Alcmaria Victriz. OE FIRMA LfllE OE verkoopt gelden deposits verbunrt safeloketten loopt mmwmm De bewoners vluchttcn naar bui ten, doeh werden gegrepen door den wind De man werd opgenomen en een tiental me ters verder neergesmakt en de vrouw onder ging hetzelfde lot en bleef bewusteloos lig gen. De woning ligt geheel tegen den grond. Een varken werd gedood, een koe kon nog juist gered worden. Daarna sloeg de storm het huis van den daglooner Mennink tot een ruine. Het vee werd gered. Het halve huis van (den daglooner Thuss werd daarna tegen den grond gslagen. Daarna was het weer een boerderij en wel van den landbouwer Loeters, welke het ont gelden moest; en ten slotte trof de wind de boerderij van de weduwe Raben, waar twee koeien werden gedood. De storm heeft zich daarna verplaatst in de richting van Beek, waar het hemelvuur ook eenige panden in vlam zette. Het ontzettend noodweer, <lat Maandag' avond boven Oldenzaal en omgeving woedde heeft enorme schade aangericht. De bliksem sloeg op onderscheiden plaatsen in. Twee huizen van de heeren Loves en Christenhusz die ook dtoor't hemelvuur werden getroffen brandden tot den grond af. Honderden boo men werden ontworteld, of door den bliksem vernield. De schade aan honderdtallen dioor den storm veroorzaakt, is ontzettend. Ge heele daken werden vernield, schoorsteenen i afgerukt. De electrische geleid'ing voor de verlichting geraakte defect, evenals de tele foonverbinding met omliggende plaatsen Overal was het verkeer op de wegen door omgewaaide boomen gestremd. Het ontzet tend noodweer van Maandagavond heeft hier zijn werga niet gevonden. De schade be- droeg duizenden guldens. Ook bij mij sloeg de bliksem twee kieer in, maakte groote vernieling, doch verdorzaakte geen brand. Een jongetje van 14 jaar van B. is te Hen gelo onder een omgewaaiden woonwagen doodgedrukt. In de prachtige Beurslaan zijn alle boomen ontworteld. Bij de boerderij Geerdiink zijn 21 zware eiken boomen omgewaaid. De rijkswe- gen zijn door omgewaaide boomen verspeid. Honderden boomen zijn ontworteld. In tal van woningen is geen ruit heel gebleven. In de buurtschap Woolde zijn drie woningen naif ingedrukt Bij het noodweer is nog een woonwagen omgewaaid, waarbij twee kinderen zware brandwonden kregen. Te Wiene is een geheele boerderij omge waaid. Het dak werd ver weggeslingerd. Te Goor is o. m. een laan van een veertig boomen ontworteld. Tusschen Borne en Hengelo zijn verschei dene daken door vallende boomen ingedrukt. Gisteravond heeft een hevig noodweer bo ven Zwolle en omgeving gewoed. Omstreeks half zeven kwam een roetzwarte wolk zeer plotseling uit het Westen opzetten, en binnen eenige minuten werd het zoo donker, dat men geen meter voor zich uit kon zien. Ongekend zware regens striemden neer, en herschiepen in een ommezien de straten in vijvers. De re' gen ging gepaard met enorme windstooten van zeer grooten druk. De bliksem sloeg in het stadhuis, groote stukken werden uit het dak gerukt en de stortregens overstroomden het oud archief. De trouwzaal stood blank. Van het nabijzijnde politiebureau kwam een aantal agenten te hulp, terwijl het secretarie personeel de boeken en stukkenfvan het ar :hief in andere vertrekken in veiligheid bracht. Van een groote schuur op het terrein van de gemeentereiniging werd een deel van het dak weggerukt, het zinken dak van een nieuwe autogarage op het zelfde terrein werd ver- bogen. Een groote, met pannen gedekte loods van de gemeente aan de Stadsgracht werd over de geheele breedte van de naastgelegen weg gedrukt en tot een ruine gemaakt. Op het daarbij gelegen woonwagenpark werden twee woonwagens omgeworpen en totaal ver nield. Tal van boomen werden omgeworpen, of braken in tweeen. Tijdens het noodweer kwamen uit de boo men op de pleinen tal van, meest jonge vogels naar beneden. In de portiek van het huis van een boekhandelaar aan de Melkmarkt wer den manden neergezet, waar voorbijgangers de diertjes in neer konden leggen, in korten tijd waren er meer dan twee honderd. In de omgeving woeien boomen over de we gen. Het was zoo donker dat auto's de lichten opdraaiden en desondanks durfden zij niet doorrijden. In Stapnorst lagen vijf groote eiken en een groote dorschmachine over den weg, die de boeren moesten wegruimen, voor de auto's hun weg konden vervolgen. Niemand, aldus zegt dit bericht verder, herinnert zich ooit op klaarlichten dag eec dergelijke verduistering te hebben bijge- woond. Te Meppel heeft Maandagavond tijdens een onweer een windhoos gewoed. Hier en daar knapten boomen als lucifers doormid- den. Bij een gezin woei de schoorsteen van het dak en kwam terecht in de slaapkamer boven op een bed. Een en ander ging verge- zeld van zoo'n hevigen slagregen, dat tal van menschen vrij groote waterschade hadden. Behalve de ongelukken, die reeds zijn ge- meld, is te Gorningen de bliksem nog gesla- gen in de groote boerderij van De Boer te Aduard. De bliksem sloeg voor in en verliet het gebou'w aan de achterzijde. De boer en zijn knecht werden tegen den grond geslin- gerd. Van letsel is niets bekend. De schuur met groote voorraden hooi werd een prooi der vlammen. Te Winschoten en omgeving heeft even- eens een ernstig onweer gewoed. Te Terhaar (gemeente Vlagtwedde) is de bliksem gesla- gen in de boerderij van Petersen. Alles is verbrand, ook een gedeelte van den geborgcn oogst en eenden en kippen. Mcdedeeling van 'I mctcorologisch insiiluut. De directie van het Koninklijk Meteorolo- gisch Instituut in de Bildt deelt mede: De zware onweersbuien met orkaanvlagen die van Zondagavond tot Maandagavond op verschillende plaatsen hier te lande voorkwa- men, vallen samen met uitloopers van een de- pressie in het-Noord-Westen.'die men als on- weerszakken aanduidt en die op de weer- kaartjes van ochtend middag en avond van 10 Augustus grillige vormcn aannamen, 1 zonder 'dat daaruit echter zoo h'evfge ver- schijnselen konden worden vermoed. Opval- lend was in de Bilt een buitengewoon groot aantal bliksemflitsen, tusschen 10 u. 30 Zon dagavond en 1 u. 30 's nachts, waarvan er bijna geen een 'de aarde bereikte. Hoe plaatselijk de hevigste verschijnselen zijn geweest, blijkt wel uit het feit, dat in de Bilt' ofschoon daar ook Maandagavond te 6 uur een pikzwarte lucht opviel, slechts een windstoot van 10 meter per seconde (wind- krgcht 5) voorkwam, gevolgd door een plas- bui van 10 m.M. in' ruim 5 minuten. De barometerstand is echter in den mid dag hier te lande snel en onregelmatig ge- daald, zoodat. zich tegen 7 uur een kern van 755 m.M. boven het midden en het Noorden had gevormd. Het is waarschijnlijk«aan een van die onregelmatigheden te wijten, dat in 't Oosten, waar overdag 'n veel hoogere tem- peratuur was voorgekomen, dan in het mid den en Westen, een zoo hevige vlaag kon op- treden. Nadere berichten moeten worden afgewacht voor de oorzaak kan worden vastgesteld. Het „Vaderland" schrijft: Wij .hebben hier blijkbaar te doen gehad met een complex van een aantal zelfstandige onweders van het type warmte-onweder. De algemeene weerstoestand was daar bijzonaer gunstig voor. Een diepe depressie lag Zon- dagmorgen ten Westen van lerland, terwijl boven Frankrijk groote hitte voorkwam, en waarbij de warmte van hier zich aansloot. De depressie trok Noordoost, vergezeld van veel regen, zoodat vandaar ook wel onweers- berichten zullen komen., Kleine, aanhangen- de secundaire depressies aan de Zuidoostzij- de van de hoofddepressie troklen mede Noordoostwaarts op en o. m. over ons land. Blijkens de aerologische waarncmingen, wel ke Maandagmorgen te Soesterberg zijn ge- daan, was het verticale temperatuur-verval tot 5000 meter hoogte toegenomen, waar- door de onweerskans, mede in verband met het vrij hooge vochtigheidsgehalte der lucht, was toegenomen. Een en ander heeft geleid tot de ontwikke- Iing van tal van min of meer locale onweers buien, die vergezeld van zware regen en ha- gel, van Z. W. naar N. O. over het land trokken. De rust in de atmosfeer werd pas hersteld toen de depressies voorbij waren ge- trokken, maar tot gisteren namiddag was de lucht nog niet vrij van onweer. Een redacteur van de N. R. Crt., die een tocht door het geteisterde Gelderland maak te, schrijft o.a.: In het dorpje Kilder, behoorende tot de ge meente Bergh, had de cycloon flink huisge houden. Berichten hieromtrent waren nog niet naar buiten doorgedrongen. Een boerderij flat bi] een buunnan op het land het dak vrij- T woeste plaatsje is een ernstig vraagstuk, wel geheel ongeschonden terecht was geko- wadraan ten spoedigste aller aandacht zal moeten worden geschonken. Vruchtboomen zijn bij honderden vernield. Omtrent den ramp te Langenboom en Zee- De veldvruchten zijn tegen den grond gesla- land meldt men nog uit Grave, dat uit het gen; koolakkers zijn op sommige plaatsen gezin van den Heuvel in de Langestraat te geheel vcrdwenen. Telefoon- en telegraafpa- Zeeland de 17-jarige Bernardus dood onder ien zijn vernield of als ijzerdraad gebogen. de gevallen muren is vandaan gehaald en de Dc ciraden slingeren overal langs den weg moeder in hoogst ernstigen toestand in het kortom, alles wat door den cycloon gepakt ziekenhuis is opgenomen. werd, was reddeloos verloren Hoeveel seha- Verder zijn de 12-jarige jongen .Manders de hier overal is aangericht zal eerst later en het 13-jarige meisjc Manders op het Oven- Aunnen worden vastgesteld, daar het vrijwe! tje (gem. Zeeland) dood onder het puin weg- onmogelijk is daaromtrent ook maar eenigs- gehaald. z'^®. betrouwbare gegevens te verkrijgen. De landbouwer van Boxtel is in hoogst ern- Wij hebben eens hier en daar geinformeerd I stigen toestand in het Ziekenhuis te Zeeland ^aa'' de telefoon- en telegraafverbindingen opgenomen. Doch het bleek wel, dat de heele Achterhoek geisoleei'd is. Hier en daar kan men langs een omweg nog een enkele verbinding tot stand brengen, doch aan de meeste kantoren worden de telegrammen per post besteld. Bij de motorehfabriek De Vijf te Doetinchem Behalve een in 1911 gebouwde school met beschoten kap en bijbehoorend schoolhuis en de kerk der dominicanen (liet uurwerk is stil blijven staan op 6 u. 7 m.) zijn 67 boerderij- en, groot en klein ingestort, Op het Oventje is geen enkele boom blijven staan. Zelfs man- is het geheele dak letterlijk ingedrukt Men gel en en knolrapen wei'den uit den grond ge- knjgt den mdruk, of een geweldige vuist op worpen. het dak is neergekomen. De schade, hier aan gericht, is vrij aanzienlijk. Verder heeft Doe tinchem het er nogal goed afgebracht, al is ook hier en daar eenige schade aangericht. Te Borculo was men gistermiddag reeds zoover, dat men de straten weer zoo goed mo- gelijk begaanbaar heeft gemaakt. De genie is overal met het opruimingswerk bezig, voor De hoofdonderwijzer van Langenboom was tijdens het onheil te Kassel Zijn vrouw is met haar negen kinderen een bosch, naast haar huis gelegen, ingevlucht. Ook de korenmolen op het Oventje is to taal vernield. De kap van den molen is enke le honderden meters weggeslingerd. Vijf ijzeren palen van het hoogspannings Seizoen 1925—1926. Het Bestunr bericht hiermede dat de genoteerde donateurs- en seizoenkaarten dezer dagen per Bank van Wisselink wor den aangeboden. Adresveranderingen of wjjzigingen aan den Penningmeester MARTIN OLIJ. Tel. 522. HET BESTUUR. zoover dit althans noodig is om het verkeer net van de P. N. E. M. onder de gemeente vrij te maken, terwijl brokstukken van huizen Uden zijn afgekapt. en gebouwen, die gevaar voor instorten ople- veren, worden omvergehaald. Een mass a militairen waren bezig den Berkel, die op sommige plaatsen door de omgevallen boo men vrijwel verstopt was, vrij te maken om gevaar voor overstrooming te voorkomen.v Nu het beeld der verwoesting wat duidelij- De cycloon, die slechts 5 minuten heeft ge- duurd, heeft enorme materieele schade aan- gerich, grooter dan men aanvankelijk dacht. De commissaris der Koningin in Noord- Brabant is met den burgemeesters op het terrein des onheils geweest. Gisteravond zouden 200 geniesoldaten uit kei waarneembaar wordt, blijkt, dat de ergste j Utrecht aankomen om hulp te verleenen en berichten met overdreven zijn Geen enkel dc wegen vrij te maken. huis is onbeschadigd. Wij zijn verschillende woningen binnengegaan, en toen bleek eerst, hoe grillig de cycloon had huisgehouden Huizen, die van buiten ongeschonden leken, bleken wan binnen onbewoonbaar. Wij zagen Terwijl daken afwoeien on woningen hier en de naburige Maasdorpen invieleri, stortte dc cntzettende orkaau zich op de kerk en het klooster te Langeboom, aldus een aanvu!- huizen, waarvan alle muren'nog stonden^en I lfd berich} Beide bezweken onder de storm het dak nog ongeschonden was en waarvan de sIagen en (le l,€dakkin-cn werden als het wa' binnen-muren met deuren en ramen spoorloo-' I re ,W€«'ge.zogen verdwenen waren. In andere was het buiten werk gaaf, doch verioonden de binnenmuren gapende scheuren. Van sommige woningen was het meubilair als een kaartenhuis opge nomen en door de ruiten naar buiten geshn- Gelukkig zijn er geen dooden, wel echter verwondingen. Van het klooster is niets over, dan rechtopstaande muren en enkele kamcrs, welke nog vrij intact bleven. In deze kamers huizen thans de paters, zoo goed en zoo was door den bliksem getroffen en totaal af- gebrand. Het huis van den schoenmaker Jan- sen was in puin gewaaid. Jansen zelf werd zwaar gewond en men, vreest voor zijn leven Twee boerderijen van Borbus en Peters zijn door den storm vernield. Men schat de schade hiervan op 10.000. Dein olen van de wedu we Willink werd, zooals men dat noeint van de vang geslagen. De wieken werden door den cycloon in duizelingwekkende v'aart rondgedraaid, totdat de geheele molen in elkaar werd geslagen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M. verder teruggevonden. :r werd ons hier verteld, dat tijdens den cy cloon de lucht geelzwart was. Men kon geen meter voor zich uit zien. In Ruurlo is een zware boom terecht geko- men op het hotel Avenarius, waardoor de serre werd verwoest. In het dorp zelf zijn ge- weldig zware boomen gewoon afgeknapt. Vele huizen zijn beschadigd twee huizen ingestort, n.l van Wolsing en Brinkerhof. Wat ons op dezen tocht vooral opviel is, dat slechts weinig boomen ontworteld zijn. Vrijwel alle zijn boven den grond afgebroken. Van de meeste zijn stukken van 1 tot 2 meter van den stam blijven staan Sommige boomen zijn tientallen meters weggeslingerd. De geheele weg, dien de cycloon genonien heeft, is door gevallen boomen afgeteekend. Naar we meen- den te constateeren, is de strook, dien de cy cloon verwoestte, ongeveer 1 a 2 K.M. breed Alles wat d'aarbinnen ligt, is vrijwel wegge- vaagd. Niets vermocht de kracht van den wind te weerstaan. Men kan gerust aannemen, dat duizenden. boomen zijn neergeveld. Hooi en korenoppers zijn door den wind meegenomen Wij spraken cen boer', die een korenopper bij zijn huis had liggen, welke hem niet toebehoorde, en waar zij vandaan kwam wist hijzelf niet. In de te- lefoondraden langs den weg hangen hier en daar korenschoven, die men eveneens vindt op de wegen en in de sloten en grachten. Lancf- bouwwerktuigen, die buiten stonden, vindt men soms een kilometer verder terug. In het geheele gebied, waar de cycloon pas- seerde, is geen huis onbeschadigd. Het is on- doenlijk een opsomminig te geven van alle vernielingen, doch op onzen tocht zagen wij honderden boerderijen en woonhuizen, "die alle meer of minder ernstig beschadigd waren Van de een was't dak weggeslagen; van de ander was een stuk van den gevel ingedrukt Wij zagen een groote boereiischuur waarvan het dak vcrdwenen V as De boer wees ons. gerd. Weer elders was van de zoldering,' die kwaad als dlt ^?aat- uit zware eiken balken bestond' vier viifde De ruine 13 niet meer op te bouwen- zooda- verdwenen, terwijl de rest nog'intact was hetgeen er thans nog staat zal worden afge- Een inwoner van Borculo wees ons dc br en' - plaats, waar zijn huis gestaan had. Daarvan De geheele aanblik van Didam en omstre- was zelfs het puin niet weer te vinden. Wij ken is als die van een door den oorlog ge- teisterd gebied, meldt de Tel. nog. Overal zijn ruines van huizen. De weg is bezaaid met dakpannen en omgewaaide en afgeknapte boomen, waartusschen gebroken telefoondra- den sleuren. Deuren ha4gen uit de hengsels. Van Veel huizen zijn gaten in dc daken gesla gen. Hoe groot de kracht van den orkaan was, moge blijken uit het feit, dat cen boom 60 a 70 Meter werd weggeslingerd. Het ziekenhuis werd direct na dc ramp in- gericht voor het herbergen van dakicozch. Van deze gelegenheid behoefde echter geen gebruik gemaakt te worden, daar de slachtof- fers reeds bij familie en kennissen ondertiak hadden gekregen. Ook de burgemcester v^u Didam heeft vier kinderen opgenomen. Uit Denekamp wordt geseind, dat de stonn daar groote verwoestingen heeft aangericht, Drie huizen zijn ingestort. De schade aan do andere huizen en aan den oogst is groot. Ook te Neede heeft de windhoos gcwcldig' huisgehouden. Naar schatting zijn ten min- ste 25 huizen en schuren zwaar beschadigd, docrdat hot dak geheel of gedeeltelijk ver nield was. Verder zijn 100 huizen licht be schadigd, al is het ,dan maar dat daar pan ne uitwoeien, waardoor groote vierkante ga ten ontstonden. Tal van boomen zijn ont worteld. In heele rijen liggen zij op de hek- ken of tegen de huizen. waardoor de daken groote schade leden. Slechts een paar men schen werden gewond. Vanochtend om half acht, zegt de Xdtpb. Crt., werd door den cinroeper bekend ge maakt, dat de gemeente 100 werklieden vroeg voor het opruimingswerk. slechts een 25-tal meldden zich aan. In de textielfabriek der firma Ter Weeme kon in den extend niet gc- werkt worden, omdat de waterafvocr vernield was. Om 9 uur riep de fabriek door middel spraken verder iemand, die teen de bui los- barstte op straat had gestaan om naar het onweer te kijken. Hij vertelde, dat hi] een zware wolkenmassa geelzwart had zien ko men aandrijven. Toen deze wolkenmassa bo ven het dorp was, gaf het den indruk, of al les plotseling naar beneden kwam. - -In enkele minuten was toen de verwoesting aangericht ,.wr net was een buitengewoon geluk, dat da- van de stoomfluit de werklieden op om bij d1 delijk ae hchdeiding werd stukgeslagen. opruiming assistentie te verleenen. Hierdoor was het gevaar voor brand tot een minimum beperkt. Dat bij die groote verwoes- ting, die is aangericht, niet meer personen ernstig gewond zijn, is te verklaren uit het leit, dat vrijwel geen enkele woning is inge stort, maar dat de huizen zijn weggewaaid. Van gemeentewege werden de toegangen tot het dorp, die overal belernmerd waren door omgevallen boomen, vrij gei£aakt. Daartoe zou men ook gebruik maken van een tractor. In de buurtschappen heeft de hoos veel grooter schade veroorzaakt. Op den Need- Doordat de bewoners bmnen waren, liepen de sohen berg hebben vier boerderijen met schu meesten slechis schrammen en kneuzingen op. ren gestaan; een is totaal vernietigd. De da- Onder de gewonden zijn dan ook slechts een I ken zijn weggerukt. De stenderkoreninolen, zestal, die ter verpleging moesten wo-i*den op- die daar 300 jaar gestaan heeft, is omge- S~n- waaid; juist op het kruisstuk is hij afge- Dc bewoners dragen hun lot zeer gelaten. knapt. De dikke balken staken uit de puin- /-ij zijn alien nog versuft. terwijl het gewel- hoopen omhoog. dige verkeer en het drukke bezoek van vreem- Loehuizen is mede zwaar geleisterd. De delingen hun eenige afleiding bezo'rgen Van- j steenfabriek te Kisveld ligt in puin En in middag was het autoverkeer in de omgeving van het verwoeste dorp zoo groot, dat men reeds ver in den omtrek honderden en hon derden auto's op de wegen zag staan. Hoe de toestand echter vannacht zai zijn, wist nie mand heeft onderdak, omdat hier niet, zooais slechts met groote mccite kan uit de omgeving eenigszins in den nood worden voorzien Nie mand heeft onderdaa, omdat hier niet, zooals in de meeste gevallen, de een den ander kan helpen, daad er geen enkel huis ongeschon den is. Verschillende bewoners hadden in de ruines van hun huis met behulp van planken en dekens zich een onderdak verschaft. An- deren huizen in de kelders of in stallen, die nog overeind waren gebleven Ook wist nie mand, waar de vele militairen moesten wor den ondergebvacht, daar kampeeringsmate- riaal niet aanwezig was. Als men daarbij be- denkt, dat de geheele middag een druilige re gen viel, kan men zich eenigszins een voor- stelling maken van de sombere stemming, die over deze geheele street ligt. Al lijkt ons het cijfer van 3 millioen, dat voor de schade alleen voor Borculo werd ge- noemd, zeer aanzienlijk, zoo meenen wij toch wel, dat de schade zoo groot zal zijn, dat al le hulp noodig is, om ook maar eenigszins den nood te lenigen, die hier geleden wordt. Ook de voorziening in de cerste behccften vcor de ongeveer 5000 inwoners van hot ver- Rietmole is mede groote schade aangericht. Het noodweer heeft ook te Lonncker ont- zettende verwoestingen aangericht. In de bos- schen van het Hof, het Stroot, de Waarbeek enz., bij den Broeierd tusschen Hengeloo en Enschede zijn alle zware eiken omverge- waaid. Te Boekelo is een houten school totaal ver nield. Te Haaksbergen is de fabriek van de firma ten Hoopen door een neervallenden eik zwaar beschadigd. Vele landbouwers om Hengelo hebben groote schade geleden aan huis, hof en land- bouwgewassen, meldt men aan de Telegraaf. Voor sommige kleine boeren bedraagt die schade zeker /2000 en meer. De haver en boontjes zijn vernield en alle vruchtboomen ontijdig geschud. Daar de menschen niets vergoed krijgen moeten ze er jaren voor krom liggen Bij een bewoner aan de Deumingerstraat is van het geheele huis alleen de woonkamer blijven staan. Velen, bij wie de stortvloeden door de af- gerukte of gehavende daken naar binnen sloe- gen, moesten een goed heenkomen in een kei- der zoeken. Gistermiddag zijn van de genietroepen te Utrecht wageno met zceklic' ten en ander ver- lichtingsmateriaal, zcomede telcgraafmate- riaal, naar Borculo gezonden. Ook gingen vanwege de genje wagens met levensmiddelen en keukenwagens naar de geteisterde plaat sen. De gemeente Zutphen heeft, naar de Zutph. Crt. meldt, gisterochtend reeds een vracht- auto vol levensmiddelen naar Borculo gezon den. Ecu correspondent van het Persbureau az Dias meldt ons o. a. Tc Lonneker zijn van het Theehuis „De Waarbeek" talrijke pannen van het dak ge waaid. Groote hooimijten werden uit elkaar geslagen en ontclbare boomen zijn ontwor teld en vcrsperren thans het verkeer. Te Boekelo hebben dr boomen het even- eons zeer zwaar te veranhvoorden gehad. On- telbare dakpaniien zijn afgewaaid en de tele- foocdraden vcrsperren tezamcn met de ont- wortelde boomen dc wegen. Een groot aantal telefoonpalcn is tegen den grond geslagen. De gebouwen hebben evenwel geen bclangrij- ke schade geleden. Persoonlijks ongelukken zijn evenmin voorgekomen. Te Haaksbergen heeft de orkaan voor dui- zenden gulden schade aangericht. Van ver schillende in aanbouw zijnde huizen werden de pannen afgerukt, terwijl de schoorsteenen bij massa's sneuvelden De electrische geiei- dingen zijn zoo geed als alle vernield. Eec tweetal boomen, groote Amerikaansche ei ken, zijn terecht gckomen op het dak van d<- fabriek van Ten Hoopen, waardoor dit ge heel vernield werd. Te Eibergen zijn tal van boomen, toen zij omwoeien, tegen de huizen aangeslagcn, waar zij veel schade aanrichtten. De ijzeren palen van het electriseli net zijn alle ontzet of verbogen. Op tal van plaatsen staan de inboedcls op straat. De molen van Varen- hout werd geheel vernield.' Dc hooimijten, die zich rondorn 'deze 300-jarigc molen bc- vonden, liggen overal verspreid, Ruurloo is van wege de verspuringen, in den vorm van honderden ontworteldc boo- men, niet te bcrciken. Volgens ooggetuigen is er de kap van het station afgeslageti. Ook daar zijn sehicr alle ruiten vernield en de pannen van dc daken geslagen. Ook Borculo is bijna niet te bcreiken, daar de heefdwegeu gel?-el vcrsperd zijn. Een 16- tal doctoren is er bezig 90 gewonden te wer- plegen. De oihtrck is geheel door militairen ai'gezct, Zooals reeds gemcld is de verwoes ting er vrccselijk cn zijn cr o.m. twee kcrkto- rens omgewaaid. Ook Diepcnheim heeft het zwaar te verant- v.oroden gehad en hier en daar levert deze plaats d?n aanblik v;m een ware ruine Het deetrisch net is geheel onbruikbaar. Delden heeft tailooze boomen verloren. Tc Twickcl werd cen automobiel door dc over den weg kronkdende electrische drader gegrepen. Pcrsoonlijkc ongelukken kwamen hicrbii gclukkig niet voor.' Zeer vele daker werden vernield. Goor heeft eyen- ens zwaar geleden en lijkt wel een ruine door dc vele dakpannen, boo men. draden en dakstukkeiu die overal ver spreid liggen. Er zijn cvcnwcl geen pcrsoon lijkc ongelukken voorgekomen. De telefoonverbindingen zijn meerendeels verbroken en het verk r tussdun'de plaat sen onderling is zeer moeilijk, daar alle we gen verspercl zijn. Er zijn overal rijkswcgwer- kcrs bezig met het opruimingswerk. De geheele stj'eek van Langeboom en de gehuchten Grasped, Tixnt cu Oventje biedt ecu troosteloozeu aanblik. Te Langeboom zijn 23 boerderijen bijna geheel verwoest en in puiniioopen hers chap en. De geweldige kracht van'de orkaan was o.m. hieruit af tc leiden, dat her dak van een boerderij boven op de puinhoopen van een 8 Meter verder staande schuur neergesmakt is. De R.K. kerk te Langeboom is bijna geheel ingestort De loren is over een zijbeuk lieqn een 10-tal Meters weggeworpen. \'a deskundig on- dcrzoek werd de kerk gesloten, daar er groot gevaar voor verdere iristorting bestaat. Het klooster der Paters Dominicanen van Huissen is eveneens ernstig gcteisterd. De tornado heeft ongeveer twee minqten gcduurd en had plaats te 6.07 prccics, hetgeen door de klok op de kerk aangewezen wovdt. In de kerk wa ren op het moment, dat de tornado losbrak, 5 personen, de prior, 2 paters cn 2 werklie den, die geen van alien de kerk konden ver- laten, daar de dcur door den storm was dichtgeworpen. Wonder boven wonder be- kwatnen zij geen letsel. Het ergste word Zeeland gcteisterd. Daai zijn 61 boerderijen en sehuren in puin gc- legd. Een jongen van 17 jaar, de eenigs it zoon van aen landbouwer v. d. H., werd door instortend gruis op slag gedood. Dt vader en moeder werden levensgevaarlijk verwond in het ziekenhuisopgenomen. De toestand der moeder is hopcloos. Een meisje van 12 jaar, Marie Manders, werd gedood, terwijl liaar brocr een been brak en tal van ernstige kwetsuren bekwam. Voorts werden twee personen door een omverwaaienden au to gWaarlijk verwond, zoodat opname in het ziekenhuis n'oodzakelijk was- Het aantal stuks vee en varkens, dat onigekomen is, is nog niet bekend, doch is vrij aanzienlijk. Een 500-tal groote Canadaboomen ligt afgeknapt dwars ver de wegen van Langeboom naar Zeeland. Dc Commissaris van de Koningin in de pro- vincie Noord-Brabant heeft gistermiddag vergezeld van zijn secretaris een bezock ge- bracht aan de geteisterde gebieden. Heden- niiddag is militaire hulp gearriveerd in den venn van veldkeukens en personeel voor bergingswerk. De toch reeds enorme schade wordt nog anamerkelijk verboogd doordat al het graan blootgesteld ligt aan den aanhou- denden regen. Volgeus officieelc opgaven zijn in het dorp Langenboom 23 boerderijen vernidd- h? de l" uidnrnnamh^m" .-Ai- t-1 'till. J_i 1 i I 1A A 1*rl o 1 d a U a.w a1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2