DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De cycloon in Oost-Nederland. No. IS!) Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs Wj vooniitbefaling per 3 raaanrten ti.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct, Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Uneven franco N.V. Boek- on Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Toordam C9, Tel. Administr. So. 3. Kcdactio No. 33. Dif nummer Kesfar' oft twee Marten. DONDERBAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. jg AUGUSTUS Over het bezoek "van H. M. de Koningin aan Borculo wordt nader gemeld: De Koningin en Prinses Juliana, met ge- volg in auto's uit Apeldoorn gearriveerd, hebben hedenmorgen een bezoek gebracht aan Borculo. Zij werden ontvangen door Borculo's gemeentebestuur in het ontredderd gemeentehuis en gingen toen te voet de bouw- vallen der stad en het opruimingswerk van de genietroepen bezichtigen. Het aantal toe- schouwers was overgroot. Om 12 uur hebben zij in den eetwagpen van den trein, die afgehaakt was aan het sta tion te Lochem het noenmaal gebruikt. Daar- na was het bezoek aan Lochem naar Apel doorn gegaan. De Koningin werd in het ziekenhuis te De- venter ontvangen door den directeur, die haar geleidde naar de drie Borculosche pa- pienten, hier verpleegd, n.ll. twee vrouwen en een man. Daarbij was een echtpaar, waarvan de vrouw wegens een beenfractuur, de man wegens een gebroken arm wordt ver pleegd. Van de andere patienten is eveneens een been gebroken. De Koningin informeer- de naar de familieomst'andigheden der pa tienten, hier verpleegd, n.l. twee vrouwen der zij door de ramp werden getroffen. Zij scheidde van de patienten met een handdruk. Daarna begaf H.M. zich naar de twee Borculosche patienten in het St. Jozelfs ge- sticht. Zij werd daar ontvangen door (jen loco-burgemeester, wethouder Krooshof, en door den wn. commissaris van politie inspec- teur Wuyster. Ook hier onderhield H.M. zich met de patienten. Daarna vertrok zij weder per auto. In het gevolg van H. M. bevonden zich baron van Geen en baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. de Geer, zou zich heden morgen naar Borculo begeven. De N. Arnh. Crt. schrijft over het nood- weer daar ter plaatse: Langzamerhand kwam gisteren ter stede het onweder, dat in verschillende plaatsen van den Achterhoek zulke ernstige verwoes- tingen heeft aangericht, opzetten. A1 spoedig begon de regen te vallen en het lichten was niet meer van de lucht. Naarmate de ontlaaingen dichter bij onze stad kwamen, werden de regenbuien feller en de riolen van de benedensstad konden wel- dra de massa's water niet meer verzwelgen; op verschillende plaatsen stond alles blank, o.a. in en om het Land van de Markt. Bij de Oranjestraat vormden zich allengs verschillende beken, die langs „Onderlangs" bun weg vonden naar de rivier. Van den heuvel, waarop het Elisabeth's Gasthuis staat, stroomde het water dat uit de verzadigde tuinen overvloeide, naar bene- den in een stroom die tenminste vijf Meter breed was, van de Oranjestraat en van de andere zijde van den Utrechtschen weg stroomden massa's water naar beneden, die tezamen een krachtigen stroom vormden, we Ike langs „Onderlangs" vloeide. Het weg- dek tusschen de rails van de Oosterstoom- tram werd op verschillende plaatsen ver- nield, de steenen werden meegevoerd tot op 'de petroleumloods, waarover het water zich verspreidde en aan alle zijden naar beneden viel en verder oyer den weg in de rivier stroomde. Het sneed in den berm inkervin- gen van* enkele meters diepte. Het ergst werd de berm gehavend bij het riool, waardoor het water van de Oranje straat en omgeving de rivier moest bereiken. De druk, waarmede het water door het riool werd gedrongen, was zoo groot, dat het me ters tot boven den weg uitspoot Mede tengevolge van de 'massa water, welke op dit punt over edn weg in de rivier stroomde, werd het riool geheel en al onder- mijnd, zoodat het afknapte Daarna kreeg het water nog vrijer spel, zoodat het daar ter holfen weS meer en meer begon uit te Lr ontstond een gat van een middellijn van ongeveer tien Meter en ter diepte van het oeil van de rivier, waarin de zware gemetsel- de uitmonding van het riopl lag. In de rivier, die, zooals men weet, daar ter plaatse zeer fP1®' hac* ZICh een bank gevormd, die een achttal meters vooruit stak. De tramdienst was al spoedig ^eheel °-e- desorganiseerd; over de rails kwarnen zand- banken te liggen, du> eerst moesten worden opgeruimd, terwiil de wisssels m-heel ver- stopt waren. Dergelijke banken merkteu wii op bij de Oranje- en Wiiheiminastraat eh verder un der het viaduct van den spoorweg naar Nij- megen, waar het water meer dah'een halven meter hoog boven het tramspoor had gestaan. Onder leiding van den heer Fromberg had men reeds omstreeks half zeven, dus terwiji het onweer nog woedde, een dienst met auto- bussen tusschen Oostcbeek en de Oranje straat ingested, maar het dtiurde nog gerui- men tijd voor oa de stadslijnen een geregr'de dienstregeling was hersteld. Aan de Oranjestraat zagen wii een plofg trampersoneel bezig met het vrijmaken van de rails en de wisse's. Er werd hard en met ijver gewerkt en na een veertig a vijftig minuten kon de Ooster- stoomtram haar weg langzaam vervolgen Nadat de heer Fromberg de lijn tot Ocs- terbeek had geinspecfeurd, werd ook de dienst van de Gemeentetram weder hersteld De baan van de tram had overal zwaar ge- leden, op sommige plaatsen was zij door ten zandbanlj: overdekt, op andere plaatsen waren de dwarsliggers bijua geheel blootgelegd en waren vrij diepe gaten geslagenondermijud was de baan nergens. Echter indien de regen nog een half uur had aangehouden, dan zou de trambaan ongetwijfeld over een groote lengte onbruikbaar zijn geworden. In de overige stadsdeelen is nergens aan- •zienlijke schade aangericht. In de Putstraat en op den Sonsbeeksingel hebben de riolen echter het water niet kunnen verwerken, verschillende kelders zijn daar ondergeloopen. In de binnenstad hadden Ko- ningstraat en Hommelscheweg het meeste te lijden. Alle bewoners, die waterschade hebben ge- leden, worden door gemeentewerken gehol- pen; beambten van den rioleeringsdienst zijn voortdurend in de weer geweest, om aan aanvragen tot hulpverleening bij overstroo- ming te voldoen^ Dinsdagavond is men van gemeentewege ook reeds uitgereden. De bijstand heeft zich toen in hoofdzaak bepaald om bewoners van de Putstraat," daar hun woningen onder wa ter stonden, behulpzaam te zijn. Bij de Hommelsche poort gingen de men- schen tot kniehoogte door het water. De buitenwijken hebben nog het meest te lijden gehad. De Hoflaan en Romersche laan stonden eenigen tijd geheel blank, terwiji vooral de noodwoningen op den Geitenkamp vrij aanzienlijk te lijden hadden. Ernstige stagnatie heeft dit voor het tramverkeer niet tot gevolg gehad, doch de lijnen I en IV hebben toch eenigen tijd ver- traging ondervonden, daar zich in de rails spoedig afvloeiende, zandmassa's vastzetten. De Prov. Geld, meldt: Van de dorpen in de omgeving van Nijme- gen zijn Heumen en Maiden wel het zwaarst getroffen. Wel is alles, ook bij dit gebeuren, betrekkelijk en heeft de cycloon in Maiden lang niet zulk een vernielende werking ge had als in Zeeland en Borculo, maar niette- min moet ook ten aanzien van Maiden wor den gezegd, dat de betrokkenen daar door een ramp getroffen zijn. Omstreeks half zeven, toen het onweder hevig woedde en de bliksemschichten niet van de lucht waren, werden de ingezetenen van Heumen plotseling door den cycloon over- vallen. In het dorp Heumen werden boomen ont- worteld, telefoonpalen gebroken en de pan- nen van vele daken der woningen gelicht. Een huis, bewoond door een belastingcommis- sie, kon den ontzettenden druk van den wer- velstorm niet weerstaan en stortte in. Het- zelfde geschiedde in het z.g. Vossenend, waar een nog nieuw huis onder de kracht van den wind bezweek. Dit was het werk van enkele seconden. De wervelstorm vloog voort, passeerde langs den sluis voor het in aanbouw zijnde Maas-Waalkanaal den nieuwen weg en vond aan het einde daarvan, nabij den Rijksweg Mook Maiden, nieuwen tegenstand in de daar gedeeltelijk nog te velde staande scho- ven graan, die met een slag door elkaar wer den geworpen. Hooimijten werden als een veertje opgetild, omver en uit elkander ge worpen, waarna de wind de voorraden hooi over de erven verspreidde. Van de nieuwe boerderij van G. Broekman werd de achtergevel door den wervelstorm geraakt. Dit gedeelte van het huis stortte in. De aan den Gemeenteweg staande nieuwe woning van H. Geurts kreeg de cyclcfon tegen het dak. Dit werd van alle pannen beroofd, zoodat er alleen 'n ruitwerk van latten over- bleef. De schuin hier tegenover liggende Hei ne boerenhofstede van P. Robben werd ge heel verwoest en lets verderop de hofstee van Roelofs gedeeltelijk bcschadigd. Ernstige stormschade bekwam daarna" het „Groot Jachthuis" van Hendriks en het zwaarst werd getroffen het vlak daarachter gelegen "Klein Jachthuis", de boerenhofstede van Jacobus Broekman, een man van 99 jaar, die niet gedacht zal hebben dit nog voor zijn honderdsten geboortedag (in Maart a.s.) te moeten beleven. Deze zeer oude woning werd zoodanig vernield, dat van herstel wel geen sprake zal zijn. De 99-jarige Broekman lag in de voor-zijkamer te bed toen de cycloon zijn huis trof; zijn zoon, die in de 60 jaren oud is, zat bij hem. Op het «oorverdoovend geraas vloog deze in de groote kamer en toen bij bij zijn vader terugkwam zag hij, dat de zijmuur onder den druk van het ingestorte dak bezweken was en een kast had omverge- worpen; deze hing schuin ever het bed met den ouden man. Dank zij de stevige eiken binten, waarop de zoldering rustte, is't huis niet geheel ingestort en daaraan hebben de bewoners het leven te danken gehad. Het achterhuis werd geheel vernield en biedt met den oogst, die in de hofstede was opgesla- gen, een beeld van groote verwoesting. Kts verder, tusschen den Rijksweg en den Gemeenteweg, is de hofstede van de wed. Haeskens zwaar beschadigd. De cycloon is vervolgens den Rijksweg overgestoken en achter het nieuwe cafe van Van Kempen de Hei ingegaan, waar aan den rochterkant de kleine woning van de wed. Gommers totaal is ingestort, terwiji van een in de nabijheid staand nieuw huisje van Jan- sea het achtergebouw werd uiteengerukt. Wmder boven wonder zijn bij deze ramp geen persoonlijke ongelukken gebe 'rd. In het „Klein Jachthuis" werd een paaru gedood. De schade aan huizen, inboedels en verloren gegane oogst is echter zeer groot. Uiteraard was geen der getroffenen tegen stormschade verzekerd. De publieke weldadigheid zal hier de helpende hand moeten reiken om weder eenigermate te herstellen wat de ontembare natuurkracht in een minuut verwoest heeft. Uit Hengelo meldt een nagekomen bericht: Te Markelo, Stokkum en Herike zijn heele rijen eiken en populieren ontworteld. Tengevolge van het onweder zijn in Ooste- lijk Groningen duizenden vogels gedood. Uit Laag Keppel wordt aan de N. Rott. Crt. gemeld1: De belangstelling voor het jammerlijk ver- woeste stadje blijft enorm. Vanochtend voor 10 uur waren weer reeds meer dan 100 vol- gejpropte auto's uit alle deelen van ons land, zelfs uit Zeeland, den grooten weg van Hum- melo gepasseerd. Een eindelooze file is voor den ingang van het stadje opgesteld. Mare- chaussees handhaafden uitstekend de orde; alleen in de nieuwe buitenwijken, die ook schrikkelijk geleden hebben, worden de kij- lcers vrijgelaten; in het stadje zelf mag nie- mand zonder verlofbriefje van den burge- meester binnen. De burgemeester, Jhr. de Muralt, is van- daag, zooals bekend, naar Den Haag vertrok- ken om te confeereren, na vanochtend de Koningin te hebben rondgeleid. Gelufokig is het weer ten goede gekeerd; een stralende zomerdag op de witte zand- landwegen is het gloeiend heet maakt het geheel iets minder luguber dan het Dinsdag was, toen de stortregens dfe geteisterde dak- loozen nog meer kwamen kwelllen. Bewonderenswaardig is het wat de genie troepen in vier en twintig uren verricht heb ben. De straten zijn weer begaanbaar; ont- wortelde boomen, omgeVallen palen van tele- foon en electrisch licht zijn opgeruimd; het puin en de dakpannen zijn opgehoopt en van alle kanten rijden boerenwagens volgeladen met dakpannen en planken aan. Overal wordt al gfetimmerdiedereen is in de weer om van de rui'nes te maken wat er nog van te maken is. Dicht bij het gemeentehuis zijn zes mili- taire keukenwagens uit Utrecht geplaatst. De sergeant toont ons de reusachtige ketels met aardappelen en ballen gehakt, die straks de moegewerkte geniesoldaten smaken zullen. Op het gemeentehuis verrichten de doklo- ren van het Groene en het Roode Kruis hun werk. Enorme lioeveelheden v^rbandmiddelen zijn bijeengebracht. De pleegzuster daar ver- zekert ons, dat het met de gewonden goed gaat; de zwaar gekwetsten zijn alien naar Deventer gebracht en vandaar had men van- middag geruststellende berichten ontvangen. De voorziening van voedsel marcheert; er zijn voorraden brood en boter gekomen, zoo dat ieder wat krijgen kan. Eenige commissieleden zijn bezig, de op- brengst van de straatcollecte te tellen. In ge- wone omstandigheden zou het een heel be- drag zijn, maar nu is het ncg maar een drup- pel in den emmer Aeh, zegt een van de hee- ren, zct u het tochroog eens in de courant dat hier zoo ontzettend geleden wordt en dat er zoo onnoemelijk ved noodig is. Want de schadeschatting van 4 millioen is vast -te laag; zij zal volgens deskundigen wel 6 mil lioen bedragen. Met een smartdlijk gelaat staat rector Kempers van het Leo-gesticht voor veiwaar- loosde kinderen; het gesticht waar ongeveer 100 stumpers een liefderijk tehuis hadden, is schrikkelijk gehavend. Er zijn geen bedden nicer voor de kinderen, er is geen beddegoed, er is niets meer. De boerderij van het gesticht ligt in puin. Van 3 H.A. wandelbosch, waar de kinderen hun spedplaatsen hadden, staan ncg 9 boomen overeind. De oogst is ver woest, maarzegt de geestelijke God- dank zijn wij er alien goed afgekomen. Slechts eerf van de verpleegde kinderen had een diepe hoofdwond, de rest is ongedeerd gebleven. Als een bewijs oor de ongekende kracht van den orkaan wijst de geestelijke ons op een totaal weggeslagen binnenmuur van het gesticht en hij beschrijft ons nogmaals de verschrikkingen van het noodweer. Donder v/as er niet, maar het vuur sloeg door de gangen, zoodat de kinderen zich in doods- angst om den pteegvader verdrongen. De Burgemeester Bloemestraat hoe lief meet die er uit gezien hebben met al die keu- rige huisjes met voortuintjes, M'aar de fuch sia's, de gpudsbloemen en he zinnia's weelde- rig bloeiden. Nu ligt alles vertrapt en de huizen zijn verwoest. Ik ga even kijken bij 't echtpaar Sneler staan nog vier muren van anderhalven meter hoog, dat is al. Het huis- raadstoelen, tafels, bedden, ligt meters ver op het veld achter het huis geslingerd. De bewoners werden door den wervelwind op de weide gejaagd en daar neergesmakt. Met smart in de oogen zegt de eigeuaar van het sigarenmagazijn Vorstenlanden: Ik ben alles kwiet, ik heb niets. heelemaal niets meer. Wat moet er van ons terecht komen! De geheele winkel en het woonhuis zijn een ravage; stoelen, tafels, kasten, alles ligt on der het puin in splinters. Zooafs gezegd: de genie d'oet wonderen. Brokken muur van de Protestantsche kerk zijn omgehaald, de puinhoopen zijn opgered- derd, zoodat er al meer orde in den chaos is gebracht. Bleek ,ontsteld, staat de pastoor voor het hek van de eveneens zeer gehavende katholie- ke kerk. De muren/hebben 't gehouden, maar de gewelven zijn totaal gescheurd en staan op in vallen. Ik durf't u niet laten zien, zegt de vriendelijke geestelijke, het is levensge- vaarlijk om de kerk binnen te gaan. Wezenloos nog van de schrik staan de vrouwen bij elkaar. De mannen zijn overal bezig, timmeren planken voor de vensters, spannen zoo goed en zoo kwaad als het gaat zeilen en dekens om tenminste vannacht voor het ergste beschut te zijn. Tot spreken krijgt men de ongelukkigen moeilijk; ze staan met verweesde gezichten naar de rui'nes te kijken. Het is net een bange droom, zegt een vrouw- tje, en zij voegt er aan toe: Ik kan het nog niet vatten dat ik niets, niets meer bezit, dat alles vernield is. En daar buiten het stadje is het een niet te beschrijven drukte. In de buurt van het Witte Huis is het stil vergeleken bij hier, waar dp menschen voetje voor voetje voort- schuifelen, terwiji alle rijtuigen en auto's aan de kanten staan. Alleen de kinderen be- ginnen v/eer de leutigheid er in te brengen. Bij de kerk te Ruurlo is een reusachtige boom omgegaan en met de kruin op (jen huis je terecht gekomen. Van het dak is niets meer over. Auto's kunnen er nog net onderdoor rij den en dan roepen de kinderen: Hoera voor de Ruurlosche eerepoort! Intusschen is iedereen dankbaar dat het weer zich goed houdt. Er 1 v1 nu tenminste met alle kracht gewerkt worden en opze bra ve soldaten schijnen van geen vermoeidheid te weten. Morgen hoopt men ailweer een eind verder te zijn. Ook de Belgische gezant heeft .in opdracht van zijn regeering, deelneming betuigd aan de Nederlandsche regeering met de ramp, die verschillende plaatsen in het Oosten van ons land heeft getroffen. Buiteiilaiid DE BESPREKINGEN TUSSCHEN BRIAND EN CHAMBERLAIN. De besprekingen, welke Dinsdag in het Britsche ministerie van butienlamdsche zaken aanvingen tusschen Austen Chamberlain en Briand, de ministers van buitenlandsche za ken resp. van Engeland en Frankrijk, ein- digden gistermiddag te half twee. Gisteravond werd het volgende communi que uitgegeyen: „De besprekingen tusschen- Briand en Chamberlain hebben geleid tot een gemeen- schappelijke overeenstemming met betrek- king tot het antwoord, hetwelk de Fransche regeering in overeenstemming met haar ge- allieerde mogendheden zich voorstelt te rich- ten op de laatste Duitsche nota, betrekking hebbend op wederzijdsche garantie- en arbi- trageverdragen. Van deze bijeenkomst werd gebruik ge- maakt voor verdere gedachtenwisseling be- treffende het Veiligheidspact. Zulk een ver- drag echter kan geen vorm aannemen voor- dat er besprekingen hebben plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van alle daarbij betrokken partijen. De Londensche bijeenkomsten hebben het vooruitzicht van de besprekingen in de naaste toekomst, welke tot een uiteindelijk resultaat zullen leiden, aan zienlijk verbeterd". Chamberlain was in staat om namens de Britsche regeering zijn definitieve goedkeu- ring aan de nota te hechten, welke, voor zij naar Berlijn wordt gezonden, ter comrnen- taar aan de andere geallieercien zal worden bekend gemaakt. Vernomen wordt dat de bewoordingen van het document er op geiicht zijn om tegemoet te komen aan de punten, naar voren gebracht in de Duitscne nota van 20 Juli, waarop het een antwoord is, en terzelfder tijd om het oogenblik meer naderbij te brengen, waarop de Duitsche en de geallieerde vertegenwoordi gers dc geschreven gedachtenwisselingen door moindelinge hesprekingen zullen kunnen vcrvangen. Chamberlain lunchte gister met Briand in het gebouw van het Fransche gezantschap te Londen. Onder de gasten bevond zich ook de kanselier van de schatkist, Winston Chur chill. Tusschen vertegenwoordigers vande eige- naars der Japansche katoenfabrieken en de stakers te Sjanghai is een overeenkomst ge- teekend, waarbij wordt bepaald, dat de ar- beiders den arbeid onverwijld zullen hervat- ten. De overeenkomst omvat negen maat- schappijen met veertig fabrieken en meer dan 50.000 arbeiders. Chineesche bewakingstroepen schoten gis ter te Fientsin op een groote menigte, van wie velen werden gedood en gewond. Driehon- derd personen werden gearresteerd. DE TROEBELEN IN CHINA. Uit Hankau wordt gemeld, dat op een con- ferentie tusschen Chineesche en Britsche au- toriteiten overeenstemming is bereikt betref- fende het verdedigingssysteem van de buiten landsche concessies, en samenwerking met de Chineesche politie te dien einde. Dinsdag werd te Hongkong in een tram- wagen, achter een werlcwilligen bestuurder een bom achtergelaten, die bij de ontploffing een passagier ernstig en verschediene anderen licht verwondde. De bestuurder, die het ge- vaar bijtijds opmerkte, kon nog juist van den wagen springen. De regeering heeft aWe verboden voor den uitvoer van olie, steenkool en voedingsmidde- len cpgeheven. EEN TROEPENAFDEELING IN TRIPOLIS OVERVALLEN. Uit Benghazi wordt gemeld, dat kapitein Emma met een peloton Askari's bij een in spectie van een post ten Zuiden van Buseid hij Merg in een hirtderlaag is gevallen. De kapdein werd gedood, evenals twee Askari's Dc ranvallers namen de vlucht. DE STRIJD IN MAROKKO. Een officieel communique constateert, dat net eerste gedeelte van een operatie als het begin van een krachtige samenwerking tus schen de Franschen en Spanjaarden volledig succes heeft gehad. De Spanjaarden zullen hun medewerking aan de operatie voortzet- ten tc-vdat de Frynschen hun d'oel hebben be reikt Een B. T. A.-bcriclU meldt nog. dat de Spanjaarden hun cperaties hebben uitge- voerd m den sectcr Lafasj en dat een Fran sche calonne zich gcnesteld heeft te Mezzoe, het dcel van kolcnel Frcydenberg. Dc.Spjjan- sche cbl'dnne bivakkeert te Larasj in haaf"po lities De Spaarischc vliegers schoten bepaalde dorpen van dissidenten ten Noorden van I Wezzan in brand. EEN TROEPENAFDEELING IN-. ALBANIE OVERVALLEN. Blijkens een telegram uit Tirana aan de I Giorn,ale dTtalia hebben opstandelingen een aanval gedaan op een sterke afdeeling Al- baansche mditie, die op marsch was van Medua naar Sk'octari, en vijf soldaten ge dood DE STAKING VAN BANKPERSONEEL TE PARIJS. De staking van bankpersoneel heeft zich cpnieuw uitgebrcid doordat ook ecu gedeelte van het bankpersoneel van de „Societe Gene- rale" den arbeid heeft neergelegd De vak- bond der stakers beslo.ot om niet toe te ge- ven, doch zond ^cn delegatie naar den minis ter van arbeid, die den bankdirecteuren vruditeloos 'advisecrt tot het deen van con cessies. De Engelsche eg Fransche juridische ex perts, sir Cecil Hurst en Fromageot, hebben gister den geheelen morgen geconfereeixl. De besprekingen tusschen Chamberlain en Bri and werden gister omstreeks 12 uur hervat. Men verwacht, dat na aEcop der conferen- tie een kort communique zal worden uitge- geven. Het Britsche kabinet zal hedenmiddag bijeerr komen. Chamberlain zal dan aah zijn collega's rapport utibrengen over de bespre kingen met Briand DE ONLUSTEN IN SYRIe. In afwijking van generaal SarraiFs tele gram, waarin hij den nadruk legt op de loyale, vriendschappelijke samenwerking bij de Britsche en Fransche actie in Syrie, wordt te Lcnden dfficieel verklaard, dat geen Brit sche troepen tegen de Drusen aan de .gi'ens van Fransjcrdanie of elders zijn gebruikt. DE BEWEGNG TEGEN DE DE BEWEGING TEGEN DE Sir Reginal Stubbs, de Britsche gouver- neur van Hongkong, wiens diensttijd de vol gende maand afloopt, is tot gouverneur van Jamaica benoemd. Hij zal "in Hongkong worden opgevolgd door Sir Graeme Thom son, die tijdens den oorlog directeur derma- rinetransporten was. Thomson (volgens Churchill ,een van de ontdekkingen uit den oorlog") is een groot kenner van het Verre Oosten. DE REPUBLIEK DER KIRGIEZEN. 1 De tot de Unie van soc. sovjetrepublieken bohoorende Kirgiczenrepubliek heeft den naam Kasak-Republiek aangenomen. De ze- tel der regeering is van de tegenwoordige hoofdstad Orenburg naar Ksylorder overgebracht, daar het gouvernement Oren burg zich van de Kasakrepubliek heeft afge- scheiden en zich bij de Russische sovjetrepu- bliek heeft aangesloten WEER EEN BOTSING TE BERLIJN. Dinsdagavond heeft in Berlijn opnieuw een botsing plaats gehad tusschen republi- keinsche en natjonalistische organisaties. Dc politie moest met getrokken sabel de vechten- de partijen scheiden. Een groot aantal per sonen werd gewond. Twee-en-twintig perso nen werden gearresteerd voordat de rust.kon worden hersteld. ZIJN VADER DOODGESCHOTEN. De Berlijnsche rechtbank heeft een arts, die cnlangs na een woordenwisseling zijn va der had doodgeschoten, vrijgesproken, om- dat beklaagde in zelfverdediging had gehan- deld en de vader, volgens de verklaringen van alle getuigen, een zeer lastig heerschap was. die iedereen te lijf, ging. De vertegenwoordi- ger van het O.M. had 10 jaar dwangarbeid geeischt. DE ANTISEMIETISCHE AGITATIES IN ROEMENIe. De mipisterraad heeft den staat van be- ieg afgekondigd in het departement Foscani, teneinde een einde te maken aan de antisemie- tische agitaties. De onderstaatssecretaris voor binnenlandsche zaken, Tartaresco, heeft verklaard, dat deze beroeiing door de derde Internationale aangemoedigd is HET SPAANSCH-PORTUGEESCHE GRENSINCIDENT. Uit Villa Real de Santo en Antonio wordt gemeld, dat een Spaansohe torpedojager en een lichte kruiser voor Ayamonte bij de Por- tugeesche grens zijn gestationneerd, in ver- band met het vischincident hetwelk zich voor de monding van de Guadiana heeft voorge- daan. ■4 LKMAARSCHB COKRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1