DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oycloon in Oostelijk-Nederland. Honderd zercn en twintigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs bij yoovnitbeWhig pet 3 maamlen f2.-, ft. per poet f2.5«. BewQn. 5 et. Adrertentiepr. 25 ct p. resel, grootere letter, mar nloaHmW. Brieven franco K.T. Book- en Handelsdr. r.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admintetr. So. 3. Rodactie So. 33. plwtsruimt«- WOENSDAG Ditecteur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 12 AUGUSTUS. Eo: Dif nummef Fcsfa-T uit twee FTa'den. Men meldcie gister uit Deventer aan de N. R. Crt. nog de volgende bijzonderheden Maandagavond om ruim 7 uur is Borculo door een wervelstonn totaal verwoest. Er zijn vermoedelijk vier dooden en honderden ge- wonden. Toen het noodweer kwam opzetten over dc- ze streek, heeft Borculo vermoedelijk den zwaarsten druk te doorstaan gekregen van een typhoon, die in luttele minuten het stadje tot een puinhoop maakte en geen huis onge- rept liet. De beide torens zijn omgeworpen en tot gruis geslagen. De huizen liggen omver. een fabriek is verbrand. Het is, zooals ot f- gisternacht de burgemeester van dit nu on- gelukkigste alter oorden, jhr. De Muralt, zei: „Ik heb gezien hoe Lier in Belgie er uit zag toen het zevenmaal was gebombardeerd door de Duitscjiers, maar dit is erger, veel erger." Toen wTj bericht van de ramp ontvingen, spoed'den wij ons naar het tooneel daarvan per auto, waarin ook de waarnemend commis- saris van politie te Deventer, de heer Wuys- ter. Wij kwamen Borculo van de Lochemsche zijde binnen en trotfen daar het kloeke brand- weerkorps .uit Zutphen aan, reeds bezig met het reddingswerk. Ook vonden wij daar den burgemeester, het Eerste Kamerlid jhr. R. dfe Muralt, bij het reddingswerk leiding gevend. Hij had behalve de brandweer nog 50 man van de Nederl.Heidemaatschappij aan den gang in deze rui'ne van wat eens een stad was. Ontzetting greep ons aan, toen wij de ver- woesting zagen. Een zoeklicht van de brand weer bescheen de puinhoopen, waartusschen half wezenloos de bewoners rond liepen. Wij hebben van hen met moeite kunnen vernemen, hoe het verschrikkelijke feit gisteravond is losgekomen. Zij spraken van een snel vallen- de, diepe duisternis, hevig onweer, even een windgehuil, en dan opeens een windzuiging, als nooit gekend. Uit verschillende gegevens valt op te maken, dat de wervelstorm zich heeft bewogen van West tot Oost, want men hoorde het donderend geraas der instortingen van huizen, het eerst aan de Westzijde der stad, en toen het daar reeds stil was, hield dat geraas in het Oosten nog aan. Wellicht heeft het feit, dat vo'or de bui zoo velen in de huizen vluchtten, talrijke menschen van den dood gered. Er zijn nu wel vele gewon- den, van wie verscheidene ernstig getroffen, maar gelukkig weinig dooden. Jhr. De Muralt verklaarde in zijn woning te zijn geweest, toen de ramp plaats greep, wakend bij zijn echtgenoote, die ziek te bed lag. Hij beschrijft het geweld van den orkaan als overeenkomende met een typhoon, die nog het meest de nauwe straten der stad teisterde. Een geweldig oorverdoovend gekraak maakte hem duidelijk wat er gebeurde. Wie de ver- woesting, aan en om zijn huis aangericht, ziet, begrijpt welk een angst ook hij heeft uit- gestaan. Thans leidt de burgemeester het red dingswerk, waarbij zijn wetenschappelijke kennis als ingenieur hem goed te pas komt. Hij heeft direct gedaan wat noodig was; sein- de de regeering om hulp eri vroeg 500 mili- tairen aan om van zijn gemeente te redden wait er nog te redden is. Hij requireerde brood en andere voedingsmiddelen van elders voor zijn van alles beroofde gemeentenaren. Bur- gemeesters van omliggende gemeenten, n.l. de heer Witteuaal, burgemeester van Lo- chem, de heer Mulder, loco-burgemeester van Zutphen, de dokters uit Laren, Ten Bokkel Huinink en Plantenga, de Zutphensche dok ters Bijl, Franken en Siemens en een wijk- verpleegster uit Zutphen snelden toe rn ga- v?.n Jiulp aan de arme getroffenen met hun pijnlijke wonden. Heden komt baron Van Geen naar Borculo om namens de Koningin informaties in te winnen en vermoedelijk komt H. M. zelf ook Borculo bezoeken. De burgemeester verklaarde ons, dat hier, wat ook gebeurde, het rijk moet ingrijpen om hulp te b led en, de materitele schade schatte hij op 4 millioen gulden. Van de 5000 inwo ners, die het nijvere stadje telde, zijn er ze- kei 2000 volstrekt dakioos. De auderen wo- nen nog in de puinen. Hier zal, zei hij. het rijk moeten betalen, met of zonder een daar- naast werkende landelijke steune.ctie. Want de bevolking van Borculo zelf is door de ramp geruineerd. De inwoners, die dezen nacht grootendeels in de buitenlucht doorge- bracht hebben, moeten, zoo zei ons de burge meester, in een half jaar een nieuwe stad hebben, en dat kan, als de regeering niet talrnt met het beschikbaar stellen van de noo- dige middelen. Hedenmorgen om 9 uur komt een groep Borculoers bijeen in het gemeentehuis, of al- thans in een nog behouden gebleven deel er van, om onder leiding van burgemeester de Muralt een comite te stichten tot regeling van het reddingswek. Dan zal men ook de'hulp van goede menschen vragen, die de Borculc- sclie kinderen willen opnemen. Spontaan na- men vele al kinderen op. Hun hart was goed voor buitenlandsche kinderen, die geendak meer boven het hoofd hadden; ze zijn nu be- reid de getroffen landgencotjes te verzorgen. Velen van de inwoners ziet men op straat als versuft rondloopen; ze zeggen niet veel, ze kunnen liet nog niet. Ze zeggen wel later op straat te zijn gevluchf. maar van goed weten wat er voorvie! is weinig sprake. Enkc- len waren erger dan wezenloos; een man gaf tcckenen van krankzinnigheid na het gebeur de en is weggebracht. Anderen zijn nog ge- heel van de kook. De puinhoopen zijn enorm. Wij baanden ons een weg door wat eens straten waren. Daar liggen nu de birJten en balken dooreen, halve daken, kromgewrongen ijzeren steunpa- len der electrische en telefoonleidingen die zijn omgevallen, boomen, stukken huisraad, glas en wat niet al. Het zijn letterlijk de scherven van een verwoeste stad. Een sigarenfabriek van dc firma Van Das- sen brandde nog, toen wij te Borculo waren. De brandweer kan haar niet naderen. Bran- de wat brandt. Er is trouwens ook geen wa ter, want de waterleiding is defect geraakt. Gelukkig, zoo zei ons de burgemeester, die den geheelen nacht op het terrein bleef, is de geest der bevolking voortreffelijk. Zij draagt gelaten haar leed. Een schrikkelijk feit moet de instorting dler beide torens zijn geweest. De massieve toren der Hervormde kerk is tot op de helft afge- broken en op en naast de omliggende huizen terecht gekomen. Ook de toren der Katholieke kerk is afgebroken. De Hervormde kerk is gedeeltelijk ingestort. De Katholieke is zwaar gehavend. Uit het postkantoor greep de typhoon een stuk weg van de bovenverdieping; het nieu we gebouw der spaarbank is bijna geheel ontredderd. De Spoorweg is beschadigd. Een trein werd uit de rails gelicht, eeuwenoude boomen braken af en vielen, verpletterd wat er onder stond. Een motorfiets lag op 200 meter afstand van de garage waar ze was neergezet. De garage zelf werd een puinhoop. Zoo is Borculo thans. Hopen vwe, dat niet nog meer slachtoffers hun leven er bij hebben ingeboet, want nog liggen de puinen hoog. Wie weet, liggen daar nog dooden onder, want men kan nog moeilijk er op aan, dat geen|jermissingen zijn gemeld. Borculo, de bekende inarktplaats van vee en paarden, zal in maanden en maanden geen herberg kunnen geven aan haar gewone be- zoekers. Arm Borculo! Men seinde nader uit Deventer; Na dezen eerste- indruk van het geziene volge er een van een collega, die met ons dezen nacht onder geleide van burgemeester de Muralt de gehavende stad bezocth. Een wonder mag het heeten, dat gelukkig slechts 4 dooden te befreuren.zijn. De naam van het vierde slachtoffer is nog onbekend. Het aantal gewonden, waaronder vele zwaar gekwetsten, loopt in de 200. Een deel van hen wordt in enkele, nog gedeeltelijk gespaard gebleven gebouwen in de gemeente verpleegd, terwijl velen naar eld-rs zijn ver- voerd. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de tegen woordigheid van geest gehad onmiddellijk hun huizen te verlaten. Daaraan is het te danken, dat de oratzettende ramp zoo betrekkelijk weinig slachtoffers geeischt heeft. Omtrent hetgeen precies geschied is. verna- men wij, dat even voor 7 uur een angstwek- keiwfe windsitilte in trad, terwijl de wolken zich in loodzwart kleurden. Het was druk- kend zoel en het werd geheel donker. In het westen van't stadje kwam plotseling 'n hevi- ge wervelwind op, die voortdurend in hevig- heid toenamm Een vrees®|k windgehuil en geloei, zooals men nimmer gehoord had, steeg op, onmid dellijk gevolgd door een ontzettend gekraak en oorverdoovend lawaai van instortend ge- steente, valiende dakpannen en neerslaande boomen. De typhoon verspreidde zich door de nauwe hoofdstraat, alles met zich meeslee- pend en wegvagend in oostelijke richting. Toen men reeds in het westelijk gedeelte van de plaats alleen nog den in stroomen neergut- senden regen en den kletterenden hagel hoor de, vernam men nog steeds in de verte het loeien van den orkaan in het overige gedeelte van Bprculo. Toen wij ik met een kind van een jaar op den arm en een vrouw met een 4-jarig meisje aan de hand uit ons huis vluchtten," vertelde ons een bewoner van 't voormalige Borculo, „zagen we reeds den geheelen kerk- toren in balken en splinters op den grond liggen, terwijl dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om do ooren vlogen. Alles moet zich in enkele seconden, den'tjjd dat wii naar beneden vlogen, hebben afge- speeld." Vele inwoners zijn door den schrik bevan- gen. Zij antwoorden wezenloos op gestelde vragen. vertellen alleen, dat de straten reeds bezaaid waren, met puin en pannen, toen zij hun woning ontvluchtten. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten. Het huisraad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorpstraat is wel het ergst getehterd. De straat is een rui'ne; huis aan huis zijn de bovenverdiepingen in gestort of de daken afgeslagen. Balcons wer- den afgerukt en liggen tusschen het puin. Een wteg lag aan den kant van den weg. De pa- len der electrische centrale ziin afgeknapt of omgebogen. In een cafe was de zolder naar beneden ge komen. Een mcubelwinkel vertoonde een tota- le verwoesting; er was blijkbaar niets heel gebleven dan een tweetal luie stoelen, waar- op de eigenaar zich behagelijk op straat had uitgestrekt. Alleen een uithangbord was het bewijs dat iets verder eens een Tietsenwinkel was gevyeest. Het interieur vertoonde slechts eenige ijzergeraamten, waartusschen, geheel gaaf, eenige fietsiantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden trit de ruitlooze ra- men, waarvan kozijnen waren meegesleurd. Beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolderverdiepingen. Van een heerenkleeding- magazijn was het bovenste gedeelte totaal vernield. De winkel zelf was herschapen in een chaos; alleen hingen er nog onberoerd een rijtje keurige overhemden, geprijsd en wel, als een tarting van de woeste elementen Hoezeer de typhoon heeft htrisgehouden blijkt wel uit't fei1, dat men in een sloot zil- veren trekpotten drijvende heeft gevonden, afkomstig uit een 40 meter verder het dorp in gelegen zilverwinkel. Ook het huis van den burgemeester jhr. de Muralt is geteisterd. Vooral daar in de buurt is ernstig huisgehouden. Zware boomen zijn er ontworteld en verspeiTen in dichte rijen den weg. Tuinen en te velde staande gewas- sen zijn een prooi der elementen geworden. De spoortrein in Ruurlo-Borculo is uit de rails gerukt; persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. In de buurt van het tramstation is het een ware woesternij. Het hotel Het Wapen van Borculo levert met zijn kapot geslagen ruiten en vernield dak een triest beeld, terwijl alle boomen er van hun kruinen beroofd zijn en slechts hun naak- te stammen ten hemel strekken. Onbanks de vreeselijke ramp, die voor Borculo, zoo er niet uit het geheele land geholpen wordt, den ondergang beteekent, dragen de bewoners hun lot gelaten. Er zal hard gewerkt moeten worden aan den wederopbouw. De ouderen moeten de handen uit de mouw kunnen ste- ken. Daarom heeft de burgemeester zich met een oproep tot de omliggende gemeenten ge- richt om de kinderen der zwaargetroffen Borculo'ers tot zich te nemen. Eertijds heeft men aan de Belgische vluchtelingen in ruime mate gastvrijheid verleend. Men twijfelt er dan ook niet aan, of aan de kinderen der gan- sche bevolking want alien zijn dakloos zal liefderijke opneming bij particulieren wor den aangeboden teneinde de ramp, aan Bor culo overkomen, ook in dit opzicht te verlich- ten. Men meldt, dat zeer veel person en, vooral kinderen, een onderkomen zullen behoeven in de omliggende gemeenten, en dat alien, die aan de van hun dak beroofden gastvrijheid willen verleenen, zich kunnen opgeven bij de te Borculo ingestelde Commissie voor volks- huisyesting, die, met een Commissie voor de voedselverzorging, zich de dringende nooden van de zwaarbeproefde bevolking heeft aan- getrokken. Plaatselijke comite's voor hulpver- leening in den lande zouden een welkomen en zeer noodigen steun kunnen bieden. Een reiziger, die in den ontspoorden trein zat, schrijft aan „het Vad.": Trein van 6 u. 58, die Maandagavond uit Neede naar Borculo vertrokken is, is even voorbij Haarlo ontspoord. Door den plotse ling opkomenden storm, die zich tot een or kaan omtwikkelde, stoomde de trein toch al langzaam op. Plotseling sloeg de bliksem in een zwaren eik vlak langs de lijn. Deze viel vlak voor de locomotief neer, waardoor de locomotief ontspoorde. Een geluk was dat de ti;ein, die onmogelijk tegen den orkaan op kon komen, slechts langzaam reed. De locomotief viel om, de stoker sprong er tijdig af. De ma chinist kon dit echter niet meer. Maar hij kon na een ruit ingeslagen te hebben ongedeerd uit de machine komen. Een personenrijtuig derde klas, dat vlak achter de locomotief liep, kantelde, doch bleef hangen. Van het rijtuig 2e klasse werd het voorbalcon ingedrukt. Het noodweer was om dien tijd ontzettend. Zware donderslagen en bliksemflitsen volg- den el'kaar angstwekkend snel op. Het werd aardedonker. Gelukkig waren er niet veel menschen in den trein. Niemand werd ge- kwetst of gedood. Het personeel van den trein kwam onmiddellijk een ondt.zoek daar- naar instellen. Het noodweer hielo nog even aan, doch wij begrepen in onzen angst toch wel, dat de vlie- gende storm het onweer spoedig zou uiteenge- jaagd hebben. Dit gebeurde gelukkig. Na 5 minuten klaarbe het weer iets op. Wij mocsten den trein uit en te voet langs de baan naar Borculo zien te komen. Bij Ruurlo zagen wij de zware en minder zware boomen te halver hoogte afgeknapt. Honder den boomen zijn gevallen of ontworteld. Een seinwachtershuis was geheel van zijn betonnen vioer geslagen. De seinwachter en zijn vrouw hadden zich gered door plat op den grond te gaan liggen. Slechts de kolen- bak was blijven staan. In de verte zagen wij ook brand, hetgeen de sigarenfabriek van- de firma Dassen te Borculo bleek te zijn. Van huis aan huis was het dak stuk geslagen of waren alle pannen weggewaaid, en wij za gen verscheidene boeren in angst te midden van hun door elkaar gegooid'huisraad zit- ten, in de open lucht, doordat het dak van sommige boerderijen finaal was afgeknapt. Te Borculo heerschte groote ontsteltenis, allereerst onder de reizigers die op onzen trein wachtten. De bovenverdieping van het station was geheel in elkaar geslagen. Gelijk- vloers was alles door elkaar gegooid, lesse- naars dooreen, enz. Het was een vreeselijke toestand. De op den trein wachtende passa- giers hadden vreeselijke oogenblikken door- leefd. Een paar wagons, die op dood spoor stonden, waren door den wind op de stoot- blokken gegooid. Onze reis vervolgen was onmogelijk, want telegraaf en telefoon waren gestoord, en heel Borculo rnoest dien avond in het donker zit- ten, daar alles vernield was. Er bleef mis geen andere keus dan langs de lijn naar Bar- chem te gaan. Dit laatste deden wij met ee nige andere passagiers. Te Barchem kwamen ons auto's tegemoet, gezonden door dc direc- tie der Geldersch-Overijselsche Spoorweg- maatschappij om personeel en passagiers af te halen, daar men begreep dat er iets ge- beurd rnoest zijn, toen de tram uit Borculo met gekomen was, en men geen telefonische of telegrafische verbinding met Borculo had kuntien krijgen. Te Barchem wachtte toen een tram om de passagiers verder te vervoeren. De correspondent te Arnhem van de N. R Crt. meldt: Nu.langzamerhand het mogelijk blijkt een algemeen overzicht te krijgen van de ramp, die gisteravond het Oosten van ons land ge troffen heeft, wordt het wel duidelijk dat men hier met een onhe te doen heeft, zooals ge lukkig maar zelden in ons land voorkomt. Het korte onweer, dat tusschen 6 en 7 uur boven het Oosten van Gelderland woedde, heeft door den geweldigen orkaan, die het on weer vergezelde, over een breede strook tus schen Zevenaar en Oldenzaal, op tal van plaatsen een rui'ne aangericht, welke een schade met zich brengt, die ongetwijfeld in de millioenen loopt. Een globale raming al leen van Borculo geeft reeds een cijfer van 3 millioen. .Het onweer, dat tegen 6 uur over Arnhem en een gedeelte van de Betuwe opkwam nam naar het Noorden in hevigheid toe. In Arn hem zelf beperkte de schade zich tot heel veel waterschade. Ook Oosterbeek heeft veel van het water geleden; vele van de sterk hellende straten zijn stuk geslagen. De geweldige wa- terstroom sleepte alles mede, struiken en stuk ken van hekwerk. Vele woningen zijn onder- geloopen. Persoonlijke ongelukken zijn daar echter niet gebeurd. Het stoomtramverkeer in de richting Wageningen was geheel ont redderd. Op sommige plaatsen lagen -de rails meer dan een. meter onder het zand. In Zevenaar ging het onweer gepaard met een hevigen slagregen, en een orkaan, die in het bosch van Motzeen enorme verwoesting aanrichte. Groote boomen werden als stroo- halmen ontworteld. Op het station werd veel schade aangericht. Een op de rails staande 15 tons wagen werd tegen een stcotblok ge- slingerd en met den inhoud geheel vernietigd. In Doetinchem werd aan tal van huizen schade veroorzaakt door den storm, het dak van de motorenfabriek De Vijf werd er afge slingerd. In Didam, waar men druk bezig was tot voorbereiding van de groote landbouwten- toonstelling, welke daar morgen zou geopend worden is de schade buitengewoon groot. Tal van boerderijen zijn gedeeltelijk ru'fnes ge worden. Het terrein van de landbouwtentoon- stelling, waar tenter en gebouwtjes werden opgetrokken, is vrijwel genivelleerd. De zwa re landbouwmachines staan in de open lucht, terwijl aan glaswen: en licntere artikelen zeer veel schade is veroorzaakt. Eerst laat in den avond drongen geruch ten door dat al de schade in de plaatsen om Arnhem veroorzaakt in het niet zonk bij het geen in de buurt van Borculo en Ruurlo was gebeurd. Het was echter onmogelijk daarom- trent inlichtingen te krijgen. Alle telefoon en telegraafverbindingen waren verbroken, ,zoo- dat het eerst diep in den nacht was toen offi- cieel te Arnhem bek'end werd, dat er in Bor culo was gebeurd. De commissaris der Koningin, die door bo- den gewaarschuwd was, begaf zich onmiddel lijk met dr. J. van Zwolle naar Borculo, ter wijl van alle zijden de Roode Kruis hulp werd ontboden en verleend. Het bleek echter al spoedig, dat het onmo gelijk was het plaatsje Borculo te bereiken. Per auto kon men niet verder komen dan Hengelo (G.). Daar vertoonden zich voor het eerst sporen van het geweldige noodweder dat hier gewoed had. De te veld staande ha ver en rogge was op sommige plaatsen me ters hoog in' bergen opgezameld of her en derwaarts over het land verspreid. De wegen waren overal versperd door boomen en tak- ken en voor zoover het in de ochtendscheme- ring waar te nemen was, waren tal van boer derijen langs den weg vernield. Wij ontmoeten hier ook den commissaris van de Koningin, die evenals verschillende anderen pogingen deed om per auto Borculo te bereiken. Dit bleek echter totaal onmoge-' lijk, waar op ongeveer drie kwartier afstands van Borculo geen weg meer te onderscheiden was door omgevallen boomen, zoodat van hier te voet verder rnoest worden gegaan, klauterende van de eenen boom op den ande ren. In de buurt van Hengelo (G.) merkten wij nog een groote boerderij op, die geheel in puin lag. Tijdens het onweer was het dakaf- gerukt, terwijl de bliksem was ingeslagen. Een en ander had de boerderij tot een rui'ne gemaakt, tientallen varkens onder het puin bedelvend; de bewoners hadden zich kunnen redden. Toen in het schemerlicht van den opkomen den dag eindelijk de plaats ontdekt werd, waar gisteren nog et vriendelijke dorpje Bor culo lag, bleek eerst recht welk een ramp hier had plaatsgehad. Tegen den nog grau- wen heme! teekenden zich slechts bouwval- !en van huizen en groote gebouwen af. Een kerk stond er nog "zonder toren, terwijl een tweede kerk, die later bleek de katholieke kerk te zijn, nog meer lot een rui'ne was geworden. De hoofdstraat was niet meer dan een rij puinhoopen. Frouwens dit is wel het algemeen aanzien van het geheele stadje. Men kan gerust zeg gen, dat in de heele plaats geen enkel huis on- beschadigd is. Talrijke huizen zijn slechts puinhoopen geworden en voorzoover zij nog overeind staan, zijn stukken uit de voorgevels gescheurd of daken weggerukt. Van alle hui zen zijn de ruiten gebroken en de daken ver nield. Merkwaardig is het, hoe de orkaan heeft huisgehouden. Op sommige plaatsen bemerkt men huizen, waar de bovenverdieping gewoon van de onderverdieping is afgelicht. De mees- te inboedels, voor zoover zij door den storm gespaard zijn, staan dan ook in de open lucht. Men fcrijgt den indruk van een dorp dat door een aardbeving met een dikke laog puin, gebroken dakpannen, steenen, glas, enz., ter wijl hier en daar stukken meubel, soms stra ten ver door den orkaaan meegesleurd, tus schen het puin werden gevonden. Wij zagen zelfs wiegen en ledikanten tusschen de puin hoopen, midden op straat. Het behoeft wel geen betoog dat dit alles een troosteloozen aanblik geetf. De groote gebouwen, zooals het telegraaf- kantoor, het gemeentehuis, zijn er betrekkelijk nog goed afgekomen, hoewel ook daar zeer veel schade is aangericht. Het spaarbankge- bouw is echter zwaar beschadigd De ijzeren telefoonpalen zijn op sommige plaatsen geheel kromgebogen, terwijl zij op andere plaatsen dikwijls bij den grond zijn afgeknapt. Overal is het dan ook een wamet van draden en palen. Hierdoor was het on mogelijk geworden hulp van buiten te vragen, zoodat het zeer geruimen tijd heeft geduurd. voordat de ramp zelfs in de naaste omgevinsr bekend werd. Naar wij vemamen hebben enkele tele- graafambtenaren eerst Lochem kunnen be reiken om van daaruit de omgeving te waar- schuwen. Maandagmiddag ontlastte zich boven Box- tel een onweer, vergezeld van zwaren hagel- slag en wolkbreuk. Honderden ramen aan de windzijde zijn stukgeslagen, boomen zijn ont worteld, takken versperren op verschillende plaatsen den weg. Telefoondraden hangen buiten de gemeente over den weg, de straat- verlichting en de electrische geleiding zijn ge stoord. De schade aan de groote gebouwen is groot. In de omgeving van Grave is het zooals wij reeds meldden Maandagavond noodweer geweest. Te Langeriboom (gem. Escharen) is het dak der kerk der Dominicanen ingestort. De toren werd opgenomen en in een tuin geslin- gerd, huizen zijn in elkaar gestort en boomen afgeknapt, zoodat het geheele dorp een rufne lijkt. De chauffeur van der Burgt uit Uden werd met zijn vrachtauto opgenomen en een eind verder zwaar inwendig gekneusd op den weg gevonden, zoodat men voor zijn leven vreest. In het aangrenzende dorp Zeeland is de toestand even erg. Hier werden een moeder en kind, doordat het huis mstortte, gedood. Ook koeien werden door den bliksem getrof fen. j De Tel. vemeemt: r Gisteravond heeft zich in de omgeving van Didam een noodweer ontlast, zooals zelden in ons land is voorgekomen. Tegen halfzeven kwam de bui uit het Ztri- den aanzetten. Een hevig onweer, gepaard met een slagregen, was de inleiding. Daarna kwam een hevige wind opzetten, the allengs in kracht toenam. Plotseling bemerkten de verschrikte bewo ners van Didam, dat van de Zuidzijde, van den kant van de Babbericher Allee, een hoos kwam aanzetten, een wervelwind, the met ge weldige kracht alles wat hij op zijn weg te gen kwam, in het rond smeet. Het allereerst werd de boerderij Veldhoeve van baron Van Dordt tot Medler aangetast. Deze Stortte geheel in elkaar. De bewoners bevonden zich binnenshuis, hadden zich ach ter een stuk muur verscholen en zijn wondeT boven wonder aan den dood ontsnaph De wervelwind vervolgde daarna zijn weg en ontwortelde of knapfe doormidden alle boomen van de boomgaarden. Het volgende slachtoffer was de boerderij van den landbouwer Wolsing; de schuur en het achterhuis stortten in. Daarna kwam het cafe van Ketel aan de beurt, dat gelegen is in de buurtschap Dijn onder de gemeente Di dam. Het dak werd van het huis afgeslagen, een gedeelte van het achterhuis stortte in en al het meubilair werd vernield. Toen ging het voorste deel der boerderij van den landbouwer Radema er aan. Deze vluchtte met zijn gezin in den kelder en bleef daar een half uur, terwijl boven hen het dak en eenige muren instortten, vensterruiten werden ingedrukt en de meubels kort en klein geslagen. De wervelwind trok voort in Noord-Ooste- lijke richting (richting Borculo). Plotseling sloeg de bliksem in de boerderij van den land bouwer Hulsdonk, doch werden tegengehou- den door den orkaan, waarvan de boerderij nu het slachtoffer werd. Het voorhuis werd gedeeltelijk vernield; het achterhuis is inge stort. Met groote moeite werden nog twee paarden gered, die bekneld waren geraakt. De geweldige wind had intussehen de vlammen gedoofd. De daggelderswoning van Vroon was een nieuwe nrooi van den orkaan. MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1