Alkmaarsche Gourant De hand mel het litteeken. FEU1LLETON. H 0 foTiis Honuerd Zeven en Twintigsfe Jaargang. Woensdag 12 Augustus. Provinciaal uieuws OUD WEST-FRIESLAND. Ter gelegenheid van de vergadering van het historische genootschap Oud West Fries- land, die op 26 Augustus te Hoorn in hotel de Roskam zal worden gehouden, komt op het programma o.m. voor een lezing van prof. Kemkamp, uit Utrecht, over „West- Friesche zeevaarders". Voorts zullen worden voorgedragen eenige bekende liedjes, naar aanleiding van een door het genootschap uitgeschreven prijs- vraag. Het genootschap wordt door B. en W ten stadhuize ontvangen en zal onder geleide van een commissie voor het West Friesch Museum en het bestuur van V. V. V., de mefk- waardige gebouwen en gevels daar ter stede bezichtigen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Het was Zondbg voor ons fanfarecorps een goede dag. De verceniging heeft deelge- nomen aan het muziekconcours te Westzaan en wist daar in de eereafdeeling een Isten prijs te behalen met 108 punten. Gezien de hooge eischen welke dit concours vroeg, werd de dag met eenige vrees tegemoet ge zien. „Kunst na Arbeid" met haar bekwa- men dirigent, de heer P. Pramger, wist de moeilijkheden te doorstaan en kwa-m met succes uit den strijd. Een woord van hulde aan het wakkere corps is dan ook zeker op z'n plaats. Door een slager alhier werd de vorige week ondeugdelijk vleesch verkocht, met het gevolg dat verscheidene menschen onwel werden. Gelukkig deden zich geen gevallen van ernstigen aard voor. UIT HE I LOO. Het bestuur van de L. E. T. T. is tot 6 personen verminderd. verleden jaar bedank- ten er twee en dit jaar weer 3 leden, doch volgens het reglement moet het bestuur uit 5 leden bestaan. De heer 11 j. j. Kip, stationsbeambte te Horst, is overgeplaatst naar hier. De heer Kip was ook voor enkele jaren terug hier als arbeirier-telegrafist werkzaam. Onder de varkens heerscht hier een ziekte, welke menige kmlstaart een te vroeg einde bezprgt. De aangetaste dieren worden in vel gevallen afgemaakt, maar ook dan nog is de epidemic voor de belanghebbenden een tegenvaller, al zijn de prijzen van de var kens ook niet laag. UIT EG MONO AAN ZEE. Zaterdagavond gaf de heer W. van Hou- ten een goochelavond in hotel „Welgelegen". In verband met het mooie weer was de op- komst niet groot, maar de weinige aanwezi- gen hebben zeer zeker genoten van hetgeen bun geboden werd. Op prettige wijze werd het programma afgewerkt. Na den diverse experimenten en oefeningen in vingertechndek, trad de heer Van Praag op als sneld ichter- impr o vis at or In het laatste gedeelte van den avond toonde de heer Van Houten groote vaardig- heid op muzikaal gebied. Door hem werden ten gehoore gebracht eenige bekende meio- dieen op een zaag, op kristalglazen en op een eigenaardig geconstrueerd orgel, waar- bij de orgetpijpen in trilling werden ge bracht. Het werk der beide heeren werd zeer ge- waardeerd. UIT HOORN. B. en W. stellen als bezuin igi ngsm aatre- gel aan den Raad voor school 2 op te heffen. Het hoofd diier school, de heer J. Schu- ring, zou dan in de vacature van hoofd van school 3 worden aangesteld, terwijl behalve overplaatsing van enkele leerkrachten, met ingang van 15 Sept. eervol ontslag zou wor den verleend, aan de volgende on-dterwijzers en onderwijzeressen: den heer J. Haalebos, mevr. W. A. Esser-Boldiogh, mevr. A. A. Boot-Offringa en den heer T. Trompet. UIT NOORDSCHARWOUDE. De M a r k t. De opbrengst aan de mark ten geeft de afgeloopen week weinig reden tot tevreden- heid. Met name de kool, wat met de aardap - pelen thans als de hoofdaanvoer beschouwd Kan worden, ging het de laatste da-gen slecht Ook de aardappelen liebben in doorsnee minder opgebracht dan de vorige week, doch net prijsverschil is daarvan niet zoo groot om er het optimisme door te laten varen. De duken brachten nog van f 3-90 tot 4.70, de schoolmeesters van f 2 60 tot 4.40, de schotten van 3.50 rot 6.50 en de blauwc- eigenheimers van 3.70 tot 6.70 op. S8 Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde Vertaling van A. T „Word wakker!" Dit waren inderdaad toe- passelijke woorden, want Jim had gedroomd. Zijn helder, jongensachtig gelaat scheen meer verward dan opgeiucht. Hij was even rustig nu, als hij vijf ininuten geleden ge- weest was, toen de soldaat achter hem zich gereed maakte, het touw om zijn nek te wer- pen. Hij nam het zwaard van zijn broeder, maar probeerde niet, het te gebruiken hij keek alleen maar naar het woeste schouw- spel onder hem, alsof het hem vermaakte, de musketiers hun wapenen te zien neerwerpen, en de hellebaardiers hun onbandige wapenen met zoo weinig vrucht te zien gebruiken. Daarna werd de schermutseling algemeen de musketiers wierpen hun wapenen neer, maar de hellebaardiers begonnen een gere- geld gevecht. Het regende slagen, en het la- waai was oorverdoovend. Iedereen schreeuw- de en zij, die in de achterhoede waren, schreeuwden nog harder dan zij, die voch- ten. Wat de vrouwen betrof, haar schelle kre- ten gingen weldra in gelach over, want zij r-oode kool, waarvan de aanvoer meer dan verdubbelde, bracht Zaterdag slechts ■tusschen 1.60 en 3.80 op, wat ongeveer 1.50 beneden de doorsnee van de vorige week is. Toch was de vorige week ook al niet best. De witte kool hetzelfde verschijtnsel, doch deze brachten Zaterdag slechts 1.10 tot 2 op. De eerste dagen der tweek was het nog het dubbele van dezen prijs en minder had het voor een loonend bedrijf niet mogen wor den. Van de gele kool zijn de prijzen beter Ech- ter hiervan daalden de laatste dagen de prij zen sterk De hoogste markt was Maandag 8.80, doch Zaterdag ongeveer 3.50 min der. De prijs van de ziTvemep stemt tot tevre- denheid, doch ook deze daalden in den loop van de week met omstreeks 5. Met de gele nep ging het evenzoo, doch deze brengen evengoed nog een besten prijs op. Ook over de uien is geen reden tot klagen, al daalden ze deze week met f 4 per 100 Kg. De hoogste markt was 11.30 en de laagste 6.20. De bloemkool, waarvan de aanvoer minder wordt, is duur geweest, evenals de vorige week. In het midden van de week liepen ze op tot f 37, doch in doorsnee waren de beste kwaliteiten omstreeks 25. De prijs der wortelen stemt eveneens tot fevredenheid. De prijs van /6a/ 6.50 was den geheelen week vrij vast. De aanvoer is echter niet groot. De totaal aanvoer was hier 143 wagons, waarvan 65 met aarcfappelcn, 46 met kool en 23 met uien. Aan de Broeker markt werden 42 wagons aardappelen en 172 wagons kool aangevoerd en te Warmenhuizen 24 wagons aardappe len en 9 wagons kool De totaalverzending zal deze week weer ongeveer 400 wagons zijn. UIT OUDKARSPEL. De Raad vergaderde Maandagavond vol- tallig. Het nieuwbenoemde lid, de heer Jb. de Boer, legde de gebruikelijke eeden af, waarna de voorzitter hem met enkele gewone plicht- plegingen feliciteerde. De heer de, Boer deed de toezegging de be- langen van de gemeente zooveel mogelijk te zullen voorstaan. Als wethouder werd de heer P. Kostelijk gekozen met 5 stemmen, terwijl 2 stemmen bianco waren uitgebracht. Ingekomen was de begrooting van de ge- zondheidscommissie te Schagen, waaruit bleek, dat voor 1926 geen omslag verschul- digd is. Van het veefonds was een schrij ven ingeko men, waarin verzocht werd voor het afge- keurde vee der noodslachtingen d)e keurloo- nen voor rekening van den keuringsdienst te laten. Enkele heeren spraken zich daarvoor uit, waarna de voorzitter meedeelde, het verzoek aan de betrokken B. en W.'s te zullen over- brengen, voorzien van de meening der raads- leden. Op een verzoek van Jn. Visser werd hem voor 5 niaanden afschrijving op de honden- belasting verleend. Goedgevonden werd een kasgeldleening aan te gaan van .ten hoogste 5000 boven het reeds bestaande. De diverse rekeningen kwamen ter vaststel- ling ter tafel. i De voorzitter sprak er daarbij zijn leedwe- zen over uit, dat enkele heeren niet bij het onderzoek aanwezig konden zijn, waarom het onderzoek door 4 heeren geschiedt is. De gemeenterekening werd gcedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 58633.654a, een uitgaaf van 67158-63 en een nadeejig saldo van 8524 97%. Er moet echter nog 9949.23 van de gemeente- belasting ontvangen worden. De rekening van het Burgerlijk Armbe- suur werd goedgekeurd met een ontvangst van 4276.78'A, een uitgaaf van 4870.77, alzoo een nadeelig saldo van 593.8914. De rekening van het gas- en electrisch be drijf werden goedgekeurd op de in de vorige vergadering genoemde bedragen. Aangeboden werd de gemeente-begrooting met een ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 66235.11 en 1058.1314 voor onvoor- zien. Al plaatSvervangend lid van de gascom- sie in de plaats van wijlen den heer Bregman werd met 4 stemmen de heer Jb. de Boer ge kozen. 1 stem werd op den heer Paarlberg en 2 stemmen bianco uitgebracht. Bij de rondvraag informeerde de heer Bakker naar den gashouder te St. Pancras, die volgens krantenberichten niet in orde schijnt te zijn, De voorzitter decide mede, dat er te weinig gewichfen aanhingen, wat nu mogelijk reeds in orde is en dat er een kleine lekkage was Hoe het daarmede staat wist de voorzitter niet, doch denkelijk is het miniem. Daarna sluiting der vergadering. begrepen spoedig, dat jonker Jim toch niet opgehangen werd, en dat haar mannen, die talrijker en meer doelbewuster waren dan het garnizoen van Broughton, reeds de over hand in den strijd kregen. Weldra waren, wat er van hellebaarden en muskeLen heel gebleven was, in handen der jongens van Oxfordshire, die vooraan in het gevecht ge weest waren. De soldaten waren ontwapend en hulpe- loos, en misschien vonden zij dat nog zoo kwaad niet. Hadden zij hun eigen zin ge- volgd, dan zouden de meesten van het begin af geroepen hebben: „Een Fiennes! Een Fien- nes!" te zamen met den troep boeren, en zich verzameld hebben om die drie broeders daar, die alles vertegenwoordigden voor hen, wat zij in het verleden vereerd en geeerbiedigd hadden. Krijgstucht was slechts een dun ver- nisje, waaronder trouw aan Lord Saye and Sele en eerbied voor mylords gezin onver- woestbaar sterk lag. In het handgemeen was het vernis er af gegaan, zelfs terwijl zij tot nun plicht opgeroepen werden, en de stem van hun kolonel in het tumult onderging. Zij keken niet achter zich, waar kolonel Scra pe en kapitein Lovell waren, hun sergeant en vier hunner kameraden trachtten tever- geefs zich een weg door de menigte te banen, terwijl zij beurtelings scholden, vermaanden, vloekten en dreigden. Zij keken slechts naar UIT BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond 10 uur zonk nabij de brug over de Ringvaart alhier het motorbootje van de fabriek ,,Uithoora" te Alkmaar, met ongeveer 6000 Liter melk. Aanvaring schijnt de oorzaak te zijn geweest. UIT AKERSLOOT. Maandag j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen de gemeente rekening 1923, suppl. begrooting 1925, af- en overschrijving en suppl. begrooting 1924. Een schrijven van den heer D. Schering, waarbij hij zijn dank betuigde voor over plaatsing als hoofd der school naar het dorp en dat hij met ingang van 15 Augustus a.s. zijn functie zal aanvaarden. Ingekomen het verslag van de malariabe- strijding van April 19231925, en het jaar- verslag van de adviescommissie voor bouw en uitbreidingsplannen- Deze verslagen zul len voor de leden ter visie worden gelegd. B. en W. stelden voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. In behandeling kwam de voorloopige vast- stelling der gemeente-rekening 1924. Na voorlezing bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 67521.23, de uitgaven 51956.30, zoodat het batig saldo bedraagt f 15564.93. De rekening van het Burgerlijk Armbe- stuur werd aangeboden, bedragende in ont vangst 8302.91, in uitgaaf 6626.06, ba tig saldo groot 1676.85. Beide rekeningen werden met algemeene stemmen goedge keurd. Hiema ging de Raad eenigen tijd in co- mite. Alsnog werd vastgesteld een suppl. begroo ting 1925. Van den heer D. Schering was een schrij ven ingekomen dat het met het oog op de moeilijkheden die het op zal leveren om de woning in het dorp op 15 Augustus a.s. te betrekken, hij. genegen is tot November of zooveel eerder als dit mogelijk is, zijn functie als hoofd der school in den Kogerpolder te blijven waarnemen. B. en W. stelden voor, dit toe te staan. Al zoo besloten. Op verzoek van mej. Schering-Helder, oo- derwijzeres in de nuttige handwerken aan de school in den Kogerpolder, wordt haar met algemeene stemmen eervol ontslag verleend. Rondvraag. De heer Aafjes vroeg of Sdje Schermer electrisch verlicht zal worden. j De voorzitter: De plannen zijn aanhan- gig, een vergadering met belanghebbenden moet nog plaats hebben, waarbij de' finan- cien besproken moeten worden, evenals dit met de bewoners van Boekel moet gebeuren. Hiema sluiting der vergadering. Stadsmeuws SALARISSEN ARCHIEF-PERSONEEL. In bijlage No. 104 schrijven B. en W.: Het is ons gebleken, dat de salarissen van het archief-personeel niet in goede verhou- ding staan tot die van andere ambtenaren de zer gemeente en dat het, in het biizonder met het oog op het wetenschappelijk karakter van de taak van den archivaris cn den admnrt- archivaris ,gewenscht is de thans voor die ambtenaren geldende salaris-grenzen te her- zien. Hieromtrent hebben wij de ziensw:jze ge- vraagd van de Commissie van Overleg voor de ambtenaren, die advise;rt, het salaris van den archivaris gelijk te stellen met dat van hoofdcommies ter gemeemesecretarie (groep VII, gem. blad 852; 3900.— tot J 5070.—); van den adjunct-archivaris met dat van commies ter gemeente-secretarie (groep V, gem. blad 852; 2750.— tot 3575.-); van den klerk met dat van de overige kler- ken in dienst der gemeente en hem te rang- schikken onder groep I der salarisverorde- ning (Gem. blad 852; 1600.— tot 2200 Daar echter de arbeidsduur van het ar- chiefpersoneel korter is dan van de overige gemeente-ambtenaren (het verschil is vocr den archivaris en den klerk ongpveer 2 uur per dag, voor den adjunct-archivaris onge veer 434 uur per dajg) is er alle aanleiding, dit verschil in de saiarisregeling tot uitdruk- king te brengen. Ook de Commissie meent, dat zoolang geen gelijkstelling in de bureau- uren is gebracht, waaivan de regeling inge- volge artikel 3 van de verordening op de ge- meentelijke archiefbewaarplaats (Gem blad 711) aan ons College is overgelaten, boven- genoemde salarisgrenzen evenredig moeten worden ingekrompen. Met dit advies, dat bij de overige stukken ter inzage is gelegd, kunnen wij ons geheel vereenigen. Wij hebben daartoe in de ontworpen wijzi- gingsverordening een afzonderlijke bepaling opgenomen. Het is intusschen ons voorne- men, dtn bureautijd van den archivaris tot den normalen tijd te verlengen. De thans gelden salarisgrenzen zijn voor den minimum maximum archivaris /2800./3640 adj.-archivaris 550.850. klerk1000.— die grimmige verhevenheid, waar de arm van den galg nog naar den muur van het kasteel wees, en de oude lantaarn een dofge- !en kring van licht om zich wierp. Daar kon den zij de drie mannen zien: koionel Natha niel en jonker John die er nog zeer streng en vastberaden uitzagen met pistolen in hun hand, en als bolwerken voor hun broeder stonden, dien zij zoo listig en dapper van den dood gered hadden; en jonker Jim, als de eenvoudige jongen, die hij was, met een zonderlingen glimlach om zijn ITppen, en die daar heel stil en kalm stond, alsof hij waeht- te wachtte. „Red u zelf, Jim," zei kolonel Nathaniel een paar malen en jonker John herhaalde hetzelfde: „Rea u zelf; Dearlove of Mudge zullen voor u zorgen, en ge zult uw paard in de smidse vinden." Maar Jonker Jim ging niet. Hij hield slechts zijn zwaard in de hand en wachtte. Wachtte waarop? 3. Kolonel Scrape en kapitein Lovell waren lang nadat zij klaar waren met hun avond- eten, in de hall blijven zitten De kolonel wilde zelfs zichzelf niet bekennen, hoe gespan- nen zijn zenuwen geweest waren sedert hij het uitdrukkeliik bevel gegeven had, dat Jim Fiennes te nliddernacht moest worden opge- Bij de tegenwoordige bureau-uren zullen bij toepassing van een evenredige verminde- ring de salarisgrenzen bedragen: minimum maximum 2970.en 3865.voor den archivaris; 1275.en/ 1660.voor den adjunct-ar chivaris (deze ambtenaar is alleen gedurende de morgenuren werkzaam), 1220.en 1675.voor den klerk. De uitgaven zullen derhalve over 1925 bi inwerkingtreding der verordening op 1 Juli 1925, bedragen 650.Naar wij meenen, is er geen reden, aan de regeling terugwer- kende kracht te verleenen tot 1 April 1925, zooals de Commissie van overleg voorstelt. Indien Uwe Vergadering zich met boven- genoemde gelijkstelling kan vereenigen, stel len wij U voor, de volgende besluiten te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; overwegende, dat de salarissen van het ar chief-personeel niet in goede verhouding staan tot die van het overige gemeenteperso- neel; dat het derhalve gewenscht is de voor deze ambtenaren bestaande saiarisregeling te her- zien; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 104 tot's Raads handeiingen; B e s 1 u i t I. vast te stellen de navolgende Verordening tot wijziging der ver ordening, regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst der ge meente Alkmaar. Gem. blad 852). Artikel I. In artikel 3 van de in den aanhef ge noemde verordening wordt inplaats van „Archivaris 2800.3640.gele- zen: Archivaris 3900.5070.—." Artikel II. In artikel 4, groep o, vervallen de functies adjunct-archivaris 550 850 en klerk gemeente-archief 1000 Artikel III. In groep V van artikel 4 wordt achter „adjunct-commies-redacteur ter secreta- rie" ingevoegd „adjunct-archivaris", Artikel IV. Na artikel 4 wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende: Artikel 4a. De salarissen van den archivaris, den adjunct-archivaris en den klerk bij het archief worden verminderd naar even- redigheid van de verhouding, waarin de werktijd dier ambtenaren staat tot dien van de andere administratieve ambtena ren der gemeente. Artikel V. Deze verordening wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Juli 1925. II. de uit dit besluit voortvloeiende uitgaven nader bij suppletoire begrooting te rege- len. HERBENOEMING WAAGMEESTERS. In bijlage No. 102 schrijven B. en W. Ingevolge artikel 1 der instructie voor de vVaagracesters, opgenomen in Gemeenteblad No. 407, werden de heeren G. W. de Munk en J. Heinis, bij Uw besluit van 31 Juli 1919, met ingang van 1 September d.a.v., en de heer N. A. C. Bijl bij Uw besluit van 9 Sep tember 1919, met ingang van 17 October d'.a.v., eerstgenoemde als Presidemfc-Waag- meester en laatstgenoemden als Waagmeester benoemd voor den tijd van zes jaren. Waar de benoemimgstermijnen derhalve respectievelijk op 1 September en 17 October as. zullen zijn verstreken en wij tegen eene herbenoeming geen bezwaar hebben, stellen wij Uwe Vergadering voor: I. Met ingang van 1 September a s. op- nieuw ie benoemen voor den tijd van zes ja ren: a. tot President-Waagmeester: den heer G. W. de Munk, alhier; b. tot Waagmeester: dien heer J. Heinis, ahlier. II. Met ingang van 17 October as. op- nietiw te benoemen voor den tijd van zes ja ren tot Waagmeester: den heer N. A. C. Bijll, alhier. Ill- Met ingang van 1 September a.s. den pensioensgrondslag van de heeren dfe Munk en Heinis vast te stellen op respectievelijk 700 en 550 en met ingang van 17 Octo ber a.s. van den heer Bijl op 550. BENOEMING LEERAAR IN HET BOUWKUNDIG TEEKENEN AAN DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS EN DE SCHOOL VOOR VOORBEREI- DEND MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage No. 103: Ter voorziening in de vacatures van leeraar in het bouwkundig teekenen aan de Gemeente- lij'ke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs en aan de School voor Voortoereidend Middel- baar Technisch Onderwijs-, ontstaan door het overlijden van den heer C. Petrus, bieden wij Uwe Vergadering hierbij, overeenkomstig ar tikel 23 der Nijverheidsonderwijswet, de vol gende door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurde hangen. Uit het stilzwijgen van kapitein Lo vell las de oudere offioer zoowel verwijt als onmiskenbare afkeuring, maar, zeker in zijn eigen opvatting van plicht, dacht hij zelfs niet aan uitstel van straf voor den man, die Zijne Majesteit den Koning zoo diep belee- dig'd had. De nren gingen als met looden schreden voorbii. Zelfs niet na de nederlaag van Na- sebij had kolonel Scrape zich zoo ferneerge- slagen gevoeld, en zelfs de gedachte aan de verpletterende nederlaag der Rondkoppen, waarvan het gerucht hem vroeger in den dag zoo opgevroolijkt had, was nu niet meer in staat hem uit zijn neerslachtigheid op-te wek- ken. Spoedig na elf uur kwam Tubal Longs- hankes op het kasteel. Kapitein Lovell was er voor, hem in de gracht te gooien, maar kolo nel Scrape, die zijn eigen gedachten moede was, zou op dit uur een bezoek van den dui- vel zelf welkom zijn geweest. Lohgshankes werd d'us in de hall gelaten Hij was in vroolijke stemming zooals hij dat in den laatsten tijd meestal was. De hon- derd pond in zijn zak hadden hem in een bij- zor.der goed humeur gebracht en hem naar meer geld doen verlangen. Zijn geest was vindingrijk, en begrijnend, dat het gerucht van de nederlaag der Rondkoppen zijn troef- kaart was, maakte hij het verhaal er van steeds uitvoeriger en was hij trotsch op zijn WIJ DRUKKEN UW d BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN j Y L U <j1 EN NET. N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR voordracht aan, welke ook de instemming der Commissie van Toezicht op het gemeente- lijk nijverheidsonderwijs verwierf: 1. G. Waalewijn te Schoten; 2. G. Luingc te Hilversum; 3. W. F. Broers Tz. te Voor- schoten. Wij stellen Uwe Vergadering voor tot de benoeming- over te gaan en den datum van in functie treding aan ons College over te la ten. De benoeming kan voorloopig als proef- aanstelling een tijdelijk karakter dragen en derhalve gelden, voor wat de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs betreft, tot en met 30 September 1926 en voor zooveel betreft de School voor Voorbereidend Middelbaar Tech nisch Onderwijs, tot en met 31 Augustus 1926. BENOEMING TIJDELIJK LEERAiRES GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia hebben wij zeggen curatoren van het Gymnasium de eer Uwen Raad voor te dragen als tijdelijk leerares in de Franscbe Taal en Letterkunde aan het Gymnasium al hier, gedurende de afwezigheid met studie- verlof van mej. Tigler Wybrandi, mej. S. Geleerd te Amsterdam. Oemengd Nieuws DE ZUIDERZEEVISSCHERS BIJ DE RIJNVAART. Zaterdagmiddag is het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfondte voor de Binnenvaart van zijn tocht naar de groo te Duitsche Rijnhavens te Arn-hem terugge- keerd. Den vorigen ochtend vroeg' was de „Prius Hendrik" van Dusseldorf vertrokken. De bur gemeester van deze stad, de heer Knopp en de secretaris van den Nederlandschen consul, de heer Dekkers, waren 's morgens aan boord om persoonlijk den deelnemers aan den tocht een goede thuisvaart te wen- schen. Gedurende het laatste gedeelte van de reis werd den deelnemers Zaterdagmiddag aan boord een eenvoudige maaltijd aangeboden. De voorzitter van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, vond hierbij gelegenheid een overzicht te geven van hetgeen gedurende den tocht was waargenomen. Hij sprak als zijn meening uit, dat de reis veel nuttigs voor het onderwijs op de Binnenvaartscholen heeft opgeleverd en dat zij aanleiding zal zijn tot meer waardtering voor de schippers. Met betrekking tot het doel van den tocht, het beoordeelen van de mogelijkheid van het overbrengen van een deel der Zuiderzeevis- schers, die tengevolge van de droogmaking der Zuiderzee werkloos worden, bij de Rijn- vaart, zeide hij, dat het goed zal zijn niet overhaast conclusies te trekken, doch ernstig te overleggen of er op deze wijze wat voor de Zuiderzeevisschers kan worden gedaan. Daarbij moeten wij het vraagstirk zien als een nationale zaak. De heer Ter Haar, een der leden van het Centraal Comite tot Steunverleening aan Zuiderzeevisschers, verklaarde, dat hetgeen hij en de andere leden gezien hebben, meer is, dan zij verwacht hadden. „Onze blik aldus spr. is verbreed. Wij zullen aan het Comite verslag uitbrengen en ik geloof-wel, dat er voor ons een kans in deze richting bestaat." Het Instructievaartuig „Prins Hendrik", dat dezer dagen te Amsterdam zal terugkee- ren, zal 17 dezer met leerlingen van de Bin- nenvaartschool te Harderwijk vow een prac- tischen oefentocht vertrekken. HET BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAAN- SCHE LANDBOUWERS. Het Zuid-Afrikaansche gezelschap, dat eeo rondreis door ons land maakt, heeft Maandag ochtend de Cooperatieve K unstmestf abriek te Vlaardingen bezocht, het noenmaal te Rot terdam gebruikt en's middags de modeistal De Vaan te Hillegersberg bezichtigd. Iter electrischen treln van 3 25 vertrok men uit eigen snoeverijen. Evenals een kunstenaar, die aan zijn schilderij werkt, hier en daar kleinigheden er aan toevoegt, totdat het vol tooide stuk goed is in zijn oogen, zoo verzon Tubal steeds meer bijzonderheden bij zijn ver haal, en zonk daardoor dieper en dieper m een poel van leugens, todat kolonel Scrape zelf zich verbaasd ging afvragen, of zoo veel geluk inderdaad wel waar kon zijn. Hij luisterde met gefronst voorhoofd, reeds vaag verbaasd, terwijl Tubal sprak van de volko- men vernietiging van het Parlementsleger, van Iieton, die in den slag gedood was, Crom well op de vlucht, om zijn leven te redden, Fairfax gewond en bescherming zoekend m een naburige boerderij. Ja! zoo ver hadden Longshankes vindingrijkheid en hd>zucht hem gedreven, dat hij nu aanbood een of meer van de groote bevelbebbers van het Par- lementsleger in kolonel Scrape's handen uit te leveren voor de bescheiden som van vijffig pond het stuk. Hier ging de kolonel dadelijk op in, en de koop werd onmiddellijk gesloten tot fevre denheid der beide partijen, zelfs ofschowi Scrape er met zekeren grimmigen nadruk aan toevoegde: „Maar denk er aan kerel, dat, als ik «u of later ontdek, dat ge mij verkeerde inlichtin- gen hebt gegeven, ik u als een hood met mija eigen hand neerschiet." (Wordt wervota#. s mmmnn \.,s smmmmxmmrM*. -*»■.<

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5