VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De hand met het litteeken, FEUILLETON. No. 186 m nflSSK? mtm iffs m^en Honderd zeren en twintigste Jaar^anar 1925 MAANDAG 10 AUGUSTUS Buitenland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, hehalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 niaanden voor ASkmaar /2.-, franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracfen rabat. Groofe letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handeisdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminisfratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE RUMOERIGE DEUTSCHE RIJKS- DAG. In den Rijksdag begon Zaterdag de open bare behandeling van de tariefwet. Zooals zoo vaak gedurende de laatste weken, kwam het ook thans weer tot opgewonden tooneelen Niet alleen de communisten, maar oOk de so ciaal-democraten, de democraten en een aan tal afgevaardigden van het Centrum bleken, naar de Telg. meldt, met de doorjagingspoli- tiek der meerderheidspartijen niet tevreden. De meerderheidspartijen hadden het voor stel ingediend, dat elke partij in het geheel vier uur spreektijd zou verkrijgen, een uur bij de algemeene debatten, twee uur voor de debatten over de landbouw- en industrie-ta- rieven en een uur voor de talrijke overige po sides. Toen president Lobe dit voorstel aan den Rijksdag bekend maakte, brak een storm van verontwaardiging bij de oppositie los De meerderheid hield echter voet bij stuk en het voorstel werd aangenomen, hoewel ook enkele centrumsafgevaardigden met de oppo sitie meestemden. Terwijl de geesten al verhit waren, besteeg de rijkskanselier dr. Luther de tribune. Hij werd met beschimpingen ontvangen en kreeg tiefelijkheden te hooren als „opperroover". Zijn rede wilde intusschen olie op de golven gieten. Luther verklaarde, dat de nieuwe ta riefwet geenszins een definitieve maatregel was, maar dat zij een voorloopig karakter had. Deze voorloopige regeling was noodza- kelijk om' tot opheffing der in- en uitvoerver- boden, die uit den oorlogstijd dateerden, te geraken en eveneens om een basis te krijgen voor de onderhandelingen over de nieuwe handelstractaten. In de eerste plaats moet de sterke passivi- teit van de handdsbalans weggewerkt wor- den. Over de graanrechten zeide de kanselier, dat zij niet hooger waren dan voor den oor- Tog, hetgeen in werkelijkheid, de levensstan- daard in aanmerking genomen, een aanzien- lijke vermindering was. De Rijkskanselier kon bijna geen oogenblik rustig doorspreken. Hij werd telkens door lawaai onderbroken, dat zijn hoogtepunt be- reikte, toen hij de woorden uiitsprak: „Het Duitsche volk is beklagengswaardig," welke woorden de oppositie aanleiding gaven tot een groote demonstrate. President Lobe liet de orkaan uitwoeden, en toen de Iinkerzijdte zich moe geschreeuwd had, werd de rijks kanselier weder verstaanbaar. Dr. Luther besloot met de verklaring, dat door de valorisatie, de nieuwe belastingwet- ten en de tafiefwet, de grondslag gelegd wordt voor den wederopbouw van het Duit sche economische leven. De meerderheidspartijen juichten den spre- ker toe, terwijl de linkerzijde haar gescheld herhaalde. De oppositie sfelde dan voor, de debatten te verdagen, welk voorstel door de meerder heid werd verworpen. De besprekingen gin- gen dus voort. De socialist Hilferding hield een scherpe rede, waarin hij de regeering ver- weet de belangen van het geheele volk op te offeren aan het voordeel van enkelen. Uit het Engelsch "van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 66 Aan den noordelijken kant van het huis was een onophoudelijk komen en gaan. Sol- daten en boerenjongens maakten gekheid met elkander, vrouwen zaten bij elkander op den grond met kinderen, die zich aan haar rokken vasthielden en manden met levensmiddelen, pannen, en kleeren en beddengoed in slor- dige stapels om haar heen verspreid. Hier en daar was een vuur aangestoken en een ketel op een drievoet van stokken gezet om pap te koken of ale te warmen. De zware atmosfeer was vol van de oeu- ren van eetwaren, specerijen, houtskool en pijnboomen. De groote ijzeren lantaarn bo- ven t poortgebouw wienp eem kring van dof geelachtig licht om zich heen en deed den stalen helm van een der schildwachten aan de poort, of den hellebaard van een soltiaat die dicht bij op post stond, glinsteren. Man- nen liepen heen en weer, sommigen van hen droegen fakkels van pijnboomhout, die plot- seilng en geheimzinnig licht wierpen op een groep opgeheven gezichten of gekromde rug- gen, of fantastische schaduwen gaven op de steenen van het plain - schaduwen, die zich bewogen en uitstrekten, en tot lange, ruste- looze, sombere spookgestalten werden, die met lange armen de kasteelmuren trachtten te bereiken. De hitte was ontzettend. Kinde ren schreiden en kropen tegen hun moeders aan, onrustig en bang voor den naderenden storm; de vrouwen wierpen haar doeken af en zaten met bloote handen en armen om haar knieen geslagen, nu en dan beschenen door het flikkerende licht. juist in het gezicht van het poortgebouw Namens de meerderheidspartijen las de Centrumsafgevaardigde Perlizius cen verkla ring voor, waarvan de korte zin is, dat de meerderheidspartijen de tariefwet in den te- genwoordigen vorm zullen aannemen. Toen de communistische spreker het woord nes, daar deze redenaar zich niet aan den verkreeg, kwam het weer tot rumoerige sce- vastgestelden fcijd wilde Hiouden. Ten slotte verliet hij echter het spreekgestoelte. Intusschen hadderi de sociaal-democraten uitgerekend, dat er nieit voldoeixle leden der rechterzijde aanwezig waren voor het quo rum. Zij lokten een stemming uit, waarbij zij zelf met de communisten en de democra ten de zaal verlieten. Inderdaad waren er niet voldoende afgevaardigden aanwezig. Onder gejubel der oppositie werd de zitting toen voor een halt uur verdaagd. Het Hbl. meldt nog: Kort voor dr. Luther zijn rede beeindigde, drongen de communisten andermaal voor het spreekgestoelte samen en dreigden hem met hun vuisten. „Aftreden! aftreden!" brulden zij hem toe. Van rechts werd hierop geant- woord: „Smijt ze er uit!" wat weer woeden- de protesten van links ten gevolge had. De rede van den rijkskanselier werd door de coalitiepartijen met langdurig applaus, door de sociaal-democraten met luid gesis en door de communisten met foei-geroep ont vangen. Andermaal stel den de oppositiepar- tijen daarom voor, de zitting te verdagen, ten einde de fracties in de gelegenheid te stellen de rede van den rijkskanselier te bespreken. Ook dit voorstel werd tegen de stemmen der sociaal-democraten, democraten en commu nisten verworpen. Het is thans duidelijk geworden, dat de regeeringspartijen voornemens zijn, riick- sichtslos gebruik te maken van hun meerder heid om alle voorstellen van de oppositie- partijen te verwerpen en de tariefontwerpen er coute que coute door te jagen. UIT DE DUITSCHE TEXTIEL- NIJVERHEID. Naar uit Munch'en-GJadbach wordt ge- meld, hebben de werkgevers in de textielin- dustrie besloten op 23 Augustus alle arbei- ders uit te sluiten, daar men het tot dusver nog niet eens is kunnen worden over een re geling van de loonkwestie. ndien het niet ge- lukt, alsnog tot overeenstemming te komen, zullen er op 23 Augustus 30.000 a 40.0000 man op straat worden gezet. Ook de organisaties der werkgevers in de zijdeweverij zullen zich bij deze maatregel in de textielindustrie aansluiten. HET SPAANSCH-PORTUGEESCHE CONFLICT. Het prijsgerecht te Huelva heeft tot 1500 peseta's boete veroordeeld de eigenaars van de twee Portugeesche schuiten, die in Spaan- sche wateren aan den mond der Guadiana waren aangehouden en opgebracht. De eige naars hebben onmiddellijk betaald en zijn kort daarop weer naar een Portugeesche ha ven vertrokken. HET GEVANGENISCONGRES TE LONDEN. Het Internationaal congres voor gevange- werd inderhaast een galg opgericht, die met lange, grimmige armen weer naar het stati- ge, voorouderlijke huis van den man, die op net punt stond, den dood van een misdadiger te sterven. Terwijl een paar soldaten bezig waren de galg op te zetten, stonden er een zestal bij op wacht; stil en somber, leunend op hun hellebaarden, probeerdeo zij niet te luisteren naar de scheld- en spotwoorden, die de menig- te hun toeriep. Iedereen wist voor wien die galg werd op gericht. Het gerucht was al reeds bekend ge worden, dat een Fiennes, de oudste zoon van Mylord Saye and Sele, beschuldigd van spi- onnage, als een gewone dief zou worden op- gehangen men zeide op bevel van den Koning; maar dit geloofde niemand. Zou de Koning gelasten, dat de zoon van zulk een aanzienlijken lord opgehangen werd? Neen! Het was, omdat die Koningsgezinden het kasteel Broughton hadden veroverd en het niet weer wilden opgeven... Nooit weer... en daarom brachten zij jonker Jim nu ter dood, en zij waren van plan dan jonker Nathaniel en jonker John te later, volgen, totdat er geen enkel lid der familie Fiennes overbleef, om de aanspraken der koningsgezinden op het kas teel te betwisten. Dit was het praatje, dat rondging en waarover gesproken werd, ter wijl de hamerslagen der timmerlieden tegen de kasteelmuren weerkaatsten, en het verwij- derde rollen van den donder hun werk bege- leidde. En te denken dat er mannen gevonden wa- ren', »le v 11'Je werk wilden doen! Man nen. Mannen uit Oxfordshire, wier vaders en grootvaders, en nog meerderen voor hen, se- dert tallooze geslachten in dienst van de Lords Saye and Sele geweest waren. En zooals geen mannen uit Oxfordshire, dan mannenuit de naburige graafschappen Neen! Geen mannen! Ellendelingen, laf- sards! Dat war^n 7i.j' Fn wiv 7,n\x fonker niswezen te Londen keurde een resolutie goed, behelzende dat in ieder land cen kiachtige censuur op de films worde ingesteld, met als eerste doe! de jeugd te beschermen. De staat behoort organisaties te subsidi- eeren voor het samenstellen van films, welke inderdaad voor jonge menschen en voor het publiek in het algemeen van waarde zijn Ieder land moet alles doen wat mogelijk is, om de exploitatie te verhinderen van films, welke door de censuur zijn afgekeurd. De Engelsche lord-kanselier, viscount cave, hield een rede ten gunste van de celstraf voor onbepaalden duur. Het niet definitief vaststellen van den duur eener straf in het vonnis is, zei hij, veel meer dan het tot dusver geldende systeem geschikt, om op het karak ter van den misdadiger in te werken en hoop voor de toekomst op te wekken. DE TOESTAND IN CHINA. Een honderdtal belangrijke publieke orga nisaties in de provincie Wwantoeng hebben een telegram naar Peking gezonden, waarin zij de aandachtv estigen op de bolsjewistische activiteit in deze provincie. In het telegram word't gezegd, dat Russen, wier namen ge- noemd worden1, de administratie van de pro vincie beheerschen. De regeering te Peking wordtgewaarschuwd tegen Soen-fo en aan- gedrongen wordt op uitzending van een straf-expeditie, ten einde deb olsjewisten uit de provincie te verdrijven, en het "land weder tot eenheid te brengen. Soen-fo, d'e gewezen burgemeester van Kanton en lid der regee- ling van Kanton, die over Kwantoeng heerscht, tracht, naar gemeld wordt, met Pe king een overeenkomst te sluiten Eenigen tijd geleden reeds werd gemeld, dat Russische generaals aan het hoofd van het leger staan. DE FINANCIEELE WETTEN IN DEN RIJKSRAAD. De Duitsche rijksraad heeft alle belasting- wetsontwerpen, zooals die door den rijksdag zijn aangenomen, onmiddellijk goedgekeurd. Alleen de provincie Saksen en Groot-Berlijn stemden tegen. Tegen het zoogenaamde „Fi- nanzausgleichgesetz" waarin de verdeeling der belastingen tusschen het Rijk en de lan den wordt geregeld, werd evenmin protest aangeteekend. Alleen Beieren en Hessen stemden er tegen. HET CONFTICT IN DE BRITSCHE WOLINDUSTRIE. Het geschil in de wolfabrieken is nog niet opgelo-t, hoewel de industrieele raad voor de'textielnijverheid zonder ophouden heeft vergaderd. Het conflict is ontstaan door de aanzegging, dat de loonen met 5 pCt. zullen worden verminderd. Circa tweehonderdvijf- tigduizend stakers zijn er bij betrokken. Evenals bij het conflict in de mijnindustrie weigeren ook hier de stakers te onderhandp- len voordat de opzegging der bestaande loonovereenkomst wordt ingetrokken. Een regeeringsvertegenwoordiger is naar Brad ford vertrokken, om als bemiddelaar te fun- geeren bij de conferentie, die gisteren is be- gonnen. De eerste moeilijkheid is, om het besluit ongedaan te maken van de machinisten, sto kers en andere werklieden, die uit sympathie Jim het touw om den hals doen, dat zouden zij wel eens willen weten. De vrouwen -waren luider in haar afkeu- ring dan de mannen. Jonker Jim! dien zij alien als jongen gekend hadden; hij, die nog geen vlieg kwaad zou doen, en die meer om een hond of een paard gat, dan de meeste mannen om hun vrouwen of kinderen deden. Zulke woorden klonken door de statige plei- nen van het kasteel Broughton, zooals zij nooit te voren door zijn muren gehoord wa ren; scheldwoorden, die maakten, dat de sol daten om het schavot hun helelbaarden toor- nig vastgrepen en zij met sombere woede op den grond spuwden. En nu, als het zomer- weerlicht het iooneel aan dezen kant van het kasteel verlichtte, waar de menigte het dichtst was, bescheen het meer dan een vuist, die dreigend opgeheven werd. Kapitein Lovell, die een ronde ter inspec- tie over het geheele terrein van het kasteel deed spoedig nadai de klok van den kerkto- ren van Broughton tien had geslagen, hoor- de vanuit de duisternis zich meer dan een scheldwoorrd toeroepen. Hij achtte het voor- zichtig er niet op te letten, maar toen hij la ter kolonel Scrape zag, waarschuwde hij hem ernstig. „God geve, dat er niets verder van komt", zeide hij, maar, eerlijk gezegd, bevalt de zaak mij niet. Ge hebt het recht een spion op te hangen, maar vervloekt, ge kunt geen edel- man ophangen!" ,,Als een edelman het werk van een spion gelieft te doen, moet hij de gevolgen er van dragen," antwoordde de kolonel koppig. „Ik zeg, dat Jim Fiennes zal opge.hangen wor den! Opgehangen, zeg ik! Zoo'n gemeene misdadiger verdient geen beteren dood." „De gevoelens onder de menschen hier „De gevoelens van een troep boerenkin- keis'zullen mij niet van mijn voornemen kun nen afbrengen", viel kolonel Scrape toornig in de rede; „ep wie zijt gij, kapitein, dat zou tot staking hebben besloten. Deze sympathie- stakers hebben afzonderlijke ovorcenkomsten met de ondernemers en de moeilijkheid was, of zij al dan niet dcel zullen uitmaken bij de onderhandelingen over het conflict. Gedurende den geheelen Vrijdagnacht en ook Zaterdag zijn vergaderingcn gchouden en omstreeks middernacht was er hoop, dat een regeling zou worden verkregen. Een nader bericht zegt: De conferentie te Bradfort heeft besloten, het onderhavige geschil aan een onafhanke- lijke enquete-commissie, door den minister van Arbeid benoemd, voor te leggen. Over- eenstemmig ten aanzien eener onmiddellijke werkhervatting is evenwel nog niet bereikt. DE CRISIS IN DE BELGISCHE SIGAREN-INDUSTRIE. De crisis in de sigarennijverheid gaat voort groote bezorgdheid te baren. Te Gee- raardsbergen alleen zijn er niet minder dan 1000 werkloozen. Het plaatselijk verbond van sigarenfabrikanten hidden besprekingen over den toestand. Ook arbeidersafgevaardigden namen er aan deel. Thans hebben zij een de legate aangesteld, die opdracht heeft gekre- gen om met het ministerie van Financien te onderhandelen. Voorggsteld zou worden het „banderollestelsel" af te schaffen, de inko- mende rechten op sigaren tc verhoogen als- ook de belasting op sigaretten. DE STAKING DER PAR1JSCHE BANKBEDIENDEN. Zaterdagmiddag is het congres van de Federation Confederee de la Finance ge- opend. Ook afgevaardigden van de Katho- lieke en onaF-ankelijke vakyereenigingen waren aanwezig. Het is vrij zeker dat heden de algemeene staking zal worden uitgevaardigd. Het aantal stakers te Parijs is thans tot 20.000 gestegen. ORLANDO NAAR FRANKRIJK. De vroegere Italiaansche minister-presi dent, Orlando, die, naar men weet, afgetre- den is als Kamerlid, daar hij van oordeel is, in de huidige omstandigheden aan zijn land geen diensten te kunnen bewijzen, heeft zich naar Frankrijk begeven. Waarschijnlijk zal hij naar Vichy gaan, om daar met den oud-premier Giolitti te spreken, die in Vichy een kuur ondergaat. EEN VRIJMETSELAARSDINER. Zaterdag werd in het gebouw Olympia te Londen een feestmaal gehouden, waaraan 800 vrijmetselaars deelnamen. Dit feest had ten doel, een bedrag van 1 millioen bijeen te brengen voor den bouw van een centrale vrijmetselaarsloge te Londen.De voorzitter deelde aan het slot der bijeenkomst mede, dat reeds voor een bedrag van 826,000 was in- geteekend. DE PARLEMENTAIRE PAPPOT. Het Schotsche nationalisme speelt den heer David Kirkwood, afgevaardigde voor de Clyde in het Lagerhuis, parten. Onlangs is hij tot lid van het z.g. Kitchen Committee be noemd, dat is belast met het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop de buffet ten in de beide Huizen worden beheerd. Hij stelt zich nu voor een begin te maken met de hervorming van de menu's in het restaurant van het Lagerhuis. Zijn bemoeiingen strekken zich echter- voornamelijk uit tot de porridge, de pap, welke in de ochtenduren wordt geser- veerd en die volgens hem niet de ware is. De eenige manier in de heele wereld om pap te koken, is de Schotsche, zegt hij. De Engel sche poespas, met melk bereid, is niet het wa re. En hij meent dat het voor de leden van het Huis heel goed zal zijn om eens het ech't Schotsche voedsel te probeeren, waarmede de grootste mannen der wereld zijn groot ge- bracht. in elk geval zal het den Schotschen leden smaken. Zoo wordt dus den M. P.'s de waardeering voor Scnotland met den paplepeL ingegoten! DE KONINGIN VAN ROEMENJe IN WALES. fer gelegenheid van het Eisteddfod, het jaarlijksche feest in Wales oorspronkelijk een bijeenkomst der Keltische zangers tot het in ontvangst nemcn van prijzen is Konin- ging Marie van Roemenie (naar men weet 'n Egelsche prinses), die on het oogenblik in Engelarid vertoeft, te Pwllheli tot;,Ovate of the Bards of the Isles of Britain" gewijd, me+ den naam van Mari Gwalia (Maria van Wales). Meer dan 16,000 menschen woonden de plechtigheid bij. ik wel eens widen weten, dat gij mijn bevelen durft te bestrijden? Ik heb wel lust u in de boeien te laten slaan voor ongehoorzaam- heid." „Ik denk er niet aan, uw bevelen te bestrij den", antwoordde kapitein Lovell rustig. „Ik deed u alleen maar verslag van hetgeen ik zoo juist op mijn ronde ondervonden heb, en ik waagde een bescheiden woord ter waar- schuwing te zeggen." „Waarschuwing, heer? Waarschuwing zij vervloekt! En gij ook, heer zijt ver vloekt! Wat Jim Fiennes betreft, ik zal hem binnen het uur laten ophangen, dus kunt ge uw waarschuwing voor u houden. En als gij of iemand anders er zich weer in durft te mengen, zal Jim Fiennes niet de eenige zijn, die aan die galg bengelt. Ik zeg u, heer, dat nu God eindeiijk recht op deze aarde heeft gedaan, en Zijne Majesteit de Koning een groote overwinning heeft behaald, hoop ik, dat iedere verrader, die de wapenen tegen hem opgenomcn of zich tegen zijn wil ver- zet heeft, denzelfden weg zal, opgaan, dien Jim Fiennes straks zal gaan." Het was duidelijk, dat het zoowel onver- standig als vruchteloos zou zijn, nog iets meer te zeggen. Kolonel Scrape was een van die menschen, die stijfhoofdig worden naar- mate men ze tegenspreekt. Misschien was hij diep inwendig niet heelemaal tevreden over zicli zelf, misschien stak zijn geweten hem nu en dan, maar dat steken maakte hem slechts des te koppiger en te meer onvatbaar voor rede. Hij achtte zichzelf sterk genoeg, om de openbare meening te trotseeren, en koesterde de diepe minachting van den be- roepssoldaat voor den burger. Zoodra hij van Longshankes de tijding gehoord had van de overwinning van den Koning en de overhaas- te vlucht van het Pariementsleger had hij in gedachten het plan gevormd, om aan beide partijen te toonen, wat een trouw onderdaan doen kon, om de beleediging te wreken. die DIEFSTAI. VAN SPOORWEG- ONTVANGSTEN. Van de geweidige drukte tijdens dc veelbe- sproken vacantiedagen (Bank" Holiday), in Engeland, hebben uit den aard der zaak ook de spoorv/egen geprofiteerd. Zoo werd aan het Wimbledon-station tijdens het week-end meer dan twaalfduizend gulden ontvangen. Dczc som wcrcl naar gjswoonte netjes in ccn ijzeren kist geborgen, en ten einde niet de aandacht te trekken, v/Cfd het kisjc in een •yalies gep^akt en aldns verzonden. Tot Wa- terloo-stahon ging alics goed, de verschil- letide heambtc-n, die de kist hadden oveifenV men, teekenden voor ontvangst af, doclf na even cp het perron van het Waterloo station te hebben gestaan, was het valies met zijn kostbaren inhouc! plotseling op geheim- zinnige wijze verdwenen. Door d'e politie is een nauwgezet onderzoek ingesteld, dat ech ter tot op dit oogenblik nog geen resultaten heeft gehad.vMen veronderstelt, dat de dief- stai liet werk van een bende is geweest. chf- met de verzendingswijze van het' geld op de hoogte was en juist deze drukke dagen heeft mtgekozen, om haar slag te slaan. TOENEMING VAN DIEFSTALLEN IN LONDEN. Londen heeft meer politie noodig Dit blijkt maar al te duidelijk uit het feit, dat het aan tal misdrijven zich in stijgende lijn beweegt en b.v. over het jaar 1924 m Londen voor een waarde van niet mincer dan acht millioen gulden is gestolen tegen zes-en-een-half mil lioen in 1923. Dit is dus een toeneming met niet minder dan anderhalf millioen of 23 pet- Door den hcofdcommissaris van politie is dan ook om uitbreiding van het corps ver- zocht. Zijne Majesteit door den diefstal der compro- mitteerende brieven was aangedaan. Zijn eigen partij zou hem prijzen en iedere bui- tengewone wreedheid om het dreigende van het gevaar vergeven. Wat de verraders be treft, het gezicht, dat zulk een aanzienlijk edelman als de zoon van Lord Saye and Sele als een gewone dief werd opgehangen, zou een heilzame waarschuwing zijn tegen elk beraamd verraad. 2. Zij, die Jim zagen, toen hij voor de terecht- stelling naar buiten werd geleid, zwoeren, dat hij meer geleek op een schooljongen, die met vacantie uitgaat, dan op een man, die op het punt staat, den dood in het aangezicht te zien. Zijn oogen hadden dien geestesblik, die ontstaat, als de beelden van deze aarde geheel zijn weggevaagd en de blik naar binnen wordt gekeerd, waarbij heerlijke beel den van het verleden en schitterende gezich ten der eeuwigheid verrijzen. Om zijn lippen lag nog een glimlach, alsof hij nog de kus- sen van zijn geliefde genoot. Het leven was goedkoop in die dagen, de menschen stierven of deden sterven zonder er een treurspel van te maken. Maar bij Jim was het wat meer dan alleen maar, dat hij het leven goedkoop achtte. De omstandighe den waren hem te machtig geweest; hij "had zijn plicht vervuld en zijn gegeven woord ge houden, maar beide waren het middel ge weest, dat de doodsklok deed luiden van het geluk, waarvan hij gedroomd had. Zonder Barbara kon het leven niets anders zijn dan de somberste eentonigheid een voortdu- rend verlangen, dat nooit gestild kon wor den. Was de dood met Barbara's kussen nog warm op zijn lippen, haar bekoorlijk beeld steeds voor zijn oogen, niet duizendmaal schooner? (Wordt verveigdT A1KMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1