De groote dag VERBAZENDE VERLICHTING VAN INDIGESTIE Doorzitten PUROL fwsdi groeit en lets, waf wij 's winters T '.Tosfen omh'oogzoo was Kef aWijd geweesf, 4. 1. 4. meestal het ergst hebben, vormen samcn een stad in Rusland. Verdubbel de eind'lettcr van een viervoe- tig dier, dan krijg je den naam van een stadje in Noord-Brabant. Voor kleineren. Mijn eerste wordt door den schoenmaker gebruikt, mijn tweede moet het water tegen houden en mijn geheel is een stad' in Zuid-Holland. Verborgen lichaamsdeelen. Was Jaap in Kiel geboren? Je lippen zijn blauw, An. Graag had ik, dat je gezonder leefwijze voilgde. (2). Neen, Ru, geen der jongens gaat van- daag zwemmen. Het kind' kwam schoorvoetend nad'erbij (2) Foei, wat is het ontzettend warm hier Welke al'tjjd1 groene plant kun je maken van: jk lomp? Op de zigzag-kruisjeslijm komt, van bo- ven naar beneden gelezen, de naam van een stad in het Zuiden van ons land. X 1. X lo rij een voorwerp. dat ge- vlochtan wordt. X - 2o een zwemvogel. I X 3o een ded van een plant. -X 4o een mooie bloem. X - 5o een hoofdbedfekkmg. X 6o een jongensnaam. -X 7o n een nuttige vloeistof. X So het tegenovergestelde X van valsch. 9o een getal. lOo een I iehaamsdfeel van een dier. door TIE BR IN K ORE V LWICHER INK. Na een omrustigen nacht werd juffrouw IJosien wakker, toen het morgenlieht door een reet van het gordijn kierde: was het door de ongewone drukte op straat, ondanks het vroe- ge uur? Haar eerste gedachte was: hoe is het weer? Ze wierp het dek van zich af en was in een paar passen bij het raam, en gluurde tusschen de iranje van: het lancaster gordijn naar buiten. Een zucht van veradcming out- snapte haar: het was goed weer en de zon scheen Het zou een rnooic dag in iiaar leven wor- den: vamdaag zou de Konmgui in de stad komen. Juffrouw Joaien was formcel dol op de Koningintot voor enkelc jaren terug sprak ze nog bij voorkeur van iiet Koningmnetje! Het laatst had ze Hare Majesteit gezien, •toen ze veertien jaren oud was,even oud als het Koainginnetje; dat vriendelijk groc- tend met de Koningin-Moeder langs de rij sdioolmeisjes was geloopen, cn waarvaa Jo- sientjc met oen innerlijkc trilling gevoeld' had, dat haar speciaal een hoofdkmk was toebedeeld geworden. Nu nu zou ze Haar dan weerzien! Jachterig klcedde ze zich aan, g-unde zich niet den tijd er rustig bij te gaan zitten om te on tbijten. Met a lies had zc er op gerckend, zich dien dag om niets te bekommeren. De stoet kwam wel niet langs het huis, waar ze twee karners boven bewoonde, maar toch dicht in de buurt. En Nel, een getrouwde kennis van haar, had gezegd: Josien, ,je komt maar bij ons, boor, dan 'zie je prachtig alles voorbijgaan. Maar- zorg om half elf er te zijn, want anders is de weg misschien af- gesloten. En blijft dan maar een boterham- metje eten koke'n doen we dien dag niet misschien gaan we dam 's middags nog eens uit. Ik kan de Koningirr nooit genoeg hier zien!" Ze had Nel wel een zoen kunnen geven, zoo lief vond ze die invitatie, die ze met graagte had aargenomen. Och, Nel met haar man en al twee groote dochters vond dat zij, Josien, oude jonge juffrouw met niemand om voor te zorgen, maar ook niemand om eens door verzorgd te worden, toch wel vcel te kort kwam Dat be- greep ze wel! Mischien namen ze haar 's avonds ook wel mee naar het vuurwerk en de ver'lichting in de stad: als vrouw alleen kon je daar zoo moeilijk heengaan, want 't zou me een herrie en een drukte zijn! Met haar krulpennen no|f in het dunnc haar keek ze telkens naar buiten, maar plot- seling werden haar oogen groot van verba- zing: in de anders stille zijstraat was het thans ook druk, hoorde je telkens praten cn roepen, en nu ontdekte ze, vlak voor het smalle huis, een, vrij corpulente dame, met een jongen van een jaar of acht bij zich, die tegehjkertijd naar boven keek, en begon te wuiven. Daar had je warempcl haar zuster Anna, met klemen Jaap! De ontdekking gaf liaar meer een gewaar- wording van, schrik dan van blijdschap! Nu moest ze gastvrouw spejen, en ze had niets in huis En hoe kon ze er nu uittrekken en naar Nel gaan! Ze i ende naar beneden om de deur te ope ncn: oanoodig en hard had de joimen al aan de bel getrokken, juist toen ze in het portaaltjc stond, wat haar een onverwachte schrik gaf. „Wat zeg je daarvan?" riep Anna luid- mchtig na de eerste begroeting. „Tocn ik m de courant las dat dc Koningin vandaac hier zou komen, zei ik tegen Frits: ziezoo& daar ga ik heen, en Josien eens opzoeken In dat lamme nest bij ons zie je nooit iets. Als je een gezin hebt, kom je aan uitgaan of pret- jes haast niet meer toe." „Als je nu even geschreven had „Lieve roensch, 't hing ook alles van het weer af. Als't gegoten had, was ik niet ge- gaan. En Jaap. zaniktf zoo, dat ie mee wou, dat ik hem maar een dag vdn school heb ge- hoiidenje jongste geef je wat toe!" Onder het spreken was Anna in het mak- kdijke stoeltje bij het raam gaan zitten Jaap inspecteerde direct de kamer, hetgeen betedkende, dat hij al wat breekbaar was in haoden. nam, zoodat: Josien soms haar adem inhield' van angst. Schnchter waagde ze nog: „fk had eigentijk een afspraak bij kennis- sen gemaakt, zie je". „0, als je zegt dat je familiehezoek kreeg, begrijpen de menschen natuurlijk, dat je niet komem kon." 't Scheen bij Anna niet op te komen, dat IJosien- zich aan de afs-praak zo-u willen hou den. lets bitters en opstandigs, welde in ook vroeger, toen zc nog als meisjes thuis waren. Anna, de jongere, speelde de baas, wist al tijd opmeuw Josientje te doen bukken. En nog was het zooal hadden ze elkaar in een paar jaar niet gezien, Josien voelde weer de overmacht, waaraan zc zich niet wist te onttrekken Voor zichzelf had ze nog een beetje koffie van den vorigen dag bewaard om op te war- men: nu moest ze weer versche gaan zetten, eerst de boonen malen. In het achterkabinet- je, dat tot keukentje was ingericht, stond het gascomfoor: steeds moest ze heen en weer loopen om water op te schen ken, en Anna praatte en ratelde maar door vanaf haar makkelijk plaatsje. Van tijd tot tijd werd Jaap verboden, soms hardhandig, die zich al begon, te yervelen op de niet groote bovenka- mcr, en de straat op wou, wat hij natuurlijk' niet mocht. Ineens liet Anna een uitroep hooren: „Wat zuilen we nou hebbenJosien, kom eens gauw!" Meteen schoof ze het raam open, lachend, roepend. Josien keek, stond een oogenblik als ver- suft: was dat oom Johan en tante Saar uit Zaandam niet? En ze had niets in huis: geen brood, geert vleesch, geen koekjes! Ze had1 er immers op gerekend zelf uit te gaan. De wijzers van de pendiule wezen half elf. jaap bonkte op zijm grove jongenssclioe- nen de trap af of met het noodige lawaai open te doen<: Josien hieldi haar hart vast; aanstonds kreeg ze nog herrie met de be- nedenburen, een paar oude menschen, die al gauw aanmerkingen maakten. De kamer was ineens vol: vol van men schen, vol van drukte. Twee vurige plekken begonnen te branden op Josien's wangen. Oom, klein dikkertje, altijd gesticuleerena, altijd vol grapjes, Cn dan liefst gewaagde grapjes, waar josien om bloosde, en Anna om schaterde. Hij was een goedc vijftigcr, tien jaar jonger dan zijn vrouw, die zeurig en doovig was, maar er warmpjes inzat, toen hij haar trouwde. En Josien zag het dadelijk, met folic, verbeted nijd: Anna coquetteerde met oom op een schandalige manier, zooals ze altijd gecoquetteerd had met het manvolk, dat in haar nabijheid kwam. 't Was een hecle bereddering, eer ieder van koffie voorzien was: de jongen moest chocola „Ik kan geen koekjes presenteeren", zei Josien. „Als ik geweten had1 dat U allemaal zou komen „Mensch, zeur niet", riep Anna. „Wc gaan straks de stad wel in, en dan- halen we wat." „Als dgwinkels tenminste open zijn, ieder- een is uit vandaag." „De koekwinkels gesloten! Ben je dwaas, die moeten het van een dag als nu hebben.". „Als je dan misschien ook brood kunt op- duiken. Ik heb net nog een kadetje in huis." „Dan gaan we allemaal maar kn een cafe of eeii lunchroom eten", beloofde oom. ,,'t Zou al heel raar moeten loopen, als ik mijn maag niet wist te vullen „En ik!" lachte Anna. Ja, wat tante en mij betreft, daar zul je je niet veel van aantrekken! dacht josien. „Waar kunnen we dc stoet nu het best en liet nicest dicht bij zien?" vroeg oom. „Als ik er maar iiict ver voor behoef te loopen", zeurde tante, „ik ben vroeg op ge- wcest en ik voel mijn beenen nu al „Over een half uur komt de trein aan, waar de Koningin mee komt") zei Josien. „De stoet gaat langs den Parkweg, hier aan 't eind van de straat." „Prachtig", prees oom, „dan hebben we ons niet te haasten." „Maar "*t zal er natuurlijk stikvol zijn." „Dat is niks, ik kom overal door, ik baan me wel een weg", verzekerde oom en Anna viel hem weer bij: „En ik!" „Ik zai me maar aan jou houden, kind", zei tante. „Jij houdt ook niet van al die her rie, dat merk ik wed." Eindelijk stapten ze op, tot vreugdc van den jongen, die ongedurig en lastig werd, niet zoet te houden bleek met oude ingebon- den illustraties, en een doos met ansichten. Tante nam dadelijk Josien's arm, Jaap holde vooruit en oom liep dicht naast Anna, die ze voortdurend hoorden lachen. Aan het einde van de straat stand al een dichte haag van menschen, wel in zes rijen achter e'lkaar. ,,'t Is hier niks gedaan", verkondde Anna dadelijk, „als we z6o omloopen, komen we dan niet bij de Planeetlaan?" 1 „Die is natuurlijk afgezet?" „Maar wel drie maal zoo breed als die straat hier." „Vooruit," riep oom, „wijs jij den weg maar, Anna, jij bent hier geboren; we gaan naar de Planeetlaan." „Ik blijf hier", besliste tante, Josien's arm tot steun houdend, „i-k inoet niks van dat gejacht hebben, wat ik er van zie, zie ik ervan." Oom en Anna waren al een eindje weg; Jaap scheen in tweestrijd, waar hij een •plaatsje zou zoeken, doch zijn moeder riep vanuit de verte: „Jij blijft bij de tantes, boor!" Daar stond Josien nu, achter de mcnsdien- haag, moest telkens maar den jongen omzien en roepen, ia angst, dat ze hem kwijt zouden raken. Tante praatte maar, monotoon, en als ze ook een opmerking maakte of anf- woord gaf, moest ze wel een paar maal het- zelfde herhalen. O, dacht ze, hoe rustig en gezellig had ik nu bij Nel kunnen zitten, alles prachtig voorbij zien komeui. Nooit zie je wat van je •fatnilie, nooit hoor je wat, brieven krijg je met, maar als't hun in "t hoofd opkomt, moet ]e maar in alles klaar staanJ Eindelijk klonk in de verte een zwak ge- juich' da-t zich voortplantte, en aanzwellend tot luide kreten, al nader en nader kwam. Daar zag ze boven dfe hoofden een helm, de menschen drongen iets naar achteren, weg- geduwd door de machtigc paardenlijven, waarop de bereden politic: troonde. Josien rekf e zich op de teenen, tot ze er kramp van kreeg: nu gmgen voor haar hoed'en af, met zakdo-eken en handen werd gewuifd. alles loste zich op in een oorverdoovend Hoera! - Ze zag een glimp van een ronde lila zij- den hoed en een prachtige struisveer; na en- kele tellen was deze voorbij. Nog enkele oogenblikken, toen begon de menigte voor haar zich te verspreiden. j^ou", meende tante, zwaar leunend op haar arm, „wc hadden eigenlijk net zoo goed thuis kunnen Mijven. Maar dit beloof ik je, ze krijgen mij straks niet meer van mijn stoel af, voordat het tijd is, om naar dim trein te gaan. Waar is de jongen?" Josien keek rond: ze zag geen Jaap. ,.0 heme!, als' hij maar niet meegeloopen is!" Tante vatte het nuchtender op. „Dan zal ie wel weer terug komen; ieder moet maar op zip eigen kind passen, 't is erg makkelijk van Anna om te zeggen: blijf bij de tantes. Kom, laten we teruggaan!" Maar Josien bleef talmen, wilde den weg een eind opgaan. Humeurig sjokte tante naast haar. Gelukkig, einddijk zag ze hemi in de verte, en riep en riep. Boos en nukkig slenterde hij achter hen aan naar Josien's huis. Metmoei- te hield Josien haar fcranen in: in haar hoofd begon het te bonzen en te hameren. Ze wist't al, dat was de voorbode van een '-hevige hoofdpijn. Nu zat ze weer op haar kamer, met tante en den jongen, schonk nog eens koffie in met een klein scheutje melk:. het kannetje was ook bijna Jeeg. De jongen kreeg honger, maar ze kon toch niet om brood uitgaan efl tante hier la- ten zitten. En waar zou ze in de buurt ook brood behoeven te gaan? En waar bleven oom en Anna toch? Om twee uur kwamen dezen pas aanzet- ten: rood, opgewondea. „We hebben de stoet tweemaal gezien, prachtig!" riep Arfna; „was maar meege- sjouwd! En kijk eens wat we meegenomen hebben voor jullie! Wij hebben al een brood- je onderweg in een cafe gegeten. Maar vol! We hadden bijna geen stoel om te zitten." Uit een wit vloei kwam nu een krentebrood te voorschijn, en uit een grijs papier een lap biefstuk. ,,'t Is paardevleesch, maar't was nog een bof, dat ik't krijgen kon. Je hebt zeker rijst in huis, Josien?" „Ja.' „Mooi, dan kook je een pan rijst strak- kies, en bak je de biefstuk. Rijst met jus en biefstuk, daar kennen we 't best eens mee doen. He, nou krijg ik al zin in thee of limo- nade, met die .warmte kan een mensch wel •den heelen dag drinken'V Met magnetische kracht werden Josien's oogen telkens naar de wijzers van de pen- dule getrokken: ze wezen drie uur, half vier. 't Was of Anna's stem de heele kamer vulde, of die ingenomen werd door •Anna's geratel en oom's bewegelijke manie- ren. En om half vijf zou de Koningin weer vertrekken. Ze ging naar het keukentje, om iets te har len: zakte moe neer op den rieten stoel. O, een oogenblikje alleen zijn, eeun oogenblikje zichzelf, niets hooren, niets zien! Met gesloten oogen leunde ze met het hoofd tegen den muur. Als vanuit de verte klonk paardengetrap- pel tot haar door, haastig gcloop van men schen, beweging. Toen werd de kamerdeur opengerukt. Josien, waar zit je? Mensch, wat jam mer! We hooren ineens lawaai, een rijtuig aankomen,' kijkers, en wat denk je! De Ko ningin met een hofdame! Alleen daarvoor een rijtuig met een hooge dame. Gunst nog- an toe, dat jij nou ook net in je keukentje moest zijn! Ze zijn nou dc hoek al am!" Josien antwoordde niets, ze was te hope- loos, verslagen. Haar eenige gedachte was: was de dag maar voorbij, waren ze maar vertrokken. Maar dat duurde nog vier lange uren: nog vier lange uren moest ze zich met haar bonzend #oofd overeind houden, gastvrouw spelen. Toen trokken ze gezamenlijk weg: oom en tante's trein ging een kwartier later dan die van Anna, maar't was wel goed, bijtijds een plaatsje te zoeken Ze begrepen wel dat Josien niet meeging wegbrengen! De schemering viel hi in. Met voeten als lood besteeg Josien de tijap weer; in de kamer was het een wanordelij'ke rommel van vuile kopjes, gerfiorste sigarenasch, leege glazen. De stoelen stonden schots en scheef door elkaar. Toen ze langs het tafeltje met snuisterijen liep, vid rinkelend een fijn gla- sen hertje om, dat ze jaren terug door een glasblazer op de kermis zelf had zien ma ken. Toen ze het opnam, zag ze, dat er een pootje van gebroken was. En meteen ont dekte ze een berst in een Saksich porcelei- nen kop een berst, die er gisteren nog niet was. Ze ging in de slaapkamer; 't was of al les random haar golfde en draaid'e. Met trillende vingers maakte ze haar ja- pon los, trok enkele haarspelden uit. het kapsel. Toen kon ze ook niet meer. Half ont- kleed liet ze zich op het smalle ledikant ineer- vallen. En terwijl buiten een vroolijk jodende me nigte door de straten hoste, langs straten cn grachten in tallooze kleurigc electrische bo!- ietjes het licht fonkelde en glansde, in 1am- pionnen en vetpotjes de kaarsen en pitjes werden ontstoken, en het knallen en uiteen- spatten van het vuurwerk tot haar door- drong, lag Josien roerloos in de donkere ka mer. Zelfs de opluchting van een vcrlossen- den trainenvloed was haar onfzcgd: ze was er te moe, te ellendig voor. Alleen ontsnap- te haar van tijd tot tijd een doffe, hortendc snik." Ath, too ze slechts het gelaat had mogen zien onder de reindc lila zijden hoed1: dan was alles goed geweest! Nu was de hoop en de illusie, waar ze we- ken, ja maanden op geleefd en geteerd had, in rook vervlogen! Gemengd Nieuws. PROPAGANDA-COMlTe voor wegenvf.Rbetering. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, is eenigen tijd geleden hier te lande een eomite gevormd, dat zich de propaganda voor snelle verbetering van het Nederlandsche wegennet ten doel stelt. De vorming van dit comite is een uitv# isel van een op 26 Januari j.l i.n „iligentia" te 's-Gravenhage, onder presidi um van den heer Edo J. Rergsma, lste voor- zitter van den A. N. W. B., gehouden druk bezochtc vergadering van een groot aantal bclanghebbenden bij Oen veilig en ongehin- derd verkeer, op welke vergadering o. m. in een met algemeene stemmen aangenomen mo- tic, dc wenschelijkheid werd bepleit van een kan in vijf minuten worden vei'kregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in eene kleine hoe- veelheid warm water, onmiddellijk na het nuttigen van voeds-el, of wanneer pijmt wordt gevoeld. Duizenden die het geprobeerd heb ben verklaren dat er geen middel bestaat dat met Gebismureerd Magnesium te vergelijken is voor indigestie, maagontsteking, aciditeit en dyspepsie. Denkt er aan om Gebismureerd Magnesium te vragen, het middel dat ge-. waarborgd wordt Uw pijn b inn en %5 minuten tot bedaren te zuilen brengen, of anders kunt gij op aanvraag Uw geld' terug bekomen, Gebismureerd Magnesium Depot, Jacob Marisplein, 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij NIEROP SLOTHOUBER. Weigert alle vervangingsmiddelen. Lei er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. goed wegennet, geschikt voor het snelle en zware verkeer, gelijk thans dit dagelijks in beteekenis en omvang toeneemt. In dit Propaganda-Comite voor Wegen- verbetering (bij verkorting aangeduid met dc beginletters P. C. W.) hebben zitting geno- men de vertegenwoordigers voor de Nijver- hekl (aangewezen door de werkgeversrorga- nisaties), ^en Landbouw, (door Maatsch. v Landbouw), het Toerisme (door den A. N. W. B., Toeristenbond1 voor Nederland1, en de Kon. Ned. Automobiel-Club), de bedrijfsau- tohouders (door den Bond van Bedrijfsauto- houders) en van de Vereeniging „Het Neder landsche Wegencongres". Iiet Comite bestaat uit dc heereni; Edo J. Bergsma, burgemeester der gemeente En- schede, voorzitter; Mr. L. G. Kortenhorst (Nijverheid); Dr. H. Molhuysen (Land bouw); B. W. van Welderen Baron Rengers (Toerisme); A. J. ten Hope (Bedrijfsauto- houders) en H. W. O. de Bruyn (Neder- landsch Wegencongres). Als secretaris heeft het Comite zich toege- voegd den heer P. E. Peaux, journalist te Amsterdam, die jarenlang verbonden is ge weest aan de Ralactie van „Het Nieuws van den Dag" en de laatste twee jaren aan de Redactie van „De Telegraaf". Het secretariaat van het „P. C. W." (Pro paganda-Comite" voor Wegenverbetering) zal van 15 Augustus a.s. gevestigd zijn ten huize van den secretaris P. E. Peaux, Prin- sengracht 579, Amsterdam (telefoon No. 31577). Het „P. C. W." stelt zich ten doel door woord en geschrift en door overle^' met ver- schillende wegbeheerdersr, krachtig propa ganda te voeren voor deze bij uitstek urgente zaak: de noodzakelijke verbetering van het Nederlandsche wegennet. Het P. C. W. wil door een ijverige propa ganda, wafrvoor het de medewerking van de Pers iriroept, en door het uitgevep van ge- schriften, het publiek doordringen van het groote belang, zoowel voor de steden als voor het platteland, van een snelle verbetering on- zer verkeerswegen. Het „P. C- W." streeft er naar zijn doel te bereiken: Door de aandacht te vestigen op de groote voordeelen voor de Gemeenschap, van we- gen, geschikt voor het moderne verkeer. Door te bevorderen, dat de opbrengst van belastingen, geheven voor het gebruik van wegen, ook alleen aan de wegen ten goede kome. Het Propaganda Comite voor Wegenverbe tering heeft zich reeds gewend tot verschil- lende lichamen, met verzoek om financieelen steun voor zijn arbeid en heeft alreeds ten behoeve van het propagandawerk, bijdragen ontvangen van onderscheidene Karners van Koophandel, van gemeentebesturen, van de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid, van verschillende werkgevers- vereenigingen en bonden, die de gebruikers van den weg vertegenwoordigen. Meer hulp en medewerking is noodig, op- dat het Comite zich bij de te voeren propa ganda gesteund wete door zooveel mogelijk belanghebbenden bij een veilig verkeer, de actie voor betere wegen zoo algemeen moge lijk zij en de aandrang daartoe kome uit aJ Ie deelen des lands en uit alle kringen. Een algemeen landsbelang staat hier op het spel. Tot alien, die overtuigd zijn van de nood- zakelijkheid eener snelle verbetering van het wegennet, richt het „P. C. W." zich met een krachtig beroep op steun en medewerking bij deze propaganda, die staat buiten elke poli- tieken strljd, maar die uitsluitend betreft een nationaal belang van groote economische be teekenis. DE ZUID'ERZEEVISSCHERS BIJ DE RIJNVAART. Uit Duisburg wordt ons gemeld: In Duitsche officieele en scheepvaartki'ingen be staat groote belaugstelling voor het bezoek vain het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, aan de Duitsche Rijnhavens. Dinsdagavond werden de deelcemers aan den tocht, zijnde directcuren en leeraren der Binnenvaartschoien, cen tiental vertegen woordigers van het Centraal Comite tot Steunverleening aan Zuiderzeevissdjers, on der wie de voorzitter, de heer B. Qemmer uit Volendam, vertegenwoordigers van dewerk- gcv.ers- en werknemersorganisaties in het Rijnvaartbedrijf; met uitzondering van den Centralen Bond van Transportarbeiders, door den Nederiandschen Consul te Duis burg, den heer van Lith en zijn echtgenoote ontvangen. Verder nemen aan den tocht deel de heer Folmer, directeur van den Rijksdienst voor de Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling te 's-Gravenhage, de heer van Kolfschoten, burgemeester van Edam als voorzitter van de vereeniging van Zui- derzeegemeenten, de heer Th. Meilema, in- specteur voor de scheepvaart in het derde district te Groningen en de heer A. A. Kleyn, leider van de aid. Binnenscheepvaart van de Arbeidsbeurs te Dordrecht. Woensdagmorgen maakte het gezelschap op een daartoe door het Gemeentebestuur van Duisburg aangebodem boot e«n rondvaart door de havens van Duisburg- Buh-rort en naar het Ri j n- H er nek anaa 1 Aan boord werden de deelneniers begioet door den burgemeester van Duisburg, dr. Maiweg, die dr. 'Jarres, den Ober-burge- meester, die met verlof is, vertegenwoardigde en namens het Havenbestuur door den Regie- rungsbaumeister- Bayer, als vertqgenwoordi- ger van den Directeur Geheimrat: Germanus. Ondanks den slechten toestamd in deze grootste binnenvaarthaven cPer wereld, kon- den de opvarenden een goeden incfiruk krijgen van den grooten omvang van het scheep- vaartbedrijf op den Rijn. Uit het groot aaptal Nederlandsche sleep- booten en Rijnaken, dat in de haivens ,werd aangetroffen, bleek duidelij'k het groote aan- deel van Nederland in dit bedrijf Na den boottocht werd een bezctek gebracht aan de in 1900 gebouwde Sch ippersbeurs, een haven als Duisburg-Ruhrort waardig. De cleelnemei's vereenigden ziisch daarop aan een door het Gemeentebestuijr aangebo- den Mittagessen. Door den burgemeester, clr. Maiweg, den Nederiandschen consul, den heer van Lith en den voorzitter van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, den heer G. dfe Jong, werden' woordengesproken van waardeering van elkaars werken, .waarbij vooral gewezen werd op het groote aandeel van Nederland in de Rijnyaart. Duitschland, Nederland en Zwitserlantf aldus dr. Mai weg hebbeni groot belang bij dfe vrije vaart op den Rijn en hij deed een beroep op samenwerking tuschen cleze landen. Vervoigens werd een bezoek gebracht aan het „Schifferheim", een R. K. Pensionaat voor schipperskinderen. Zoowd Nederland sche als Duitsche schipperskinderen worden hier opgenomen om op deze wiize in de gele- genheid te zijn voldoende onderwijs te ont vangen. Het Pensionaat zal spoedig nitge- breid worden, doch de bouw van de nicuw op te richten Pensionaatsgebouwen wordt thans, ondanks den steun vam stad en pro- vincie, ernstig belemmerd door den geld- nood. De leider van het Pensionaat; de voor al door de kinderen geliefde Pasitoor Albin Burg, is echter vol goeden moed. In zijn har- telijke begroetingsrede, wekte hij de Neder landsche bezoekers op om, indien er geld be- schikbaai' is, den bouw van het naeuwe Pen sionaat te willen bevorderen met geldelijken steun uit Nederland, opd'at ook in de toe- komst de Nederlandsche schipperskinderen in Ruhrort opgenomen zuilen kunnen wor den. Het bezoek aan DuisburgRuhrort werd besloten met een autotocht in en om Duis burg. Het Ehrenfriedhof, waar ongeveer 1700 zonen uit Duisburg, die in den oorlog vallen zijn en wier lijken gevonden konden worden, rust-en, maakte op de bezoekers een diepen indr.uk en werd gevoeld als de scherp- ste aanklacht tegen het monster, dat oorlog beet. Des avonds vereenigden zich de deelne- mers aan den tocht in hotel „Casino" onder leiding van den Nederiandschen consul, den heer van Lith. Het gemeentebestuur vah Wesel heeft het best uur van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart uitgenoodigd Vrijdag a.s. op den terugweg naar Nederland met het Instructie- vaanuig „Prins Hendrik" naar Wesel te komen, waar de opvarenden de gasten zuilen zijn van het gemeentebestuur. bij Wielrijden en een door de Zoo verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten, verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. DE KONINGIN BEZOEKT HAAR PETEKIND. Te Bunschoten is in den watersnoodnachi van 1916 een kind geboren, dat aangegeven is als Aartje Vedder, welke voomaam eenige jaren later is veranderd in „Wilhelmina". E>it kind heeft de bijzondere aandacht van H. M de Koningin en onfvangt dan ook nu en dan kleine geschenken van Hare Majesteit. \'crle- den week, aldus meldt het „Utrechtsch Dag- blad" kwam H. M. met de Prinses per auto van Soestdijk naar Bunschoten tot den in- gang van het dorp. Bei'den bestegen daarna him rijwiel en ondexweg vroeg H. M. aan een kind, waar de Wed. Vedder woonde me* haar dodhtertje „Wiihelmina". O, dat is mijn moeder, juffrouw, antwoordde het kind en zij zeide meteen waar moeder woonde. H. M. bracht met Prinses Juliana een be zoek bij de wed. Vedder en informeerde met veel belangstelling naar het gezin en naar Wilhelmina, die thans 9 jaar is. Eenige oo genblikken later kwam het kind thuis en H. M. ga£ de kleine een hand, waarna het meisje voor H. M. een schoolversje opzekte en een psalmvers. H. M. was zeer met de kleine in genomen en nam met een handdruk afscheto van moeder, dochters en Wilhelmina. Wilhelmina ontving van H. M. een grooten kaatsbal in.net, waaibij H. M. haar den raad gaf er in de vacantic maar prettig mede to spelen. KORTE BER1CHTEN. 1 Te Rosmalen is de arbeidetswonmg vaa A. van der E>onk afgebrand. Van den inboe- del werd zoo goed als niets gered De oor- zaak is onbekerd Verzekering' deki de schade. Een vierjarig kind kreeg gisiermiddag in de Delfgauwstraat te Rotterdam een trap van een paard. Het werd naar het zidcenhuis gebracht, waar het is overteden. Frovinciaal iiienwa UIT SCHAGEN. De clraverijen van de vereeniging „West- friesland" zuilen op 29 September te Scb» gen worden gehouden. Zij zuilen beat aan ar een voormiddagdraverij met prijzen van 100, 50 en 25, en een namiddag-drave- rij diet prijzen van 300, 150, L 75 eir 25. Naar aanleiding van hare benoemsng tot lid van de Raad te Schagen brachten wii een bezoek aan mevr. de Boer, de Moor, die ons daarbij mededeelde, die benoeming mk te zuilen aanvaarden. Alhier werden Dotiderdag eenige varkens op de markt afgezonderd, als ver- dacht van besmettelijke ziekten. Later hoor den wij nog, dat die ziekte varkenspest wm ziin. -

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7