DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 187 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 D1NSDAG 11 AUGUSTUS Bnitenland Dif nutnmer 5'esfaaf uit 2 bia'den Dezc Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abo'nnemenisprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkmaar/2.—franco'door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Grooie letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordara C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactij 33. Postgire 37060, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE STRIJD IN MAROKKO. Het „Petit Journal" meent to ten, dat Parijs noch Madrid er over denkt binnen- kort over te gaan tot publicatie der vredes- voorwaarden. In verband met den gunstigen keer der gebeurtenissen zou elke overijling aan Fransch-Spaansche zijde inopportuun zijn. De Fransch-Spaansche overeenkomst in zake de nauwkeurige afgrenzing der twee zones in Marokko zou echter binnenkort worden gepubliceerd. De mobiele colonnes aan het Oostfront hebben een groote activiteit ontwikkeld, De inneming van Amercou en de zuiveringsope- raties' in het gebied van Darcail Medboh en Babmorouj, onderscheidelijk ten Oosten en ten Westen van Tissa, welke onder de meest gunstige omstandigheden hebben plaats ge- vonden, hebben diepen indruk gemaakt op de staxnmen, die aanstalten schijnen te maken, zich te onderwerpen, ondanks de bedreigin- gen met represaillemaatregelen van de zijde der Riifi. Dank zij de aankomst van versterkingen, welke ten deele reeds de jongste operaties hebben medegemaakt, is het vuur en de disci pline der troepen, die door drie maanden van onafgebroken gevechten afgemat zijn, we- der herleefd. De resident-generaal van Tunis verklaart, dat in Tunis volstrekte rust heerscht. Painleve heeft aan de pers de conclusies medegedeeld van het rapport van' Petain over Marokko. Petain zegt daarin, dat de Franschen, die in het begin weinig in aantal waren, de moeilijke en ondankbare taak hadden de on- verwachtsche aanvallen te keeren van een zeer machtigen vijand, wiens strijdkrachten bestonden uit afvallige Riffi en een reserve van 30 a 40 duizend krijgslieden uit de ber- gen, die het moeilijke terrein kenden en be- schikten over kanonnen, mitrailleurs en rijke- lijke munitie. De wachtposten benoorden de Wergha braken de eerste aanvallen en wisten de frontstammen tijdelijk trouw te doen blij- ven. De beschikbare troepen moesten voor alles die posten helpen en ravitailleeren en de af vallige stammen in bedwang houden, die Fez en den weg naar Algiers bedreigden. De aankomst van nieuwe versterkingen maakt het mogelijk de eenheden af. te losscn, die reeds drie maanden strijden, en de toebereidselen te voltooien om weldra den vijand te verdrij- ven en overal het Fransche gezag te herstel- len, alsmede om een solide organisatie in het. leven te roepen, die een waarborg bevat te- gen nieuwe invallen Het rapport wenscht ten slotte Lyautey ge- luk en wijst er op, dat de vijand geen enkel zijner politieke oogmerken heeft bereikt. Fez en Taza zijn veilig tegen iedere vijandelijke paging en het Marokkaansche binnenland blijft trouw aan Frankrijk. Er wordt een nieuwe conferentie tusschen Frankrijk en Spanje voorbereid, daar de re- sultaten van de jongste besprekingen on vol doende blijken, meldt het Hbld. Maarschalk Petain heeft van den Spaanschen. dictator in zake de adtie tegen de Rifkabylen weinig ver- kregen, gezien het feit, dat de gesloten con- venties tamelijk vaag zijn. Spanje bewaakt zijn rechten in het Rifgebied, doch laat de Franschen pogingen doen om Abd-e)-Krim te verpletteren of met hem tot overeenstem- ming te komen. Het wil profiteeren van de Fransche operaties, zonder deze zelf ernstig en zonder het geringste offer te steunen. De Fransche diplomaten geven uiting aan de meening, dat het protectoraatsrecht in het Ritgebied Spanje zou moeten dwingen, daar de orde te handhaven, en het zelfs aan- sprakelijk zou stellen voor de invallen der Riffijnen in het door Frankrijk beschermd gebied, doch dit argument laat de Spanjaar- den onverschilhg. Primo de Rivera heeft op- gemerkt, dat de Franschen hun grenzen maar moeten bewaken tegen invallen. Men vreest dan ook moeilijkheden met Spanje, wan- neer het oogenblik komt dat de vredesvoor- waarden voor Marokko nauwkeurig zullen moeten worden opgesteld. De Fransche premier ontving gister een telegram van Primo de Rivera, meldende dat een afgezant, die een opclracht bleek te heb ben van Abd-el-Krim, hem had verklaard, dat deze alleen in onderhandcling zal treden, indies de onafhankelijkheid van het Rif voor- af wordt erkend. DE FRANSCHEN IN SYRle. Painleve heeft voor de pers een uiteenzet- ting gegeven omtrent de jongste gebeurtenis sen in Syrie. Uit cen telegram van generaal Sarrail blijkt, dat ck naar aanleiding van.een levendige agitatie onder de Drusen, in ver band met een geschil tusschen familieleden, kleinc afdeclingen werden uitgezonden, ten einde de orde te bewaren. I:cn colonne van 166 man, die het gebied van Djebel Druse betrad, word omsingelcl cn door de evermacht verpletterd. Slechts zestig man ontkwamen aan het blsecfbad. lien giootere colonne, ge- volgd door een convooi munitie.-werd onder bescherming van iniandschc tirailleurs uitge- zonden, om de rebellen te straffen. Deze acht- ten den afstand, waarop deze tweede colonne de eerste volgde, groot genoeg, om die tweede afzonderlijk aan te vallen, en wel met zulk een hevigheid, dat de tirailleurs het veld moesten ruimen en de rebellen het convooi bemachtigden. De commandeerende officier sloeg de hand aan zichzelf, om te voorko- men, dat hij gevangen zou worden genamen. De infanterie-colonne.V'an munitie verstoken, trok vechtende terug. De Fransche verliezen staan nog niet vast. Painleve verklaarde ten slotte, dat de toe- stand veel minder ernstig is, dan werd be- weerd. Flij prees de houding der Engelschen in het aangrenzend Transjordame. De hou ding is zeer correct en buitengewoon vriend- schappelijk. Volgens het „Joumal" zijn de berichten uit Palestinensische bron over de incidenten in den Djebel Druse overdreven en wellicht zelfs tendentieus. De daarbij betrokken onderdee- len zijn niet van die sterbte, dat men kan ver- onderstellen, dat de Franschen 200 dooden en 600 gewonden zouden hebben verloren. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de Drusen tanks hebben buit gemaakt, aangezien de troe pen in Syrie nog niet van tanks zijn voorzien. De Matin" merkt op, dat men nog voor de ontvangst van de officieele volledige rap- porten flagrante onjuistheden kan constatee- ren in de berichten, zooals het buitmaken van tanks en de ontruiming van Zuidelijk Hau- ran. Het staat vast, dat de Drusen niet be- schikken over voldoende vvapenen om oorlog te voeren tegen Frankrijk. De correspondent van de Matin" te Mar- sellei heeft den aartsbisschop van Hauran en de Djebel Druse, Nicolas. Cadi, geinter- viewd. Deze verklaarde, dat de Drusen niet de Selangrijkheid hebben die men hun schijnt t oete schrijven. Er is geen reden zich onge- rust te maken, want de Drusen zijn volgens Cadi niet in staat een ernstigen opstand te orgamiseeren. Een der leiders van den volksstam der Dru sen, die thans in ballingschap in Cairo ver- toeft en in Syrie ter dood werd veroordeeld, deelt het volgende mede: De huidige opstand in Syrie is de zesde se- dert de Fransche bezetting. De eerste viel voor in 1919 onder leiding van Emir Faoer. Iedter jaar daarop is een nieuwe opstand uit- gebroken. De vierde vond drie jaar geleden plaats in Hauran onder leiding van sultan Aza-el-Atrasj, die ook den liuidigen opstand leidt. De Franschen sloten in 1921 een ver- drag met de Drusen, waarbij hun gebied on- afhankelijk werd verklaard onder Fransche mandaat, met een wetgevenden rr.ad en een Fransch adviseur. Weldra deden zich geschil- len voor en na het overlijd.en van den Fran schen gouverneur aarzelden de Fransche au- toriteiten, een opvolger voor hem te benoe- men, terwijl de adviseur als waarnemend gouverneur optrad. De zaken verergerden toen deze op wien de Drusen niets tegen had den, werd vervangen door kapitein Carbillet, die voornamelijk in Senegal had gediend en wiens optreden de Drusen verbitterde. Toen hij eenigen tijd geleden met verlof ging, zon- den de Drusen een deputatie van zes-en-der- tig notabelen naar Beiroet, om generaal Sar rail te verzoeken, kapitein Carbilet niet te la- ten terugkeeren. Generaal Sarrail weigerde echter de deputatie te ontvangen en enkele leden er van werden zelfs te Damascus vast- gehouden. Andere incidenten volsfden. Onder anderen werd gepoop-d Aza-el-Atrasj te arresteeren. Vliegtuigen lieten bommen op zijn dorp val len en hierdoor brak de opstand tit. Met een groot aantal aanhangers nam Aza-el-Atrasj de plaats Soeweida in en nam den waarne- menden gouverneur gevangen. Tnans bele- gert hij de citadel van Soeweida, die zich met haar garnizoen van tweehonderd man dap per verdedigt en reeds een aarival afgeslagen heeft. Paarop werd door de ©rusen beslo- ten, de citabel uit te hongeren. De eerste Fransche cntzetcolonne, ter sterkte van twee honderd man werd in een hinderlaag over- vallen en vrijwel in de pan gehakt. De twee de ontzetcolonne van vierhonderd man werd in de duisternis overvallen, leed zware verlie zen enverloor al haar munitie, machinegewe- ren, benevens drie 'gepantserde auto's. De Franschen gaan voort, de opstandige dorpen vanuit vliegtoigen met bommen te bestoken, waardoor achttien mannen en talrijke vrou- wen eij kinderen werden gedood. De rebellen worden hierdoor in hun opstand versterkt. Talrijke Bedoei'nen bieden hulp tegen de Fran schen aan. Zes Fransche vliegtuigen werden lieergeschoten cn twee piloten gevangen ge- nomen. De sterkte der rebellen is niet nauwkeurjg bekend. In do meesfe dorpen wordt nog ge- oogSt cn gedorscht. Indien deze werkzaam- heden zijn afgeloopen, dan zullen de rebellen wellicht over zevenduizend uitstekende ruiters cn later misschien zelfs over vijftienduizend schutters kunn:.»: bcschikken. Hun bewapc- ning bestaat ai.cen uit een allegaartje van Duitsche, Turksehe en Bj'itsche geweren, be nevens dan de machir-egeweren die dezer c!a- gen.dcqt hen op do Franschen zijn yeroverd. Twaalfhonderd man versterkingen zijn in de afgeloopen week te Beiroet aangekomen, waar onder vijfhonderd, die oorspronkelijk voor Marokko waren bestemd. Te Soeweida is door de rebellen 'F gouvernementsgebouw in brand gestoken, terwijl meerdere huizen van vreemdelingen zijn geplunderd. Mtn ge- looft, dat die citadel voldoende water en mu nitie bezit om aan de belegering weerstand te kunnen bieden, totdat ontzet zal zijn opge- daagd. Bij hun eersten aanval verloren de rebellen zeventig man. Een telegram van generaal Sarrail meldt nader dat het te Ezra kahn is, dat dfe Drusen de grens van Djebel niet hebben overschre- den en dat de post te Soeeida slechts enkele gewonden had, niettegenstaande herhaalde aanvallen. Hij wijst op de loyale en vriend- schappelijke medewerking van de Engel schen, wier vliegtuigen en automltrailleurs de Drusen, die zich in het grensgebied vail Transjordanie wilden nesteien, verdreven Agitatoren van verschillende secten poogden tevergeefs agitatie te verwekken naar aanlei ding van cleze gebeurtenissen. DE HERDENKING VAN DE GRONDWET VAN WEIMAR. Op de Treptower Festwiese te Berlijn heeft Zaterdagmiddag het groote grondwetsfeest van de Reichsbanner plaats gevonden, waar- aan een Groot-Duitsche demonstratie verbon- den was. De opmarsch der deelqemcrs duur- cie ongeveer twee uur. Ook uit Oostenrij'k waren delenemers gekomen, zegt de Tel Op 't terrein had zich een groote menigte verza- meldl, welke op enkele honderdduizenden werd geschat, zoodat het geheele veld zwart van de menschen was. Na enkele toespraken betrad de voorzitter van de Reichsbanner, Ober-President Hor sing, stormachtig begroet, de tribune. Hij wees er op, dat thans, op den 6den verjaar- dag van de Grondwet van Weimar, millioe- nen Duitsche vrouwrn en mannen den repu- blikeinschen staatsvorm aanhangen, welke cok voor de jeugd een ideaal is, dat haar in geestdrift brengt. De Grondwet van Weimar is evenwel ook een instrument om al wat Duitsch heet, samen te kunnen vatten. Horsing richtte zich vervolgens tegen den monarchistischen geest, die zich thans uit on der republikeinsche vlag. Hij noemde het een onmogelijken toestand, dat monarchisten in plaats van republikeinen de meerderheid der ambtenaarsposten vervullen. Horsing sprak de overtuiging uit, dat het den Reichsbanner cn den reuplikeinschen partijen zal gelukken, d'e voormalige vijan- den er van te overtuigen, dat Duitschland een vredelievende natie is. Staatsraad Legger uit Karinthie dankte voor de warme ontvangst der Oostenrijkers en gaf uiting aan den wensch. dat de gren zen tusschen Duitschland en Oosten rijk ein- delijk zullen wegvallen, opdat het zwart- roocl-goud van het Noorden zich kan y^reem- gen met het zwart-rood-goud van het Zuiden. Ook in andere steden van Duitschland had den gister demonstraties van de Reichsbanner plaats. LAGERFIUISLEDEN IN DE MrjNEN Sommige leden der radicale groep van le den van het Britsche Lagerhuis, met inbe- grip van den oud-minister Runciman, hebben, in verband met het naar de toestanden in de mijn-industrie in te stellen onderzoek, beslo- ten, om tijdens het parlementaire reces zelf steenkool te gaan delven. DE D'UURTE IN DUITSCHLAND. De vereenlging van Duitsche detailhande- iaren heeft den president van ce Rijksbank, dr. Schacht, gevraagd, waarin naar zijn mee ning de oorzaak der duurte ligt. Dr. Schacht heeft geantweord, dat in het Duitsche economisch leven Sedert de inflatie een reeks van overbodige tusschenschakels bestaat, die w-eliswaar ten gevolge van het kapitaalgebrek zal verdwijnen, maar die op het oogenblik nog het productieproces bclast De president van de Rijksbank erkende ver- der, dat de hooge belastingen, de vrachten en scciale lasten en de rentestandaard medc vcr- antwcordelijk zijn voor de duurte. DE STAKING IN HET ENGELSOHE GEZANTSCHAP TE PEKING. Circa honderd Chineesche leden van het dienstpersoneel der Engelsche legatie, mee- rendeels huis- en stalknechten, zijn gedwpn- gen, tot staking over te gaan. Sedert veertien dagen werd door studenten pressie op hen uitgeoefend. Sommige bedienden waren reeds jarenlang aan de legatie in betrekking en wa ren alleszins tevreden. Naar zij verklaarden, werden zij bedreigd met maatregeien van ge- weld jegens hun gezinnen, indien zij nog langer in dienst zouden blijven. 1 Twee Chineesche klerken der kanselarij werden naar het hocfdkwartier der studenten ontboden en daar vastgehouden, terwijl een derde werd ontvoerd, teen hij de kanselarij wilde binnengaan. Door de studenten wordt voor de legatie gepost en het signalement opgenomen van alle Chineezen, die er binnen treden. De regeering te Peking laat dit alles lijdellj'k toe en stoort zich niet aan de protes- ten tegen deze schending der internationale hoffelijkheid. CAILLAUX' PLANNEN INZAKE DE SCHULDENKWESTIE Naar de „ObserVer" medlt, is de reis van den Franschen minister van financien, Cail- laux, niet afgesteld, doch slechts uitgesteld. Caillaux moet nog steeds den wensch koeste- ren naar London te komen, ten einde een defi- nitieve regeling der'schuldenkwestie te ver- krijgen. Veinvacht wordt, dat hij voordat hij in Septembe'r naar Washington vertrekt, ten einde aldaar de kwestie der Fransche schul- d-en aan Amerika te bespreken, naar Enge- land zal komen, daar hij op een gunstiger regeling met Engeland dan met Amerika hoop't. "De met Engeland getroffen regeling zou hij dan bij de Amerikaansche onderhan- delingen in de weegschaal will^n werpen. HET GEVANGENISCONGRES TE LONDEN. Het internaticnaal ccngres op het gebied van het gevangeniswezen heeft zijn zittingen beeindigd met de aanneming van een aantal reeoluiies, die vragen dat de rechters zich op de hoogie stellen van het karakter en de ante- cedenien der misdadigers en de keus hebben iusschen straffen. Zij. die van plan zijn ma- gistraat, te worden, zouden verplicht moeten worden cursussen over psychologie, soeiolo- gie, gcrechtelijke psychiatrie en penologie te looprn. Andere resolifties bepleiten de wen- schelijkheid van behandeling van abnormale en gevaariijke volwassenen in niet-poenale in- stituten vco-" geestelijke hygiene. Het volgen de vijfjaarlijksche congres ^zal te Praag plaats hebben. DE ENGELSCHE INVOEREN UIT DE OVERZEESCH BEZITTINGEN. Vandaag zal de Britsche regeering over- gaan tot de publicatie van het advies van de ccmmissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de levensmiddelenvoorziening van En geland, uit de Dominions. Deze commissie k'omt tot de ccnclusie, dat het land vele pro- ducten, die het thans uit het buitenland be- trekt, u;r de Dominions zou kunnen invoeren. Voorgesteld wordt, van de som van 1 millioen pond'sterling, die deieconomische Rijksconfe rentie voor dit doel beschikbaar heeft gesteld, een groot gedeelte, n 1 2QQ0 pond sterling per dag gedurende een jaar, te gebruiken voor het 'propageeren van het gebruik van prod act eh uit de Dominions. Ook wordt, naar men verwacht, aanbevolen aan de zaken, die producten uit de Dominions verkoopen, een bijzonder cnderscheidingsteeken te geven. DE RUMOERIGE DUITSCHE RIJKSDAG. In de gister Rchouden rijksdagzitting wer den drie leden der communistische rijksdag- fractie, die weigerden, na herhaaldelijk tot de orde te zijn geroepeft, nadat de zitting was geschorst en de tribunes waren ontruimd, de zaal te verlaten, met behulp .der politie ver- wijderd Er behoefde evenwel geen geweld te worden gebruikt. De drie communisten verlie- ten o.i, -r het geroep van: „Wij wijken voor het geweld!" onder politiegeleide de zaal. Putz (communist), die na de hervatting der zitting het woord kree^, verklaarde dat eenige D.-nat. afgevaardigden onderweg van Hamburg naar Berlijn in een gesprek luide hebben gezegd: „Onze Graf (de vice-presi dent van den rijksdag) heeft de oppositie on der de'zweep en froudt ze daaronder". DE ENGELSCHE VLOOTUITGAVEN. De Britsche admiraliteit heeft tot de bevel- hebbers der vlootafdelingen een schrijven ge- richt, waarin gezegd wordt dat d'e kost-en voor de noodzakelijk geworden hernieuwing van de vloot zwaar op de schatkist drukken. Daarom is het nocdig dat dc admiraliteit, evenals de andere departementen alle uitga- ven nauwkeurig cootroleeren, ter verbete- ring van den financieelen toestand van het land. De kracht van het land aldus wordt in het schrijven gezegd is niet slechts af- hankelijk van de strijdkrachten, maar ook van de algemeene welvaart, en een ineenstor- ting van Engeland's aanzien en wereldmacht zou even snel volgeri na een bankroet als na het verlies van zijn weerkracht ter zee. TWEE GEDENKTEEKENEN ONT- ITULD. De Britsche draadlooze dienst maakt mel ding van de onthulling van twee gedenktee- kenen, aan twee groote Britten gewijd. Het eerste is een gedenkteeken dat in Devonport is opgericht ter nagedachtenis van kapiteicr Scott en zijn vier gezellen, die 13 jaar gele den bij een Noordpool-expeditie omkwamen. Devonport is Scott's geboorteplaats. Het gedenkteeken ziet uit over de baai van Plymouth en draagt de namen .van Scott's kameraden: kapitein Cates, dr. Wilson, luite- nant Bowers en de onderofticier Evans. Even-eens is de tekst van Scott's laatste be- richt vermeld: „Zouden wij leven, dan zou ik veel te verhalen hebben over het uithou- dingsvermogen en den moed mijner kamera den, die het hart van elken Engelschman goed zouden hebben gedaan." Het andere gedenkteeken wordt in Zer- matt, in Zwitserland, onthuld. Het is een her- innering aan Edward Whymper, den Brit- schen Alpenist, die 60 jaar geleden voor het eerst den Matterhorn heeft be9tegen. POSTAUTO GEPLUNDERD. Zes gewapende bandieten overrompelden in San Francisco een postauto, die uit Crizzy- iieid was aangekomen en die de luchtpost naar het hoofdkantoor vervoerde. Zij haalden sne! de acht postzakken uit den wagen en gingen daarmede in hun eigen auto vandoor. De v do van den inhoud der postzakken zal •vaarschijnlijk zeer hoog zijn, daar de luch'post gewoonlijk wordt gebezigd voor het sne- v- I'veeren van effecten, bank-clearings, geld en juweelen. 1 DE Z R. Ill ALS VERVOERMIDDEL! IN VASTEN DIENST? De Amerikaansche Airway Corporation heeft aan president Coolidge en Hoover, den minister van handel, aangeboden om tegen j aarlijksche betaling het luchtschip „Los An- gelos" voor passagiers- en goederenvervoer tusschen New York en Chicago of St. Louis te hezigen. Het luchtschip zou echter onder beheer van het ministerie van marine blijven ingeval van slagen zou de maatschappij meerdere luchtschepen voor hetzelfde doel la- ten bouwen TWEE TREINBOTSINGEN IN DUITSCHLAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op het traject Regensburg-ITof, tusschen de stations Wernberg en Luhe (ten Z. van Weiden) een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De D-trein Munchen-Berlijn, met te- rugkeerende vacantiereizigers, liep omstreek* middernacht op een goederentrein, die voor den D-trem uitreed. De botsing was zoo he- vig, dat 20 wagons van den goederentrein uit de rails vlogen en ten deele vernield wer den. De locomotief van den D-trein ontspoor- de eveneens. De postwagen en twee personen- wagens werden cmvergeworpen Twee perso- ne.i werden bij het ongeluk gedood. Talrijke anderen liepen verwondingen op, waarvan sommige van ernstigen aard. Bij een botsing tusschen twee goederen- treinen aan het station Babischau bij Gdr- litz (Silezie) zijn 2 personen gedood en 3 zwaar gewond. De materieele schade is zeer groot. DUBBEI.E MOORD TE BRESLAU. In den nacht van Zaterdag op Zondag zhn in de voorstad van Breslau, Bischofswalae, de directeur van het Botanisch instituut dei Breslausche universiteit, prof. dr. Rosen broeder van den voormaligen minister var fcuitenlandsche zaken en gezant in den Haag alrmede de huisbewaarder vermoord. D» liuishoudster van den professor is in voorloo pige hechtenis genomen j MAARSCHE COURANT. ROY ALE STEUNVERLEENTNG. Tusschen dc armvoogden van de Londensche voorstad Westham cn het departement van Volksgezondheid is een conflict ontstaan. Dczc voogden hebben sedert September 1924 niet minder dan l'A milliocn voor steun aan werkloozen uitgegeven. Vcrschcidene gezinnen ontvingen, behalvc den regecringsstcun, nog 3 per week van het armbestuur. Niet ileen heeft dit bestuur de belangrijke regeerings= voorschottep opgebruikt, maar ook een bedrag van 300.000. dat bij verschillende b-anken was gelecnd. Thans hebben de banken geweis gcrd, nog, mccr geld te vcrstrekken, cn op tes rugbctalling aangedrongen. Het armbestuur wendde zich daarop tot het departement om nieuwe voorschotten, welke werden geweigerd. De regecring zal liu waarschijnlijk zelf dc ar» men van Westham verZorgen. NOODWEER IN DENEMARKEN. Zondagnacht en gistcrmorgen zijn over een groot yedeelte des lands hevigc onweersstbr* men met zwarc liagelbuicn losgebarsten, gc» volgd door een wolkbreuk. Talrijke boerdes rijeu zijn door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Het telegraaf* en telefoonverkeer waren geruimen tijd volkomen gestoord, naar uit Kopenhagen wordt gemeld. Voor zoover tot dusver bekend is valt er tengevolge van het noodweer een menschenleven te betreuren. EEN POLITIEK COMPLOT ONTDEKT. De politiedirectie te Saarbriicken deelt mede, dat zij op het spoor is gekomen van een polis tiek complot. Door verraad was haar bekend geworden, dat Zaterdagavond 1.1. de uitgever van de Neue Saarkurier", dr. Schottler, zou worden ontvoerd. Diens woning werd daarom door rechercheurs bewaakt. Om 9 uur drongen vijf jongelieden het huis binnen, die daarop werden. gearresteerd. Menvond op hen eier* liandgranaten, twee bommen, een pistool en een lont. Verder levensmiddelen voor de reis naar Miinchen. Dc ontvoering naar Miinchen zou gcschieden in dr. Schdttlers particuliere auto. Gister zijn opnieuw twee medeplichtigen in hechtenis genomen. Uit gevonden papieren blijkt, dat de zeven aangehouden personen leden zijn van de „Oberlandbund", „Wehrwolf" en de jeugds groep der D.mat. volkspartij. Bij huiszoekingen is zeer bezwarend materiaal in beslag genomen. De gearresteerden zeiden te handelen in op* dracht van een gep. kapitein te Miinchen, Ru* dolf Oosterreich genaamd.,. Dr. Schottler zou worden ontvoerd om voor een veemgericht* te worden gedaagd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1