DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De cycloon in Oest-Nederland. No. 188 Hondcrd zeren cn twintigstc Jaarganar 1025 TKIJDAG 14 AUGUSTUS Erf nMSTB^SSfWrafafcen Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feestdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs bij vooruii'oetaling per 3 raaanden voor Alkmaar/2.—franco door het geheele Rijk /2.50. AfzonderHjke en beWQsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT1EN: Per regel 0.25, bij groote contraden rabat. Groote letters naar plaatsruimte. firieven franco aan de N. V.' Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordara C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Recfadie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dc burgemeester van Borculo maakt be- kend, dat de proviandeering van de stad weer in zooverre normaal is, dat aan gifteti in natura voor het oogenblik minder behoefte is, en dat alle krachten voortaan geconcen- treerd moeten worden op het bijeenbrengen van geldelijken steun. Voor dit laatste doel is het vormen van een plaatselijk comite in iede- te gemeente ten zeerste gewenscht. Men meldt uit Deventer aan de N. R. Crt. Er zijn heden zoo overtalrijke bezoekers op het terrein van de ramp te Borculo gekomen, dat de politie het noodzakelijk achtte de stra- ten af te sluiten voor hen die er niet noodza- kelijk moesten zijn. De genietroepen konder. thans hun werk ongehinderd voortzetten. De defecte waterleiding van Borculo is thas gelukkig weer hersteld. Voortdurend worden uit omliggende plaatsen levensmidde- len aangevoerd. De bevolking ontvangt gratis brood. Zij, die dakloos zijn, wonen in bij hen, van wier woning nog iets overbleef. Het verkeer op de wegen om Borculo is ge- weldig. Er ontstaat nu en dan stagnatie door. In verband met orde en veiligheid heeft de politie de volgende maatregelen getroffen: Voorloopig is het verkeer zoodanig geregeld dat Borculo alleeh bereikt kan worden uit de richting Ruurlo en Haarlo; alle overige toe- gangswegen zijn afgesloten. Borculo kan al- leen verlaten worden in de richting Barchem en Lochem. Op dc wegen binnen twee K. M afstand van Borculo mogen geen auto's of andere voertuigen halt houden. Overdag is de toegang tot de binnenstad verboden.. Het dagelijksch bestuur der Centrale Com- missie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten leeft aan den burge meester van Borculo het kinderkamp te Did am voor spoedige huisvesting van een honderdtal kinderen ter beschikking gesteld. Stafkapitciif de Boer, adjudant Vermeulen en kapitein van Eeken, v^n het Leger des Heils, zijn onmiddellijk na het bekend wor den van dc ramp naar Borculo vertrokken. Zij spraken daar de Koningin, die hun, naar wordt meegedeeld, verzocht al het mogelijke te doen om de bevolking te helpen Des middags is een vergadering gehouden van autoriteiten en commissies, waar ook de officieren van het Leger des Heils tegen- woordig waren. De post Berg en Dal van het "Leger des Heils is bereid 50 kinderen op te nemen, tervvijl adjudante Blum van Zutfen aangeboden heeft een aantal kinderen mee te nemen haar Zutfen, tot de oudcrlijke wonin- gen hersteld zijn.Verdere hulp is in voorbe- reiding. A.s. Zondag zal in alle afdeelingen van het Leger des Heils een collecte worden ge houden voor de noodlijdenden. Het provinciaal Watcrsnood-Comite in Zee- land, welk comite ook werkt voor andere al- gemeene rampen, dan die door het water ver- oorzaak, heeft een oproep tot de bevolking der provincic geridit, en zich bereid ver- klaard gelden in ontvangst te nemen voor le- niging van den nood in de door den cycloon getroffen dcelen van ons land. In tal van gemeenten van ons land zijn reeds plaatselijke comite's. voor geldinzame- ling opgericht. Bij het bestuur van het Oranjekruis is te- - legrafisch van het Smeroe-foods te Batavia de vraa-g ingekomeni of geldelijke steun uit Indie gewenscht is met het oog op. de ramp, lie het oosten des lands getroffen heeft. Hierop heeft de w.n. voorzitter, dr. N. M. Josephus Jitta, geantwoord, dat geldelijke ateun zeer gewenscht is. Tot het nationale steuncomite tot leniinging van den nood in de geteisterde streken is dsnog toegetreden mgr. C. C. Prinsenvoor zitter van het R.-K. huisvestingscornite te s-Hertogenbosch. Ook mr. G. Vissering maakt hiervan deel uit, wiens naam wij gis teren abusievelijk geplaatst hebben bij die van de leden vaini het eerecomite. Het Nationaal Steuncomite tot leniging van don nood in de geteisterde streken is door dem minister van binnenlandsche zaken en landbouw tegen Maandagmiddag a.s. bij eengeroepen Het ligt in de be doe ling in die bijeenkomst o.m. over te gaan tot de benoe- ming van een dagelijksch bestuur. Ter beantwoording van ingekomen vragen kan reeds thans worden meegedeeld, dat die oprichting van plaatselijke en provinciate comite's door het Nationaal Comite ten zeer ste gewaardeerd wordt, all! zal het, in het be- larng van een juiste en bill ijtce verdeeling der ingekomen gelden, gewenscht zijn dezc later aan het Nationaal Comite af te dragon. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabaint beeft aan de burgemeesters in zijn nrovinde cen oproep gezonden. De Koningin heeft aan den Commisaris der Koningin in Noord-Brabant nadere me- dedcelingen over den toestand in de geteister de streek gevraagd en aan den burgemeester van Escharen, die aan H. M. kennis gcgeven had van de ramp, hare deelneming betuigd. De Commissaris der Koningin heeft van den secretaris van de Koningin-Moeder het volgende telegram ontvangen: •H.M. de Koningin-Moedbr is ten zeerste getroffen door de groote venvoestingen die op zoovele plaatsen in Noordbrabant door den storm werden aangericht en draagt mij op Hoogstderzelve d-iep gevoeld leedwezeu da'arover uit te spreken. t De Fransche gezant heeft een bezoek ge- bracht aan het departement van buitenland sche zaken, om aan de Nedterlandsche regee- ring de deelneming van de Fransche regee- rin-g te betuigen naar aanleiding van de ramp die het Oosten van ons land heeft ge troffen. De Hongaarsche zaakgelastigde en de tij- delijk zaakgelastigden van Japan en China beutigden eveneens hun sympathie aan het departement van buitenlandsche zaken. De Argentijnsche gezant, deken van het corps diplomatique, dfe Grieksche gezant en dc Oostenrijkschc gezant hebben eveneens bij het departement van buitenlandsche zaken doen biijken van hun deelneming met de ramp. Het Nederl. Telegraaf-Agentschap meldt uit Gent: De gouverneur van Vlaanderen, graaf de Kerckhove de Renterghem, heeft aan de Ne derlandsche rcgeei'ing het volgende telegram gezonden Bij de vreesclijkc ramp, die uw land getrof fen heeft, hecht ik er aan in naam van de in- woners van Oost-Vlaanderen, die zich dc zoo eclelmoedige hulp herinneren, verleend a^n de Belgische uitgewekenen gedurende den oorlog, u uitdrukking te geven van onze diepe sympathie en deelneming in het onge- luk, waarvan Nederland het slachtoffer ge: worden is. Dc Belgische minister van buitenlandsche zaken, dc heer Vandervelde, heeft naar het N. T. A. meldt, den heer Costermans, secre- taris-gencraal van zijn depaftement, opge- dragen aan onzen gezant te Brussel, jlir. van Vredenbrgh, medeaceling te doen van de Sympathie van dc Bdgischc regeering. Dc pauselijke internuntius heeft aan het R. K. 1 Iuisvestingscomite 1000 lire doen toe- komen. De burgemeester van Borculo heeft gister- middag aan zijn gemeentenaren het volgende meegedeeld: „De Burgemeester bericht aan dc bevol king, dat hij gisteren een langditrig onder- houd heeft gehad met de rijksregceriug in Den Haag. Van die zijde is alle mogelijke medewerking toegezegd en deels reeds ver- gregen. Dc wederopbouw van de particulierc ge- bouwfn en overheidsgebouwen zal onmididel- lijk ter hand worden genomen, waartoe reeds een bouwbureau, samengesteld1 uit rijks- bouwingenieurs met het noodige personeel, is ingesteld; voor aanvoer van materialen cn werkrkachten wordt zorg gedragen. Gerekend wordt op voCdoende geldelijke bijdragen van binnen- en buitenland om een en ander te kunnen bekostigen. De burgerij kan ten dezen volkomen gcrust gesteld zijn". Over den opbouw van het vernieldc schrijft de redactie van de N. Rett. Crt., die zich ter plaatse bevond, o. a.: Morgen zal onder leiding van ing. Wester- hout van den rijksgebouwendienst in overleg met den gemeente-architect de opbouw van Borculo aangevat worden. De opbouw zal bestaan hi herstellen en nieuw bouwen. Voor het eerst zullen alle aanwezige par- ticuliere krachten uit de omgeving gebruikt worden. Zooveel mogelijk wordt aanbesteed. De herstellingcn zullen worden uitgevoerd overeenkomstig de opdrachten. Aanstonds zal met den aanvoer van materialen, steenen, pan-nen, glaa, hout, enz. een begin gemaakt worden. Het bureau voor den opbouw zal ook aanstonds de totaal vernieldc electrische geleidingen vervangen. Reeds is door't ener- gieke optreden van den d'irecteur-ingenieur Hugcnholz van „de Berkelstreek", het elec- trisch bedrijf dat het lichtschap der vijf ge meenten Eibergen, Ncede, Ruurlo, Diepcn- horst en Borculo bedient, wonderbaarlij'ker- wijs verkregen, dat de verwoesite waterlei ding, gedreven door een electriseh pomp- stelsel, reeds Dinsdagavond weer function- neerde. Personeel van Waterstaat droeg er toe bij, dat in het gehdelc lichtschap Buiten "Borculo gisteravond overal a 1 weer de lampen konden branden, en dit zal vermoedelijk vanavond ook reeds het geval zijn ondermeer op het postkantoor en in enkele woningen van de verwoeste stad. Inderdaad een verbluffende voortvarendlieid voor wie de onontwarbare kluwen draadigeleiding langs de omgewaaide pa'len heeft zien liggen. De directeur van het post- en telegraafkan- toor, dat zoo gehavend is, de heer de Boer, decide mede, dat telefoon en telegraaf nor maal werken. Gisteren werden er tweehon- derd telegrammen bewerkt, waarvan met driehonderd woorden. Er komt ook veel post tengevolge van de belangstelling, maar de bestelling wordt na- tuurlijk vertraagd doord-at de meeste geadres- seerden niet meer in hun woningen zijn en dus opgespoord moeten worden. Van de te- lefoonabonnees zijn er tien op den kabel aan- gesloten. Door hun bemiddeling kunnen de meeste gesprekken toch wel worden doorge geven. Doordat het electrische licht nog niet zoo- lang in Borculo is ingevoerd hadden de meeste gezinnen nog wel een pctroleumlamp. die nu goede diensten d'oet om het naargees- tig duister in de huizenruines althans voor den avond wat te verdrijven. Petroleum was er voldoende in voorraad voor verschillende niet aangesloten boerderijen. Het spoorwegverkeer is slechts kort onder- broken geweest. De Ireincn uit alle cleelen van het land komen hier en in de omliggende plaatsen overladen binnen en moeten aan alle stations nog menschen laten staan. De stoomtram vervoerdc het publiek zelfs in open goederenwagons. Vol gens te Enschede ontvangen berichten is is de telefoon- en telegraafverbinding met Borculo weer gedeeltelijk hersteld. Voor de gezinnen die geen onderkomen meer hebben, zullen noodwoningen worden gebouwd. Be- halve andere gewonden heeft het Roode Kruis met een Enschedeschc ziekenauto een man uit Borculo naar een der ziekenhuizen te Ensche de vervoerd', die bij het herstellen van't dak van zijn woning naar beneden was gevallen, waarbij hij eenige ribben had gebroken. De Nationale Bankvereeniging en de Rot- terdamsche Bankvereeniging hebben op al hun kantoren hunne kassen opengesteld voor de storting van bedragen tot leniging van de stormschade in Borculo. Deze bedra gen worden gratis gegireerd naar het kan- toor der Nationale Bankvereeniging tc Bor culo en zullen in de groote dagbladen ver- antwoord worden. De Hoofddirrctic. van de Nationale Bank vereeniging heeft de lijst geopend met een gift van f 1000. Buitenland NA DE BESPREK1NGEN TE LONDEN. De resultaten van de te Londen gevoerde besprekingen worden, naar het Hbld. zegt, officieus als een groot diploinatiek succes ge- kenschetst, d'och men erkent dat het eindre- sultaat nog niet in zicht is en dat nieuwe be sprekingen noodig zijn om overeenstemming te verkrijgen met Londen, en vervolgens met Brussel en Rome, nopens de redadic van het veiligheidSpact voor dten Rijo. Men zal tot dan moeten afwachtcn alvorcns cen conferen- tie met Duitschland te openen. Tc Parijs wacht men eerst af, hoe de politieke kringen en de publieke meening van Duitschland zul len reagceren op het a.s. antwoord, dat dc Duitschc regeering uit Parijs zal geworden als gevolg van de te Londen" gevoerde be sprekingen. Men zal er uit kunnen besluiten, in welkc mate het diplomatieke succes van Briancl zal bijdragen tot de zoo< zeer begeer- cic oplossing, doch men kan reeds opmerkon dat dc Fransche meening geenszins verrukt is over de wending, die de tijden nemen. Dc „Temps" gceft dezc meening juist weer, wan- neer h^j bl'ad schrijft: „Wij mogen er aan herinneren, dat het Vredesverdrag ons een solidaire Engelsch-Amei-ikaanschen waar- borg beloofde, dat ons vervolgens een for med Engelsch-Bel'gisch-Fransch defensief bondgenootschap werd voorgesteld, en dat wat men ons thans toesta-at, weinig bfiijkt vergeleken met wat wij het recht hadden te hopen." Bevestigd wordt, dat de a.s. cooferentie, waaraan ook Duitschland deelneemt, te Brussel zal worden gehouden, hetgeen de publieke meening van Belgie zal moeten be- vredigen, die eenigszins gefroiseerd is, om- dat Vandervelde niet werd uitgenoodigd aan de besprekingen te Londen deel te nemen. Men hoopt, dat de a.s. vei-gadering van den Volkenbond1 de uitwerking van Briand's bezoek aan Londen zail voltooien en tot ecu grootere ontspanning in de betrekkingen met Duitschland zal leiden, daar dan tot Duitshland's toetredingtot den Volkenbond in beginsel moet worden "bestloten. De Britsche kabinetsraad heeft aan de tus- schen Briand en Chamberlain getroffen over- cenkomst zijn volledige goedkeuring gehecht. DE BELGISCHE SCH'ULDEN AAN AMERTKA. 1 let Amcrikaanschc tegenvoorstel tot rege- ling van dc Belgische oorlogsschuld is door de Belgische commissie verworpen. Men ge- looft, dat er belangrijke meeningsverschil'ien bestaan tussdien de twee commissies. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen een korte moratorium-periode. Het voornaamste mee- ningsverschil betreft Belgie's betalingscapa- citeit. DE INBESLAGGENOMEN DUITSCHE GOEDEREN IN AMERIKA. De Duitsche gezant heeft den Amerikaan- schen minister vmj i^dtenlaudsche zaken Kellogg, een memorandum overhandigd, waarin aangedrongen wordt op teruggave van de Duitsche eigendommen in Amerika' welke tijdens den oorlog in beslag gesnomen werden. Naar verluidt, vestigde de Duitsche regee- rin gin dit memorandum de aandacbt op den toestand, geschapen door het Dawes-plan en de winsten welke de Vereenigde Staten daar- van in de toekomst zullen genieten, en meent, dat het geschikte tijdstip gekomen is, om met de regeling van de kwestie der Duitsche ei gendommen aan te vangen. DE FRANSCHEN IN SYRIe. Volgens de laatste ontvangen inlichtingen zijn de Franschen weder geheel meester van Soeweida, welke plaats onlangs door de op- standige Drusen was ingenomen, lioewel het plaatselijk garnizoen zich nog in de citadel neeft gehandhaafd. In verband met het wer- pen van bommen op dorpen, der Djebel Druse zijn de noncombattanten naar Ezra gevlucht. Ontkend wordt, dat Arabische Bedouinen hulp aan de Drusen verleenen. Dit zou door hen zijn geweigerd, omd'at ook de Drusen tij dens den opstand der Bedouinen in 1920 dezen geen hulp verleenden. HET CONFLICT IN DE BRITSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De Britsche minister van Arbeid heeft gis- ter de vertegenwoordigers van de werkgevers en de arbeiders in de textielindustrie afzon- derlijk ontvangen om te trachten een verge- lijk tot stand te brengen in het conflict, waar bij 200.000 arbeiders betrokken zijn. Het gaat thans om de vraag,' of het werk zal worden hervat op een loonsverlaging van 5 pCt. in afwachting van een nieuwe regeling. Men hoopt,dat de bemiddeling van den minister tot hervatting der onderhandelingen zal lei den. COMMUNISTISCHE ACT IE IN ENGELAND. Nadat Scotland Yard de vorige week een onderzoek had ingesteld naar tie versprei- ding van communistisehe vlugschriften inde ka'zernes en op de oorlogsschepen, is thans een vervolging ingesteld tegen eenige per- sonen, die zich aan deze verspreiding hebben schuldig gemaakt. EEN ACTIE TEGEN HET DUO-ZITJE. Naar aanleiding van de vele ongevallen, die den laatsten tijd in Engeland zijn voorge- komen bij het rijden op motoren met duo-zite ting, is de bond van Engelsche gemeenteraden een actie begonnen voor een verbod van het duo-rijden. Het verbod is o.a. reeds uitge- vaardigd door de gemeente Sheffield. ZONDERLNGE STRAFFEN. Naar aanleiding van het Int. Penitentiair congres te Londen en de aldaar gehouden be sprekingen vertelt Donald Cox in de „Daily News" van sommige merkwaardige straffen, die in Engeland en Amerika wel eens zijn toe- gepast. Hij maakt daarbij geen melding van het geval, dat we onlangs meedeelden en waarbij een Amerikaansche meisjes-student wegens te hard rijden, met een auto tot straf- "werk het uitschrijven van wetboekartike- len was veroordeeld. Maar hij vertelt o.a. van twee jongens in Zuid-Wales, die vuile woorden hadden gebruikt en nu veroordeeld werden gedurende eenigen tijd iederen mor gen ter rechtbank te komen en er een uur den Bijbcl te lezen. In Amerikt gaat men wel het verst met het stelsel „straf naar misdaad". Zoo* moesten tc Ohio twee jongens die ongepaste woorden op een schutting hadden geschreven, onder toezichht der politie die woorden wegslikken. Zoo moesten twee negers in New-Orleans, beschuldigd van hazardspel met dobbelstee- nen, over hun straf dobbelen. De hoogste werper kreeg een week, dc laagste twee maan- den gevangenisstraf. En in Indianopolis wordt voortaan iedere chauffeur, die een on- geluk veroorzaakt, een uur lang met zijn dood slachtoffer in het lijkcnhuis opgesloten. DE TURKSCHE PRESIDENT VAN ZIJN VROUW GESCHEIDEN. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de president bcsloten heeft, zich van zijn vrouw te scheiden. Hij heeft een decreet uitgegeven, waarin hij deze scheiding bekend maakt. De gebeurtenis wordt in sommige kringen toege- schreven aan een neiging tot bazigheid aan den kant der vrouwen en den wensch zich te mengen in zaken, die buiten haar sfeer lig gen. VREEMDELINGEN IN CHINA. Troepen stakende werfkoelies trokken gis- ter door Chineesche gedeelten van Sjanghai en plunderden de winkels van voedingsmidde- len, omdat zij geen stakingsuitkeering hadden ontvangen. De politie vuurde op de koelies en wondde een hunuer. en paar honderd mar- cheerden naar dc buitenlandsche kolonie en demonstreerden voor de Chineesche Kamer van Koophandel. D, gemeentelijke politie voorkwam ongeregeldneden. OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Tengevolge van zware regens, die de laat ste dagen zijn gevallen, wordt het westen van Korea geteisterd door overstroomingen. Meer dan twintig personen zijn, naar gemeld wordt, reeds gedood. De spoorwegdiensten zijn gedeeltelijk geslaakt. Negen stalen brug- gen zijn ingestort. DE TOESTAND IN DE BRITSCHE MIJN-INDUSTRIE. Het Britsche kabinet besprak gister de sa- menstelling en de bevoegdheden van de ko- ninklijke commissie, welke een onderzoek zal instellen naar den toestand in de mijn-indus- trie. Vernomen wordt dat het kabinet accoord ging met het verzoek der mijnwerkers dat de draagwijdte van het onderzoek uitgestrekt zal worden tot de kwesties van nationalisatie van de mijn-industrie, de tantiemes en aan- vervvante punten. Met betrekking tot de samenstelling van de commissie van onderzoek hield het kabi net zich bezig met het verzoek der mijnwer- kersfederatie om in genoemde commissie ver- tgenwoordigd te worden. De bladen melden dat het onwaarschijnlijk is dat de regeering hierin zal toestemmen, daar zij van meening is dat de commissie absoluut onpartijdig dient te zijn en zonder vooroordeel. Gemeld wordt dat in regeeringskringen het standpunt wordt ingenomen dat het mo gelijk zal zijn om negen menschen te vinden met voldoende kennis van de mijnen, welke, geholpen door de waarnemingen en enquetes, die zij eerst persoonlijk in de kolenmijnen zul len houden, in staat zullen zijn bewijsmatc- riaal bijeen te garen, waarvan later de mijn- eigenaars en mijnwerkers kennis dienen te nemen, om zoodoende tot een onpartijdige uitspraak te geraken. Mijneigenaars en mijn werkers zullen de voile gelegenheid hebben om van uit de „getuigenbank" hun zaak vol- ledig uiteen te zetten. DE FRANSCHE OORLOGSSCHULDEN AAN ENGELAND. Naar verluidt zullen binnenkort Fransche financieele deskundigen naar Londen ver- trekken ter bespreking van de kwestie der schulden. Caillaux, de Fransche minister van financien zou zich n.L, na den toestand nog-^ maals in zijn geheel te hebben onderzocht, bereid hebben verklaard, de besprekingen te hervatten. Verder wordt gemeld, dat Enge land zich niet-officieel bereid heeft verklaard, genoegen te nemen met een regeling, waarbij het van Frankrijk 13 millioen minder ont vangt clan het zelf aan Amerika moet beta- len. DE OPGEZEGDE LEENINGEN VAN AMEIDE. De correspondent van de N. R. Crt. meldt: Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de door H. H. Bestuursleden van de Nutsspaar- bank opgezegde leteningen van deze gemeen te, groot f 1500 a 4 pet. en f 1600 a 4 Yt ptc., door het gemeentebestuur volledig zijn afgelost n.l. kapitaal en intrest. Van ver schillende zijden zijn het gemeentebestuur van Ameide aanbiedingen gedaan, louter uit sym pathie voor den burgemeester en het kapitaal; is nu gefournecrd tegen 4 pet. rente. PROJECTIE VAN DEN LOOP VAN EEN GEWEERKOGEL. De Britsche admiraRteit heeft een toestel aangekocht, waarmede 5000 cinematografi- sche opnamen per secondc kunnen worden gemaakt, waardoor het mogelijk zal zijn de baan van een geweerkogel, of de werking van een granaat op een pantserplaat in beeld te brengen. FABRIEKSBRAND TE KLEEF. Gistermorgen ontstond in de V'iller Muhle de grootste olie- en mcelfabriek in de streek van den Neder-Rijn, een meelstofontploffing. Door de exhaustors en trechters sloegen de vlammen in de silo's, zoodat in een ommezien alle verdiepingen met ca. 15.000 centenaar graan in Iichte laaie stonden. De schade is buitengewoon groot, maar wordt door verze- kering gedekt. Er werd niemand gekwetst. DE ZAAK-HoFLE. i Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft de procureur-generaal bij het Kammer- gericht in opdracht van het departement van justitie het vooronderzoek geopend tegen den geschorsten gevangenis-dokter Thiele, die den oud-minister van posterijen dr. Hofle in het huis van bewaring te Moabit heeft be- liandeld en die verantwoordelijk wordt ge- acht voor diens dood. TYPHUS IN DUITSCHLAND. Al sedert geruimen tijd heerscht er in het Pommersche stadje Anklam een ernstige ty- phus-epideinie. Er zijn tot dusver reeds 260 personen aangetast, terwijl het aantal geval- len met doodelijken afloop in de laatste da gen tot 26 is gestegen. De oorzaak der epe- demie schijnt te zijn, dat Anklam nog steeds geen rioleering bezit. De typhusepidemie, welke sedert eenigen tijd te Hanau heerscht, heeft niet zoo'n kwaadaardig karakter als die te Anklam,' constateert het Hbld. Te Hanau werden tot dusver 52 gevallen geconstateerd, terwijl het aantal stergevallen in den afgeloopen nacht tot vijf is gestegen. UOURANT. t V v Vs V"'. 'V

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1