meest loyale wijze zal moeten uitvoeren. Buiteniandl. HET FASCISME IN ITALIE. De gemeenteraadsverkiezingen te Palermo, welke zooals bekend met een overwinning der fascisten op den vroegeren minister-president Orlando, als leider der oppositie eindigden, hebben een onverwacht naspel gehad. Orlando heeft aan den voorzitter van de Kamer het volgcnde schrijven gericht: „De jongste gemeenteraadsverkiezingen te Paler mo, hebben niet door haar zichbaar resultaat, maar wel door haar consequentie, die mij op- nieuw overtuigd van het feit, dat er in het te- genwoordige openbare leven in Italic geen plaats meer is voor een man van mijn ver- leden en van mij opvattingen. Deze overtui ging dateert niet eerst van heden, maar door vooraanstaande leden van de heerschende partij werd reeds herhaaldelijk op mijn va- derlandslievend gevoel een beroen gedaan, opdat ik de consequenties uit mijn overtuiging met zou trekken. Het zou niet slechts een illusie, maar veel- eer zelfbedrog zijne indien ik na de jongste ervaringen nog zou willen gelooven dat het nog mogelijk is mij voor mijn land nuttig te ma ken. Ik dien daarom bij de Kamer mijn ontslag I Mm Roekeloos vracbtauto-Hosf naam niks van, meneer, In" T. - Deze ontslagname van Orlando,'met den scherpen toon waarin de ontslagbrief is op- gesteld, heeft te Rome als een orkaan gewerkt, zegt de correspondent van de Teldaar naar verluidt nog andere vooraanstaanden perso- nen van de Aventijnsche oppositie het voor- beeld zullen volgen. Orlando protesteert tegen de wijze, waarop de campagne in Palermo is gevoerd. Het was hem niet mogelijk, zich gedurende de laatste maanden in zijn zomerverblijf op te houden, daar dit geheel door politieagenten omsin- geld en beschermd moest worden. Men neemt aan, dat Orlando zich naar Frankrijk zal begeven, om daar het verdere verloop der gebeurtenissen in Italic af te wachten. DE BOUWVAKARBEIDERSSTAKING IN DUITSCHLAND Het gevolg van de thans reeds weken du- rende bouwvakarbeidersstaking (omvattende in geheel Duitschland 60.000 in Berlijn al- leen 35.000 man) zou bij nog langer duur zijn, dat de uitbreiding en herstellingen aan de Berlijnsche gasfabrieken niet op tijd gereed konven en het gevaar zou ontstaan, dat Ber lijn in den winter niet voldoende van gas kan worden voorzien. Om dit te voorkomen heeft thans de rijks- minister van arbeid ingegrepen en a s. Maandag zullen onderhandelingen tusschen werkgevers, dps de directies der stedelijke gasfabrieken, en werknemers in het ministerie van arbeid plaats hebben, om te trachten tot een bij legging van het geschil te komen Reeds thans bestaat het gevaar, dat weldra het gasverbruik zal moeten worden gerant- soeneerd en daarom heeft de directic van de gasfabrieken zich tot den hoofdeommissaris van politie gewond met het verzoek, de mobi- lisatie der technische noodhulp voor de gas fabrieken toe te staan. HlSlORiSCHE ANECDOTEN. Tant de biuit pour une omelette, is een Fransch spreekwoord, dat aan den dlchter Desbarraux wordt toegeschreven. Dezc poect, berucht vanwege de uitingen van zijn onge- loof, bestelde eens op een vastendag in eeji herberg een eierkoek met spek. De waard durfde niet weigeren, maar voerde met bc- ving de beslissing uit. Terwijl hij den koek gereed maakte, kwam er een onweer op, en juist toen hij dien op de tafel zette, deed ecu zware donderslag de vensters rammelen. Doodelijk ontsteld viel de herbergier op dc knieen en bad den Hemcl om vergiffenis voor de schennis van den vastendag. Toen nam Desbarraux den eierkoek en wierp dien het venster uit met de woorclenTant dc bruit pour une omelette. Quin, een Engelsch tooneelspcler, deed cen uitstapje naar Sommersetshire en bracht eenige dagen op eene boerderij door, wier tigging hem ongemeen be vie!. Zijn paard zond hij op een weidc, om het te laten gra- zen. Toen hij wilde verstrekken, was't paard verdwenen, want een eerlijk Sommerstetshi- rer had zich het deir toegeeigend. Quin Hep oyeral rond om het terug te vinden. Zijn dan hier ook gauwdicven? vroeg hij een boer, die hij op het veld aantrof, ik dacht, dat de Sommerstetshirers alien eer- lijke lieden waren. Dat zijn wij ook, antwordde de boer, en een van ons heeft u uw paarcl niet ontno- men, maar sedert eenige dagen is hier cen zekere Quin, een komediant uit Londen, gc- logeerd, en t' is best mogelijk dat die het gc- stolen heeft. De bekende Duitsche tooneelspeler Klager moest in den Leipziger Stadsschouwburg den „Geszler" spelen, ,maar was weder tamelijk beschonken. Toch ging in den beginne allcs goed, en de ongerustheid die men op het too- neel en achter de schermen gevOekl had, leek geheel geweken te zijn, toen er iets onver- v^achts gebeurdc. Zooals meermalen is opgemerkt, vallen dronkefi lui licht in het aandoenlijke, en dit was ook het geval met Klager. Toen „TelH' (de Heer Marder), op wreed bevel van den landvoogd, den appel van het hoof .1 van den knaap moest schieten en ontzet uitbarstte in de woorden: „Heer voor welk een monster houdt gij mij? Ik zou van het hoofd van mijn kindneen, neen, dat kunt u niet mee- nen dat verhoede God dat kunt gij niet in eens van 'n vader verlangen!" toen trilden de lippen van Geszler zenuwachtig. Hij herstelde zich echter om de woorden uit te brengen: „Gij zult de appel van het hoofd van den knaap schieten ik begeer en wil het." Maar toen Tell daarop antwoordde: „Moet ik mijn kruisboog richten op het hoofd van mijn kind? Liever sterf ik!" liepen de tranen den landvoogd over de wangen en in den baard, en in plaats van volgens den tekst het bevel om te schieten te herhalen, riep hij snikkend: „Schiet niet, Tell, schiet niet!" Tell, buiten zichzelven van verbazing, viel hem snel in de rede, om het gehoorde on- opgemerkt tc laten, en began zijne aandoen lijke strophe: „Ik moet de moordenaar dan worden van mijn kind. Gij hebt geen kinde-. ren, heer gij weet het niet wat omgaat in een vaderhart." Maar door dit beroep op het vaderhart werd Geszler zoo diep ontroerd, dat hij zij ne aandoening niet langer meester was. Slechts met moeite was hij te weerhouden van Tell dc hand tc scliudden en onder zijn aan- houdend snikken en zijne teikens herhaalde woorden: „Schiet niet Tell!" moest het scherm vallen. ler: Zeg d'r in bemols- raak 1k m'n baantje kwijt. (Punch.) Pftr^ffifaa! Sfetws WINKEL. (Juli.) Geboren Cornelis, z. van Aart Hooij en Antje Pluister. Overleden Wilhelmina, d. van Leendert Tames en Sophia Nieuwenhuizen, 3 weken. Aafje Leeuw, echtgen van Dirk Koster, 68 jaar. Marktberichten ALKMAAR, 8 Augustus 1925 Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en iprijzen: 19 Paarden 150 tot f 375, 27 Mdkkoeien 300 tot 450, 48 Nuchtere kalv. slacht per stuk van. f 12 tot 32, 234 Vette Schapen 44 tot 48, Lammeren 26 tot f 34, 41 Schrammen per stuk van 32 tot 42, 133 Biggen (10 weken) 18 tot 24, 3 Bokken en Geiten f 4 tot16. Boterprijs: le soort 1.05 tot f 1.15; 2e soort f 0.90 tot 1.—. Eieren: groothandel f 8 tot 9.2A; klein- handel 8 tot 9.50. Eendeieren 7. N.V. EIERVEIL1NG NOORDHOLLANDS NOORDERKWART1ER. Aanvoer en prijzen van heden 8 Aug Kipeieren: 72500 stuks. 54/56 f 7.50 tot 7.90, 56/58 7.80 tot 8.30, 58/60 8.30 tot 9, 60/62 8.60 tot f 9.20. Bruin: 9 tot 9.50. Eendeieren: 2800 stuks. Prijzen: f 7.10. TELEGRAFISCH WEERBERICIiT, naar waarnemingen, verricht" in den morgeu van 8 Augustus. Mcdegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te'De Bildt. Hoogste bai'ometerstand 767.2 .tc Zurich. Laagste barometerstahd 752 0 tc Seydis- fjord. Vcrwachting (van den avond van 8 Au gustus tot den avond van 9 Augustus): Zwakke .to! matige zuidwestciijke lot zuid- oostelijkeu wind, half- tot zwaarbewolkt wcinig of geen necrslag, JteHcle tcnipcratuur. btatlsnicMWs DE „WHTE KRUIS-" TEN tOONSTELLING. In de gistermiddag gehouden vergadering van het I iooi'dcomite der hygicuwcne lai- toonstelling der N -IT. \'erceniging „liet Witte Kruis". welke in dc tweede heift van September alhier in de Harmonic zal gehou den worden, werd door den hew D. dial Cz., architect dozer tcnicoif i.ue;, mcdegedeeld, dat reeds ruim vcertig oxp isankn voor stands van versehillende groollc haddcu in- gcechrevctt, zoodat ccn uitboiiw op hot Doe- Icnvcld noodzakclijk is geword n. Hitrvoor is thans ten oppw vlaktc van 0 AV. gcre- serveerd, zoodat het Dcdcusdd vcor meer dan dc belli zal worden bebouwd. Door het I loofdcoinitc, onder leiding van den lietr Mr. II. J. M. Kusters, het fcMcomwliingscomite, onder leiding van den liccr G, Lopinan ca het comite voor etc ieosttiijkhcdcn, onder presi dium van den heer 11. W. Frerc,. wordt hard gewerkt, terwijl vcrscUiitonde sub-comite's druk aan den arbeid zijn om de onderdeelen der expositie volkonicif tot hun it dit te doen komen. De teutoonstelling belprn dan ook bij zonder intercssant te worden, zoodat ceil druk bezoek mag worden teg- moet gezien. Gedurende de teutoonstelling, welke van 17 tot 27 September zal worden gehouden, zullen versehillende feestcHjkhedvn plaats vinden en o. m. een gcede dansgelegeuheid worden geschapen met prima jazz-bajid- muziek Voorts zullen door b. rende sprckers voordrachtcn op hygicni -ch gcbied worden gehouden, terwijl er cr: nauwe samenwer- - king bestaat met d. Aliddcnstandsver- ecnigingen. het Comite vcor. de. Landbouw- fecsen en de vereenigmg ,.Alcmnria!', om te trachten zooveel mogelijk publiek naar Alk- lriaar te lokken. De September-maand zal due wel komen te staan in het tceken van kesuli khecicn! Er wordt een verloting gehouden met 20.000 loten, waarvan ongeveer de lielft in depot wordt gegeven; een groot aantal a£- deelingen van het „Witte l\iuis" zorgt mede voor den verkoop. Ais hoofdprij*en worden uitgeloofd een auto en een niotorficts, bene- vens een groot aantal Idcinere prijzen. Het bfhcieele feestprogramma verschijnt onder redactie van den heer C. Nannes Gor- ter, met medewerking van Dr. Stieler, voor zitter van het „Witte Kruis", Mr. Kusters en de heeren G. Looman en 11. W. Frcsc. GEEN H1KZIEKTE. Naar men ons nader mccdedt, is de heer C. Kager niet overleden aan hikziektc, zooals wij gister meldden. N.V. ^,DROGISTERIJ EN CHEMI- CALIeNHANDEL „VRIESIA" VOORH. JAN DE VRIES. Bij acte, 8 Augustus 1925 verleden van notaris Stuijt te Castricum, is opgeticht de bovenvermelde liaamlooze vennootschap, ten doel hebbendc de voortzetting der zaken van den heer Jan de Vries, drogist, alhier. GEZ. R.-K. KERKZANGERS „VOCI ET AMICITIAE" Gaarne schrijven wij een opwekking voor bovengenoemd mannenkoor, dat op Zondag 16 Aug. a.s. 's avonds te half acht in den Stedelijken muziektuir zal concertec-ren. Al wat Amsterdam aan uitmuntenden kerk- zang telt, is hier bijeengebracht. Dit alleen is reeds voldoende om iets buitengewoons te mogen verwachten, maar er is meer. „Voci et Amicitiae" heeft zich reeds een grooten roem verworven. Niet alleen in den j.l. te Haarlem gehouden internationalen zangwedstrijd behaalde zij in de hoogste eere-afdeeling mannenkoren den eersten prijs met algemeene stemmen, maar ook op gewone concerten werden groote successen geoogst. Hoe eenparig de critieken uit de groote bla- den den lof van ,,Voci et Amicitiae" verkon- digen, moge blijken uit eenige hier vdlgende zinsneden: „Het gevoieerde zingen klinkt beerlijk en als doorweven met een gouden draad vol ont- roerende schoonheid„Het allerbeste, wat op koorzanggebied te hooren valt". „Een stel tenoren, waarover Voci be- schikt, is uiterst moeilijk bijeen te brengen Het is te verwachten, dat niemand deze zeldzame gelegenheid zal laten voorbij gaan om idealen mannenkoorzang te genieten. fntegendeel, wij gelooven dat Zondag 16 Augustus de Muziektuin geheel en al bezet zal zpu - Bovcngenoemde bond zal op Zaterdag 22 Aug. a.s. zijn zomervergadering houden op het Boombergsterrein te Hilversum, daartoe door het gemeentebeetuur welwillend afgestaan. De agenda vermeldtt o.m. een lezing van mej. 01i» vier uit Utrecht over Liederen van Isonde, van Bouteren; declamatie van mej. Groenewegen uit Hillegom en een lezing van den heer W. ten Kate Jr. uit den Haag over „Dc Tors" van Ad a ma van Scheltema. INLIJVING. In het fijdvak. van 1 tot 3 September a.s. zal ■cnc inlijving van dienstplichtigen der lichting 1925 plaats heblben voor de Zeetnacht. HEVIGE ONTPLOFEING TE EDE. Gistermiddag om kwart voor twee heeft in de kunstzijdefabriek te Edc een ernstige ont» ploffing plaats gehad, welke tot op een uur afstands duidelijk gehoord werd. Men was bezig met het lasschen en bediende, zich daarbij van een grooten zwaren zuurstoh cylinder. Door tot nu toe onbekende oorzaak is deze cylinder uit elkunder gesprongen. De omt= ploffing werd tot ver in den omtrek gehoord. In het vertrek, waar de ontploffing plaats had, werkte een groot aantal arbeiders van de mors genploeg, die omstreeks 2 uur naar huis zou» den gaan. Dc ontploffing had een verschrikkelijke uit» werkipg. Drie arbeiders werden totaal ver» minkt onder de ruine van glas en steen te voorschijn gchaald. De slachtoffers zijn: Mos uit Ede, gehuwd en vader van een kind, Mulder uit Wageningen, gehuwd en vader van zes kin* deren en de Duitscher Foykar, die ongehuwd was. Naar verondersteld wordt, is dteze laatste waarschijnlijk op minder oordeelkundige wijze tewerk gegaan. Meermalen gewaarschuwd voor de gevolgen, schijnt hij hieraan echter geen ge» hoor te hebben geschonken, volgens de Tel. De man was tusschen twee machines bezig, waardoor het ongeluk eenigszins is gelocah® seerd. De twaalf anderen zijn min of meer ernstig gewond, doch geen van alien levensgevaarlijk. Versehillende hunner hadden lichte kwetsuren opgeloopen. Enkelen hadden een arm of been gebroken. Vier werklieden waren zeer ernstig gewond. Dr. Hey mans van de kunstzijdefabriek bijgestaan door dr. Van Leeuwen alhier, de die rigeerend officier van gezondheid, Dr. Voers man, met militairen van het Roode Kruis vers leenden aanstonds geneeskundige hulp. Eveneens kon tijdig geestelijke bijstand vers leend worden. Drie zwaargewonden, de werklieden Wijnen alhier, v. d. Leur uit Wageningen en Korteman uit Arnhem, zijn naar het St. Elisabethgesticht te Arnhem vervoerd. In de betrokken afdeeling zijn alle ruiten verbrijzeld. De schade is echter van dien aard, d&t het bedrijf geen stagnatie ondervindt en er doors gewerkt kan worden. De directeur der fabriek, Dr. J. C. Hartogs die te Arnhem Vertoefde, was spoedig na het ongeluk ter plaatse. Het parket uit Arnhem, bestaande uit den officier van Justitie, Jhr. Mr. Nahuys, den recbterscommissaris Mr. Dr. Van der Grinten en den griffier Mr. Felix, met den deskundige Dr. W. Hesselink te Arnhem, arriveerde giss termiddag. De Tel. vcrneemt nog, dat heden de sectie op de lijken verricht zal worden door Dr. Hars togs uit Arnhem. Onder leiding van Dr. Pohlmann werd een tocht door de havens gemaakt. Geconstateerd werd, dat het verkeer zeer gering is. Den laats sten tijd,is eenige verbetering ingetreden en men hoopt dit jaar de hoogte van 1905, toen ongeveer een millioen Ton goederen in de has ven van Dusseldorf werd verwerkt, weer te bes reiken. Aan de hand van kaarten en statistis sche gegevens werden de cursisten ingelieht omtrent de outillage en het verkeer. In den laten namiddag werd een autotocht door de stad gemaakt, welke eindigde met een bezoek aan de# Kunsttentoonstelling. Des avonds werd de Dierentuin bezichtigd, waarna in het restaurant van deze inrichting het gezelschap t het Gemeentebestuur een maaltijd werd aangeboden. Het Instructievaartuig is Vrijdagmorgen naar Walsum vertrokken ter bezichtiging van de scheepswerf van de Gute Hoffnungshuette en zal Vrijdagavond te Wesel aankomen. Zaterdag wordt de terugtocht naar Arnherh aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2