DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het recht der vrije meeningsniting. De cycioon in Oost-Nederland. W.V. MET SGHOOWTiOMEEL No. 191 Honderd zeyen en fwintigsfe Jaargang 1925. ZATERDAG Tel. 6661 Schouwburii nHarmonie" Tel. 6661 Dif nuffitner b'estaat uit 3 bla'den. ATbonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiinte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Henns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adininistr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 15 AUGUSTUS. L'histoire se repete. De geschiedenis herhaalt zich, al zal in verloop van tijdta dezelfde gebeurtenis een andere beoordeeling en waardeering kunnen vinden. In Juni 1920, dus ruim vijf jaar geleden, wen! in de Tweede Kamer de anti-revolutie- wet ingediend, een gelegenheidswet uit de Jaren dat in het on-eveniwichtige Europa ver- scheidene rijken van staatsvorm veranderden en de onrust in ons eigen land de regeering tot het nemen van bijzondere maatregelen noopte. In die dagera is het vrij overbodig gebleken wetsontwerp verschenen en het is te begrij- pen, dat de sociaal-democraten en revolution - naire groepen daarop heftige critiek hebben uitgeoefeod. Het was toen, dat de Afd. Alkmaar der S. D. A. P. een meeting belegde om tegen dit wetsontwerp te protesteeren en van Burg, en Weth. vergunning kreeg daarvoor het Doelenveld te gebruiken. Even wel besloten de soc.-democraten dlaar- na ook de revolutionnaire groepen gelegen- heid te geven hun protest te uiten en was men overeen gekomen oat ook de Christensocia- 1 istc mevrouw Tjaden als spreekster zou op- treden. Het gevolg daarvan was, dat Burg, en Weth. hun toestemming om het Doele|veld te gebruiken weer introkken en de bedoelde meeting in de gi'oote zaal van de Harmonie is gehouden, hoewel de sociaal-democraten zich voor een rustig verloop der vergadering borg gesteld hadden. Er is destijds in en buiten den Raad over- deze weigering heel wat te doen geweest en het is, voor wat thans aan de orde is, nood- zakelijk nog even vluchtig het verloop der gebeurtenissen na te gaan. Wij hebben ons toen op zoo ruim mogelijk standpunt gesteld, het algemeen vrijzinnige standpunt van> iecler die er voor waken wil, dat onze grondwet, die het recht der ingeze- tenen tot vereeniging en vergadering erkent met inachtneming der openbare orde niet tot een doode letter gemaakt wordt. In deiii Raad hebben de sociaal-democraten natuurlijk heftig tegen de beslissing van Burg, en Weth. gepxotesteerd en van vrijzin nige zijde is hen daarbij den steun niet ont- houden Wij hebben destijds doen uitkomen hoe onverstandig dat besluit is geweest waar de regeering toen juist haar best deed het volk er van te doordringen dat ook onder de anti-revolutiewet het recht van vrije meeningsuiting zoo rtiim mogelijk gehanfl- haafd zou blijven. En allereerst hebben wij voorop gesteld dat wij steeds elken maatregel zouden af.keu- ren welke min of meer het karakter van aan- tasting der in de grondwet gewaarborgde volksvrijheden zou dragen. In den Raad waren het toen vooruameiijk de hetren Cloeck en Verkerk, die het scherpst geargumenteerd hebben. Tegenover de bewering van den bu-rge- meester dat men geen enkele groep het vrije woord mag ontnemen maar dat het van on verstandig beleid zou getuigen het gebruik van een gemeentelijk terrein toe te staan, en na diens vergelijking waarin hij betoogde, dat hij een kind in zijn huis verkeerde dauen en woorden kan beletten, heeft de heer Ver kerk er op gewezen, dat hier slechts sprake was van het huis der Alkmaarsche burgerij waarin vele kamers zijn. En wanneer, aldus de heer Verkerk, een deel van de burgers in een deel van het ge- meenschappelijk huis widen vergaderen, dan zou ik, wanneer ik burgemeester was, daarvoor de gelegenheid geven omdat ik te veel vertrouwen in eigen beginselen heb om anderen te beletten ze.te becritiseeren. En de heer Cloeck voegde daaraan toe, dat Burg, en Weth. niet ht recht hebben een deel der burgerij, dat voor het rustig verloop eener vergadering instaat, den gemeente- grond te weigeren zelfs niet wanneer het pro paganda voor niet met het bestaande gezag overeenkomende ideeen zou willen maken. Wij konden toen en kunnen ook nu nog daarmede volkomen accoord gaan. Ook in onze courant waarborgen wij alle burgers het vrije woord hoezeer hun inzich- ten ook van de onze verschillen, mits zij zich slechts in behoorlijken vorm willen uiten Wij hebben zooveel vertrouwen in eigen beleid1 dat wij zelfs nimmer schromen plaats- ruimte af te staan aaoi inzenders die ons persoonlijk aanvallen en de voorop gezette foedoeling hebben ons nadeel te berokkenen. Daarom kunnen wij nimmer bewonderaars zijn- van een stelsel dat vergadering en wil bemoeilijken enkel en all-een omdat de aan- vragers een in sommiger oogen verkeerde po litick zouden volgen. Er is sinds 1920 heel wat veranderd. Met de gi'oote gebeurtenissen van dien tijd zijn de dagen van verrassende mogelijk- heden, van onzekerhdd1 en spanning ver- dwenen. Naarmate rustiger tijden weerkeerden, ble- ken crisismaatregelen overbodig en kon de overheid de teugels van het be wind minder strak houden. De anti-revolutiewet is a'l1 laog vergeten en ongetwijfeld kan geconstateerd worden, dat de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van drukpers en vrijheid van vereeniging en vergadering over het algemeen niet langer aan banden gelegd worden. Wij hebben later wel eens vemomen. dat Burg, en Weth. bij hun beslissing in de Doe- lenvddkwestie niet geheel vrij waren, daar de regeering bet in dien tijd noodzake' ij k achttevooi- diergelijke gevallen aigemeene voorscbriften! te geven, waarvan de strekking door het dagelijksch bestuur der gemeenten niet misverstaan kon worden. Ook deze inmenging in het recht tot zelf- bestuur der gemeenten behoort gelukkig tot het verleden en het college van Burg, en Weth. is nu volkomen vrij op verzoeken om hiiur van gemeentelijk terrein een zelfstan- dige beslissing te memen. En juist daarcm verheugt het ons, dat het dezer dagen besloten heeft het Gemeentelijk Sportpark te verhuren aan het g-ewestelijk bestuur van- de Vereeniging De Dageraad, die voomemens is daarop een landdag te orgamiseeren. Dat alles lijkt heel natuurlijk, maar er at een Meine geschiedenis aan vast, die waard is gepubliceerd te worden. Het Dageraads-bestuur had zich gewend tot den heer Landman, lid van de exploitatie.- com-missie van onzen Stedelijken Muziektuin, met het verzoek, daarin Zondag a.s. den voorgenomen Landdag te mogen houden Daarover dient, naar men ons mededeelde, cle heer Moeskops te beslissen, maar aange- zien deze niet thuis was, had de heer Land man gedaan alsof hij overleg gepleegd had en medegedeeld, dat op het verzoek in gunsti- gen zin beslist was. Hij ging daarbij van de gedachte uit, dat de Stedelijke Muziektuin voor ordelijke verga- deringen van elke willekeurige volksgroep fceschikbaar gesteld met worden en spiegelde zich aan het voorbeeld uit de verkiezingsda- den, teen in een week tijds zoowel Sociaal- democraten als Katholieken in dien turn hun poiitieke vergaderingen hebben gehouden. Nu was het erg toevallig, dat voor denzelf- den dag ook het koor der Kath. Kerkzangers den Muziektuin wilde huren en de heer Moeskops, die naar hij ons mededeelt van de afspraak met „De Dageraad" niets af wist, had met de zangers reeds een overeen- komst gesloten, toen later bieek, dat men ver- standig zou doen geen olie en vuur bij elkaar te brengen en dus een van beide partijen nicest verzoeken een anderen datum te kie- zen Den Dageraads-menschen kwam dit zeer ongelegen, daar zij hun voorbereidende maat- regelen reeds getroffen hadden. Maar de exploitatie-co-mmissie van den Muziektuin erkende de gemaakte fout en be- loofde alles in het werk te stellen den thans bedreigden Landdag te do-en slagen. Toen dan ook het Dageraadsbestuur zich dezer dagen schrifteiijk tot Burg, en Weth. wendde met het verzoek Zondag a.s. het Sportpark te mogen huren, was dit adres vergezeld van een schrijven van de exploita- tie-commissie van den Muziektuin, waarin verzocht werd het verzoek in gunstige over- weging te willen nemen. Burg, en Weth. het college telde door afwezigbeid van den burgemeester en wet- houder Ringers slechts drie leden hebben dan ook bij "meerderheid van stemmen be sloten, het verzoek in te willigen. Hiermede zou dit artikel beeindigd kunnen worden, als er naar wij van yerschiJlende zijderi vernemen niet dingen gebeurd wa ren, die voor de haudhaving van het vrije vergaderingsrecht in onze gemeente uiterst bedenkelijk moeten genoemd worden. Het is een feit, dat de Dageraadsmensclien in de dubbele bespreking van onzen Muziek tuin geen tfcevaliigheid: zien en dat men in Amsterdam reeds' door het verspreiden van circulaires heeft vcrkondigd, dat men van ka- tholieke zijde den Landdag tc Alkmaar onnio- gelijk heeft willen maken. Hoe goed zou het ook voor het demon- streereri van de onpartijdigheid der exploita- tie-commissie van onzen Muziektuin niet geweest zijn, wanneer men zonder meer had kunnen bewijzen, dat van eenig opzet tot wc- ring van dezen Landdag geen sprake is. Wanneer deze commissie beweert. dat zij daartoe nimmer haar medewerking zou ver- lecnen, dat het haar onversclii lig blijft welke volksgroep van den tuin gebruik maa-kt, mits de vergaderingen slechts een ordelijk verloop hebben, dan kunnen wij dat gelooven, als wij zien, dat ook dc Arbeiders Jeugdcentrale in September een congres in den Muziektuin zal organiseeren. Ma-ar dan is het des te meer te betreuren, dat -wethouder- Leesberg gepoogd heeft de Dageraadsmensclien van het Gem, Sportpark te weren en dat deze poging tot belemme- ring der vrije meeningsuiting, naar men ver- wacht, gesteund zal worden door een raads- interpellatie en een heftigen aanval van een partijblad op het beleid van Burg, en Weth- De heer Leesberg blijft op het standpunt van hen, die de opvoering van een tooneel- stuk of een Landdag willen verbieden alleen en uitsluitend omdat daarbij theorieen ver- kondigd worden die kwetsend voor anderer gevoelens kunnen zijn. Daartegenover staat in heel ons land de groote groep burgemeesters, die geen vrij- heid^kunnen vinden tot toepassing van art. 188 d'er Gemeentewet, dat slechts hun optre- den wettigt tegen met de open-bare orde of zeddijkheid strijdige vertooningen en van al ien die van meening zijn, dat bovenal het groote privilegie van onze Grondwet het recht tot vereeniging en vergadering erkend en gehandhaafd dient te worden. Iedere volksgroep, iedere partij heeft wel opvattingen, waardoor anderen zich belee- digd kunnen voelen, maar niemand is ver- plicht eenige bijeenkomst bij te wonen en men dient de rechten van niet-geestverwanten te erkennen die dit wel willen. Niemand zal oils tot bewonderaars van ,,De Dageraad" kunnen rekenen, maar wij zuilen steeds op de bres staan ook deze volksgroep en elke willekeurige andere het onbelemmerd vergaderen en spreken mo gelijk te maken. Naar ons uit diverse besprekingen is geble ken, heeft de heer Leesberg gepoogd het ge meentelijk sportterrein te weigeren Toen hij dit, als minderheid in het college, niet gedaan kon krijgen, heeft hij het noodig geoordeeld het advies van de commissie voor het Sportpark in te winnen. De wethouder is voorzitter van deze com missie en aan de bewuste vergadering hebben door uitstedigheid van den heer Sietsma slechts de heer Kusters en mevr. Wester- hof deelgenomen. Toen is bij meerderheid van stemmen de heer Leesberg brak met de goede gewoonte dat de wethouder zelf niet meestemt beslo ten. Burg, en Weth.,te adviseeren het Sport park voor bedoelde bijeenkomst te weigeren. Dat het college van Burg en Weth. daama toch in meerderheid het gevraa-gde terrein heeft toegestaan en de Landdag daardoor niet onmogelijk, is gemaakt, is een bewijs dat het sinds de gebeurtenissen van 1920 een heel wat loyaler standpunt heeft ingenomen. Wij twijfeilen er niet aan of ook de commis si^ van toezijjjit op den Muziektuin zou in hoogste instantie gunstig beslist hebben, wanneer ;,de Dageraad" er prijs op gesteld had van den stedelijken tuin gebruik te blij ven maken. Nog altijd leeft in dankbare herinnering hoe het oud-Kamerlid de heer Van Foreest nimmer naar partij of godsdienst vroeg, maar elke volksgroep vo-o-r haar bijeenkom- sten hetzelfde vergaderingrecht in de bos- schen van Nijenburgh waarborgde. Dat van kracht getuigende beginsel steeds weer naar voren te brengen en te verdedigen is plicht van iedei-, die de' vrije meenings uiting een der noodzakelijkste factoren van een gezond maatscbappelijk leven durft noemen. De Aigemeene Nederlar.dsche ZuivClbond (F. N. Z.) heeft het volgende geschreven aan de besturen van alle bij den F. N. Z. aange- sloten fabrieken: Het is u bekend welk een vreeselijke ramp een gedeelte van Noord-Brabant en den Gel- derschen Achterhoek heeft getroffen. Vooral de gemeente Borculo (Geld en Zeeland (N.-Br.) zijn zwaar geteisterd; de cooperatieve bcterfabriek te Borculo ligt zoo goed als geheel in puin. in verband met het bijzondere van deze ramp, waartegen geen verzekering dekking biedt, wenden wij ons tot u om steun tot leniging van den nood der getroffenen, waaronder vele boeren, leden on- zer cooperatieve zuivelfabrieken. Het komt er thans op aan, de slachtoffers financieel te steunen, opdat weer spoedig kan uorden opgebouwd wat vernield is en het be- drijf kan worden voortgezet. Waar wij als cooperatieve zuivelbereiders steeds in samenwerking or.ze kracht zoeken, ligt het ook hier op onzen weg, de helpende hand te reiken aan degenen onder ons die zoo zwaar getroffen zijn. Wanneer alle aangesloten fabrieken hiertoe medewerken, kan reeds een aanmerkelijke ver- lichting worden verkregen. De wijze waarop men een bijdrage wil vormen, laten wij na tuurlijk geheel aan de besturen der fabrieken over. Wij verzoeken u, de bijdragen tc willen zenden aan den penningmeester van den F. N. Z., Hugo de Grootstraat 13, Den Haag, of deze te willen laten beschrijven of te stor- ten op zijn pestrekening Nr. 2609, Den Haag. Ook kan betaling piaats vinden door over- schrijving cf storting op onze rekening Joij de Coop. Zuivelbank te Leeuwarden. Men gelieve te vermelden: Stormschade- fonds. Verantwoording van binnengekomen bij dragen zal wekelijks piaats vinden, door nnd- del Van het officiceie orgaa.n, terwijl het be stuur van den F. N. Z. intusschen kan na ALKMAAR. Dir. JAN MDSCH eu v. fi. HORST. isweelx 1925 Zie groote biljetten. |Tel. 666 Tel. 666 gaan, op welke wijze het beschikbaar komend cbdrag het best kan worden aangewend. Wij vertrouwen op aller medewerking! Het Centraal Protestantsch Comite voor Hollandsch en Duitsche'kinderen uit West- Duitschland heeft zich in verbinding gesteld met den voorzitter van het Comite voor Huis- vesting te Borculo, teneinde na te kunnen gaan, in hoeverre huisvesting van kinderen of volwassenen gewenscht werd. Bij de ge houden bespreking bleek, zoo schrij ft het Centraal Prot. Comite, dat men, nog geheel onder den indruk der geleden ellende er niet aan dacht op dit oogenblik thans voor korter of langer tijd afstarxd te doen van zijne kinderen, hetgeen zeer begrijpelijk is. „Toch zoo zeide de voorzitter van het Borculo' sche Comite „zullen wij bij plotseling op- komende verandering van de thans nog gun stige weersgesteidheid, tot huisvesting' op groote schaal moeten overgaan en zullen wij zoo noodig van de aangeboden hulp uit ver- schillende deelen van ons land, gaarne ge bruik maken." Het Centr. Prot. Com. verzoekt alien, die in de afgeloopen jaren zijn werk steunden door de opneming van een Hol landsch of buitenlandsch kind, dringend, het Centraal Prot. Comite liunne aanvrage tot huisvesting van een kind of volwassene te willen dcen toekomen, opdat het bij eerste aanvraag over deze adressen kan beschikken. Aanvragen kunnen worden ~°richt tot mevr. H. L. Oostinsf-de Marez O^ens tel. 31, Oranjelaan 31, Bussum; mevr. B. J. Schney- der-Buroedrout, tel. 770, Nieuwelaan 10, Bussum; en mevr. W. J. M.- Jolman-Blek- kink, Kerkstl'aat 342. Amsterdam, die de oproep namens het Centr. Prot. Comite heb ben onderfeekend. Op telegrafisch verzoek van den burge meester van Borculo zijn vandaag uit het mi- litaire magazijn van nachtleger te Deventer naar Borculo verzonden 600 dekens, 600 la- kens, 200 kussenzakken en 100 beddezakken ten behoeve van de bevolking. De commenderij Nederland der Johanni- terorde heeft in samenwerking met het cen traal comite van dadelijk bulpbetoon der Ne- derlandsche diakorfessenhuizen twintig bed- den in het diakonessenhuis te Arnhem voor de verpleging van gewonden ter beschikking van den burgemeester van Borculo gesteld. Mede is hulp van verpleegsters ter plaatse aangeboden. In tal van steden zijn weer comite's voor hulpverleening gevormd. De correspondent van de N. R. Crt. te Frankfort aan de Main seint: De Frankfurter Zeitung doet een oproep tot hulpverleening aan de door den storm in Nederland getroffenen. Daar Nederland in de moeilijkste tijden de Duitsche noodlijden- den krachtig heeft geholpen, heeft Duitsch- land thans een eereplicht van dankbaarheid te vervullen, aldus het blad. Gistermcrgen heeft de begrafenis piaats gehad van een der slachtoffers bij de^ramp te Borculo, den 64-jarigen Gutshoven,^~op het R.-K. kerkhof. In den stoet, die van het ge- meentehuis af door de bouwvallen naar het kerkhof liep, ging mee de burgemeester, jhr. de Muralt, en de gemeente-secretaris, de heer Poulie. Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, sprak pastoor Kroot een enkel woord. Hij zeide: Wij staan aan het graf van een der slacht offers van de grootste ramp, die ooit deze gemeente heeft getroffen. Wij alien, en dat mogen wij niet vergeten, moeten dankbaar zijn, dat er niet meer slachtoffers zijn geval len. Wij hebben nog geen tijd gehad hieraar. te denken, omdat wij nog niet geheel tot ons bewustzijn zijn gekomen. Wij leven als het ware nog in een roes, en hebben een kort vreeselijk oogenblik doorgemaakt. Het is een wonder dat hier niet meer dooden zijn te be treuren. Wij alien hebben in dit ontzettende oogenblik gedacht: het gaat verkeerd met mij. Vreemdelingen, die hier kemen, staan ver- baasd over de aangerichte schade. Hier is nu het graf van een der slachtoffers, een braaf. man. In de tien jaar, dat ik aan het hoofd dezer parcchic- sta, heb ik hem niet anders dan als een braaf man gekend. Wij hebben gezien, wat een mensch is, en hoe alles wat hij tot stand bracht, in een oogenblik kan worden weggevaagd. De burgemeester legde namens de gemeen te een krans op het graf. Een medewerker seinde aan de N. R. Crt.: Nu ik voor de derde maal in Borculo ronddooi, "valt bet me op hoe anders het in een paar etmaien geworden is. Dinsdag, toen aldoor de regen neerpletsfe, leverde de verwoestc stad wel den ellendigsten, jammer- lijken aanblik, dien men zich denken kan. Nu, bij het schoonste zomerweer, lijkt alles min der triestig en het geheel is, een soort kijkspel geworden. Er zijn heele autoparken voor den ingang van het plaatsje ingericht; groote motorbusscn, beladen met nieuwsgierigen, arriveeren uit verschillende omliggende plaat- sen, en velen, in de veronderstelling dat er te Borculo wel niet veel meer te krijgen zal zijn, hebben proviand meegebracht. Hier en daar wordt er aan de berm van den weg zoo een beetje gepicnicd, maar wie stil in de binnen- stad rondloopt, dien bekruipt telkens het beklemmende gevoel, dat alleen iets schrik- barends wakker roepen kan. En toch, omdat ik van het begin af alles gezien heb, lijkt het ook mij nu al iets beter. Die beterschap is te danken aan het bewon- derenswaardige werk van de genie. Onophou- delijk rijden risteri karren alle boerenwa- gens met paarden uit den omtrek zijn ter hul- pe aangenomen af en aan voor het. op- redderen van de puinhoopen. De omgevallen boomen zijn afgezaagd, de als rietstengels af- geknapte telefoon- "en telegraafpalen, die straten en lanen versperden, zijn wegge- bracht en zoodoende is er weer een beetje orde in de woesternij gekomen. In het sncl vlietende riviertje de Berkel was een barri cade van boomen, palen, stoelen, tafels, stuk- ken muur en wat niet al, een barricade, die gevaar voor overstrooming deed ontstaan. In een oogwenk had de genie onder comman do van cien uitnemenden kapitein Wynoldy Daniels den boel in orde gebracht. Bewonderenswaardig is de burgemeester, jhr. R. de Muralt, die zich sedert Maandag- avond nog geen oogeriblik rust gegund heeft en die desondanks volkomen kalm en be- heerscht iedereen te woord staat en orders geeft. Onder het spreken door dicteert hij telegrammen, geeft hij rustig bevelen. Welk een zegen voor de zwaar getroffen stad, dat er een man van zoo groote gaven, die gezag heeft en leiding te geven weet, aan het hoofd staat. Ik heb meer voor heete vureti gestaan, zegt ons jhr. De Muralt; ik heb den waters- nood bijgewoond en als het er op aan komt ben ik banger voor water dan voor een or- kaan. Vol bewondering is de burgemeester voor ingenieuF Hugenholtz. De heer De Muralt, voorzitter van den raad van beheer van de N. V. Electriciteitsmaatschappij De Berkel- streek, omvattende de gemeenten Neede, Ruurlo, Diepenheim, Eibergen en Borculo, die stroom voor licht en kracht levert, wijst er voorts op, dat dank zij de prachtige mede werking van kapitein Wijnoldy Daniels de verlichting reeds* functioneert. Een prestatie van den eersten rang heeft ingenieur Hugen holtz, directeur van De Berkelstroom, ook ge- leverd door te zorgen dat de waterleiding, zaak van vitaal belang, volkomen in orde gemaakt is. Die meneer Hugenholtz -- zegt de burgemeester is voor groote dingen geroepen. Gisterochtend is het stoffelijk overschot van een der slachtoffers van de ramp, Gust- hoven, op het R.-K. kerkhof ter aarde besteld. De andere slachtoffers zijn gistermiddag om twee uur naar hun laatste rustplaats ge bracht; daarbij zou de burgemeester spreken. Hedenochtend wordt de minister van Wa- terstaat, ir. Bongaerts, verwacht. Buiteitland DE STRIJD IN MAROKKO. Naar aanleiding van het gerucht, dat maarschalk Lyautey vervangen zou worden door een burger residentgeneraal, deelt de „Matin" mede, dat de gereesheeren Lyautey, dringend hebben aangeraden, zich naar Vi chy te begeven voor zijn jaarlijksche kuur. In" verband met de huidige gebeurtenissen heeft Lyautey evenwel nog geen tesluit geno- men. De „Petit Parisien" verneemt uit Rabat, dat het in de bedoeling ligt van het Fransche opperbevel, alvorens tot het groote offensief over te gaan, het front te herstellen, gelijk het voor den aanval der Riffi was. De berichten over de verdeeling van bet front in sectoren, met de namen der toekom- stige bevelhebbers er bij, moeten voorbarig genoemd worden. Lyautey zal zich onverwijld naar Fez begeven, ten einde de kwestie met generaal Nailin te bespreken. Generaal Daugan zal het bevel in het ge- bied van Marrakech krijgen. Naar een Spaansch correspondent ver neemt, acht de regeering te Madrid het niet wenschelijk, voor de Spaansche zone in Ma- rokko een kalief te benoemen, zoolang de toe- stand van het Rif nog onzeker is. De bedoe ling was oorspronkelijk, den jongsten zoon van den vorigen kalief aan te stellen, doch men verwacht, dat Abd-el-Krim in zijn vre- desvoorstelleft de intrekking dezer benoeming zal eischen, waardoor Spanje in een moeilijk parket zou geraken. Abd-el-Krim, wiens hoofdkwartier zich in Adjdir bevindt, is bezig de baai van Alhuce- mas te versterlcen, niet alleen met op de Span- jaarden veroverde, doch ook met eenige 155 m.M. Fransche kanonnen. Voorts zijn andere versterkingen en loopgraven aangelegd. De landing der Spanjaarden in deze baai zou dientengevolge groote moeilijkheden opleve- ren. ALKMAARSCHE COBRANT. ■H v -i-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1